Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Locked
statixx
Posts: 9820
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#3201 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by statixx »

Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:

Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%

:D
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3202 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

neretvanac wrote:
prezimenko wrote:
madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.

Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.

Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.

S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?

Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
Argumenti su ti na nivou djeteta od 5 godina.

1. Cinjenica da Sandzak nije fizicki dio BiH ne znaci apsolutno nista za njihov etnicki identitet. Primjera takvih mali million sirom svijeta.
2. Bosna I Hercegovina nije bila dio Turske, nego Osmanskog Carstva, koje je bilo multietnicko I multikulturalno. To te ne cini Turcinom, ali ti daje 90% istih kulturnih korijena sa Turcima, jer je najveci dio bosnjacke culture i tradicije utemeljen na osmanskoj kulturi.
3. A kako to fizioloski i mentalno izgledaju Bosanci i Hercegovci? Ja sam visoki, mrki Hercegovac, fizicki i mentalitetom dosta razlicit od jednog Posavca. Kakve to veze ima?
Svoje licne averzije zadrzi na licnom nivou, mrznja nije argument.
Tjesi se. Ja ti govorim kao rodjeni Sarajlija kako se percipiraju u Sarajevu od strane Bosnjaka.
A odredjene hercegovacke bosnjake dozivljavamo kao budale kao i hercegovacke hrvate(najvise Mostar i okolina). Mislim one sto masu zastavama drugih zemlja(Turske/Hrvatske mada su jos vece budale oni koji masu zastavom turske jer nemaju ni drzavljanstvo vec moraju sa necim mahati) i pale iste tako da nam je drago svaki put kad neko kaze da se razlikujemo. Tu mi Bosanski Srbi donekle ispadaju kao gospoda jer su bar poslije rata prestali zastave drugih zemalja paliti sto je medjunarodni incident.

Hercegovacka sahovnica je ok jer se nalazi i na grbu federacije te je samo hercegovacki hrvati smatraju svojim simbolom i ne smatram je istim simbolom kao i Hrvatsku zastavu/sahovnicu
Last edited by prezimenko on 01/07/2016 10:47, edited 1 time in total.
homar
Posts: 1486
Joined: 16/06/2008 17:07

#3203 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by homar »

prezimenko wrote:
madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.

Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.

Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.

S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?

Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
Ti se razumiješ u historiju kao i simona i kriv .... Ne čudi me da se u popisu stanovništva nalazi toliki broj nepismenih.
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#3204 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by The BEN10 »

Opet sa bosanske.historije: opštine poredane po starosti stanovnišva (od najmlađeg do najstarijeg). Prva opšćina iz PC-a na 37 mjestu: :lol:
BUŽIM 32.256876
VELIKA KLADUŠA 34.326356
SAPNA 34.719627
CAZIN 34.850111
TEŠANJ 35.345006
KALESIJA 35.756209
DOBOJ-JUG 35.764563
ŽEPČE 36.303385
NOVI TRAVNIK 36.316129
ŽIVINICE 36.353743
POSUŠJE 36.373248
DONJI VAKUF 36.442045
VITEZ 36.445386
BUSOVAČA 36.52345
UNSKO-SANSKI KANTON 36.552263
GORNJI VAKUF-USKOPLJE 36.693593
BANOVIĆI 36.916216
VOGOŠĆA 37.0093
TEOČAK 37.06654
ILIJAŠ 37.082181
KAKANJ 37.119681
HADŽIĆI 37.127872
ZAVIDOVIĆI 37.157385
BOSANSKA KRUPA 37.165355
SREDNJOBOSANSKI KANTON 37.415755
SREBRENIK 37.435883
KLADANJ 37.500566
ILIDŽA 37.522553
TRAVNIK 37.523634
VISOKO 37.533777
GRAČANICA 37.717116
ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON 37.738237
DOBOJ-ISTOK 37.838017
PROZOR 37.880812
GRADAČAC 37.913472
BUGOJNO 37.921639
KISELJAK 38.042901
JAJCE 38.078105
MAGLAJ 38.122353
MILIĆI 38.127698
ŠIROKI BRIJEG 38.150264
ČITLUK 38.200496
KOTOR VAROŠ 38.261491
BIHAĆ 38.27168
ZENICA 38.376322
TUZLANSKI KANTON 38.376648
KLJUČ 38.438784
BRATUNAC 38.4529
SANSKI MOST 38.49801
ZAPADNOHERCEGOVAČKI KANTON 38.507555
ČELIĆ 38.715577
ZVORNIK 38.810537
TOMISLAVGRAD 38.91482
OSMACI 38.937001
NOVI GRAD SARAJEVO 38.985542
FOJNICA 39.080527
SREBRENICA 39.168543
VLASENICA 39.194994
LjUBUŠKI 39.355449
KANTON SARAJEVO 39.446303
USORA 39.526124
BRČKO 39.666243
BREZA 39.697134
HERCEGOVAČKO-NERETVANSKI KANTON 39.797362
ORAŠJE 39.850309
GRAD MOSTAR 39.885856
DOMALJEVAC-ŠAMAC 39.916998
ČAPLJINA 39.945444
ČELINAC 39.968741
JABLANICA 39.999307
STOLAC 40.006343
LAKTAŠI 40.086369
ISTOČNO NOVO SARAJEVO 40.177786

GRUDE 40.249133
KREŠEVO 40.292243
LUKAVAC 40.298562
BANJA LUKA 40.332578
POSAVSKI KANTON 40.339355
OLOVO 40.37769
JEZERO 40.591783
KONJIC 40.592611
TESLIĆ 40.647654
VUKOSAVLJE 40.706449
GACKO 40.890989
LIVNO 40.920546
GORAŽDE 40.939321
ODŽAK 40.962488
BIJELJINA 41.014417
KUPRES - FBiH 41.055962
TUZLA 41.079114
NEUM 41.09972
NOVO SARAJEVO 41.122056
BOSANSKO-PODRINJSKI KANTON 41.231313
BROD 41.238462
KANTON 10 41.340128
REPUBLIKA SRPSKA 41.373743
UGLJEVIK 41.404201
ISTOČNA ILIDŽA 41.427148
STARI GRAD SARAJEVO 41.449183
KNEŽEVO 41.458082
PALE - RS 41.524797
PRIJEDOR 41.532008
BILEĆA 41.736652
TREBINJE 41.894787
DOBOJ 41.898769
DOBRETIĆI 42.028852
PRNJAVOR 42.047391
DERVENTA 42.178696
CENTAR SARAJEVO 42.195302
NEVESINJE 42.223671
PALE - FBiH 42.233407
DONJI ŽABAR 42.25886
KOSTAJNICA 42.271708
MODRIČA 42.28713
GRADIŠKA 42.351499
SRBAC 42.412861
NOVI GRAD 42.448902
ŠEKOVIĆI 42.583937
ŠIPOVO 42.656562
ČAJNIČE 42.675383
SOKOLAC 42.680559
OŠTRA LUKA 43.003589
ROGATICA 43.146134
LJUBINJE 43.215892
FOČA - RS 43.273348
LOPARE 43.427231
ŠAMAC 43.443293
RAVNO 43.515377
MRKONJIĆ GRAD 43.53662
BERKOVIĆI 43.673604
RUDO 43.866382
FOČA - FBiH 43.919296
KOZARSKA DUBICA 43.979278
NOVO GORAŽDE 44.230349
VIŠEGRAD 44.582208
VAREŠ 44.586482
RIBNIK 44.782242
BOSANSKI PETROVAC 44.86995
ISTOČNI MOSTAR 44.941634
PETROVO 45.114921
HAN PIJESAK 45.447025
TRNOVO - RS 45.72
GLAMOČ 45.77772
PELAGIĆEVO 46.002298
KRUPA NA UNI 46.316217
PETROVAC 46.454293
ISTOČNI DRVAR 47.987341
ISTOČNI STARI GRAD 48.099911
KALINOVIK 48.111384
DRVAR 48.288089

TRNOVO - FBiH 49.143142
BOSANSKO GRAHOVO 52.105349
KUPRES - RS 53.713333
Last edited by The BEN10 on 01/07/2016 10:53, edited 1 time in total.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3205 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

homar wrote:
prezimenko wrote:
madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.

Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.

Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.

S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?

Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
Ti se razumiješ u historiju kao i simona i kriv .... Ne čudi me da se u popisu stanovništva nalazi toliki broj nepismenih.
Tumaci historiju kako hoces s tim da mislim da nisi kompetentan da je tumacis(ako imas doktorat i ucestvujes u radnoj grupi za tumacenje onda izvini moram povuci izjavu). Ja ti kazem kako stvari stoje na terenu.
Isto kao sto balkanac nikad nece biti pravi Austrijanac tako ni Sandzaklija nikad nece biti Bosanac/Bosnjak.

Samo nam pored "velike" Srbije i Albanije fali jos budala koji zagovaraju ideju "velika" Bosna koja ima Sandzak u svojim granicama
Last edited by prezimenko on 01/07/2016 10:54, edited 1 time in total.
Zastozato
Posts: 1234
Joined: 27/09/2014 23:18

#3206 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Zastozato »

Najveci dio Sandzaka je bio u sastavu Bosne prije dolaska Turaka, za vrijeme kralja Tvrtka. Pogledajte karte da se uvjerite. Sandzak je okupiran od strane Srbije i Crne Gore 1912 godine nakon Balkanskih ratova. Tada po prvi put nakon vise od 500 godina ulazi u sastav Srbije, odnosno Crne Gore, ako su se te drzave uopce tako zvale u 14 vijeku. U toku prvog i drugog svjetskog rada Sandzak je bio izborio autonomiju da bi ih neko nakon ratova ukinuo. Pored domicilnih Bosnjaka u Sandzaku, veliki broj njih vodi porijeklo iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine, a tu su doselili dolaskom austrougara u BiH. Bosnjaci u Sandzaku imaju svako legitimno pravo da sebe zovu Bosnjacima, mnogo vise nego sto se pravoslavno i katolicko stanovnistvo u Bosni nazivaju Srbima, odnosno Hrvatima.
Interesantno da nekima ne smeta da u Bosni imamo Srbe i Hrvate, ali smeta im sto u Sandzaku imamo Bosnjake. Bas me zanima ko su ti ljudi koji tako razmisljaju. Ko su uopce ljudi koji drugima odredjuju kako ce oni sami sebe zvati. Sreca pa se takvi nista ne pitaju i svoje misljenje mogu okaciti macku o rep.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3207 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

Zastozato wrote: Interesantno da nekima ne smeta da u Bosni imamo Srbe i Hrvate, ali smeta im sto u Sandzaku imamo Bosnjake. Bas me zanima ko su ti ljudi koji tako razmisljaju. Ko su uopce ljudi koji drugima odredjuju kako ce oni sami sebe zvati. Sreca pa se takvi nista ne pitaju i svoje misljenje mogu okaciti macku o rep.
Pa "Bosanci"-velike demokrate i pobornici građanskog društva :-)
Demokratija na jeziku, a mentalni sklop zaostao iz nekih prošlih vremena...jednoumnih, "brkatih"...
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3208 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

Zastozato wrote:Najveci dio Sandzaka je bio u sastavu Bosne prije dolaska Turaka, za vrijeme kralja Tvrtka. Pogledajte karte da se uvjerite. Sandzak je okupiran od strane Srbije i Crne Gore 1912 godine nakon Balkanskih ratova. Tada po prvi put nakon vise od 500 godina ulazi u sastav Srbije, odnosno Crne Gore, ako su se te drzave uopce tako zvale u 14 vijeku. U toku prvog i drugog svjetskog rada Sandzak je bio izborio autonomiju da bi ih neko nakon ratova ukinuo. Pored domicilnih Bosnjaka u Sandzaku, veliki broj njih vodi porijeklo iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine, a tu su doselili dolaskom austrougara u BiH. Bosnjaci u Sandzaku imaju svako legitimno pravo da sebe zovu Bosnjacima, mnogo vise nego sto se pravoslavno i katolicko stanovnistvo u Bosni nazivaju Srbima, odnosno Hrvatima.
Interesantno da nekima ne smeta da u Bosni imamo Srbe i Hrvate, ali smeta im sto u Sandzaku imamo Bosnjake. Bas me zanima ko su ti ljudi koji tako razmisljaju. Ko su uopce ljudi koji drugima odredjuju kako ce oni sami sebe zvati. Sreca pa se takvi nista ne pitaju i svoje misljenje mogu okaciti macku o rep.
Ubijedio si me od danas sebe prograsavam Njemcom !

Bolan kako ne shvacas da je Sandzak sada fizicki u Srbiji/Crnojgori i da nema veze sa zemljom Bosnom(i Hercegovinom) da ne govorim o geografskoj regiji, odnosno Sandzak nema veze sa Bosnom i Hercegovinom i fizicki i politicki je odvojen.
Ovo sada ozbiljno samo nam jos fale budale koje zagovaraju da "velika" Bosna ima Sandzak u svojim granicama.

Naravno da Srbi i Hrvati u Bosni imaju pravo da se zovu Srbi i Hrvati jer imaju njihovo drzavljanstvo za razliku od Sandzaklija to sto budale ne shvataju da im je domovina Bosna to je drugo.

Sandzaklije nemaju nikakvo pravo da se vezu za Bosnu pa samim tim i cudjenje za naziv "Bosnjak" osim vjere. Da je drugacije ne bi vas peglali za drzavljanstvo fakat spustite se malo na zemlju i prihvatite da ste stranci u zemlji koja se zove BiH.

Nemam nista protiv Sandzaklija osim Radoncica i SBB-a koej smatram klriminalnom organizacijom vodjenu interesom(u prevodu politickom strankom) niti bilo kojeg stranca u Bosni al de bolan spustite se fakat na zemlju izdigli ste se u svojim galvama iznad ljudi koji su od pravjeka zivjeli u tom podrucju i umislili da imate veca prava od njih. Sa druge strane kad vam odgovara onda je Sandzak iznad svega.

Iskreno, dovoljno je sto moramo trpiti vase u kulturu ugradjene rodbinske veze/korpuciju,Avaz i upropasten GRAS, ali da tvdite da imate ikakve veze sa zemljom BiH ide predaleko. Zahvalni smo vam za firme koje su vasi sunarodnjaci otvorili u BiH ili pare koje ste donijeli iz Njemacke i zaposlili brojne Bosance, te na vas gledamo kao i na susjede i bivse sunarodnjake u Jugoslaviji ali sve ima svoje granice.
Last edited by prezimenko on 01/07/2016 11:17, edited 17 times in total.
User avatar
Danguba
Posts: 15908
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#3209 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Danguba »

Vidjet cete vi kada preCednik objavi svoje rezultate. Sve vase cifre pasce u vodu. :D
User avatar
pezzar
Posts: 1066
Joined: 14/07/2009 13:16

#3210 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by pezzar »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
pezzar wrote:
Stari, necu ja pucati ni po kome. Nisam formirao svoj identitet na osnovu foruma, nego na osnovu činjenice da ne želim biti Bošnjak, po današnjim kriterijima. Moja vjera nema veze s time.

Problem mi je ako sam nasilno, protiv moje volje, pripisan etniji kojoj ne želim pripadati. I ne samo ja, nego i mnogi drugi.

@Alfons Kauders
Očekivalo se 100 000 - 150 000 Bosanaca ili svega ukupno, Roma, Jevreja, Bosanaca, Hercegovaca, Marsovaca?
Kmečiš na pogrešnom forumu i pogrešnim ljudima, idi na I. Capajebo forum pa tamo kukaj. Karadžićevim bojovnicima je bilo svejedno da li si Bosanac, Bošnjak ili Musliman/musliman, metak ti je bio svakako namijenjen. Niko te nigdje nije pripis'o, izjasnio si se kako si htio i to je tvoje pravo...barem u dijelu u kojem su Bošnjaci većina a na popisu se to lijepo vidi. :oops:
Promašen fudbal. Kraj diskusije, za mene.

Čekamo da nas 50,7% Bošnjaka povede u bolju budućnost, bez korupcije, sa maksimalnim iskorištavanje resursa države, uz gašenje ambicija drugih 45 % za otcjepljenjem. U zadnjih 20 godina su pokazali da su za to sposobni. Šatro.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#3211 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by sadie_forever »

statixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:

Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%

:D
ali i dalje 92% vjernika,sto je vise nego Zagreb,ili bilo koji zapadnjacki glavni grad :D ma cak i Istanbul vjerovatno ima vise ateista
Last edited by sadie_forever on 01/07/2016 11:06, edited 1 time in total.
User avatar
pici
Posts: 46381
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3212 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by pici »

sad trazit od srBa sandjak a od hRvata od zadra do erceh novog... Velika Bosna napokom :bih:
foton
Posts: 887
Joined: 05/07/2004 11:02

#3213 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by foton »

Ovaj popis je bas zanimljiva predstava! Vuk sit, a ovce na broju. Svako je dobio sta je zelio:

- Bosnjaci: apsolutna vecina na nivou BiH i to pred Bajram,
- Hrvati: podebljali cifre
- Srbi: preko 80% u RSu + jos imaju opet priliku da se nesto kao jogune (njih nivo BiH ne zanima)
- EU: popis koji su prihvatili i Bosnjaci
- BiH: podaci bitni za planiranje
- Ja: beskonacna inspiracija sa foruma
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3214 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Banksy »

Opetja033 wrote:
Banksy wrote:
Opetja033 wrote:
Ah sta ces. Dok jednom ne smrkne, drugom nece osvanuti. :wink:
Takav je zivot.
Promaklo mi je, svanulo je kome?
Onima koji su pokazali razvijenu nacionalnu svijest, koji nisu pali na ublehe i propagandu masnog Brkana, parazitskog domaceg NVO sektora koji je, uz pomoc NVO kolega iz Srbije, svesrdno propagirao neke svoje ideje pred sami popis. Naravno, samo i iskljucivo u dijelovima BiH gdje su Bosnjaci vecina.
Ta kampanja je zaista bila užasna, mislim da sam i sama pisala o tome, posbeno ona žena s čistim beogradskim akcentom čije je djelovanje sigurno izazavalo kontraefekat, ako to i nije bila namjera od početka. Sasvim bespotrebna i besmislena kampanja.
Ne vidim ništa posebno u ovim rezultatima, ništa što već otprilike nismo znali, i ne vidim razlog za toliku radost i ushićenje. Manje nas je skoro milion, demografija je katastrofalna, nepismeni smo, neobrazovani, etnički sad sasvim podijeljeni i izolirani jedni od drugih, ne vidim tu razlog za veselje. To što se plješće što je Bošnjaka više od 50%, to smo znali, ali šta sad s tim, šta to poručuje ili implicira za budućnost ako je zemlja uređena kao država tri naroda u dva entiteta, šta se tu može učiniti?
Očekivala sam nešto veći broj Ostalih - onih koji se izjašnjavaju kao Bosanci i Hercegovci, ali dobro, uzmemo li kao istinite podatke da nas je tako malo - jedini broj koji odgovara svim stranama i koji je jučer nekako bio zagubljen i izgubljen - vidimo trendove koji puno govore, ali to bi bila duža priča...
Biene Maya
Posts: 202
Joined: 25/05/2013 22:00

#3215 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Biene Maya »

dječak sa šibicama wrote:
Biene Maya wrote: Hahahaha i ponovo hahahaha! Sigurno smo u Ujedinjenim Nacijama predstavljeni kao drzava Bosnjaka, Srba i Hrvata ili smo oznaceni kao bosansko-hercegovacka drzava! Drzava jednako nacija! Na planeti postoje samo 197 nacije odnosno drzave, a naroda ima najmanje 6000! Prema tome, cim napustis granice moje lijepe Bosne, a pri tome imas bosanski pasos, ti si za svakog stranca Bosnia i nista vise! A ako ti je tesko zbog toga, nasa planeta je ogromna, a granice su otvorene!
Bosanskim pasosem brisem dupe, uglavnom.

Nije mi tesko, ovo je drzava svih nas, svih naroda i nacija, a kome mi "ostali" smetamo, neka crkne od muke. Nestati necemo :thumbup:
Koji si ti smrad! Idi djikane na ravnogorske portale i brisi dupe sa cetnickim pasosem! Bosna je nezavisna drzava, i clanica Ujedinjenih Nacija, a vi mozete i dalje guslati i sanjati kako ce je nestati! I nemoj da mi se obracas vise! Je li ti jasno?!
foton
Posts: 887
Joined: 05/07/2004 11:02

#3216 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by foton »

sadie_forever wrote:
statixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:

Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%

:D
ali i dalje 92% vjernika,sto je vise nego Zagreb,ili bilo koji zapadnjacki glavni grad :D ma cak i Istanbul vjerovatno ima vise ateista
Ma popis bio taman tu negdje za Bajram... pa ponijelo :D :-)
Nikola Testa
Posts: 933
Joined: 04/09/2013 20:45

#3217 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Nikola Testa »


Nisi ti nista utvrdio ni 10% a kamoli 100%.
Nijedan jedini pisani izvor sa juznoslavenskih prostora, iz srednjeg-kasnog srednjeg vijeka, ne pominje "Bosance". Jednostavno ne postoji. Prvi izvori pominju Bosnjane.
Nijedan izvor prije ovoga o kojem diskutujemo, iz vremena kralja Tvrtka II (dakle nije kralj Tvrtko kako si ti pogresno napisao), nijedan dokument iz otprilike tog perioda i svi dokumenti nesto poslije ovog perioda - ne spominje "Bosance". Nijedna povelja, nijedan dokument, nijedno pismo. Samo i iskljucivo Bosnjani.

Eh sada kada je u pitanju ovaj dokument, da ljudi znaju o cemu pisemo: Radi se o slucaju iz 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanic poslao bosansku delegaciju u Budim radi cestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenciku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vodja bosanske delegacije rekao da su: "Bosnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom".

To se kod svih historicara, bez izuzetka, uzima kao prvi pisani trag za moderniju izvedenicu ranog "Bosnjanina" i modernog "Bosnjaka". Ti si u potpunosti usamljen sa ovim svojim tumacenjem, ne postoji nijedan jedini historicar koji zastupa tvoju teoriju.

Iz jednog prostog razloga: u potpunosti je nemoguce da svi ostali izvori: prije ovoga, oko ovoga perioda i nakon ovoga perioda spominju samo i iskljucivo Bosnjane/Bosnjake. Jednostavno ne postoji izvor koji pominje "Bosance". Ovo bi onda bio potpuno izolovan, nicim izazvan, slucaj koji se u srednjovjekovnoj Bosni ni prije toga ni poslije toga nije ponovio.
Samim tim nema ni milimetra prostora da bi se taj slucaj tumacio na nacin na koji ti, tako usamljeno, radis.

Jedino logicno objasnjenje jeste da je u poljskom jeziku ostalo staro, srednjovjekovno i izvorno, znacenje termina "Bosnjak". Tj da time oznacavaju sve stanovnike BiH. To uopce nije usamljen slucaj. Ista stvar je i sa albanskim jezikom gdje termin "Boshnjak" obuhvata sve stanovnike BiH. Ili recimo da se u dosta romanskih jezika termin "bosanski" prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".

Svako drugo tumacenje je na nivou naucne fantastike i, kao sto rekoh, ne postoji historicar koji zastupa neko drugo misljenje po pitanju ovog slucaja sa delegacijom.

Naravno, mozes ti zastupati sta god zelis. Medjutim struka te pobija.
Domaći izvori ne spominju Bosance ali strani spominju, tako da tvoja tvrdnja nije do kraja tačna. Siguran sam da se mogu naći i dubrovački izvori koji govore o Bosancima. Ovako na brzinu nasao sam venecijanski i dokument iz Avinjona, tadašnjeg centra katoličke crkve. Bosanac je bio pojam koji su koristili stranci da imenuju stanovnistvo Bosne dok domaće povelje govore o Bošnjanima.

01.02.1327

Papa govori o potrebi pokretanja rata protiv Bosanaca, Transilvanaca i onih koji naseljavaju oblast Sklavonije

"Ideoque discretion tue per apostolic scripta mandamus, quatenus per fraters tuos, quos ad hoc idoneos putaveris, contra omnes Transilvanos, Bosnenses et Sclavonie, qui heretici fuerint" Theiner, Monumenta Hungariae, I, 513 str, DCCXCI

Također Venecijanci 1466. godine govore o Bosancima.

Mletačko Vijeće govori da bosansku kraljicu Jelenu (Maru) posjećuju Bosanci i Mađari u samostanu sv. Stjepana kod Splita.

"Comiti Spaleti. Accepimus superioribus diebus litteras vestras, quibus intercetera tetigistis, reginam olim Bossine monasterium sancti Stephani prope muros istius civitatis nostre inhabitare, compluresque Bosnenses nec non Hungaros visitationis greatia ad illam sepe accedere, que res nobis et suspiciosa et periculosa videtur. " Ljubić, Listine o odnošajih, 384-385, br. CCCLXXXXV.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4622
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#3218 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by bh.tornjak »

prezimenko wrote:
Tumaci historiju kako hoces s tim da mislim da nisi kompetentan da je tumacis(ako imas doktorat i ucestvujes u radnoj grupi za tumacenje onda izvini moram povuci izjavu). Ja ti kazem kako stvari stoje na terenu.
Isto kao sto balkanac nikad nece biti pravi Austrijanac tako ni Sandzaklija nikad nece biti Bosanac/Bosnjak.

Samo nam pored "velike" Srbije i Albanije fali jos budala koji zagovaraju ideju "velika" Bosna koja ima Sandzak u svojim granicama

tom logikom Srbi i Hrvati u BiH nisu Srbi i Hrvati ...nego su Bosnjaci/Bosanci
BAK-eV
Posts: 2647
Joined: 17/10/2012 18:53

#3219 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by BAK-eV »

Nikola Testa wrote:
Domaći izvori ne spominju Bosance ali strani spominju, tako da tvoja tvrdnja nije do kraja tačna. Siguran sam da se mogu naći i dubrovački izvori koji govore o Bosancima. Ovako na brzinu nasao sam venecijanski i dokument iz Avinjona, tadašnjeg centra katoličke crkve. Bosanac je bio pojam koji su koristili stranci da imenuju stanovnistvo Bosne dok domaće povelje govore o Bošnjanima.

01.02.1327

Papa govori o potrebi pokretanja rata protiv Bosanaca, Transilvanaca i onih koji naseljavaju oblast Sklavonije

"Ideoque discretion tue per apostolic scripta mandamus, quatenus per fraters tuos, quos ad hoc idoneos putaveris, contra omnes Transilvanos, Bosnenses et Sclavonie, qui heretici fuerint" Theiner, Monumenta Hungariae, I, 513 str, DCCXCI

Također Venecijanci 1466. godine govore o Bosancima.

Mletačko Vijeće govori da bosansku kraljicu Jelenu (Maru) posjećuju Bosanci i Mađari u samostanu sv. Stjepana kod Splita.

"Comiti Spaleti. Accepimus superioribus diebus litteras vestras, quibus intercetera tetigistis, reginam olim Bossine monasterium sancti Stephani prope muros istius civitatis nostre inhabitare, compluresque Bosnenses nec non Hungaros visitationis greatia ad illam sepe accedere, que res nobis et suspiciosa et periculosa videtur. " Ljubić, Listine o odnošajih, 384-385, br. CCCLXXXXV.
Ista stvar je i sa Hrvatima, Horvatima, Slavoncima ...
Slicno sa Srbima, Servima, Srbljima ....

Terminologija i jezik su se mjenjali. Narod isti bio i ostao.

Ali jok.
Samo se u slucaju Bosnjana=Bosnjaka=Bosanaca prave nekakve vratolomije i izmisljaju zasebni identiteti za svaku jezicku varijantu.

Znamo i zasto.

Ignore!
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3220 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

bh.tornjak wrote:
prezimenko wrote:
Tumaci historiju kako hoces s tim da mislim da nisi kompetentan da je tumacis(ako imas doktorat i ucestvujes u radnoj grupi za tumacenje onda izvini moram povuci izjavu). Ja ti kazem kako stvari stoje na terenu.
Isto kao sto balkanac nikad nece biti pravi Austrijanac tako ni Sandzaklija nikad nece biti Bosanac/Bosnjak.

Samo nam pored "velike" Srbije i Albanije fali jos budala koji zagovaraju ideju "velika" Bosna koja ima Sandzak u svojim granicama

tom logikom Srbi i Hrvati u BiH nisu Srbi i Hrvati ...nego su Bosnjaci/Bosanci

10x ponavljam imaju drzavljanstvo tih zemalja od osnivanja Zemlje ali se zna da im je zemlja iz koje su Bosna. Ozbiljno ne mogu da shvatim da neko Sandzaklije moze Bosancima prozvati
Last edited by prezimenko on 01/07/2016 11:24, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3221 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Dozer »

statixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:

Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%

:D
A ovo bi, u stvari, trebalo da su procenti pravih vjernika u BiH, tj. muslimana, pravoslavaca i katolika. Jer - toliko ih je zaista vjernika. Sve ostalo je na baterije - radi raje, radi okruzenja, radi zaposlenja, radi, radi, radi...ali ih je najmanje radi vjere kao takve.
Ide okolo odlicna, ali i nadasve istinita zajebancija:
Image
S tim sto je bih ja ovo gore nazvao "Bosnjacki patriotizam", a ne bosanski.
Nista drugacije nije ni kod druhi i trecih, samo su druge stvari u pitanju. Drugim rijecima - vjera je vecini BH gradjana neka vrsta modnog trenda, i nista vise.

Sto se tice "Bosanaca na aparatima", jedna ovakva konstrukcija samo pokazuje izrazito neinteligentno nerazumijevanje stvari.

Ovdje da je bilo imalo pameti u narodu, kako nazalost nije, umjesto 50% Bosnjaka na popisu bi bilo 55% Bosanaca i Hercegovaca. Time bi se momentalno i trajno zadao konacni udarac svim mogucim retrogradnim i secesionistickim snagama medju Srbima i Hrvatima.
Automatski se vise nista sto se tice BiH kao drzave ne bi moglo dovoditi u pitanje - ni bosanski jezik, ni BH nacija, ni drzava kao takva.
To bi bio i odlican uvod u promjene etnickog ustava i pokretanje (konacno) prema gradjanskoj drzavi.
Ali, to se nije desilo iz prostog razloga sto su i bosnjacki "velikani i vodje" guslali identicnu "Bitno je biti" pricu, jer upravo to bosnjastvo njima obezjedjuje pozicije i vlast, identicno kao i njihovim haverima, partnerima i prijateljima - Srbima i Hrvatima.

A sta smo dobili?
Realno - nista. Dobili smo nevidjenu radost Bosnjaka jer su, zaboga, etnicka vecina u drzavi. Jah...i? Sta to ikome, realno, znaci? Nikome nista.
Da li ce to na bilo koji nacin promijeniti bilo sta u sustinskom, funkcionalnom smislu u drzavi? Nece ni za milimetar.

Ali, znate sta se postiglo? Betoniranje postojeceg etno-nacionalistickog st(r)anja za narednih minimalno 20 godina.

Zapitajte sami sebe, na licnom nivou:
- Da li vam je dobro u svemu ovome ovakvom? Realno, dobro je samo onima koji su na neki nacin naslonjeni na tu BHS matricu.
- Da li u svemu ovome ovakvom vidite perspektivu za sebe i/ili svoju djecu? Ja ne, najiskrenije. I zato dijete saljem vani da studira. I da se, po mogucnosti, nikada vise ovdje ne vrati.
- Da li je ovo samo produzavanje ekonomske, obrazovne i socijalne agonije? Vjerovali ili ne - jeste. Apsolutno.

A "Bosnjak" kao termin/naziv zna se od kada je, kao i sta je predstavljao. To je bio samo osmanski/turski naziv na stanovnike tadasnje Bosne.
A Bosna je i tada bila Bosna.
Osmanlije su nekad od 1389., i zauzimanja Srbije, bili uz Bosnu i od tada pocinju njihovi trgovacki, ali i vojni ulasci/upadi u Bosnu koji su trajali sve do 1437., kada se vise nije mogao placati danak i kada su Osmanlijama prepusteni neki dijelovi istocne Bosne, da bi onda i cijela Bosna potpala pod Osmansku vlast od 1463..
Medjutim, turski jezik i obicaji su vec tada u Bosni bili prisutni preko 70 godina, pa je i sasvim logicno da je doslo o do promjena u tadasnjem bosanskom jeziku.

Zapitajte se - zasto MBO, a onda i SDA kasnije, nisu za "istorijsko ime" uzeli jos stariji naziv bosanskog naroda, tj. Bosnjani?
Ne znate, ili ne mozete dokuciti?
Pa zato sto do dolaska Osmanlija i pojave naziva "Bosnjaci" u Bosni nije ni bilo muslimana, nego je stanovnistvo bilo vecinsko katolicko, a zatim i bogumilsko i pravoslavno (da se ne zajebete - to tada nisu bili ni Hrvati, ni Srbi, nego Bosnjani katolici i pravoslavci, kasnije Bosnjaci katolici i pravoslavci, a u neka doba dijelom i Bosnjaci muslimani).

Jasno je, dakle, da se oduvijek radilo SAMO i JEDINO o Bosancima, ali se radi jezickih varijacija to izgovaralo drugacije.
Tako smo mi i danas svi, zapravo, nacionalni Bosanci i Hercegovci, etnicki Bosnjaci, Srbi, Hrvati, a imamo i 17 nacionalnih manjina poput Roma, Jevreja, Njmeaca, Albanca, Madjara, itd..

Hajmo sad, onanija na juris ;)
Last edited by Dozer on 01/07/2016 11:34, edited 5 times in total.
Novak20
Posts: 15240
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3222 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Novak20 »

mO k3 wrote:
Novak20 wrote:
pici wrote:samo sabura pa akobogda inshallah za dvajst godina kad nas bidne 70% referendumon izglasat sHerijat i bog te veseliJo... napokoM svoji na svome... :bih: :bih: :bih: :bih:
Pa u Federaciji se komotno može izglasati šerijat odmah. :D Šta se čeka ?
Sve ili ništa onda ima da uvedemo ministarstvo za sunecenje :mrgreen:


Samo chunacabrio
:thumbup:

Predlažem tebe za ministra. :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51221
Joined: 29/06/2011 23:39

#3223 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by dječak sa šibicama »

Biene Maya wrote: Koji si ti smrad! Idi djikane na ravnogorske portale i brisi dupe sa cetnickim pasosem! Bosna je nezavisna drzava, i clanica Ujedinjenih Nacija, a vi mozete i dalje guslati i sanjati kako ce je nestati! I nemoj da mi se obracas vise! Je li ti jasno?!
:D
ultrajvosa 1987
Posts: 863
Joined: 18/11/2008 17:34

#3224 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by ultrajvosa 1987 »

Pa Sandzaklije niko i ne zove Bosancima, nego Bosnjacima.. koliko sam upratio ..
Nego jesu li i u Konjicu, Jablanici, Mostaru.. Bosanci ?!


P.S. Hrvati imaju HR drzavljanstva, Srbi iz RS nesto i nisu zaludjeno Srpskim pasosima....
statixx
Posts: 9820
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#3225 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by statixx »

sadie_forever wrote:
statixx wrote:Procenti agnostika, ateista i onih koji se nisu izjasnili:

Sarajevo 8,2%
Mostar 3,7%
Banja Luka 3,3%

:D
ali i dalje 92% vjernika,sto je vise nego Zagreb,ili bilo koji zapadnjacki glavni grad :D ma cak i Istanbul vjerovatno ima vise ateista
Ma ako izuzmes one sto su pisali islam cisto da podebljaju Bosnjak, ima ih puno vise.

Meni je cudno da Teheran ima vise ateista od Banja Luke. :D
Locked