Citroen All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3176 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Raigor Stonehoof wrote:Da se vratim na pricu od prije par strana, za C4 1.6 HDi 80kW mi serviser preporucio i nasuo Total quartz 9000 5w40, dok sam ovdje dobijao savjete za Ineo 5w30 :? posto se u ulja razumijem ko mara u kriv kurac :D samo se mogu nadat da i ovo nije lose :lol:
Ma moze i to, zamijeni nakon 8-10 tisuca predjenih i nece biti problema.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#3177 Re: Citroen All About

Post by Raigor Stonehoof »

zamijenicu i prije, i na prethodnim autima sam uvijek na 5-6k km mijenjao. Hvala :)

Jos se navikavam na auto, i na one silne displeje :) nedostaju mi analogni obrtomjer i brzinomjer ali eto, valjda se naviknem brzo. Udoban je strasno :-D
axe22
Posts: 2846
Joined: 11/03/2013 21:21

#3178 Re: Citroen All About

Post by axe22 »

Raigor Stonehoof wrote:zamijenicu i prije, i na prethodnim autima sam uvijek na 5-6k km mijenjao. Hvala :)

Jos se navikavam na auto, i na one silne displeje :) nedostaju mi analogni obrtomjer i brzinomjer ali eto, valjda se naviknem brzo. Udoban je strasno :-D

Zbog cega tako rano?
Dovoljno je 10k, dok za ulja gradacije 5w-40 nije problem ni 15k.

(ja sam mjenjao na 13k 5w-30 i kvalitet ulja je bio 67%, jos kod mene cesce radi dpf regeneraciju, da je uklonjen dpf i blokiran erg sigurno bi islo bez problema i 20k).


Fabricki servisni interval je kod mene 30k s 5w-30
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#3179 Re: Citroen All About

Post by ado_sar »

Mozda covjek vozi 5-6k godisnje, pa taman pozeli jednom godisnje, najbolje u proljece, osvjeziti filtere, da ne udise smog i ljeti u autu, pa odradi i ulje usput da se ne zeza kasnije.

Imam ja kolegu, 7 godina auto a presao 22k, i upravo radi istu stvar, svake godine kompletan mali servis
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#3180 Re: Citroen All About

Post by basicm »

Kako znate ovaj kvalitet ulja u procentima nakon mijenjanja?
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#3181 Re: Citroen All About

Post by adodbr »

Meni rekose na 5w40 godina dana ili 10.000
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#3182 Re: Citroen All About

Post by Raigor Stonehoof »

Predjem oko 10k godisnje, uglavnom gradska voznja. Sta znam, nije neki trosak dva puta godisnje to odradit, a motor ce u svakom slucaju lakse disat.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3183 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Raigor Stonehoof wrote:Predjem oko 10k godisnje, uglavnom gradska voznja. Sta znam, nije neki trosak dva puta godisnje to odradit, a motor ce u svakom slucaju lakse disat.
Pa i nije neki trosak, zamjena ulja i uljnog filtera se moze uraditi za nekih 60-70 KM za 1.6 hdi, ali mislim da nema nikskve stete po motor da se uradi zamjena na 10 tisuca ili jednom godisnje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3184 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Pustite ba covjeka da mijenja kad hoce :D , navodno po onim oil selectorima u euro5 idu 0w30 , 5w30 , 5w40 , 10w40 :run:
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#3185 Re: Citroen All About

Post by Raigor Stonehoof »

Nego kako uraditi regeneraciju FAP filtera? Nadjoh ovo u uputstvu:

In order to regenerate the filter, you are advised to drive as soon as possible, when the traffic conditions permit, at a speed of 60 km/h (around 40 mph) or more for at least 5 minutes.

Nekako mi djeluje premalo, prekratko.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3186 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Raigor Stonehoof wrote:Nego kako uraditi regeneraciju FAP filtera? Nadjoh ovo u uputstvu:

In order to regenerate the filter, you are advised to drive as soon as possible, when the traffic conditions permit, at a speed of 60 km/h (around 40 mph) or more for at least 5 minutes.

Nekako mi djeluje premalo, prekratko.
Ne djeluje , to je tako kod hdi , samo ga u 3cu i vozi tako 10min da budes siguran .
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3187 Re: Citroen All About

Post by ado-šampion »

Hahah, znao sam majke mi. :-) Nece nista biti, samo sljedeci put nek bude Ineo. I 15 k je sasvim normalno da se to ulje drzi u motoru. Haj pare nastranu ali ne kontam odakle vam vrijeme i zivci da idete na 6-7 hiljada na zamjenu ulja. :-)
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#3188 Re: Citroen All About

Post by ado_sar »

ado-šampion wrote:Hahah, znao sam majke mi. :-) Nece nista biti, samo sljedeci put nek bude Ineo. I 15 k je sasvim normalno da se to ulje drzi u motoru. Haj pare nastranu ali ne kontam odakle vam vrijeme i zivci da idete na 6-7 hiljada na zamjenu ulja. :-)
If it's worth doing, it's worth overdoing. :D
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#3189 Re: Citroen All About

Post by ElRe »

DS7

https://www.youtube.com/watch?v=xFkb02AhmIQ

Potencijalni hit na trzistu.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3190 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

Spolja mi se baš i ne sviđa pretjerano, ali unutra je perverzija.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3191 Re: Citroen All About

Post by condy »

Ne svidja mi se onaj tablet unutra preglomazan i male tipkice ispod i predaleko uzduz rasporedjenje u jednoj liniji. Vani mi ono sa onim ukrasnim svjetlima naprijed bezveze. Ostali dojam jako dobar. Dobro uradjen auto. Najbolji dojam ostavlja ona instrumemt tabla.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3192 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

ElRe wrote:DS7

https://www.youtube.com/watch?v=xFkb02AhmIQ

Potencijalni hit na trzistu.
Ostace samo potencijalni. Mislim da je trziste prezasiceno ovim tzv. premium suv vozilima, tesko je tu nametnuti se pored svaba, land rovera, jaguara, lexusa i njihovih alternativa iz konfekcije.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3193 Re: Citroen All About

Post by condy »

To stoji. Ne razumijem zbog cega ulagati ogromna sredstva u ovaj novi auto ds7 u segmentu gdje tesko mogu da se probiju iako PSA grupacija pokusava to sa Peugeot vozilima zadnjih godina, a u segmentu gdje dosta bolje stoje nema na vidiku novog C5, pa ni novog C4, gdje mogu bolje proci. Valjda bi trebali imati neku strategiju razvoja a ne eksperimentisat za ds serijom koja im bas i ne donosi sto su ocekivali.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3194 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

Sve je to lijepo sto vi pricate ali oni su pod patronatom pezoa , tako da sva prica o nekom specijalnom razvoju pada u vodu :)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3195 Re: Citroen All About

Post by mali_milojica »

Meni bolji 3008 od ovog DS7 :roll:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3196 Re: Citroen All About

Post by condy »

Kakva je izolacija kabine kod C5/P508 ?

Kakvi su na losoj gradskoj cesti, da li se unutra cuje zveckanje iz ovjesa ? Pogotovo zadnje klupe. Neko ko ima dobrog iskustva.

Kakvi su na volanu, jeli volan osjetljiv ili je prelagan i bez povratnih informacija sa tockova ?
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3197 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

mali_milojica wrote:Meni bolji 3008 od ovog DS7 :roll:
Nisu ista klasa, kako cijenom tako i dimenzijama. Slažem se s tobom, 3008 je prijatniji i mom oku. Trenutno najljepsi SUV bar meni. :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3198 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

condy wrote:Kakva je izolacija kabine kod C5/P508 ?

Kakvi su na losoj gradskoj cesti, da li se unutra cuje zveckanje iz ovjesa ? Pogotovo zadnje klupe. Neko ko ima dobrog iskustva.

Kakvi su na volanu, jeli volan osjetljiv ili je prelagan i bez povratnih informacija sa tockova ?
Odlicna , nivo E klase , ako je to neki nivo

ne cuje , vozili me nazad

ne znam :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3199 Re: Citroen All About

Post by condy »

amar1994 wrote:
condy wrote:Kakva je izolacija kabine kod C5/P508 ?

Kakvi su na losoj gradskoj cesti, da li se unutra cuje zveckanje iz ovjesa ? Pogotovo zadnje klupe. Neko ko ima dobrog iskustva.

Kakvi su na volanu, jeli volan osjetljiv ili je prelagan i bez povratnih informacija sa tockova ?
Odlicna , nivo E klase , ako je to neki nivo

ne cuje , vozili me nazad

ne znam :D
Jasno, tnx :mrgreen: :thumbup:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3200 Re: Citroen All About

Post by mali_milojica »

konektovan wrote:
mali_milojica wrote:Meni bolji 3008 od ovog DS7 :roll:
Nisu ista klasa, kako cijenom tako i dimenzijama. Slažem se s tobom, 3008 je prijatniji i mom oku. Trenutno najljepsi SUV bar meni. :mrgreen:
Jel ovo klasa sa 5008?
Nema veze,opet bi 3008 najprije. Mlogo mi se dopada :D
Post Reply