Pozari i poplave. Zastita prirode, suma i ekologije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3301 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Mobilno stanje i tokom noći

petak, 16 maj 2014 18:58
Autor RADIO BRČKO




Vodostaj Save u kontinuiranom je porastu i to od svih odgovornih zahtjeva da tokom cijele predstojeće noći budu maksimalno mobilni, što uključuje članove vlade ali i uposlenike u svim javnim preduzećima u distriktu, zaključak je popodnevnog nastavka sjednice brčanske vlade.


Inače najznačajni posao, tokom dana koji je na izmaku, zaštita savskog nasipa u Vučiloavcu uspješno je odradjen jer je nasip, kako je istaknuto, kvalitetno tamponiran na četiri kritična mjesta.Stanje u naseljima Krepšić i posebno Gorice je veoma ozbiljno jer je nivo vode veći nego na samoj putnoj komunikaciji i prešao je 10 centimetara.

Voda u južnom dijelu distrikta polako se povlači, što je bar donekle, kako je kazano «olakšavajuća» okolnost.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3302 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Potrebne deke, hrana, voda, sredstva za ličnu higijenu...

petak, 16 maj 2014 17:16

Evakuisane porodice su smještene u prostorijama Omladinskog centra i Gimnazije "Vaso Pelagić", bilo bi poželjno da svi koji su u mogućnosti im odnesu neki vid pomoći (deke, hrana, voda, sredstva za ličnu higijenu...).


Građani Brčko distrikta svoje pozive za pomoć pored već aktivnih brojeva 121 i 123 mogu uputiti i na još dva nova boja operativnog centra 049/ 211-022 i 049/213-713.
User avatar
Mommy's_little_ Monster
Posts: 223
Joined: 27/02/2008 23:23

#3303 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Mommy's_little_ Monster »

sodalive.ba
19:25
Preljev vode preko brane jezera Modrac iznosi 3,32 metara što znači da je nivo niži za 10cm od najvećeg izmjerenog preljeva danas (3,42m).
Načelnik Mujkić je u razgovoru za naš portal pozvao građane na smirenost
samo da nastavi opadati nivo
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#3304 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by VjecitiStudent »

hAZNADAR wrote:
Medjutim, ne pada mi na pamet hvaliti tamo nekog Vucica,.. i pricati eh da je nema jedan takav. Mi ipak imamo oruzane snage koje bez obzira na politiku djeluju na prostoru cijele BiH, a zabiljezeno je kako su ekipe i Bihaca dosle pomoci Doboju. Nek znaju dodikovi fanovi da su Krajisnici dosli prije izraelske ideoloske brace i to bez poziva.
Da se zabilježi da su i rafteri iz Foče pomogli Janji.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2547
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#3305 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by cenecimoveocino »

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#3306 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama »

Ali kakav je ono "strucnjak" u TVSA dnevniku u Hendekusi??? ajme, sta naprica covjek, a nista rekao nije.

Pita ga lijepo reporterka, koji dijelovi Sarajeva mogu biti potencijalna klizista, on razvezao pricu o selekciji zemljista, ovo ono, nista konkretno da kaze. Pa reci jebote, Pofalici, ulica ta i ta, Breka ulica ta i ta, nabroj par, da znamo.

A ne da nagadjamo. Bitno da su oni "ispitivali zemljiste".

Evo spomenuse Vares na BHT, ko da nas citaju.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#3307 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by m_l »

Mommy's_little_ Monster wrote:sodalive.ba
19:25
Preljev vode preko brane jezera Modrac iznosi 3,32 metara što znači da je nivo niži za 10cm od najvećeg izmjerenog preljeva danas (3,42m).
Načelnik Mujkić je u razgovoru za naš portal pozvao građane na smirenost
samo da nastavi opadati nivo
Pada li kisa trenutno?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3308 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

http://www.gofundme.com/98iwck

Skupljaju se pare, nadajmo se da će ići na cilj gdje su namjenjene
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3309 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Pomoć stiže sa svih strana: Pokrenuti inostrani fondovi za BiH
16. maj 2014. u 19:17


Poplave koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu nikoga nisu ostavile ravnodušnim. Pomoć stiže sa svih strana, a pokrenuti su i fondovi za doniranje novca ugroženima.

Na stranici Gofundme.com danas je pokrenuta akcija, a trenutno je prikupljeno više od 8.000 dolara. Cilj je prikupiti najmanje 20.000 dolara.

"Molimo vas da donirate koliko god možete, čak 1 dolar, jer bilo koji iznos će biti od velike pomoći ljudima u Bosni koji su raseljeni iz svojih domova. Donirani novac će biti prebačen u Crveni krst Federacije Bosne i Hercegovine i koristiti će se posebno za posljedice poplava", navodi se na stranici fonda.

Sa ciljem prikupljanja novca za BiH, pokrenuta je i stranica Justadollarforbih.com, a prema informacijama na ovoj stranici do sada je prikupljeno više od 1.000 dolara. Navodi se da će sav novac biti iskorišten za kupovinu hrane, vode i drugih potrepština.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#3310 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by AhmetShabo »

m_l wrote:
Mommy's_little_ Monster wrote:sodalive.ba
19:25
Preljev vode preko brane jezera Modrac iznosi 3,32 metara što znači da je nivo niži za 10cm od najvećeg izmjerenog preljeva danas (3,42m).
Načelnik Mujkić je u razgovoru za naš portal pozvao građane na smirenost
samo da nastavi opadati nivo
Pada li kisa trenutno?
Pada nazalost,ali se nivo jezera smanjuje pomalo... prema zadnjim informacijama
Rob_Atl
Posts: 6010
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#3311 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Rob_Atl »

Raja iz Zenice se skupila i krenula da vadi ljude iz topcic polja

Image

Image
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3313 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#3314 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama »

motorna_pila wrote:Jel tacna informacija da je u Zeljeznom polju, ZE DO kanton, nestalo citavo selo... evo citam Avaz, ali im i nije toliko vjerovati...

To je uzas zivi... Nek je i 100 kuca tu, to je 100 novih nevvolja.. :( :( :(
Ako je otislo cijelo selo, onda je to puno vise kuca, jer tamo zivi 5000 ljudi, bar po poisu `91, ne znam koliko ih je danas, vjerovatno i vise.
User avatar
Butmiran
Posts: 9171
Joined: 28/01/2013 22:06

#3315 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Butmiran »

Jedan kamion, pet kombija i dva Cadddya je danas otišlo iz prostorija Fudbalskog kluba Sarajevo. Otprilike 10 tona odjeće, hrane, potrepština i lijekova ukupno.
emirolini
Posts: 3839
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#3316 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by emirolini »

Na Tvunsk muzicki ypotovi, na tv zenica folk, tv vogosca isto.... bas vrijeme za muziku....
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3317 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by StupskaBitanga »

Eurosa wrote:
veze s vezom wrote:Treba ljudima i svijeca :)

Sent from my SM-G900H using Tapatalk
Mi smo danas na poslu kupili i svijece, sibice,upaljace i nekoliko kabanica,izmedju ostalog.
:thumbup:
Paradajz50
Posts: 29
Joined: 16/05/2014 18:47

#3318 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Paradajz50 »

Ovo je valjda to Zeljezno Polje. Dovoljno pogledati prilog i vidjeti da se radi o izuzetno vrijednom selu koje je postalo uzorom u BiH. Zao mi je mnogo ljudi ali ako Bog da oni ce to sve ponovo dovesti u red.

https://www.youtube.com/watch?v=FgWWHryZbvw
Last edited by Paradajz50 on 16/05/2014 19:53, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3319 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Image
Image
U jučerašnjim poplavama u bratunačkom naselju Podgradac bez doma, porodične kuće ostao je Stojan Milinković, otac četvoro djece i golman FK “Guber” iz Srebrenice.

Igrači srebreničkog fudbalskog tima pokrenuli su akciju na društvenoj mreži kako bi se Stojanu pomoglo i pozvali saigrače i upravu kluba “Guber” da sve zarađene nadoknade i plate igrači poklone saigraču tako što bi se odrekli zarada u korist saigrača Stojana.

“Kad nam isplate potraživanja u FK “Guber”, što nam duguju, odrećemo se tih isplata i pokloniti ih Stojanu jer njemu je to najpotrebnije,” rekao nam je Aleksandar Milovanović golman FK “Guber” Srebrenica.

Dijaspora u Beču započela je akciju prikupljanje sredstava za ljude ugrožene u poplavama, rekla nam je Fahra Salihović, članica Udruženjae “Srebrenica-Wien” a na društvenim mrežama bh dijaspora pokrenula je akcije prikupljanja sredstava za ugorežene u našoj zemlji.

Vlada RS je takođe pokrenula akciju.

KM – ŽIRO RAČUN:

Novčana pomoć za poplavljena područja i stanovništvo u KM može se uplatiti na Račun posebnih namjena za pomoć poplavljenim područjima, broj 562 099 80946823 10 otvoren kod NLB Razvojna banka a.d. Banja Luka.

DEVIZNI ŽIRO RAČUN:

Ministarstvo finansija: Jedinstveni devizni račun trezora
Adresa: Trg Republike Srpske 1 BA-78000 Banja Luka

SWIFT: BLBABA22
Broj računa: BA39 5517 9048 0118 3851
Svrha doznake: Pomoć poplavljenim područjima
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66023
Joined: 03/08/2010 19:04

#3320 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

Image


zna li ko gdje je ovo uslikano?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3321 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Paradajz50 wrote:Ovo je valjda to Zeljezno Polje. Dovoljno pogledati prilog i vidjeti da se radi o izuzetno vrijednom selu koje je postalo uzorom u BiH. Zao mi je mnogo ljudi ali ako Bog da oni ce to sve ponovo dovesti u red.

https://www.youtube.com/watch?v=FgWWHryZbvw
:(
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3322 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Cazin: Izlile se rijeke Korana i Toplica
Piše: Redakcija
Objavljeno: 16.05.2014 - 18:52


Izvor: Novavizija.ba / Foto: Mevludin Čajić

Nakon što smo dobili informacije da su se rijeke Korana i Toplica izlili iz svojih korita i sve više rastu, ekipa portala novavizija.ba otišla je u Tržačka Raštela i na licu mjesta se uvjerili da je vodostaj ovih rijeka u porastu i da bi se neke kuće mogle naći u opasnosti ukoliko kiša nastavi padati preko noći, sve smo zabilježili okom kamere.

U ovim trenucima i rijeka Una dostiže svoj kritičan nivo, a kako saznajemo voda je poplavila dijelove Orašca, Klise, Kulen Vakufa i Ripča.

Budući da nivo Une, Korane i Toplice iz sata u sat raste mještani poplavama pogođenih naselja se pozivaju da se pripreme za poplave
Stiglo do Cazina
omar little
Posts: 17417
Joined: 14/03/2008 21:14

#3323 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

kakavdanakneiskustvu wrote:Image


zna li ko gdje je ovo uslikano?

maglaj, meni se cini
User avatar
agnostic_front
Posts: 6336
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#3324 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by agnostic_front »

Svaka čast za Zenicu!! :thumbup:
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#3325 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by jastuk1 »

dječak sa šibicama wrote:Ali kakav je ono "strucnjak" u TVSA dnevniku u Hendekusi??? ajme, sta naprica covjek, a nista rekao nije.

Pita ga lijepo reporterka, koji dijelovi Sarajeva mogu biti potencijalna klizista, on razvezao pricu o selekciji zemljista, ovo ono, nista konkretno da kaze. Pa reci jebote, Pofalici, ulica ta i ta, Breka ulica ta i ta, nabroj par, da znamo.

A ne da nagadjamo. Bitno da su oni "ispitivali zemljiste".

Evo spomenuse Vares na BHT, ko da nas citaju.
Niisam to gledao ali tlo jeste jako raznoliko na teriroriji Sarajeva. Trebević i sve što se naslanja na Trebević - generalno ta strana u tlu ima puno više stijena, pa je samim tim i otpornija na klizišta u odnosu na ove djelove prema Humu i Vogošći.

p.s. BN TV prikazala nove snimke iz vozila koje je kružilo potopljenim ulicama - ima negdje oko pola metra do metar vode u centru Bijeljine.
Post Reply