GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
-
Holms
- Posts: 515
- Joined: 27/01/2012 22:51
#3151 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
šta su ovo smanjili broj tramvaja, nanu li im lopovsku 
- shiny
- Posts: 535
- Joined: 26/07/2012 15:22
- Location: Sarajevo
#3152 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Tramvaj se ujutro čeka po 10 minuta. Raja poleti na komercijalu čim je ugleda, da ne zakasne ljudi na posao. Lopovluk!
Autobusi za pojedina naselja su ukinuti... kažu do septembra! I ajd da je neko stavio neku obavijest na stanicu, pa makar čistim grasovskim jezikom: "nejma busa dotle", već jadni penzioneri čekaju na plus četrdeset prevoz koji ne postoji. Na bilo kakvu primjedbu vozaču dotični odgovori: "ne znam ja, obrati se mom direktoru!" A direktora su natjerali da odstupi, pa ga ni nemaju. Treba raja da se skupi, pa svi koji imamo mjesečne karte da tražimo povrat novca zbog toga što nismo dobili to što smo platili... Ili naprosto mršati!
Autobusi za pojedina naselja su ukinuti... kažu do septembra! I ajd da je neko stavio neku obavijest na stanicu, pa makar čistim grasovskim jezikom: "nejma busa dotle", već jadni penzioneri čekaju na plus četrdeset prevoz koji ne postoji. Na bilo kakvu primjedbu vozaču dotični odgovori: "ne znam ja, obrati se mom direktoru!" A direktora su natjerali da odstupi, pa ga ni nemaju. Treba raja da se skupi, pa svi koji imamo mjesečne karte da tražimo povrat novca zbog toga što nismo dobili to što smo platili... Ili naprosto mršati!
- NEOPLAN
- Posts: 1009
- Joined: 02/05/2009 12:15
#3153 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Opet pretucen vozac trolejbusa zato sto je trazio kartu.... E moje Sarajevo na sta si spalo...
- duminjo
- Posts: 20189
- Joined: 03/09/2011 12:43
- Location: Sarajevo
#3154 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
nemam ni volje ni zivaca pisati zbog cega, samo da se pridruzim ovim cestitkama sto zele propadanje grasa... dabogda im se za temelje ne znalo lopovsko

- kokuz_sa
- Posts: 9069
- Joined: 29/05/2010 21:11
- Location: nisam u inostranstvu :D
#3155 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
u koliko ima prvi tramvaj da ide iz grada dole za ilidzu?
-
Mr. Brightside
- Posts: 31341
- Joined: 26/02/2011 13:07
#3156 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
čini mi se u 5 da polaze i s čaršije i s ilidže, nemoj me držati za riječkokuz_sa wrote:u koliko ima prvi tramvaj da ide iz grada dole za ilidzu?
- kokuz_sa
- Posts: 9069
- Joined: 29/05/2010 21:11
- Location: nisam u inostranstvu :D
#3157 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
nadam se da je tako..ili cu morat pjeske ka stupu dole ujutro oko 5hMr. Brightside wrote:čini mi se u 5 da polaze i s čaršije i s ilidže, nemoj me držati za riječkokuz_sa wrote:u koliko ima prvi tramvaj da ide iz grada dole za ilidzu?
- NEOPLAN
- Posts: 1009
- Joined: 02/05/2009 12:15
#3158 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
http://www.danubeogradu.rs/bg-servis/no ... -beograda/
Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.
Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#3159 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Iz ovog primjera se vidi da u BG nije privatizovan gradski javni prevoz, i da prilikom nabavke novih vozila u tome ucestvuje lokalna vlast. I koliko vidim nisu prodali tramvaje u staro gvozdje, nego su izgleda kupili neke i nove.NEOPLAN wrote:http://www.danubeogradu.rs/bg-servis/no ... -beograda/
Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.
- anonimnaosoba
- Posts: 2015
- Joined: 05/01/2012 00:01
- Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
- Contact:
#3160 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
u 5:10 je prvi tramvajkokuz_sa wrote:nadam se da je tako..ili cu morat pjeske ka stupu dole ujutro oko 5hMr. Brightside wrote:čini mi se u 5 da polaze i s čaršije i s ilidže, nemoj me držati za riječkokuz_sa wrote:u koliko ima prvi tramvaj da ide iz grada dole za ilidzu?
- kokuz_sa
- Posts: 9069
- Joined: 29/05/2010 21:11
- Location: nisam u inostranstvu :D
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#3162 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Da, dobro si uočio, oba gradska preduzeća za javni prevoz putnika su u vlasništvu države. Jedina, drastična, razlika je u finansijkoj projekciji: dok u Beogradu vlast svom javnom preduzeću uplaćuje novac za nabavku novih vozila, u Sarajevu vlast uplaćuje novac za pokriće desetina miliona dugova i za isplatu plaća.mahalas505 wrote:Iz ovog primjera se vidi da u BG nije privatizovan gradski javni prevoz, i da prilikom nabavke novih vozila u tome ucestvuje lokalna vlast. I koliko vidim nisu prodali tramvaje u staro gvozdje, nego su izgleda kupili neke i nove.NEOPLAN wrote:http://www.danubeogradu.rs/bg-servis/no ... -beograda/
Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.
Tek kad Vlada KS isplati sva GRAS-ova dugovanja, moći će se razmišljati o kreditnom zaduživanju i nabavci novih vozila.
- NEOPLAN
- Posts: 1009
- Joined: 02/05/2009 12:15
#3163 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
I beogradski gsp prima subvencije i naknade kao i gras, a ova nabavka vozila je vanredni trosak. I svidja mi se sto kupuju najmodernija vozila, Ikarbusovi busevi zadnje generacije, niskopodni, klimatizovani, tramvaji iz Spanije su petodijelni, klimatizovani, trole takodjer. A kod nas se kupuju busevi sa vrha cjenovnika, tj najjeftiniji moguci. Licno sam gledao ponudu Ikarbusa u kojoj su bili busevi IK-218N, s klimom i rampom za invalide i bili su skuplji za nekih 40 hiljada po komadu od ovih sto su kupljeni, sto na tim ciframa i nije puno skuplje u odnosu na ono sto se dobije. Al neko iz Vlade je stopirao tu nabavku i okrenuo se MAN autobusima koji su duplo skuplji, a solo, a vjerovatno je i u svoj dzep ubacio koji dinar. Ali ta nabavka je stopirana iz ko zna kojeg razloga nakon isporuke pet solo autobusa i ne znam tacno koliko zglobnih. Nakon toga se ponovo ulazi u aranzman sa Ikarbusom i kupuje se 15 zglobnih buseva koji danas voze na komercijali, i koji su ekstra dobri busevi, al su najjeftinije moguce sto se moglo uzeti u Ikarbusu, i goli su s opremom ko pistolj.
Sta je poenta svega? Pa to da se za novac koji je potrosen u ove mutne radnje moglo uzeti 30tak Ikarbusa IK-218N s potpunom opremom, a po prvoj ponudi, tako da bi smo imali ultra moderan i udoban prijevoz, umjesto najjeftinijih i najosnovnijih rjesenja iz MANa i Ikarbusa koje imamo, a sve zbog lopova u Vladi i Grasu. A o ponudi Neobus-Volva necu ni da pricam
Sta je poenta svega? Pa to da se za novac koji je potrosen u ove mutne radnje moglo uzeti 30tak Ikarbusa IK-218N s potpunom opremom, a po prvoj ponudi, tako da bi smo imali ultra moderan i udoban prijevoz, umjesto najjeftinijih i najosnovnijih rjesenja iz MANa i Ikarbusa koje imamo, a sve zbog lopova u Vladi i Grasu. A o ponudi Neobus-Volva necu ni da pricam
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#3164 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
NEOPLAN wrote:I beogradski gsp prima subvencije i naknade kao i gras, a ova nabavka vozila je vanredni trosak...
Nejasno mi je kako nabavka opreme za bavljenje osnovne djelatnosti može biti "vanredan" trošak?
-
Akibh
- Posts: 1978
- Joined: 06/07/2009 12:27
#3165 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Zamoli svoj NO, sindikat, direktora, rukovodioce,..NEOPLAN wrote:http://www.danubeogradu.rs/bg-servis/no ... -beograda/
Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.
Ma ja, svu krivicu prebaciti na Vladu a vas 2000 ste cvjecke
- NEOPLAN
- Posts: 1009
- Joined: 02/05/2009 12:15
#3166 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Vanredni trosak za Grad Beograd koji se desava jednom u 5-10 godina. Redovni troskovi su subvencije, doplate, naknade itd i te troskove imaju svaki mjesec. Na to sam mislio kad sam rekao vanredni trosak, mozda mi nije dobar izraz al jasno je sta hocu reci.
@Akibih. Prvo ja ne spadam u 2000 "cvjecki". Drugo opste je poznato da Gras ne moze prnuti bez dozvole Vlade, a ne kupit 30 autobusa. Trece, nisu u Grasu svi cvjecke, naravno da ima svakakvih, al politika je cudo vjeruj mi.
@Akibih. Prvo ja ne spadam u 2000 "cvjecki". Drugo opste je poznato da Gras ne moze prnuti bez dozvole Vlade, a ne kupit 30 autobusa. Trece, nisu u Grasu svi cvjecke, naravno da ima svakakvih, al politika je cudo vjeruj mi.
-
dresdener78
- Posts: 918
- Joined: 04/08/2011 09:23
- Location: CZ/D/BiH
#3167 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Tvoj odgovor, izvini taj izraz, baš nije najinteligentniji. Forumaš Neoplan je u pravu šta se tiče preporuke Vladi KS. Čija je krivica da u njoj sjede totalno nesposobni tipovi i lopovi... valjda ignorantnih birača koji ne koriste mozgove?Akibh wrote:Zamoli svoj NO, sindikat, direktora, rukovodioce,..NEOPLAN wrote:http://www.danubeogradu.rs/bg-servis/no ... -beograda/
Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.
Ma ja, svu krivicu prebaciti na Vladu a vas 2000 ste cvjecke
Vlada dugotrajno odbija da ispuni svoje obaveze, da sredi GRAS (znači, između ostalog, izbaciti sve kradljivce i lijene drske papke iz GRAS-a).
Političari, odnosno vlada, su dozvolili da se GRAS dovede do današnje nepodnošljive situacije. 30-40 posto bagre između GRASovaca - oni samo rade šta se njima toleriše od strane Vlade. Prvo razmišljaj pa piši.
P. S. Niti ja nisam neki čiko iz GRASa.
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#3168 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Na osnovu cega ti strpa covjeka u Gras? Fakat lupas nigdje veze, de se malo presaberi. Covjek iznosi ovdje cinjenice koje imaju smisla, a sta si ti iznio?Akibh wrote:Zamoli svoj NO, sindikat, direktora, rukovodioce,..NEOPLAN wrote:http://www.danubeogradu.rs/bg-servis/no ... -beograda/
Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.
Ma ja, svu krivicu prebaciti na Vladu a vas 2000 ste cvjecke
I naravno da je 99% kriva vlada, sta je tu sporno? Ova tema 130 stranica, plus nekoliko zakljucanih tema sa istim sadrzajem u proslosti se na kraju svede da je kriva vlast, i jeste jedini krivac. Lako je pomesti sitnu "buraniju".
- Hemera
- Posts: 3659
- Joined: 08/08/2010 01:22
#3169 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
vlada imenuje pišonje po preduzećima
samo stranka i tako ti interesi
a sto se tice beograda i nabave vozila njima jos bolje jer imaju domaeg proizvodjaca pa forsiraju privredu i lovu ostavljaju u svojoj zemlji
samo stranka i tako ti interesi
a sto se tice beograda i nabave vozila njima jos bolje jer imaju domaeg proizvodjaca pa forsiraju privredu i lovu ostavljaju u svojoj zemlji
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#3170 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
NEOPLAN wrote:Tako se razvija gradski prijevoz, tako se brine o gradjanima. Molio bih Vladu Kantona nek se ugleda na komsije, kad vec nisu sposobni sami nesto da urade.http://www.danubeogradu.rs/bg-servis/no ... -beograda/
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas prisustvovao je prezentaciji 25 novih zglobnih autobusa domaćeg proizvođača “Ikarbus” u autobuskom pogonu GSP-a na Novom Beogradu.
Posle prezentacije gradonačelnik Đilas... potpisao je mandatno pismo o realizaciji programa obnove voznog parka Beograda, koji podrazumeva nabavku 400 novih autobusa.
– Reč je o 85 miliona evra, što je velika investicija.
Od kojih para bi Kanton Sarajevo kupio nove "Ikarbus" ili bilo koje druge autobuse?Hemera wrote:...sto se tice beograda i nabave vozila njima jos bolje jer imaju domaeg proizvodjaca pa forsiraju privredu i lovu ostavljaju u svojoj zemlji
Jedan "Đilasov" autobus košta 415.000 KM, Sarajevu treba desetine novih autobusa, desetine tramvaja, trolejbusa... Kako, kojim novcima Kanton Sarajevo može nabaviti nova vozila i obnoviti dotrajali vozni park? Kreditnim zaduživanjem kod EBRD i WB? Kako novac vratiti poslije, kad privreda KS rapidno posustaje, kao i privreda cijele države. Pa i dvostruko snažnija privreda Srbije ima problem s likvidnošću državne privrede
Srbija je pred bankrotom i Srbija je praktično u bankrotu
- Hemera
- Posts: 3659
- Joined: 08/08/2010 01:22
#3171 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
kanton je već jednom "đilasove" uzimao i to nezakonito pa su propali zapravo nisu se pokazali
uglavnom pare ce ostati u srbiji
pa propala ona ili ne...a ni bosna nije daleko od propadanja
bila tema nekada uzima gras srbijansko smece od ikarbusa...
nego koji ce to privatnik kupiti i te đilasove ili možda bolje marke za iste pare?ha?treba ih barem stotinu...
koji će to privatnik kupiti gras i anulirati dugove i jos da mu ostane od grasa nesto,a nece jer im je sve pod hipotekom
...dok namiris dugove grasa i za sta su se uvaljivali sigurno ce nekom novopecenom biznismenu ostati kolaca...ahahahha
bas me i zanima kakav to privatnik u posrnuloj drzavi ima love da kupuje i ulaze u preduzeca drzavna koja su propala i da jos pruza deluxe usluge,npr grasove stanovnistvu
neki zdravi privatnik

moze samo da bude uspjesan metod privatizacije poput Biraca...hahahaha sa preko 700 mil .gubitka...
vrlo uspjesno hahahahah
jos da posrnulu privredu svako kupi i privatizira i voila eto love eto usluga haman ko u beču hahahah

uglavnom pare ce ostati u srbiji
bila tema nekada uzima gras srbijansko smece od ikarbusa...
nego koji ce to privatnik kupiti i te đilasove ili možda bolje marke za iste pare?ha?treba ih barem stotinu...
koji će to privatnik kupiti gras i anulirati dugove i jos da mu ostane od grasa nesto,a nece jer im je sve pod hipotekom
bas me i zanima kakav to privatnik u posrnuloj drzavi ima love da kupuje i ulaze u preduzeca drzavna koja su propala i da jos pruza deluxe usluge,npr grasove stanovnistvu
neki zdravi privatnik
moze samo da bude uspjesan metod privatizacije poput Biraca...hahahaha sa preko 700 mil .gubitka...
vrlo uspjesno hahahahah
jos da posrnulu privredu svako kupi i privatizira i voila eto love eto usluga haman ko u beču hahahah
- poznanik
- Posts: 6749
- Joined: 12/05/2010 16:18
- Location: Novo Sarajevo
#3172 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Hemera wrote:moze samo da bude uspjesan metod privatizacije poput Biraca...hahahaha sa preko 700 mil .gubitka...
vrlo uspjesno hahahahah
Ne znam kakav razlog imaš za ove prekobrojne smajlije, ja ne vidim niti jedan
Je li Birač u trenutku privatizacije imao dug u poslovanju? Kad i kako je nastalo trenutno dugovanje, i zbog čega?
- Hemera
- Posts: 3659
- Joined: 08/08/2010 01:22
#3173 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
poznanik wrote:Hemera wrote:moze samo da bude uspjesan metod privatizacije poput Biraca...hahahaha sa preko 700 mil .gubitka...
vrlo uspjesno hahahahah
Ne znam kakav razlog imaš za ove prekobrojne smajlije, ja ne vidim niti jedan![]()
Je li Birač u trenutku privatizacije imao dug u poslovanju? Kad i kako je nastalo trenutno dugovanje, i zbog čega?
pomenuo si uspjesanu privatizaciju i nakon sto ti napisah u cemu je birac "uspjesan" ne javljas se...
birac je poslije uspjesne privatizacije i to uspjesno jos jedan put naglasavam...provalio vrijednost firme dugovanjima i + dodatnih 100mil
ne,nisu privatizovali ljudi pa pobjegli,nego nastavila garnitura da posluje...posluje do bankrota
vjeruj,nema osnova da bude to argumentovano kretanjima na svjetskom trzistu
vec totalnom neznanju u upravljanju firmom,i to totalno....
nego kada ce se rasprodati taj gras i doci ti privatnici sa vozilima ala "đilasova" ili bolja....
kada ce kupiti te tramvaje od par miliona,kad ce renovirati prugu,pa je potom produziti pa sve u pojasu naglancati ovim napacenim gradjanima i jos udariti cijenu po mjeri socijale koja vlada...
aali sve u skladu sa evropskim standardom...nista javasluk...
- NEOPLAN
- Posts: 1009
- Joined: 02/05/2009 12:15
#3174 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Kad si se dotakao kvaliteta buseva, moram odgovoriti. Gras je kupio prvo nekoliko Ikarbusa IK-206 stare generacije sa lezecim motorom i pratecom trecom osovinom i ti autobusi se nisu bas pokazali. Sljedecom kupovinom kupljeno je 15 redizajniranih i modernizovanih IK-206 sa MAN motorom nazad i oni su odlicni, em su brzi ko metak, em su pouzdani, em su udobni. Doduse, neki su imali problema sa pregrijavanjem, al to je rijeseno u garantnom roku i svi busevi ssu u pogonu.
Medjutim, ovdje je rijec o ponudi Ikarbusa o nabavci buseva posljednje generacije IK-218N Avancity, koji su zadnja rijec tehnike, plod saradnje Ikarbusa, MANa i jedne italijanske kompanije (zaboravio sam naziv) i to su ti tzv Djilasovi busevi.
Medjutim, ovdje je rijec o ponudi Ikarbusa o nabavci buseva posljednje generacije IK-218N Avancity, koji su zadnja rijec tehnike, plod saradnje Ikarbusa, MANa i jedne italijanske kompanije (zaboravio sam naziv) i to su ti tzv Djilasovi busevi.
- Hemera
- Posts: 3659
- Joined: 08/08/2010 01:22
#3175 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
naravno da nisu svi u pogonu,znas ti to bolje nego ja,vjeruj
zahvaljujuci mafijaskom nadzornom odboru kojeg je imenovala vlada i mafijaskoj strukturi pravnika i inzinjera u grasu vozila su nezakonito kupljena
neces da priznas da prokuhavaju u jednoj smjeni na 100 izbace
tvoj problem
jer valjalo se ugraditi u lopovluk
bitno je lupati ono sto ne znas
poprilicno je iritantno citati lazi i neistine
vise vozila ne voze i stoje po terminalu i iskacu iz reda voznje
a da ne pricam o PODIGNUTOM POKLOPCU na vozilima jer se pregrijavaju
pa strucnjaci umislili da im je to motor na vazdusno hladjenje pa ga hlade...
i to IKARBUSI! NE MAN-ovi Japanske donacije...
ali ne vrijedi se raspravljati
teren govori drugacije
zahvaljujuci mafijaskom nadzornom odboru kojeg je imenovala vlada i mafijaskoj strukturi pravnika i inzinjera u grasu vozila su nezakonito kupljena
neces da priznas da prokuhavaju u jednoj smjeni na 100 izbace
tvoj problem
jer valjalo se ugraditi u lopovluk
Lud i ponosan wrote:^^
Bitno je popljivati i napisati da je smece, bez ikakvih argumenata. Nasa posla, poprilicno iritantno je to citati.
bitno je lupati ono sto ne znas
poprilicno je iritantno citati lazi i neistine
vise vozila ne voze i stoje po terminalu i iskacu iz reda voznje
a da ne pricam o PODIGNUTOM POKLOPCU na vozilima jer se pregrijavaju
pa strucnjaci umislili da im je to motor na vazdusno hladjenje pa ga hlade...
i to IKARBUSI! NE MAN-ovi Japanske donacije...
ali ne vrijedi se raspravljati
teren govori drugacije
