INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3226 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Cokolade i slatkisi nikada nisu bili jeftiniji, svako malo cokolada bude 1KM, da nije ako nemamo za hljeba da jedemo kolace? Kako bilo, savrsena prilika za akumulaciju sala.
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#3227 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Snake Eyes wrote: 01/04/2022 10:46 Cokolade i slatkisi nikada nisu bili jeftiniji, svako malo cokolada bude 1KM, da nije ako nemamo za hljeba da jedemo kolace? Kako bilo, savrsena prilika za akumulaciju sala.
Prije kupis 2kg brasna i milku, sad samo 2kg brasna
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3228 Re: Poskupljenja

Post by boshniak »

duh_sa_sjekirom wrote: 31/03/2022 12:06 Pa ne moraju se fileti jesti svaki dan..Ima faširanog jeftinije
Još umanjiš gramažu za 37% i ne osjetiš poskupljenje
:D
Apsolutno, ja sam piletinu zamijenio puretinom. Pureći zabatak file 12-13KM/kg, sad je izjednačeno sa piletinom, a može se praviti i fino faširano meso, ukusnije i zdravije od crvenog mesa. Piletina se jela jer je bila najjeftinija, i može se apsolutno bez nje ako se cijene izjednače sa drugim vrstama mesa.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#3229 Re: Poskupljenja

Post by Piaty »

Snake Eyes wrote: 01/04/2022 10:46 Cokolade i slatkisi nikada nisu bili jeftiniji, svako malo cokolada bude 1KM, da nije ako nemamo za hljeba da jedemo kolace? Kako bilo, savrsena prilika za akumulaciju sala.
Milka Noisete i ona sa ljesnacima.

Za one koji ne znaju Maza krem je na snizenjima u Bingu
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#3230 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

starii wrote: 01/04/2022 07:49 Litar ulja na kosovu 3.5 eura :D
Ne možeš porediti njihov i naš standard...
:D
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#3231 Re: Poskupljenja

Post by amko761 »

Kupio pile konzumu na akciji 5,95. Bingo nije normalan, čuj 12,45 :-) Dukat fit konzum 2.45, bingo 2.75.

Bingo odsad zdra'o.
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#3232 Re: Poskupljenja

Post by Trappist »

amko761 wrote: 01/04/2022 13:34 Kupio pile konzumu na akciji 5,95. Bingo nije normalan, čuj 12,45 :-) Dukat fit konzum 2.45, bingo 2.75.

Bingo odsad zdra'o.
kupuj domace :run:
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#3233 Re: Poskupljenja

Post by amko761 »

Dosad je uvijek bio jeftiniji, sad poludio, ne znam šta mu je :-)
ramizovstrasni388
Posts: 475
Joined: 18/10/2021 21:15

#3234 Re: Poskupljenja

Post by ramizovstrasni388 »

ramizovstrasni388 wrote: 14/01/2022 21:42 Pričam sinoć sa radnicama u Hoši, govore od februara nabavna cijena pilećih fileta će da bude 11 KM, znači prodajna ide 15
davno sam ja imao dojavu za piletinu, niko mi ba ne vjeruje
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3236 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

Manje voziti, manje jesti i manje srati.. Izracunace Fadil u kojem procentu treba sve smanjiti i tako izbalansirati poskupljenja..
User avatar
konektovan
Posts: 51405
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3237 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

laik1981 wrote: 01/04/2022 16:46 Manje voziti, manje jesti i manje srati.. Izracunace Fadil u kojem procentu treba sve smanjiti i tako izbalansirati poskupljenja..
Od šprdancije, nastala realnost...
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3238 Re: Poskupljenja

Post by mk ultra »

Sa tom cijenom teletina bolja opcija
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#3239 Re: Poskupljenja

Post by mistek »

boshniak wrote: 01/04/2022 12:16
duh_sa_sjekirom wrote: 31/03/2022 12:06 Pa ne moraju se fileti jesti svaki dan..Ima faširanog jeftinije
Još umanjiš gramažu za 37% i ne osjetiš poskupljenje
:D
Apsolutno, ja sam piletinu zamijenio puretinom. Pureći zabatak file 12-13KM/kg, sad je izjednačeno sa piletinom, a može se praviti i fino faširano meso, ukusnije i zdravije od crvenog mesa. Piletina se jela jer je bila najjeftinija, i može se apsolutno bez nje ako se cijene izjednače sa drugim vrstama mesa.
Napravi zalihe :D Informacija iz prve ruke, skok cijene puretine će biti drastičan, najmanje 50%. Isto tako, rariritet će biti naći žuti sir po nekoj razumnoj cijeni. Prije 3 godine, uvozna cijena sira bila je 5-5,5KM po 1kg. Aprilski uvoz je 11-11,5KM :) Govorim o ovlaštenim uvoznicama, kupovini ogromnih količina i sl.

Piletina će vjerovatno pasti u narednom periodu na neku razumnu cijenu do 10KM.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3240 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

noviclan wrote: 31/03/2022 12:57 Image

Image
Gledaj ti bagre iz Bimala. Jebo li ih vitamin E usta.
User avatar
konektovan
Posts: 51405
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3241 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Ja imam jednostavnu formulu za ta drastična poskupljenja hrane, samo predjem na ono što je jeftinije. Ako prije nisam jeo karfiol sad cu jesti, rižu, krompir, salatu, grah, buraniju, grašak..je'l se mora meso jesti majka mu stara, i te neke egzotične vrste sireva?! :mrgreen: Ne mora Boga mi,....kako oni povećavaju cijene, i ja tako smanjujem potrebu za istom. U jednom momentu, kompletan ovaj lanac koji dovodi do poskupljenja će morati pući....neće oni moći prodavati po tako visokoj cijeni, tj. kupci to neće moći kupovati....
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3242 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

konektovan wrote: 01/04/2022 18:39
laik1981 wrote: 01/04/2022 16:46 Manje voziti, manje jesti i manje srati.. Izracunace Fadil u kojem procentu treba sve smanjiti i tako izbalansirati poskupljenja..
Od šprdancije, nastala realnost...
Fino covjek rekao da je ucio matematiku.. Nije nam on kriv sto smo neozbiljni i sto ga nismo shvatali ozbiljno..

Imam neki osjecaj da cemo uskoro biti zdravija i mrsavija nacija..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3243 Re: Poskupljenja

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 01/04/2022 18:49 U jednom momentu, kompletan ovaj lanac koji dovodi do poskupljenja će morati pući....neće oni moći prodavati po tako visokoj cijeni, tj. kupci to neće moći kupovati....
Prije ili kasnije, ali ne vjerujem da ce brzo.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3244 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

namiami wrote: 01/04/2022 18:51 Ili gladna?
Kazu da je dugotrajni post najbolja stvar za zdravlje.. Ima citava nauka oko toga..
User avatar
konektovan
Posts: 51405
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3245 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote: 01/04/2022 18:51
konektovan wrote: 01/04/2022 18:49 U jednom momentu, kompletan ovaj lanac koji dovodi do poskupljenja će morati pući....neće oni moći prodavati po tako visokoj cijeni, tj. kupci to neće moći kupovati....
Prije ili kasnije, ali ne vjerujem da ce brzo.
Pa naravno, nećemo se tako brzo odreći svega, ali mora negdje biti granica
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3246 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

danas je u amku 10%
ritual petkom
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3247 Re: Poskupljenja

Post by zippoo87 »

Mati mi rece,pileca krilca i batci skocili na 5,70 KM u ovom "najjeftinijem" granapu.
Prije 2 mjeseca,kupovao po 2,95 krilca i batci bili 3,20 KM

Ja ne znam je li ovo sada svi hvataju ekstra profit pa lancano svi dizu.

Danas male burekcice platio po 1 KM...prije ovog sranja bili 0.60 KM
Veliki burek 3 KM,a nemam pojma koliko je bio prije,uvijek male uzimao.

Ne smijem vise ni ici u market,samo po ono najosnovnije...koji keksic uz kafu,kafe da imam i eto da se jede,ne mora se gotiviti kao prije :lol:
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3249 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

ElRe wrote: 01/04/2022 20:37 https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... i-15177661

Da se i mi pripremimo
Kod nas ce posle izbora, bar to "znacajno"..
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#3250 Re: Poskupljenja

Post by elcaliente »

Jbg to se dogadja kada skoro svu proizvodnju osnovnih potrebstina uvozis.
Nisi u stanju napraviti dzubrivo i moras ga uvesti, proizvidzac poskupi dzubrivo i ti ne mozes zasaditi krompir.
Tek sada se vidi kako je bivsa Yuga bila jaka i otganizovana.
Svako je imao za jesti i niko nije kukao kako mu je krompir ili brasno skupo.
Danas ljudi kukaju radi paprika da su skupe. Ne mozes belivenovati.

Kada bi BiH, Srbija, Makedonija i Hrvtska napravili zajednicko poljoprvredno trziste i razvoj bolio bi nas qurko i za Coronu i za Ruse i za poskupljenja.
Al hebiga, vaznije je se mrziti al placati skupo brasno iz Ukrajine.
Post Reply