Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#32576 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Capsicum »

drug_profi wrote:
Capsicum wrote:De ti kmirso napravi onaj test da vidiš kojoj ideologiji si najbliži po svojim stavovima. Pljunite me u usta ako išta imaš sa liberalima :D
Frajer mrtva ljevica :lol:
Izvini, zalaganje za progresivno oporezivanje plata u nasoj realnosti znaci dodatno osiromasenje radnicke klase. Da je prag 2000 i vise pa da pricamo o visku novca, i nekako, ali 2000 je realna mjesecna potreba 4-clanog domacinstva. Tu nema viska, samo manjkovi na sve strane.
I onda porezno opterecenje njih znaci samo da se teret zeli prebaciti na siru masu, a ne zeli se oporezovati one koji zaradjuju vise od 100.000 godisnje sa 40%-45% kako jeste i u tim zapadnim zemljama sa kojima nas ubjedjuju da se trebamo porediti.
Ovdje je svakako daleko previse natovareno na plate i umjesto toga treba traziti druge izvore novca i smanjivanje budzetskih rashoda.
I maksimalno je bezobrazno govoriti o oporezivanju plata dok se kladionice ne oporezuju.
Progresivno oporezivanje je glupost, pogotovo na način kako nam ovdje pokušavaju uvesti. Čuj plata od 1500 KM luksuz :D Je li ovo 1993?

Treba tražiti druge modalitete za finansiranje socijalnih kategorija.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32577 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Capsicum wrote:
drug_profi wrote:
Capsicum wrote:De ti kmirso napravi onaj test da vidiš kojoj ideologiji si najbliži po svojim stavovima. Pljunite me u usta ako išta imaš sa liberalima :D
Frajer mrtva ljevica :lol:
Izvini, zalaganje za progresivno oporezivanje plata u nasoj realnosti znaci dodatno osiromasenje radnicke klase. Da je prag 2000 i vise pa da pricamo o visku novca, i nekako, ali 2000 je realna mjesecna potreba 4-clanog domacinstva. Tu nema viska, samo manjkovi na sve strane.
I onda porezno opterecenje njih znaci samo da se teret zeli prebaciti na siru masu, a ne zeli se oporezovati one koji zaradjuju vise od 100.000 godisnje sa 40%-45% kako jeste i u tim zapadnim zemljama sa kojima nas ubjedjuju da se trebamo porediti.
Ovdje je svakako daleko previse natovareno na plate i umjesto toga treba traziti druge izvore novca i smanjivanje budzetskih rashoda.
I maksimalno je bezobrazno govoriti o oporezivanju plata dok se kladionice ne oporezuju.
Progresivno oporezivanje je glupost, pogotovo na način kako nam ovdje pokušavaju uvesti. Čuj plata od 1500 KM luksuz :D Je li ovo 1993?

Treba tražiti druge modalitete za finansiranje socijalnih kategorija.
Povečati neoporezivi limit na 2500 ili diferencirati, a značajnije povečati stope oporezivanja onima preko 3000...opet diferencirano...
Konačno se slažemo...
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#32578 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Capsicum »

Ja bih to potpuno ukinuo. Glup koncept totalno.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32579 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Đaferoviću... xy- nu svijetli javna rasvijeta isto ko i tebi, istom cestom ko i ti se vozi i na iste semafore staje, u istom kružnom toku se vrti. u istu školu ko i tvoja, mu djeca i unuci idu, i njegovo auto troši ko i tvoje, i ista policija mu ga čuva... da ne nabrajam sva zajednička dobra... samo njima nakon sadašnjeg oporezivanja ostaje 9000 km, a tebi 1000... sa progresivnim porezom tebi će ostati ista cifra, a njemu možda 6000... valjda mu može biti za za koliko toliko normalan život... a kolika će im tek penzija biti... jebo te... sve same Save Kovačevići...
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#32580 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Capsicum »

Sve ok, ali ako ja radim 12 sati da bi zaradio više, a neko radi 4 sata (da ne kažem na crno, a na birou), zašto bi se ja kažnjavao zbog toga i uzimalo mi se više? Izvini, ali nije pravedno i guši ekonomiju i demotivira one koji bi više, jače, bolje, pametnije... Nije sporan porez, sporno je što će mene natovariti više samo zato što zarađujem više. Nek se oporezuje potrošnja. Luksuzne stvari nek koštaju više. Pa kad neko kupi helikopter, nek ide više para za socijalu nego što ide od kupovine hljeba.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32581 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Siva ekonomija je takođe rezultat naše vlasti. Siva ekomija je problem rješiv za dva mjeseca. Vlast to NEČE da riješi. Biroi za zapošljavanje su največi generator sive ekonomije, naveča praona para, i dobra loga za stranačke uhljebe. Njih treba ukinuti ili od njih konačno napraviti ustanovu u skladu s njihovim imenom.
Svi prihodi moraju iči žiralno. I svi se moraju oporezovati, I naplatiti.
Možda će zvučati bogohulno, ali največi problem realnog sektora je nači dobre i marljive radnike. Nemaš pojma koliko se firmi iz realnog sektora zatvara znog nedostatka radne snage. Meni cirkus kad neko priča o nezaposlenosti. Ja NK radnika plačam 3 km/h, ne mogu više... a radim za trojicu, svaki dan... subotom nedeljom, praznikom...Posao nije težak, plačanje redovno, prijavljeni... dođe dva dana... i ode na pijacu prodavat cigare i staru robu. Hemetova pijaca hipermarket, ogromna lova se okreče svakodnevno.
Pričaju o skračivanju rokova za regestraciju firmi.Glupost. Ko normalan otvara firmu.
Trebaju pričati o smanjivanju rokova za brisanje firmi iz registra onima koji su se zajebali pa prijavili.
Realni sektor nema uslove i okruženje da tržištu radne snage ponudi veče plate. Od nove godine taj će problem biti još veči. Njemačka je spremila zakone kojima je do maksimuma snizila kriterije za prihvat... za sva zanimanja... sve što hoda im treba...
Dobro žive samo firme koje kradu državu, A krast državu mogu samo oni kojima to država dozvoli.A država to dozvoljava onima koji si sa vlastodržcima u talu.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#32582 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hajvan »

kmirsad wrote:Siva ekonomija je takođe rezultat naše vlasti. Siva ekomija je problem rješiv za dva mjeseca. Vlast to NEČE da riješi. Biroi za zapošljavanje su največi generator sive ekonomije, naveča praona para, i dobra loga za stranačke uhljebe. Njih treba ukinuti ili od njih konačno napraviti ustanovu u skladu s njihovim imenom.
Svi prihodi moraju iči žiralno. I svi se moraju oporezovati, I naplatiti.
Možda će zvučati bogohulno, ali največi problem realnog sektora je nači dobre i marljive radnike. Nemaš pojma koliko se firmi iz realnog sektora zatvara znog nedostatka radne snage. Meni cirkus kad neko priča o nezaposlenosti. Ja NK radnika plačam 3 km/h, ne mogu više... a radim za trojicu, svaki dan... subotom nedeljom, praznikom...Posao nije težak, plačanje redovno, prijavljeni... dođe dva dana... i ode na pijacu prodavat cigare i staru robu. Hemetova pijaca hipermarket, ogromna lova se okreče svakodnevno.
Pričaju o skračivanju rokova za regestraciju firmi.Glupost. Ko normalan otvara firmu.
Trebaju pričati o smanjivanju rokova za brisanje firmi iz registra onima koji su se zajebali pa prijavili.
Realni sektor nema uslove i okruženje da tržištu radne snage ponudi veče plate. Od nove godine taj će problem biti još veči. Njemačka je spremila zakone kojima je do maksimuma snizila kriterije za prihvat... za sva zanimanja... sve što hoda im treba...
Dobro žive samo firme koje kradu državu, A krast državu mogu samo oni kojima to država dozvoli.A država to dozvoljava onima koji si sa vlastodržcima u talu.
relativno dobro opisano…

no sta mene, osim stecene imovine i viska godina , onda zadrzava ovdje.
Prekarski sam radnik (freelancer) preko 10 godina… zaradjunjem vani, zivim ovdje…
koji cu qurac ja ovdje, onda…
kako cete zadrazti mene i moju cetveroclanu porodicu?

evo kad citam ove komentare, shatro progresivne populacije kojoj je je 2.000 velika i dostatna svota za finasiranje zivota cetveroclane porodica dodje mi da se roknem…
mozda bi bila, da imamo cijene treceg svijeta, a ne cijene osnovnih potrepstina koje su identicne najbogatijem dijelu svijeta.
samo su jos cijene usluga nesto nize, no rast ce i one zbog pritiska smanjenja populacije.

koga cete vi privuci, kad ljudi s vjestinama odu?
ko ce vama puniti penzione fondove?
Hakiz
Posts: 48379
Joined: 30/07/2015 20:01

#32583 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

drug_profi wrote: Izvini, zalaganje za progresivno oporezivanje plata u nasoj realnosti znaci dodatno osiromasenje radnicke klase. Da je prag 2000 i vise pa da pricamo o visku novca, i nekako, ali 2000 je realna mjesecna potreba 4-clanog domacinstva.
Jedva i dvočlanog.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32584 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Ne znam odgovor.
U stvari znam, ali me niko ne pita... možda baš zato što ga znam.
A u poslu sam... i umoran... jedva se držim na nogama... da bih ga sad elaborirao.
Posebno, jer nema svrhe. Niko ne čuje, niko ne vidi... nikog i ne zanima.
Psi laju... karavane prolaze...
Uglavnom isti razlozi kao i tvoji me još drže ovdje.
Koliko će još dugo... ni to ne znam...
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#32585 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Heller »

Naravno progresivne stope koje imaju smisla, ne iživljavanje.

Samac prva stopa nešto do 700, oženjen a žena ne radi 900, svako dijete plus 100 KM.

Samac druga stopa+2,5 na prvu 1000, 1200...

Samac treća stopa +7,5 na prvu 1250, 1500...

Samac četvrta stopa +10 na prvu 1500, 1700...

Peta +20 stopa na 2000/2400
statixx
Posts: 9796
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#32586 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by statixx »

kmirsad wrote:Đaferoviću... xy- nu svijetli javna rasvijeta isto ko i tebi, istom cestom ko i ti se vozi i na iste semafore staje, u istom kružnom toku se vrti. u istu školu ko i tvoja, mu djeca i unuci idu, i njegovo auto troši ko i tvoje, i ista policija mu ga čuva... da ne nabrajam sva zajednička dobra... samo njima nakon sadašnjeg oporezivanja ostaje 9000 km, a tebi 1000... sa progresivnim porezom tebi će ostati ista cifra, a njemu možda 6000... valjda mu može biti za za koliko toliko normalan život... a kolika će im tek penzija biti... jebo te... sve same Save Kovačevići...
Pa jeboga ti mirso, onda trazi da se birokratama smanji plata. Neces radi averzije prema njima destimulirati one koji stvaraju novu vrijednost. Ako je mnogo onih koji trose na luksuz uvedes vece stope PDV-a na pojedine proizvode i tako ne samo da smanjujes razlike madju ljudima, vec stimulises stednju i ulaganja. Svakako nas kritikuju da uvozimo i trosimo iznad svojih mogucnosti zahvaljujuci novcu koji dolazi iz dijaspore. Jer mi taj novac realno nemamo, a imacemo jos manje ako krenes dodatno oporezivati dohodak.

Volio bih i ja da imamo rast od 6% i smanjimo nezaposlenost na 10%(danas kad mi rekose da je u Ceskoj 2,5% :shock: ), pa da mozemo razmisljati o ovim stvarima, ali sve u svoje vrijeme.
zippoo87
Posts: 19653
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#32587 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

Control panel wrote:
SSemir wrote:
Control panel wrote:
S kim NS misli suradjivati? Dinom Konakovicem?!
s kime SDA misli suradjivati?
s kime HDZ misli suradjivati?
s kime SBB misli suradjivati?
s kime SBIH mislii suradjivati?
s kime PDA mislii suradjivati?
s kime DF mislii suradjivati?
s kime Konakovic misli suradjivati?
s kime SDA misli suradjivati?
s kime SDP misli suradjivati?

hajde redom i odgovori logicno na svko od ovih pitanja.
i od svih tih, ti si upro prstom u nasu stranku i zapitkujes s kime misle koalirati. ovi ostali i njihove koalicije ti nisu problem?
Boli me briga za nacionalisticke stranke. Od gradjanskih stranaka jedino se NS svadja i proziva upravo gradjanske stranke. Tako se ne gradi koalicija. A minirali su prije izbora svaki moguci dogovor o zajednickim kandidatima i
listama.
zasto lazes ovako ?
imas li ti imalo stida druze ?
imas li i jedan dokaz za ovu laz koju si upravo napisao ?
mrgreen
Posts: 1287
Joined: 12/05/2008 21:11

#32588 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by mrgreen »

Capsicum wrote:Sve ok, ali ako ja radim 12 sati da bi zaradio više, a neko radi 4 sata (da ne kažem na crno, a na birou), zašto bi se ja kažnjavao zbog toga i uzimalo mi se više? Izvini, ali nije pravedno i guši ekonomiju i demotivira one koji bi više, jače, bolje, pametnije... Nije sporan porez, sporno je što će mene natovariti više samo zato što zarađujem više. Nek se oporezuje potrošnja. Luksuzne stvari nek koštaju više. Pa kad neko kupi helikopter, nek ide više para za socijalu nego što ide od kupovine hljeba.
Prvi put da se slozim s ovim cijenjenim forumasem u necemu :)
I drago mi je da se konacno prica o bitnim temama.

Ovakvo oporezivanje ubija u pojam srednju klasu, jer i uz vise rada i rintanja nije moguce zaraditi i ustediti neki znacajan iznos.
Ne znam kolike su tacno stope u Njemackoj i Austriji, ali moj dojam je da bi se u slucaju povecanih stopa u BiH, jos vise isplatilo otici u ove zemlje - dok bi NS trebala raditi na smanjenju odliva mozgova, a ne ohrabrivanju.

Posto je Pedja i dalje prisutan na forumu, bilo bi jako lijepo cuti neke njegove konkretne argumente. Da li je ovo pitanje podlozno diskusiji u NS-u?

Moram jos reci da, uprkos najavljenom interesu za uredjivanje statusa freelancera, u njihovom programu se pojavljuju samo sa jednom usputnom recenicom i to u IT sektoru (iako se uopste ne bi smjelo ogranicavati samo na IT kategoriju).
Pretpostavljam da otkako je ovo pitanje aktivirano nije bilo dovoljno vremena da se ozbiljnije posvete tome, ali licno ocekujem dobro razradjen dokument u skoroj buducnosti.
Mislim da ce i nacin oporezivanja i opcenito odnos prema freelancerima biti jedan od kljucnih faktora za otici ili ostati u BiH.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#32589 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Heller »

Crnu i sivu ekonomiju treba suzbijati, eno ga pik pa nek počnu.
zippoo87
Posts: 19653
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#32590 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

Heller wrote:Crnu i sivu ekonomiju treba suzbijati, eno ga pik pa nek počnu.
:thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#32591 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Hakiz wrote:
drug_profi wrote: Izvini, zalaganje za progresivno oporezivanje plata u nasoj realnosti znaci dodatno osiromasenje radnicke klase. Da je prag 2000 i vise pa da pricamo o visku novca, i nekako, ali 2000 je realna mjesecna potreba 4-clanog domacinstva.
Jedva i dvočlanog.
Ja samo iznosim cifru koju je plasirao sindikat. Zive ljudi i sa manje, ali ako cemo govoriti o kvalitetu zivota i potrebama, onda nije cilj samop puko prezivljavanje i nikako nije u redu oporezovati nekoga ko nema dovoljno ni za svoju porodicu.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79539
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#32592 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Velkoski »

Znači što si sposobniji da zaradiš više (dakle pošteno, ne od izbora i "paušala", ma ustvari dakle ne od budžeta) to te treba više oklempati kako budžetlijama ne bi nedostajalo

AMEN!
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#32593 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Heller »

Velkoski wrote:Znači što si sposobniji da zaradiš više (dakle pošteno, ne od izbora i "paušala", ma ustvari dakle ne od budžeta) to te treba više oklempati kako budžetlijama ne bi nedostajalo

AMEN!
Max plata budžetlijama treba da bude prosječna.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79539
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#32594 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Velkoski »

E pa kod nas je obrnuto, porezi i akcize i služe da bi oni imali više nego svi ostali, zato su izbori toliko i bitni, treba namiriti sve ljubitelje debelog crijeva.

I onda neki bezobraznik uspije da zaradi 12 milja van politike i treba da njima donira jako progresivnih 45%. Još nas pojedinci porede sa zapadom :smajlikojiseklanja: Pa nije ni čudo što sva djeca hoće u kriminal, a ne u Bingo za pet glava
Hakiz
Posts: 48379
Joined: 30/07/2015 20:01

#32595 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

drug_profi wrote:
Hakiz wrote:
drug_profi wrote: Izvini, zalaganje za progresivno oporezivanje plata u nasoj realnosti znaci dodatno osiromasenje radnicke klase. Da je prag 2000 i vise pa da pricamo o visku novca, i nekako, ali 2000 je realna mjesecna potreba 4-clanog domacinstva.
Jedva i dvočlanog.
Ja samo iznosim cifru koju je plasirao sindikat. Zive ljudi i sa manje, ali ako cemo govoriti o kvalitetu zivota i potrebama, onda nije cilj samop puko prezivljavanje i nikako nije u redu oporezovati nekoga ko nema dovoljno ni za svoju porodicu.
Htio sam reći da je 2.000 KM malo i za dvočlanu porodicu, a za četvoročlanu je očajno malo.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#32596 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Roccohljup »

paleoconservative wrote:Kao potencijalni glasac za NS na svim nivoima vlasti:

Hoce li iko osuditi sulud prijedlog progresivnog oporezivanja??? Znaci radim ko konj godinama da dignem sebi platu na milju i po, i drzava mi skine 15%! Osnujes porodicu, hoces da obezbjedis za svoje najblize, dodjes do cifre od dvije milje a lihvari ti opale 20% nominalni porez na dohodak, plus ostale obaveze za razne drzavne fondove. Haloooo?!
Sta fLi sto se uz povecanje plate desi i povecanje troskova (porodica, djeca, skola, stan....), jos da te dodatno po dzepu udare.
Iskreno, ova retorika i mene hladi od njih polako....
zippoo87
Posts: 19653
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#32597 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

bezveze vam prica
svi zakonski prijedlozi prvo idu na javnu raspravu i vec se tu projedlog profiltira,pa onda ide u parlament,pa idu amandmani pa ide sto cuda i tek onda ide finalno glasanje
ono sto hocu da kazem je da moze neko htjeti ovako ili onako ali na kraju ce se doci do dobrog rjesenja,ako bude bilo volje

ovo sve sada sto se cuje u kampanji su manje vise zelje a od zelje do zakona je dalek put
kod nas gradjane ne zanima nista,ne zele da citaju nista,da ucestvuju,da se interesuju ,da zapitkuju i onda je i logicno i da ce stranke i kandidati nuditi manje informacija...prije je NS pravila raznorazne materijale,stampala programe i dijelila i tako to...u biti je bilo bacanje para...kod nas ljudi uzmu afisu,gledaju sliku i govore,ej ovog/ovu znam...ne cita ni ime

cinjenica je da smo mi na svakom planu sada unisteni i devastirani...a glavna stavka,obrazovanje je unisteno i ne mozes ti vola bez grama mozga uciti necemu...tako ni ovdje glupom ne mozes objasniti da moze biti bolje i da nije toliko tesko to postici
ja se svaki dan susrecem sa ljudima,od djece do starijih,zajednicko je svima da vrlo malo znaju o bilo cemu...osim sto znaju ponavljati mantre i govoriti da nista ne valja
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15264
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#32598 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Prpa.ba »

Fiksni iznosi granica za otimacinu novca od radnika mogu samo suzbiti rast plata u skladu sa inflacijom jer svaka promjena tj. povecanje granice mora proci kroz dugotrajnu zakonsku proceduru. Da ne spominjem namjerno grupisanje plata oko granica za otimacinu novca od radnika da bi se umanjili troskovi. Minimalno cemu treba teziti jeste utvrdjivanje varijablnih iznosa kroz njihovo proporcionalno vezivanje za najcescu/mediansku platu. Generalno porez na dohodak ako vec mora postojati, bolje je da postoji jedinstvena stopa uz oslobadjanje do 3 medianske plate mjesecno.

Generalno, porez na dohodak treba preurediti tako da ne ukljucuje oporezovanje na ime novca zaradjenog radom koji je ionako opterecen obaveznim doprinosima u monopolisticke drzavne osiguravateljske kompanije za zdravstvo, nezaposlenost i penzije/invalidnine.

Nadomjestiti manjak novca adekvatnim oporezivanjem dohotka ostvarenog pasivno tj. ne kroz rad (sekundarne nekretnine, kapitalna neinvestirana dobit i sl.). Smanjiti jedinstvenu stopu PDV-a na 10%. Dodati mogucnost nizim administrativnim jedinicama da uvode zasebne poreze na potrosnju i samodoprinose koji se mogu uvesti iskljucivo kroz referendume i od kojih se mogu finansirati projekti od lokalnog interesa sa obaveznom sunset klauzulom- koje automatski isticu nakon 4 godine ako se ne obnove novim referendumom.
zippoo87
Posts: 19653
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#32599 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

slazem se da fiskna osnovica nije dobra i da ne bi donijela napredak
ono sto bi donijelo napredak je rasterecenje nameta na plate i doprinose...oslobodila bi se velika kolicina novca i jedan dio (manji,sudeci po nasim privrednicima) bi isao radnicima za vecu platu a drugi bi se ulagao i jacala ekonomija

ima puno nacina da se dodje do para jedan od najbrzih je da se usvoji zakon o porijeklu imovine i da se vrati drzavi sve ukradeno ,sve sto ne mozes dokazati se odmah oduzima a ti onda ganjaj i dokazuj da je stvarno tvoje
drugi nacin da se dodje do viska para je smanjenje broja zaposlenih u javnim institucijama i uvodjenje reda i ogranicavanje troskova
itd itd
ima milion nacina...gdje ima volje a gdje je nema,nema niti jednog nacina

uglavnom mene samo zanima koliko jos mora proci vremena ,da i obican puk shvati da su im upravo "njihovi" politicari najveci neprijatelji i da im kradu iz dzepa a ne da se uvijek vracaju na neke debilne ratne price i teme
kada imas para i sve sto ti treba,biti ces sretan i zadovoljan...ekonomija je jedina tema kojom bi se svi trebali baviti a onda ce druge stvari doci same sa sobom...viskak novca ce se onda slijevati u druge grane i sve ce napredovati
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15264
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#32600 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Prpa.ba »

Ukradeno se nece nikada vratiti drzavi niti ce se smanjivati broj zaposlenih u javnim institucijama - kada zvijer zvana javni sektor jednom poveca svoj obim ili dobije neko pravo, niko ga nece oduzeti bez paralize drzave i ispastanja poreznih obveznika koji ih hrane. Ono sto je moguce jeste odbiti povecanja plata i pustiti da kroz jedan mandatni period plate u javnom sektoru izgube 8 do 10% svoje vrijednosti kroz inflaciju uslijed normalnog ekonomskog rasta. Za dva mandata, manji ce biti interes gradjana da se zaposljavaju tu pa ce automatski doci i do smanjenja korupcije i ozdravljenja institucija. Kada god ucitelji zatraze enormno visoke plate od 1000 i vise KM, samo preusmjeriti odgovarajuci iznos u opremu skola i sufinansiranje uzina ucenicima i slicno kako bi se ubili strajkovi. I slicno.

Reformisanje doprinosa ne moze bez pratece reforme sekundarnih poreza poput poreza na nekretnine i sl. u suprotnom penzije padaju za 100 do 150 KM.
Locked