Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#3252 Re: Pitamo Mehanicare ?
koliko je preslo auto ?aldinmah wrote:to je ono lamela fazoni ofo ono? U brdu mi starta fino, ne osjetim kad krecem da "proklizuje", nego samo tako u vecim brzinama...johntra wrote:set kvačila?
-
Puf
- Posts: 921
- Joined: 07/02/2008 00:34
#3253 Re: Pitamo Mehanicare ?
quarterback wrote:koliko je preslo auto ?aldinmah wrote:to je ono lamela fazoni ofo ono? U brdu mi starta fino, ne osjetim kad krecem da "proklizuje", nego samo tako u vecim brzinama...johntra wrote:set kvačila?
Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3254 Re: Pitamo Mehanicare ?
mislim da taj mjenjac ima sajle,da se nije pojela plastika neka gdje se sajle vezu za birac mjenjaca ? vidi se to kad se podigne hauba...Filter wrote:pozz ljudstvo, kolega sa posla ima problem sa mjenjacem, ne moze da prebaci u parne (druga, cetvrta) brzine u voznji. lakse ide dok je auto u mirovanju.
ima se utisak kao da nesto "zvace" u mjenjacuvozilo je fiat punto, 2000. mali benzinac.
jel se neko sreo sa istim problemom i sta bi moglo biti?
hvala
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#3255 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne mora znaciti, da moras odmah mjenjati, meni je Mitke davno nekad popustio saraf na sajli kvacila (mazda)aldinmah wrote:
Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila
i presao sam jos 30.000 poslije toga.
Doduse sa 3x vise na satu od tvog, i duplo vise kad sam kupio.
- Filter
- Posts: 8673
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#3256 Re: Pitamo Mehanicare ?
vec je zavrsio na bihamkovom slepu. dok je isao majstoru, totalno mu blokirao mjenjac,bitanga_sa_otesa wrote:mislim da taj mjenjac ima sajle,da se nije pojela plastika neka gdje se sajle vezu za birac mjenjaca ? vidi se to kad se podigne hauba...Filter wrote:pozz ljudstvo, kolega sa posla ima problem sa mjenjacem, ne moze da prebaci u parne (druga, cetvrta) brzine u voznji. lakse ide dok je auto u mirovanju.
ima se utisak kao da nesto "zvace" u mjenjacuvozilo je fiat punto, 2000. mali benzinac.
jel se neko sreo sa istim problemom i sta bi moglo biti?
hvala
elem, majstor kod kojeg je odvukao mu je rekao da je u pitanju sajla. vjerovatno je to ta sajla.
hvala druze
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3257 Re: Pitamo Mehanicare ?
Malo je presao... Na novom setu malo strucnije sa kvacilom.aldinmah wrote:Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila
-
funeral blues
- Posts: 1839
- Joined: 08/02/2011 11:15
#3258 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li neko moze reci koliko ima smisla ovakvo razmisljanje. U pitanju je zamjena prednjih kocionih diskova. Shvatam da su kočnice zadnje na čemu treba štediti pare, ali ako se uzme u obzir upitan kvalitet zamjenskih dijelova u BiH, koliko je smisleno traziti na auto-otpadu polovne diskove koji su malo potroseni?
Imao sam priliku kupovati neki drugi dio na otpadu i auto sa kojeg sam ga dobio je navodno bilo tek uvezeno i čekalo je na rastavljanje. Taj dio je bio u odličnom stanju, pa mi je to nesto kasnije dalo ideju i za diskove. Je li bolje korišten disk iz Švicarske ili novi iz BiH? I šta uopšte znači ovo korišten u smislu koja je to dubina "zuba" koja je prihvatljiva? Trenutno je kod mene taj zub pravo dubok, po slobodnoj procjeni oko 3 mm i mislim da je vrijeme za zamjenu, iako ne primjecujem bilo kakve probleme. Auto je staro 11 godina i pretpostavljam da su to fabrički diskovi. Btw polovni su oko 60 KM, a novi oko 130 KM u mom slučaju.
Imao sam priliku kupovati neki drugi dio na otpadu i auto sa kojeg sam ga dobio je navodno bilo tek uvezeno i čekalo je na rastavljanje. Taj dio je bio u odličnom stanju, pa mi je to nesto kasnije dalo ideju i za diskove. Je li bolje korišten disk iz Švicarske ili novi iz BiH? I šta uopšte znači ovo korišten u smislu koja je to dubina "zuba" koja je prihvatljiva? Trenutno je kod mene taj zub pravo dubok, po slobodnoj procjeni oko 3 mm i mislim da je vrijeme za zamjenu, iako ne primjecujem bilo kakve probleme. Auto je staro 11 godina i pretpostavljam da su to fabrički diskovi. Btw polovni su oko 60 KM, a novi oko 130 KM u mom slučaju.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#3259 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima smisla ukoliko poneses sa sobom mjerni alat, izmjeris taj polovni disk koji ces kupiti i usporedis s nazivnom velicinom, tj. mjerama novog diska. Za taj eksperiment ce ti trebati precizno mjerilo, npr. mikrometar ili šubler, a da bi znao da li je disk iskrivljen, trebat ce ti komparator. Drugim rijecima, kupi 2 nova diska, namontiraj i vozi dalje. Osim ako vec nemas ovaj alat, jer bi mogao platiti dva puta, ako prodjes previse jeftino prvi put.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3260 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nema smisla kupovati polovne diskove ili pločice. Nije to strano ovim fukarama koji glume mangupe, ali može se pronaći i dobar nov dio, bilo zamjenski, bilo original, nismo ipak tolika katastrofa...možda je takva situacija u Bangladešu ili Sudanu.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3261 Re: Pitamo Mehanicare ?
nema na cemuFilter wrote: vec je zavrsio na bihamkovom slepu. dok je isao majstoru, totalno mu blokirao mjenjac,
elem, majstor kod kojeg je odvukao mu je rekao da je u pitanju sajla. vjerovatno je to ta sajla.
hvala druze![]()
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#3262 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako nisi siguran u kvalitet zamjenskih kupi original diskove, nisu hiljada/kom.
-
funeral blues
- Posts: 1839
- Joined: 08/02/2011 11:15
#3263 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hvala na odgovorima. Samo mi nije jasan ovaj dio oko mjerenja starog i novog diska? Zar to nije neki standard za sva vozila istog modela i godista, prečnik i sl?
Imate li preporučiti nekog proizvodjaca diskova, ili neku radnju u SA koja je povoljnija u odnosu na prosjek? Kada sam nedavno mijenjao zadnje diskove, majstor je ugradio Delphy.
Imate li preporučiti nekog proizvodjaca diskova, ili neku radnju u SA koja je povoljnija u odnosu na prosjek? Kada sam nedavno mijenjao zadnje diskove, majstor je ugradio Delphy.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#3264 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mislio je da izmjeriš potrošenost polovnog diska i uporediš sa novim...
-
funeral blues
- Posts: 1839
- Joined: 08/02/2011 11:15
#3265 Re: Pitamo Mehanicare ?
Aha..Meni je izgledalo da su svi oni na samom rubu jednake debljine, ali da se razlikuje samo ona usječena traka od pločice, tj. taj zub diska koji sam pominjao. Sama dubina zuba je po meni govorila o potrošenosti diska u odnosu na nov disk. E sad, mozda kod nekog ta pločica radi trenje i po samom rubu, pa se ne vidi taj zub. Kakogod, novi su po svemu sudeci jedini izbor. U Motorexu rekose da imaju neke Textar, a koliko vidijeh na netu, solidni su.
-
Puf
- Posts: 921
- Joined: 07/02/2008 00:34
#3266 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma kad sam ga ja uzeo imao je 73 000 na satu, a vec tada se osjetilo da kvacilo "kasno" pusta sto su prvi znaci da je lamela pri kraju (koliko sam ja cuo), sad kad to zamjenim potrajat ce ona aBdNediM17 wrote:Malo je presao... Na novom setu malo strucnije sa kvacilom.aldinmah wrote:Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3267 Re: Pitamo Mehanicare ?
aldinmah wrote:Ma kad sam ga ja uzeo imao je 73 000 na satu, a vec tada se osjetilo da kvacilo "kasno" pusta sto su prvi znaci da je lamela pri kraju (koliko sam ja cuo), sad kad to zamjenim potrajat ce ona aBdNediM17 wrote:Malo je presao... Na novom setu malo strucnije sa kvacilom.aldinmah wrote:Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila, ali vozit cu jos dok moze
Onda je prije tebe auto vozio neko ko nije bas znao baratati sa kvacilom.
- slavkoimamodilera
- Posts: 2823
- Joined: 19/03/2008 15:39
#3268 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prije je neko skinuo jedno 100 hiljada sa sata nego što je bio nepažljiv na kvačilu 
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3269 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma sve je moguce ali ne vjerujem... Uostalom ko je konj moze ga zapaliti bez da krene iz mjesta.
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#3270 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nista nije cudno, znam slucaj dva seta za 80 000 km.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3271 Re: Pitamo Mehanicare ?
ja sam mijenjao kvacilo na autu sa 12.000 na satu
(ne na svom da ne bi doslo do nesporazuma )
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#3272 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prekjuce sam sebi ugradio tempomat u pezoa 307
Ako ko bude radio isto rado cu pomoci
Ps. Manje vise isti je postupak za sve pezoe
Ako ko bude radio isto rado cu pomoci
Ps. Manje vise isti je postupak za sve pezoe
- bleee_sa
- Posts: 42324
- Joined: 05/10/2014 22:35
- Location: Ispod sunca zlatnoga
#3273 Re: Pitamo Mehanicare ?
To da ga fiksiraš od Socijalnog do Čvile na 70 jel 
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#3274 Re: Pitamo Mehanicare ?
Od c vile do otokebleee_sa wrote:To da ga fiksiraš od Socijalnog do Čvile na 70 jel
Ma za putovanja se ubilo
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#3275 Re: Pitamo Mehanicare ?
zar se moze naknadno ugraditi ?supercali wrote:Prekjuce sam sebi ugradio tempomat u pezoa 307
Ako ko bude radio isto rado cu pomoci
Ps. Manje vise isti je postupak za sve pezoe
