Bosanska piramida Sunca
Moderator: Chloe
-
znanje
- Posts: 311
- Joined: 03/11/2005 17:30
#3252
Ovaj izazov još uvijek stoji...
JAVNI IZAZOV AMERU SMAILBEGOVIĆU
Na Web forumu http://www.cyberbulevar.com/forum/viewt ... 48&postday s=0&postorder=asc&highlight=smailbegovic&start=50 objavljena je u utorak 31. januara 2006 u 23:09, Vaša izjava koja glasi:"A da nije bilo anomalije/anomalija - onda bih im rekao - ja nisam vidio nista, a vi izvolite sa nekim drugim metodom. Usput, uradio sam jednu studiju Chaepsove piramide koristeci isti princip...ali tamo se desava nesto malo drugacije - piramida zadrzava toplinu duze od okoline (jer okolina je vecinom pijesak, piramida je isklesana od kohezivnijih blokova). Ovo nije slucaj u Bosni gdje su nam planine, onako po Bosanski (ko moja glava), dobro teske, masivne i zatucane."
Dokaz Vaše izjave:
U cilju diskusije pretpostaviću da, pitaj boga kako, znate s kakvom su kohezivnošću sazidane "piramide" kod Visokog, pošto gore upoređujete kohezivnost Keopsovih piramida i pijeska, sa kohezivnošću bosanskih brda i...? Drugim riječima, upravo ste u realnom domenu jednoznačno riješili jednu jednačinu s dvije nepoznate. Čestitam, Vi ste prvi u svijetu kome je to pošlo za rukom! A sada ozbiljno...
Pitanje: PRIZNAJETE LI ZAKONE FIZIKE, PO KOJIMA JE TERMALNA ENERGIJA KAO PRINCIP KOJIM OPISUJEMO STANJE KINETIČKE POBUĐENOSTI MOLEKULA JEDINSTVEN KONCEPT U HOMOGENOM EUKLIDOVOM PROSTORU, TE DA VARIJACIJE U SREDNJEM GEOPOTENCIJALU I OKOLIŠNIM USLOVIMA LOKALITETA KEOPSOVE PIRAMIDE U GIZI I BRDA VISOČICA U VISOKOM NISU ZNAČAJNO UTICALE NA OSNOVE TOG PRINCIPA? Ako je Vaš odgovor Da, tj. ako se, laički rečeno, slažete da je na pr. 20 stepeni Celzijusa u Egiptu isto što i 20 stepeni Celzijusa u Bosni, molim Vas da se u ime naučničkog integriteta sami povučete iz svake daljnje debate o tzv. "piramidama" u Bosni, a napose iz Vaše nečuvene podrške sanjaru - sada već vođi pravog kulta - Samu Osmanagichu. Time biste se poštedili situacije u kojoj Vašim naučnim integritetom manipulira neko drugi, te spasili malo preostalog naučničkog obraza kojeg ste osim ishitrenim termalnim analizama još dodatno ukaljali i insinuacijama na gornjem forumu da je profesor Govedarica bio motivisan nacionalnim porijeklom pri davanju svoje poznate izjave za Deutche Welle...
Naime, svojom proizvoljnom interpretacijom Vi i bez prethodnog znanja o kohezivnosti kamenih blokova u visočkim "piramidama" insistirate da je zagrijavanje kamena u Egiptu isto što i hlađenje kamena u Bosni, tj. da kameni blokovi u Egiptu održavaju kinetičku pobuđenost molekula duže od okoliša (zraka; topografije) lokaliteta, dok istovremeno kameni blokovi u Bosni takvu pobuđenost ubrzano zatomljuju u odnosu na svoju okolinu - tako za razliku od egipatskog slučaja zapravo dodajući na termalna svojstva svog okoliša (ja ipak vjerujem u održivost gornjeg fizikalnog principa). Da napomenem, ta su svojstva u Bosni po prirodi (notorna činjenica!) čak višestruko-ubrzano hlađenija od onih u Egiptu (laički: u Bosni je klima kontinentalna a u Egiptu suptropsko-saharska). Kameni blokovi u Egiptu su očito podložni uticajima svoje okoline. S druge strane, za kamene blokove u Bosni Vi izlaz za svoje teoretisanje (tipa: hlađenje materije koje se odvija brže od neke okoline jest jednako hlađenju te iste materije koje se odvija sporije od neke druge okoline) nalazite u fantomskoj kohezivnosti o kojoj u visočkom slučaju ne znate ama baš ništa jer takve blokove tamo nikad niko nije ni vidio! Tako Vam je i postavka o kamenoj strukturi ispod visočkih brda zapravo - pretpostavka, i nikako je ne možete poturati javnosti kao činjenicu, a što Vi uporno činite.
Shodno eventualnom takvom Vašem stavu međutim, predložio bih Vam jedan vrlo jednostavan eksperiment koji bi lahko verificirao Vašu proizvoljnu interpretaciju zasnovanu na "kohezivnosti" (šta god se pod tim tačno mislilo). Time bi se stavilo tačku na "i" Vašoj nevjerovatno brzopletoj interpretaciji (pripisaću to Vašoj mladosti - ne smijem ni pomisliti da bi naučnik mogao lagati za rad "viših" interesa!) jedne u biti proste termalne analize, a time i debati o piramidama u Bosni.
Prijedlog: Uzmimo da je, umjesto tek užeg lokaliteta Visokog, zapravo cijelo brdovito područje Bosne - Vaša zona interesa! Shodno tome, pribavite odgovarajuće snimke uglavnom jednake pokrivenosti, rezolucije i temporalnih svojstava kao što je slučaj sa snimcima koje ste koristili za okolinu Visokog, ali ovaj put za cjelokupno brdovito područja teritorije BiH. Potom, ako Vas baš mrzi ponoviti Vaš eksperiment za ma i svaki sektor (površina i oblik kojih će odgovarati onom kod Visokog - nazovimo ga radni sektor) brdovite topografije Bosne, možete slučajnim uzorkom - najbolje neka ovo uradi za Vas neko drugi a po mogućnosti naučni laik - odabrati devet takvih lokaliteta slične površine i oblika kao što je Vaš radni sektor oko Visokog. Mislim da ćete se kao naučnik od ugleda složiti sa sljedećim mjerilom uspješnosti Vašeg eksperimenta: ukoliko se najmanje 4 Vaše "anomalije" pojave integralno a u slučajnoj geoprostornoj distribuciji na barem još jednom sektoru (osim sektora Visoko), priznaćete da je Vaša "anomalija" u najboljem slučaju (a) prirodna pojava, ili (b) fenomen koji nema veze sa kamenim (vještačkim) strukturama ali možda ima sa interpretacijom snimaka odnosno s nekim drugim za sada neobjašnjivim okolnostima.
Ukoliko se, međutim, najmanje 4 Vaše "anomalije" ne pojave integralno a u slučajnoj geoprostornoj distribuciji niti na jednom od preostalih devet sektora, priznao bih da ste od početka bili u pravu, te bi time i sve kampanje protiv "piramide" s moje a vjerujem i od strane drugih kolega bile obustavljene. U tom bih slučaju Vama i Osmanagichu lično čestitao na uspjehu. Vjerujem da shvatate kako biste izvođenjem ovakve proste naučne verifikacije jedne višeznačno rješive termalne analize učinili ogromnu uslugu mnogim ljudima u Bosni i Hercegovini i širom svijeta koji se spremaju uložiti napor, energiju, vrijeme, novac i napose svoje snove.
-
Goran_35
- Posts: 1382
- Joined: 29/12/2005 14:08
#3256
Kekec,moja namjera je bila da se zapitamo kako nigdje ne pise kako su nestali bijeljinski stecci ispod zemlje?A to je bliza proslost!Kako ces tek traziti da postoje pisani dokumenti o piramidama koje su izgradjene tako davno?Na zalost,o bogumilskoj Hizi,na cijim temeljima je sagradjena dzamija,kao i o nekropoli steccaka nadjenih u zemlji pored dzamije u Bijeljini,malo se zna!I niko nije dizao prasinu oko toga iako "neki" nazvase Hizu Pravoslavnom Crkvom a stecke srbijanskim spomenicima kulture.Gdje su tada bili Znanje i kompanija?kekec wrote:Evo dao si me na razmisljanje.Goran_35 wrote: Niti sam te pitao sta je hiza niti si mi trebao objasnjavati ,htio sam samo da te dam na razmisljanje pa da pomislis od kuda stecci pod zemljom a jos ni izbliza nisu stari kao piramide. I nisu bili potopljeni morem![]()
Stecci su masivni, kameni blokovi, sa urezanim likovima, crtezima i sl, a imaju funkciju nadgrobnih spomenika. Tezina im se mjeri u tonama. Ako se nadje na mekanom ili poroznom zemljistu, a koje moze biti izlozeno periodicnim poplavama, vrlo je vjerovatno, da usljed vlastite tezine polako tone u zemlju.
Pogledaj sta vrijeme moze uraditi, a ovi stecci leze na tankom sloju zemlje, ispod je kamen:
Istina volio bih vidjeti sliku tih stecaka u Bijeljini, pa tek onda o njima vise pisati.![]()
Inace, stecci su vise karakteristicni za juznije podneblje u odnosu na polozaj Bijeljine,
sto moze znaciti da su ti u Bijeljini manjih dimenzija.
http://www.angelfire.com/hi5/profesorhk/stecci.html
Ali, nije ovo tema o steccima.
Eto ja razmisljao malo, a dokle si ti dosao sa:"KAKO JE MOGUCE DA O POSTOJANJU PIRAMIDE, I TO NE JEDNE, NEGO TRI, PET PIRAMIDA, NEMA NIGDJE
NIKAKVOG TRAGA, NI U PISANIM ARHIVAMA, NI U PREDANJIMA, NI U LEGENDAMA, NIGDJE, NIGDJE." ....
Ako zelis da vidis stecke iz Bijeljine,kao i temelje bogumilske Hize,evo link koji sam nasao:
http://www.opel.ca/modules/gallery2/mai ... 642119e947
PS
Za gramaticara!
Ovo nije tema o gramatici jezika kojeg govorimo,a usput budi receno
Za znanje
Osnova u bilo kojoj nauci,da bi dokaz bio vjerodostojan,
je da se nauci koristiti ista skala i isti uslovi prilikom poredjenja !
pps
Nista mi ne rece o laickom experimentu?
- terapija
- Posts: 1319
- Joined: 17/06/2005 11:24
- Location: Sarajvo
#3258
Hm izgleda opet nista do proljeca 
Bit ce kopanja, javnih istupa, ali pitam se sta cemo kad prodje sva ova frka.
Neka traje 1, 2, ako treba i 3 godine... ali sta onda??
Kad svi shvate da piramide nema
Ko ce vise osjecati gorak ukus u ustima? Oni koji od samog pocetka nisu vjerovali? Ili mozda oni koji vjeruju, ili se bar potajno nadaju??
Ja mislim da sigurno nece oni koji ce imati koristi od ovog svega, ko god to bio. Nama ostalima bit ce k'o u Balasevoj "Odlazi cirkus..."
Bit ce kopanja, javnih istupa, ali pitam se sta cemo kad prodje sva ova frka.
Neka traje 1, 2, ako treba i 3 godine... ali sta onda??
Kad svi shvate da piramide nema
Ko ce vise osjecati gorak ukus u ustima? Oni koji od samog pocetka nisu vjerovali? Ili mozda oni koji vjeruju, ili se bar potajno nadaju??
Ja mislim da sigurno nece oni koji ce imati koristi od ovog svega, ko god to bio. Nama ostalima bit ce k'o u Balasevoj "Odlazi cirkus..."
-
Sarafcina
- Posts: 2258
- Joined: 19/09/2005 00:59
#3259
znanje wrote:Ne mo¾e se potonuti dublje od tebe nikako: ako je Osmanagiæ poistovjetio velièinu s visinom (kao ¹to jeste) onda je nerealno oèekivati da i du¾ina i ¹irina nisu u realnosti porasle takoðe za po 10-ak puta (zamisli kako bi to visoka a uska piramida bila da je on pod velièinom mislio samo na visinu!). On tako na pr. u jednom trenutku bla¾enoga ushiæenja ka¾e "plato (dakle podno¾je piramide) du¾ine od preko 450 m", ¹to je samo tipièni primjer izjave bosanskog barona Minhauzena. Dakle, fizikalno govoreæi velièinu je uveæao za 1000 puta, ali po¹to on nepovezano misli velièinu je u mnogo svojih javnih izjava poistovjetio samo sa 1-D prostorom (k'o i veæina neukog svijeta). U tom smislu gornja slika je ispravna jer su mjerila data u odnosu 1:10 kao ¹to po Osmanagiæu i treba za linearne dimenzije, i to za sve (¹irina, du¾ina na slici, a onda, logièno, i visina).Sarafcina wrote:znanje wrote: ®ao mi te je ali opet gradi¹ kule od karata: Osmanagiæ nikada nije ni u jednoj situaciji dao niti jednu izjavu koja nije kategorièna. Tako, kad je pominjao velièinu njegove "piramide" govorio je o visini, koja spada u jednodimenzionalni Euklidov prostor, pa dakle tvoje insinuacije o 2-D i 3-D razmatranjima predstavljaju tvoje mlaæenje prazne slame.
jasta je... a ti onda mjeris visinu sa slikama razlicite rezolucije
ali iz pticije perspektive
a ako visina poraste deset puta... onda sudeci po slikama koje poredis ti smatras da i dimenzija osnovice mora rasti linearno.... mojne me tjerati da ti to provlacim kroz matematiku... mislim da fakat nema potrebe.
jel ti fakat mislis da tu suplju mozes tek tako prodavat?
tones li tones ...
Opet si ful'o. Hajmo dalje... neki novi fol iz ¹e¹ira?
Tebi fakat insan mora i nacrtati i obojiti da ti i ja nemamo sta diskutovati o matematici i fizici.
Nego, hajde se ti odluci jel ti uzimas Semira za ozbiljno ili ne.
Da li mu mozes citati misli ili ne?
Nije mi cilj ovdje braniti Osmanagicha koji redovno izvali,
ali piramida koja je deset puta veca (visocija) od Keopsove mora biti visoka preko hiljadu metara. Odnosno mogli bi pricati o objektu koji vidimo sa mjeseca..to bi matematika rekla, a i ja ti to pricam. I za odbacivanje toga, ne treba ti doktorat iz hahahuhaha nego osam osnovne i zrno volje.
Nema potrebe da se gleda nikakav snimak, dovoljno je doci na lice mjesta i vidjeti da se ne moze porediti sa Bjelasnicom Igmanom ili nekom drugom planinom. A ni Osmanagic nije slijep.
Osim ako baza piramide nije zatrpana (pa je ne vidimo cijelu) i u tom slucaju ni tvoje slike ne vrijede nista, kao ni Semirovo nagadjanje.
To sto je po tebi Osmanagich neuk i nije precizan u izrazavanju, ne amnestira tebe koji se izdajes za ... da ne pretpostavis da se on nije precizno izrazio.
Odnosno, ako vec smatras da je precizan, onda nemas pravo da siris njegovu izjavu izvan onoga sto je rekao (to jeste onda ocita besmislica, ali ti je sada odjednom Semir postao razuman, jer odgovara tezi koju tu dokazujes-piramida se nevidi na slici).
Tu se moras odluciti ili da sagledas sve ili samo jedno, a ne gurati samo ono sto ti odgovara. Osim ako cilj nije pobiti Semira po svaku cijenu (onda dzaba pricamo
U prevodu, ako vec Semir misli nepovezano, ko si ti da za njega to povezujes jednu jedonu varijantu i vadis zakljucke koje teb odgovaraju? Citac misli?
Dalje,
Ja nigdje nisam cuo Osmanagicha da je rekao da je piramida deset puta visocija nego (mozda) veca, a to ostavlja mogucnost da on prica o zapremini. A to sto ti tvrdis da Osmanagic poistovjecuje visinu i velicinu u ovom slucaju... nisam bas siguran da si u pravu.
Ili si procitao puno vise Semirovih izjava (bas me zanima gdje si to vidio) ili citas misli.
S druge strane, upravo zbog kubne medjuzavisnosti dimenzija, ja bih uvijek pricao o zaprmini...jer daje vecu spektakularnost, dva puta povecas duzinu osnovice, zapremina (velicina...koja je flasa veca kod neukog svijeta...visocija ili u ona koja ima vecu zapreminu?) ce porasti 8 puta. I jedan takav "majstor za spektakle" da to ne zna?!?!
I ti si onda tu upravu, piramida bi tada bila skoro 1000 puta veca od Keopsove. A Semir je skroman pa nece da pretjeruje i da kaze 1000 puta... dakle opet tvoja kontradikcija
"egomanijacni Semir kaze da je piramida deset puta veca, a moze reci da je veca tisucu puta"
Zbog svega toga ti i jesam rekao da se prvo mora razjasniti o cemu je je rijec (koji parametar). Jer ako to nije jasno, onda nemas pravo ni da podrazumijevas druge stvari (poput linearnosti ostalih dimenzija) ili to da piramida nije zakopana. Odnosno, sasvim je razumno pretpostavljati i svasta nesto drugo...osim, kako vec rekoh, ne citas Semirove misli.
-
znanje
- Posts: 311
- Joined: 03/11/2005 17:30
#3260
Ja ne znam šta ti sa tom tvojom napadno izvještačenom neutralnošću koju praktikuješ s vremena na vrijeme zapravo želiš? Ovo nije ni prvi ni zadnji put na ovom forumu da neko ponavlja pitanje na koje nije dobio odgovor. Zato sine, da ti čiko nešta kaže: odjebi. Al' za stalno, please...Prenj wrote:Jos kad bi ti svoje poluprivatne ratove vodio tamo gdje ih i zapocnes, umjesto da nas ovdje davis ...
Od 130 stranica ove teme, 100 otpada na tvoj dosadni rat sa piramidolozima ...
-
znanje
- Posts: 311
- Joined: 03/11/2005 17:30
#3261
Koji talent da se s puno riječi ne kaže ništa!Sarafcina wrote:znanje wrote:Ne može se potonuti dublje od tebe nikako: ako je Osmanagić poistovjetio veličinu s visinom (kao što jeste) onda je nerealno očekivati da i dužina i širina nisu u realnosti porasle takođe za po 10-ak puta (zamisli kako bi to visoka a uska piramida bila da je on pod veličinom mislio samo na visinu!). On tako na pr. u jednom trenutku blaženoga ushićenja kaže "plato (dakle podnožje piramide) dužine od preko 450 m", što je samo tipični primjer izjave bosanskog barona Minhauzena. Dakle, fizikalno govoreći veličinu je uvećao za 1000 puta, ali pošto on nepovezano misli veličinu je u mnogo svojih javnih izjava poistovjetio samo sa 1-D prostorom (k'o i većina neukog svijeta). U tom smislu gornja slika je ispravna jer su mjerila data u odnosu 1:10 kao što po Osmanagiću i treba za linearne dimenzije, i to za sve (širina, dužina na slici, a onda, logično, i visina).Sarafcina wrote:
jasta je... a ti onda mjeris visinu sa slikama razlicite rezolucije
ali iz pticije perspektive
a ako visina poraste deset puta... onda sudeci po slikama koje poredis ti smatras da i dimenzija osnovice mora rasti linearno.... mojne me tjerati da ti to provlacim kroz matematiku... mislim da fakat nema potrebe.
jel ti fakat mislis da tu suplju mozes tek tako prodavat?
tones li tones ...
Opet si ful'o. Hajmo dalje... neki novi fol iz šešira?
Tebi fakat insan mora i nacrtati i obojiti da ti i ja nemamo sta diskutovati o matematici i fizici.
Nego, hajde se ti odluci jel ti uzimas Semira za ozbiljno ili ne.
Da li mu mozes citati misli ili ne?
Nije mi cilj ovdje braniti Osmanagicha koji redovno izvali,
ali piramida koja je deset puta veca (visocija) od Keopsove mora biti visoka preko hiljadu metara. Odnosno mogli bi pricati o objektu koji vidimo sa mjeseca..to bi matematika rekla, a i ja ti to pricam. I za odbacivanje toga, ne treba ti doktorat iz hahahuhaha nego osam osnovne i zrno volje.
Nema potrebe da se gleda nikakav snimak, dovoljno je doci na lice mjesta i vidjeti da se ne moze porediti sa Bjelasnicom Igmanom ili nekom drugom planinom. A ni Osmanagic nije slijep.
Osim ako baza piramide nije zatrpana (pa je ne vidimo cijelu) i u tom slucaju ni tvoje slike ne vrijede nista, kao ni Semirovo nagadjanje.
To sto je po tebi Osmanagich neuk i nije precizan u izrazavanju, ne amnestira tebe koji se izdajes za ... da ne pretpostavis da se on nije precizno izrazio.
Odnosno, ako vec smatras da je precizan, onda nemas pravo da siris njegovu izjavu izvan onoga sto je rekao (to jeste onda ocita besmislica, ali ti je sada odjednom Semir postao razuman, jer odgovara tezi koju tu dokazujes-piramida se nevidi na slici).
Tu se moras odluciti ili da sagledas sve ili samo jedno, a ne gurati samo ono sto ti odgovara. Osim ako cilj nije pobiti Semira po svaku cijenu (onda dzaba pricamo)
.
U prevodu, ako vec Semir misli nepovezano, ko si ti da za njega to povezujes jednu jedonu varijantu i vadis zakljucke koje teb odgovaraju? Citac misli?
Dalje,
Ja nigdje nisam cuo Osmanagicha da je rekao da je piramida deset puta visocija nego (mozda) veca, a to ostavlja mogucnost da on prica o zapremini. A to sto ti tvrdis da Osmanagic poistovjecuje visinu i velicinu u ovom slucaju... nisam bas siguran da si u pravu.
Ili si procitao puno vise Semirovih izjava (bas me zanima gdje si to vidio) ili citas misli.
S druge strane, upravo zbog kubne medjuzavisnosti dimenzija, ja bih uvijek pricao o zaprmini...jer daje vecu spektakularnost, dva puta povecas duzinu osnovice, zapremina (velicina...koja je flasa veca kod neukog svijeta...visocija ili u ona koja ima vecu zapreminu?) ce porasti 8 puta. I jedan takav "majstor za spektakle" da to ne zna?!?!
I ti si onda tu upravu, piramida bi tada bila skoro 1000 puta veca od Keopsove. A Semir je skroman pa nece da pretjeruje i da kaze 1000 puta... dakle opet tvoja kontradikcija![]()
"egomanijacni Semir kaze da je piramida deset puta veca, a moze reci da je veca tisucu puta", a to je ipak malo vjerovatno, ako je tacno makar pola od onoga sto mu pripisujete.
Zbog svega toga ti i jesam rekao da se prvo mora razjasniti o cemu je je rijec (koji parametar). Jer ako to nije jasno, onda nemas pravo ni da podrazumijevas druge stvari (poput linearnosti ostalih dimenzija) ili to da piramida nije zakopana. Odnosno, sasvim je razumno pretpostavljati i svasta nesto drugo...osim, kako vec rekoh, ne citas Semirove misli.
-
FFK as Lucy01
- Posts: 3336
- Joined: 20/04/2005 17:57
- Location: USA
#3263
Da ste kopali ovoliko koliko ste raspravljali imali je ili nema, dosad bi je il' nasli il' sagradili novu 
-
FFK as Lucy01
- Posts: 3336
- Joined: 20/04/2005 17:57
- Location: USA
#3266
A ima'l je, sta ti mislisdanas wrote:sto bi kopali?!?Lucy01 wrote:Da ste kopali ovoliko koliko ste raspravljali imali je ili nema, dosad bi je il' nasli il' sagradili novu
ma lakse je palamudit...![]()
-
znanje
- Posts: 311
- Joined: 03/11/2005 17:30
#3267
ŠARLATANSTVO U POSTUPKU AMERA SMAILBEGOVIĆA

Ovo podebljano su sve sami biseri: netačnosti, proizvoljne interpretacije, nelogičnosti, površna razmišljanja, logičke nedosljednosti, rečeničke uber-konstrukcije, indikacije naučne neetičnosti... Nađe si i Osmanagić zakrpu. Aferim, "strućnjaci".Smailbeg wrote:Prenj - mogu presaltati ovu disksusiju na "Daljinsko Osmatranje" i fenomenologija, jer kao sto rekoh dosli smo na rub onoga sto se bez terenskih radova moze reci na ovome, a meni bi bilo drago da mogu diskutovati limitacije daljinskog osmatranja, samo ovdje vise nemam sta da kazem sto vec nije receno.
1) Za more...to je na paleontolozima i geolozima da utvrde. Upoznat sam barem sa dvije takve studije koje su planirane za proljece i nisu vezane za Visoko, vec za cijelu centralnobosansku regiju.
2) Juzna strana nije zatrpana vec erodirana nalik na tzv. "mass-wasting" princip, zapadna strana ima taj prilazni plato, koji opet ima neki svoj oblik. Jedini dijelovi za koje vidim da su zatrpani su oni na erodiranim stranama - buduci da neznam cjelokupni pad regije kao ni sto se tocno desava u jaruzi na juznoj strani, ovo vam nemogu pouzdano reci, doduse ovo je vise inzinjerski problem.
3) Aproksimacije - slazem se, ovo je bilo nemoguce odrediti sa snimka koje sam tada imao. Zbog toga vam i ukazujem da se ove analize mogu znatno popraviti kad postanu dovoljni drugi uvidi u teren. Kada je teren sniman, obije vrste vegetacije su bile "zelene." Ovo i jest jedna od limitacija daljinskog osmatranja (kao i ostalom svih drugih Zemljaskih Nauka - previse varijabli koje se moraju tek naknadno ukomponovati u model).
4) Adkevatan je, jer vise snimaka jednostavno nije posojalo. Lokalna oblacnost sa drugog parazitskog uredjaja AHI je ukazivala da je bila manja od <10% cijele, i gotovo bez oblaka nad Visockom dolinom. Podaci su procesuirani kroz MODTRAN atmosferski model po bazdarenju tako da su minimizirani utjecaji atmoisferskih gasova i aerosola. Za vlaznost zemljista ste upravu jer to je jedan od limitirajucih faktora i zobog toga sam bio sretan da su postojala dva preleta par mjeseci udaljenih. Na obe analiza, rezultati su bili slicni. Dalje se nije moglo. Ako bude bilo novih podataka, oni ce tada biti analizirani - uputio sam zahtjev nadleznim da slikaju ovu zonu, ali da li ce se smilovati i to uciniti, to ja vam mog domena.
5) Za referat na koji ste ukazali sam upoznat i slazem se sa rezultatima u zonama koje su oni ispitali, prvenstveno jer je jedan od autora bio clan mog disertacijskog komiteta (Marsh). O ovom smo diskutovali ad-nauseam jos i tada kada je bilo rijeci o termalnim svojstvima mineralizovanih vena koje nestaju pod povrsinom a koje sam ja uspio pratiti do nekih 3-4m (doduse na nakim mjestima ovo je bilo nemoguce). Vec sam spomenuo da sve zavisi od zemljista i lokalne geologije - na nekim mjestima su to centimetri, na nekim metri. Ovo se jednostavno nemoze ukazati dok se ne prohoda terenom i nemaju bolje informacije. Za sada samo ostaje ona hipoteza - postoje termalne anomalije. Sta ih uzrokuje i koliki je egzaktni prinos drugih materijala to ostaje da se utvrdi.
Ja cu biti prvi koji ce kazati da daljinsko osmatranje ima svoje limitacije, i da je jedini pravi pristup u holisitickom metodu. Sto vise informacija postoji, to je slika jasnija. To je ono slicno kad se gleda slika iz krupnog ka sitnijem planu. Sada se samo naziru pojedini elementi, ali buduci da sam ja tisucama kilometera daleko i jedini ukaz koji imam nad regijom je malo terenskih informacija i par razlicitih satelitskih prelaza koji su se slucajno zadesili tu, ovo je maksimum toga sto se moglo uraditi i stoga su rezultati onakvi kakvi jesu: PRELIMINARNI.
Hvala vam na diskusiji i tome da ste dobar i informiran sugovornik. Za sve ostale diskusije vezane za daljinsko osmatranje idemo u novu sekciju.
-
Sarafcina
- Posts: 2258
- Joined: 19/09/2005 00:59
#3268
vidi vidi
.... cim je neko na "pogresnoj" strani.. nema vise titula 
a ni naucnickog uvazavanja
a naravno argumenti su
"netaènosti, proizvoljne interpretacije, nelogiènosti, povr¹na razmi¹ljanja, logièke nedosljednosti, reèenièke uber-konstrukcije, indikacije nauène neetiènosti" i na tome i zavrsi
... sto ti je..."nauka" ...
cak je i kulturno ophodjenje "Hvala vam na diskusiji i tome da ste dobar i informiran sugovornik"... svrstano pod nesto od gore navedenog
.
Poznavajuci tebe
... bilo bi to indikacija naucne neeticnosti
doktora Smailbegovica
....koji propusta da sugovornika degradira, napada na njegovu licnost... i nikako se ne sluzi argumentima tipa "reko Imamovic" i ne ubjedjuje nas da to tako ide
. Bas neeticno. 
a ni naucnickog uvazavanja
a naravno argumenti su
"netaènosti, proizvoljne interpretacije, nelogiènosti, povr¹na razmi¹ljanja, logièke nedosljednosti, reèenièke uber-konstrukcije, indikacije nauène neetiènosti" i na tome i zavrsi
cak je i kulturno ophodjenje "Hvala vam na diskusiji i tome da ste dobar i informiran sugovornik"... svrstano pod nesto od gore navedenog
Poznavajuci tebe
-
znanje
- Posts: 311
- Joined: 03/11/2005 17:30
#3269
Titula, ma koliko je podebljavali i potcrtavali, ne govori ništa o etičnosti nosioca iste. Na pr., mnogi ratni zločinci su doktori nauka, kao i mnogi drugi koji nemaju i nisu imali veze s etikom... U nauci imamo nedavni primjer korejanskog genetičara svjetskog glasa (i do tada nacionalnog junaka Koreje) koji je javno priznao da je namjerno falsificirao rezultate svojih eksperimenata za nekoliko posljednjih godina. Blamaža je potresla naučnu zajednicu poput cunamija. Međutim, ljudi su takvi, i što je veća produkcija falš doktora to će biti sve više takvih slučajeva u nauci. One koji neće sami priznati - moramo raskrinkavati mi ostali.
Smailbegović je potpuno raskrinkan u svojoj nečasnoj namjeri da, falsificiranjem u očajnom nedostatku podataka, nazor dokaže kako falš očitanja uzrokovana insuficijencijom mase nasuprot velike površine - ubijedi svijet u mogućnost postojanja nekakvih misterioznih "kamenih struktura kolosalnih razmjera sa šupljinama" iako korištenom metodom (čak i kad bi imao dovoljno podataka) ne može procijeniti strukturu dublje od nekoliko cm do dm.
On istovremeno odbija izvesti najprostiji mogući test - samo ponoviti isti eksperiment na slučajno odabranim sektorima teritorije Bosne, a koji će po obliku i veličini biti slični radnom sektoru kod Visokog.
I previše razloga za odbacivanje kredibiliteta dotičnog...
Smailbegović je potpuno raskrinkan u svojoj nečasnoj namjeri da, falsificiranjem u očajnom nedostatku podataka, nazor dokaže kako falš očitanja uzrokovana insuficijencijom mase nasuprot velike površine - ubijedi svijet u mogućnost postojanja nekakvih misterioznih "kamenih struktura kolosalnih razmjera sa šupljinama" iako korištenom metodom (čak i kad bi imao dovoljno podataka) ne može procijeniti strukturu dublje od nekoliko cm do dm.
On istovremeno odbija izvesti najprostiji mogući test - samo ponoviti isti eksperiment na slučajno odabranim sektorima teritorije Bosne, a koji će po obliku i veličini biti slični radnom sektoru kod Visokog.
I previše razloga za odbacivanje kredibiliteta dotičnog...
-
znanje
- Posts: 311
- Joined: 03/11/2005 17:30
#3270
Vidim da je moderator pobrisao post osobe pod nickom 'ludvig' od prije pola sata. Neću komentirati postupke moderatora.
Međutim, da odgovorim dotičnoj osobi: pretpostavljam da je razlog odsustva sa foruma 'cernice', 'el-bosniaca' (El-Bosnawi, El-Bosnewi po raznim Internet forumima) i ostalih vatrenih zagovarača piramida u Bosni, je što se dotični - inače okupljeni oko portala http://--- NO LINKS --- - organizaciono pripremaju za sutrašnje proteste ispred ambasade Danske u Sarajevu.
Za sve one koji su imali imalo sumnje u talibansko naličje akcije "piramide" - preporučujem da obavezno posjete gornji portal. Urednici su, ponukani mojim nickom, prvu rubriku (lijevi stubac) nazvali 'znanje', tako naglašavajući kako je teološko znanje (zapravo neznanje) nadređeno materijalnom znanju.
Naravno, postoji još mogućnost i da je nekima od njih moderator zabranio pristup na Sarajevo-X.com.
Međutim, da odgovorim dotičnoj osobi: pretpostavljam da je razlog odsustva sa foruma 'cernice', 'el-bosniaca' (El-Bosnawi, El-Bosnewi po raznim Internet forumima) i ostalih vatrenih zagovarača piramida u Bosni, je što se dotični - inače okupljeni oko portala http://--- NO LINKS --- - organizaciono pripremaju za sutrašnje proteste ispred ambasade Danske u Sarajevu.
Za sve one koji su imali imalo sumnje u talibansko naličje akcije "piramide" - preporučujem da obavezno posjete gornji portal. Urednici su, ponukani mojim nickom, prvu rubriku (lijevi stubac) nazvali 'znanje', tako naglašavajući kako je teološko znanje (zapravo neznanje) nadređeno materijalnom znanju.
Naravno, postoji još mogućnost i da je nekima od njih moderator zabranio pristup na Sarajevo-X.com.
-
Prenj
- Posts: 7014
- Joined: 20/07/2004 08:59
#3271
znanje wrote:Ja ne znam šta ti sa tom tvojom napadno izvještačenom neutralnošću koju praktikuješ s vremena na vrijeme zapravo želiš? Ovo nije ni prvi ni zadnji put na ovom forumu da neko ponavlja pitanje na koje nije dobio odgovor. Zato sine, da ti čiko nešta kaže: odjebi. Al' za stalno, please...Prenj wrote:Jos kad bi ti svoje poluprivatne ratove vodio tamo gdje ih i zapocnes, umjesto da nas ovdje davis ...
Od 130 stranica ove teme, 100 otpada na tvoj dosadni rat sa piramidolozima ...
Vise su ovakvi tvoji stavovi preveli forumasha u pristalice piramide nego sva Semirova argumentacija.
Tebi na obraz.
O tempora, ...
- kriticarka_nikova
- Posts: 2669
- Joined: 04/02/2006 23:30
#3272
Jest meni ovaj tip pod nikom znanje smijesan.On se jadnik sturi ima vise od dva mjeseca da nam dokaze da nema nikakve piramide u Visokom.
Kako mu vise ne dojadi pricati jedno te isto.....
P.S. A vidim da je na ivici nervnog sloma
P.S. A vidim da je na ivici nervnog sloma
- hrasno38
- Posts: 34074
- Joined: 21/11/2004 23:42
- Location: Sarajevo
- Vozim: Renault Laguna
- Horoskop: Riba
- Contact:
#3273
Mene samo zivo interesuje sta si ti toliko zapeo da nama ovdje svima dokazes svoje teorije. Sta ti imas od toga? Sta mi imamo od toga? Da li je ovo ovdje jedino mjeste gdje ti u stvari mozes da prosipas svoje "znanje". Zasto su ti u pisanju stalno prisutni "talibani"? U svom zadnjem postu sam napisao i ono sto zaista nisam trebao ali upravo iziritiran unosenjem nekih vjerskih detalja u ovu diskusiju nisam se mogao suzdrzati. Naravno znajuci da sam pretjerao rekao sam da imaju potpuno pravo da me banuju. Ali vjeruj mi pun mi je vise klinac filozofa koji samo pricaju a nista ne rade. Gdje su tvoji rezultati rada? Gdje su tvoji rezultati bilo kakvog iskopavanja? Gdje su tvoji naucni radovi? Pa zar stvarno mislis da su ovdje svi ljudi sa foruma glupi i neobrazovani i da im je potreban neko kao ti da bi im to obrazovanje usadio. Svako ima pravo na svoje misljenje, svako ima pravo da vjeruje i da ne vjeruje. Covjek se lijepo osjeca kad u nesto vjeruje, kad vjeruje da je nesto moguce. Nista ti ne postizes ovdje svojim tezama jer onak koji vjeruje on ce i dalje vjerovati onome koji je nesto konkretno uradio po tom pitanju a ne onome koji samo o tome pise. Sta bi to nas trebalo da ponuka da bi mi recimo trebali vise da vjerujemo tebi nego Osmanagicu. Tvoji textovi? NIKAKO! Mogu nas samo ponukati tvoje reference i tvoji rezulatati na terenu a ti ih nemas i zato uporno ovdje pises i pises. Teorija je jedno a praksa drugo. U teoriji je sve moguce a u praksi nije. U teoriji PDV nam nije donio znatnija poskupljenja a u praksi i te kako jeste. Ti me strasno podsjecas na ekonomskog laika Hurtica koji prica i prica ali praksa pokazuje drukcije sto znaci da sve njegove price padaju u vodu. I sa tobom je isti slucaj ali zato kad se popnes na visocicu i nakon mjesec dana istrazivanja na terenu dokazes svima da si u pravu ja cu ti se duboko nakloniti i dati izvenjenje za svaku moju napisanu rijec protiv tvojih teorija. Ali do toga ja cu vise vjerovati Osmanagicu i to ne zato sto mislim da piramide postoje nego zato sto on to pokusava dokazati svojim radom, tamo negdje na livadi a ne u toploj sobi i za kompjuterom. Rad je stvorio ljude a nerad filozofe. tebe jos uvijek vidim u ovoj drugoj skupini!znanje wrote:Titula, ma koliko je podebljavali i potcrtavali, ne govori ništa o etičnosti nosioca iste. Na pr., mnogi ratni zločinci su doktori nauka, kao i mnogi drugi koji nemaju i nisu imali veze s etikom... U nauci imamo nedavni primjer korejanskog genetičara svjetskog glasa (i do tada nacionalnog junaka Koreje) koji je javno priznao da je namjerno falsificirao rezultate svojih eksperimenata za nekoliko posljednjih godina. Blamaža je potresla naučnu zajednicu poput cunamija. Međutim, ljudi su takvi, i što je veća produkcija falš doktora to će biti sve više takvih slučajeva u nauci. One koji neće sami priznati - moramo raskrinkavati mi ostali.
Smailbegović je potpuno raskrinkan u svojoj nečasnoj namjeri da, falsificiranjem u očajnom nedostatku podataka, nazor dokaže kako falš očitanja uzrokovana insuficijencijom mase nasuprot velike površine - ubijedi svijet u mogućnost postojanja nekakvih misterioznih "kamenih struktura kolosalnih razmjera sa šupljinama" iako korištenom metodom (čak i kad bi imao dovoljno podataka) ne može procijeniti strukturu dublje od nekoliko cm do dm.
On istovremeno odbija izvesti najprostiji mogući test - samo ponoviti isti eksperiment na slučajno odabranim sektorima teritorije Bosne, a koji će po obliku i veličini biti slični radnom sektoru kod Visokog.
I previše razloga za odbacivanje kredibiliteta dotičnog...
-
Stitch__
- Posts: 4770
- Joined: 09/08/2004 18:39
- Location: Hawaii
- Contact:
#3274
ne mogu da vjerujem
135 strana naprdjavanja o piramidama?
ja fakat ne kontam, sto rece hrasno38, sta ovaj "znanje" ima od toga da se dokaze da piramide ne postoje, pa je navro toliko da to dokaze
pustite ba covjeka nek kopa, sam svoja sredstva ulaze nikom ni u dzep ni iz dzepa. pa kad se obave analize - ako bude piramida - super, ako ne bude - boze moj.

ja fakat ne kontam, sto rece hrasno38, sta ovaj "znanje" ima od toga da se dokaze da piramide ne postoje, pa je navro toliko da to dokaze
pustite ba covjeka nek kopa, sam svoja sredstva ulaze nikom ni u dzep ni iz dzepa. pa kad se obave analize - ako bude piramida - super, ako ne bude - boze moj.
- kriticarka_nikova
- Posts: 2669
- Joined: 04/02/2006 23:30
#3275
Nemas pojma kako mi se svidjela ova recenica sto si rekao.hrasno38 wrote:
Covjek se lijepo osjeca kad u nesto vjeruje, kad vjeruje da je nesto moguce.
Nema veze sa piramidama ,ali ima samnom.
Hvala ti na ovoj recenici, mnogo mi znaci

