Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#3176 Re: Bášča

Post by bizet »

svaka cast senci
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3177 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Jučer u Tuzli gledam u badže, vaki luk ko u Senćija.
Ma vrijedan smo mi narod Bosanci.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3178 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Senći wrote:Evo u mene luk već za salate ...


Image
Znam da sam potpuni pocetnik, ali dok sjeme ne proklija i vrijeme ne pokaze ljepsu stranu desava se ponesto i na balkonu, ako sam skontala kako stavljate slike mozda vidite i moj balkonski luk :)
Image

Image

Pisite sta ko sada radi, citam i pokusavam da naucim sto vise!
Pozdrav svima!
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3179 Re: Bášča

Post by Senći »

Vrijedni moji baštovani, šta je svama nigdje nikog, znam da svak ima pune ruke posla, al može se nać 5 minuta pa postavit neka sličica i napisat po neka riječ.
Evo ako ništa da vam pokažem kako izgledaju moje koke i pijevac.

Image

Image

Image

A sad odo i ja da sređujem voće pozz. :run:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3180 Re: Bášča

Post by Banksy »

Senći wrote: A sad odo i ja da sređujem voće pozz. :run:
Ako si u Sarajevu, rano ti je ...
Curiica
Posts: 16
Joined: 23/07/2011 16:38

#3181 Re: Bášča

Post by Curiica »

Pozdrav svima...Zna li neko gdje se moze nabaviti sibirska aronija...i dali je bas tako ljekovita kako govore...et toliko...
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#3182 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Malo da ozivomo ovu temu.
Naime sad je vrijeme rasade. Kako imate ideje kako rasadjivati na otvorenom, koju vrstu paradajza ce te nabaviti i dajte mi nesto ideja.
Ja sam mislio rasijati u stiropolne zdjele pod malim plastenikom. Plastenik bi napravio 1mx1m sa 20cm visine. Bojim se da su noci jos hladne i sta vi mislite o tome? :D
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3183 Re: Bášča

Post by safran »

Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.

Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3184 Re: Bášča

Post by Ratarka »

safran wrote:Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.

Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Ja sam tebe poslusala i kupila volovsko srce, posijala za rasad ali za plastenik. Imas li za mene savjet koju vrstu paprike? Nekakvo slonovo uho sam kupila, ko vrag je skupo ali ko fol nagrade neke ima....
A na balkonu pod tako nekim mini plastenikom (muz mi je to napravio jer nisam imala strljenja da cekam proljece) mogu da potvrdim da u Sa nema teoretske sanse da ista sem luka nikne....
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3185 Re: Bášča

Post by safran »

Bilo bi dobro da ubaciš još koju sortu u plastenik - dobro je pomiješati. Novosadski jabučar je stvarno dobra sorta. Ja sam prošle godine kupila papriku sorte Amanda - žuta, slatka, mesnata, otporna i izuzetno rodna pa bih nju preporučila. Ali - nisam kupila sjeme već rasad kod čovjeka koji na Mostarskom raskršću prodaje Eko-rasad. Uzela sam pojedinačne pikirane sadnice. Sjeme nisam nigdje vidjela u prodaji ali se nadam da će taj čovjek i ove godine da ih ima u ponudi. Ako ćeš u plastenik onda ti je jako fina sorta paprike Kalifornijsko čudo - poroblem s njom je što puni okus postiže kad pocrveni a vani to treba prilično čekati. Za kiseliti sijem/sadim sortu Rotund - ima fine, čvrste mesnate plodove.

Ove godine sam opet malo eksperimentisala sa sjemenima pa sam naručila paprike koje su zrele kad postignu boju čokolade, pa sweet bell - one što u Merkatoru prodaju po 6-8 KM/kg, pa neku sortu Diamond koja mi je bila zanimljiva jer je nezrela bijele boje ..... U jesen će biti recenzija :-D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3186 Počelo je počelo...

Post by Mu'min »

Izbor sorti nam na žalost diktira ponuda.
U subotu sam bio u Bingu u Tuzli i imaju 5 sorti paprika, 4 slatke i 1 ljuta.
I sam sam čuo pozitivne komentar za sortu Amanda koju safran spominje, kao i neku sortu "Vedrana", meni inače nepoznate.
Što se tiče paradajzi, novosadki jabučar i volovsko srce su nekako postali tradicija u BiH. U biti najviše se traže "krkani", što veći to bolji. :)
Ja bi lično probao više sorti pa sam odlučio koja će mi biti u kategoriji "A" (svake godine), koja u "B" (ponekad) i koja "C" (leti vani).
Nemamo svi isti želje, posebno je to kod paprike izraženo.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3187 Re: Bášča

Post by Banksy »

Curiica wrote: Pozdrav svima...Zna li neko gdje se moze nabaviti sibirska aronija...
i dali je bas tako ljekovita kako govore...et toliko...
Bude ih svake godine u OBI-ju i Agricomu.

Kažu da jeste:
http://www.agroklub.com/vocarstvo/aroni ... osti/1807/
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3188 Re: Bášča

Post by Banksy »

safran wrote:

Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Vidiš, meni se Saint Pierre pokazao najboljim. Nekako mi je najmirisniji i najukusniji, a nije ga nešto ni plamenjača uhvatila ... Volovsko srce i jabučar su sigurno najbolji za početnike, s njima zaista nema fule.
Žao mi je što ove godine nisam našla Franchi-jev Monte Carlo, on je izvrstan, ali sam uzela njihove Golden Boy i Pantano, te dosad nisam sadila, pa ću da probam. Uzela sam i srbijanski Medeno srce, ne znam koja je to sorta, ima li neko drugo ime ...
Imam i neke nove paprike: Yolo, Dulce, Padron, sve Franchijeve, i hrvatsku Istru.
Ove godine idem s 12 sorti paradajza i 12 paprike ... Samo da se ne pogubim s markicama ... :-)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3189 Re: Bášča

Post by Mu'min »

User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3190 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Ratarka wrote:
safran wrote:Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.

Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Ja sam tebe poslusala i kupila volovsko srce, posijala za rasad ali za plastenik. Imas li za mene savjet koju vrstu paprike? Nekakvo slonovo uho sam kupila, ko vrag je skupo ali ko fol nagrade neke ima....
A na balkonu pod tako nekim mini plastenikom (muz mi je to napravio jer nisam imala strljenja da cekam proljece) mogu da potvrdim da u Sa nema teoretske sanse da ista sem luka nikne....

Slonovo uho je industrijska paprika gaji se na otvorenom prostoru i koristi se za mljevenu papriku.Imas istu milsim da se zove ljubov dlan ili tako nekako.Slonovo uho imam vec nekoliko godina u basti.Plod je izuzetno velik i ima debelo meso.Ja ih ispecem u rerni, ogulim i u zamrzivac.Ali svima vama bih preporucio sve vrste babura to su paprike za to podneblje najbolje.Zuta babura BARBIE F1 otporna na stresove, na virus mozaika i ima veliki stepen tolerancije na druge viruse izuzetno jaka paprika. I dobra za jesti mislim da sam negdje na temi stavio slike mojih iz baste.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3191 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Banksy wrote:
safran wrote:

Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Vidiš, meni se Saint Pierre pokazao najboljim. Nekako mi je najmirisniji i najukusniji, a nije ga nešto ni plamenjača uhvatila ... Volovsko srce i jabučar su sigurno najbolji za početnike, s njima zaista nema fule.
Žao mi je što ove godine nisam našla Franchi-jev Monte Carlo, on je izvrstan, ali sam uzela njihove Golden Boy i Pantano, te dosad nisam sadila, pa ću da probam. Uzela sam i srbijanski Medeno srce, ne znam koja je to sorta, ima li neko drugo ime ...
Imam i neke nove paprike: Yolo, Dulce, Padron, sve Franchijeve, i hrvatsku Istru.
Ove godine idem s 12 sorti paradajza i 12 paprike ... Samo da se ne pogubim s markicama ... :-)


Opa Banksy bice i za pijace izgleda ti postala samostalni poljoprivreni proizvodjac od svako sorte po 100 komada. :mrgreen: :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3192 Re: Bášča

Post by Mu'min »

vrtlar wrote: Slonovo uho je industrijska paprika gaji se na otvorenom prostoru i koristi se za mljevenu papriku.Imas istu milsim da se zove ljubov dlan ili tako nekako.Slonovo uho imam vec nekoliko godina u basti.Plod je izuzetno velik i ima debelo meso.Ja ih ispecem u rerni, ogulim i u zamrzivac.Ali svima vama bih preporucio sve vrste babura to su paprike za to podneblje najbolje.Zuta babura BARBIE F1 otporna na stresove, na virus mozaika i ima veliki stepen tolerancije na druge viruse izuzetno jaka paprika. I dobra za jesti mislim da sam negdje na temi stavio slike mojih iz baste.
Ljubov dlan sam sijao ove godine a Barbie F1 sam dobio sjeme i u planu je u 2014.
Što se tiče ovih Slonovo uho ili Ljubov dlan mogu reći da je super model paprike (ne gledam sada sortu) za ovo što vrltar spomenu. mi smo isto pekli na žaru i ulagali u kisu, bijelom luku i začinima. Bomba ukusa. :)
Dobio sam neku makedonsku sortu koju pokušavam održavati mada je vrlo teško kad je problem voda u sezoni. Ubi suša. :(

Al eto nada zadnja umjere. :)
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#3193 Re: Bášča

Post by zijad_e »

safran wrote:Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.

Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.

Prosle godine rasadu sam pravio u kuci i to volovsko srce i neki stini kojeg niko nije htio jesti. Normalno plastenik koji sam mislio napraviti bio bi dobro oblozen najlonom, zatim posut zemljom sa strane da ne ulazi zrak bar prvih 10 dana. Samo se pitam da ga postavim na otvorenom ili negdje gdje nema mraza. Isto se bojim hladnih noci, ali iz iskustva znam da se plastenici znaju sami ugrijati pogotovo malih razmjera.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3194 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Da li je ko posijao rasadu paradajza?
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3195 Re: Bášča

Post by Senći »

Banksy wrote:Ako si u Sarajevu, rano ti je ...
Nisam u Sarajevu, ja sam pored Jablaničkog jezera, a evo sunčano ovih dana pa se može već i u Sarajevu orezivati voće.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3196 Re: Bášča

Post by Senći »

Evo ja sam danas kupio nekih sjemena.

Image

A paprike su već nikle, ja samo sijem babure i roge i ostavljamo sjeme za narednu godinu.

Image
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3197 Re: Bášča

Post by safran »

Banksy wrote:
Vidiš, meni se Saint Pierre pokazao najboljim. Nekako mi je najmirisniji i najukusniji, a nije ga nešto ni plamenjača uhvatila ... Volovsko srce i jabučar su sigurno najbolji za početnike, s njima zaista nema fule.
Žao mi je što ove godine nisam našla Franchi-jev Monte Carlo, on je izvrstan, ali sam uzela njihove Golden Boy i Pantano, te dosad nisam sadila, pa ću da probam. Uzela sam i srbijanski Medeno srce, ne znam koja je to sorta, ima li neko drugo ime ...
Imam i neke nove paprike: Yolo, Dulce, Padron, sve Franchijeve, i hrvatsku Istru.
Ove godine idem s 12 sorti paradajza i 12 paprike ... Samo da se ne pogubim s markicama ... :-)
Ma ja sam prošle godina imala 12 sorti paradajza + tri sadnice bonsai sorte (nemam pojma kako se zove - ja mu ovako tepam) koje mi je proslijedio flag. Čim je krenula jutarnja rosa (a kod nas je to prilično rano) SP i Heinz su počeli da se pate sa plamenjačom. Sve ostale sorte su još vrlo dobro izgledale a ova dvojica su bila kao spržena. Bila sam u Sjemenarni u Mostaru i izbor Franchi sjemena je bio bezveze - imali su jedino puno novih hibrida (raznog povrća). Međutim, skontala sam da je puno Green Garden sjemena u stvari Franchi sjeme. Ove godine sam već postavila paprike (hmmmmm, 7-8 sorti) i tražiću Amandu. Paradajz - bojim se da će opet biti 10+ . Pola sam posijala i već ih nemam gdje rasporediti u kući. U redu je dok ne proklijaju a onda mi je svjetlo veliki problem. No, prevazići će se nekako.
Sretno s markicama - ja se redovno pogubim.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3198 Re: Bášča

Post by safran »

Senči - je li ovo visoka ili niska buranija? Ja sam zbog problema sa pritkama prešla na šarenu čuču - prva liga je a od visokih zadržala samo putericu.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3199 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:Da li je ko posijao rasadu paradajza?
Ja sam nanijjetio možda već ovaj vikend, obično oko 8.marta sijem.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3200 Re: Bášča

Post by Senći »

safran wrote:Senči - je li ovo visoka ili niska buranija? Ja sam zbog problema sa pritkama prešla na šarenu čuču - prva liga je a od visokih zadržala samo putericu.
Ovo je niska buranija (čučo),a sadim i visoku putericu nemam problema sa pritkama imam spremnih oko 150 kom. ko seljak čo'ek. :thumbup:
Post Reply