Senaid Memić - ALL ABOUT

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#326 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by Hajvan »

Ovo na slici je nedopustivo iz više razloga… jefan od tih je i da bi manje bili siromašni kad bismo svi bili primorni poštovati pravila…
User avatar
Haris033
Posts: 5097
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#327 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by Haris033 »

Trebam te wrote:Zivis u siromasnoj drzavi, svaka siromasna drzava ima buvljak a i treba da ga ima...
Bosna je siromasna drzava, kad se nema ko brinuti o ljudima kako da zarade hljeb, onda ih ne diraj ako se snalaze sami na svoj nacin!!! :(
Zamisli da mozda jedan od ovih sutra budes i ti :roll:
:bih:
Kakav odgovor!? :-) Jao što si ti fin(a) i kako ti brineš o ljudima?!? :-? Baš nešto vjerujem da i pred tvojim vratima imaš nekoga ko je siromašan i ko prodaje donji veš, a ti ga gledaš i podržavaš u tome... :?
Ferhadija, Marijin Dvor, Obala Kulina bana, Titova,.....Poljine su naselja puna ovakvih kao sa gornje slike, jesam li u pravu?! :-)
Galama, zauzimanje dječijijih igrališta, javnih zelenih površina, parking prostora i saobraćajnica... Ma, divno!!! Hajmo sada i odobravati krađe (mada i to nije daleko od istine), zato što je neko siromašan...
Ne znam samo što se čudim i nerviram??? Kakvi ljudi takav na grad i država! :izet: Prethodni izbori su pokazali s kim živim. Primitivizam+anarhija, najgori mogući oblik jednog društva! :izet:
User avatar
Haris033
Posts: 5097
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#328 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by Haris033 »

Šta je to primitivizam i kultura ponašanja? (Citiram jednog blogera)

kultura - sta je to? - prvi dio: primitivizam
vec se moglo bezbroj puta cuti kako se kaze, da je lijepo ponasanje odraz kulture ponasanja i obrazovanosti jednog pojedinca. lijepo ponasanje zapravo se naziva bonton. u mnogim slucajevima, svako od nas je sudjelovao bar jednom nekulturnom ispadu nekog koga poznajemo ili ne poznajemo.

primitivizam

ovaj izraz kada ukucate u vecinu internet pretrazivaca dovest ce vas do rezultata koji vas povezuju sa muzickim pokretom nju primitivs, nastalim u sarajevu osamdesetih godina proslog vijeka.
nemam nista protiv bilo kojeg muzickog pokreta. imam protiv toga da se pojedinci ili grupa ljudi poistovjecuje sa onim sto bi smo nazvali neuctivo, bahato, uvredljivo i nekulturno ponasanje.

definicija

ne znam da li se neko vec bavio definisanjem primitivizma ili objasnjavanjem samog pojma, ja cu ovdje primjeniti vlastitu definiciju.
primitivizmom se moze nazvati svo ono neadekvatno ponasanje osobe i grupe ljudi, ili ponasanje koje nije u skladu s vec odredjenim okvirima ponasanja mentalno zdrave osobe pred jednom ili vise osoba u medjusobnoj komunikaciji.

primjer primitivizma

u to spada slika, kada momci stacionirani ispred neke radnje ispijaju pivo iz flase, cerekaju se priglupim salama, te ih u toj seansi na trenutak prekine pojava zenskog lika. vec milion puta se to ponovilo, grupa obicno mladjih, ali nije mana ni starijima, da pocnu dobacivati "preko ulice" neumjesne komentare koje cesce djevojka nego zena presuti i zeli se sto brze udaljiti s neugodne lokacije.
spomenuh zenu.
da malo razvijemo situaciju, primitivizam je prisutan i kod zena, pa ce se tako neka od takvih verbalno suprotstaviti razuzdanoj gomili ispicutura ispred prodavnice u komsiluku.
te svadje obicno razveseljavaju prolaznike, a kako je radoznalost jedna pojava sasvim normalna kod svih ljudi i zivotinja, vjerovatno ce zastati da bi bolje osmotrili: poznavanje obaranja jezicnih barijera, spominjanje clanova porodice, spominjanje genitalija i seksualnih sposobnosti, ruganje, ponizavanje i sve ostalo.
ovdje prekidam slikovit primjer.

uzroci primitivizma

primitivizam nastaje iz zelje za isticanjem u svojoj, cesto provincijskoj sredini, ruralnom i malobrojnom naselju. naravno da to nije pravilo jer se zaista rasireni oblici primitivizma nalaze i u velikim urbanim sredinama. tako se na najlaksi nacin, smatraju takvi pojedinci, dolazi do masovnijeg uspjeha kod sire narodne mase.
zelju za isticanjem covjek dobija u svom ranom periodu odrastanja. poznata i covjeka zelja za vladanjem, ponizavanjem ili pokoravanjem. ovo je samo skup pojava iz psihologije covjeka koje uticu na razmisljanje i ponasanje u drustvu. kad kazem drustvo, onda ne mislim samo na nekoliko osoba s kojima ta osoba provodi slobodno vrijeme, nego mislim na cjelokupno drustvo, ljudsku zajednicu. upravo ta ljudska zajednica je dijelom odgovorna za sirenje, odnosno smanjivanje utjecaja primitivizma.
drustvo u cijelini, javno mnjenje donosi konacni sud o postupcima primitivaca, osudjuje ih, ili u suprotnom ih podstice na takve radnje.
pojedinac ce se slijedeci put zapitati, da li je to sto cini ispravno i da li ce biti odobreno od vecine onih koji su ukljuceni u interakciju, ako je nedavno dozivio losu kritiku svojih djela. ne ulazim sada u istoriju medjuljdske komunikacije ali posto su medjuljudski odnosi kompleksno gradivo i ovdje pravim mali rez, ostavljajuci prostora za razvijanje maste.

razvitak i uslovi

do razvitka primitivizma kod osobe dolazi iz vise pravaca. kao osnova i uslov razvitka covjekove licnosti, uzima se porodica i okolina u kojoj odrasta. to je baza ili pocetak svega sto ce kasnije pojedinac ispoljavati u odnosu sa drugima. od te baze zavisi mnogo toga, kao i od pojedinca kako ce se prilagoditi toj sredini u kojoj odrasta, njegov stepen prihvatanja znanja.
bez obzira na skolu i obrazovanje u visokoskolskim ustanovama, kucni odgoj je najodgovorniji za shvatanje i vaznost pojma bontona, osnova ponasanja, kulture ophodjenja i odnosa sa drugim ljudima.
na osnove vec dozivljenih iskustava, mozemo sresti doktore, profesore i ostale visokoobrazovane titule, koji bez obzira na to, ipak su primitivni ljudi.
primitivizam je kao pojava rasirena u modernom nacinu zivota. mnogi to povezuju s balkanskim obicajima i nekom vrstom tradicije, te da je primitivizam karakteristican za ovo podrucje i narode koji tu zive.
mozda je to donekle i tacno, ali ne treba iskljuciti i mnoge druge geografske regije ili kontinente.
demografski gledano, na ovim prostorima je primitivizam uvijek imao dobru podlogu i razvojnu taktiku. medjutim, sa sigurnoscu ne moze se tvrditi da primitivizam nije izrazen u drugim europskim drzavama.

primitivizam u opcoj kulturi i umjetnosti

ipak zadrzacemo se na nama poznatom podrucju balkana. od banalnog primjera mladica koji ispijaju pivo ispred prodavnice, primitivizam se rasirio i tamo gdje ne bi trebao. imamo ga na fakultetima, zdravstvenim ustanovama, sredstvima javnog prijevoza i izgleda svuda gdje se ljudi susrecu i dolaze u kontakt.
od toga se dalje razvija i u filmovima, koji bi po nekoj osnovi trebali imati edukativan znacaj za razvoj ne samo pojedinca nego bas sire publike i obozavatelja sedme umjetnosti.
vec na malim ekranima mozemo primjetiti koliko je obrazovanje palo na niske grane i kako ima sasvim malo edukativnih sadrzaja za najmladji uzrast. da li zbog nemastovitosti ili opceg neznanja, urednici pokusavaju izbjeci takve sadrzaje ili ako ih ima onda u takve provlace i ono sto nije odgovarajuce, krenuvsi samo od izrazavanja i govora, da o ostalom ne govorim dalje.

humor i primitivizam

kad sam spomenuo filmove, to je jedan od najcescih oblika predstavljanja primitivizma kroz scenski ili dramaturski prikaz. spomenuti neke od naslova kao sto je "tesna koza", "zikina dinastija" iz nedavne proslosti ili bilo kojeg novijeg naslova iz prosle godine, apsolutno je nebitno.
bitno je prepoznati vjesto upakovane slijedove primitivizama u obliku humora. kako nasa geografska sirina i duzina jugoistocne europe obiluje raznim primjerima i jednog i drugog, nije to tako tesko upakovati u jednu cjelinu i pruziti ga na dlanu cijelom svijetu.
jedan od tih primjera je i emir kusturica koji je za svoj film "dom za vjesanje" na "skroz" umjetnicki nacin predstavio sliku romskog zivota, i na taj nacin zaradio ne samo filmsku nagradu na osnovu primitivizma, nego i brdo novaca plus naziv renomiranog rezisera. ovo otvaranje ociju mnogima uslovilo je da nastane kroz neku vrstu humora mnogo filmova na takvu temu.
primitivizam se i danas hrani humorom, i to je najlakse odabrani put da mnogi sadasnji i buduci tinejdzeri, odrasli ljudi i oni u poznim godinama, odaberu takav nacin ophodjenja s drugima u konverzaciji.

rezime

primitivizam je opsteprisutan u svakoj pori drustva. protiv njega se ne moze, ne treba, a mozda i ne mora boriti. uzaludno je pokusavati ga sprijeciti. uzaludno je aludirati na bonton kad je to tezi put da se izgradi modernije, obrazovanije i svjesnije drustvo.
primitivizam svakako ne treba prihvatiti. ako ste u nekoj situaciji i imate izbora izbjegnuti ga, uradite to svakako.
primitivizam je do sada uzrokovao i mnogo neugodnih situacija, medju kojima i takve koje su zavrsile krivicnim prekrsajima ili tragicno za nekoga, u najgorem slucaju.
ako imate priliku upozoriti nekoga na adekvatno ponasanje jer smatrate da to nece imati negativne posljedice, pokusajte. ljudi u svom ponasanju trebaju uvesti korekcije kao i opsti nivo tolerancije koji ce poboljsati njihovu komunikaciju.
User avatar
DELEGACIJA
Posts: 495
Joined: 09/05/2012 00:10

#329 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by DELEGACIJA »

haman_isto wrote:Razumijem vas, u potpunosti! Znam da Vam je izuzetno tesko kada znate da će vaša politička partija biti uvijek i zauvijek opozicija! Čak i u ovom trenutku dok ste imali "poziciju" opet ste sebi bili opozicija! Sreća pa ljudi razonuju stvari! Nisu podložni da slušaju vaše plaćeničke izjave! Btw. bojim se da uopšte i ne mislite stvari koje pišete, ako mislite, teško onima oko vas. Uuuuu
Ovde vidim da se kritikuje jedna osoba a ne stranka....eh sada mi ovo liči na ENTITET PC, "....ako mene dirate, dirate cijeli narod" :-)
u ovom slučaju cijelu stranku :skoljka:

Ovo što se trenutno radi sa Ilidžom je u najmanju ruku URBICID i to je istina.
zelenjava
Posts: 254
Joined: 13/10/2014 07:23

#330 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by zelenjava »

Memić je onako ljakse malo ali otkad je odjebao komunjare i salonce oko džamije u Lužanima postao mi je i drag.

Samo u vugla druže Senaide :izet:
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#331 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by Bradafilozof »

zelenjava wrote:Memić je onako ljakse malo ali otkad je odjebao komunjare i salonce oko džamije u Lužanima postao mi je i drag.

Samo u vugla druže Senaide :izet:
dobro si, kome još treba park. kakva su to djeca koja pored facebooka hoće u park. nema logike. :lol:
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#332 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by OldMayor »

Trebam te wrote: Zivis u siromasnoj drzavi, svaka siromasna drzava ima buvljak a i treba da ga ima...

Bosna je siromasna drzava, kad se nema ko brinuti o ljudima kako da zarade hljeb, onda ih ne diraj ako se snalaze sami na svoj nacin!!! :(

Zamisli da mozda jedan od ovih sutra budes i ti :roll:

:bih:
Jeste, ali se zna gdje je mjesto tom buvljaku!

Pored toga sto je na ulazu u grad, glavni grad drzave, ovo NIJE SIGURNO!!!

Pa jbt shvatas li da samo 2m od tezgi furaju automobili brzinom od 60+km/h...sta mislis da jedan takav sleti dole na ove ljude i napravi masakr ne do bog... ko bi odgovarao?

Ovo je grad, ovo nije suma. U gradu se zna kako, gdje i kada se treba ponasati.
zelenjava
Posts: 254
Joined: 13/10/2014 07:23

#333 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by zelenjava »

Bradafilozof wrote:
zelenjava wrote:Memić je onako ljakse malo ali otkad je odjebao komunjare i salonce oko džamije u Lužanima postao mi je i drag.

Samo u vugla druže Senaide :izet:
dobro si, kome još treba park. kakva su to djeca koja pored facebooka hoće u park. nema logike. :lol:
Realno, zaboli me za park :izet:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#334 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by salik79 »

zelenjava wrote:
Bradafilozof wrote:
zelenjava wrote:Memić je onako ljakse malo ali otkad je odjebao komunjare i salonce oko džamije u Lužanima postao mi je i drag.

Samo u vugla druže Senaide :izet:
dobro si, kome još treba park. kakva su to djeca koja pored facebooka hoće u park. nema logike. :lol:
Realno, zaboli me za park :izet:
Nikada se u tom "parku" djeca nisu ni igrala. I danas stoje one ljulje i klackalice, ali dijete na i okolo njih nikada nisam zapazio.
User avatar
Haris033
Posts: 5097
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#335 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by Haris033 »

Sve može, samo džamiju i džamijski parking ne diraj! Neka tezgi i na dječijem igralištu. Kakvog mi načelnika /primitivca/ imamo :-)

Image
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#336 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by StupskaBitanga »

Valjda je džamija svetinja :D
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#337 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by ins »

Vidim da se neki postojeći ili budući investitor na Ilidži dobro pokazao: ni više ni manje nego Gstaad, i to za maltene pola opštinskog vijeća :roll:

http://www.avaz.ba/clanak/164958/sda-ov ... svicarskoj
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#338 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by StupskaBitanga »

a šta im je Memić dao i SDA svita?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#339 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by _BataZiv_0809 »

salik79 wrote:
Nikada se u tom "parku" djeca nisu ni igrala. I danas stoje one ljulje i klackalice, ali dijete na i okolo njih nikada nisam zapazio.
Moze li se onda isto primijeniti i na dzamije koje zjape prazne?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#340 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by salik79 »

_BataZiv_0809 wrote:
salik79 wrote:
Nikada se u tom "parku" djeca nisu ni igrala. I danas stoje one ljulje i klackalice, ali dijete na i okolo njih nikada nisam zapazio.
Moze li se onda isto primijeniti i na dzamije koje zjape prazne?

A koje to dzamije zjape prazne? :?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#341 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by _BataZiv_0809 »

salik79 wrote:

A koje to dzamije zjape prazne? :?
Mnoge.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#342 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by StupskaBitanga »

Mimo petka tada je najveća koncentracija
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#343 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by _BataZiv_0809 »

StupskaBitanga wrote:Mimo petka tada je najveća koncentracija
Ostalim danima ispadne da je javna povrsina zauzeta zbog desetak ljudi.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#344 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by StupskaBitanga »

ne ne nije to nego ograđivanje teritorije
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#345 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by salik79 »

_BataZiv_0809 wrote:
salik79 wrote:

A koje to dzamije zjape prazne? :?
Mnoge.

Recimo?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#346 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by _BataZiv_0809 »

salik79 wrote:
Recimo?
Sabah, pa koju god hoces izaberi.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#347 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by salik79 »

_BataZiv_0809 wrote:
salik79 wrote:
Recimo?
Sabah, pa koju god hoces izaberi.

Hoces da izaberem? Begova, Carsijska, Careva, Bijela (dupke puna), Hrasnicka, Sokolovicka, ..., .... i, na kraju, ova najnovija Luzanska (bez punog safa na sabahu racunaj da si ti upravu). :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#348 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by _BataZiv_0809 »

salik79 wrote:
Hoces da izaberem? Begova, Carsijska, Careva, Bijela (dupke puna), Hrasnicka, Sokolovicka, ..., .... i, na kraju, ova najnovija Luzanska (bez punog safa na sabahu racunaj da si ti upravu). :)
Pa eto te nisu ni sporne. Govorimo o ovim dzamijama na po ceste kao na Stupu druze.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#349 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by salik79 »

_BataZiv_0809 wrote:
salik79 wrote:
Hoces da izaberem? Begova, Carsijska, Careva, Bijela (dupke puna), Hrasnicka, Sokolovicka, ..., .... i, na kraju, ova najnovija Luzanska (bez punog safa na sabahu racunaj da si ti upravu). :)
Pa eto te nisu ni sporne. Govorimo o ovim dzamijama na po ceste kao na Stupu druze.

Rekao si da izaberem. Za tu na Stupu ne znam, jer nisam bio, niti nesto imam volje ici (od pocetka se suvise vehabita vrzmalo, tako da mi nije bila interesantna), ali znam da je dosta ljudi bilo na namazima u stupskom mesdzidu...Nabrojane dzamije su mi prve naumpale, ali ako zelis mogu nastaviti niz? :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#350 Re: Senaid Memić - ALL ABOUT

Post by _BataZiv_0809 »

salik79 wrote:

Rekao si da izaberem. Za tu na Stupu ne znam, jer nisam bio, niti nesto imam volje ici (od pocetka se suvise vehabita vrzmalo, tako da mi nije bila interesantna), ali znam da je dosta ljudi bilo na namazima u stupskom mesdzidu...Nabrojane dzamije su mi prve naumpale, ali ako zelis mogu nastaviti niz? :)
Okej, uhvatio si se za izraz sto kaze Predrag Raos, no legitimno je :)

Hocu da kazem da mnoge dzamija, pritom misleci na ove novokomponovane, a ne na istorijsko blago nase drzave, nemaju relano uporiste, a grade se. Ta na Stupu je napravljena na po' ceste samo da se obiljezi teritorija.
Post Reply