Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- karanana
- Posts: 50771
- Joined: 26/02/2004 00:00
#3201 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ne bi bila traka manjka da nisu ovo ruglo podigli. A posto bi pomjeranje semafora bilo privremeno rjesenje kao i ovo sto su podigli, ako je semafor tamo mogao biti godinama moze i privremenih 7-8 mjeseci.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#3202 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
da, samo što zaboravljaš još jednu bitnu činjenicu...traka manjka nije samo radi pasarele, nego i radi radova kopanja potputnjaka i radova na izgradnji dodatnog mosta za petlju...
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3203 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
De ba ljudi pa jel se stvarno medju vama nadje uvijek neko da konta kako je pametniji od tima inzinjera i projektanata.
Sve ima svoj razlog i vjerovatno je najoptimalnije rjesenje koje je izvedivo.
Sve ima svoj razlog i vjerovatno je najoptimalnije rjesenje koje je izvedivo.
- alibaba_i_30_godina
- Posts: 16995
- Joined: 16/01/2010 19:15
#3204 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Sve sami strucnjaci na ovoj temi, cast pojedincima. 
-
mali_balon
- Posts: 14565
- Joined: 12/09/2012 09:57
#3205 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Sve bi to bilo super da se ne izvode radovi. Zamisli pravi se most i ispod se napravi kolona. A majstoru Sakibu ispadne cekic .... Jest da i ovako moze ispasti, ali manje su sanse, a valjda ce kakvu mrezu staviti.karanana wrote:Ne bi bila traka manjka da nisu ovo ruglo podigli. A posto bi pomjeranje semafora bilo privremeno rjesenje kao i ovo sto su podigli, ako je semafor tamo mogao biti godinama moze i privremenih 7-8 mjeseci.
- shiljak
- Posts: 6496
- Joined: 13/01/2005 11:58
- Location: internet
#3206 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ahahahkaranana wrote:Ne bi bila traka manjka da nisu ovo ruglo podigli. A posto bi pomjeranje semafora bilo privremeno rjesenje kao i ovo sto su podigli, ako je semafor tamo mogao biti godinama moze i privremenih 7-8 mjeseci.
- Qler
- Posts: 25836
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
#3207 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ja mislim da treba dati strucnim forumasima klixa da preutmu gradiliste, zacas bi se to sve rijesilo. Sve gradjevinci i arhitekte sa visegodisnjim iskustvima....
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#3208 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
€5,5 miliona eura za dionicu koja je 11 km na nasipu visokom 10 m, dvije petlje, čelnim naplatnim mjestom i bočnim je sasvim realna cijena. Možda bi se trebao pitati da li je cijena koju je ponudio integral (i granit) realna pogotovo jer su drugi nudili 7 mil. pa vise za istu dionicu. Ili Granit koji je u joint-venture sa integralom za Svilaj-Odžak ponudio samostalno €112 mil. Po tebi nema ništa sumnjivo u tome da kad integral je uključen automatski je cijena 'uvijek' niža i od predviđene i uvijek na kraju ima dodatnih radova. Ali tebi je draže izmišljati zavjere u fbih nego gledati realno stanje.cetmi wrote: Zašto bježiš od odgovora na politiku. Ja sam jasno rekao da ne mislim da se za 30 miliona mogla izgraditi ova dionica.
Kad kažem na stvarnu cijenu mislim na prosječnu cijenu koliko košta kilometar autoputa Doboj-Prnjavor u odnosu na kilometar koliko će koštati Svilaj-Odžak.
Uporedio sam ti cijene i vidljivo je da 36km košta 180 mil, a naših 11km košta 61mil.
Prema ovim ciframa skuplji je kilometar u Posavini nego kilometar u Bosni.
Nema niko na svijetu ko me može ubijediti da je ovo OK. Garantujem da je samo most preko Bosne od 450 metara skuplji od svih objekata na Svilaj-Odžak.
Ili da pojednostavimo. Zašto dionica Prnjavor-Doboj košta 5mil eura, a dionica Svilaj-Odžak košta 5,545mil eura?
Jel tebi kao stručnjaku ima to ekonomske logike?
Koja dionica je po tebi jeftinija i lakša za gradnju?
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3209 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
grade - po ugovoru... i onda aneksima na taj isti ugovor zaracunaju jos par miliona po kilometrucetmi wrote:Ono što je realno jeste da Integral gradi dionicu po cijeni od 5mil eura i da je ta dionica teža, a jeftinija.
Ako je realna cijena 7mil eura i ako smatraš da će mu to biti isplaćeno na ovaj ili onaj način onda to trebaš jasno reći.
Usput nam samo reci gdje će Dodik pronaći 72 mil eura za kompletnu dionicu.
Ako krade Dodik i ako je to fakat, na koji način to govori da neće i naši ukrasti. Recimo smanje nasip na 7 metara.
- shake69
- Posts: 7601
- Joined: 18/06/2011 01:21
- Location: Soukbunar
#3210 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Upravo to, klasicni damping. Ne zaboravite da je rijec o bransi gdje je u svijetu najvise kriminala. Previse 'meda' da se ne obliznu prsti. Rade to i U FBiH kao i Dodikovom entitetu. Tamo mozda samo jednostavnije i lakse jer imaju samo jednog direktora- traktoristu iz Laktasa.Alfons Kauders wrote:grade - po ugovoru... i onda aneksima na taj isti ugovor zaracunaju jos par miliona po kilometrucetmi wrote:Ono što je realno jeste da Integral gradi dionicu po cijeni od 5mil eura i da je ta dionica teža, a jeftinija.
Ako je realna cijena 7mil eura i ako smatraš da će mu to biti isplaćeno na ovaj ili onaj način onda to trebaš jasno reći.
Usput nam samo reci gdje će Dodik pronaći 72 mil eura za kompletnu dionicu.
Ako krade Dodik i ako je to fakat, na koji način to govori da neće i naši ukrasti. Recimo smanje nasip na 7 metara.
Last edited by shake69 on 17/09/2013 09:17, edited 1 time in total.
-
neki
- Posts: 7954
- Joined: 17/02/2005 07:57
#3211 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Integral ni jedan posao nije uradio po ugovorenoj cijeni, tako da ce i ovaj kostati puno vise od 180 miliona, ako se uopste zavrsi.
S druge strane autoput u ravnici je cesto dosta skuplji od autoputa u brdima. Cijela trasa autoputa kroz posavinu ce se morati dici na vjestacki nasip visine do 10 m a to nije nimalo jeftino. Uz autoput je u cijenu uracunata i obnova regionalnih puteva u ukupnoj duzini cini mi se 6 km
S druge strane autoput u ravnici je cesto dosta skuplji od autoputa u brdima. Cijela trasa autoputa kroz posavinu ce se morati dici na vjestacki nasip visine do 10 m a to nije nimalo jeftino. Uz autoput je u cijenu uracunata i obnova regionalnih puteva u ukupnoj duzini cini mi se 6 km
-
Naslovnica
- Posts: 35480
- Joined: 20/03/2013 15:38
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#3213 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Jeli se to ti šališ, ili pravišcetmi wrote:Ono što je realno jeste da Integral gradi dionicu po cijeni od 5mil eura i da je ta dionica teža, a jeftinija.
Ako je realna cijena 7mil eura i ako smatraš da će mu to biti isplaćeno na ovaj ili onaj način onda to trebaš jasno reći.
Usput nam samo reci gdje će Dodik pronaći 72 mil eura za kompletnu dionicu.
Ako krade Dodik i ako je to fakat, na koji način to govori da neće i naši ukrasti. Recimo smanje nasip na 7 metara.
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3214 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Za nekog ko je toliko ubjedjen u zavjere u FBiH i JP Autoceste da se iz budzeta ispumapju novci na vrlo komplikovan nacin preko tendera gdje pobjedjuje najpovoljnija ponuda, cudno je da ne znas kako se lova uzima na damping cijenama na tenderu i sa dodatnim radovima u toku ugovora. To je mnogo laksi i jednostavniji nacin. U prvom slucaju treba biti najpovoljniji od svih i napraviti za te pare cestu prema projektu.
U drugom slucaju trebas izvesti mehanizaciju na gradiliste i onda naplatiti posebno sve sto nije u projektu, a tu se moze svasta naredati. I to odobrava i potpisuje samo jedan covjek, koji je naravno od posebnog povjerenja premijera ili predsjednika.
U drugom slucaju trebas izvesti mehanizaciju na gradiliste i onda naplatiti posebno sve sto nije u projektu, a tu se moze svasta naredati. I to odobrava i potpisuje samo jedan covjek, koji je naravno od posebnog povjerenja premijera ili predsjednika.
-
maxell_sarajevo
- Posts: 2303
- Joined: 08/02/2008 19:19
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#3217 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
tec wrote:Jeli se to ti šališ, ili pravišcetmi wrote:Ono što je realno jeste da Integral gradi dionicu po cijeni od 5mil eura i da je ta dionica teža, a jeftinija.
Ako je realna cijena 7mil eura i ako smatraš da će mu to biti isplaćeno na ovaj ili onaj način onda to trebaš jasno reći.
Usput nam samo reci gdje će Dodik pronaći 72 mil eura za kompletnu dionicu.
Ako krade Dodik i ako je to fakat, na koji način to govori da neće i naši ukrasti. Recimo smanje nasip na 7 metara.. Pare će naći isto kao sto ih je našao kada je cijena prve dionice (od 5,7 km) skočila sa 50 mil km na 180 mil km preko raznih aneksima za dopunske radove, itd.
tec wrote: ...
Ako neznas od problema sa sarajevskom zaobilaznice eib i ebrd ne dozvoljavaju mijenjanje tendera promjenu u popisu objekata i igranja sa dodatnim radovima.
...
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3218 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Samo kada oni finansiraju.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#3219 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Oni finansirajudrugi profil wrote:Samo kada oni finansiraju.
http://ekapija.ba/bs/Vijest/investicije ... oboj/27431
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#3220 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa finansiraju cijenu od 180 mil eura. Sta je problem?
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#3221 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
To si čekao 2 mjeseca da nešto provališ.VjecitiStudent wrote:tec wrote:Jeli se to ti šališ, ili pravišcetmi wrote:Ono što je realno jeste da Integral gradi dionicu po cijeni od 5mil eura i da je ta dionica teža, a jeftinija.
Ako je realna cijena 7mil eura i ako smatraš da će mu to biti isplaćeno na ovaj ili onaj način onda to trebaš jasno reći.
Usput nam samo reci gdje će Dodik pronaći 72 mil eura za kompletnu dionicu.
Ako krade Dodik i ako je to fakat, na koji način to govori da neće i naši ukrasti. Recimo smanje nasip na 7 metara.. Pare će naći isto kao sto ih je našao kada je cijena prve dionice (od 5,7 km) skočila sa 50 mil km na 180 mil km preko raznih aneksima za dopunske radove, itd.
tec wrote: ...
Ako neznas od problema sa sarajevskom zaobilaznice eib i ebrd ne dozvoljavaju mijenjanje tendera promjenu u popisu objekata i igranja sa dodatnim radovima.
...
Pod jedan moj odgovor se odnosio na promjene trase poslije tendera i izostavljanje cijene za mostove koji su ucrtani u projektu.
Pod dva ono što ti je promaklo da na trasama u rs imaju stvari koje nisu u projektnoj dokumentaciji nego naknadno se dodaju kao naplatne kućice i obnova lokalnih cesti, itd.
Hajde sad nazad u tvoju rupu. Žalostan si ti tip.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#3222 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Jah ...tec wrote: To si čekao 2 mjeseca da nešto provališ.![]()
![]()
Pod jedan moj odgovor se odnosio na promjene trase poslije tendera i izostavljanje cijene za mostove koji su ucrtani u projektu.
Pod dva ono što ti je promaklo da na trasama u rs imaju stvari koje nisu u projektnoj dokumentaciji nego naknadno se dodaju kao naplatne kućice i obnova lokalnih cesti, itd.
Hajde sad nazad u tvoju rupu. Žalostan si ti tip.
http://www.klix.ba/forum/autoputevi-u-b ... 6#p8274776
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#3223 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3224 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
pa dobro, ali ti pretpostavljas da ce se namiriti razlika... mozda i nece? mozda ce uci na gradiliste, odraditi dio posla i onda ucjenjivati da nastave? jer ne znamo sve detalje, mozda fali nekih prilicno bitnih stvari bez kojih se ne moze dalje?cetmi wrote:Dobro znam šta je dumping cijena, ali mi nije jasno ko će i iz kojeg fonda platiti razliku. Samo se potrudi to da objasniš, ovo ostalo na ovih zadnjih par stranica što si pisao možeš izbrisati što se mene tiče. Ti tvrdiš da je cijena od 5mil eura nerealna, a da je realna od 7mil eura. Čitavo vrijeme pokušavam dobiti odgovor ko će platiti razliku ako tvrdiš da će biti plaćena. Znam da Stanković sigurno neće, ionako mu Dodik mora namiriti onih 15 miliona koliko je zijanio na Čemernom. Ne znam odakle će i to da mu namiri.
Ja tvrdim da para nema i to se jasno vidi, jer ne mogu ni da deblokiraju račune bolnicama i domovima zdravlja. Čitav budžet je milijardu i 800 miliona i ti sad tvrdiš da će iz tog dijela da se u dvije godine (2013. i 2014.) izdvoji po 70 miliona maraka da se niveliše ova damping cijena i to za samo jedan projekat. Da su manje pare u pitanju ja bih se složio, ali ovo su velike pare kojih nema nigdje ni na vidiku.
Uostalom sačekaćemo kraj projekta, pa će nam biti jasno.
A prije svega trebalo se orijentirati na dionicu Svilaj-Odžak koja je preskupa za Posavinu.
a onda, ko god da bude na vlasti - u govnima je.. ili moraju platiti, ili objasnjavati ljudima kako je to dodo pravio puteve a oni ne mogu ni zavrsiti sto je on zapoceo
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#3225 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ko će platiti to u rs, ko je platio povećavanje cijena za Klasnice - Mahovljani.
Kako ja vidim ovdje ima jedna grupica koja uporno se bori za obustavu izgradnje i omalovažavanju bilo kojeg napretka u BiH. Sve neki stručnjaci i akademici sa diplomom za tastaturu koji nikada u životu nisu nešto napravili, sagradili, ni postigli, itd. Naravno diskutiramo o Bosni i to bi trebalo biti očekivano, oduvijek je bilo lako po Bosni pljuvati pogotovo kada neko pravi napredak.
Molim te stručnjak hajde daj nam tačno koliko bi to trebalo koštati. Daj analizu materijala, radne snage, cijene rada mašinerije, itd. Pa onda nam reci koliko to košta drugdje. I naravno nam daj tvoje opravdanje zašto 5,5 mil eura nije tačna cijena za ovu dionice autocestu. I prestani koristiti integral i rs kao validnu referencu.cetmi wrote: A prije svega trebalo se orijentirati na dionicu Svilaj-Odžak koja je preskupa za Posavinu.
Kako ja vidim ovdje ima jedna grupica koja uporno se bori za obustavu izgradnje i omalovažavanju bilo kojeg napretka u BiH. Sve neki stručnjaci i akademici sa diplomom za tastaturu koji nikada u životu nisu nešto napravili, sagradili, ni postigli, itd. Naravno diskutiramo o Bosni i to bi trebalo biti očekivano, oduvijek je bilo lako po Bosni pljuvati pogotovo kada neko pravi napredak.



