Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3201 Re: Bášča

Post by safran »

Ih, ti za boj spreman :D
Ma mi smo ti slabi sa tom drvenarijom - brzo propadne pa svake godine borba da se sakupe.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3202 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mu'min wrote:
kerima1 wrote:Da li je ko posijao rasadu paradajza?
Ja sam nanijjetio možda već ovaj vikend, obično oko 8.marta sijem.
Mi ovdje sadimo 15 marta,jer nema smisla prije sve do 1 maja znaju biti mrazovi.
one tvoje čili sijala oko 10 febr.i sjeme mi struhlo ko nisam ga tretirala da prvo klija.sad ostatak sjemenki stavila u trulex vidim nabubrile su.
sijel ko pastrnjak i magi začin? cula sam to je glavni sastojak kod vegete.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3203 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:
Mu'min wrote:
kerima1 wrote:Da li je ko posijao rasadu paradajza?
Ja sam nanijjetio možda već ovaj vikend, obično oko 8.marta sijem.
Mi ovdje sadimo 15 marta,jer nema smisla prije sve do 1 maja znaju biti mrazovi.
one tvoje čili sijala oko 10 febr.i sjeme mi struhlo ko nisam ga tretirala da prvo klija.sad ostatak sjemenki stavila u trulex vidim nabubrile su.
sijel ko pastrnjak i magi začin? cula sam to je glavni sastojak kod vegete.
Misliš reći da sijete 15.marta a sadite poslije 1. maja. :)
Ako je truhlo prvi put a sada nije velika vjerovatnost je da si previše zalila. 8)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3204 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ja uvijek brkam to sijati i saditi morat cu naci neki treci izraz recimo sjetva. : )
jesam prezalila bila sjeme :cry:
huxley
Posts: 639
Joined: 05/08/2009 09:56

#3205 Re: Bášča

Post by huxley »

Ljudi gdje kupujete sjeme? Meni konkretno treba neki krompir kifličar (rani), a Agricom blizu Hadžića ima 10 vrsta krompira, ali kifličara nema.

Ista stvar je sa lukom, imaju samo jednu vrstu?

I poslije, gdje kupujete rasadu?
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#3206 Re: Bášča

Post by hrastov žižak »

huxley wrote:Ljudi gdje kupujete sjeme? Meni konkretno treba neki krompir kifličar (rani), a Agricom blizu Hadžića ima 10 vrsta krompira, ali kifličara nema.

Ista stvar je sa lukom, imaju samo jednu vrstu?

I poslije, gdje kupujete rasadu?
ranog krompira ima u poljoprivrednoj apoteci u donjoj vogošći, ako ti nije daleko.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3207 Re: Bášča

Post by Senći »

huxley wrote:Ljudi gdje kupujete sjeme? Meni konkretno treba neki krompir kifličar (rani), a Agricom blizu Hadžića ima 10 vrsta krompira, ali kifličara nema.
Prvi put čujem za krompir kifličar. Ja sam juče u Konjicu kupio jerlu, lisetu,kenebeg i dezire crveni, a pitaću kad odem imajuli tog kifličara.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3208 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Nakon skoro mjesec dana sjeme paprika postiglo samo 23% kaljivosti. :roll:
Sramota. :run:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3209 Re: Bášča

Post by kerima1 »

jesmo i poletili posijati u sred zime pa se sad cudimo kako nam struhlo sjeme ili saba kaljavost pih. :razz:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#3210 Re: Bášča

Post by sour cherry »

Mi ćemo tek sutra posijati ako Bog da.Htjela sam ja ranije,ali babo rekao da je prerano tako da ćemo sutra.Mislim da je vrijeme.
Last edited by sour cherry on 05/03/2013 22:34, edited 1 time in total.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3211 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Kerima1

što rekli u Bukvaru:"I lani smo lijo 8. FEB sijali!" :)
Analiziram moguće probleme i mislim da znam šta je problem al to važi samo za mene i moje specifike uzgoja koje moram nekako rješiti. Na žalost moram raditi u uslovima koje imam.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3212 Re: Bášča

Post by Senći »

Mu'min wrote:Nakon skoro mjesec dana sjeme paprika postiglo samo 23% kaljivosti. :roll:
Sramota. :run:
Kod mene je dobra klijavost posijane 17. 02 vidite 04. 03 kako su već lijepo ponicale imaju slike sijanja i svakog dana više niču ja sam zadovoljan. :sleep:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3213 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Senći wrote:
Mu'min wrote:Nakon skoro mjesec dana sjeme paprika postiglo samo 23% kaljivosti. :roll:
Sramota. :run:
Kod mene je dobra klijavost posijane 17. 02 vidite 04. 03 kako su već lijepo ponicale imaju slike sijanja i svakog dana više niču ja sam zadovoljan. :sleep:
Valja će neke sorte presijati mada sam jučer opazio da će još par sjemenki da proklije, samo treba vremena (vidi im se repić).
Svaka znanje traži vrijeme da optimiziraš uslove.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3214 Re: Bášča

Post by Oticon »

Ja sam sijala 23.02. pa ćemo vidjeti da li će šta nići i kakva im je klijavost.
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#3215 Re: Bášča

Post by lady_di »

Da se prijavim u FSR :-D , ako dopuštate naravno.

Pratim vas i iščitavam sve od prvog posta, imam bezbroj pitanja ali trudim se da nađem odgovore na prethodnim stranicama. Uglavnom, tema i sadržaj je za 10!
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3216 Re: Bášča

Post by Ratarka »

safran, kupila i posijala jabucar, ali kako mi se cini "kopiram" tebe, pa sam jos tri nekakve sorte kupila, pojma nemam sta cu sa njima, trazim sada ovdje da li je ko to sijao da ne pitam pedeseti put :)
paprike sam posijala kal. cudo i neku zutu koja ima smjesno ime a lici mi na baburu na slici, nista ne nice jos. ovo slonovo uho cu onda da ostavim za kasnije, vani
vrtlar, kada da posijem onda to za rasad? ne vjerujem da cu ista posaditi prije prvog maja, sareno mi je ovo vrijeme skroz, vjetar neki puse da ce otpuhat' i nas ako nastavi...
ko zna koliki razmak trebam da pravim izmedju salate, paprike i paradajza u plasteniku? imam i nekakvih trava, prociatala sam da je neko napsiao da su dobre protiv baja raznih pa cu i njih negdje sa smjestim. trenutno imam samo matovilac, nesto mladog luka i slinat, do sada nije bilo mi baja, ali njih tec ocekujem :)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3217 Re: Bášča

Post by Ratarka »

zijad_e wrote:
safran wrote:Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.

Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.

Prosle godine rasadu sam pravio u kuci i to volovsko srce i neki stini kojeg niko nije htio jesti. Normalno plastenik koji sam mislio napraviti bio bi dobro oblozen najlonom, zatim posut zemljom sa strane da ne ulazi zrak bar prvih 10 dana. Samo se pitam da ga postavim na otvorenom ili negdje gdje nema mraza. Isto se bojim hladnih noci, ali iz iskustva znam da se plastenici znaju sami ugrijati pogotovo malih razmjera.
ako ti sta moze pomoci ovo moje iskustvo evo konkretno:
plastenik imamo mali na balkonu, natkrivenom, nema mraza i oblozen je do visine "malter kanti" (koje izigravaju mini njivu) stiroporom, iznutra, a umotan dekama izvana. u njega sam posjijala salatu isti dan (u petak) kada i u stanu na prozor, unutra je niklo sve i naraslo cca 2-3cm, u plasteniku nema ni traga nicemu. jedino sto mi tu raste, istina po 1cm u 15 dana je spinat, mladi luk kao malo pocinje i komorac je prezivio zimu, ostalo se sasusilo ili nije niklo nikako. u plasteniku vani, na vecoj nadmorskoj visini, i nizoj temperaturi, imamo matovilca ko u prici (onom obicnom, bez grijanja, znaci samo najlon preko plasticnih cijevi), mladi luk cu da pokupim za vikend, grasak klija (iako veze nemam sto sam ga tu posijala, on ce ici vani), spinat je duplo veci nego na balkonu, njega cu ostaviti do sadjenja paradajza, tada i on leti vani. meni se taj balkonski mali plastenik kao sadasnja varijanta za uzgoj rasada nije bas pokazao dobrim izborom, ali tebi zelim da uspije, mozda tvoje metode budu bolje :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3218 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ratarka, možel slika tvog plastenika?

Lady_di: dobro nam došla. Samo pitaj što nije jasno ako nema odgovora na predhodnim stranicama. Skupa ćemo nešto sastaviti. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3219 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Pošto prvo sijanje paprika nije dalo željele rezultate, sutra ide popravni sa jedno mjesečnim razmakom.
Isto tako sutra ili prekosutra ide sijanje paradajzi.

Sve to po prvi put u one mini plastenike što se kupe u trgovini (4x6 box) sa providnim pokrivačem i zelenim dijelom za skupljanje viška vode.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3220 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:Ratarka, možel slika tvog plastenika?

Lady_di: dobro nam došla. Samo pitaj što nije jasno ako nema odgovora na predhodnim stranicama. Skupa ćemo nešto sastaviti. :)
naravno, ove dvije imam ovdje, prva je taj mali na balkonu, a druga ovaj vanjski, za koji mi treba pomoc/savjet o rasporedu, zapetljala sam se skroz....koji razmaci, sta sa cim.....

Image

Image
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3221 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:
Mu'min wrote:
kerima1 wrote:Da li je ko posijao rasadu paradajza?
Ja sam nanijjetio možda već ovaj vikend, obično oko 8.marta sijem.
Mi ovdje sadimo 15 marta,jer nema smisla prije sve do 1 maja znaju biti mrazovi.
one tvoje čili sijala oko 10 febr.i sjeme mi struhlo ko nisam ga tretirala da prvo klija.sad ostatak sjemenki stavila u trulex vidim nabubrile su.
sijel ko pastrnjak i magi začin? cula sam to je glavni sastojak kod vegete.
pastrnjak sam mislila ja da posijem, sjeme sam nasla ali ne ovogodisnje tako da idem u subotu u novu potragu pa javim. nego, prosvjetli me sta je magi zacin? :?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3222 Re: Bášča

Post by kerima1 »

gdje si nasla pastrnjak u kojem gradu? ja ga jos nisam nasla mada sad imaju pvecan broj raznih sorti u ponudi.magi zacin je slicno persunu i neizostavan je zanin u vegeti kao i pastrnjak.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3223 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Ratarka wrote:safran, kupila i posijala jabucar, ali kako mi se cini "kopiram" tebe, pa sam jos tri nekakve sorte kupila, pojma nemam sta cu sa njima, trazim sada ovdje da li je ko to sijao da ne pitam pedeseti put :)
paprike sam posijala kal. cudo i neku zutu koja ima smjesno ime a lici mi na baburu na slici, nista ne nice jos. ovo slonovo uho cu onda da ostavim za kasnije, vani
vrtlar, kada da posijem onda to za rasad? ne vjerujem da cu ista posaditi prije prvog maja, sareno mi je ovo vrijeme skroz, vjetar neki puse da ce otpuhat' i nas ako nastavi...
ko zna koliki razmak trebam da pravim izmedju salate, paprike i paradajza u plasteniku? imam i nekakvih trava, prociatala sam da je neko napsiao da su dobre protiv baja raznih pa cu i njih negdje sa smjestim. trenutno imam samo matovilac, nesto mladog luka i slinat, do sada nije bilo mi baja, ali njih tec ocekujem :)

Slonovo uho posij oko 15 marta i taman ce ti oko 20 maja biti za rasadjivanje ali prethodno stavi sjeme u one kupke sto sam pisao ako nemas trava u mlijeko minimum24h
Ako ti nije tesko napisi koje su to sorte paradajza i ta sorta babure zute.Ne znam dimenzije plastenika ali salata ide na 25 do 30cm .A za paradajz i papriku zavisi koliki ces razmak izmedju redova imati ako je veci razmak onda se moze malo cesci razmak izmedju sadnica praviti.Napisi dimenzije plastenika pa cu ti onda konkretnije odgovoriti i koliko ces praviti redova paprike paradajza itd.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3224 Re: Bášča

Post by Mu'min »

vrtlar wrote: Slonovo uho posij oko 15 marta i taman ce ti oko 20 maja biti za rasadjivanje ali prethodno stavi sjeme u one kupke sto sam pisao ako nemas trava u mlijeko minimum24h
Pošto ja nemam trava, veliš da može i u obično mlijeko iz trgovine?
Ono što se još sjeti dok ovo pišem jesu i one mliječne afere pa sam u dvoumici o korisnostni mlijeka punog XY stvari. :(
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3225 Re: Bášča

Post by vrtlar »

lady_di wrote:Da se prijavim u FSR :-D , ako dopuštate naravno.

Pratim vas i iščitavam sve od prvog posta, imam bezbroj pitanja ali trudim se da nađem odgovore na prethodnim stranicama. Uglavnom, tema i sadržaj je za 10!

A forumasi su za jedan :mrgreen: :D
Dobro nam dosla i dobro nam ostala e sad da te primimo u FSR treba se odrzati radnicki savjet pa cemo ti javiti.Nece biti problema za primanje mi volimo nove forumasice :D :mrgreen: .Sve se vrti oko zena pa zasto ne bi i tema o basti.
Post Reply