GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3176 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik »

Hemera wrote:
poznanik wrote:
Hemera wrote:moze samo da bude uspjesan metod privatizacije poput Biraca...hahahaha sa preko 700 mil .gubitka...
vrlo uspjesno hahahahah
Ne znam kakav razlog imaš za ove prekobrojne smajlije, ja ne vidim niti jedan :?
Je li Birač u trenutku privatizacije imao dug u poslovanju? Kad i kako je nastalo trenutno dugovanje, i zbog čega?
pomenuo si uspjesanu privatizaciju i nakon sto ti napisah u cemu je birac "uspjesan" ne javljas se... :lol: :lol:
birac je poslije uspjesne privatizacije i to uspjesno jos jedan put naglasavam...provalio vrijednost firme dugovanjima i + dodatnih 100mil
ne,nisu privatizovali ljudi pa pobjegli,nego nastavila garnitura da posluje...posluje do bankrota
vjeruj,nema osnova da bude to argumentovano kretanjima na svjetskom trzistu
vec totalnom neznanju u upravljanju firmom,i to totalno....


nego kada ce se rasprodati taj gras i doci ti privatnici sa vozilima ala "đilasova" ili bolja....
kada ce kupiti te tramvaje od par miliona,kad ce renovirati prugu,pa je potom produziti pa sve u pojasu naglancati ovim napacenim gradjanima i jos udariti cijenu po mjeri socijale koja vlada... :lol:
aali sve u skladu sa evropskim standardom...nista javasluk... :lol:
Ne zamaraj se, ne iskačem ja iz grma na svaki tvoj post, kao što ti radiš, uz to još i dječije provocirajućim komentarima. Od ovog posta, stavio sam te među "gnjavatore" :D

No, samo da odgovorim: U vrijeme privatizacije Birač, jedna od mnogobrojnih firmi koje sam ovdje naveo kao uspješan model privatizacije, nije bila u negativnom poslovanju i nije bila dužnik, takva je postala tek poslije, i to najviše zbog poremećaja u cijeni el. energije i u cijeni glinice. To su reusursi na koje je teško uticati.

Niko pametan ne može porediti poslovanje Birača sa poslovanjem GRAS-a, te dvije djelatnosti i njihova zavisnost od repromaterijala je ogromna.

Kod GRAS-a treba primjeniti javno-privatno partnerstvo. Vlada KS ima čak i zakon, kojim ima pravno pokriće za prekid poslovanja GRAS-a i prestanak nerentabilnosti u njegovom poslovanju. Kanton je vlasnik sve opreme, kompletne infrastrukture, nepokretne imovine koja vrijedi izuzetno mnogo. Zar ne može Vlada KS prodati izuzetno vrijednu lokaciju tramvajske Remize, ili trolejbusne, proidati svu nepotrebnu opremu i sl. i nakon plaćanja GRAS-ovog duga, sa ostatkom kapitala ući u partnerstvo sa najboljim ponuđačem usluga javnog prevoza putnika, pod određenim uslovima, povoljnim za obje strane... Naravno da može, i naravno da o tom partnerstvu treba razmišljati i praviti kalkulacije. Javno-privatno partnerstvo je već uobičajen način poslovanja u svijetu, žao mi je što ti o tome nemaš pojma. Teško je s nekim ulaziti u diskusiju uz njegovu ograničenost, i milion smajlića koji se glupavo klebere, bez ikakvog smisla :-)
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3177 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

zao mi je sto ti mozda neces uspjeti privatizirati gras i uvesti novopeceni model tovarenja privatnika na budzet
:lol: :lol:
toga mi je najvise zao,a za ogranicenost nemam nesto posebno za reci...ogranicenost tvoja se i ogleda u tome da samo tvoj model kupovine-preprodaje gradskog saobracaja iz tvoje perspektive je jedini ispravan i rjesenje svih problema u ovom gradu
masta moze svasta pa tako sjediti i smisljati modele privatizacije i "partnerstva" u ovoj drzavi za interes gradjana i lezati na lovi do krova :lol: :lol: :lol: :lol:
ne cudi me prica
ima mnogo musterija koje zijevaju na lokacije grasa....

ne zna se kako ko i gdje zgrce lovu po radnim mjestima,i na koji nacin,i to po "zakonu" i jos razmislja o kupovini grasa i svega njihovog :mrgreen: :mrgreen:
biznisovanje.... :lol: :lol: :lol:

8-)
Last edited by Hemera on 13/08/2012 01:25, edited 1 time in total.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#3178 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

A i ti isto neces da kazes da zglobni MAN Lions Classic garazni broj 406 koji radi na komercijali i koji je tehnicki vrlo slican Ikarbusu IK-206, samo skuplji 100 hiljada maraka, kuha svaki dan i izbacuje vodu. I sad ces reci i MAN je Djilasov, nekvalitetan. Nema to druze moj veze s kvalitetom vec sa +40 stepeni i preopterecenosti buseva koji se tjeraju do krajnjih granica izdrzljivosti, a zbog manjka vozila.

I da, ovo je taj novi Ikarbus, i kad moze da zadovolji potrebe jedne Moskve, Rima, Beograda, Novog Sada, ne vidim razlog zasto ne bi mogao i u Sarajevo.

http://ikarbus.rs/naslovna/proizvodi/ik-218
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3179 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

NEOPLAN wrote:A i ti isto neces da kazes da zglobni MAN Lions Classic garazni broj 406 koji radi na komercijali i koji je tehnicki vrlo slican Ikarbusu IK-206, samo skuplji 100 hiljada maraka, kuha svaki dan i izbacuje vodu. I sad ces reci i MAN je Djilasov, nekvalitetan. Nema to druze moj veze s kvalitetom vec sa +40 stepeni i preopterecenosti buseva koji se tjeraju do krajnjih granica izdrzljivosti, a zbog manjka vozila.

I da, ovo je taj novi Ikarbus, i kad moze da zadovolji potrebe jedne Moskve, Rima, Beograda, Novog Sada, ne vidim razlog zasto ne bi mogao i u Sarajevo.

http://ikarbus.rs/naslovna/proizvodi/ik-218

neces da kazes ciji je MAN koji se pregrijava
turkiš varijanta

a neces svjesno da kazes koliko se preradjenog ulja i svjesnih sabotaza u vozila grasa nabilo pa su jednim dijelom nemoguca za koristiti ni pri minimalnim opterecenjima

nije sve u gomilanju putnika i guzvama,ima mnogo vise od toga...ali stvar priznanja :)

a prije nego pohvalis ikarbusa kao fantasticno rjesenje za gras i sarajevski teren vidjeces sta ce biti za par godina i na sta ce liciti kad se podvuce crta za njihovo odrzavanje i stanje....
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#3180 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Daj bolan, cuj turski MAN to je otprilike ko da kazes ne valja vw iz fabrike u Kini, il Kia iz Slovacke. Nidje veze. MAN je MAN gdje god se pravio, jer ne bi oni svoju znacku stavljali na smece.

Ove price o sabotazama su smijesne, al sve i da su tacne, opet je bolje da ljude vozi IK Avancity s klimom nego MAN go ko pistolj i to za istu ili manju lovu. Ionako im je mehanika ista...
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3181 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

vidim da su smijesne...dovoljan dokaz o tome kako u radionama sve "perfektno funkcionise bez obzira na nedostatak para za dijelove"...o ugradjivanju polovnih necemo pricati...to je totalna laz sa ciljem "diskreditacije firme"...novim dijelovima se gubi trag a stara i potrosena se svakodnevno nalaze u vozilima
ko kaze drugacije laze i krade
to svi znaju,ne iz prica mahalskih vec sto se to desava svakodnevno
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#3182 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Ama sad brkas kruske i jabuke, jedna stvar je nedostatak dijelova za buseve kojih ima raznih marki, modela, godista, a drugo je izjaviti da se u NOV autobus sipa STARO PRERADJENO ULJE i da neko vrsi sabotaze, tj SABOTAZA=NAMJERNO IZAZIVANJE KVARA. Halo covjece, odvadi malo... jesu svakakvi, al ludaci, psihopate i ubice nisu.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3183 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

ti vrlodobro znas kakvi se dijelovi ugradjuju u vozila
nije ovdje niko naivan ni toliko glup da povjeruje u pricu "nema se"
kad se otkrije lopovluk evidentirani odjednom nije moglo nema se itd...

i koliko je vozila sakriveno da su pokvarena a nisu bila,a da ne pricaamo o iznosenju svega sto se more utusiti za lovu-zeljezo,kradje nafte,

nije ni direktorova prica od zimus djaba o broju dijelova koji su se kupovali i frcale pare na sve strane doslovno da nisi morao popravljati vec kupiti novo vozilo a dijelovi da su se ugradjivali kako su kupovani vozila ne bi stradavala i bila unistena za kratko vrijeme,vec bi se ,logicno,produzilo njihovo trajanje znaci odrzavas ih,ali jok upolovilo se sve,nema ih!

a i debelih dosijea po grasu ima
pocev od dilera droge,silovatelja,siledzija,pobjegulja preko granice radi raznih krivicnih djela,lopova itd
jedno od rjesenja za gras je izmedju ostalog i pretresanje dosijea uposlenika ima barem da ih otpadne 200 bez da ih moras isplatiti...i eto grasa na zelenu granu.pravi pravcati visak.
i to je tesko priznati jer istina boli.
jbg neke ne boli sto posteno tamo se lome,dok pojedini organizovano firmu potkradaju na razne nacine
da povratis

jedna od prvih stvari jeste da se pojedinci pomire sa cinjenicom da firma nije njihova cacevina,da mogu od nje raditi sta hoce,nisu grasovi elementarni problemi neplacanje od strane drzave ono sto ih zaista slijeduje,nek gras pomete unutar sebe i to za sva vremena i tako ce rijesiti svoje boljke,steta ljudi koji tamo trpe i gradjana radi organizovane grupe kleptomana.
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#3184 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Akibh »

mahalas505 wrote: Na osnovu cega ti strpa covjeka u Gras? Fakat lupas nigdje veze, de se malo presaberi. Covjek iznosi ovdje cinjenice koje imaju smisla, a sta si ti iznio?
I naravno da je 99% kriva vlada, sta je tu sporno? Ova tema 130 stranica, plus nekoliko zakljucanih tema sa istim sadrzajem u proslosti se na kraju svede da je kriva vlast, i jeste jedini krivac. Lako je pomesti sitnu "buraniju".
Haha, Laki je malo nervozan, shvatljivo.
I ja vama preporucujem da se presaberete pa da skontate:
- Mozda malo da se smanje plate
- Mozda bi se moglo prezivjeti i bez regresa
- Mozda necete umrijeti od gladi ako prestanete krasti gume, ulje, naftu, rezervne dijelove, inventar

Vlada jeste kriva a najvicse jer nije otvorila goli otok za GRAS-ovce, vecinu njih, cast izuzecima
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3185 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by goran16v »

Nekad davno je Magazin Start BiH je izracunao i napisao da je Bimo Jusufranic sa platom od 1400 KM kao direktor JKP GRAS morao raditi 140 godina, bez da jede i pije od tih para, da bi od plate mogao sagraditi kucu koji je navodno "od plate" sagradio. Bimo tuzio ih tuzio i izgubio na sudu!
User avatar
Hajlac
Posts: 5807
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#3186 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hajlac »

Hemera wrote:naravno da nisu svi u pogonu,znas ti to bolje nego ja,vjeruj

zahvaljujuci mafijaskom nadzornom odboru kojeg je imenovala vlada i mafijaskoj strukturi pravnika i inzinjera u grasu vozila su nezakonito kupljena

neces da priznas da prokuhavaju u jednoj smjeni na 100 izbace

tvoj problem

jer valjalo se ugraditi u lopovluk
Lud i ponosan wrote:^^

Bitno je popljivati i napisati da je smece, bez ikakvih argumenata. Nasa posla, poprilicno iritantno je to citati.

bitno je lupati ono sto ne znas
poprilicno je iritantno citati lazi i neistine
vise vozila ne voze i stoje po terminalu i iskacu iz reda voznje

a da ne pricam o PODIGNUTOM POKLOPCU na vozilima jer se pregrijavaju
pa strucnjaci umislili da im je to motor na vazdusno hladjenje pa ga hlade...

i to IKARBUSI! NE MAN-ovi Japanske donacije...

ali ne vrijedi se raspravljati
teren govori drugacije
Da, ovo vidjam svaki dan i samo cekam kace se neki zapaliti :-)

Ja u kakvo smece idu nase pare od poreza :x
User avatar
Hajlac
Posts: 5807
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#3187 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hajlac »

NEOPLAN wrote: @Akibih. Prvo ja ne spadam u 2000 "cvjecki". Drugo opste je poznato da Gras ne moze prnuti bez dozvole Vlade, a ne kupit 30 autobusa. Trece, nisu u Grasu svi cvjecke, naravno da ima svakakvih, al politika je cudo vjeruj mi.
Jasta, nisu Bimo i male Bime-nasljednici pokrali i u crno zavili firmu vec Vlada.

Nisu kriminalni elementi unutar firme pokrali sve zivo i ugradjivali se u nabavke od metli do vozila vec Vlada.

Nisu primitivci zaposljavali 'svoje' po zavicajnoj osnovi vec Vlada.

Hau jes nou :-) :x
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#3188 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Sve to vlada aminuje zato i kazem da su politicke igre. vlada postavi svoje ljude u firmu i preko njih izvlace lovu i poslije dijele tal. pa nije samo u grasu tako u svakoj drzavnoj firmi je isto, samo sto je sad gras dosao na red za unistenje i jeftinu privatizaciju.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3189 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

pretpostavljam da je vlada aminovala igrače u grasu da poneki iznese felgu,glavcine od autobusa,pa da svrne kombi sa ceste u zadnjim turama da iscucla naftu,da nove dijelove pokrade,a ugradi stare,a postoji dokaz da su kupljeni,pa je aminovala da pojedinci kradu pazare,aminovala zimus mafiju da naspu 100% vodu umjesto antifriza pa time izazvalo havarije na motorima,
i po posljedni put na ovoj dosadnoj temi cu reci i alajhmanet
da jedan je dosao u firmu da pravi nered,a za njim jos kamara poletila da se ugradi
niko s enije sjetio da prati ljude koji prave red...tesko je dici ljenguzu da radi to boli a neka drugi ispastaju
firmu od propadanja su prvenstveno radnici i to svi mogli sprijeciti,ali nisu
jer lakomoralni pojedinci poletili da otkinu dio kolaca kroz svakodnevno lopovisanje i svi sokntali kad more on mogu i ja...i tako krenulo,zinula guzica kako se kaze...
zato ce sitna buranija ostati popisana za posao koji posteno obavlja zajedno sa korisnicima
a stoka nek hajruje
vazda je to tako bilo :skoljka:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3190 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

Akibh wrote:
mahalas505 wrote: Na osnovu cega ti strpa covjeka u Gras? Fakat lupas nigdje veze, de se malo presaberi. Covjek iznosi ovdje cinjenice koje imaju smisla, a sta si ti iznio?
I naravno da je 99% kriva vlada, sta je tu sporno? Ova tema 130 stranica, plus nekoliko zakljucanih tema sa istim sadrzajem u proslosti se na kraju svede da je kriva vlast, i jeste jedini krivac. Lako je pomesti sitnu "buraniju".
Haha, Laki je malo nervozan, shvatljivo.
I ja vama preporucujem da se presaberete pa da skontate:
- Mozda malo da se smanje plate
- Mozda bi se moglo prezivjeti i bez regresa
- Mozda necete umrijeti od gladi ako prestanete krasti gume, ulje, naftu, rezervne dijelove, inventar

Vlada jeste kriva a najvicse jer nije otvorila goli otok za GRAS-ovce, vecinu njih, cast izuzecima
Ma nisam ja nervozan, nego "padobranci" kao ti ulete svako malo, i pocnu lupati ko Maksim po diviziji.
I ovo sto si gore postavio sve stoji, i vec je to imenovano barem 10 puta na ovoj temi, da se procitao vidio bi da sam upravu. Ali nece onaj ko krade pokrenuti sam protiv sebe istragu, zar ne?
Hemera wrote:pretpostavljam da je vlada aminovala igrače u grasu da poneki iznese felgu,glavcine od autobusa,pa da svrne kombi sa ceste u zadnjim turama da iscucla naftu,da nove dijelove pokrade,a ugradi stare,a postoji dokaz da su kupljeni,pa je aminovala da pojedinci kradu pazare,aminovala zimus mafiju da naspu 100% vodu umjesto antifriza pa time izazvalo havarije na motorima,
i po posljedni put na ovoj dosadnoj temi cu reci i alajhmanet
da jedan je dosao u firmu da pravi nered,a za njim jos kamara poletila da se ugradi
niko s enije sjetio da prati ljude koji prave red...tesko je dici ljenguzu da radi to boli a neka drugi ispastaju
firmu od propadanja su prvenstveno radnici i to svi mogli sprijeciti,ali nisu
jer lakomoralni pojedinci poletili da otkinu dio kolaca kroz svakodnevno lopovisanje i svi sokntali kad more on mogu i ja...i tako krenulo,zinula guzica kako se kaze...
zato ce sitna buranija ostati popisana za posao koji posteno obavlja zajedno sa korisnicima
a stoka nek hajruje
vazda je to tako bilo :skoljka:
Stavi ponekad koje veliko slovo i tacku, tesko sve pohvatati :) .
Inace slazem se u vecini recenog. Ali problem ti je da je covjek proklet, a posebno nas covjek,i kad mu se dozvoli ukrasce sve sto je moguce. Zato menadzment treba da ima kontrolu svega sto se nalazi u firmi. Mislim lahko je uvesto disciplinu, jednostavno se podijele otkazi onim za kojim se pokazu da kradu, i eto primjera drugima. Tesko bi vise neko rizikovao da ista vise ukrade. Medjutim, sta ces kad menadzment krade, sta onda? Onda se gubi citava kontrola na firmom.
Drugacije bi bila sada situacija u Grasu, da je npr. Bimo(Dr. Ibrahim Jusufranic), osudjen za ovoliki dug nastao za vrijeme njegova mandata. Samo pitanje ko ce ga osuditi?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3191 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by goran16v »

NEOPLAN wrote:Sve to vlada aminuje zato i kazem da su politicke igre. vlada postavi svoje ljude u firmu i preko njih izvlace lovu i poslije dijele tal. pa nije samo u grasu tako u svakoj drzavnoj firmi je isto, samo sto je sad gras dosao na red za unistenje i jeftinu privatizaciju.
A sta je alternativa? Zadrzati isti broj zaposneih, sa istim platama, nikog nikad ne pozvati na odgovornost zbog zloupotreba i kradje, a nastaviti sa pokrivanjem minusa iz budzeta KS?
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#3192 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Pa alternativa je da drzava stane cvrsto iza svog preduzeca, i da radi u korist gradjana. Smanjiti broj zaposlenih pod obavezno, sto se vec i radi jer se vec prave spiskovi radnika koji su pred penziju. Njima ce se dati odredjeni stimulans za prijevremeni odlazk u penziju, i na ovaj nacin se ocekuje smanjenje broja radnika za oko 200 do 300. Takodjer im je topli obrok smanjen sa 12 na 7.5 maraka sto je znacajno smanjenje. Daljnji koraci bi bili nova sistematizacija radnih mjesta, otpustanje nepotrebnih radnika, zatvaranje neprofitnih djelatnosti kao sto su stamparija i autoskola, zatim da se uvede novi stepenovani tarifni sistem, kojim ce biti obuhvacene subvencije za socijalne kategorije. Zatim dati kntrolorima vece ovlasti, ali i obuciti ih kupanju, ljubaznosti i ophodjenju s ljudima.

Ovo su sve stvari koje Gras moze sam sprovesti uz sposobnu upravu. Ono sto ne mogu sami jeste vracanje zaduzenja, krivicno gonjenje odgovornih za nastanak tih zaduzenja i remont voznog parka. Tu im treba jaka drzava i velika zelja za tim, a toga nema. Jebes drzavu kojoj je jedino rjesenje za svaki problem privatizacija.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3193 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by goran16v »

NEOPLAN wrote:Pa alternativa je da drzava stane cvrsto iza svog preduzeca, i da radi u korist gradjana. Smanjiti broj zaposlenih pod obavezno, sto se vec i radi jer se vec prave spiskovi radnika koji su pred penziju. Njima ce se dati odredjeni stimulans za prijevremeni odlazk u penziju, i na ovaj nacin se ocekuje smanjenje broja radnika za oko 200 do 300. Takodjer im je topli obrok smanjen sa 12 na 7.5 maraka sto je znacajno smanjenje. Daljnji koraci bi bili nova sistematizacija radnih mjesta, otpustanje nepotrebnih radnika, zatvaranje neprofitnih djelatnosti kao sto su stamparija i autoskola, zatim da se uvede novi stepenovani tarifni sistem, kojim ce biti obuhvacene subvencije za socijalne kategorije. Zatim dati kntrolorima vece ovlasti, ali i obuciti ih kupanju, ljubaznosti i ophodjenju s ljudima.

Ovo su sve stvari koje Gras moze sam sprovesti uz sposobnu upravu. Ono sto ne mogu sami jeste vracanje zaduzenja, krivicno gonjenje odgovornih za nastanak tih zaduzenja i remont voznog parka. Tu im treba jaka drzava i velika zelja za tim, a toga nema. Jebes drzavu kojoj je jedino rjesenje za svaki problem privatizacija.
Pa samim time sto je od samodoprinosa za vrijeme one vlasti i od poreza ove vlasti drzava je GRAS-u dala infrastrukturu, materijalna sredstva i sto je najbitnije MONOPOL tj dala je apsolutno sve i nema se sta vise od toga stajati iza ledja! Upravi i radnicima je preostalo bilo samo da posteno vode i rade za svoju firmu - ali jok, otmi, ukradi, zavrni, ugradi se i sve to nosi kuci, a minus pokrij od kantiona ili strajkuj.
Topli obrok 12 KM???? Pa za 12 KM si do nedavno mogao dnevno pojesti 2 porcije cevapa!!! I 7,5 KM tj. preko 150 KM mjesecno je previse za topli obrok. Otvori menzu i ukini isplatu za obrok.
Stimulans za odlazak u penziju i za otkaz!?!!?! Kad kod privatnika, koji nominalno puni budzet ove drzave, pa ga i ti na neki nacin punis, dobijes nogu u guzicu, kao otpreminu od poslodavca dobijes od sake do lakta, evenbtualno koji dinar sa biroa, a one koji su u JKP dosli i postali budzetski paraziti iskljucivo preko rodjacko-zavicajno-plemenske linije i veze, k svemu tome bez kvalifikacija, potrebe i prekobrojni - e njih prilikom otkaza treba jos u "otpremiti"??? Odlicna ideja!
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#3194 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Stimulans je za ljude koji su pred penzijom, koji ne ispunjavaju uslove za punu penziju vec za tzv prijevremenu koja je znacajno manja.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3195 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

NEOPLAN wrote:A i ti isto neces da kazes da zglobni MAN Lions Classic garazni broj 406 koji radi na komercijali i koji je tehnicki vrlo slican Ikarbusu IK-206, samo skuplji 100 hiljada maraka, kuha svaki dan i izbacuje vodu. I sad ces reci i MAN je Djilasov, nekvalitetan. Nema to druze moj veze s kvalitetom vec sa +40 stepeni i preopterecenosti buseva koji se tjeraju do krajnjih granica izdrzljivosti, a zbog manjka vozila.

I da, ovo je taj novi Ikarbus, i kad moze da zadovolji potrebe jedne Moskve, Rima, Beograda, Novog Sada, ne vidim razlog zasto ne bi mogao i u Sarajevo.

http://ikarbus.rs/naslovna/proizvodi/ik-218
Ne radi 406 na komercijali već 405, 406 ti je zakucan na liniju Sutjeska-Ilijaš.

Što se tiče Ikarbusa, ovi iz 2005 sa motorom iza prednje osovine nisu nešto izgledom, ali su tehnički 1000 puta bolji od IK-206 iz 2009 s kojima ove godine ima puno problema, i koji se kvare puno više od MAN-ova.
417 je bio 8-9 mjeseci van funkcije, 415 i 427 nisu radili 2-3 mjeseca i oni su popravljeni prije remonta pruge. nedavno je crko 425...
410 grije nenormalno, gore nego neki SG312, odradi turu-dvije na Reljevu i povlače ga u garažu (onaj što ima ljubičastu reklamu)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3196 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by goran16v »

NEOPLAN wrote:Stimulans je za ljude koji su pred penzijom, koji ne ispunjavaju uslove za punu penziju vec za tzv prijevremenu koja je znacajno manja.
Razumijem, ali nema tu prostora za stimulans, evidentan visak zaposlenih od navodno 500 ljudi, firma preko guse u dugovima. Ako neces u prijevremenu penziju bez stimulansa, ima i za to rjesenje, nova sistematizacija, tehnoloski si visak i dovidjenja. Kakav stimulans, kakvi bakraci, nek te stimulira ko ga te je doveo da godinama parazitiras! NIje ni humano, ni pravdeno ali ni postenjacine u GRAS-u nije bilo puno briga je li humano i posteno sto godinama trose vise nego zaradjuju, a uz to honorarno potkradaju rodjenu firmu. Nije za stanje u GRAS-u kriva ni drzava ni drustvi nego iskljucivo sam GRAS i svi koji rade trebaju da ispastaju za to. Najbolji dokaz za to je da su sad odjednom krive uprave, Bimo lopov, ovaj ovakav, onaj onakav, a nije im padalo napamet da strajkuju i traze smjenu prije 10 god, kad su se provlacile donacije, nabavljale metle, rez. dijelovi i autopraone?
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3197 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

NEOPLAN wrote:Kad si se dotakao kvaliteta buseva, moram odgovoriti. Gras je kupio prvo nekoliko Ikarbusa IK-206 stare generacije sa lezecim motorom i pratecom trecom osovinom i ti autobusi se nisu bas pokazali. Sljedecom kupovinom kupljeno je 15 redizajniranih i modernizovanih IK-206 sa MAN motorom nazad i oni su odlicni, em su brzi ko metak, em su pouzdani, em su udobni. Doduse, neki su imali problema sa pregrijavanjem, al to je rijeseno u garantnom roku i svi busevi ssu u pogonu.

Medjutim, ovdje je rijec o ponudi Ikarbusa o nabavci buseva posljednje generacije IK-218N Avancity, koji su zadnja rijec tehnike, plod saradnje Ikarbusa, MANa i jedne italijanske kompanije (zaboravio sam naziv) i to su ti tzv Djilasovi busevi.
Ti stari su IK-201 i mislim da griješiš kad kažeš da su IK-206 puno bolji od IK-201 i da su se bolje pokazali.
Možda 201 nije nešto izgledom i ima puno mana ali mislim da mu 206 nije ni do koljena.
g.b. 404 je riknuo prošle godine, ali mislim da su sve ovi drugi relativno dobro. Trenutno u GRAS-u nema boljeg autobusa npr. za Buća potok.
I nije istina da su svi IK-206 u pogonu, u martu ih je bilo samo 13 ispravnih.

Inače ne radim u grasu, ali se može reći da sam dobro upućen u njihov vozni park.
Last edited by trambusek88 on 13/08/2012 16:45, edited 1 time in total.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 1009
Joined: 02/05/2009 12:15

#3198 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

Da 405, greska u kucanju. A za Ikare ja imam info da se pregrijavaju, i da imaju probleme sa displejima i vratima. Jedan je udaren, slomljena mu prednja maska.

A kod starih je malo nakon kupovine uocena fabricka greska te su morali raditi intervencije na hladnjacima.

Zglobni MANovi isto muku muce sa pregrijavanjem, jedino su zadovoljni sa solo MANovima 852, 853 i 854, s tim da je 854 dugo stajao jer je imao udes i dugo se cekala sofersajba.

Sto se tice stimulansa, naravno da nije pravedno, ali zakon nije na Grasovoj strani jer kaze da radnici koji ispunjavaju uslove za prijevremenu penziju ne mogu biti otpusteni niti poslati u penziju osim ako vlaatitom voljom odluce da to zele. Zbog toga se stimulativnim mjerma, jer je veliki broj radnika ispunio taj uslov za prijevremenu penziju.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3199 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

goran16v wrote:
NEOPLAN wrote:Stimulans je za ljude koji su pred penzijom, koji ne ispunjavaju uslove za punu penziju vec za tzv prijevremenu koja je znacajno manja.
Razumijem, ali nema tu prostora za stimulans, evidentan visak zaposlenih od navodno 500 ljudi, firma preko guse u dugovima. Ako neces u prijevremenu penziju bez stimulansa, ima i za to rjesenje, nova sistematizacija, tehnoloski si visak i dovidjenja. Kakav stimulans, kakvi bakraci, nek te stimulira ko ga te je doveo da godinama parazitiras! NIje ni humano, ni pravdeno ali ni postenjacine u GRAS-u nije bilo puno briga je li humano i posteno sto godinama trose vise nego zaradjuju, a uz to honorarno potkradaju rodjenu firmu. Nije za stanje u GRAS-u kriva ni drzava ni drustvi nego iskljucivo sam GRAS i svi koji rade trebaju da ispastaju za to. Najbolji dokaz za to je da su sad odjednom krive uprave, Bimo lopov, ovaj ovakav, onaj onakav, a nije im padalo napamet da strajkuju i traze smjenu prije 10 god, kad su se provlacile donacije, nabavljale metle, rez. dijelovi i autopraone?
Moguće da sad imaju oko 200-300 radnika viška jer je dosta ljudi otišlo. 500 je bilo kad je Hasan bio, ali novinari i dalje potenciraju taj broj.
User avatar
trambusek88
Posts: 5140
Joined: 03/10/2009 23:51

#3200 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

NEOPLAN wrote:Da 405, greska u kucanju. A za Ikare ja imam info da se pregrijavaju, i da imaju probleme sa displejima i vratima. Jedan je udaren, slomljena mu prednja maska.

A kod starih je malo nakon kupovine uocena fabricka greska te su morali raditi intervencije na hladnjacima.

Zglobni MANovi isto muku muce sa pregrijavanjem, jedino su zadovoljni sa solo MANovima 852, 853 i 854, s tim da je 854 dugo stajao jer je imao udes i dugo se cekala sofersajba.

Sto se tice stimulansa, naravno da nije pravedno, ali zakon nije na Grasovoj strani jer kaze da radnici koji ispunjavaju uslove za prijevremenu penziju ne mogu biti otpusteni niti poslati u penziju osim ako vlaatitom voljom odluce da to zele. Zbog toga se stimulativnim mjerma, jer je veliki broj radnika ispunio taj uslov za prijevremenu penziju.
850 je najbolji onaj plavo-zeleni. On ima 280 KS i brdski mjenjač, ovi 851-854 su slabiji za 20 konja, ali sad ne može da prođe tehnički jer mu se napuknuće na šajbi "rascvjetalo" pa stoji, što se osjeti na Domu armije.
Problem je što jedino oni (850-854) mogu u brdo, kao i manji broj "Japanaca"

Što se vrata tiče mislim da su tu gori MAN-ovi Lion's Classic nego Ikarbusi. Kad su tek došli solo Classici drugi dan su jednom zablokirala srednja vrata. U zglobnim sam dosta puta prisustvovao problemima sa vratima. Ikarbusi imaju problem sa staklima na vratima, koja vrlo lako pucaju.
Post Reply