Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#3251 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Klize ti lamela.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3252 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

aldinmah wrote:
johntra wrote:set kvačila?
to je ono lamela fazoni ofo ono? U brdu mi starta fino, ne osjetim kad krecem da "proklizuje", nego samo tako u vecim brzinama...
koliko je preslo auto ?
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#3253 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Puf »

quarterback wrote:
aldinmah wrote:
johntra wrote:set kvačila?
to je ono lamela fazoni ofo ono? U brdu mi starta fino, ne osjetim kad krecem da "proklizuje", nego samo tako u vecim brzinama...
koliko je preslo auto ?

Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3254 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Filter wrote:pozz ljudstvo, kolega sa posla ima problem sa mjenjacem, ne moze da prebaci u parne (druga, cetvrta) brzine u voznji. lakse ide dok je auto u mirovanju.
ima se utisak kao da nesto "zvace" u mjenjacu :? vozilo je fiat punto, 2000. mali benzinac.
jel se neko sreo sa istim problemom i sta bi moglo biti?

hvala :)
mislim da taj mjenjac ima sajle,da se nije pojela plastika neka gdje se sajle vezu za birac mjenjaca ? vidi se to kad se podigne hauba...
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#3255 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

aldinmah wrote:

Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila :D
Ne mora znaciti, da moras odmah mjenjati, meni je Mitke davno nekad popustio saraf na sajli kvacila (mazda)
i presao sam jos 30.000 poslije toga.

Doduse sa 3x vise na satu od tvog, i duplo vise kad sam kupio.
User avatar
Filter
Posts: 8673
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#3256 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Filter »

bitanga_sa_otesa wrote:
Filter wrote:pozz ljudstvo, kolega sa posla ima problem sa mjenjacem, ne moze da prebaci u parne (druga, cetvrta) brzine u voznji. lakse ide dok je auto u mirovanju.
ima se utisak kao da nesto "zvace" u mjenjacu :? vozilo je fiat punto, 2000. mali benzinac.
jel se neko sreo sa istim problemom i sta bi moglo biti?

hvala :)
mislim da taj mjenjac ima sajle,da se nije pojela plastika neka gdje se sajle vezu za birac mjenjaca ? vidi se to kad se podigne hauba...
vec je zavrsio na bihamkovom slepu. dok je isao majstoru, totalno mu blokirao mjenjac,
elem, majstor kod kojeg je odvukao mu je rekao da je u pitanju sajla. vjerovatno je to ta sajla.
hvala druze :-D :thumbup:
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#3257 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

aldinmah wrote:Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila :D
Malo je presao... Na novom setu malo strucnije sa kvacilom.
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#3258 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by funeral blues »

Da li neko moze reci koliko ima smisla ovakvo razmisljanje. U pitanju je zamjena prednjih kocionih diskova. Shvatam da su kočnice zadnje na čemu treba štediti pare, ali ako se uzme u obzir upitan kvalitet zamjenskih dijelova u BiH, koliko je smisleno traziti na auto-otpadu polovne diskove koji su malo potroseni?
Imao sam priliku kupovati neki drugi dio na otpadu i auto sa kojeg sam ga dobio je navodno bilo tek uvezeno i čekalo je na rastavljanje. Taj dio je bio u odličnom stanju, pa mi je to nesto kasnije dalo ideju i za diskove. Je li bolje korišten disk iz Švicarske ili novi iz BiH? I šta uopšte znači ovo korišten u smislu koja je to dubina "zuba" koja je prihvatljiva? Trenutno je kod mene taj zub pravo dubok, po slobodnoj procjeni oko 3 mm i mislim da je vrijeme za zamjenu, iako ne primjecujem bilo kakve probleme. Auto je staro 11 godina i pretpostavljam da su to fabrički diskovi. Btw polovni su oko 60 KM, a novi oko 130 KM u mom slučaju.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#3259 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Ima smisla ukoliko poneses sa sobom mjerni alat, izmjeris taj polovni disk koji ces kupiti i usporedis s nazivnom velicinom, tj. mjerama novog diska. Za taj eksperiment ce ti trebati precizno mjerilo, npr. mikrometar ili šubler, a da bi znao da li je disk iskrivljen, trebat ce ti komparator. Drugim rijecima, kupi 2 nova diska, namontiraj i vozi dalje. Osim ako vec nemas ovaj alat, jer bi mogao platiti dva puta, ako prodjes previse jeftino prvi put.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3260 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Nema smisla kupovati polovne diskove ili pločice. Nije to strano ovim fukarama koji glume mangupe, ali može se pronaći i dobar nov dio, bilo zamjenski, bilo original, nismo ipak tolika katastrofa...možda je takva situacija u Bangladešu ili Sudanu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3261 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Filter wrote: vec je zavrsio na bihamkovom slepu. dok je isao majstoru, totalno mu blokirao mjenjac,
elem, majstor kod kojeg je odvukao mu je rekao da je u pitanju sajla. vjerovatno je to ta sajla.
hvala druze :-D :thumbup:
nema na cemu :bih:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3262 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

Ako nisi siguran u kvalitet zamjenskih kupi original diskove, nisu hiljada/kom.
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#3263 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by funeral blues »

Hvala na odgovorima. Samo mi nije jasan ovaj dio oko mjerenja starog i novog diska? Zar to nije neki standard za sva vozila istog modela i godista, prečnik i sl?
Imate li preporučiti nekog proizvodjaca diskova, ili neku radnju u SA koja je povoljnija u odnosu na prosjek? Kada sam nedavno mijenjao zadnje diskove, majstor je ugradio Delphy.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3264 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by johntra »

Mislio je da izmjeriš potrošenost polovnog diska i uporediš sa novim...
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#3265 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by funeral blues »

Aha..Meni je izgledalo da su svi oni na samom rubu jednake debljine, ali da se razlikuje samo ona usječena traka od pločice, tj. taj zub diska koji sam pominjao. Sama dubina zuba je po meni govorila o potrošenosti diska u odnosu na nov disk. E sad, mozda kod nekog ta pločica radi trenje i po samom rubu, pa se ne vidi taj zub. Kakogod, novi su po svemu sudeci jedini izbor. U Motorexu rekose da imaju neke Textar, a koliko vidijeh na netu, solidni su.
Puf
Posts: 921
Joined: 07/02/2008 00:34

#3266 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Puf »

NediM17 wrote:
aldinmah wrote:Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila :D
Malo je presao... Na novom setu malo strucnije sa kvacilom.
Ma kad sam ga ja uzeo imao je 73 000 na satu, a vec tada se osjetilo da kvacilo "kasno" pusta sto su prvi znaci da je lamela pri kraju (koliko sam ja cuo), sad kad to zamjenim potrajat ce ona aBd :D, ali vozit cu jos dok moze :D
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#3267 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

aldinmah wrote:
NediM17 wrote:
aldinmah wrote:Preslo je 93 000, ma najvjerovatnije da je lamela, izgleda da je mjenjat set kvacila :D
Malo je presao... Na novom setu malo strucnije sa kvacilom.
Ma kad sam ga ja uzeo imao je 73 000 na satu, a vec tada se osjetilo da kvacilo "kasno" pusta sto su prvi znaci da je lamela pri kraju (koliko sam ja cuo), sad kad to zamjenim potrajat ce ona aBd :D, ali vozit cu jos dok moze :D
:thumbup:

Onda je prije tebe auto vozio neko ko nije bas znao baratati sa kvacilom.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#3268 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by slavkoimamodilera »

Prije je neko skinuo jedno 100 hiljada sa sata nego što je bio nepažljiv na kvačilu :D
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#3269 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma sve je moguce ali ne vjerujem... Uostalom ko je konj moze ga zapaliti bez da krene iz mjesta.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#3270 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Nista nije cudno, znam slucaj dva seta za 80 000 km.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3271 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ja sam mijenjao kvacilo na autu sa 12.000 na satu :) (ne na svom da ne bi doslo do nesporazuma )
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3272 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by supercali »

Prekjuce sam sebi ugradio tempomat u pezoa 307
Ako ko bude radio isto rado cu pomoci

Ps. Manje vise isti je postupak za sve pezoe
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#3273 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bleee_sa »

To da ga fiksiraš od Socijalnog do Čvile na 70 jel :gunjastajl:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3274 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by supercali »

bleee_sa wrote:To da ga fiksiraš od Socijalnog do Čvile na 70 jel :gunjastajl:
Od c vile do otoke
Ma za putovanja se ubilo
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3275 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

supercali wrote:Prekjuce sam sebi ugradio tempomat u pezoa 307
Ako ko bude radio isto rado cu pomoci

Ps. Manje vise isti je postupak za sve pezoe
zar se moze naknadno ugraditi ?
Post Reply