Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Locked
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3176 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Chmoljo »

calculator wrote:
Ne, krivi smo mi, jer te '93. u jesen, nismo sravnili sa zemljom podrum Holiday hotela i zauvijek poništili najpodliju ideju koja je nastala nakon nacističke
calculator wrote:U nasoj drzav, ocito je, rapidno raste broj Bosnjaka i broj neobrazovanih. Mogu misliti kakvi ce biti statisticki podaci narednog popisa.
:-)

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» calculator

trajni
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#3177 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by The BEN10 »

Tipicoti wrote:49% teritorije BiH je Dejtonom pripalo Srbima kojih je sada jedva 30%.
Na kolikoj su teritoriji danas Bosnjaci vecina u cijeloj BiH i da li ona prica o 23% poslije ovog popisa pada u vodu ?
Ovo je napisao Jack na klix
Usk 3450 km2.B.Petrovac ima 750 km2,ali njihovu vecinu.Usk kanton ima 4200 km2 povrsine
Tuzlanski kanton 2650 km2
Gorazde 500 km2

3450+3150=6600 km2
Sarajevski 1280 km2=7880 km2

Zenicki oko 3000 km2=10 880 km2
Brcko 500 km2=11 380 km2
Srebrenica+Vukosavlje 550 km2=11 930 km2
Konjic+Jablanica 1680 km2=13 610 km2
N.Travnik+Gornji Vakuf+Fojnica =240+400+320=960 km2
Jajce 340 km2=1300 km2
Donji Vakuf+Bugojno 680 km2=1980 km2

13 610 km2+1980 km2=15 590 km2
Travnik 540 km2=16 530 km2

Relativna vecina 16 530 km2=32%

Izborno.Grad Mostar se dijeli na gradske izborne jedinice,gdje tri Bosnjacke gradske jedinice imaju 810 km2.Ili cirka 2/3 povrsine Mostara

Tim principom dobijes 17 340 km2

Izmedju 32-34% relativna vecina

Oko 41% teritorije gdje udio Bosnjaka prelazi 30%

Prijedor 820 km2
B.Petrovac 750 km2
N.Gorazde 100 km2
Bratunac 300 km2
Glamoc 1100 km2

=cirka 3100 km2 povrsina,cirka 6% extra na 34% dodaj Busovacu,dodaj Stolac

Manje-vise na cirka 40-42% teritorije Bih mi cinimo 30%
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3178 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by mO k3 »

Novak20 wrote:
pici wrote:samo sabura pa akobogda inshallah za dvajst godina kad nas bidne 70% referendumon izglasat sHerijat i bog te veseliJo... napokoM svoji na svome... :bih: :bih: :bih: :bih:
Pa u Federaciji se komotno može izglasati šerijat odmah. :D Šta se čeka ?
Sve ili ništa onda ima da uvedemo ministarstvo za sunecenje :mrgreen:


Samo chunacabrio
User avatar
Opetja033
Posts: 10041
Joined: 01/11/2011 20:33

#3179 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Opetja033 »

madner wrote:
Opetja033 wrote: Nisi ti nista utvrdio ni 10% a kamoli 100%.
Nijedan jedini pisani izvor sa juznoslavenskih prostora, iz srednjeg-kasnog srednjeg vijeka, ne pominje "Bosance". Jednostavno ne postoji. Prvi izvori pominju Bosnjane.
Nijedan izvor prije ovoga o kojem diskutujemo, iz vremena kralja Tvrtka II (dakle nije kralj Tvrtko kako si ti pogresno napisao), nijedan dokument iz otprilike tog perioda i svi dokumenti nesto poslije ovog perioda - ne spominje "Bosance". Nijedna povelja, nijedan dokument, nijedno pismo. Samo i iskljucivo Bosnjani.

Eh sada kada je u pitanju ovaj dokument, da ljudi znaju o cemu pisemo: Radi se o slucaju iz 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanic poslao bosansku delegaciju u Budim radi cestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenciku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vodja bosanske delegacije rekao da su: "Bosnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom".

To se kod svih historicara, bez izuzetka, uzima kao prvi pisani trag za moderniju izvedenicu ranog "Bosnjanina" i modernog "Bosnjaka". Ti si u potpunosti usamljen sa ovim svojim tumacenjem, ne postoji nijedan jedini historicar koji zastupa tvoju teoriju.

Iz jednog prostog razloga: u potpunosti je nemoguce da svi ostali izvori: prije ovoga, oko ovoga perioda i nakon ovoga perioda spominju samo i iskljucivo Bosnjane/Bosnjake. Jednostavno ne postoji izvor koji pominje "Bosance". Ovo bi onda bio potpuno izolovan, nicim izazvan, slucaj koji se u srednjovjekovnoj Bosni ni prije toga ni poslije toga nije ponovio.
Samim tim nema ni milimetra prostora da bi se taj slucaj tumacio na nacin na koji ti, tako usamljeno, radis.

Jedino logicno objasnjenje jeste da je u poljskom jeziku ostalo staro, srednjovjekovno i izvorno, znacenje termina "Bosnjak". Tj da time oznacavaju sve stanovnike BiH. To uopce nije usamljen slucaj. Ista stvar je i sa albanskim jezikom gdje termin "Boshnjak" obuhvata sve stanovnike BiH. Ili recimo da se u dosta romanskih jezika termin "bosanski" prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".

Svako drugo tumacenje je na nivou naucne fantastike i, kao sto rekoh, ne postoji historicar koji zastupa neko drugo misljenje po pitanju ovog slucaja sa delegacijom.

Naravno, mozes ti zastupati sta god zelis. Medjutim struka te pobija.
Orginalni dokument koristi Poljski izraz za Bosance. Da/Ne?
Da li termin "Boshnjak", koji se i danas upotrebljava u albanskom jeziku znaci ono sto mi danas nazivamo Bosancima? Tj svim stanovnicima BiH - Da.

Da li termin "Bosniac" u rumunjskom jeziku oznacava sve stanovnike BiH, tj Bosance? - Da.

U irskom jeziku termin "Boisniaigh" oznacava i Bosance i Bosnjake, dakle uopce ne prave razliku.

U ceskom jeziku termin "Bosňané" (srednjovjekovni naziv za stanovnike BiH na bosanskom jeziku: Bošnjani) oznacava takodje sve stanovnike BiH.

Ima jos dosta slicnih slucajeva, da sada ne nabrajam - kontas sta hocu da kazem.

Isto kao sto se u mnogim romanskim jezicima termin "bosanski" i dan danas prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".

Poenta: u mnogim jezicima su se zadrzali termini koji su izvedenice od "Bosnjanin/Bosnjak" i koji oznacavaju sve stanovnike BiH, kao sto je to prvenstveno bio slucaj i kod nas. A sve se na kraju svodi na korijen "Bosnjanin/Bosnjak". Dio stanovnistva ove drzave je vratio svoje historijsko ime, ime pod kojim je bio poznat u svojoj historiji. Nije taj, apsolutno vecinski dio stanovnistva :mrgreen: , kriv sto drugi i ostali ne prihvataju bosnjastvo i povratak historijskom imenu. Svi su i vise nego dobrodosli.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3180 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

Opetja033 wrote:
prezimenko wrote:Rezultati su sto se tice Sarajeva pokazali:
1) Bosnjaci poslje rata nisu bili u stanju da napuste zemlju kao sto su Hrvati i Srbi
2) Broj Bosnjaka koji je u ratu pobjegao i ostao van zemlje je popunjen Sandzaklijama koji se izjasnjavaju kao Bosnjaci a u sustini su rodjeni Srbi
3) Bosanski Srbi su ili umrli(penzioneri) ili iselili u Srbiju ili se nisu vracali iz dijaspore (ne vjerujem da su u RS) sto implicira da se dio Bosnjaka mozda i vratio poslije rata u Sarajevo
4) Ulazak Hrvatske u EU je potakao ponovo migraciju Hrvata iz BiH
Ma nemoj. Srbi i Hrvati mogu biti u BiH i to ne problematiziras a problematiziras bosnjastvo u Sandzaku. :lol:

Pa vi ste stvarno pukli, ne mogu da vjerujem da u ovolikoj mjeri sikcete i prosipate zuc zbog rezultata popisa. :mrgreen:
Naravno da mogu jer je to njihova zemlja, tu su rodjeni i njihove su porodice tu od pamtivjeka. NE mogu da vjerujem da se Sandzakija uzdize u bilo kojoj diskusiji vezano za Bosnu kao strani drzavljani i imigranti prve generacije.

Iskreno kao Bosanac i Sarajlija: Sandzaklije nikad nece biti Bosanci a u mojim ocima ni Bosnjaci koliko te god to bolilo jer nemaju veze sa Bosnom pa samim tim u nikakvoj osnovi ne mogu reci da su BOSNJAci. Mozda zvuci fasisticki ali dosta Sandzaklija u Sarajevu se moze prepoznati sa kilometra mada i vladaju jezikom jer u vecini slucajeva jednostavno lice na srbe/crnogorce ap cak i dalmatince samo ne na bosance koliko vas god to bolilo (Vecinom su visi i tamnije su puti i odnosno drugacije konstitucije - sto ne govorim u negativnom smislu samo su drugaciji).

Historijske osnove da Sandzaklije nose u bilo kojem epitetu Bosnu nema, to sto su u sklopu turske bili dio neke tvorevine je isto kao da ja kazem da sam Austrijanac jer je Bosna nekad bila dio Austrije.

Sandzakije moraju shvatiti pogotovo Radoncic da je u nasim ocima obican Srbin/Crnogorac i da ih ne shvatamo sto su u Bosnu dosli kad su mogli u Tusku ili Njemacku jer je to strana zemlja za njih.

Najjadnije mi je kad Sandzaklije misle da imaju vece pravo biti u Bosni nego Bosanski Hrvati ili Bosanski Srbi jednostavno se poklopite i ne mjesajte u interne odnose zemlje koja nije vaza mada i pasos dobijete niste domorodci. Shvatite i da Bosanski Hrvati i Bosanski Srbi imaju drzavljanstvo i druge zemlje te da imaju svako pravo da kazu ako zele da su Srbi ili Hrvati ali da znaju da je njihova zemlja Bosna, a budala koji to negiraju ima u svakom taboru.

Nama ne smetate jer su Bosanci poprilicno tolerantni prema strancima sto vise bolji nego vecina EU zemalja al nemojte se mjesati u nasu medjusobnu netoleranciju jer bi ste mogli postati dio nje
Last edited by prezimenko on 01/07/2016 10:18, edited 7 times in total.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#3181 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by skupljac_zeljeza »

Yamcha wrote: Forumi čuda čine. Po klix foumu, čovjek bi rekao da su 80% Sarajlija Bosanci, ateisti/agnostici. jbg, izgleda da vas je neko preveslao.
Ovo treba ponavljati često. Neki često pomiješaju realu i virtualu.
User avatar
pezzar
Posts: 1063
Joined: 14/07/2009 13:16

#3182 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by pezzar »

Yamcha wrote:
Alfons Kauders wrote:
pezzar wrote:Postoji li mogućnost da smo mi koji smo se izjasnili kao Bosanci pripisani kategoriji Bošnjaci? Nevjerovatno mi zvuči da su u nešto više od 3,5 miliona ljudi svega 130 000 ostalih, gdje valjda spadaju Romi, Jevreji, Srbijanci, Crnogorci, Mađari, Ukrajnici i dr., a po ovome i Bosanci.
Sasvim u skladu sa ocekivanjima - pogledaj prognoze o kojim smo pricali godinama, odokativno ocekivalo se 100,000 do 150,000...

Dakle nista cudno
Izgleda da vas nema nešto puno. Meni se čini da vas Srbice kao anonimusi kroz forume navlače, predstavljaju se kao Bosanci koji su u suštini Bošnjaci, ali eto, kao skontali su da je bolje biti Bosanac i ateista. Oni su se svakako popisali kao Srbi, a vi se ibretite kao što vas ima tako malo :D
Forumi čuda čine. Po klix foumu, čovjek bi rekao da su 80% Sarajlija Bosanci, ateisti/agnostici. jbg, izgleda da vas je neko preveslao.
Zato sada pucajte po Srbima, prije nego po rahmetli Aliji i Bošnjacima.
Stari, necu ja pucati ni po kome. Nisam formirao svoj identitet na osnovu foruma, nego na osnovu činjenice da ne želim biti Bošnjak, po današnjim kriterijima. Moja vjera nema veze s time.

Problem mi je ako sam nasilno, protiv moje volje, pripisan etniji kojoj ne želim pripadati. I ne samo ja, nego i mnogi drugi.

@Alfons Kauders
Očekivalo se 100 000 - 150 000 Bosanaca ili svega ukupno, Roma, Jevreja, Bosanaca, Hercegovaca, Marsovaca?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3183 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by julisiz es grant »

skupljac_zeljeza wrote:
Yamcha wrote: Forumi čuda čine. Po klix foumu, čovjek bi rekao da su 80% Sarajlija Bosanci, ateisti/agnostici. jbg, izgleda da vas je neko preveslao.
Ovo treba ponavljati često. Neki često pomiješaju realu i virtualu.
Ja sam to odmah rekao...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#3184 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by sadie_forever »

Pa niko nije mi tvrdio da ce biti ostalih vise,osim sami ostali

dzaba ste nam ukrali koji broj ali hvala bogu niste nista znacajno,bosnjastvo,bosanski,i islam i dalje apsolutna vecina 8)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3185 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Alfons Kauders »

pezzar wrote: @Alfons Kauders
Očekivalo se 100 000 - 150 000 Bosanaca ili svega ukupno, Roma, Jevreja, Bosanaca, Hercegovaca, Marsovaca?
Ukupno, dakle svih "nekonstitutivnih" na drzavnom nivou. Neke prognoze su isle i preko 200,000, i ja sam jedno vrijeme vjerovao da ce biti oko 200,000 ali sam na kraju skonto da se vjerovatno nece prebaciti ni 150,000...

Mada ni 130,000 ljudi nije malo - toliko ljudi nema ni u Tuzli, Zenici, Mostaru...
User avatar
video
Posts: 8464
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#3186 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by video »

julisiz es grant wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
Yamcha wrote: Forumi čuda čine. Po klix foumu, čovjek bi rekao da su 80% Sarajlija Bosanci, ateisti/agnostici. jbg, izgleda da vas je neko preveslao.
Ovo treba ponavljati često. Neki često pomiješaju realu i virtualu.
Ja sam to odmah rekao...

Jasta si :D

Sto te onda prozivaju ovi iz drugog tabora da si ih iznenadio retorikom :lol:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#3187 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by madner »

Opetja033 wrote:
madner wrote:
Opetja033 wrote: Nisi ti nista utvrdio ni 10% a kamoli 100%.
Nijedan jedini pisani izvor sa juznoslavenskih prostora, iz srednjeg-kasnog srednjeg vijeka, ne pominje "Bosance". Jednostavno ne postoji. Prvi izvori pominju Bosnjane.
Nijedan izvor prije ovoga o kojem diskutujemo, iz vremena kralja Tvrtka II (dakle nije kralj Tvrtko kako si ti pogresno napisao), nijedan dokument iz otprilike tog perioda i svi dokumenti nesto poslije ovog perioda - ne spominje "Bosance". Nijedna povelja, nijedan dokument, nijedno pismo. Samo i iskljucivo Bosnjani.

Eh sada kada je u pitanju ovaj dokument, da ljudi znaju o cemu pisemo: Radi se o slucaju iz 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanic poslao bosansku delegaciju u Budim radi cestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenciku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vodja bosanske delegacije rekao da su: "Bosnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom".

To se kod svih historicara, bez izuzetka, uzima kao prvi pisani trag za moderniju izvedenicu ranog "Bosnjanina" i modernog "Bosnjaka". Ti si u potpunosti usamljen sa ovim svojim tumacenjem, ne postoji nijedan jedini historicar koji zastupa tvoju teoriju.

Iz jednog prostog razloga: u potpunosti je nemoguce da svi ostali izvori: prije ovoga, oko ovoga perioda i nakon ovoga perioda spominju samo i iskljucivo Bosnjane/Bosnjake. Jednostavno ne postoji izvor koji pominje "Bosance". Ovo bi onda bio potpuno izolovan, nicim izazvan, slucaj koji se u srednjovjekovnoj Bosni ni prije toga ni poslije toga nije ponovio.
Samim tim nema ni milimetra prostora da bi se taj slucaj tumacio na nacin na koji ti, tako usamljeno, radis.

Jedino logicno objasnjenje jeste da je u poljskom jeziku ostalo staro, srednjovjekovno i izvorno, znacenje termina "Bosnjak". Tj da time oznacavaju sve stanovnike BiH. To uopce nije usamljen slucaj. Ista stvar je i sa albanskim jezikom gdje termin "Boshnjak" obuhvata sve stanovnike BiH. Ili recimo da se u dosta romanskih jezika termin "bosanski" prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".

Svako drugo tumacenje je na nivou naucne fantastike i, kao sto rekoh, ne postoji historicar koji zastupa neko drugo misljenje po pitanju ovog slucaja sa delegacijom.

Naravno, mozes ti zastupati sta god zelis. Medjutim struka te pobija.
Orginalni dokument koristi Poljski izraz za Bosance. Da/Ne?
Da li termin "Boshnjak", koji se i danas upotrebljava u albanskom jeziku znaci ono sto mi danas nazivamo Bosancima? Tj svim stanovnicima BiH - Da.

Da li termin "Bosniac" u rumunjskom jeziku oznacava sve stanovnike BiH, tj Bosance? - Da.

U irskom jeziku termin "Boisniaigh" oznacava i Bosance i Bosnjake, dakle uopce ne prave razliku.

U ceskom jeziku termin "Bosňané" (srednjovjekovni naziv za stanovnike BiH na bosanskom jeziku: Bošnjani) oznacava takodje sve stanovnike BiH.

Ima jos dosta slicnih slucajeva, da sada ne nabrajam - kontas sta hocu da kazem.

Isto kao sto se u mnogim romanskim jezicima termin "bosanski" i dan danas prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".

Poenta: u mnogim jezicima su se zadrzali termini koji su izvedenice od "Bosnjanin/Bosnjak" i koji oznacavaju sve stanovnike BiH, kao sto je to prvenstveno bio slucaj i kod nas. A sve se na kraju svodi na korijen "Bosnjanin/Bosnjak". Dio stanovnistva ove drzave je vratio svoje historijsko ime, ime pod kojim je bio poznat u svojoj historiji. Nije taj, apsolutno vecinski dio stanovnistva :mrgreen: , kriv sto drugi i ostali ne prihvataju bosnjastvo i povratak historijskom imenu. Svi su i vise nego dobrodosli.
Ne kontam, pitao sam te krajnje jednostavno pitanje. Zasto odgovaras na pitanje koje nije postavljeno?

Odkud ti ideja da je izvednica od Bosnjanin/Bosnjak a ne od rijeke i/ili feudalne tvorevine Bosne? Jos jednom na Poljskom je Bosna Bośnia a bośniack bosanac. Zasto smatras da je u tom dokumentu, kada se sastaje delegacija bosanskog (ovo da je bosanski a ne bosnjacki kralj valjda nije sporn) i poljskog kralja i kada se koristi pojam za Bosance izvednica od Bosnjanin? :D

Bosanski kralj, bosanski jezik i crno na bijelo bosanci. Samo na Poljskom. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3188 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Alfons Kauders »

sadie_forever wrote:Pa niko nije mi tvrdio da ce biti ostalih vise,osim sami ostali

dzaba ste nam ukrali koji broj ali hvala bogu niste nista znacajno,bosnjastvo,bosanski,i islam i dalje apsolutna vecina 8)
Nebitan broj, koga boli kurac da li je 50.1% ili 51.1%?

Nikakva razlika... Kao sto sam sinoc objasnio, neki drugi brojevi su puno vazniji i UZP-ovcima se od njih dize kosa na glavi... :D Ne radi apsolutnog broja Bosnjaka, vec radi nekih drugih demografskih i ekonomskih trendova koje popis pokazuje. :D

Obrazovanje, prosjecna starost, dugorocni demografski trend i masa drugih stvari su dosta vazniji od magicnih 50%... I njima vise odgovara da pricaju od 50.1% i 13.9% Bosnjaka, da ne moraju pricati o ovom drugom :D
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3189 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

Opetja033 wrote:
madner wrote:
Opetja033 wrote: Nisi ti nista utvrdio ni 10% a kamoli 100%.
Nijedan jedini pisani izvor sa juznoslavenskih prostora, iz srednjeg-kasnog srednjeg vijeka, ne pominje "Bosance". Jednostavno ne postoji. Prvi izvori pominju Bosnjane.
Nijedan izvor prije ovoga o kojem diskutujemo, iz vremena kralja Tvrtka II (dakle nije kralj Tvrtko kako si ti pogresno napisao), nijedan dokument iz otprilike tog perioda i svi dokumenti nesto poslije ovog perioda - ne spominje "Bosance". Nijedna povelja, nijedan dokument, nijedno pismo. Samo i iskljucivo Bosnjani.

Eh sada kada je u pitanju ovaj dokument, da ljudi znaju o cemu pisemo: Radi se o slucaju iz 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanic poslao bosansku delegaciju u Budim radi cestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenciku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vodja bosanske delegacije rekao da su: "Bosnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom".

To se kod svih historicara, bez izuzetka, uzima kao prvi pisani trag za moderniju izvedenicu ranog "Bosnjanina" i modernog "Bosnjaka". Ti si u potpunosti usamljen sa ovim svojim tumacenjem, ne postoji nijedan jedini historicar koji zastupa tvoju teoriju.

Iz jednog prostog razloga: u potpunosti je nemoguce da svi ostali izvori: prije ovoga, oko ovoga perioda i nakon ovoga perioda spominju samo i iskljucivo Bosnjane/Bosnjake. Jednostavno ne postoji izvor koji pominje "Bosance". Ovo bi onda bio potpuno izolovan, nicim izazvan, slucaj koji se u srednjovjekovnoj Bosni ni prije toga ni poslije toga nije ponovio.
Samim tim nema ni milimetra prostora da bi se taj slucaj tumacio na nacin na koji ti, tako usamljeno, radis.

Jedino logicno objasnjenje jeste da je u poljskom jeziku ostalo staro, srednjovjekovno i izvorno, znacenje termina "Bosnjak". Tj da time oznacavaju sve stanovnike BiH. To uopce nije usamljen slucaj. Ista stvar je i sa albanskim jezikom gdje termin "Boshnjak" obuhvata sve stanovnike BiH. Ili recimo da se u dosta romanskih jezika termin "bosanski" prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".

Svako drugo tumacenje je na nivou naucne fantastike i, kao sto rekoh, ne postoji historicar koji zastupa neko drugo misljenje po pitanju ovog slucaja sa delegacijom.

Naravno, mozes ti zastupati sta god zelis. Medjutim struka te pobija.
Orginalni dokument koristi Poljski izraz za Bosance. Da/Ne?
Da li termin "Boshnjak", koji se i danas upotrebljava u albanskom jeziku znaci ono sto mi danas nazivamo Bosancima? Tj svim stanovnicima BiH - Da.

Da li termin "Bosniac" u rumunjskom jeziku oznacava sve stanovnike BiH, tj Bosance? - Da.

U irskom jeziku termin "Boisniaigh" oznacava i Bosance i Bosnjake, dakle uopce ne prave razliku.

U ceskom jeziku termin "Bosňané" (srednjovjekovni naziv za stanovnike BiH na bosanskom jeziku: Bošnjani) oznacava takodje sve stanovnike BiH.

Ima jos dosta slicnih slucajeva, da sada ne nabrajam - kontas sta hocu da kazem.

Isto kao sto se u mnogim romanskim jezicima termin "bosanski" i dan danas prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".

Poenta: u mnogim jezicima su se zadrzali termini koji su izvedenice od "Bosnjanin/Bosnjak" i koji oznacavaju sve stanovnike BiH, kao sto je to prvenstveno bio slucaj i kod nas. A sve se na kraju svodi na korijen "Bosnjanin/Bosnjak". Dio stanovnistva ove drzave je vratio svoje historijsko ime, ime pod kojim je bio poznat u svojoj historiji. Nije taj, apsolutno vecinski dio stanovnistva :mrgreen: , kriv sto drugi i ostali ne prihvataju bosnjastvo i povratak historijskom imenu. Svi su i vise nego dobrodosli.
Kako god ne oznacava stanovnike regije Sandzaka koji su u sustini po svakoj osnovi Srbi/Crnogorci mada su se vjerovatno na popisu izjasnili kao Bosnjaci
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#3190 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by madner »

Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.

Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3191 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Truba »

Image
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#3192 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by The BEN10 »

julisiz es grant wrote:Zanimljiva je usporedba sa 1991..
Nas je manje za oko 130 000 u odnosu na tada, a Srba je skoro 300 000 manje u odnosu na 1991.
Kada uzmemo u obzir koliko je više Bošnjaka stradalo u ratu, gdje su planski zatirane cijele porodice, ili ubijani samo muškarci masovno na malim područjima, jako je ohrabrujuće da su brojevi za Bošnjake ovakvi. I ko da se ne raduje, nakon svega što smo proživjeli, što nam je bilo namjenjeno, i što nam komšije i danas snuju.
Ali gdje nestade 300 000 Srba? Meni je najlogičnije objašnjenje da su se iselili u "maticu" Srbiju.
Sad nek vide šta znači živjeti na velikom prostoru, podijeljenom između četiri države (pet, ako računamo Kosovo), a da ti je ukupan broj relativno mal (ispod 10 miliona). Pa ne možeš svugdje biti većina :D
Pa samo od rata naovamo izgubili su debelo preko 100 000 kroz negativan priraštaj i iseljavanje. S tim da je u zadnjim godinama drastično povećan negativan priraštaj pa godišnje PC gubi i 6 000 stanovnika samo na taj način. Plus migracije...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3193 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

pezzar wrote:
Stari, necu ja pucati ni po kome. Nisam formirao svoj identitet na osnovu foruma, nego na osnovu činjenice da ne želim biti Bošnjak, po današnjim kriterijima. Moja vjera nema veze s time.

Problem mi je ako sam nasilno, protiv moje volje, pripisan etniji kojoj ne želim pripadati. I ne samo ja, nego i mnogi drugi.

@Alfons Kauders
Očekivalo se 100 000 - 150 000 Bosanaca ili svega ukupno, Roma, Jevreja, Bosanaca, Hercegovaca, Marsovaca?
Kmečiš na pogrešnom forumu i pogrešnim ljudima, idi na I. Capajebo forum pa tamo kukaj. Karadžićevim bojovnicima je bilo svejedno da li si Bosanac, Bošnjak ili Musliman/musliman, metak ti je bio svakako namijenjen. Niko te nigdje nije pripis'o, izjasnio si se kako si htio i to je tvoje pravo...barem u dijelu u kojem su Bošnjaci većina a na popisu se to lijepo vidi. :oops:
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 01/07/2016 10:21, edited 1 time in total.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3194 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.

Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.

Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.

S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?

Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
Last edited by prezimenko on 01/07/2016 10:28, edited 4 times in total.
User avatar
casa_vode
Posts: 271
Joined: 31/05/2011 13:00

#3195 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by casa_vode »

Pozitvno sam iznendjen brojkama Bosnjaka u Mostaru!! Ovo je konacni sah mat za tzv. treci entitent za sva vremena. :bih:
User avatar
Altsa
Posts: 9227
Joined: 19/03/2004 18:31

#3196 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by Altsa »

julisiz es grant wrote:Zanimljiva je usporedba sa 1991..
Nas je manje za oko 130 000 u odnosu na tada, a Srba je skoro 300 000 manje u odnosu na 1991.
Kada uzmemo u obzir koliko je više Bošnjaka stradalo u ratu, gdje su planski zatirane cijele porodice, ili ubijani samo muškarci masovno na malim područjima, jako je ohrabrujuće da su brojevi za Bošnjake ovakvi. I ko da se ne raduje, nakon svega što smo proživjeli, što nam je bilo namjenjeno, i što nam komšije i danas snuju.
Ali gdje nestade 300 000 Srba? Meni je najlogičnije objašnjenje da su se iselili u "maticu" Srbiju.
Sad nek vide šta znači živjeti na velikom prostoru, podijeljenom između četiri države (pet, ako računamo Kosovo), a da ti je ukupan broj relativno mal (ispod 10 miliona). Pa ne možeš svugdje biti većina :D
To su sve Srbi koji su zivjeli po vecim gradovima i koji su se ispalili u srbiju s obzirom da su znali da ce biti klanja sa njihove strane a potom i sirom svijeta.
User avatar
pici
Posts: 46366
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3197 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by pici »

jebote kad odesH gore u sveCku to se svi izjasnjavanju ko bOsanci bilo bOsnjak, srBin il hRvat... i ja sad dodjem ko bOsanac i kazu meni svedi nemre nejma mjesta ima vas bOsanaca pun QuraC... a vamo dolje svak svom toru leti...kako to :shock: :?
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3198 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by prezimenko »

pici wrote:jebote kad odesH gore u sveCku to se svi izjasnjavanju ko bOsanci bilo bOsnjak, srBin il hRvat... i ja sad dodjem ko bOsanac i kazu meni svedi nemre nejma mjesta ima vas bOsanaca pun QuraC... a vamo dolje svak svom toru leti...kako to :shock: :?
Vjerovatno jer su to ljudi koji su pocetkom rata otisli i nisu godinama bili izlozeni Sandzackom Avazu, Dodikovom kontrolom novina i ispiranju mozda od strane vjerskih politickih namjesnika takod a uzivaju prednosti da se mogu izraziti kako hoce jer je za njih to isto.
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#3199 Re: RE: Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by ins »

The BEN10 wrote:
Slično važi za hrvate - njih 550 k a 3.5 k beba. Hahahaha! Nema šanse. Toliki broj beba odgovara 400 i nešto hiljada na taj broj djece. Plus, što je njih za 2-3 godine od tada iselilo pa i 50 milja, dakle ispod 400 k ih je, što se itekako uklapa u podatke Crkve koja vodi evidenciju na godišnjem nivou. A opet, čak i da ih je bilo 550k na popisu, mali broj beba godinama unazad i unaprijed znači da za 2-3 decenije nećeš imati toliko žena sposobnih za reprodukciju. I opet dođeš na isto.

Najmanje 2/3 trudnica iz Zapadne Hercegovine se porodi u Imotskom ili Splitu, radi HR dječjeg dodatka ;)
neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#3200 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina

Post by neretvanac »

prezimenko wrote:
madner wrote:Sandzak je bio dio Bosne duze nego sto nije.

Turci podjelili Bosnu na vise regija zbog jacanja nacionalne svijesti, Hercegovina ostala u istoj carevini, Sandzak nije.
Tjesi se Sandzak nije dio Bosne niti ce ikada biti kaze ti Bosanac a ne Sandzaklija. Isto i Srbin kaze za RS i Hrvat za Hercegovinu a po meni su to budale kao i Sandzaklije koje se tjese da imaju ikakve veze sa Bosnom, ovi prvi bar imaju drzavljanstvo te zemlje.

Rodjen si u Sandzaku, Sandzak je dio srbije znaci Srbin/Crnogorac si i Srbija/Crnagora je tvoja zemlja.

S obzirom da je Bosna jako dugo bila u Turskoj jel me to cini Turcinom ?

Mislim mozes tvrditi sto hoces al ko god ima oci u glavi i zdrav razum vidi da sandzaklije fizioloski i mentalno vise lice srbima/crnogorcima nego bosancima. Jedino sto dijelite religiju i sa jednim dijelom stanovnika Bosne. Da ne govorim o jacanju turbo folk mentalitetau Sarajevu imigracijom istih.
Argumenti su ti na nivou djeteta od 5 godina.

1. Cinjenica da Sandzak nije fizicki dio BiH ne znaci apsolutno nista za njihov etnicki identitet. Primjera takvih mali million sirom svijeta.
2. Bosna i Hercegovina nije bila dio Turske, nego Osmanskog Carstva. To te ne cini Turcinom, ali ti daje 90% istih kulturnih korijena sa Turcima, jer je najveci dio bosnjacke kulture i tradicije utemeljen na osmanskoj kulturi.
3. A kako to fizioloski i mentalno izgledaju Bosanci i Hercegovci? Ja sam visoki, mrki Hercegovac, fizicki i mentalitetom dosta razlicit od jednog Posavca. Kakve to veze ima?
Svoje licne averzije zadrzi na licnom nivou, mrznja nije argument.
Last edited by neretvanac on 01/07/2016 10:38, edited 1 time in total.
Locked