Samo za Sufije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#326 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Čuj nje, pa meni komšiluk pun, vriska i galama po cijeli dan :lol:
kod mene je fin i pismen komsliluk samo da se zna mada ima izroda da Bog sacuva
User avatar
fatamorgana
Posts: 26871
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#327 Re: Samo za Sufije

Post by fatamorgana »

miskin wrote:
Čuj nje, pa meni komšiluk pun, vriska i galama po cijeli dan :lol:
kod mene je fin i pismen komsliluk samo da se zna mada ima izroda da Bog sacuva
Neda bog misketa svog, :D
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#328 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Svijet dzina spada u gajb, ti ne moRes ozenit nesto sto ne vidis, a pogotovo, da se ne izrazavam sad, i dobit troje djece.
nisam tu expert nisam ni u ovim ostalim stvarima ali njih ko nesto malo poznajem, dok oko dzina slabo, nisam nikad ni imao problema sa sihrom niti bilo ko od blize familije pa nisam nista puno ni citao o tome, ni slusao, mada i nekad sto sam citao nalazio sam, da su neki pricali da ih dzini siluju i tako to sad ne znam kako si rekla to je stvar gajba, a nije mi nesto bitan za moj zivot
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#329 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Neda bog misketa svog, :D
obzirom da me ne poznajete pa ovo sto cu napisati ne moze se shvatiti kao samodopadanje i hvalisanje, mogu vam reci me komsiluk voli, bar po pricama koje kruze po mahali, naranvo ima ljudi kojima se ne sviđam, ali velika vecina me gotivi, tako da :thumbup:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#330 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

miskin wrote:
Svijet dzina spada u gajb, ti ne moRes ozenit nesto sto ne vidis, a pogotovo, da se ne izrazavam sad, i dobit troje djece.
nisam tu expert nisam ni u ovim ostalim stvarima ali njih ko nesto malo poznajem, dok oko dzina slabo, nisam nikad ni imao problema sa sihrom niti bilo ko od blize familije pa nisam nista puno ni citao o tome, ni slusao, mada i nekad sto sam citao nalazio sam, da su neki pricali da ih dzini siluju i tako to sad ne znam kako si rekla to je stvar gajba, a nije mi nesto bitan za moj zivot
Ma nisam vala ni ja expert, ali mi nema smisla i usudim se reci to. :)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#331 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Dajte neprijatelju hiljadu prilika da postane vaš prijatelj, ali ne daj ni jednu priliku prijatelju da postane vaš neprijatelj!
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#332 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

I meni kazu, ona Sevdina mala ko da je evlija. :lol: :lol: :lol:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#333 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Ma nisam vala ni ja expert, ali mi nema smisla i usudim se reci to. :)
ima literature i na tu temu, ali kazzem ti ne privlaci men nesto posebno to ima puno precih stvari u zivotu za uradit zivot je kratak treba ga iskoristit na pravi nacin , a to nije moguce bez predznanjaa poznato je da prvo ide znanje pa onda djelo
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#334 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

I meni kazu, ona Sevdina mala ko da je evlija. :lol: :lol: :lol:
eto vidis :D , kazem ti ja
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#335 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

miskin wrote:
Ma nisam vala ni ja expert, ali mi nema smisla i usudim se reci to. :)
ima literature i na tu temu, ali kazzem ti ne privlaci men nesto posebno to ima puno precih stvari u zivotu za uradit zivot je kratak treba ga iskoristit na pravi nacin , a to nije moguce bez predznanjaa poznato je da prvo ide znanje pa onda djelo
Naravno. :D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#336 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

fatamorgana wrote:
Kroksica wrote: Pa haj reci da nije smijesno? Znas li ti ikog ko je ozenio dzinkinju?
Čuj nje, pa meni komšiluk pun, vriska i galama po cijeli dan :lol:
Na stranu komsiluk i komsijske galame. :D
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#337 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Allah dž.š., kaže: „Sigurno ćemo vas iskušavati strahom i glađu i time što će vam propadati imovina i životi i ljetine – a ti obraduj strpljive & koji, kada ih kakva nesreća pogodi, kažu: Mi smo Allahovi i mi ćemo se Njemu vratiti. To su oni nad kojima su blagoslovi njihova Gospodara i milost, i to su oni koji su upućeni!“ (el-Bekara, 155-157.)

Kada Allah zavoli nekog čovjeka, pozove Džibrila i kaže mu: Ja sam zavolio tog i tog, pa ga zavoli i ti – te ga i melek Džibril zavoli, koji, nakon toga, doziva stanovnike nebesa, govoreći im: Allah je zavolio tog i tog, pa ga zavolite i vi – te ga stanovnici nebesa zavole – nakon čega taj čovjek biva opšte prihvaćen na zemlji!“ (Muslim)

Dakle, Allahovog dž.š., roba i miljenika ljudi poštuju i cijene zbog toga što su ga Allah dž.š., i meleki zavoljeli; takva osoba je draga i nebesima i zemlji, i to je nešto što se ne može kupiti novcem i parama. Na taj stepen i položaj se dolazi takvalukom i bogobojaznošću i dobrim djelima. Ljudska srca ne mogu voljeti onoga koga Allah dž.š., ne zavoli!

Allah dž.š., Svoga roba čuva i pazi od ranih dana, i tevfika i pomoći mu pruža na svakom koraku i u svakoj situaciji. Pred takvom osobom nema zatvorenih vrata, i nema tegobne situacije a da je lahkota odmah ne sustigne: „Doista je uz tegobu i lahkota & doista je uz tegobu i lahkota!“ (Inširah, 6.)

Kada Allah dž.š., zavoli nekog čovjeka On ga čuva za Sebe, i odabira ga za ibadet i robovanje Sebi, dovodeći ga u stalno stanje pripravnosti i svjesnosti o Sebi; njegov um i srce samo o Allahu misli, njegov jezik samo Allaha spominje, njegovo tijelo je cijelo u službi Allahu dž.š..

Allah dž.š., kada zavoli nekog roba – zauzme mu tijelo ibadetom i pokornošću Njemu, zauzme mu jezik zikrullahom, spominjanjem i veličanjem Njega, a misli mu neprestano idu u pravcu toga kako i na koji način Allaha dž.š., razi učiniti i kako Ga zadovoljiti!

Allahu dž.š., trebamo robovati iz ljubavi prema Njemu, nadajući se Njegovom džennetu i plašeći se Njegovog džehennema. Neki ljudi robuju Allahu dž.š., iz straha od Njegove kazne a ne iz ljubavi prema Njemu. Ljubav prema Alahu dž.š., treba biti propraćena strahom i nadom...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26871
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#338 Re: Samo za Sufije

Post by fatamorgana »

Kroksica wrote:I meni kazu, ona Sevdina mala ko da je evlija. :lol: :lol: :lol:
Ako je mala evlija šta je tek onda Sevdo, :D
Last edited by fatamorgana on 20/09/2012 00:57, edited 1 time in total.
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#339 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Na stranu komsiluk i komsijske galame. :D
naravno ima komsija cim te vidi misli da ces mu odmah bombu bacit negdje , sta ces predrasude su gadna stvar, tesko ih iskorjenit ked ih neki bezumnici stalno hrane
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#340 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Ako je mala evlija šta je tek onda Sejdo, :D
muski evlija :D :D
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#341 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

fatamorgana wrote:
Kroksica wrote:I meni kazu, ona Sevdina mala ko da je evlija. :lol: :lol: :lol:
Ako je mala evlija šta je tek onda Sejdo, :D
Ne moRes ni zamislit. :D
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#342 Re: Samo za Sufije

Post by odr0n »

miskin wrote:ja mogu samo napisati slijedece

hvala Allahu pa me uputio na pravi put jedini kojeg on priznaje, da nisam skrenuo ni lijevo ni desno , da nisam poput onih koji se bicuju i tako oplakuju covjeka kojeg su ustvari sami ubili, da nisam od onih koji govore da je Allah na svakom jestu i svemu, da nisam od onih koji smatraju da covjeku nijedan grijeh ne moze naskoditi da je moj iman i iman Dzibrila isti, hvala mu sto nisam od onih koji kazu da me svaki grijeh pa i mali izvodi iz vjere, da nisam od onih koji popustaju tamo gdje nema popustanja i da ne pretjerujem, hvala mu da nisam od onih koji su vjeru razumili samo da je za dzamije, da nisam od onih koji se opsavaju bombama i ranose, nego me uputio na srendnji put, koji je lahak za praktikovat i nije opterecenje ni u jednom aspektu, a ostalo je na meni da li cu radit po onome sto znam, kaze jedan insan u vjeri nema lahkoce, vjera trazi od covjeka odricanje da bi dobio nesto, ne nesto nego Dzennet cija je sirina poput nebesa i zemlje, a o duzini nismo obavjesteni

Elhamdulillah :thumbup:
Blago tebi, valja se nama u vatri brckat i rOnjat :(, posalji nam razglednicu da vidimo valjaju li te hurije i Zemaljske pardon rajske ljepote. :oops: :lol:

Image

:sad: :run:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#343 Re: Samo za Sufije

Post by nasa »

Kroksica wrote:
fatamorgana wrote:
Čuj nje, pa meni komšiluk pun, vriska i galama po cijeli dan :lol:
Na stranu komsiluk i komsijske galame. :D
Ma ja nesto mislim da sam negdje citala da su neke zene tvrde da su imale odnos s dzinom ,ali ne mogu da se sjetim gdje...... :-D ali cuj da imaju djecu
User avatar
fatamorgana
Posts: 26871
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#344 Re: Samo za Sufije

Post by fatamorgana »

Kroksica wrote:
fatamorgana wrote:
Kroksica wrote:I meni kazu, ona Sevdina mala ko da je evlija. :lol: :lol: :lol:
Ako je mala evlija šta je tek onda Sejdo, :D
Ne moRes ni zamislit. :D
Zamišljam ga kako jede argetu i eurokrem, :wink:
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#345 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

steta sto nema koji sufija da nam on kaze svoju stranu price sta ga je nagnalo da ode tamo, i da vidimo sa kojim argumentima on brani svoj sufizam i naposletku da vidimo u kojem je tarikatu :D i u tsa i kako oni vjeruju, bilo bi malo zanimljivije mada se ne mogu zalit, valjda ce naletit nekad neki na ovu temu raspolozen za argumentovanu diskusiju, mi smo tu cekamo
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#346 Re: Samo za Sufije

Post by nasa »

I jos da vas pitam zar nama nije zabranjeno da se s njima sufijama,sijama....raspravljamo oko toga ko je upravu?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#347 Re: Samo za Sufije

Post by Kroksica »

fatamorgana wrote:
Kroksica wrote:
fatamorgana wrote:
Ako je mala evlija šta je tek onda Sejdo, :D
Ne moRes ni zamislit. :D
Zamišljam ga kako jede argetu i eurokrem, :wink:
Ko u nas nam Miskin? :D
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#348 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

Blago tebi, valja se nama u vatri brckat i rOnjat :(, posalji nam razglednicu da vidimo valjaju li te hurije i Zemaljske pardon rajske ljepote. :oops: :lol:
e moj odrone da znas ko sto ne znas, Allah te uputio i dao ti svako dobro tebi i onima koje volis i koje te vole
User avatar
fatamorgana
Posts: 26871
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#349 Re: Samo za Sufije

Post by fatamorgana »

Odrone, nemoj me sad i ti plašit', tek sam se malo opustio ....
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#350 Re: Samo za Sufije

Post by miskin »

I jos da vas pitam zar nama nije zabranjeno da se s njima sufijama,sijama....raspravljamo oko toga ko je upravu?
a zasto, pa istina je jedna nema je 2 kamoli vise oni ponude argumente svoje mi svoje necemo se biti pricamo ka civilozovani ljudi, pismeno i kulturno
Post Reply