Bášča
Moderator: anex
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3177 Re: Bášča
Jučer u Tuzli gledam u badže, vaki luk ko u Senćija.
Ma vrijedan smo mi narod Bosanci.
Ma vrijedan smo mi narod Bosanci.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#3178 Re: Bášča
Znam da sam potpuni pocetnik, ali dok sjeme ne proklija i vrijeme ne pokaze ljepsu stranu desava se ponesto i na balkonu, ako sam skontala kako stavljate slike mozda vidite i moj balkonski lukSenći wrote:Evo u mene luk već za salate ...


Pisite sta ko sada radi, citam i pokusavam da naucim sto vise!
Pozdrav svima!
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#3179 Re: Bášča
Vrijedni moji baštovani, šta je svama nigdje nikog, znam da svak ima pune ruke posla, al može se nać 5 minuta pa postavit neka sličica i napisat po neka riječ.
Evo ako ništa da vam pokažem kako izgledaju moje koke i pijevac.



A sad odo i ja da sređujem voće pozz.
Evo ako ništa da vam pokažem kako izgledaju moje koke i pijevac.



A sad odo i ja da sređujem voće pozz.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#3180 Re: Bášča
Ako si u Sarajevu, rano ti je ...Senći wrote: A sad odo i ja da sređujem voće pozz.
-
Curiica
- Posts: 16
- Joined: 23/07/2011 16:38
#3181 Re: Bášča
Pozdrav svima...Zna li neko gdje se moze nabaviti sibirska aronija...i dali je bas tako ljekovita kako govore...et toliko...
- zijad_e
- Posts: 115
- Joined: 19/10/2011 15:23
#3182 Re: Bášča
Malo da ozivomo ovu temu.
Naime sad je vrijeme rasade. Kako imate ideje kako rasadjivati na otvorenom, koju vrstu paradajza ce te nabaviti i dajte mi nesto ideja.
Ja sam mislio rasijati u stiropolne zdjele pod malim plastenikom. Plastenik bi napravio 1mx1m sa 20cm visine. Bojim se da su noci jos hladne i sta vi mislite o tome?
Naime sad je vrijeme rasade. Kako imate ideje kako rasadjivati na otvorenom, koju vrstu paradajza ce te nabaviti i dajte mi nesto ideja.
Ja sam mislio rasijati u stiropolne zdjele pod malim plastenikom. Plastenik bi napravio 1mx1m sa 20cm visine. Bojim se da su noci jos hladne i sta vi mislite o tome?
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#3183 Re: Bášča
Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.
Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#3184 Re: Bášča
Ja sam tebe poslusala i kupila volovsko srce, posijala za rasad ali za plastenik. Imas li za mene savjet koju vrstu paprike? Nekakvo slonovo uho sam kupila, ko vrag je skupo ali ko fol nagrade neke ima....safran wrote:Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.
Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
A na balkonu pod tako nekim mini plastenikom (muz mi je to napravio jer nisam imala strljenja da cekam proljece) mogu da potvrdim da u Sa nema teoretske sanse da ista sem luka nikne....
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#3185 Re: Bášča
Bilo bi dobro da ubaciš još koju sortu u plastenik - dobro je pomiješati. Novosadski jabučar je stvarno dobra sorta. Ja sam prošle godine kupila papriku sorte Amanda - žuta, slatka, mesnata, otporna i izuzetno rodna pa bih nju preporučila. Ali - nisam kupila sjeme već rasad kod čovjeka koji na Mostarskom raskršću prodaje Eko-rasad. Uzela sam pojedinačne pikirane sadnice. Sjeme nisam nigdje vidjela u prodaji ali se nadam da će taj čovjek i ove godine da ih ima u ponudi. Ako ćeš u plastenik onda ti je jako fina sorta paprike Kalifornijsko čudo - poroblem s njom je što puni okus postiže kad pocrveni a vani to treba prilično čekati. Za kiseliti sijem/sadim sortu Rotund - ima fine, čvrste mesnate plodove.
Ove godine sam opet malo eksperimentisala sa sjemenima pa sam naručila paprike koje su zrele kad postignu boju čokolade, pa sweet bell - one što u Merkatoru prodaju po 6-8 KM/kg, pa neku sortu Diamond koja mi je bila zanimljiva jer je nezrela bijele boje ..... U jesen će biti recenzija
Ove godine sam opet malo eksperimentisala sa sjemenima pa sam naručila paprike koje su zrele kad postignu boju čokolade, pa sweet bell - one što u Merkatoru prodaju po 6-8 KM/kg, pa neku sortu Diamond koja mi je bila zanimljiva jer je nezrela bijele boje ..... U jesen će biti recenzija
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3186 Počelo je počelo...
Izbor sorti nam na žalost diktira ponuda.
U subotu sam bio u Bingu u Tuzli i imaju 5 sorti paprika, 4 slatke i 1 ljuta.
I sam sam čuo pozitivne komentar za sortu Amanda koju safran spominje, kao i neku sortu "Vedrana", meni inače nepoznate.
Što se tiče paradajzi, novosadki jabučar i volovsko srce su nekako postali tradicija u BiH. U biti najviše se traže "krkani", što veći to bolji.
Ja bi lično probao više sorti pa sam odlučio koja će mi biti u kategoriji "A" (svake godine), koja u "B" (ponekad) i koja "C" (leti vani).
Nemamo svi isti želje, posebno je to kod paprike izraženo.
U subotu sam bio u Bingu u Tuzli i imaju 5 sorti paprika, 4 slatke i 1 ljuta.
I sam sam čuo pozitivne komentar za sortu Amanda koju safran spominje, kao i neku sortu "Vedrana", meni inače nepoznate.
Što se tiče paradajzi, novosadki jabučar i volovsko srce su nekako postali tradicija u BiH. U biti najviše se traže "krkani", što veći to bolji.
Ja bi lično probao više sorti pa sam odlučio koja će mi biti u kategoriji "A" (svake godine), koja u "B" (ponekad) i koja "C" (leti vani).
Nemamo svi isti želje, posebno je to kod paprike izraženo.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#3187 Re: Bášča
Bude ih svake godine u OBI-ju i Agricomu.Curiica wrote: Pozdrav svima...Zna li neko gdje se moze nabaviti sibirska aronija...
i dali je bas tako ljekovita kako govore...et toliko...
Kažu da jeste:
http://www.agroklub.com/vocarstvo/aroni ... osti/1807/
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#3188 Re: Bášča
Vidiš, meni se Saint Pierre pokazao najboljim. Nekako mi je najmirisniji i najukusniji, a nije ga nešto ni plamenjača uhvatila ... Volovsko srce i jabučar su sigurno najbolji za početnike, s njima zaista nema fule.safran wrote:
Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Žao mi je što ove godine nisam našla Franchi-jev Monte Carlo, on je izvrstan, ali sam uzela njihove Golden Boy i Pantano, te dosad nisam sadila, pa ću da probam. Uzela sam i srbijanski Medeno srce, ne znam koja je to sorta, ima li neko drugo ime ...
Imam i neke nove paprike: Yolo, Dulce, Padron, sve Franchijeve, i hrvatsku Istru.
Ove godine idem s 12 sorti paradajza i 12 paprike ... Samo da se ne pogubim s markicama ...
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3189 Re: Bášča
Evo za sve početnike zanimljiva slika:
.::direkt link do slike jer je prevelika za forum (ima i u desno ne samo ovo što vidite)::.

.::direkt link do slike jer je prevelika za forum (ima i u desno ne samo ovo što vidite)::.

- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#3190 Re: Bášča
Ratarka wrote:Ja sam tebe poslusala i kupila volovsko srce, posijala za rasad ali za plastenik. Imas li za mene savjet koju vrstu paprike? Nekakvo slonovo uho sam kupila, ko vrag je skupo ali ko fol nagrade neke ima....safran wrote:Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.
Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
A na balkonu pod tako nekim mini plastenikom (muz mi je to napravio jer nisam imala strljenja da cekam proljece) mogu da potvrdim da u Sa nema teoretske sanse da ista sem luka nikne....
Slonovo uho je industrijska paprika gaji se na otvorenom prostoru i koristi se za mljevenu papriku.Imas istu milsim da se zove ljubov dlan ili tako nekako.Slonovo uho imam vec nekoliko godina u basti.Plod je izuzetno velik i ima debelo meso.Ja ih ispecem u rerni, ogulim i u zamrzivac.Ali svima vama bih preporucio sve vrste babura to su paprike za to podneblje najbolje.Zuta babura BARBIE F1 otporna na stresove, na virus mozaika i ima veliki stepen tolerancije na druge viruse izuzetno jaka paprika. I dobra za jesti mislim da sam negdje na temi stavio slike mojih iz baste.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#3191 Re: Bášča
Banksy wrote:Vidiš, meni se Saint Pierre pokazao najboljim. Nekako mi je najmirisniji i najukusniji, a nije ga nešto ni plamenjača uhvatila ... Volovsko srce i jabučar su sigurno najbolji za početnike, s njima zaista nema fule.safran wrote:
Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Žao mi je što ove godine nisam našla Franchi-jev Monte Carlo, on je izvrstan, ali sam uzela njihove Golden Boy i Pantano, te dosad nisam sadila, pa ću da probam. Uzela sam i srbijanski Medeno srce, ne znam koja je to sorta, ima li neko drugo ime ...
Imam i neke nove paprike: Yolo, Dulce, Padron, sve Franchijeve, i hrvatsku Istru.
Ove godine idem s 12 sorti paradajza i 12 paprike ... Samo da se ne pogubim s markicama ...
Opa Banksy bice i za pijace izgleda ti postala samostalni poljoprivreni proizvodjac od svako sorte po 100 komada.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3192 Re: Bášča
Ljubov dlan sam sijao ove godine a Barbie F1 sam dobio sjeme i u planu je u 2014.vrtlar wrote: Slonovo uho je industrijska paprika gaji se na otvorenom prostoru i koristi se za mljevenu papriku.Imas istu milsim da se zove ljubov dlan ili tako nekako.Slonovo uho imam vec nekoliko godina u basti.Plod je izuzetno velik i ima debelo meso.Ja ih ispecem u rerni, ogulim i u zamrzivac.Ali svima vama bih preporucio sve vrste babura to su paprike za to podneblje najbolje.Zuta babura BARBIE F1 otporna na stresove, na virus mozaika i ima veliki stepen tolerancije na druge viruse izuzetno jaka paprika. I dobra za jesti mislim da sam negdje na temi stavio slike mojih iz baste.
Što se tiče ovih Slonovo uho ili Ljubov dlan mogu reći da je super model paprike (ne gledam sada sortu) za ovo što vrltar spomenu. mi smo isto pekli na žaru i ulagali u kisu, bijelom luku i začinima. Bomba ukusa.
Dobio sam neku makedonsku sortu koju pokušavam održavati mada je vrlo teško kad je problem voda u sezoni. Ubi suša.
Al eto nada zadnja umjere.
- zijad_e
- Posts: 115
- Joined: 19/10/2011 15:23
#3193 Re: Bášča
safran wrote:Pohladno je to - jedino ako nisi u prilici napraviti toplu lijehu - ograditi daskama, pa dobar sloj stajskog gnojiva, pa preko toga malo zemlje i onda te stiropore ili nešto slično i naravno preko najlon ali barem pola metra visine. Ovako se bojim da taj najlon na hladnoj zemlji neće ništa postići.
Ne znam koliko već imaš iskustva sa baštom ali evo sa volovskim srcem i novosadskim jabučarem nema fule. Rodni, prilično otporni, ukusni - dobri i za salatu i za salse. Nemoj uzimati Sant Pierre i Heinz - osjetljivi su jako na plamenjaču i više su industrijski - prošle godine sam ih sadila - ove neću. Spominjem ove koji se vrte po našim sjemenarnama. Marmande isto nije loš ali daje ogromne plodove pa se načekaš da dozriju - kasni je ali isto tako i jako ukusan. Eto - pitaj dalje.
Prosle godine rasadu sam pravio u kuci i to volovsko srce i neki stini kojeg niko nije htio jesti. Normalno plastenik koji sam mislio napraviti bio bi dobro oblozen najlonom, zatim posut zemljom sa strane da ne ulazi zrak bar prvih 10 dana. Samo se pitam da ga postavim na otvorenom ili negdje gdje nema mraza. Isto se bojim hladnih noci, ali iz iskustva znam da se plastenici znaju sami ugrijati pogotovo malih razmjera.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#3194 Re: Bášča
Da li je ko posijao rasadu paradajza?
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#3195 Re: Bášča
Nisam u Sarajevu, ja sam pored Jablaničkog jezera, a evo sunčano ovih dana pa se može već i u Sarajevu orezivati voće.Banksy wrote:Ako si u Sarajevu, rano ti je ...
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#3196 Re: Bášča
Evo ja sam danas kupio nekih sjemena.

A paprike su već nikle, ja samo sijem babure i roge i ostavljamo sjeme za narednu godinu.


A paprike su već nikle, ja samo sijem babure i roge i ostavljamo sjeme za narednu godinu.

-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#3197 Re: Bášča
Ma ja sam prošle godina imala 12 sorti paradajza + tri sadnice bonsai sorte (nemam pojma kako se zove - ja mu ovako tepam) koje mi je proslijedio flag. Čim je krenula jutarnja rosa (a kod nas je to prilično rano) SP i Heinz su počeli da se pate sa plamenjačom. Sve ostale sorte su još vrlo dobro izgledale a ova dvojica su bila kao spržena. Bila sam u Sjemenarni u Mostaru i izbor Franchi sjemena je bio bezveze - imali su jedino puno novih hibrida (raznog povrća). Međutim, skontala sam da je puno Green Garden sjemena u stvari Franchi sjeme. Ove godine sam već postavila paprike (hmmmmm, 7-8 sorti) i tražiću Amandu. Paradajz - bojim se da će opet biti 10+ . Pola sam posijala i već ih nemam gdje rasporediti u kući. U redu je dok ne proklijaju a onda mi je svjetlo veliki problem. No, prevazići će se nekako.Banksy wrote:
Vidiš, meni se Saint Pierre pokazao najboljim. Nekako mi je najmirisniji i najukusniji, a nije ga nešto ni plamenjača uhvatila ... Volovsko srce i jabučar su sigurno najbolji za početnike, s njima zaista nema fule.
Žao mi je što ove godine nisam našla Franchi-jev Monte Carlo, on je izvrstan, ali sam uzela njihove Golden Boy i Pantano, te dosad nisam sadila, pa ću da probam. Uzela sam i srbijanski Medeno srce, ne znam koja je to sorta, ima li neko drugo ime ...
Imam i neke nove paprike: Yolo, Dulce, Padron, sve Franchijeve, i hrvatsku Istru.
Ove godine idem s 12 sorti paradajza i 12 paprike ... Samo da se ne pogubim s markicama ...
Sretno s markicama - ja se redovno pogubim.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#3198 Re: Bášča
Senči - je li ovo visoka ili niska buranija? Ja sam zbog problema sa pritkama prešla na šarenu čuču - prva liga je a od visokih zadržala samo putericu.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3199 Re: Bášča
Ja sam nanijjetio možda već ovaj vikend, obično oko 8.marta sijem.kerima1 wrote:Da li je ko posijao rasadu paradajza?
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#3200 Re: Bášča
Ovo je niska buranija (čučo),a sadim i visoku putericu nemam problema sa pritkama imam spremnih oko 150 kom. ko seljak čo'ek.safran wrote:Senči - je li ovo visoka ili niska buranija? Ja sam zbog problema sa pritkama prešla na šarenu čuču - prva liga je a od visokih zadržala samo putericu.

