amrq7u wrote:Ma kakav SFI, daleko od toga. Ko imalo poznaje engleski jezik, moze zaradit pristojan novac pisuci clanke, obavljajuci neke honorarne poslove, koje moze pronaci na nekim vecim freelance stranicama. Ali nisam zelio da me neko pogresno shvati, svako ima svoje.
@AbelNR, ako zaradi 1000KM klikajuci na reklame i ispunjavajuci ankete onda ne znam sta da kazem, ko god misli da nema bolje neka se drzi toga.
Shvatam ja tebe. Ja licno poznajem par osoba koji također rade freelance poslove, znam osobu koja ima youtube kanal i zaradjuje od reklama, druga koji online uci japance engleski i fno zaradi, arhitekta koji za vikend uzme 1000KM za projekat...Znamo svi da postoje bolji izvori zarade, al u cemu je stvar. Za te poslove trebas imati određena znanja, imaš rokove, imaš poslodavca, traži se kvalitet, traži se tvoje maksimalno zalaganje, pod udarom si kritika i sl. Sve osobe koje znam da rade freelance su inzinjeri po struci i sto rade, rade jer su školovani za to. Osoba koja poducava engleski, studira engleski, osoba koja radi projekte iz arhitekrure, je naravno arhitekta

E sad, vecina ljudi ne zeli da dodatno izucava programiranje, jezike, nema talenta za pisanje, nisu dovoljno kreatinvni, nemaju znanja iz marketinga itd za sta trebaju godine to valja cemu (po mom misljenu) Prednost ovoga jeste sto je fleksibilno i sto ne zahtijeva nista osim malo logike i engleskog (al imamo momka koja ne zna dobro engleski pa opet radi

) Radis kad hoces, radis koliko hoces, radis sta hoces. Nekad bude tako laganih zadataka, da bi skoro bude zao im uzet pare

Nemas rokove, nemas pritisak i ne moras imati kontinuirano zalaganje. Ako nesto ne znas ides na give up. Također mislim da ovo ne bi trebalo da oduzima tvoje vrijeme koji bi trebao trošit na stvaranje svoje kraijere/usavršavanje/studij i sl. Meni licno je ovo zamjena, gdje sad dio svoga slobodnog vremena, koje bi trosio na igrice, serije/filmove, surfanje i sl, zamijenio ovim. Tako da ovo apsolutne ne vidim kao losu alternativu. Bolje je pitanje zasto neki nista ne rade, nego ispijaju kafe, fejsbuce i krpe se od roditelja i zasto neki se ubijaju na poslu za 300-400KM? Tebi nek je sa srecom sa tim freelancigom.