Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
criticos
Posts: 646
Joined: 15/01/2018 16:00

#32126 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by criticos »

Ne mogu da vjerujem koje je natezanje i rasprava oko toga iz kojeg kuta je snimano, kakva je rasvjeta, je li dobar ton, i čija je ideja. Ajde da raspravljamo o sadržaju spota i poruci koja je vrlo jaka, emotivna i bolna.
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32127 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Prpa.ba wrote:Nesto ipak mislim da je mnogo bolje doslovno kopirati tudju dobru ideju nego iznositi vlastitu a glupu ideju.

Da se ogradim, nisam glasac NS-a, ne planiram glasati za NS niti smatram da ikakvo spominjanje suzivota medju narodima uopce treba biti dio kampanje jer je to u danasnjem vremenu i vaktu jedna od najnebitnijih tema koje je moguce odabrati. :-D
Najzalosnije je sto ovdje niko nije uopste sposoban cak ni u vlastitoj glavi da se odmakne od te nesretne ENV matrice.
Vec 28 godina slusamo "Bosnjaci, Hrvati, Srbi, narodi, nacije, suzivot", blablablabla...a svi vidimo gdje smo. I, izgleda da niko ne konta da smo ovdje gdje jesmo upravo radi te nebulozne matrice.

Volio bih dozivjeti dan da u medijima ne vidim i ne cujem ni jednu od gore pobrojanih rijeci, jer - odavno mi je pun qrac i Bosnjaka, i Hrvata, i Srba, i entiteta, i etnickih, alias nacionalnih prava, kolektivnih...
Volio bih da dozivim dan u kojem se nista od ovoga nece spominjati nigdje, a umjesto toga da se prica o otvaranju novih kilometara autoputa, izgradnji fabrika, povecanju standarda zivota GRADJANA, kvalitetnom i priznatom obrazovnom sistemu, kvalitetnom i funkcionalnom zdravstvu, i slicnim stvarima.

A Bosnjaci, Hrvati, Srbi, njihova kolektivna prava, ugrozenosti, otcjepljenja i ostale gluposti - sve to nabijem na q...

I, na kraju - glasacu za one koji ponude ostvarivu strategiju i njene KORAKE, za ukidanje postojeceg stanja i pokretanje stvari s ove mrtve tacke, a u pravcu koji takodjer navedoh iznad.
Svi ostali, zajedno s ovim idiotarijama o suzivotu, kolektivnim pravima, etnickim i vjerskim jedinstvima, i slicnim budalastinama - MRS u 3PM!
User avatar
plain vanilla
Posts: 70281
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#32128 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by plain vanilla »

kmirsad wrote:Image
vidi se da nisi ti pisao, svako č i ć potrefio :mrgreen:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32129 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

plain vanilla wrote:
kmirsad wrote:Image
vidi se da nisi ti pisao, svako č i ć potrefio :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: Ne bih ja ni znao ovo napisati...kao i svaki dobar NS-ovac plagiram... :lol:
User avatar
black
Posts: 18643
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#32130 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by black »

Dozer wrote: Najzalosnije je sto ovdje niko nije uopste sposoban cak ni u vlastitoj glavi da se odmakne od te nesretne ENV matrice.
Vec 28 godina slusamo "Bosnjaci, Hrvati, Srbi, narodi, nacije, suzivot", blablablabla...a svi vidimo gdje smo. I, izgleda da niko ne konta da smo ovdje gdje jesmo upravo radi te nebulozne matrice.

Volio bih dozivjeti dan da u medijima ne vidim i ne cujem ni jednu od gore pobrojanih rijeci, jer - odavno mi je pun qrac i Bosnjaka, i Hrvata, i Srba, i entiteta, i etnickih, alias nacionalnih prava, kolektivnih...
Volio bih da dozivim dan u kojem se nista od ovoga nece spominjati nigdje, a umjesto toga da se prica o otvaranju novih kilometara autoputa, izgradnji fabrika, povecanju standarda zivota GRADJANA, kvalitetnom i priznatom obrazovnom sistemu, kvalitetnom i funkcionalnom zdravstvu, i slicnim stvarima.

A Bosnjaci, Hrvati, Srbi, njihova kolektivna prava, ugrozenosti, otcjepljenja i ostale gluposti - sve to nabijem na q...

I, na kraju - glasacu za one koji ponude ostvarivu strategiju i njene KORAKE, za ukidanje postojeceg stanja i pokretanje stvari s ove mrtve tacke, a u pravcu koji takodjer navedoh iznad.
Svi ostali, zajedno s ovim idiotarijama o suzivotu, kolektivnim pravima, etnickim i vjerskim jedinstvima, i slicnim budalastinama - MRS u 3PM!
utopija, mozda neka od generacija i dozivi, a mi, pa gotovo sigurno, ne...
ostvariva strategija, koraci ka nekom makar i malom poboljsanju i sl. ne postoji, ovo sto 'nude' je samo prepakivanje u sareni papir
naravno na izbore cu izaci, pa ako nista drugo, ponistiti listic
PeraDzetic
Posts: 241
Joined: 04/01/2017 09:29

#32131 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by PeraDzetic »

Obrisali mi post, hajde dobro...malo ćemo prilagoditi uhu pa valjda neće obrisati. Pa da odgovorim na pitanje...
NAŠA stranka urbana sda ili mu×× pod bubrege. Stranka o čijem stanju najbolje govori ko joj kroji politiku na najvišem nivou, tj piljar sa Ilidze, predsjednik GO, i maksumce koji pokazuje ozbiljne psihopatskee poteškoće, kandidat na federalnoj listi
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32132 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

Kako ze zove taj piljar sa Ilidze, predsjednik GO NS, i maksumce koji pokazuje ozbiljne psihopatskee poteškoće, a sad je kandidat na federalnoj listi...
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32133 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Nazalost, ali NS je od onoga sto je bila pri osnivanju i one price koju je zagovarala i oko cega je inicijalno okupila, ako nista drugo, a ono pismenu ekipu - odustala vrlo brzo.
Danas je samo jos jedna u nizu malih strankica u kojima preovladava zelja za uhljebljenjem kolovodecih. I to je to.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32134 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

PeraDzetic wrote:Obrisali mi post, hajde dobro...malo ćemo prilagoditi uhu pa valjda neće obrisati. Pa da odgovorim na pitanje...
NAŠA stranka urbana sda ili mu×× pod bubrege. Stranka o čijem stanju najbolje govori ko joj kroji politiku na najvišem nivou, tj piljar sa Ilidze, predsjednik GO, i maksumce koji pokazuje ozbiljne psihopatskee poteškoće, kandidat na federalnoj listi
Sad vidjeh... nije ti izbrisan post... samo prebačen na pravu adresu... Naša Stranka- All aboat- PLJUVAČINA i HRAKANJE...
PeraDzetic
Posts: 241
Joined: 04/01/2017 09:29

#32135 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by PeraDzetic »

kmirsad wrote:Kako ze zove taj piljar sa Ilidze, predsjednik GO NS, i maksumce koji pokazuje ozbiljne psihopatskee poteškoće, a sad je kandidat na federalnoj listi...
Piljar se zove ., odskora je i ugostitelj, ima kafić, predsjednik GO. I br 2.na Federalnoj listi, po struci student i profesionalni kradljivac tuđih ideja i pripisivac zasluga.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32136 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

PeraDzetic wrote:
kmirsad wrote:Kako ze zove taj piljar sa Ilidze, predsjednik GO NS, i maksumce koji pokazuje ozbiljne psihopatskee poteškoće, a sad je kandidat na federalnoj listi...
Piljar se zove ., odskora je i ugostitelj, ima kafić, predsjednik GO. I br 2.na Federalnoj listi, po struci student i profesionalni kradljivac tuđih ideja i pripisivac zasluga.
Nisam te pitao za CV, nego za ime i prezime... jel to nemaš muda da napišeš...
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#32137 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Dozer wrote:
Prpa.ba wrote:Nesto ipak mislim da je mnogo bolje doslovno kopirati tudju dobru ideju nego iznositi vlastitu a glupu ideju.

Da se ogradim, nisam glasac NS-a, ne planiram glasati za NS niti smatram da ikakvo spominjanje suzivota medju narodima uopce treba biti dio kampanje jer je to u danasnjem vremenu i vaktu jedna od najnebitnijih tema koje je moguce odabrati. :-D
Najzalosnije je sto ovdje niko nije uopste sposoban cak ni u vlastitoj glavi da se odmakne od te nesretne ENV matrice.
Vec 28 godina slusamo "Bosnjaci, Hrvati, Srbi, narodi, nacije, suzivot", blablablabla...a svi vidimo gdje smo. I, izgleda da niko ne konta da smo ovdje gdje jesmo upravo radi te nebulozne matrice.

Volio bih dozivjeti dan da u medijima ne vidim i ne cujem ni jednu od gore pobrojanih rijeci, jer - odavno mi je pun qrac i Bosnjaka, i Hrvata, i Srba, i entiteta, i etnickih, alias nacionalnih prava, kolektivnih...
Volio bih da dozivim dan u kojem se nista od ovoga nece spominjati nigdje, a umjesto toga da se prica o otvaranju novih kilometara autoputa, izgradnji fabrika, povecanju standarda zivota GRADJANA, kvalitetnom i priznatom obrazovnom sistemu, kvalitetnom i funkcionalnom zdravstvu, i slicnim stvarima.

A Bosnjaci, Hrvati, Srbi, njihova kolektivna prava, ugrozenosti, otcjepljenja i ostale gluposti - sve to nabijem na q...

I, na kraju - glasacu za one koji ponude ostvarivu strategiju i njene KORAKE, za ukidanje postojeceg stanja i pokretanje stvari s ove mrtve tacke, a u pravcu koji takodjer navedoh iznad.
Svi ostali, zajedno s ovim idiotarijama o suzivotu, kolektivnim pravima, etnickim i vjerskim jedinstvima, i slicnim budalastinama - MRS u 3PM!
Konačno neko sa kim se može ozbiljno razgovarati uz uvažavanje da se ne slažemo po nekim pitanjima.
Kolege dozer i prpa,

griješim li u svojoj procjeni, da je kantonalna skupština KS jedini nivo vlasti u BiH na kojem postoji kakva-takva šansa da se vlast formira bez ENV-matričnih stranaka, u ovom slučaju SDA i satelita?
Griješim li u svojoj pragmatičnoj procjeni, da se sa visokom ukupnom izlaznošću birača sa važećim glasovima (dakle bez čiča gliša) podiže i prag cenzusa i time smanjuje mogućnost ulaska nekih boss-ova u skupštinu?
Griješim li u svojoj pragmatičnoj procjeni, da bi buduća kantonalna Vlada sastavljena i podržana od strane SDP/DF/NS većine, ako ništa drugo bila značajna sa aspekta "suštinske smjenjivosti vlasti" na izborima?

I naravno, ukoliko "ispuštam" neke druge aspekte iz vida, slobodno me ispravite.
Pozdrav
PeraDzetic
Posts: 241
Joined: 04/01/2017 09:29

#32138 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by PeraDzetic »

kmirsad wrote:
PeraDzetic wrote:
kmirsad wrote:Kako ze zove taj piljar sa Ilidze, predsjednik GO NS, i maksumce koji pokazuje ozbiljne psihopatskee poteškoće, a sad je kandidat na federalnoj listi...
Piljar se zove ., odskora je i ugostitelj, ima kafić, predsjednik GO. I br 2.na Federalnoj listi, po struci student i profesionalni kradljivac tuđih ideja i pripisivac zasluga.
Nisam te pitao za CV, nego za ime i prezime... jel to nemaš muda da napišeš...
Što bi ti pisao kad valjda znate ko vam je sa Ilidza predsjednik GO
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32139 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

kluz franjo wrote: Konačno neko sa kim se može ozbiljno razgovarati uz uvažavanje da se ne slažemo po nekim pitanjima.
Kolege dozer i prpa,

griješim li u svojoj procjeni, da je kantonalna skupština KS jedini nivo vlasti u BiH na kojem postoji kakva-takva šansa da se vlast formira bez ENV-matričnih stranaka, u ovom slučaju SDA i satelita?
Griješim li u svojoj pragmatičnoj procjeni, da se sa visokom ukupnom izlaznošću birača sa važećim glasovima (dakle bez čiča gliša) podiže i prag cenzusa i time smanjuje mogućnost ulaska nekih boss-ova u skupštinu?
Griješim li u svojoj pragmatičnoj procjeni, da bi buduća kantonalna Vlada sastavljena i podržana od strane SDP/DF/NS većine, ako ništa drugo bila značajna sa aspekta "suštinske smjenjivosti vlasti" na izborima?

I naravno, ukoliko "ispuštam" neke druge aspekte iz vida, slobodno me ispravite.
Pozdrav
A po kojim se to pitanjima ne slazemo, a ? :D

Na ovo gore cu ti odgovoriti ovako - ako pogledas CIK-ove izborne liste, shvatices da su se "boss-ovi" osigurali da kako-tako upadnu. Vrlo patetican potez od njih, ali vecina ih je na listama kao nosioci, a zatim su i na - kompenzacionim listama.

A kada bi se uspjela sastaviti Vlada od spomeuntog trojca, to bi mozda, ali samo mozda, moglo nesto i pokrenuti.
Nazalost, ja sam veliki skeptik po tom pitanju iz prostog razloga sto opstine ostaju kakve jesu, a one su, po pravilu, i glavni kocnicar (ako treba nekoga na gornjem nivou prikazati debilom), i glavni pokretac svega (kada treba sprovesti u djelo ono sto se zamisli na gornjem nivou).

Dakle, kod nas ce se vrlo tesko ikada promijeniti bilo sta sve dok su nam izbori podijeljeni na 2 dijela, tj. na opste i lokalne. Onog momenta kada se desi da se izbori objedine u jedan ciklus, pa da i opsti i lokalni budu istovremeno (a sto se nece nikada desiti sve dok o tome odlucuje ENV bratija), tada mozemo poceti pricati o nekim pozitivnim pomacima.

Smjena vlasti na gornjim nivoima, realno, ne znaci nista sve dok to ne prate i donji nivoi vlasti. A u ovo smo se mogli uvjeriti kada je SDP "osvojio" gornji nivo (ovo "osvojio" je namjenro pod navodnicima, jer kod nas, i s ovkavim izbornim sistemom, niko nikada nece osvojiti 51+% glasova i onda sam formirati Vladu), i kada su pokusali pokrenuti stvari, a onda ispali lazljivi debili jer ih donji nvoi nisu pratili i podrzali.

Nije Bakir dzaba na proslim izvorima "izvalio" da su uzeli opstinu koja vrijedi kao 10 drugih, aludirajuci na opstinu Centar u Sarajevu i degradirajuci one opstine izvan Sarajeva koje su izgubili.
A sad, i s obzirom na sve sto se desavalo u proteklom mandatu:
- neotvaranje ni 1km autoputa, ogroman odlazak ljudi iz zemlje,
- malverzacije sa zakonom i skidanjem ljudi s biroa radi jednog jednokratnog ugovora vrijednog preko 300 KM,
- opsti picvajz koji je Sebija napravila na KCUS i zdravstvu uopste (i sad pacijenti sami moraju donositi lijekove, ukljucujuci i najobicnije ampule Analgina, jer gore nema nicega, osim za probrane),
- enormno povecanje javne potrosnje u ovoj godini, a istovremeno tupljenje ljudima da nema para ni za sta (3 milijarde ce slupati na javne nabavke ove godine, sot je za oko 70% vise nego prosle, od cega samo bog zna koliko ce pokrasti, a i ono sto nece, vecinom ce slupati na gluposti)
- "otpadnici" koji ce za sobom povuci odredjeni broj glasova (Sepic i Konakovic)
- generalno, i svima vidljivo nezadovoljstvo naroda SDA vladavinom...
Sve ovo ce, po mom misljenju, dovesti do drasticnog pada SDA na ovim izborima.
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#32140 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Ko god zeli u vlast moraće da bira između SBB i SDA, najvjerovatnije. Bilo bi lijepo da imaš vladu bez kompromisa, ali HDZ ti svakako ne gine, ili ćeš imati 4 godine opstrukcije, i propasti građanske/lijeve ideje na duži period.

Paradoks naše matrice. Hoćeš napredak i iskorak prema Evropi, a zavisiš od fašističkih stranaka koje su u stanju blokirati sva tvoja nastojanja.
Jer njima je bolje što je narodu gore.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#32141 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kmirsad »

PeraDzetic wrote:
kmirsad wrote:
PeraDzetic wrote:
Piljar se zove ., odskora je i ugostitelj, ima kafić, predsjednik GO. I br 2.na Federalnoj listi, po struci student i profesionalni kradljivac tuđih ideja i pripisivac zasluga.
Nisam te pitao za CV, nego za ime i prezime... jel to nemaš muda da napišeš...
Što bi ti pisao kad valjda znate ko vam je sa Ilidza predsjednik GO
Naravno da znam... ali hoču da ti to napišeš... a ne da pozvoniš, pa zbrišeš--- kad je nekoga ja želim za nešto okriviti, izgovorim mu , bez streha... i ime i prezime... jer kad imam argumente za svo tvrdnje--- ničega se ne bojim...Još da sam hrabri Đetić...ih
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#32142 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Dozer wrote:
kluz franjo wrote: Konačno neko sa kim se može ozbiljno razgovarati uz uvažavanje da se ne slažemo po nekim pitanjima.
Kolege dozer i prpa,

griješim li u svojoj procjeni, da je kantonalna skupština KS jedini nivo vlasti u BiH na kojem postoji kakva-takva šansa da se vlast formira bez ENV-matričnih stranaka, u ovom slučaju SDA i satelita?
Griješim li u svojoj pragmatičnoj procjeni, da se sa visokom ukupnom izlaznošću birača sa važećim glasovima (dakle bez čiča gliša) podiže i prag cenzusa i time smanjuje mogućnost ulaska nekih boss-ova u skupštinu?
Griješim li u svojoj pragmatičnoj procjeni, da bi buduća kantonalna Vlada sastavljena i podržana od strane SDP/DF/NS većine, ako ništa drugo bila značajna sa aspekta "suštinske smjenjivosti vlasti" na izborima?

I naravno, ukoliko "ispuštam" neke druge aspekte iz vida, slobodno me ispravite.
Pozdrav
A po kojim se to pitanjima ne slazemo, a ? :D

Na ovo gore cu ti odgovoriti ovako - ako pogledas CIK-ove izborne liste, shvatices da su se "boss-ovi" osigurali da kako-tako upadnu. Vrlo patetican potez od njih, ali vecina ih je na listama kao nosioci, a zatim su i na - kompenzacionim listama.

A kada bi se uspjela sastaviti Vlada od spomeuntog trojca, to bi mozda, ali samo mozda, moglo nesto i pokrenuti.
Nazalost, ja sam veliki skeptik po tom pitanju iz prostog razloga sto opstine ostaju kakve jesu, a one su, po pravilu, i glavni kocnicar (ako treba nekoga na gornjem nivou prikazati debilom), i glavni pokretac svega (kada treba sprovesti u djelo ono sto se zamisli na gornjem nivou).

Dakle, kod nas ce se vrlo tesko ikada promijeniti bilo sta sve dok su nam izbori podijeljeni na 2 dijela, tj. na opste i lokalne. Onog momenta kada se desi da se izbori objedine u jedan ciklus, pa da i opsti i lokalni budu istovremeno (a sto se nece nikada desiti sve dok o tome odlucuje ENV bratija), tada mozemo poceti pricati o nekim pozitivnim pomacima.

Smjena vlasti na gornjim nivoima, realno, ne znaci nista sve dok to ne prate i donji nivoi vlasti. A u ovo smo se mogli uvjeriti kada je SDP "osvojio" gornji nivo (ovo "osvojio" je namjenro pod navodnicima, jer kod nas, i s ovkavim izbornim sistemom, niko nikada nece osvojiti 51+% glasova i onda sam formirati Vladu), i kada su pokusali pokrenuti stvari, a onda ispali lazljivi debili jer ih donji nvoi nisu pratili i podrzali.

Nije Bakir dzaba na proslim izvorima "izvalio" da su uzeli opstinu koja vrijedi kao 10 drugih, aludirajuci na opstinu Centar u Sarajevu i degradirajuci one opstine izvan Sarajeva koje su izgubili.
A sad, i s obzirom na sve sto se desavalo u proteklom mandatu:
- neotvaranje ni 1km autoputa, ogroman odlazak ljudi iz zemlje,
- malverzacije sa zakonom i skidanjem ljudi s biroa radi jednog jednokratnog ugovora vrijednog preko 300 KM,
- opsti picvajz koji je Sebija napravila na KCUS i zdravstvu uopste (i sad pacijenti sami moraju donositi lijekove, ukljucujuci i najobicnije ampule Analgina, jer gore nema nicega, osim za probrane),
- enormno povecanje javne potrosnje u ovoj godini, a istovremeno tupljenje ljudima da nema para ni za sta (3 milijarde ce slupati na javne nabavke ove godine, sot je za oko 70% vise nego prosle, od cega samo bog zna koliko ce pokrasti, a i ono sto nece, vecinom ce slupati na gluposti)
- "otpadnici" koji ce za sobom povuci odredjeni broj glasova (Sepic i Konakovic)
- generalno, i svima vidljivo nezadovoljstvo naroda SDA vladavinom...
Sve ovo ce, po mom misljenju, dovesti do drasticnog pada SDA na ovim izborima.
Stvarno sam mislio na BOSS - kao rezervnu listu novogradskog SDA, ali ne bježim ni od diskusije o stranačkim "bossovima" i njihovim pozicijama na listama... :-D
U čemu se slažemo... U opisu trenutnog i u opisu željenog stanja i vjerovatno u količini pesimizma po pitanju "jesu li u ovakvim zadatim okolnostima moguće korjenite i značajne promjene?"
Gdje se možda ne slažemo... Ja ove zadate okolnosti prihvatam kao trenutno važeća "pravila igre" u BiH i u okviru tih pravila igre tražim i vidim mogućnost da se barem u jednom, ne tako beznačajnom dijelu, pokušaju nametnuti i neka dodatna pravila (tipa budžetske transparentnosti, političke odgovornosti i sl.)...
Ma koliko taj pomak u konačnici bio minimalan, mislim da je suštinski i da otvara mogućnost za buduću značajniju promjenu "opštih/općih pravila igre".
A to konkretno znači (da iskoristim prpine pokazatelje) da:
1. u KS bude opet min. 210.000 važećih glasova, od kojih barem 180.000 opet bude raspoređeno na liste koje pređu cenzus.
2. među listama koje ne pređu cenzus, bude što više SDA-derivata (tipa BOSS, BPS...) i
3. da liste lijevo od centra ukupno dobiju min. 90.500 glasova i sve preko cenzusa.

PS: i da se Ekrem nogira iz kuhinje :wink:
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32143 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Za Ekrema - :lol:
Za ostalo - eh...
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#32144 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

drug_profi wrote:Ko god zeli u vlast moraće da bira između SBB i SDA, najvjerovatnije. Bilo bi lijepo da imaš vladu bez kompromisa, ali HDZ ti svakako ne gine, ili ćeš imati 4 godine opstrukcije, i propasti građanske/lijeve ideje na duži period.

Paradoks naše matrice. Hoćeš napredak i iskorak prema Evropi, a zavisiš od fašističkih stranaka koje su u stanju blokirati sva tvoja nastojanja.
Jer njima je bolje što je narodu gore.
Ovdje govoriš o federalnom i državnom nivou, ako se ne varam. I slažem se sa opisom u većem dijelu.
Ne znam, ako bih kao stranka lijevo od centra uopšte i formirao Vlast sa ovakvima, onda bi im maksimalno podigao cijenu toliko voljene fotelje.
1. Za "partnere" iz RS-a i HDZ, sistemsko riješavanje upotrebe i naziva svih službenih jezika u skladu sa Ustavom BiH i usvajanje državnog zakona o sprječavanju i kažnjavanju negiranja sudskih presuda u vezi ratnih zločina.
2. Usvajanje funkcionalnog izbornog zakona uz obavezno uvođenje instituta "vanrednih izbora" u slučajevima blokade rada zakonodavnih i/ili izvršnih tijela.
Ako hoće, hoće. Ako ne, nek sveto trojstvo samo formira vlast sa svojim derivatima.
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#32145 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Da. Odgovor bi bio da neće pod tim uslovima i to je to.

SDP obećava prije formiranja koalicije postavljanje uslova za izglasavanje određenih zakona i onda od onih koji su podržali prijedloge praviti funkcionalnu vlast. Mislim da je to dobra ideja. Svakako bih volio da se razlike, veće ili manje između "naprednih" stranaka malo potisnu radi većeg cilja. Nadam se da će NS biti dio neke buduće vlasti da vidimo kako i to izgleda.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#32146 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

drug_profi wrote:Ko god zeli u vlast moraće da bira između SBB i SDA, najvjerovatnije. Bilo bi lijepo da imaš vladu bez kompromisa, ali HDZ ti svakako ne gine, ili ćeš imati 4 godine opstrukcije, i propasti građanske/lijeve ideje na duži period.

Paradoks naše matrice. Hoćeš napredak i iskorak prema Evropi, a zavisiš od fašističkih stranaka koje su u stanju blokirati sva tvoja nastojanja.
Jer njima je bolje što je narodu gore.
znači građanska/lijeva ideja mora koalirati sa hdzom na federalnom nivou da bi prežijveli?

informacije radi, ako u domu naroda bude 7 hrvata iz reda građanskih stranki, hdz gubi svu moć.
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32147 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Dozer »

Jedini zaista funkcionalan model, a koji bi istovremeno zadovoljio i nas nakaradni Ustav po pitanju etnickih kljuceva (nacionalnih, kako ih oni vole nazivati), jeste da bar u FBiH vlast uzmu lijeve stranke i stranke centra, gradjanske, a da onda sva etnicka mjesta (B/H/S) popune svojim kadrovima koji se tako izjasnjavaju, ili bar koji se zovu u skladu s tom matricom.

U RS je iluzorno ocekivati da se ovo desi, ali zato u Pederaciji bi moglo. Medjutim, cak i kada bi ove stranke dobile toliko glasova, garantujem da bi se vrlo brzo popismanile u opet usle u kojekakve (interesne) koalicije s desnima. I to sve upravo radi onoga sto ranije rekoh - gornji nivoi vlasti su nista bez donjih.

Sta god ovi gore smisle i pokusaju pokrenuti, oni dole, a to drze vecinom ovi desni mazlumi, to ce opstruirati kako znaju i umiju. I onda dobijemo jednu politicku trakavicu krcatu natezanjima i supljom pricom, a bez ikakvih stvarnih rezultata. I to je to. U tome prodju 4 godine mandata, sto znaci 4 godine svacijeg zivota.
Rezultat - svi oni i dalje u i na vlasti, lopataju s budzeta, a narod...ma koga je od njih zaista briga za narod?
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#32148 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

malakh wrote:
drug_profi wrote:Ko god zeli u vlast moraće da bira između SBB i SDA, najvjerovatnije. Bilo bi lijepo da imaš vladu bez kompromisa, ali HDZ ti svakako ne gine, ili ćeš imati 4 godine opstrukcije, i propasti građanske/lijeve ideje na duži period.

Paradoks naše matrice. Hoćeš napredak i iskorak prema Evropi, a zavisiš od fašističkih stranaka koje su u stanju blokirati sva tvoja nastojanja.
Jer njima je bolje što je narodu gore.
znači građanska/lijeva ideja mora koalirati sa hdzom na federalnom nivou da bi prežijveli?

informacije radi, ako u domu naroda bude 7 hrvata iz reda građanskih stranki, hdz gubi svu moć.
Pa hoće li biti 7 Hrvata, a da nisu iz HDZ-a? Ja špekulišem na realnim osnovama. Jel ikako može da se desi da ne moraš kupovati glas devedesetke, pravaša...? To su ti kompromisi o kojima govorim, a onda slijedi implementacija bilo čega jer ima i državni nivo i kantonalni nivo. Sve je jednostavnije ako HDZ sarađuje, a može i hoće samo ako ga neko uhvati za jaja. E sad da li će tzv. saveznici i prijatelji sa zapada pomoći, to je pitanje. Ali lakše je ako su na sehari, tj. dio vlasti.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#32149 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Dozer wrote:Jedini zaista funkcionalan model, a koji bi istovremeno zadovoljio i nas nakaradni Ustav po pitanju etnickih kljuceva (nacionalnih, kako ih oni vole nazivati), jeste da bar u FBiH vlast uzmu lijeve stranke i stranke centra, gradjanske, a da onda sva etnicka mjesta (B/H/S) popune svojim kadrovima koji se tako izjasnjavaju, ili bar koji se zovu u skladu s tom matricom.

U RS je iluzorno ocekivati da se ovo desi, ali zato u Pederaciji bi moglo. Medjutim, cak i kada bi ove stranke dobile toliko glasova, garantujem da bi se vrlo brzo popismanile u opet usle u kojekakve (interesne) koalicije s desnima. I to sve upravo radi onoga sto ranije rekoh - gornji nivoi vlasti su nista bez donjih.

Sta god ovi gore smisle i pokusaju pokrenuti, oni dole, a to drze vecinom ovi desni mazlumi, to ce opstruirati kako znaju i umiju. I onda dobijemo jednu politicku trakavicu krcatu natezanjima i supljom pricom, a bez ikakvih stvarnih rezultata. I to je to. U tome prodju 4 godine mandata, sto znaci 4 godine svacijeg zivota.
Rezultat - svi oni i dalje u i na vlasti, lopataju s budzeta, a narod...ma koga je od njih zaista briga za narod?
Izvlačim li pogrešan zaključak, ako mi se čini da želiš poručiti da je svejedno izašli na izbore ili ne izašli. I da je svejedno za koga ćemo glasati.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#32150 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sabina1 »

Dozer wrote:Nazalost, ali NS je od onoga sto je bila pri osnivanju i one price koju je zagovarala i oko cega je inicijalno okupila, ako nista drugo, a ono pismenu ekipu - odustala vrlo brzo.
Danas je samo jos jedna u nizu malih strankica u kojima preovladava zelja za uhljebljenjem kolovodecih. I to je to.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

I pri tome poručuju : "ako ne uhljebite nas , uhljebićete još više ionako uhljebljenih SDA-ovaca".

I da se razumijemo , nekada je postojala jasna razlika u viziji i misiji Naše stranke u odnosu na SDP , otrodoksno katastrofalni DF i minorni GS , danas , ove četiri stranke imaju identičnu viziju i misiju iskazanu u pet riječi - uhljebiti se po svaku cijenu.
Locked