Ako iz Kaknja posmatraš, onda ne vidišCasual's wrote:Ne vidim ništa u Zenici, to je problem.
Zeničani
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
smartXL
- Posts: 2082
- Joined: 06/07/2013 23:05
#32926 Re: Zeničani
- Casual's
- Posts: 6722
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#32927 Re: Zeničani
Niđe veze, al haj. Bitno je da reprogram ide.smartXL wrote:Ako iz Kaknja posmatraš, onda ne vidišCasual's wrote:Ne vidim ništa u Zenici, to je problem.
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
#32928 Re: Zeničani
Fond za zaštitu okoliša FBiH o zastoju u realizaciji projekta "Izgradnja regionalnog vodovoda Plava voda"
Direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH, Fuad Čibukčić uputio je 23. aprila 2019. godine dopis svim stranama, učesnicama u projektu "Igradnja regionalnog vodovoda Plava voda". Federalni Fond za zaštitu okoliša u ovom za Zenicu izuzetno značajnom projektu učestvuje sa 6.129.345,00 KM, a njegov direktor je u dopisu upućenom između ostalih Vladi FBiH, vladama ZDK i SBK, te Gradu Zenica i općinama Travnik, Vitez, Busovača i Novi Travnik, podsjetio, kako Fond nikada nije doveo u pitanje ovaj projekat, niti svoju ulogu u istom.
"Stvarni razlog zastoja realizacije Projekta nije Fond, već drugi akteri koji do sada nisu potvrdili svoje učešće u projektu, niti obezbijedili potrebna sredstva osiguranja kreditnog zaduženja, u skladu sa zahtjevima EBRD-a", stoji u dopisu Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH.
Povod za ovakvu reakciju Fonda za zaštitu okoliša FBiH je i dezinformacija objavljena 27. marta ove godine na službenoj stranici Vlade Zeničko-dobojskog kantona. U toj dezinformaciji je navedeno, kako "Fond za zaštitu okoliša FBiH, koji je jedan od potpisnika Ugovora o garanciji, nije spreman za svoj dio finansijskog učešća u projektu izdati validne garancije, a što dovodi Zeničko-dobojski kanton u pravnu i finansijsku nesigurnost."
Direktor Čibukčić u dopisu Vladi FBiH, ZDK, SBK i drugima, upozorava, da je 4. aprila 2019. godine na sastanku Upravnog odbora Projekta, ukazano da je Fond za zaštitu okoliša FBiH u Projektu prepoznat kao donator, a ne dužnik, te da od strane EBRD-a prema Fondu nikada nije upućen zahtjev u pogledu obezbjeđenja garancija.
Iz svega navedenog, a sadržaj dopisa direktora Fonda za zaštitu okoliša FBiH možete pogledati ovdje, mogu se potvrditi sumnje Gradske uprave Zenica, više puta dokazane, da opstrukciju realizacije projekta "Izgradnja regionalnog vodovoda Plava voda" rade Vlada i Skupština Zeničko-dobojskog kantona.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH, Fuad Čibukčić uputio je 23. aprila 2019. godine dopis svim stranama, učesnicama u projektu "Igradnja regionalnog vodovoda Plava voda". Federalni Fond za zaštitu okoliša u ovom za Zenicu izuzetno značajnom projektu učestvuje sa 6.129.345,00 KM, a njegov direktor je u dopisu upućenom između ostalih Vladi FBiH, vladama ZDK i SBK, te Gradu Zenica i općinama Travnik, Vitez, Busovača i Novi Travnik, podsjetio, kako Fond nikada nije doveo u pitanje ovaj projekat, niti svoju ulogu u istom.
"Stvarni razlog zastoja realizacije Projekta nije Fond, već drugi akteri koji do sada nisu potvrdili svoje učešće u projektu, niti obezbijedili potrebna sredstva osiguranja kreditnog zaduženja, u skladu sa zahtjevima EBRD-a", stoji u dopisu Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH.
Povod za ovakvu reakciju Fonda za zaštitu okoliša FBiH je i dezinformacija objavljena 27. marta ove godine na službenoj stranici Vlade Zeničko-dobojskog kantona. U toj dezinformaciji je navedeno, kako "Fond za zaštitu okoliša FBiH, koji je jedan od potpisnika Ugovora o garanciji, nije spreman za svoj dio finansijskog učešća u projektu izdati validne garancije, a što dovodi Zeničko-dobojski kanton u pravnu i finansijsku nesigurnost."
Direktor Čibukčić u dopisu Vladi FBiH, ZDK, SBK i drugima, upozorava, da je 4. aprila 2019. godine na sastanku Upravnog odbora Projekta, ukazano da je Fond za zaštitu okoliša FBiH u Projektu prepoznat kao donator, a ne dužnik, te da od strane EBRD-a prema Fondu nikada nije upućen zahtjev u pogledu obezbjeđenja garancija.
Iz svega navedenog, a sadržaj dopisa direktora Fonda za zaštitu okoliša FBiH možete pogledati ovdje, mogu se potvrditi sumnje Gradske uprave Zenica, više puta dokazane, da opstrukciju realizacije projekta "Izgradnja regionalnog vodovoda Plava voda" rade Vlada i Skupština Zeničko-dobojskog kantona.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#32929 Re: Zeničani
Prebacuju lopticu jedni drugima a vrijeme prolazi
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#32930 Re: Zeničani
SDA je bila na apsolutnoj vlasti vise od 20godina. Tek su zadnje dvije malo poljuljani na nivou grada i odmah se vidi pomak. Drastican.Casual's wrote:Jer nisu više na vlasti?apsidejzi wrote:Nazadovao je zbog SDA situacije.Casual's wrote:Ostario si. Za 20 godina neko ce pisati kako se sjeca pusenja kabla i slušanja Bube u IR caffeu.
Da je grad nazadovao u mnogo stvari, jeste. Da li je to do nas, poluticke situacije, globalne situacije-ne znam.
Neki dan se diskutuje na vijecu i ko je protiv svega:SDA. Treba se izgradit trzni centar a oni se protive. Zaustavice strujanje vjetrova navodno
Sutra da se treba otvorit firma koja ce zaposlit 1000 ljudi oni bili protiv ako nisu oni ti koji ce pokupiti zasluge ili ako bi to moglo naljutiti HDZ partnere.
- Casual's
- Posts: 6722
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#32931 Re: Zeničani
Tačno, i kretanje nazad je neki vid pimaka. 
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#32932 Re: Zeničani
Nema me dva dana na forumu i sta se desi? Otkrijete da je Moet zensko
Vec zamisljam neku tetu od 50 godina kako sjedi u nekoj kancelariji u javnoj upravi i iza saltera polahko nabada postove na klixu

Vec zamisljam neku tetu od 50 godina kako sjedi u nekoj kancelariji u javnoj upravi i iza saltera polahko nabada postove na klixu
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#32933 Re: Zeničani
Citam ove komentare po fb-u vezano sa izgradnju novog soping centra. Masa ljudi protiv izgradnje istog, ne kontam kako ljudi ne shvataju da je pravo investitora da ulaze svoj novac u sta hoce. Naravno, Gradska uprava treba pokusavati privuci investitore iz sektora proizvodnje, ali svakako se ne bi fabrika gradila na onoj poljani. Problem investitora je hoce li mu investicija biti opravdana ili ne, a svakako bi se lokacija obogatila. Iskreno, i treba tamo nesto napraviti i dati neki sadrzaj toj lokaciji. Da se pravi park i nema neke potrebe, jer park vec ima kod muzicke skole.
Mada, realno mislim da pretenciozno najavljuju novi SCC u Zenici, kada je i onaj soping centar postao jedna velika kafana.
Mada, realno mislim da pretenciozno najavljuju novi SCC u Zenici, kada je i onaj soping centar postao jedna velika kafana.
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#32934 Re: Zeničani
to je tako jer smo jedna amorfna,shizofrena zajednica koja razmislja glavom rame isaka,rame pivica,vraceta bijeloga nosa,ili "nikad nije bio u sda" fude i likova u crvenim majicama koji istom zanose muda u krivinama...clio_dci120 wrote:Citam ove komentare po fb-u vezano sa izgradnju novog soping centra. Masa ljudi protiv izgradnje istog, ne kontam kako ljudi ne shvataju da je pravo investitora da ulaze svoj novac u sta hoce. Naravno, Gradska uprava treba pokusavati privuci investitore iz sektora proizvodnje, ali svakako se ne bi fabrika gradila na onoj poljani. Problem investitora je hoce li mu investicija biti opravdana ili ne, a svakako bi se lokacija obogatila. Iskreno, i treba tamo nesto napraviti i dati neki sadrzaj toj lokaciji. Da se pravi park i nema neke potrebe, jer park vec ima kod muzicke skole.
Mada, realno mislim da pretenciozno najavljuju novi SCC u Zenici, kada je i onaj soping centar postao jedna velika kafana.
cemu sluzi taj park sada,jel se neko igra u njemu,jel moguc neki sportski teren...jok,jok i jok
dakle neka naprave i bice korisnije nego sto je sada...to sto isto ne odgovara antifudistima je irelevantno
opet betoniranje svake travke u gradu koje ubleha predlaze kroz novi prostorni.plan je katastrofalno
blokiranje plave vode je strasno
blokiranje nekog projekta u bolnici je jadno i cemerno
a onda ako primjetis de iure i de FRANCO
nismo mi ba kasaba...mi postajemo umobolnica na otvorenom u kojoj su doktori najvece patologije
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
#32935 Re: Zeničani
druze nije to park to je natopljena livada sa napustenim kucicama u kojima su se poceti skupljati klosari, mjesto za divlje taksiste.kamen spoticanja wrote: cemu sluzi taj park sada,jel se neko igra u njemu,jel moguc neki sportski teren...jok,jok i jok
Onaj predsjednik MZ Brist rece da je ta livada vec bila prodavana 2008 i da je Mercator se prijavio ali da su se u SDA hvatali za vratove jer je Dzananovic ulozio 100 mil na Kamberovice i ne smije imati konkurenciju, tako da su morali odgoditi prodaju.

Last edited by Nivelacija on 26/04/2019 12:54, edited 1 time in total.
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#32936 Re: Zeničani
ma jasno
- Casual's
- Posts: 6722
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#32937 Re: Zeničani
To je tačno za Mercator. Bio je i TUŠ zainteresovan.
-
Shmeker
- Posts: 254
- Joined: 17/09/2011 15:39
#32938 Re: Zeničani
Sto se tice novog trznog centra mislim da svakako ne moze biti los potez. Kako jednog pijacara Dzananovica natjerati da malo zivne ukoliko nema nekakvu konkurenciju. Njemu je ova pozicija najpozeljnija jer ga nista ne tjera da vise ni marku ulozi u centar.
Ponuda centra, marketing kao i odrzavanje centra je jedna komedija. Sada ako dodje neko sa strane i ponudi nesto bolje svakako ce prodrmati i Dzananovica da krene nesto da radi.
Iako mi se gade i jedni i drugi mislim da ako vec postoji investitor treba pustiti covjeka da ulaze. Da li ce biti isplativo svakako nije nas problem vec problem covjeka koji ulaze novce.
Ponuda centra, marketing kao i odrzavanje centra je jedna komedija. Sada ako dodje neko sa strane i ponudi nesto bolje svakako ce prodrmati i Dzananovica da krene nesto da radi.
Iako mi se gade i jedni i drugi mislim da ako vec postoji investitor treba pustiti covjeka da ulaze. Da li ce biti isplativo svakako nije nas problem vec problem covjeka koji ulaze novce.
- Casual's
- Posts: 6722
- Joined: 19/01/2012 00:08
- Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°
#32939 Re: Zeničani
Kada bi se fakat pojavio investitor sa nekim projektom i najavio radna mjesta mislim da bi se to odma riješilo.
Ako su investitori kao oni za šivanje koji će zaposliti 100 ljudi, kao oni za javno-privatno da riješe trg, pa kao oni da naprave bazene onda je bolje da ništa ne usvajaju.
Ako su investitori kao oni za šivanje koji će zaposliti 100 ljudi, kao oni za javno-privatno da riješe trg, pa kao oni da naprave bazene onda je bolje da ništa ne usvajaju.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83382
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#32940 Re: Zeničani
Da se mene pita kao sto se ne pita tu bi se sve poravnalo i napravio jeben park sa drvoredima, fontanama i ostalim jebackim sadrzajima...posebna iluminacija na obnovljenu zgradu stare zeljeznicke stanice...
Shopping centrima veceg obima je mjesto na periferiji grada ne u njegovom centru. Znaci ona lokacija kod Mareda sto je gura Kufe
je pornic realno. Em sto je kraj ceste kojom prolazi vise od pola saobracaja u drzavi, em sto je prostor neogranicen 
Shopping centrima veceg obima je mjesto na periferiji grada ne u njegovom centru. Znaci ona lokacija kod Mareda sto je gura Kufe
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#32941 Re: Zeničani
Imam osjecaj da bi ljudi najradije htjeli da ona poljana ostane takva kakva jeste...Ne znam samo kako se svi zale da stagniramo, da stojimo u mjestu, a cim se pojavi neka mogucnost za nekim napretkom, toliko ga se svi boje.
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#32942 Re: Zeničani
Slazem se da je lokacija kod Mareda vrh za soping centar._BataZiv_0809 wrote:Da se mene pita kao sto se ne pita tu bi se sve poravnalo i napravio jeben park sa drvoredima, fontanama i ostalim jebackim sadrzajima...posebna iluminacija na obnovljenu zgradu stare zeljeznicke stanice...
Shopping centrima veceg obima je mjesto na periferiji grada ne u njegovom centru. Znaci ona lokacija kod Mareda sto je gura Kufeje pornic realno. Em sto je kraj ceste kojom prolazi vise od pola saobracaja u drzavi, em sto je prostor neogranicen
Sto se tice ove lokacije kod Rudara, mislim da nema potrebe za parkom, jer u samo 5 min hoda imas dva parka: kod Muzicke i Kembridz.
Neki sadrzaj treba, bezveze je onako ona livada. Nikada i nije bila uredjena kao park.
-
channel10
- Posts: 17013
- Joined: 08/01/2014 12:37
#32943 Re: Zeničani
Zasto imam osjecaj da se guranjem gradnje novog trznog centra na toj poziciji pokusava provuci dozvola za gradnju stambenih zgrada na istom mjestu?
Ono svi spominju trzni centar, a nikne pored i stambeno naselje (bilo je prica, a cini mi se i na onim slikama sto je gradonacelnik pokazao da je bilo nekih nebodera pored).
Ono svi spominju trzni centar, a nikne pored i stambeno naselje (bilo je prica, a cini mi se i na onim slikama sto je gradonacelnik pokazao da je bilo nekih nebodera pored).
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#32944 Re: Zeničani
sve sam. priznajem. razvedena zena, ne depilira se i radi na salteru. i, dakako, ima trajnu.clio_dci120 wrote:Nema me dva dana na forumu i sta se desi? Otkrijete da je Moet zensko![]()
Vec zamisljam neku tetu od 50 godina kako sjedi u nekoj kancelariji u javnoj upravi i iza saltera polahko nabada postove na klixu![]()
glupo je pravdati se i tvrditi sto sam na forumu, jer ionako smo svi 'privatni.
ok! prihvatam ulogu zene u pedesetim, sa trajnom i losom depiacijom, i statusom bez Muza.
dok citam dalje postove, nije mi bilo jasno zasto niko ne predlaze da se konacno i konfigurise kao park. mogao bi biti super
nastavak gradskom. istina je da je sada barustina jedna, i zimi me podsjeca me na neku blatnjavu livadu iz filma Kuduz, kad se Becir vraca kuci i idem onim putem koji vodi prema njegovoj avliji. odlicno je Kenovic to uredio.
inace po svim etickim i ekonomskim mjerilima u konstrukciji jednog grada, velika je greska da se uopste prave shopping malls.
uostalom, prije nekog, jedne godine mi je jedan clan uprave mi je rekao na moje: sjajna zgrada! - da bi trebalo da se srusi ona stara opstina, i gradi nova, ljepsa i veca. tako da me ne iznenadjuje da tu bude nesto ugurano, pa na silu.
inace, postojao je plan, Bata, da se zgrada do te gradske uprave, pretvori u Muzej zeljeznice. to je bila jedna cool inicijativa, i trebalo bi je
malo izvuci iz tavana i ponovo pokrenuti.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83382
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#32945 Re: Zeničani
clio_dci120 wrote:Slazem se da je lokacija kod Mareda vrh za soping centar._BataZiv_0809 wrote:Da se mene pita kao sto se ne pita tu bi se sve poravnalo i napravio jeben park sa drvoredima, fontanama i ostalim jebackim sadrzajima...posebna iluminacija na obnovljenu zgradu stare zeljeznicke stanice...
Shopping centrima veceg obima je mjesto na periferiji grada ne u njegovom centru. Znaci ona lokacija kod Mareda sto je gura Kufeje pornic realno. Em sto je kraj ceste kojom prolazi vise od pola saobracaja u drzavi, em sto je prostor neogranicen
Sto se tice ove lokacije kod Rudara, mislim da nema potrebe za parkom, jer u samo 5 min hoda imas dva parka: kod Muzicke i Kembridz.
Neki sadrzaj treba, bezveze je onako ona livada. Nikada i nije bila uredjena kao park.
Livada je dobra i prostrana i moze se iskoristiti za svasta nesto. Ako nesto nikad nije bilo ne znaci ni da ne treba. Park sa fontanom zasto ne, nek se studentarija seta na pauzi, stavis im wireless i eto ga
Ima dobar park kod Instituta Kemal Kapetanovic ali nedostupan za javnost
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#32946 Re: Zeničani
channel10 wrote:Zasto imam osjecaj da se guranjem gradnje novog trznog centra na toj poziciji pokusava provuci dozvola za gradnju stambenih zgrada na istom mjestu?
Ono svi spominju trzni centar, a nikne pored i stambeno naselje (bilo je prica, a cini mi se i na onim slikama sto je gradonacelnik pokazao da je bilo nekih nebodera pored).
to ce i da bude.
taj neki iz SDA, Cosic, jucer je traljavo rekao da ce sprijeciti strujanje vjetrova. vidi se da je totalno nepripremljen. no u cjelosti je
plan za tu livadu da se naprave stambeni objekti. bas kao sto je na Meokusnicama, preko puta Passagea.
jedna kutija i u njoj spavaonice.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#32947 Re: Zeničani
Da izvuku oni koji su dozvolili kladionicu u prizemlju te zgrade?moet-perignon wrote:inace, postojao je plan, Bata, da se zgrada do te gradske uprave, pretvori u Muzej zeljeznice. to je bila jedna cool inicijativa, i trebalo bi je
malo izvuci iz tavana i ponovo pokrenuti.
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#32948 Re: Zeničani
Throttle wrote:Da izvuku oni koji su dozvolili kladionicu u prizemlju te zgrade?moet-perignon wrote:inace, postojao je plan, Bata, da se zgrada do te gradske uprave, pretvori u Muzej zeljeznice. to je bila jedna cool inicijativa, i trebalo bi je
malo izvuci iz tavana i ponovo pokrenuti.
i notarske kancelarije, molit cu.
ne znam da li su zaista naivni, ili maligni, ali izgradnjom shopping centr pa cak i spavaonica, ne bi nista dobro donijelo.
prica o investitorima mi je dosta nestabilna, jer oni mogu povuci svoje investicije kad god pozele. poenta je da mi gradimo, a investitori uvijek ce da procijene po smijeru vjetra da li im vrijedi ostati tu, ili ic' dalje.
citava gradnja grada nije utemeljena na cvrstoj finansijskoj osnovi, i zbog toga imamo stalno ceste prekide, nemamo raznovorsnost gradjevinskih kompleksa. imamo samo molove i molove, i ne pravimo bolje kombinacije namjena gradjevinskih objekata. kad razmislimo, nemamo uospte kombinaciju - samo je prodavnica, granap, butik, second hand shop, kafana, restoran itd. poboljsanje grada (narocito siromasnog kakav je Zenica) se sastoji od tih kombinacija, ili kombinovanih i raznovrsnih promjena.
Last edited by moet-perignon on 26/04/2019 14:27, edited 1 time in total.
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
#32949 Re: Zeničani
Ma ni 1 % stanovnistva zna vrijednost te zgrade i u koje svrhe je sluzila i koliko je stara..siguran sam. Moje misljenje je da to ne zna ni gradonacelnik a ni ministar kulture u ZDK.
Ista situacija je u Sarajevu sa nekadasnjom zelj.stanicom Bistrik ali grad Sarajevo odvoji novce za rekontrukciju i pretvaranje u muzej zeljeznice. iako nasa izgleda mnogo vrijednije i glamuroznije.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradsko ... /190220053
Ista situacija je u Sarajevu sa nekadasnjom zelj.stanicom Bistrik ali grad Sarajevo odvoji novce za rekontrukciju i pretvaranje u muzej zeljeznice. iako nasa izgleda mnogo vrijednije i glamuroznije.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradsko ... /190220053
-
moet-perignon
- Posts: 611
- Joined: 04/02/2015 13:32
#32950 Re: Zeničani
Nivelacija wrote:Ma ni 1 % stanovnistva zna vrijednost te zgrade i u koje svrhe je sluzila i koliko je stara..siguran sam. Moje misljenje je da to ne zna ni gradonacelnik a ni ministar kulture u ZDK.
Ista situacija je u Sarajevu sa nekadasnjom zelj.stanicom Bistrik ali grad Sarajevo odvoji novce za rekontrukciju i pretvaranje u muzej zeljeznice. iako nasa izgleda mnogo vrijednije i glamuroznije.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradsko ... /190220053
ima i kod nas taj plan. iako ga ne hvalim ovdje mnogo, ali je plan iz Husinih dana. ozbiljno su to razmisljali pokrenuti, ali slagat cu vas
ako znam sto je razlog tome da ideju odloze u podrum. za razliku od Sarajeva, ovaj nas muzej bi bio malo slabije posjecen, ali moglo
bi se to razraditi da ljudi dolaze u ovaj grad.
apropo tome, da dolaze ljudi u grad - postoji neka grupica koja je vjecno pripremala plan da Zenicu predloze za Evropskim glavnim gradom kulture (kao Maribor, Pecuj, Novi Sad, Rijeka), ali njihova sastancenja su bila toliko losa i spora, i neefikasna.
no da smo uspjeli u ovoj inicijativi da je napisemo kako treba, imali bismo mnogo vece prednosti od Mostara ili Banja Luke (ne smije glavni grad biti predlozen za Evropski grad kulture), jer smo za razliku od ovih gradova unutar ex-Yu distinktivniji. bili smo smo srediste industrije, i mnoge hale su
danas neiskoristene. zbog toga sto je doslo do pada te industrije, komisija za dodjelu ovih projekata bi mogla izabrati Zenicu iz vise i vaznih razloga koje
traze od aplikanata.
i danas mozemo da iskoristimo nase hale Zeljezare da budu umjetnicke galerije, ili neki ateljei za rezidens umjetnike, studente.
znam ekipu umjetnika koja bi ti ljubila pete da dobiju mogucnost istrazivanja u Cernobilu.
znam da nismo Cernobil, ali znam sto se sada trazi kod ovih alternativaca.
Danica Dakic ove godine na Venecijanskom bijenaleu izlaze rad koji je vezan za Zenicu i industriju, sjecam se kad je ekipa dolazila
i bas super radila i na kraju skoknula na rucak u Fratelli, a ne u Carpe Diem ili Dubrovnik.
http://www.artnews.com/2019/01/30/danic ... rzegovina/
