Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3151 Re: Bášča

Post by safran »

Oticon wrote:
vrtlar wrote: Kupka od kamilice

Pospjesuje klijanje, sprijeceva razvoj bakterija i gljivica, te pospjesuje otpornost i brzi rast.

1 vrhom punu kasiku suhih cvijetova kamilice preliti sa 1 lit. Kipuce vode, pokriveno pustiti 2-3 sata i procijediti. Namocite sjeme.
Vrtlar...vratila sam se na tvoj prošlogodišnji post sa kupkama jer trebam sada početi sa sijanjem...
Nisam bila vrijedna kao ti pri skupljanju bilja ...pa mi je ostala varijanta kupke od kamilice.
Samo jedno pitanje, pišeš namočiti sjeme...koliko dugo ga treba držati namočeno u kupki?
Ja sam prošle godine namakala u čaju od kamilice one sjemenke fafarona koje su bile zatvorene u konzervi pa brat-bratu 20 godina. Namakala sma ih dok nisu nabubrile i mijenjala kupku par puta dok se nije isprala ona pink boja od zaštitnih sredstava. Kad sam ih prebacila na vatu (cilj mi je bio provjeriti klijavost za početak) bile su lagano nabubrile. Također sam kupala i sjeme paradajza - paaaa, oko pola sata do sat. U stvari sam sve sorte namočila odjedom pa su neke stajale duže, neke kraće. U svakom slučaju imala sam super rasad.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3152 Re: Bášča

Post by Oticon »

Safran...srećom nemam tih sjemenki iz konzervi :lol: :lol: :lol:, ove što imam ću ostaviti preko noći u ovoj kupki od kamilice...valjda neću nešto "zabrljati"...prije nego stigne haber od Vrtlara.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3153 Re: Bášča

Post by safran »

Oticon wrote:Safran...srećom nemam tih sjemenki iz konzervi :lol: :lol: :lol:, ove što imam ću ostaviti preko noći u ovoj kupki od kamilice...valjda neću nešto "zabrljati"...prije nego stigne haber od Vrtlara.
Ma ovo je bilo "ne može" pa ja morala dokazati da može ..... :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3154 Re: Bášča

Post by Mu'min »

safran wrote:Ja sam prošle godine namakala u čaju od kamilice one sjemenke fafarona koje su bile zatvorene u konzervi pa brat-bratu 20 godina.
20 godina? :shock:
Ovo je novi svjeski rekord da sjeme proklije i nakon 20 godina. :thumbup:
U kakvoj konzervi si ih imala? Neka tvoja ili "orginal" kupljena konzerva sa sjemenima?
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#3155 Re: Bášča

Post by bizet »

@oticon, dovoljno je par sati, ali komotno mozes sjemenke drzati u kupki i 24h, ako hoces da ti sto prije proklijaju...povremeno promijesaj kako se sjemenke ne bi slijepile jedna za drugu, a one koje su isplivale na povrsinu izdvoji i baci, te su ostecene ili mrtve
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3156 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Oticon wrote:
vrtlar wrote: Kupka od kamilice

Pospjesuje klijanje, sprijeceva razvoj bakterija i gljivica, te pospjesuje otpornost i brzi rast.

1 vrhom punu kasiku suhih cvijetova kamilice preliti sa 1 lit. Kipuce vode, pokriveno pustiti 2-3 sata i procijediti. Namocite sjeme.
Vrtlar...vratila sam se na tvoj prošlogodišnji post sa kupkama jer trebam sada početi sa sijanjem...
Nisam bila vrijedna kao ti pri skupljanju bilja ...pa mi je ostala varijanta kupke od kamilice.
Samo jedno pitanje, pišeš namočiti sjeme...koliko dugo ga treba držati namočeno u kupki?


O Oti kako si ima li novih lakova ja bas juce vidjeh neki novi. Crveni se bas ko trava.

Bizet je rekla sve u svom postu ali ja radim ovako pa ako hoces po mom ili po Bizetkinom.

Dobro bi bilo da imas ili izvorske ili bunarske vode jer je to voda bez hlora a on negativno utice na sjemena a narocito u Sarajevu gdje ga stavljaju previse.Ako nemas onda dobro prokuhaj vodu za jednu solju i stavi kamilicu i ako imas i neku drugu travu mislim da ima kupiti trava osusenih.Ostavi da se ohladi i pola od te tekucine pomijesati sa mlijekom nek bude ista kolicina i nasuti u tanjir i potopiti sjemena nek odstoje preko noci.UJutru procijedis i stavis sjemena u vlaznu trulex krpu ili neku drugu i presavijes krpu i stavis u najlon kesu i ostavis jos da prenoci i sutra posadis.Krastavice i kukuruz ce ti na ovaj nacin pustiti klicu i moras paziti da je ne slomis.ZA patlidjan potopi isto sjeme i nek odstoji do sutra procijedi uzmi sjemena i protrljaj sa sitnim pjeskom da se kora slomi da lakse nikne klica.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3157 Re: Bášča

Post by Oticon »

vrtlar wrote:
O Oti kako si ima li novih lakova ja bas juce vidjeh neki novi. Crveni se bas ko trava.

Bizet je rekla sve u svom postu ali ja radim ovako pa ako hoces po mom ili po Bizetkinom.

Dobro bi bilo da imas ili izvorske ili bunarske vode jer je to voda bez hlora a on negativno utice na sjemena a narocito u Sarajevu gdje ga stavljaju previse.Ako nemas onda dobro prokuhaj vodu za jednu solju i stavi kamilicu i ako imas i neku drugu travu mislim da ima kupiti trava osusenih.Ostavi da se ohladi i pola od te tekucine pomijesati sa mlijekom nek bude ista kolicina i nasuti u tanjir i potopiti sjemena nek odstoje preko noci.UJutru procijedis i stavis sjemena u vlaznu trulex krpu ili neku drugu i presavijes krpu i stavis u najlon kesu i ostavis jos da prenoci i sutra posadis.Krastavice i kukuruz ce ti na ovaj nacin pustiti klicu i moras paziti da je ne slomis.ZA patlidjan potopi isto sjeme i nek odstoji do sutra procijedi uzmi sjemena i protrljaj sa sitnim pjeskom da se kora slomi da lakse nikne klica.
:razz: Koga to moje oči vide? Ja čekam da mi da upute a on mi bira lak za nokte.
Već sam potpila sjemenke sinoć u kamilicu, nisam je mješala sa mlijekom (nemam domaće mlijeko :lol: ). Imam izvor pitke vode u bašti, ali nisam prije razmišljala o tom...tako da je kupka od hlorisane vode. Sad moram ići kupiti 10 truleksa da mi se sjeme ne pomješa...na svašta će me ovaj Vrtlar nagovoriti.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3158 Re: Bášča

Post by safran »

Mu'min wrote:
safran wrote:Ja sam prošle godine namakala u čaju od kamilice one sjemenke fafarona koje su bile zatvorene u konzervi pa brat-bratu 20 godina.
20 godina? :shock:
Ovo je novi svjeski rekord da sjeme proklije i nakon 20 godina. :thumbup:
U kakvoj konzervi si ih imala? Neka tvoja ili "orginal" kupljena konzerva sa sjemenima?
Ma kakav rekord moj Mumine - priroda je čudo - klija se i nakon puno više vremena. A još prije 5-6 godina ti mene nikakva sjemena nisu zanimala. Ovo ti je, vjerovao ili ne, ratna humanitarna. Naime, jedan moj prijatelj sa rajom (15-17 godina) u ratu išao kod UNPROFOR-a po kafu koja je dolazila u konzervama. Naravno, UNPROFOR nije sa nakolonošću gledao na taj njihov običaj pa se sve odvijalo pod okriljem mraka. I jednu noć donesu kući neke drugačije konzerve - otvore ih i u njima nađu sjemenke fafarona - dovoljno da se cijeli region zaljuti. Jedna mu je ostala neotvorena u podrumu i prošle godine se nje sjeti i izvadi. Kaže mi da su izgubile klijavost - rekoh - donesi. E to su one što sam slikala kako se suše na balkonu.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3159 Re: Bášča

Post by Oticon »

safran wrote: Ma kakav rekord moj Mumine - priroda je čudo - klija se i nakon puno više vremena. A još prije 5-6 godina ti mene nikakva sjemena nisu zanimala. Ovo ti je, vjerovao ili ne, ratna humanitarna. Naime, jedan moj prijatelj sa rajom (15-17 godina) u ratu išao kod UNPROFOR-a po kafu koja je dolazila u konzervama. Naravno, UNPROFOR nije sa nakolonošću gledao na taj njihov običaj pa se sve odvijalo pod okriljem mraka. I jednu noć donesu kući neke drugačije konzerve - otvore ih i u njima nađu sjemenke fafarona - dovoljno da se cijeli region zaljuti. Jedna mu je ostala neotvorena u podrumu i prošle godine se nje sjeti i izvadi. Kaže mi da su izgubile klijavost - rekoh - donesi. E to su one što sam slikala kako se suše na balkonu.
:thumbup: Dokazala si da može.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3160 Re: Bášča

Post by Senći »

Ja ponio meso na teferič, kad tamo nigdje nikog i ja donio u bašču. Znam da ovo nije za bašče, ali moram se malo pohvalit sa domaćom suhom ćuretinom koju sam lično proizveo.

Image

Ovo bijelo po mesu je snijeg iz zamrzivača.

Image

PS: Bijeli luk je pečat :lol:
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#3161 Re: Bášča

Post by flag »

Znaš li ti Senći da ovdje ima i poguzija :D :mrgreen: ??? Valja li 'vako uznemiravati u mirno nedjeljno veče te jadne poguzije... Ne mislim ja na sebe...

Nego, jel' ko ovdje sadio hren ili đumbir?! Kupio sam danas u samoposluzi... pa da probam i to saditi. Nešto malo danas sam čitao po internetu - ali ima li ovdje neko konkretan savjet. Imaju ona dvojica iskusnih cvjećara (prepozat će se :lol: ) ali Boga mi nešto pomalo znaju i ovom :D .
Opet smo kamaru sjemena nakupovali...
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3162 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Nisam ja kriva, Senći je počeo :D
Ako kome treba sjemena ili pelcera od ovog cvijeća.......

Image

http://cvjetnaoaza.blogspot.de/2010/09/ ... kraja.html
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3163 Re: Bášča

Post by Senći »

flag wrote:Znaš li ti Senći da ovdje ima i poguzija :D :mrgreen: ??? Valja li 'vako uznemiravati u mirno nedjeljno veče te jadne poguzije... Ne mislim ja na sebe...
Izvinjavam se svim poguzijama :-) nije bilo namjerno danas padala kiša pa se nije moglo u bašču i velim ajd može šta može. Slijedeća slika će biti iz bašče.

@CvjetnaOaza Jesi li i ti pošla na teferič kao i ja pa svratila u bašču.
Svaka čast lijepo izgleda... Jeli jagnjetina ovo?
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3164 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Ova naša pušnica je u bašći.
Gornje je govedina, a donji komadi su janjetina, jer ovdje nema kupiti bravetine.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3165 Re: Bášča

Post by Oticon »

Senći bolan je li ti ko rekao da se suha ćuretina najbolje slaže sa pasirkom ;-)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3166 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Oticon wrote:Senći bolan je li ti ko rekao da se suha ćuretina najbolje slaže sa pasirkom ;-)
:lol:
stvarno vam je nefer zimsko doba,zimnice pri kraju,a vi stavljate suho meso ccc :run:
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3167 Re: Bášča

Post by Senći »

Oticon wrote:Senći bolan je li ti ko rekao da se suha ćuretina najbolje slaže sa pasirkom ;-)
Meni rekoše da se pasirka najbolje slaže sa Sarajevskim ćevapima i to s lukom :lol:
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3168 Re: Bášča

Post by Oticon »

Senći wrote: Meni rekoše da se pasirka najbolje slaže sa Sarajevskim ćevapima i to s lukom :lol:
Dobro ti rekoše. :thumbup:
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3169 Re: Bášča

Post by vrtlar »

flag wrote:Znaš li ti Senći da ovdje ima i poguzija :D :mrgreen: ??? Valja li 'vako uznemiravati u mirno nedjeljno veče te jadne poguzije... Ne mislim ja na sebe...

Nego, jel' ko ovdje sadio hren ili đumbir?! Kupio sam danas u samoposluzi... pa da probam i to saditi. Nešto malo danas sam čitao po internetu - ali ima li ovdje neko konkretan savjet. Imaju ona dvojica iskusnih cvjećara (prepozat će se :lol: ) ali Boga mi nešto pomalo znaju i ovom :D .
Opet smo kamaru sjemena nakupovali...

O cvijecaru kako si opet ti pretjerao sa sjemenima a zaboravio da se uzima i pelcer :mrgreen: :D
za hren i sad ga imam negdje u basti kad ga posadis neces ga se kutarisati godinama izvadis ga i ako ostane samo malo korijena iznikne sljedece godine zato ti je moj savjet negdje ga u cosku posadi da ti ne smeta.A za djumbir to je tropska biljka iako moze uspijevati i kod nas ali ako mu stvoris uslove ali puno posla i nikad se nezna hoce li uspjeti ali ne zelim da te obeshrabrujem pokusaj.Treba ga i vise od zene paziti a meni se to ne svidja :mrgreen: :D dosta mi je jedan balkanski djumbir pored mene jos i da uzgajam tropske :mrgreen: :D
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#3170 Re: Bášča

Post by flag »

vrtlar wrote:O cvijecaru kako si opet ti pretjerao sa sjemenima a zaboravio da se uzima i pelcer :mrgreen: :D
za hren i sad ga imam negdje u basti kad ga posadis neces ga se kutarisati godinama izvadis ga i ako ostane samo malo korijena iznikne sljedece godine zato ti je moj savjet negdje ga u cosku posadi da ti ne smeta.A za djumbir to je tropska biljka iako moze uspijevati i kod nas ali ako mu stvoris uslove ali puno posla i nikad se nezna hoce li uspjeti ali ne zelim da te obeshrabrujem pokusaj.Treba ga i vise od zene paziti a meni se to ne svidja :mrgreen: :D dosta mi je jedan balkanski djumbir pored mene jos i da uzgajam tropske :mrgreen: :D
Lijepo ja rekoh da će se ovi cvjećari prepoznati... :lol: Jedan je pao, čekam onog drugog :D
Ma znaš već da ja svake sezone imam po jedan eksperimentalni ćošak, onaj dio gdje su bile šparoge - e nema ih više. Bile su baš dobro krenule, lani prvo ih onaj snijeg načeo, a onda je ona suša totalno dohakala. Na to mjesto planiram ove nove biljke saditi. Znam da je hren jako invazivan, zato sam i mislio u ćošak ga posaditi. Ovaj đumbir, takođe u ćošak. Ali da nešto mislim posebno deverati - ne mislim vala. Nemamo vremena ni za ovo što najviše volimo iz bašče, za paradajz. Žena i ja smo planirali ove godine saditi duplo manje nego prošle, ali opet smo k`o ludaci nakupovali kamaru sjemena. A bili smo fino planirali samo paradajz, parike, luk (bijeli i crni), malo krompira, malo boranije, salatu i lubenice - za koje čekam sjeme iz Kalifornije (jedan dobri čovjek mi treba poslati sjeme) i to bi bilo to ove godine. Plus oni moji građevinski radovi - za koje više nisam siguran da ću ih ove godine raditi.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#3171 Re: Bášča

Post by bizet »

jutro bastovani,

imam pitanje oko "presadjivanja" ili uzimanja "pelcera" stare jabuke

naime gledam neki dan vrtlaricu i ona u toj emisiji ode u neki vocnjak i zabiljezi sebi stara stabla jabuka koja hoce da "presadi" kod sebe, kako bi imala i sacuvala tu vrstu jabuka (naravno ne mislim o presadjivanju cijelog drveta)

mi imamo na medji staru jabuku, koju je, jos dok je bio mlad, posadio muzev dido...svi su sentimentalno vezani za tu jabuku...ima joj vise od 50 godina kako sam shvatila...to je ogromno drvo sa onim velikim, kabastim, jabukama, nepravilnog oblika neke blijedo zute boje kad sazriju (ja bas nisam dobra sa bojama, pa ovo blijedo zute treba uzeti sa rezervom :sad:)....ma jabuka je sjajna i puna soka...na pijaci niti igdje se vise ne moze naci ovakvih jabuka

e sad ja bi da joj produzimo lozu...ali ne znam kako se to radi (vrtlarica ne isprica metod)...da li odsjecanjem neke grane ili kako vec?

znam da se volite baviti i vockama...pomozite, molim vas

hvala unaprijed :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3172 Re: Bášča

Post by Senći »

bizet wrote:jutro bastovani,

imam pitanje oko "presadjivanja" ili uzimanja "pelcera" stare jabuke

naime gledam neki dan vrtlaricu i ona u toj emisiji ode u neki vocnjak i zabiljezi sebi stara stabla jabuka koja hoce da "presadi" kod sebe, kako bi imala i sacuvala tu vrstu jabuka (naravno ne mislim o presadjivanju cijelog drveta)

mi imamo na medji staru jabuku, koju je, jos dok je bio mlad, posadio muzev dido...svi su sentimentalno vezani za tu jabuku...ima joj vise od 50 godina kako sam shvatila...to je ogromno drvo sa onim velikim, kabastim, jabukama, nepravilnog oblika neke blijedo zute boje kad sazriju (ja bas nisam dobra sa bojama, pa ovo blijedo zute treba uzeti sa rezervom )....ma jabuka je sjajna i puna soka...na pijaci niti igdje se vise ne moze naci ovakvih jabuka

e sad ja bi da joj produzimo lozu...ali ne znam kako se to radi (vrtlarica ne isprica metod)...da li odsjecanjem neke grane ili kako vec?

znam da se volite baviti i vockama...pomozite, molim vas

hvala unaprijed
Moje mišljenje je da pronađeš osobu koja je već kalemila voće jer ko to nije prije radio teško uspjeva, a ja to ovako radim: pronađem mladu jabuku samoniklu (divljaku) prečnika od 1cm do 2cm.
posadim na određeno mjesto,uzmem kalem grančicu (pelcer) i kalemim na divljaku. Kalem grančicu treba uzeti sa perifernog dijela krune mora biti zdrava i koristiti samo srednji dio grančice odprilike 5-6 cm dužine.
Prerežem divljaku tako da ostane od zemlje do vrha reza nekih 80cm. Zatim rasiječem odozgo prema dole par cm i tu stavim kalem grančice kojima sam prije toga zaoštrio tj odstranio dio kore na dijelu koji se stavi u divljaku. Ukoliko je tanka divljačica tada stavim jednu kalem grančicu. a ako je deblja dvije.Sve se to zaštiti kalemarskim voskom i stavi se zaštitni luk ili sl.da ptice ne slome kalem.To je naj bolje uraditi na nekoliko divljačica one su naj bolje za očuvanje starih sorti.Bez praktičnog pokazivanja teško je shvatit . :run:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#3173 Re: Bášča

Post by bizet »

Senći wrote:
bizet wrote:jutro bastovani,

imam pitanje oko "presadjivanja" ili uzimanja "pelcera" stare jabuke

naime gledam neki dan vrtlaricu i ona u toj emisiji ode u neki vocnjak i zabiljezi sebi stara stabla jabuka koja hoce da "presadi" kod sebe, kako bi imala i sacuvala tu vrstu jabuka (naravno ne mislim o presadjivanju cijelog drveta)

mi imamo na medji staru jabuku, koju je, jos dok je bio mlad, posadio muzev dido...svi su sentimentalno vezani za tu jabuku...ima joj vise od 50 godina kako sam shvatila...to je ogromno drvo sa onim velikim, kabastim, jabukama, nepravilnog oblika neke blijedo zute boje kad sazriju (ja bas nisam dobra sa bojama, pa ovo blijedo zute treba uzeti sa rezervom )....ma jabuka je sjajna i puna soka...na pijaci niti igdje se vise ne moze naci ovakvih jabuka

e sad ja bi da joj produzimo lozu...ali ne znam kako se to radi (vrtlarica ne isprica metod)...da li odsjecanjem neke grane ili kako vec?

znam da se volite baviti i vockama...pomozite, molim vas

hvala unaprijed
Moje mišljenje je da pronađeš osobu koja je već kalemila voće jer ko to nije prije radio teško uspjeva, a ja to ovako radim: pronađem mladu jabuku samoniklu (divljaku) prečnika od 1cm do 2cm.
posadim na određeno mjesto,uzmem kalem grančicu (pelcer) i kalemim na divljaku. Kalem grančicu treba uzeti sa perifernog dijela krune mora biti zdrava i koristiti samo srednji dio grančice odprilike 5-6 cm dužine.
Prerežem divljaku tako da ostane od zemlje do vrha reza nekih 80cm. Zatim rasiječem odozgo prema dole par cm i tu stavim kalem grančice kojima sam prije toga zaoštrio tj odstranio dio kore na dijelu koji se stavi u divljaku. Ukoliko je tanka divljačica tada stavim jednu kalem grančicu. a ako je deblja dvije.Sve se to zaštiti kalemarskim voskom i stavi se zaštitni luk ili sl.da ptice ne slome kalem.To je naj bolje uraditi na nekoliko divljačica one su naj bolje za očuvanje starih sorti.Bez praktičnog pokazivanja teško je shvatit . :run:

hvala senci...jos samo moram naci divljaku...tu jabuku nisam vidjela od prije rata negdje na livadi da raste...ali potrazicu i definitivno cemo pokusati prekalemiti ovu sjajnu didinu jabuku...predobra je da bi joj se sjeme zatrlo, a vec je stara
CvjetnaOaza
Posts: 228
Joined: 16/10/2012 00:51
Contact:

#3174 Re: Bášča

Post by CvjetnaOaza »

Ja sam prije nekoliko godina kupila knjigu o kalemljenju, ali nikako da se malo više posvetim toj temi.
Valjda i zato što nemam više mjesta za voće.
Senči dobro si ovo opisao :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3175 Re: Bášča

Post by Senći »

Evo u mene luk već za salate ...


Image
Post Reply