Peljeski most zele graditi!
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#326 Re: Peljeski most zele graditi!
Postoje međunarodne konvencije i pravo, i normalno je da se BiH pita. Da se ne pita, ne bi se ovoliko polemisalo.
U suštini, Hrvati mogu izmajmunisati i napraviti most, i sve bi se stišalo nakon nekog vremena, a to ne bi bilo ni s glave po propisima, ali sumnjam da će to raditi bez da padne kakav-takav dogovor.
Pa ovo je ekvivalentno situaciji da npr Hrvati prave neku ogromnu branu na Dunavu kod Vukovara i time ugroze Srbiju na 100 načina. Naravno da ne može.
U suštini, Hrvati mogu izmajmunisati i napraviti most, i sve bi se stišalo nakon nekog vremena, a to ne bi bilo ni s glave po propisima, ali sumnjam da će to raditi bez da padne kakav-takav dogovor.
Pa ovo je ekvivalentno situaciji da npr Hrvati prave neku ogromnu branu na Dunavu kod Vukovara i time ugroze Srbiju na 100 načina. Naravno da ne može.
-
jiji
- Posts: 292
- Joined: 02/05/2013 15:10
#327 Re: Peljeski most zele graditi!
Kakve veze ima brana na dunavu s mostom koji ce se graditi na teritoriju Hr?Jedino na sto BiH ima pravo je neskodljiv prolaz kroz Hr teritorijalne vode do medunardnih voda,i tu se moze razgovarati o visini mosta,ali opet BiH nemoze zabranit njegovu gradnju niti inzistirat da bude visok 100 m ako su sanse da brodovi te visine uplove Neum male.Napravit ce se studija koja ce pokazat kolki bi taj most trebao biti i tako ce napravit.Nemoze netko inzistirat da se gradi most visok 100 m ,a struka kaze da je dosta 50 m,osim toga Hr mora prvenstveno gledat svoje interese,a ne da ce BiH mozda za 100 godina gradit luku u Neumu i to mozda,posto niste u stanju napravit 20 km autocesta.
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#328 Re: Peljeski most zele graditi!
Pa upravo to je jedino pitanje o kojem ima smisla diskutovati... Visina mosta... I tu struka treba da kaže svoje, a mi možemo samo naklapat bezveze... Ove ostale priča poput gluposti da bi taj most bio iznad naših voda je ništa s ničim 
-
gereb_stari
- Posts: 144
- Joined: 26/04/2013 19:16
#329 Re: Peljeski most zele graditi!
Neka ljudi grade most ali neka bude dovoljno visok da moze relativno veliki brod proci. Dakle nista nije sporno. BiH ima pravo na neometan izlazak na otvoreno more u slucaju mira. U slucaju rata taj izlazak bi nam trebala garantovati neka prijateljska svijetska sila.
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#330 Re: Peljeski most zele graditi!
U slučaju rata ništa nije garantovano... Dakle, graditi luku u eventualne ratne svrhe je vrhunac bezumlja...gereb_stari wrote:Neka ljudi grade most ali neka bude dovoljno visok da moze relativno veliki brod proci. Dakle nista nije sporno. BiH ima pravo na neometan izlazak na otvoreno more u slucaju mira. U slucaju rata taj izlazak bi nam trebala garantovati neka prijateljska svijetska sila.
-
gereb_stari
- Posts: 144
- Joined: 26/04/2013 19:16
#331 Re: Peljeski most zele graditi!
Ma kakva ratna svrha. Luka se gradi iz ekonomskog razloga. Godisnje dajemo RH 40 miliona eura profita. Znasli koje su to pare? Plus im placamo z akoristenje infrastrukture luke!cyprus wrote:U slučaju rata ništa nije garantovano... Dakle, graditi luku u eventualne ratne svrhe je vrhunac bezumlja...gereb_stari wrote:Neka ljudi grade most ali neka bude dovoljno visok da moze relativno veliki brod proci. Dakle nista nije sporno. BiH ima pravo na neometan izlazak na otvoreno more u slucaju mira. U slucaju rata taj izlazak bi nam trebala garantovati neka prijateljska svijetska sila.
Dakle gradimo luku radi profita.
Pored toga je beneficija dodatno da smo neovisni. I da nam RH cak i u slucaju rata nemoze zabraniti da se lijekovi i hrana dovlace u Neum jer bi dobila sankcije i osudu svijeta.
Dakle luka je korisna radi vise razloga prvenstveno iz ekonomske perspektive.
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#332 Re: Peljeski most zele graditi!
Oni se nadaju da ce eu iskesirat lovu za most, ujedno, pocela je predizborna kampanja, pa se opet spominje to cudo... Nista od toga jos najmanje 5-10 godina... A ako do realizacije i dodje, nase interese nema ko da stiti, tako da cemo i tu ispusit...
- fantom slobode
- Posts: 9023
- Joined: 07/09/2006 15:24
#333 Re: Peljeski most zele graditi!
Da se i diskutovati gdje naci lovu za taj most, koliko vremena ce trebati da se napravi (lijepo rece Pusiceva da je to moguci plan za buducnost), koliko ce izgubiti smisla vremenom (ako mozes da prodjes kroz Bosnu i da ne platis most), ko je u stanju da ga napravi sa potrebnom visinom (hrvatske firme mozes vezano za to da zaboravis), sta ce Hrvatska sa otplatom zaduzenja, trebaju li joj nova...cyprus wrote:Pa upravo to je jedino pitanje o kojem ima smisla diskutovati... Visina mosta... I tu struka treba da kaže svoje, a mi možemo samo naklapat bezveze... Ove ostale priča poput gluposti da bi taj most bio iznad naših voda je ništa s ničim
-
kikser
- Posts: 26
- Joined: 12/04/2013 15:27
#334 Re: Peljeski most zele graditi!
85 % para daje EU i više je njima u cilju nego samoj RH da povežu svoju teritoriju i to mostom jer očito BIH nikada neće ući u EU ili sigurno u idućih 30-tak godina ako tada bude unije ili ove kvazi države.Mosta će biti,biće visok i to je to.
-
miki.ba
- Posts: 4595
- Joined: 11/02/2011 19:45
#335 Re: Peljeski most zele graditi!
Ne znam da li je bilo govora o tome, zar nije najjeftinije i najlakže izbušiti tunel kroz brdo iza Neuma?
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#336 Re: Peljeski most zele graditi!
To su unutarhrvatske dileme i teme za njih... mi nemamo puno šta s tim, osim što možemo insistirati da dovoljnoj visini eventualnog mosta, kako se ne bi ugrozilo naše pravo na pristup međunarodnim vodama... Ili da dopustimo nešto niži most uz određene beneficije zauzvrat, od kojih bismo svakako imali više koristi...fantom slobode wrote:Da se i diskutovati gdje naci lovu za taj most, koliko vremena ce trebati da se napravi (lijepo rece Pusiceva da je to moguci plan za buducnost), koliko ce izgubiti smisla vremenom (ako mozes da prodjes kroz Bosnu i da ne platis most), ko je u stanju da ga napravi sa potrebnom visinom (hrvatske firme mozes vezano za to da zaboravis), sta ce Hrvatska sa otplatom zaduzenja, trebaju li joj nova...cyprus wrote:Pa upravo to je jedino pitanje o kojem ima smisla diskutovati... Visina mosta... I tu struka treba da kaže svoje, a mi možemo samo naklapat bezveze... Ove ostale priča poput gluposti da bi taj most bio iznad naših voda je ništa s ničim
I moje je lično mišljenje da od tog mosta u konačnici neće biti ništa i da sam Hrvat bio bih protiv izgradnje, ali ponavljam to je njihova dilema, ne naša...
-
kikser
- Posts: 26
- Joined: 12/04/2013 15:27
#337 Re: Peljeski most zele graditi!
miki.ba wrote:Ne znam da li je bilo govora o tome, zar nije najjeftinije i najlakže izbušiti tunel kroz brdo iza Neuma?
EU studija je pokazala da je most bolje rješenje...
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#338 Re: Peljeski most zele graditi!
Soniboy wrote:Valjda da lokalni izgrednici imaju na čemu štetu praviti.hercegovac_pravi wrote: I dalje, zašto se toliko insisitra na gradnji džamije u Neumu? Ko želi.... shvatiće.
U Rijeci otvorena najljepša džamija u Evropi
Svečanim otkrivanjem ploče sa nazivom i datumom gradnje, smještene pored ulaza u riječku džamiju, svečano je otvoren Islamski centar u Rijeci, javio je novinar agencije Anadolija.
http://www.klix.ba/vijesti/regija/u-rij ... /130504045
Širimo se šućur Allahu dragom
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#339 Re: Peljeski most zele graditi!
Kasno ti je sada! O tome si trebao mislit prije 7-8 godina. Tražio si entničku podjelu i imat ćeš je. Samo što ti se neće svidjetianimals wrote:Koji si ti kloc, zagadjeni nacionalist..Neum je BiH grad, a ne Bosnjacki, za tvoju informaciju..hercegovac_pravi wrote:Neum je jedini Bošnjački grad na moru i gradnja luke je vitalni nacionalni interes Bošnjaka.
Jeli iko od vas svjestan da su sjeverni i južni dijelovi opštine Neum već proglašeni (ozvaniĆeno) zonom od posebnog interesa Federacije BiH i da se odluke o bilo kakvoj gradnji mora potvrditi u Federalnim insititucijama? Pa zapitajte se zašto se od INE pa sve do granice sa Hrvatskom ništa ne gradi? Od Moševića da Stoca nema ništa.
A most neka se pravi, naravno. Sve po važećim međunarodnim zakonima i UN poveljama.
I dalje, zašto se toliko insisitra na gradnji džamije u Neumu? Ko želi.... shvatiće.
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#340 Re: Peljeski most zele graditi!
Svaka pomorska zemlja (što BiH JESTE sviđalo se to vama ili ne) ima puno i suvereno pravo pristupa međunarodnim vodama. Svako spriječavanje prolaska ljudi i roba suverene države međunarodnim plovnim tokovima smatra se agresijom. Isto važi i za vazdušni prostor.
Zašto mislite da se Hrvatska morala naguziti Sloveniji prije godinu dana ?
Pogledaje dostavljenu maketu na ovom linku. Radi se o istom slučaju.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Slovenska_ ... skoj_uniji
Zašto mislite da se Hrvatska morala naguziti Sloveniji prije godinu dana ?
Pogledaje dostavljenu maketu na ovom linku. Radi se o istom slučaju.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Slovenska_ ... skoj_uniji
- dalmatinka
- Posts: 2882
- Joined: 31/07/2005 22:30
- Location: Krešimirov Grad
#341 Re: Peljeski most zele graditi!
*
Last edited by dalmatinka on 05/05/2013 17:13, edited 1 time in total.
- fantom slobode
- Posts: 9023
- Joined: 07/09/2006 15:24
#342 Re: Peljeski most zele graditi!
kikser wrote:85 % para daje EU i više je njima u cilju nego samoj RH da povežu svoju teritoriju i to mostom jer očito BIH nikada neće ući u EU ili sigurno u idućih 30-tak godina ako tada bude unije ili ove kvazi države.Mosta će biti,biće visok i to je to.
-
zlajo
- Posts: 220
- Joined: 10/05/2008 18:02
#343 Re: Peljeski most zele graditi!
Sto se tice Peljesanskog mosta, problem njegove gradnje je iskljucivo financijske prirode. Trenutno RH nije u stanju graditi ga o vlastitom trosku, te se na sve nacine lobira u Briselu kako bi sto veci dio financirala EU. U kojoj mjeri ce se uspjeti, saznati cemo za dva mjeseca. Ne ide se samo za povezanost Dubrovnika, vec i samog Peljesca i Korcule. Isto tako bitno je napomenuti da preko mosta nece ici auto-cesta, vec brza cesta.
Po pitanju autoceste prema Dubrovniku, po planovima RH je jos uvijek aktualna trasa kroz Neum. Naravno po tom pitanju se trenutno ne radi nista, i to iskljucivo zbog nemogucnosti pronalaska investitora. Brisel nije spreman investirati gradnju autoceste kroz BiH (sto je takoder bila jedna od mogucnosti). Razlog je politicke prirode. Nije uvijetovan BiH, vec Rusijom i njihovim zahtjevom za gradnjom zeljezickog koridora kroz teritorij EU prema Kaliningradu. Brisel ne odobrava Rusima gradnju tog koridora, tako da bi sa druge strane bilo i politicki nekorektno da EU gradi koridor za sebe kroz neku drugu drzavu. Rusima to ne bi promaklo i sigurno bi iskoristili tu situaciju u nadmudrivanjima sa EU.
Za BiH je izuzetno znacajna luka Ploce, kao i koridor V. RH je spremna uciniti ustupke i omoguciti povoljnije uvijete BiH pri koristenju luckih usluga. Tako sto mora biti i odobreno od Brisela i jedno je od aktualnih pitanja i dogovaranja koja su u toku.
Umjesto politickih palumdanja oko gradnje peljesanskog mosta, daleko je vaznije za BiH da se zavrsi granicni prijelaz kod Novih sela / Bijaca. Sa HR strane su radovi vec pri kraju, dok sa BiH strane ima tu jos dosta toga… ako se na dovrsi na vrijeme da li ce netko snositi odgovornost zbog toga ili ce se po starom sablonu moljakati EU da se odobri daljnje koristenje ostalih prelaza? Sta ako EU ne odobri to?
Vezano sa sukob izmedu RH i Slovenije po pitanju morske granice. Cinjenice su da potrazivanja Slovenije nemaju nikakva pravna uporista. Slovenija je jednostavno nastojala uvjetovati ulazak RH u EU prosirenjem svog teritorijalnog mora. Kako to nije bilo moguce pravno, nastojali su politickim ucjenama. Koliko su uspjeli u tome, govori cinjenica da ce RH za dva mjeseca postati punopravnom clanicom EU-a , a sa druge strane pitanje Ljubljanske Banke i Piranskog Zaljeva su jos uvijek otvorena. Slovenci su se “uspjeli izboriti” da se to pitanje ne rjesava na sudu (jer tu nemogu ostvariti svoje zahtjeve), vec arbitrazom. Nista ne ukazuje na to da ce arbitraza odluciti mimo medunarodnih prava o razgranicenju na moru. Ali eto za Sloveniju je to jedna utjeha da su barem pokusali nesto izvuci dok se jos moglo (dok RH nije na istoj ravnini u odnosu na EU). Da su svim tim aktivnostima srozili svoj ugled ne samo u RH, EU i USA-u kasno su se sjetili…
Po pitanju autoceste prema Dubrovniku, po planovima RH je jos uvijek aktualna trasa kroz Neum. Naravno po tom pitanju se trenutno ne radi nista, i to iskljucivo zbog nemogucnosti pronalaska investitora. Brisel nije spreman investirati gradnju autoceste kroz BiH (sto je takoder bila jedna od mogucnosti). Razlog je politicke prirode. Nije uvijetovan BiH, vec Rusijom i njihovim zahtjevom za gradnjom zeljezickog koridora kroz teritorij EU prema Kaliningradu. Brisel ne odobrava Rusima gradnju tog koridora, tako da bi sa druge strane bilo i politicki nekorektno da EU gradi koridor za sebe kroz neku drugu drzavu. Rusima to ne bi promaklo i sigurno bi iskoristili tu situaciju u nadmudrivanjima sa EU.
Za BiH je izuzetno znacajna luka Ploce, kao i koridor V. RH je spremna uciniti ustupke i omoguciti povoljnije uvijete BiH pri koristenju luckih usluga. Tako sto mora biti i odobreno od Brisela i jedno je od aktualnih pitanja i dogovaranja koja su u toku.
Umjesto politickih palumdanja oko gradnje peljesanskog mosta, daleko je vaznije za BiH da se zavrsi granicni prijelaz kod Novih sela / Bijaca. Sa HR strane su radovi vec pri kraju, dok sa BiH strane ima tu jos dosta toga… ako se na dovrsi na vrijeme da li ce netko snositi odgovornost zbog toga ili ce se po starom sablonu moljakati EU da se odobri daljnje koristenje ostalih prelaza? Sta ako EU ne odobri to?
Vezano sa sukob izmedu RH i Slovenije po pitanju morske granice. Cinjenice su da potrazivanja Slovenije nemaju nikakva pravna uporista. Slovenija je jednostavno nastojala uvjetovati ulazak RH u EU prosirenjem svog teritorijalnog mora. Kako to nije bilo moguce pravno, nastojali su politickim ucjenama. Koliko su uspjeli u tome, govori cinjenica da ce RH za dva mjeseca postati punopravnom clanicom EU-a , a sa druge strane pitanje Ljubljanske Banke i Piranskog Zaljeva su jos uvijek otvorena. Slovenci su se “uspjeli izboriti” da se to pitanje ne rjesava na sudu (jer tu nemogu ostvariti svoje zahtjeve), vec arbitrazom. Nista ne ukazuje na to da ce arbitraza odluciti mimo medunarodnih prava o razgranicenju na moru. Ali eto za Sloveniju je to jedna utjeha da su barem pokusali nesto izvuci dok se jos moglo (dok RH nije na istoj ravnini u odnosu na EU). Da su svim tim aktivnostima srozili svoj ugled ne samo u RH, EU i USA-u kasno su se sjetili…
-
stari grad Visegrad
- Posts: 2215
- Joined: 23/03/2009 18:35
#344 Re: Peljeski most zele graditi!
Bilo je vise medjunarodnih sporova oko pomorskih granica, obcno u zaljivima i oko ostrva medju raznim zemljama. Ti svi sporovi su rjesenji. Nadam se BiH nece podizati parnicu protiv RH i pomorskih granica, vec ce to nekako rjesiti. I dalje mi nije jasno kako RH moze uci u EU ako ima nije rejsila pomorske granice prema BiH i Sloveniji. BiH moze potegnuti spor oko pomorskih granica protiv RH. To bar nije problem.
Luka je svakako potreba cijeloj BiH, jer bi se tada roba mogla uvoziti/izvoziti preko te luke a ne preko Hrvatske, koja za to muze velike pare. Tu bi svi hajrovali, pocev od novih adnih mjesta u luci, odrzvanje, svakodnevni prijem roba, carine, procedure, sigurnost, izgradnja puteva itd.
Zasto BiH ne trazi pomoc od EU za igradnju te luke? Postoje fondovi EU za razvoj, a ne mora se biti clan EU. To jos nisam proucio, ali imam u planu.
Luka je svakako potreba cijeloj BiH, jer bi se tada roba mogla uvoziti/izvoziti preko te luke a ne preko Hrvatske, koja za to muze velike pare. Tu bi svi hajrovali, pocev od novih adnih mjesta u luci, odrzvanje, svakodnevni prijem roba, carine, procedure, sigurnost, izgradnja puteva itd.
Zasto BiH ne trazi pomoc od EU za igradnju te luke? Postoje fondovi EU za razvoj, a ne mora se biti clan EU. To jos nisam proucio, ali imam u planu.
-
opremdobro30
- Posts: 117
- Joined: 16/03/2013 18:45
#345 Re: Peljeski most zele graditi!
Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
-
sredoje
- Posts: 524
- Joined: 06/08/2012 09:40
#346 Re: Peljeski most zele graditi!
stari grad Visegrad wrote:I dalje mi nije jasno kako RH moze uci u EU ako ima nije rejsila pomorske granice prema BiH
Vrlo jednostavno. UK i Španjolska imaju spor oko Gibraltara. Španjolska ima spor sa Portugalom, Slovenija je ušla a imala je sa HR, Španjolska ima spor sa Marokom oko Ceute, francuski i španjolski ribari se svako malo pobiju (mrtvih je bilo) oko ribolovnih zona u Atlantiku, UK oponira proglasenom islandskom ekskluzivnom pojasu, itd...
Last edited by sredoje on 05/05/2013 19:10, edited 1 time in total.
-
sredoje
- Posts: 524
- Joined: 06/08/2012 09:40
#347 Re: Peljeski most zele graditi!
"Suverenost" ostvaruje samo ako joj terit. more doticu medj. vode, inace ima "samo" pravo neskodljivog prolazahercegovac_pravi wrote:Svaka pomorska zemlja (što BiH JESTE sviđalo se to vama ili ne) ima puno i suvereno pravo pristupa međunarodnim vodama.
-
opremdobro30
- Posts: 117
- Joined: 16/03/2013 18:45
#348 Re: Peljeski most zele graditi!
Hercegovac nema pojma sta pise al bitno je da nesto pise.
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
-
stari grad Visegrad
- Posts: 2215
- Joined: 23/03/2009 18:35
#349 Re: Peljeski most zele graditi!
Sta to tebi to smeta?? Smeta ti razvoj BiH? Smeta ti da komsija ima kravu?opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#350 Re: Peljeski most zele graditi!
A sto tebe zbog toga svrbi pizdica...?opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
