Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#3276 Re: Bášča

Post by beautyfool »

Pa jeli to ja trebam nesto termicki obraditi ili su to oni vjerovatno uradili :?

Gdje se ima Potgrond kupiti :?
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3277 Re: Bášča

Post by Ratarka »

ja sam tu zemlju (sa oznakom H) kupila u vojkovicima, u prodavnici poljoxxxx, kad krenes od aerodroma prema igmanu, pa na skretanju za vojkovice, skrenes desno kao da ces u vojkovice, odmah, 20 m iza skretanja sa desne strane ima prodavnica svakakvih poljoprivrednih stvari. oni imaju i sjemena koja neces naci u prodavicama po gradu...
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3278 Re: Bášča

Post by safran »

Ratarka wrote:
safran wrote:Ja imam još nekoliko sorti paradajza za posijati. Danas sam dobila prijeteću poruku od komšija iz sela "pripremi nam 20-ak sadnica ili ćemo vaditi tvoje". Šta ćeš - što se mora - mora se.
mo'š mislit moje muke! u ovom pravcu tvojih "poruka" kaze mi co'ek - ti bas hoces da nas tamo proglase ludim skroz?? novi smo sasvim tamo, skonatali su naravno da ja veze nemam a posijala sam sve sto sam nasla za kupiti, od jabucara, vol.srca, onog mini crvenog, zutoig, dva jos neka koja meni djeluju sva identicna pradajzasta do sarenog zebrastog, zelenog....mislim paradajza, a ostalo ne smijem ni da misim kud cu uopste sa svim tm kad se nekad pretvpri u sadnice.
meni je sve to jako, jako zanimljivo i zanima me kako e rasti, ali hajd ti to sad objasnjavaj...
sreca pa na papiricima sta je sta nece biti slicice inace sam nragrabusila skroz :D
Ne znam kako bih ti rekla ali ja sam skontala da si pukla ka sam vidjela sliku balkonskog plastenika :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: što ti, naravno, ovdje dođe samo kao kompliment. Bez zezanja - ono je odlično napravljeno. I sad - neko će te uvijek proglasiti ludim radi nečega - ako ćeš uz to meziti dobar paradajz - neka im bude.
Ja sam prošle godine imala 13 sorti paradajza i 5 paprika, 3 sorte buranije, butternut tikvu sam 3 x sijala dok joj nisam ugladala vriježu. Ove godine sam smanjila broj sorti (neke mi se nisu dopale pa idu van), nekih ću presaditi više, nekih manje. Ali sam zato zapetljala sa tikvama - imam nekih 6-7 sorti pa ću eksperimentisati. U krajnjem slučaju poješće ih zeke i koke. Od tikvica ponavljamo prošlogodišnje gradivo - Elite - odlične su i dobro se drže - poslednju sam prekjučer utrošila a salata od njih je fantastična i lako se pravi - imamo još 5-6 tegli.

Što ne znaš - naučićeš brinući se o biljkama - više nego čitajući knjige.
E jedino savjet oko ovoga broja sadnica - sve zavisi od toga koliko imate slobodnog vremena i koliko je daleko vaša zemlja od mjesta gdje živite. Uglavnom, ja bih savjetovala veći broj sadnica ovog konkretnog paradajza (volovskog i jabučara) a ove koktel paradajze i zebru ne više od po 5 sadnica. O svemu se tome treba ipak brinuti, oplijeviti, okopati, povezati - svi mi upadnemo u istu zamku pa posijemo i posadimo više nego što možemo podnijeti pa posle ne stignemo. Ovi koktel paradajzići jesu zanimljivi ali u jednom momentu samo postanu opterećenje - treba ti po 15 minuta da obereš jednu stabljiku, ako ne obereš - prave problem, truhnu ispod stabljike ili na stabljici, privlače nametnike i td. A sa obranim poslije ne znaš šta ćeš,malo se pojede - nešto se da osušiti a onda, ako ne stigneš podijeliti, na kraju baciš - a meni je to od svega najgore - baciti nešto.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3279 Re: Bášča

Post by safran »

beautyfool wrote:Pa jeli to ja trebam nesto termicki obraditi ili su to oni vjerovatno uradili :?

Gdje se ima Potgrond kupiti :?
To bi trebalo biti urađeno prije pakovanja. Potgrond sam kupovala u Agrikomu prije 3-4 godine a prošle godine u onoj Green Garden prodavnici na Stupu koja je u međuvremenu zatvorena.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3280 Re: Bášča

Post by safran »

Ratarka wrote:ja sam tu zemlju (sa oznakom H) kupila u vojkovicima, u prodavnici poljoxxxx, kad krenes od aerodroma prema igmanu, pa na skretanju za vojkovice, skrenes desno kao da ces u vojkovice, odmah, 20 m iza skretanja sa desne strane ima prodavnica svakakvih poljoprivrednih stvari. oni imaju i sjemena koja neces naci u prodavicama po gradu...
Ahaaaa, nova kota. Tu si našla slonovo uho?
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#3281 Re: Bášča

Post by beautyfool »

Ok hvala, mozda bolje da ne koristim ovu zemlju, nisam ja neki ekspert, ako mi poslije neki belaj naprave ja ne znam kako se rjesiti toga :roll:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3282 Re: Bášča

Post by Ratarka »

safran, mene su svakako svi proglasili ludom (davno sam pukla, sad sam dobacila do instance priznanja) , ali kao sto vidis to me ne zaustavlja ni sekunde :D
posijala sam puno, daleko, daleko vise nego sto mogu uopste fizicki posaditi, mislim da ce veci dio zavrsiti u saksijama po balkonu umjesto cvijeca (mada ni lijepoj kati, ni lobeliji nisam odolila - ubice me neko majke mi), rest ce nazalost odletiti u sme, jer nik ne zeli rasade u mojoj okolini, sve gospoda....
uglavnom, mini cu da ostavim na balkonu, sva ili tri idu van, sto se tice paradajza, paprike su mi izazov jer nece prosto da niknu a ja ih obozavam u svim izdnanjima. zacine imam godinama u saksijama, ovo sa vani mi dodje ko novi, neodoljiv izazov.
kota je nova i meni, napisala sam gdje je, imaju svasta, tako sam nasla i slonov uho i onu papriku drugu sto sam napisala a vrtlar rekao da sijem 15.03
ne znam, meni se bas svidja da sam ovako puknuta medju vama, nepuknutim ;)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3283 Re: Bášča

Post by Ratarka »

a koke su mi projekat za ljeto kad mislim da cu moci da ga provucem bez velikih suprotstavljanja, trenutno vlada veliki otpor :D
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3284 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kako se ovdje brise nesto? nesto sto se napise na neciji post recimo, pa se nakndadno ustanoivi da je odletilo na post nekog drugog kao odgovor? kako se uopste ovdje nesto brise???
Last edited by Ratarka on 10/03/2013 00:14, edited 1 time in total.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3285 Re: Bášča

Post by Ratarka »

beautyfool wrote:Ok hvala, mozda bolje da ne koristim ovu zemlju, nisam ja neki ekspert, ako mi poslije neki belaj naprave ja ne znam kako se rjesiti toga :roll:
nisam ti ni ja nikakav ekspert, ali znam puno o cvijecu. ako u zemlji imas ikakve vidljive baje onda je moras ili malo "prepeci" u rerni ili prosto zamjeniti drugom. iz mojih iskustava sa cvijecem znam da ako sam ikada u zemlji ista vidjela sto se pomjera- te biljke nisu imale mogucnost da daju svoj maksimum.
na tvom mjestu, mada govorim amaterski, ja bih tu zelju prepekla u rerni ili zamjenila za drugu...
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#3286 Re: Bášča

Post by beautyfool »

hvala, jaja od puza koliko sam vidjela na cika guglu su bijele boje kao bisercici, jeli mogu biti u drugim bojama, tipa narandjasta, crvena, zelena, da znam, jer google mi izbacuje samo bijela jaja.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3287 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ratarka wrote:ali znam puno o cvijecu.
Ko naš FLAG. :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3288 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ratarka wrote:
Mu'min wrote:Evo nešto organskog. Vakat za presaditi domaću salatu ispod najlona.
Začupavilo pravo:

Image
moja salata je u raznim posudama po prozorima, znaci li ovo da je smijem staviti ovako kao rasade u mini plastenik na balkonu? nece se smrznuti?
To smo mi nekad u JAN sijali i to pod najlonom miruje dok mu ne bude tamam da počne.
Sad kad voliko naraste mi to prepikiramo i nastavimo dalje. Pokrijemo po potrebi.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3289 Re: Bášča

Post by Senći »

Mu'min wrote:To smo mi nekad u JAN sijali i to pod najlonom miruje dok mu ne bude tamam da počne.
Sad kad voliko naraste mi to prepikiramo i nastavimo dalje. Pokrijemo po potrebi.
Svaka čast Mu'mine dobra ti salata, ovo malo probijen najlon na par mjesta zbog ventilacije ili slučajno.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3290 Re: Bášča

Post by Senći »

Ratarka wrote:kako se ovdje brise nesto? nesto sto se napise na neciji post recimo, pa se nakndadno ustanoivi da je odletilo na post nekog drugog kao odgovor? kako se uopste ovdje nesto brise???
Imaš opciju UREDI i tu popravi ono što nije uredu.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3291 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Senći wrote:
Ratarka wrote:kako se ovdje brise nesto? nesto sto se napise na neciji post recimo, pa se nakndadno ustanoivi da je odletilo na post nekog drugog kao odgovor? kako se uopste ovdje nesto brise???
Imaš opciju UREDI i tu popravi ono što nije uredu.
hvala senci, mislila sam da postoji opcija da jednostavno obrisem, ali moze onda i ovako :)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3292 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kad moze vani onda mora moci i u onaj balkonski plastenik, sve sam ispremjestala, ispresadjivala sto je imalo i dva listica i sada to izgleda ovako nekako
Image
ovo naprijed je spinat koji ide uskoro napolje, a desno je ostalo jos malo mladog luka koji se ovdje ne vidi, njega vadim kad izbacim naredne casice (valjda smijem paradajz?)
Image
a ovako izgleda izvana, sve stiropore, deke i ostale skule sam posklanjala, pa sta bude
Image

a o cvijecu necu vise, casna rijec :D
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3293 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Odlično Ratarka :-D .
Ako bude baš hladno možeš taj plastenik zagrijati malo s vrelom ciglom ili crijepom.
A što nećeš o cvjeću?
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3294 Re: Bášča

Post by Ratarka »

CvjetnaOaza wrote:Odlično Ratarka :-D .
Ako bude baš hladno možeš taj plastenik zagrijati malo s vrelom ciglom ili crijepom.
A što nećeš o cvjeću?
hvala, moram da zapamtim ovo sa ciglom, mada moram i da je nadjem prethodno :)
a ne smijem vise (ali nisam reci da cu manje) o cvijecu, vidis da me odmah zezaju :-)
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3295 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Ja u svom malom plasteniku zapalim 1-2 svijeće, jer i one povećaju temperaturu za nekoliko stepeni. Pošto je kod tebe najlon postoji opasnost da ti ga svijeća izgori. Zato je najpraktičnije vrući crijep ili cigla. Neće ti izgoriti najlon (naravno ne smije dodirivati najlon), a dugo zadržava toplotu.
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#3296 Re: Bášča

Post by beautyfool »

Eh eto sad nemam s kim ni o cvjecu pricati :sad: kod mene bastica minijaturna ipak se ne usudjujem da sadim neko obilnije povrce ali zato ce biti aBd zacinsko bilje i nadam se kojoj papricici, cisto eksperimentalno.

Da vas pitam mama mi ima sjemena od tikve stambolke kad je dobro nju posijati? Jeli moze ona u neku veliku saksiju?

Postavit cu vam i ja slike mojih cvjetica ako hocete :razz:
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3297 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Pa kako nemaš s kim o cvijeću :? , pa šta je sa mnom?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3298 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Da vas pitam mama mi ima sjemena od tikve stambolke kad je dobro nju posijati? Jeli moze ona u neku veliku saksiju?
u aprilu se siju bundeve,a ako bs nemas gdje vani,moze u vecu i dublju saksiju, samo nemoj vise od dvije vrijeze da budu.posij ih recimo 4 sjemenke pa dvije jace ostavite.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3299 Re: Bášča

Post by kerima1 »

CvjetnaOaza wrote:Pa kako nemaš s kim o cvijeću :? , pa šta je sa mnom?
i mene biljezite,ja mamin cvjetnjak racunam kao "svoje" :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2107
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#3300 Re: Bášča

Post by beautyfool »

Uh cvjetnaoaza sad mi je lakse, ja rekoh da nije zabranjeno ovdje pricati o tome vidim povrce glavna tema :D

Kerima hvala, radje bih u vecu saksiju jer sam vec planirala ovo malo bastice iskoristiti za cvjece pa ne znam da ne ometa jedno drugom.
Post Reply