Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
saga
Posts: 1180
Joined: 14/05/2007 22:23

#326 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by saga »

ovdje mozes pogledati predmete koji imaju na prve 3 godine
http://www.pmf.unsa.ba/matematika/Dodip ... /index.htm
(valjda je to taj smjer, al svejedno na site-u imaju i ostali)
sto se tice redovnog prisustva to manje vise zavisi od profesora... neki boduju dolaske, neki prosto vole da im se dolazi, a neki kazu da ne moras dolaziti
za literaturu se raspitas po faxu... uglavnom imaju skripte neke, ne znam ima li i u jednoj koprinici objedinjeno sve... ali lakse ti se raspitat medju kolegama sta treba
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#327 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

fragaria wrote:mir svima. :D

zanima me koji predmeti budu na prijemnom ispitu za odsjek hemija?
koliko je povoljno/preporučljivo učiti iz repetitorija? :-?
Bude samo hemija :) a boduju se hemija, fizika, matematika i BHS jezik iz srednje škole. Može se spremiti (ponoviti) iz repetitorija, a na Odsjeku za hemiju možeš nabaviti knjižicu sa urađenim zadacima sa prethodnih prijemnih ispita.
imansa
Posts: 2
Joined: 23/03/2010 00:16

#328 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by imansa »

hvala ti puno
ali posto ja nikoga ne poznajem sa tog odsjeka, tesko mi je kako da se podrobnije informisem,
pa ako neko ima ko je na tom odsjeku neka mi se javi ili ostavi poruku na pp
bilo bi mi od velike koristi, kod profesorice Senade Kalabusic mi nece biti problem bar sto se njenog predmeta tice, kod nje sam bila neki dan kad smo razgovarale o prebacivanju, kakav je Juric mora li se dolaziti na njegova predavanja
Sizzla
Posts: 253
Joined: 27/01/2010 19:40

#329 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Sizzla »

imansa wrote:hvala ti puno
ali posto ja nikoga ne poznajem sa tog odsjeka, tesko mi je kako da se podrobnije informisem,
pa ako neko ima ko je na tom odsjeku neka mi se javi ili ostavi poruku na pp
bilo bi mi od velike koristi, kod profesorice Senade Kalabusic mi nece biti problem bar sto se njenog predmeta tice, kod nje sam bila neki dan kad smo razgovarale o prebacivanju, kakav je Juric mora li se dolaziti na njegova predavanja
zasto ne pokusas sa farmacijom :D
Vernes_AMG
Posts: 1001
Joined: 21/03/2010 12:28

#330 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Vernes_AMG »

posto se vrti par "prirodnih" fakulteta u mojoj glavi , zanima me na PMF-u odsjek Genetika , pise prijemni iz oblasti koju zelimo studirati pa me zanima hocu li biologiju onu obicnu polagati ili ???

I koji se predmeti uzimaju u razmatranje prilikom upisa i koliko se studenata prima ???

:sax:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#331 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by chengaba »

Vernes_AMG wrote:posto se vrti par "prirodnih" fakulteta u mojoj glavi , zanima me na PMF-u odsjek Genetika , pise prijemni iz oblasti koju zelimo studirati pa me zanima hocu li biologiju onu obicnu polagati ili ???

I koji se predmeti uzimaju u razmatranje prilikom upisa i koliko se studenata prima ???

:sax:
Polazes opstu biologiju, gradivo srednje skole, imas u kopirnici preko puta faxa (doncafe zgrada) testova.
Koliko se sjecam, uzimaju se u obzir biologija, hemija i fizika (mozda i BHS, ne sjecam se bas)...
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#332 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

Vernes_AMG wrote:posto se vrti par "prirodnih" fakulteta u mojoj glavi , zanima me na PMF-u odsjek Genetika , pise prijemni iz oblasti koju zelimo studirati pa me zanima hocu li biologiju onu obicnu polagati ili ???

I koji se predmeti uzimaju u razmatranje prilikom upisa i koliko se studenata prima ???

:sax:
nema odsjek genetike, nego biologije. genetika je samo smjer unutar biologije. na prijemnom bude gimnazijsko gradivo biologije sve cetiri godine, ali ti racunaju i fiziku, hemiju, biologiju i bosanski, menščini (na prijemnom uglavnom budu pitanja iz one smedje knjige za treci razred, jedno pitanjce iz evolucije iz stare knjige sa steckom, najosnovnije iz citologije-da zaokruzis ili dopunis funkcije hloroplasta, mitohondrija, jedra, te ekologija 2-3 pitanja). nisu ti toliko vazno ocjene, najvaznije je poloziti prijemni koji uopste nije tezak ako si imao 4 godine biologiju. ja sam ucila 2 dana pred prijemni pa sam imala skoro sve bodove.

vidimo se sljedece godine na histologiji :skoljka:

edit: prima se oko 100 studenata, malo manje. ne znam tacan broj.
Last edited by minjonja on 30/03/2010 22:13, edited 1 time in total.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#333 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

uvijek se isti dezurni biolozi javljaju sa odgovorima :D gdje su ostali, ima li nas uopste jos :D
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#334 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

minjonja wrote:uvijek se isti dezurni biolozi javljaju sa odgovorima :D gdje su ostali, ima li nas uopste jos :D
Šuti vas je bar nekoliko :D . Kad se neko javi za geografiju, ja sam jadnička moram sve odgovarat :oops: :P
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#335 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

cyprus wrote:
minjonja wrote:uvijek se isti dezurni biolozi javljaju sa odgovorima :D gdje su ostali, ima li nas uopste jos :D
Šuti vas je bar nekoliko :D . Kad se neko javi za geografiju, ja sam jadnička moram sve odgovarat :oops: :P
hajde, boga ti, ne pretjeruj. kad se ko interesovao za geografiju :oops: :D
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#336 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

minjonja wrote:
cyprus wrote:
minjonja wrote:uvijek se isti dezurni biolozi javljaju sa odgovorima :D gdje su ostali, ima li nas uopste jos :D
Šuti vas je bar nekoliko :D . Kad se neko javi za geografiju, ja sam jadnička moram sve odgovarat :oops: :P
hajde, boga ti, ne pretjeruj. kad se ko interesovao za geografiju :oops: :D
Heh, da znaš koliko mi ljudi kaže: eh, ja sam to htio upisat, ali... :D

A ovdje na forumu, desi se svako malo :D :P
Vernes_AMG
Posts: 1001
Joined: 21/03/2010 12:28

#337 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Vernes_AMG »

minjonja wrote:
Vernes_AMG wrote:posto se vrti par "prirodnih" fakulteta u mojoj glavi , zanima me na PMF-u odsjek Genetika , pise prijemni iz oblasti koju zelimo studirati pa me zanima hocu li biologiju onu obicnu polagati ili ???

I koji se predmeti uzimaju u razmatranje prilikom upisa i koliko se studenata prima ???

:sax:
nema odsjek genetike, nego biologije. genetika je samo smjer unutar biologije. na prijemnom bude gimnazijsko gradivo biologije sve cetiri godine, ali ti racunaju i fiziku, hemiju, biologiju i bosanski, menščini (na prijemnom uglavnom budu pitanja iz one smedje knjige za treci razred, jedno pitanjce iz evolucije iz stare knjige sa steckom, najosnovnije iz citologije-da zaokruzis ili dopunis funkcije hloroplasta, mitohondrija, jedra, te ekologija 2-3 pitanja). nisu ti toliko vazno ocjene, najvaznije je poloziti prijemni koji uopste nije tezak ako si imao 4 godine biologiju. ja sam ucila 2 dana pred prijemni pa sam imala skoro sve bodove.

vidimo se sljedece godine na histologiji :skoljka:

edit: prima se oko 100 studenata, malo manje. ne znam tacan broj.

Hvala ti puno , jako lijep odgovor. Tu smedju knjigu imam :lol: a za maturski imam biologiju tako da za prijemni necu trebati skoro nista ni uciti. Idem u zubotehnicku skolu , vrlodobar ucenik , biologija 4 godine , nije gimnzaijska ali mislim da nema veze :-D

A na to sam i mislio , odsjek biologija , smje Genetika.

Kakvi su uslovi zaposljavanja poslije , ja koliko znam geneticari su pravo trazeni ali eto , ima vas koji bolje znate :-D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#338 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

joj, zaposlenje, sta da ti kazem :D ako si dobar student mozes biti asistent par godina :D

-genetika:ima par genetickih instituta u BiH, al su to sve mladi ljudi zaposleni i ne znam kad ce im opet zatrebati geneticara.
-nastavni smjer: nije los ako skontas da ima manjih gradova koji bezuspjesno godinama traze profesora biologije (ja ne bi imala problema otici, npr. u zivinice i biti nastavnik-ako je plata ok :D al inace ne volim predavati)
-ekologija: kazu da sad svaka fabrika i firma mora imati ekologa tako da je ovaj smjer odlican
-smjer biohemija i fiziologija: svakoj laboratoriji je potreban jedan ovakav biolog, tako da ni ovo nije lose
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#339 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by chengaba »

minjonja wrote:joj, zaposlenje, sta da ti kazem :D ako si dobar student mozes biti asistent par godina :D

-genetika:ima par genetickih instituta u BiH, al su to sve mladi ljudi zaposleni i ne znam kad ce im opet zatrebati geneticara.
-nastavni smjer: nije los ako skontas da ima manjih gradova koji bezuspjesno godinama traze profesora biologije (ja ne bi imala problema otici, npr. u zivinice i biti nastavnik-ako je plata ok :D al inace ne volim predavati)
-ekologija: kazu da sad svaka fabrika i firma mora imati ekologa tako da je ovaj smjer odlican
-smjer biohemija i fiziologija: svakoj laboratoriji je potreban jedan ovakav biolog, tako da ni ovo nije lose
Sa mikrobiologijom ima isto posla koliko hoces, iako generalno, kao i sa svakim ostalim zanimanjem, ako si sposoban, relativno lako ces se zaposliti.
Ekologija je isto OK jer malo ljudi zavrsi ovaj smjer, a i nemas konkurenciju sa npr. medicinarima za genetiku, fiziologiju ili mikrobiologiju. ;-)
Vernes_AMG
Posts: 1001
Joined: 21/03/2010 12:28

#340 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Vernes_AMG »

a moze li se negdje zaposliti osim u tim genetickim institutima ?

malo postajem dosadan al valjda me razumijete :mrgreen:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#341 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by chengaba »

Vernes_AMG wrote:a moze li se negdje zaposliti osim u tim genetickim institutima ?

malo postajem dosadan al valjda me razumijete :mrgreen:

Mozes se isto zaposliti npr. u institutu za biotehnologiju. :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#342 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

hoce li biti septembarskog roka ili nece?
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#343 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

minjonja wrote:hoce li biti septembarskog roka ili nece?
Vazda govore da neće, ali vazda bude :D
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#344 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

Nego, jel gledo iko šta je to Mimo u Vox Populiju pričo o dekanu nam? Imal se gdje ponovo pogledat? :roll:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#345 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

cyprus wrote:
minjonja wrote:hoce li biti septembarskog roka ili nece?
Vazda govore da neće, ali vazda bude :D
nama reko sef odsjeka da je protuzakonit od 2009. godine, spominjao zakon o visokom obrazovanju, bolonju... preko vikenda cu sjesti i sve iscitati. ne znam sta se na drugim odsjecima prica.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#346 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

A šta šefica odsjeka kaže? :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#347 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

a nas sef odsjeka je rekao da nece biti septembarskog 100% i da ce se zalagati da ne bude ni ljetne skole :roll:
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#348 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

Zar vam je potreban septembarski rok? :D :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#349 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

alternativni wrote:
nellington wrote:A šta šefica odsjeka kaže? :D
Nju nisam pitao, u medjuvremenu se ispostavilo da meni nece trebati septembarski rok :D
Čekaj bolan, nisi valjda i ljetni semestar kompletirao :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#350 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

cyprus wrote:Zar vam je potreban septembarski rok? :D :D
meni nije (jos :D ) ali nije fer prema drugima. bas bih voljela procitati bolonjsku deklaraciju gdje pise da ima samo jedan zavrsni i jedan popravni po semestru. naravno, sef odsjeka je spominjao da nece zbog onih sto su imali 1,5 bod na parcijalama da se znoji ljeti, kao da ne zna da oni sto su imali 1,5 su upisali biologiju jer nisu primljeni na zeljenim fakultetima i da su tu samo da ne gube godinu u ocima roditelja. znam ih kojima je manje od boda falilo za prolaza, i znam jednu djevojku koja iz nekih razloga nije izasla na jednu parcijalu i na kraju nije imala dovoljno bodova za prolaza. i onda kazu sad lakse studirati. sam sef rekao da su prije imali 9 rokova. pa knjige nisi onda morao uzeti u ruke. samo izadjes 8 puta na ispit, naucis pitanja i 9. put dobijes 10.
Post Reply