Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3251 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

eksproprijacija se nece zavrsiti do izbora, a onda treba naci i kreditora koji ce dati cca 300 miliona € koliko ce kostati ta dionica. Mislim da je novinar lupio kad je rekao za godinu i po...lijepo bi bilo, ali tesko..
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#3252 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by The BEN10 »

NIN wrote:
StupskaBitanga wrote:Normalno je da ce krenutkad idu izbori
Sto bi bilo dobro da su ti izbori svakih 6 mjeseci. :D
Ma gle care, da su besplatni i nekako, ali izbori itekako mnogo koštaju. :-D
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3253 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by StupskaBitanga »

cetmi wrote:Dokle je Hidrogradnja sa onim dijelom Lota 2 prema kružnom toku u Briješću?
Trebali bi za koji dan asfaltirati jer im je još samo to ostalo a KT se još nije ni počeo praviti iako Efendić tvrdi da je sve riješio
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3254 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by StupskaBitanga »

ti pitaš prema kružnom toku to je poslije i samo su stubovi postavljeni
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#3255 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

cetmi wrote:Dokle je Hidrogradnja sa onim dijelom Lota 2 prema kružnom toku u Briješću?
Misliš na ovo? Počeli su betonirati ploču ali još uvijek stoje iste kuće na trasi.

Sa SCC Foruma od NNagib http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... t107138793
Od prije +/-7 dana.
Image

ovo je slikano s Trebevića, nisam mogao ništa bolje napraviti s 10 kilometara udaljenosti. Ipak se vidi da se nešto dešava :)

Image
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#3256 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

cetmi wrote:Mislio sam na ovaj dio. Ovo ide presporo definitivno. Ja sam mislio da će doći do kružnog prije zime sa ovim objektima. Koliko sam upoznat početak radova na ovom objektu je svakako kasnio, a sad bih se usudio reći da se nakon početnog vidljivog zamaha ovo kašnjenje značajno povećalo. Ovaj LOT neće biti završen do ljeta.
Jedina dobra vijest je da se nešto rad, i da su počeli raditi putnu ploču. Produženi rok zbog eksproprijacije je 31/01/2014 pa da vidimo. Kruži tok je naj jednostavniji dio projekta, mene više brine da još uvijek te dvije kuće nisu srušene.
Zašto dobra vijest (sve ostale oko ovog lota su katastrofa) jer radove izvodi Hidrogradnja oko koje svaki dan postoje novi problem i najave štrajka. Još gore je kad pomisliš da 'vlasnik' firme za koju Hidrogradnja izvodi ove radove kao podizvođač je u stečaju. Ako ne znaš lot2 Hidrogradnja radi kao glavni pod izvođač Osijek Koteks čiji vlasnik je Alpina Bau GmbH (u stečaju), naravno dio konzorcija je trebao biti i Gp Dubrovnik koji je davno propao. Dodajmo da je ugovor potpisan 02/06/2008 a radovi nisu počeli do 01/04/2010 (na vijaduktu tek početkom ove godine)
Sve sami biseri tadašnje Direkcije za Ceste odnosno sadašnje JP Ceste koji su vodili lot 1 i 2 od početka.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#3257 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kritichar »

Woody wrote:
ala7 wrote:Da li se JP Autoceste FBiH bave pitanjima mogućnosti migracije divljih životinja jer mnogi autoputevi, ceste će presjecati tu migraciju i stvarati izolovani ekosistem što uopšte ne zvuči dobro.

Da li se tu iko pita oko toga ?

Npr. ovavko nešto da se pravi duž autoputeva.

Image

Image
Neće, neće @Comrad! :jok: Ovo je stvar Okolinske dozvole koju izdaje Federalno ministarstvo okoliša i turizma (FMOiT). Znači: nakon izrade glavnog projekta auto-ceste isti zajedno sa Procjenom o uticaju na okoliš, investitor (JP Autoceste FBiH) proslijeđuje FMOiT-u na odobrenje i izdavanje Okolinske dozvole. Ako Procjena uticaja na okoliš ukaže na potrebu izgradnje ovakvih "Zelenih mostova" i "zelenih tunela" to se mora i raditi - da jebe rak raka. Inače bez toga nema ni dozvole za građenje, pa prema tome ni početka (legalne) gradnje. I da, ne radi to samo IGH, rade to i naše firme.

Eto! :thumbup:
kako se kod nas sve fušeri, tako će i ovo, kako se kod nas dobijaju te dozvole.... :-)
a druga stvar, ko prati životinje, ko zna koji su to njihovi putevi, možda neki lovci, ali to je sve neutemeljeno

prostori iznad tunela i ispod vijadukta su vrlo često dosta neprstupačni, pa i za samu divljač
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#3258 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

cetmi wrote:Usput, ono što me najviše boli u ovoj zemlji jesu ovakve stvari kao što su zaustavljanje velikih projekata od strane osoba koje nemaju na to nikakvo pravo.
Kako vlasnik Dalasa može zaustaviti gradnju Stupske petlje?
Kako dvojica vlasnika kuća mogu zaustaviti gradnju autoputa?
Što je najgore kakav je to jebeni sud koji u parnici između Države koja je trasu zakonski ucrtala prije 50 godina, donijela odluku o zabrani gradnje na vrijeme, obezbjedila sve dozvole, ponudila zakonski utvrđenu cijenu za otkup, a opet Sud koji ta Država plaća presudi u korist čovjeka koji je nezakonito gradio, nema nijednu jebenu dozvolu, a traži cijenu koju je on zamislio?
Nevjerovatno je šta normalni ljudi u ovoj zemlji sebi dopuštaju. Onaj Dalas su dosad Sarajlije trebale rukama srušiti.
Problem je sto sud nije uključen u proces. Sva ova kašnjenja su direktno vezana sa manjkom volje lokalnih političara da koriste zakone koji postoje. Ali do sada niti jedna politička struja u BiH (odnosno fbih) nije se usudila koristi zakone koji su na snazi već četri godine. Jer sud može izdati nalog za pristup bilo kojem posjedu koji se nalazi na prioritetnom koridoru(i ako nije okončana eksproprijacija) samo sto to treba zatraži lokalni političari (opština, kanton, fbih). U tom slučaju sud sluzi kao garant za obadvije strane. Naravno na taj način se zainteresirani teško mogu obogatiti i zato nikome nije u interesu.
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#3259 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

cetmi wrote: Jedan prijatelj mi je govorio da je za ovaj objekat potrebno bar 10 mjeseci rada da bi se završio. Mislim da je završetak objekta 2014. godine već ugrožen.
To je tacno, ali si zaboravio da se vijadukt vec mjesecima gradi ;-)

Mozda nece biti gotov do 31.01.2014., ali u naredna 2-3 mjeseca kasnije hoce sigurno. Naravno, ako u narednih par sedmica ociste trasu od objekata.
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#3260 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

Cini ti se, tih stubova ima gomila, oni zapravo svako par dana podignu novi stub. Pogledaj bolje npr slike iz aprila-maja i ove novije
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#3261 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ElRe »

Svaka cast Cengiz Insaatu, rade odlican posao u Tarcinu, Vlakovu i Lepenici. Tu je i Euro Asfalt kao podizvodjac.
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#3262 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by uzgajivac »

sta je sa autoputom Banja Luka - Novi Grad, da li su vec obezbijedjena sredstva za pocetak izgradnje?
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3263 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

uzgajivac wrote:sta je sa autoputom Banja Luka - Novi Grad, da li su vec obezbijedjena sredstva za pocetak izgradnje?
kakva sredstva za izgradnju, tu se ni ne planira nikakav autoput
fiko_halimic
Posts: 180
Joined: 14/04/2013 20:58

#3264 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by fiko_halimic »

uzgajivac wrote:sta je sa autoputom Banja Luka - Novi Grad, da li su vec obezbijedjena sredstva za pocetak izgradnje?
sta je to "novi grad"?
User avatar
felix10
Posts: 87
Joined: 19/06/2013 10:57

#3265 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by felix10 »

fiko_halimic wrote:
uzgajivac wrote:sta je sa autoputom Banja Luka - Novi Grad, da li su vec obezbijedjena sredstva za pocetak izgradnje?
sta je to "novi grad"?
Kad mogu govoriti Srpsko Sarajevo, mogu i ja Bosanski Novi. Nikakav "Novi Grad". Izvinjavam se za offtopic. Inace most Studencica napreduje nevjerovatnim tempom

Image
fiko_halimic
Posts: 180
Joined: 14/04/2013 20:58

#3266 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by fiko_halimic »

gdje je tacno ova studentica?
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3267 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Na pola puta izmedju ljubuskog i capljine, regionalna cesta prolazi ispod mosta
fiko_halimic
Posts: 180
Joined: 14/04/2013 20:58

#3268 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by fiko_halimic »

ja, ja... to je dionica pocitelj-bijaca. sta kazu, kad ce to biti gotovo?
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3269 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

fiko_halimic wrote:ja, ja... to je dionica pocitelj-bijaca. sta kazu, kad ce to biti gotovo?
Zvirovici - Bijaca ce biti valjda pred izbore, a do Pocitelja nece jos bar 3 godine
fiko_halimic
Posts: 180
Joined: 14/04/2013 20:58

#3270 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by fiko_halimic »

hoce li biti kakve upotrebne vrijednosti od toga, kad se ide na more?
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#3271 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

fiko_halimic wrote:hoce li biti kakve upotrebne vrijednosti od toga, kad se ide na more?
Neko je ovdje pojasnio da cak i kad autocesta dodje do Pocitelja, trebat ce ici desetak km iznad grada po makadamu, sigurno, da bi se prikljucilo na cestu koja vodi na granicni prelaz Bijaca.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3272 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by johntra »

Ne radi niko, svi su se radnici povukli sa tog gradilišta...
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#3273 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by uzgajivac »

neki wrote:
uzgajivac wrote:sta je sa autoputom Banja Luka - Novi Grad, da li su vec obezbijedjena sredstva za pocetak izgradnje?
kakva sredstva za izgradnju, tu se ni ne planira nikakav autoput
sto gledate samo federalnu, imas RTRS :D pa autoput BL-NG je planiran, samo trenutno lijezu pare za BL-DO, sto znaci da BL-NG nece poceti prije druge dionice BL-DO, vjerovatno i kasnije, samo je pitanje da li su nadlezni vec u nekim pregovorima, ima li kakvih obecanja?

a ovi sto mastaju o Bosanskom Novom neka otvore sebi temu :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#3274 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hajvan »

uzgajivac wrote:
neki wrote:
uzgajivac wrote:sta je sa autoputom Banja Luka - Novi Grad, da li su vec obezbijedjena sredstva za pocetak izgradnje?
kakva sredstva za izgradnju, tu se ni ne planira nikakav autoput
sto gledate samo federalnu, imas RTRS :D pa autoput BL-NG je planiran, samo trenutno lijezu pare za BL-DO, sto znaci da BL-NG nece poceti prije druge dionice BL-DO, vjerovatno i kasnije, samo je pitanje da li su vec u nekim pregovorima sa bankama, ima li kakvih obecanja?

a ovi sto mastaju o Bosanskom Novom neka otvore sebi temu :D

što je pišac hotiJo rijet su otim boldiratim??
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3275 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by johntra »

Kao da Bosanski Novi više ne postoji...
Post Reply