Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%
Tjesi se. Ja ti govorim kao rodjeni Sarajlija kako se percipiraju u Sarajevu od strane Bosnjaka.neretvanac wrote:Argumenti su ti na nivou djeteta od 5 godina.prezimenko wrote:Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.
Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.
S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?
Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
1. Cinjenica da Sandzak nije fizicki dio BiH ne znaci apsolutno nista za njihov etnicki identitet. Primjera takvih mali million sirom svijeta.
2. Bosna I Hercegovina nije bila dio Turske, nego Osmanskog Carstva, koje je bilo multietnicko I multikulturalno. To te ne cini Turcinom, ali ti daje 90% istih kulturnih korijena sa Turcima, jer je najveci dio bosnjacke culture i tradicije utemeljen na osmanskoj kulturi.
3. A kako to fizioloski i mentalno izgledaju Bosanci i Hercegovci? Ja sam visoki, mrki Hercegovac, fizicki i mentalitetom dosta razlicit od jednog Posavca. Kakve to veze ima?
Svoje licne averzije zadrzi na licnom nivou, mrznja nije argument.
Ti se razumiješ u historiju kao i simona i kriv .... Ne čudi me da se u popisu stanovništva nalazi toliki broj nepismenih.prezimenko wrote:Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.
Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.
S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?
Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
BUŽIM 32.256876
VELIKA KLADUŠA 34.326356
SAPNA 34.719627
CAZIN 34.850111
TEŠANJ 35.345006
KALESIJA 35.756209
DOBOJ-JUG 35.764563
ŽEPČE 36.303385
NOVI TRAVNIK 36.316129
ŽIVINICE 36.353743
POSUŠJE 36.373248
DONJI VAKUF 36.442045
VITEZ 36.445386
BUSOVAČA 36.52345
UNSKO-SANSKI KANTON 36.552263
GORNJI VAKUF-USKOPLJE 36.693593
BANOVIĆI 36.916216
VOGOŠĆA 37.0093
TEOČAK 37.06654
ILIJAŠ 37.082181
KAKANJ 37.119681
HADŽIĆI 37.127872
ZAVIDOVIĆI 37.157385
BOSANSKA KRUPA 37.165355
SREDNJOBOSANSKI KANTON 37.415755
SREBRENIK 37.435883
KLADANJ 37.500566
ILIDŽA 37.522553
TRAVNIK 37.523634
VISOKO 37.533777
GRAČANICA 37.717116
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON 37.738237
DOBOJ-ISTOK 37.838017
PROZOR 37.880812
GRADAČAC 37.913472
BUGOJNO 37.921639
KISELJAK 38.042901
JAJCE 38.078105
MAGLAJ 38.122353
MILIĆI 38.127698
ŠIROKI BRIJEG 38.150264
ČITLUK 38.200496
KOTOR VAROŠ 38.261491
BIHAĆ 38.27168
ZENICA 38.376322
TUZLANSKI KANTON 38.376648
KLJUČ 38.438784
BRATUNAC 38.4529
SANSKI MOST 38.49801
ZAPADNOHERCEGOVAČKI KANTON 38.507555
ČELIĆ 38.715577
ZVORNIK 38.810537
TOMISLAVGRAD 38.91482
OSMACI 38.937001
NOVI GRAD SARAJEVO 38.985542
FOJNICA 39.080527
SREBRENICA 39.168543
VLASENICA 39.194994
LjUBUŠKI 39.355449
KANTON SARAJEVO 39.446303
USORA 39.526124
BRČKO 39.666243
BREZA 39.697134
HERCEGOVAČKO-NERETVANSKI KANTON 39.797362
ORAŠJE 39.850309
GRAD MOSTAR 39.885856
DOMALJEVAC-ŠAMAC 39.916998
ČAPLJINA 39.945444
ČELINAC 39.968741
JABLANICA 39.999307
STOLAC 40.006343
LAKTAŠI 40.086369
ISTOČNO NOVO SARAJEVO 40.177786
GRUDE 40.249133
KREŠEVO 40.292243
LUKAVAC 40.298562
BANJA LUKA 40.332578
POSAVSKI KANTON 40.339355
OLOVO 40.37769
JEZERO 40.591783
KONJIC 40.592611
TESLIĆ 40.647654
VUKOSAVLJE 40.706449
GACKO 40.890989
LIVNO 40.920546
GORAŽDE 40.939321
ODŽAK 40.962488
BIJELJINA 41.014417
KUPRES - FBiH 41.055962
TUZLA 41.079114
NEUM 41.09972
NOVO SARAJEVO 41.122056
BOSANSKO-PODRINJSKI KANTON 41.231313
BROD 41.238462
KANTON 10 41.340128
REPUBLIKA SRPSKA 41.373743
UGLJEVIK 41.404201
ISTOČNA ILIDŽA 41.427148
STARI GRAD SARAJEVO 41.449183
KNEŽEVO 41.458082
PALE - RS 41.524797
PRIJEDOR 41.532008
BILEĆA 41.736652
TREBINJE 41.894787
DOBOJ 41.898769
DOBRETIĆI 42.028852
PRNJAVOR 42.047391
DERVENTA 42.178696
CENTAR SARAJEVO 42.195302
NEVESINJE 42.223671
PALE - FBiH 42.233407
DONJI ŽABAR 42.25886
KOSTAJNICA 42.271708
MODRIČA 42.28713
GRADIŠKA 42.351499
SRBAC 42.412861
NOVI GRAD 42.448902
ŠEKOVIĆI 42.583937
ŠIPOVO 42.656562
ČAJNIČE 42.675383
SOKOLAC 42.680559
OŠTRA LUKA 43.003589
ROGATICA 43.146134
LJUBINJE 43.215892
FOČA - RS 43.273348
LOPARE 43.427231
ŠAMAC 43.443293
RAVNO 43.515377
MRKONJIĆ GRAD 43.53662
BERKOVIĆI 43.673604
RUDO 43.866382
FOČA - FBiH 43.919296
KOZARSKA DUBICA 43.979278
NOVO GORAŽDE 44.230349
VIŠEGRAD 44.582208
VAREŠ 44.586482
RIBNIK 44.782242
BOSANSKI PETROVAC 44.86995
ISTOČNI MOSTAR 44.941634
PETROVO 45.114921
HAN PIJESAK 45.447025
TRNOVO - RS 45.72
GLAMOČ 45.77772
PELAGIĆEVO 46.002298
KRUPA NA UNI 46.316217
PETROVAC 46.454293
ISTOČNI DRVAR 47.987341
ISTOČNI STARI GRAD 48.099911
KALINOVIK 48.111384
DRVAR 48.288089
TRNOVO - FBiH 49.143142
BOSANSKO GRAHOVO 52.105349
KUPRES - RS 53.713333
Tumaci historiju kako hoces s tim da mislim da nisi kompetentan da je tumacis(ako imas doktorat i ucestvujes u radnoj grupi za tumacenje onda izvini moram povuci izjavu). Ja ti kazem kako stvari stoje na terenu.homar wrote:Ti se razumiješ u historiju kao i simona i kriv .... Ne čudi me da se u popisu stanovništva nalazi toliki broj nepismenih.prezimenko wrote:Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.
Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.
S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?
Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
Pa "Bosanci"-velike demokrate i pobornici građanskog društvaZastozato wrote: Interesantno da nekima ne smeta da u Bosni imamo Srbe i Hrvate, ali smeta im sto u Sandzaku imamo Bosnjake. Bas me zanima ko su ti ljudi koji tako razmisljaju. Ko su uopce ljudi koji drugima odredjuju kako ce oni sami sebe zvati. Sreca pa se takvi nista ne pitaju i svoje misljenje mogu okaciti macku o rep.
Ubijedio si me od danas sebe prograsavam Njemcom !Zastozato wrote:Najveci dio Sandzaka je bio u sastavu Bosne prije dolaska Turaka, za vrijeme kralja Tvrtka. Pogledajte karte da se uvjerite. Sandzak je okupiran od strane Srbije i Crne Gore 1912 godine nakon Balkanskih ratova. Tada po prvi put nakon vise od 500 godina ulazi u sastav Srbije, odnosno Crne Gore, ako su se te drzave uopce tako zvale u 14 vijeku. U toku prvog i drugog svjetskog rada Sandzak je bio izborio autonomiju da bi ih neko nakon ratova ukinuo. Pored domicilnih Bosnjaka u Sandzaku, veliki broj njih vodi porijeklo iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine, a tu su doselili dolaskom austrougara u BiH. Bosnjaci u Sandzaku imaju svako legitimno pravo da sebe zovu Bosnjacima, mnogo vise nego sto se pravoslavno i katolicko stanovnistvo u Bosni nazivaju Srbima, odnosno Hrvatima.
Interesantno da nekima ne smeta da u Bosni imamo Srbe i Hrvate, ali smeta im sto u Sandzaku imamo Bosnjake. Bas me zanima ko su ti ljudi koji tako razmisljaju. Ko su uopce ljudi koji drugima odredjuju kako ce oni sami sebe zvati. Sreca pa se takvi nista ne pitaju i svoje misljenje mogu okaciti macku o rep.
Promašen fudbal. Kraj diskusije, za mene.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Kmečiš na pogrešnom forumu i pogrešnim ljudima, idi na I. Capajebo forum pa tamo kukaj. Karadžićevim bojovnicima je bilo svejedno da li si Bosanac, Bošnjak ili Musliman/musliman, metak ti je bio svakako namijenjen. Niko te nigdje nije pripis'o, izjasnio si se kako si htio i to je tvoje pravo...barem u dijelu u kojem su Bošnjaci većina a na popisu se to lijepo vidi.pezzar wrote:
Stari, necu ja pucati ni po kome. Nisam formirao svoj identitet na osnovu foruma, nego na osnovu činjenice da ne želim biti Bošnjak, po današnjim kriterijima. Moja vjera nema veze s time.
Problem mi je ako sam nasilno, protiv moje volje, pripisan etniji kojoj ne želim pripadati. I ne samo ja, nego i mnogi drugi.
@Alfons Kauders
Očekivalo se 100 000 - 150 000 Bosanaca ili svega ukupno, Roma, Jevreja, Bosanaca, Hercegovaca, Marsovaca?
ali i dalje 92% vjernika,sto je vise nego Zagreb,ili bilo koji zapadnjacki glavni gradstatixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:
Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%
Ta kampanja je zaista bila užasna, mislim da sam i sama pisala o tome, posbeno ona žena s čistim beogradskim akcentom čije je djelovanje sigurno izazavalo kontraefekat, ako to i nije bila namjera od početka. Sasvim bespotrebna i besmislena kampanja.Opetja033 wrote:Onima koji su pokazali razvijenu nacionalnu svijest, koji nisu pali na ublehe i propagandu masnog Brkana, parazitskog domaceg NVO sektora koji je, uz pomoc NVO kolega iz Srbije, svesrdno propagirao neke svoje ideje pred sami popis. Naravno, samo i iskljucivo u dijelovima BiH gdje su Bosnjaci vecina.Banksy wrote:Promaklo mi je, svanulo je kome?Opetja033 wrote:
Ah sta ces. Dok jednom ne smrkne, drugom nece osvanuti.![]()
Takav je zivot.
Koji si ti smrad! Idi djikane na ravnogorske portale i brisi dupe sa cetnickim pasosem! Bosna je nezavisna drzava, i clanica Ujedinjenih Nacija, a vi mozete i dalje guslati i sanjati kako ce je nestati! I nemoj da mi se obracas vise! Je li ti jasno?!dječak sa šibicama wrote:Bosanskim pasosem brisem dupe, uglavnom.Biene Maya wrote: Hahahaha i ponovo hahahaha! Sigurno smo u Ujedinjenim Nacijama predstavljeni kao drzava Bosnjaka, Srba i Hrvata ili smo oznaceni kao bosansko-hercegovacka drzava! Drzava jednako nacija! Na planeti postoje samo 197 nacije odnosno drzave, a naroda ima najmanje 6000! Prema tome, cim napustis granice moje lijepe Bosne, a pri tome imas bosanski pasos, ti si za svakog stranca Bosnia i nista vise! A ako ti je tesko zbog toga, nasa planeta je ogromna, a granice su otvorene!
Nije mi tesko, ovo je drzava svih nas, svih naroda i nacija, a kome mi "ostali" smetamo, neka crkne od muke. Nestati necemo
Ma popis bio taman tu negdje za Bajram... pa ponijelosadie_forever wrote:ali i dalje 92% vjernika,sto je vise nego Zagreb,ili bilo koji zapadnjacki glavni gradstatixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:
Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%
ma cak i Istanbul vjerovatno ima vise ateista
Domaći izvori ne spominju Bosance ali strani spominju, tako da tvoja tvrdnja nije do kraja tačna. Siguran sam da se mogu naći i dubrovački izvori koji govore o Bosancima. Ovako na brzinu nasao sam venecijanski i dokument iz Avinjona, tadašnjeg centra katoličke crkve. Bosanac je bio pojam koji su koristili stranci da imenuju stanovnistvo Bosne dok domaće povelje govore o Bošnjanima.
Nisi ti nista utvrdio ni 10% a kamoli 100%.
Nijedan jedini pisani izvor sa juznoslavenskih prostora, iz srednjeg-kasnog srednjeg vijeka, ne pominje "Bosance". Jednostavno ne postoji. Prvi izvori pominju Bosnjane.
Nijedan izvor prije ovoga o kojem diskutujemo, iz vremena kralja Tvrtka II (dakle nije kralj Tvrtko kako si ti pogresno napisao), nijedan dokument iz otprilike tog perioda i svi dokumenti nesto poslije ovog perioda - ne spominje "Bosance". Nijedna povelja, nijedan dokument, nijedno pismo. Samo i iskljucivo Bosnjani.
Eh sada kada je u pitanju ovaj dokument, da ljudi znaju o cemu pisemo: Radi se o slucaju iz 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanic poslao bosansku delegaciju u Budim radi cestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenciku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vodja bosanske delegacije rekao da su: "Bosnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom".
To se kod svih historicara, bez izuzetka, uzima kao prvi pisani trag za moderniju izvedenicu ranog "Bosnjanina" i modernog "Bosnjaka". Ti si u potpunosti usamljen sa ovim svojim tumacenjem, ne postoji nijedan jedini historicar koji zastupa tvoju teoriju.
Iz jednog prostog razloga: u potpunosti je nemoguce da svi ostali izvori: prije ovoga, oko ovoga perioda i nakon ovoga perioda spominju samo i iskljucivo Bosnjane/Bosnjake. Jednostavno ne postoji izvor koji pominje "Bosance". Ovo bi onda bio potpuno izolovan, nicim izazvan, slucaj koji se u srednjovjekovnoj Bosni ni prije toga ni poslije toga nije ponovio.
Samim tim nema ni milimetra prostora da bi se taj slucaj tumacio na nacin na koji ti, tako usamljeno, radis.
Jedino logicno objasnjenje jeste da je u poljskom jeziku ostalo staro, srednjovjekovno i izvorno, znacenje termina "Bosnjak". Tj da time oznacavaju sve stanovnike BiH. To uopce nije usamljen slucaj. Ista stvar je i sa albanskim jezikom gdje termin "Boshnjak" obuhvata sve stanovnike BiH. Ili recimo da se u dosta romanskih jezika termin "bosanski" prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".
Svako drugo tumacenje je na nivou naucne fantastike i, kao sto rekoh, ne postoji historicar koji zastupa neko drugo misljenje po pitanju ovog slucaja sa delegacijom.
Naravno, mozes ti zastupati sta god zelis. Medjutim struka te pobija.
prezimenko wrote:
Tumaci historiju kako hoces s tim da mislim da nisi kompetentan da je tumacis(ako imas doktorat i ucestvujes u radnoj grupi za tumacenje onda izvini moram povuci izjavu). Ja ti kazem kako stvari stoje na terenu.
Isto kao sto balkanac nikad nece biti pravi Austrijanac tako ni Sandzaklija nikad nece biti Bosanac/Bosnjak.
Samo nam pored "velike" Srbije i Albanije fali jos budala koji zagovaraju ideju "velika" Bosna koja ima Sandzak u svojim granicama
Ista stvar je i sa Hrvatima, Horvatima, Slavoncima ...Nikola Testa wrote:
Domaći izvori ne spominju Bosance ali strani spominju, tako da tvoja tvrdnja nije do kraja tačna. Siguran sam da se mogu naći i dubrovački izvori koji govore o Bosancima. Ovako na brzinu nasao sam venecijanski i dokument iz Avinjona, tadašnjeg centra katoličke crkve. Bosanac je bio pojam koji su koristili stranci da imenuju stanovnistvo Bosne dok domaće povelje govore o Bošnjanima.
01.02.1327
Papa govori o potrebi pokretanja rata protiv Bosanaca, Transilvanaca i onih koji naseljavaju oblast Sklavonije
"Ideoque discretion tue per apostolic scripta mandamus, quatenus per fraters tuos, quos ad hoc idoneos putaveris, contra omnes Transilvanos, Bosnenses et Sclavonie, qui heretici fuerint" Theiner, Monumenta Hungariae, I, 513 str, DCCXCI
Također Venecijanci 1466. godine govore o Bosancima.
Mletačko Vijeće govori da bosansku kraljicu Jelenu (Maru) posjećuju Bosanci i Mađari u samostanu sv. Stjepana kod Splita.
"Comiti Spaleti. Accepimus superioribus diebus litteras vestras, quibus intercetera tetigistis, reginam olim Bossine monasterium sancti Stephani prope muros istius civitatis nostre inhabitare, compluresque Bosnenses nec non Hungaros visitationis greatia ad illam sepe accedere, que res nobis et suspiciosa et periculosa videtur. " Ljubić, Listine o odnošajih, 384-385, br. CCCLXXXXV.
bh.tornjak wrote:prezimenko wrote:
Tumaci historiju kako hoces s tim da mislim da nisi kompetentan da je tumacis(ako imas doktorat i ucestvujes u radnoj grupi za tumacenje onda izvini moram povuci izjavu). Ja ti kazem kako stvari stoje na terenu.
Isto kao sto balkanac nikad nece biti pravi Austrijanac tako ni Sandzaklija nikad nece biti Bosanac/Bosnjak.
Samo nam pored "velike" Srbije i Albanije fali jos budala koji zagovaraju ideju "velika" Bosna koja ima Sandzak u svojim granicama
tom logikom Srbi i Hrvati u BiH nisu Srbi i Hrvati ...nego su Bosnjaci/Bosanci
A ovo bi, u stvari, trebalo da su procenti pravih vjernika u BiH, tj. muslimana, pravoslavaca i katolika. Jer - toliko ih je zaista vjernika. Sve ostalo je na baterije - radi raje, radi okruzenja, radi zaposlenja, radi, radi, radi...ali ih je najmanje radi vjere kao takve.statixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:
Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%

mO k3 wrote:Sve ili ništa onda ima da uvedemo ministarstvo za sunecenjeNovak20 wrote:Pa u Federaciji se komotno može izglasati šerijat odmah.pici wrote:samo sabura pa akobogda inshallah za dvajst godina kad nas bidne 70% referendumon izglasat sHerijat i bog te veseliJo... napokoM svoji na svome...![]()
![]()
![]()
Šta se čeka ?
![]()
Samo chunacabrio
Biene Maya wrote: Koji si ti smrad! Idi djikane na ravnogorske portale i brisi dupe sa cetnickim pasosem! Bosna je nezavisna drzava, i clanica Ujedinjenih Nacija, a vi mozete i dalje guslati i sanjati kako ce je nestati! I nemoj da mi se obracas vise! Je li ti jasno?!
Ma ako izuzmes one sto su pisali islam cisto da podebljaju Bosnjak, ima ih puno vise.sadie_forever wrote:ali i dalje 92% vjernika,sto je vise nego Zagreb,ili bilo koji zapadnjacki glavni gradstatixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:
Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%
ma cak i Istanbul vjerovatno ima vise ateista