Sami su sebi dzelat, niko im ne treba.N-E regija wrote:Ja se samo nadam da ovaj popis i njegova objava neće biti dnevnopolitička trakavica, jedni hoće, drugi hoće (dobrovoljno pod moranje) treći neće da čuju (iako su oni pokrenuli ovaj proces ) itd. Popis je bitan i za brojnost, ali i za neke druge stvari da vidimo gdje smo od nepismenosti do činjenice ko i kako radi ili se bavi poljoprivredom, ali i do broja onih stanovnika po kojem će se dijeliti finansijski kolač. Rezultati vuku jedno za drugim kao činjenično stanje u čitavoj BiH. Srbi su govorili da ne priznaju popis jer ima nekih po njima problema sa povratnicima, da bi sinoć na TV nešto to ublažavali kao broj izbjeglih i raseljenih lica za dva-tri dana, deset najviše će prestati pričati o popisu i prihvatit ga bez pogovora jer htjeli to ili ne moraće jer ako bude preko koljena od strane MZ ode pc u pm, a niko neće da bude dželat njihovom genocidnom ostvarenju.
Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3151 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#3152 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Ama koga briga hoce li rs ili nece prihvatiti rezultate.
To je isto da sad unsko sanski kanton kaze mi necemo prihvatiti rezultate.
Cao ba. Drzavna agencija, DRZAVNA, je objavila. Evropa to gleda i prihvata. Dovidjenja.
Mogu svirat do sutra i blokirati procese. To bi svakako radili i da nije popisa.
To je isto da sad unsko sanski kanton kaze mi necemo prihvatiti rezultate.
Cao ba. Drzavna agencija, DRZAVNA, je objavila. Evropa to gleda i prihvata. Dovidjenja.
Mogu svirat do sutra i blokirati procese. To bi svakako radili i da nije popisa.
-
The BEN10
- Posts: 7674
- Joined: 19/09/2011 09:03
#3153 Re: RE: Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Plus, Bošnjaci drže najveće centre i centre sa najboljom infrastrukturom: Sarajevo, Tuzla, Zenica, Bihać, Mostar (pola-pola sa Hr)- a zna se koliko je novca potrebno za izgradnju obične zgrade, da ne govorim o putevima, komunalijama i sl.ins wrote:To je to, plus dodaj na ovo da nažalost Srbi više nemaju svoju intelektualnu elitu u velikim gradovima BiH sa izuzetkom Banja Luke, jer su Karadzić&Co učinili sve da Srbi iz Sarajeva, Mostara, Tuzle , Zenice i ostalih mjesta izgube svoj glas.Alfons Kauders wrote:
To bi bilo manje vise to. Rijetko se slazem s Prpom, i s tobom... Lucifer mi je burazer pa se ne pika... Ali poenta ostaje ista: kada su bitne stvari u pitanju, nema zajebancije.
Sad se malcice smiruje tema, nema vise toliko podjebavanja i navijanja, pa bih da usput prozborim koju ozbiljnu. Politicko jedinstvo kada su u pitanju drzavni interesi je svakako bitno, ali je samo mali djelic ove price. Bosnjacima da dati vise optimizma i samouvjerenosti, Hrvati ostaju na istom, a Srbi - po reakcijama je jasno.
Jasno je i da je RS bolesna. Stanovnistvo RS je u prosjeku oko 3 godine starije, slabije obrazovano, katastrofalno rasporedjeno itd. To je njihova najveca briga, ne neki procenat Bosnjaka od 50.0001%... Njihovi problemi su ipak malo veci, i uskoro ce poceti da se manifestuju na brojne nacine.
RS je vec zaduzena do limita, po glavi stanovnika duplo vise od FBiH, a imaju starije stanovnistvo. Mozda oni kukaju radi Bosnjaka koji su se tamo popisali, ali razmislite kakva bi razlika u starosti bila da se desetine hiljada mladih Bosnjaka nisu popisale u rodnoj grudi, u danasnjoj RS? Slika bi bila osjetno gora, narocito u nekim krajevima koji su ionaku u kurcu (istocna RS). Jasno je kao dan da Srba na sljedecem popisu u BiH nece biti ni milion, sto smo odavno i govorili, ali sada imamo i cifre koje to dokazuju.
Starost i mortalitet nisu jedini problem. Cijela RS ima tek 25,000 fakultetski obrazovanih gradjana vise od Kantona Sarajevo. Ovaj jaz ce se nastaviti siriti u narednim decenijama, prije svega radi manje prosjecne starosti u FBiH, kao i radi kvalitetnijeg i lakseg pristupa obrazovanju, mada ce se slika u RS donekle popravljati kako budu umirale starije generacije. Suvisno je i govoriti sta obrazovanje znaci za konkurentnost u 21. stoljecu, a realno, jedno Sarajevo ima vise kvalitetnog kadra od cijele RS (mada ih je na papiru manje - jedno je Univerzitet u Sarajevu, ne ide u istu kategoriju kao npr. Slobomir).
Hrvati su odlicno odradili posao, ali sada moraju uciniti vise da zaustave odliv stanovnistva (koji, ko fol nije problem, a kada bi se danas popisivali, ispalo bi ih barem 50,000 manje). Ljudi napustaju Slavoniju i mnoge krajeve Hrvatske, pa kako nece PK, ZHK i sl? Za Srbe je i broj Hrvata golem problem, jer ispada da Bosnjaci i Hrvati cine komotnu dvotrecinsku vecinu - a i jedni i drugi su za NATO i EU clanstvo. Srbi nisu. Mislim, mozemo se mi i Hrvati svadjati oko svega i svacega, ali kada imamo zajednicki interes, priliku necemo propustiti.
Ah da, kad smo vec Hrvata, samo da Dragancetu ovom prilikom najebem matere zbog nedavne izjave o Tuzli, sa 15,000 popisanih Hrvata (doduse ne Draganovih, legitimnih, vec nasih).
Dakle, RS je sada i crno na bijelo ekonomski i demografski lesh. Sada je to i ozvaniceno, sto ce samo ubrzati neke procese u BiH i van nje. Cifra od 50% uopste nije bitna. Ove druge na koje se ne obraca previse paznje su dugorocno dosta vaznije - jer je svakako bilo izvjesno da ce Bosnje prebaciti 50%, bilo na ovom ili sljedecem popisu.
Također, u crnu perspektivu ulazi i očigledan nedostatak motora zvanog JNA, koja je, kada je BiH u pitanju, bukvalno sa desetinama hiljada ljudi (oficirski kadar sa svojim porodicama) doprinosila jačanju Srpskog nacionalnog identiteta u BiH
Što se tiče broja srba - pa broj rođenih beba je u PC-u reda veličine 9k (sa bošnjačkom djecom). Nema teorije da je srba preko milion u ovom trenutku. Jer, jedna CG sa 620 k stanovnika ima oko 7.5k rođenih beba godišnje (8.3 bebe na 1000 stanovnika). Sa sličnim natalitetom, PC nebi smejla imati više od 1.1 milion stanovnika sveukupno (sa Bošnjacima, Hrvatima i ostalim). No, čak i da imaju ovoliki broj stanovnika kao što stoji, to znači da imaju jako staro stanovništvo (što dijelom i statistika kaže), što opet dugoročno ne valja, jer sa tolikim brojem beba za 20 godina nemaš bazu plodnih žena koja će moći održavati ovoliki broj ljudi.
Slično važi za hrvate - njih 550 k a 3.5 k beba. Hahahaha! Nema šanse. Toliki broj beba odgovara 400 i nešto hiljada na taj broj djece. Plus, što je njih za 2-3 godine od tada iselilo pa i 50 milja, dakle ispod 400 k ih je, što se itekako uklapa u podatke Crkve koja vodi evidenciju na godišnjem nivou. A opet, čak i da ih je bilo 550k na popisu, mali broj beba godinama unazad i unaprijed znači da za 2-3 decenije nećeš imati toliko žena sposobnih za reprodukciju. I opet dođeš na isto.
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#3154 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Mediji uvijek tako prenesu, pa sta? nece prenijet da im je merkelova puknula po cvoku.arzuhal wrote: Ništa ona njih nije postrojila, pokazalo se da je Kukićeva informacija - "iz diplomatskih izvora" da će ih Angela naribat i da "razgovori će biti sve samo ne ugodni" - prdnula u šišu, Angela pohvalila napredak BiH (!?), sve nasmijano, fino, ljucki...
Idemo dalje, pa šta bude...
Ja sam siguran da su oni dobili bukvicu. Vidjet ces sad kako ide podmazano i prihvatanje ssp-a i sve.
- Opetja033
- Posts: 10041
- Joined: 01/11/2011 20:33
#3155 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Nisi ti nista utvrdio ni 10% a kamoli 100%.madner wrote:Pa cek, ako nema razlike tada, kako onda mozes reci da se jedni spominju a drugi ne?Opetja033 wrote:Sacekaj, ti sada meni sasvim ozbiljno tvrdis da su jos u kasnom Srednjem Vijeku Poljaci (i samo oni, niko vise na dunjaluku) pravili razliku izmedju Bosnjaka i Bosanaca?madner wrote: Kakva glupost. Cesto se nadje glupostda se Bosnjaci spominju 1440 u vezi Tvrtka i Vladislava. No kada se pogleda orginalni dokument, izraz koji se koristi na Poljskom oznacava Bosanace.
Bosanci na Poljskom:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/First_Nations
Bosnjaci:
Boszniacy
Pa ti provjeri koji se izraz koristi kod delegacije. Samo prevod izgleda nije bio dobar.![]()
Tako da bar jedan pisani izvor govori o Bosancima. Kao i mnogi drugi, recimo za engleski jezik i enciklopediju.
No, bumo vidili kakva je lukava strategija iza ovoga i sta su rezultati.![]()
Ne postoji nijedan domaci dokument, dokument iz susjedstva koju u tom ili ranijem periodu govori o "Bosancima". Ne postoji, neces ga naci.
Samim tim apsolutno je nemoguce da se odjednom, nicim izazvani, Poljaci dosjete da prave razliku.. ma realno glupo je i pisati o tome. I u zajebanciji.
Vidi se iz aviona da poljska rijec i za Bosnjake i za Bosance ima korijen u rijeci "Bosnjak". I dan danas znaci. Dok se recimo u germanskim jezicima u modernoj historiji jasno moze vidjeti razlika. Kod Poljaka je maltene identicno.
Konstrukcija ti nema nikakve logike iz prostog razloga: kao sto sam napisao ranije, nijedan jedini domaci dokument ili dokument iz okruzenja ne spominje nikakve "Bosance" - ni u tom periodu ni prije toga. Samim tim je posve nemoguce da Poljaci pisu o "Bosancima" a ne Bosnjanima/Bosnjacima.
Jedino logicno i moguce objasnjenje je da je termin "Bośniacy" kasnije u poljskom jeziku dobio drugo znacenje.
Na kraju krajeva hajde izgovori tu rijec pa mi reci na sta te podsjeca.![]()
I ne, zasigurno nijedan izvor za engleski jezik i enciklopediju iz perioda o kojem pricamo ne spominje Bosance. Volio bih vidjeti barem jedan primjer?
Ako su Bosnjaci stariji, onda bi valjda Poljaci, tadasnja velesila, prvo uvela izraz za iste, ne obrnuto. Jer ako vec pricaju sa bosanskim kraljem, trebalo bi znati kako se tada zovu. No nekako prenose bosanski kralj, jezik i Bosanci.
Nemoj se jos vise prosipati, korijen rijeci je Bosna, koja na Poljskom ima kvakicu iznad s. Pa ti izgovori, pa onda skontaj sta se desilo.
Znas li i jedan primjer da neko sebe smatra bosanskim banom-kraljem, no zitelje necim drugim?
Govorim ti za prvo upotrebu Bosnjak u engleskim izvorima, koja sljedi pravilo Poljska - Poljak, Bosna - ?
Izvora ima jako malo, no vec sam utvrdio da se 100% spominju Bosanci. Ti navedi za Bosnjake, pa da provjerimo primarni izvor.
Nijedan jedini pisani izvor sa juznoslavenskih prostora, iz srednjeg-kasnog srednjeg vijeka, ne pominje "Bosance". Jednostavno ne postoji. Prvi izvori pominju Bosnjane.
Nijedan izvor prije ovoga o kojem diskutujemo, iz vremena kralja Tvrtka II (dakle nije kralj Tvrtko kako si ti pogresno napisao), nijedan dokument iz otprilike tog perioda i svi dokumenti nesto poslije ovog perioda - ne spominje "Bosance". Nijedna povelja, nijedan dokument, nijedno pismo. Samo i iskljucivo Bosnjani.
Eh sada kada je u pitanju ovaj dokument, da ljudi znaju o cemu pisemo: Radi se o slucaju iz 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanic poslao bosansku delegaciju u Budim radi cestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenciku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vodja bosanske delegacije rekao da su: "Bosnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom".
To se kod svih historicara, bez izuzetka, uzima kao prvi pisani trag za moderniju izvedenicu ranog "Bosnjanina" i modernog "Bosnjaka". Ti si u potpunosti usamljen sa ovim svojim tumacenjem, ne postoji nijedan jedini historicar koji zastupa tvoju teoriju.
Iz jednog prostog razloga: u potpunosti je nemoguce da svi ostali izvori: prije ovoga, oko ovoga perioda i nakon ovoga perioda spominju samo i iskljucivo Bosnjane/Bosnjake. Jednostavno ne postoji izvor koji pominje "Bosance". Ovo bi onda bio potpuno izolovan, nicim izazvan, slucaj koji se u srednjovjekovnoj Bosni ni prije toga ni poslije toga nije ponovio.
Samim tim nema ni milimetra prostora da bi se taj slucaj tumacio na nacin na koji ti, tako usamljeno, radis.
Jedino logicno objasnjenje jeste da je u poljskom jeziku ostalo staro, srednjovjekovno i izvorno, znacenje termina "Bosnjak". Tj da time oznacavaju sve stanovnike BiH. To uopce nije usamljen slucaj. Ista stvar je i sa albanskim jezikom gdje termin "Boshnjak" obuhvata sve stanovnike BiH. Ili recimo da se u dosta romanskih jezika termin "bosanski" prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".
Svako drugo tumacenje je na nivou naucne fantastike i, kao sto rekoh, ne postoji historicar koji zastupa neko drugo misljenje po pitanju ovog slucaja sa delegacijom.
Naravno, mozes ti zastupati sta god zelis. Medjutim struka te pobija.
-
calculator
- Posts: 1351
- Joined: 25/11/2013 12:32
#3156 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Znao sam ja da je Tvrtko II bio musliman
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#3157 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Ne kontam ove što kukakju zbog Bosanaca, svoju frustraciju usmjeravaju na pogrešnu stranu jer im je Karadžić svojom politikom zatro sve što ima veze sa Bosanstvom i Bosnom.
I danas Dodik zatire bosanski jezik, boji se svega što ima prefiks bosanski, ali oni eto svoje frustracije usmjerili na Bošnjake.
Stvarno komšije Srbi postalo je ofirno koliko upirite u pogrešan panj. 

Elhamdilullahcalculator wrote:Znao sam ja da je Tvrtko II bio musliman
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#3158 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Zanimljivo je da rijetko ko reaguje na svojatanje Brčkog od strane RS-a. Veoma je tesko naci mapu gdje je rs rastavljen, kakvo je stvarno stanje. Uglavnom su to ovakve mape.
I uglavnom svi sute.

I uglavnom svi sute.

- mousstapha
- Posts: 4189
- Joined: 14/07/2008 03:13
- Location: Stuttgart
-
calculator
- Posts: 1351
- Joined: 25/11/2013 12:32
#3160 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
U nasoj drzav, ocito je, rapidno raste broj Bosnjaka i broj neobrazovanih. Mogu misliti kakvi ce biti statisticki podaci narednog popisa.
- skupljac_zeljeza
- Posts: 10259
- Joined: 12/10/2014 01:12
#3161 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Dodik kao eto neće da prizna popis prije svega zbog Bošnjaka. Više ih nego svih drugih zajedno. Pa Bosanski jezik priča više nego svi drugi zajedno. Pa ima i muslimana elhamdulillah više nego svih drugih zajedno. Shvatio je realnost koju bi bar na papiru da promijeni.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne kontam ove što kukakju zbog Bosanaca, svoju frustraciju usmjeravaju na pogrešnu stranu jer im je Karadžić svojom politikom zatro sve što ima veze sa Bosanstvom i Bosnom.I danas Dodik zatire bosanski jezik, boji se svega što ima prefiks bosanski, ali oni eto svoje frustracije usmjerili na Bošnjake.
Stvarno komšije Srbi postalo je ofirno koliko upirite u pogrešan panj.
![]()
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#3162 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
mousstapha wrote:
Ja bi uvaženog profesora matir'o sa dva-tri pitanja ali eto, ko sam ja... Ima on i dobrih stvari što govori samo realnost ga demantuje.
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#3163 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Jok zbog Kineza neće da prizna.skupljac_zeljeza wrote:Dodik kao eto neće da prizna popis prije svega zbog Bošnjaka. Više ih nego svih drugih zajedno. Pa Bosanski jezik priča više nego svi drugi zajedno. Pa ima i muslimana elhamdulillah više nego svih drugih zajedno. Shvatio je realnost koju bi bar na papiru da promijeni.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne kontam ove što kukakju zbog Bosanaca, svoju frustraciju usmjeravaju na pogrešnu stranu jer im je Karadžić svojom politikom zatro sve što ima veze sa Bosanstvom i Bosnom.I danas Dodik zatire bosanski jezik, boji se svega što ima prefiks bosanski, ali oni eto svoje frustracije usmjerili na Bošnjake.
Stvarno komšije Srbi postalo je ofirno koliko upirite u pogrešan panj.
![]()
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3164 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
I na kartama Srbije stoji Kosovo, pa niko ne reaguje... Po principu jebes budale...Thorgerson wrote:Zanimljivo je da rijetko ko reaguje na svojatanje Brčkog od strane RS-a. Veoma je tesko naci mapu gdje je rs rastavljen, kakvo je stvarno stanje. Uglavnom su to ovakve mape.
I uglavnom svi sute.
- skupljac_zeljeza
- Posts: 10259
- Joined: 12/10/2014 01:12
#3165 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Ne valja ti taj kalkulator ništa:" Najveći udio nepismenih 1981. imali su Kosovo sa 17,6 % i Bosna sa 14,5 % stanovništva" Atlas svijeta"; Jugoslavenski leksikografski zavod "Miroslav Krleža", str. 118calculator wrote:U nasoj drzav, ocito je, rapidno raste broj Bosnjaka i broj neobrazovanih. Mogu misliti kakvi ce biti statisticki podaci narednog popisa.
- pezzar
- Posts: 1063
- Joined: 14/07/2009 13:16
#3166 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Postoji li mogućnost da smo mi koji smo se izjasnili kao Bosanci pripisani kategoriji Bošnjaci? Nevjerovatno mi zvuči da su u nešto više od 3,5 miliona ljudi svega 130 000 ostalih, gdje valjda spadaju Romi, Jevreji, Srbijanci, Crnogorci, Mađari, Ukrajnici i dr., a po ovome i Bosanci.
- Point.
- Posts: 33479
- Joined: 28/10/2008 00:24
- Location: Bagni di Lucca
#3167 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
A sta cemo sa Hercegovinom i hercegovcima? Ako idemo tezom da je Bosna drzava a bosanci narod, hoce li se i onaj iz Mostara, Neuma ili Duvna osjecati kao bosanac ili hercegovac?
Znaci, ca 2% stanovnistva u BiH je pametno, ostalo tokmaci jer rece ovaj jedan da zna samo pametne bosance i glupe bosnjake. Pa dobro ikako i imamo drzavu kako smo glupi.
Znaci, ca 2% stanovnistva u BiH je pametno, ostalo tokmaci jer rece ovaj jedan da zna samo pametne bosance i glupe bosnjake. Pa dobro ikako i imamo drzavu kako smo glupi.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#3168 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Orginalni dokument koristi Poljski izraz za Bosance. Da/Ne?Opetja033 wrote: Nisi ti nista utvrdio ni 10% a kamoli 100%.
Nijedan jedini pisani izvor sa juznoslavenskih prostora, iz srednjeg-kasnog srednjeg vijeka, ne pominje "Bosance". Jednostavno ne postoji. Prvi izvori pominju Bosnjane.
Nijedan izvor prije ovoga o kojem diskutujemo, iz vremena kralja Tvrtka II (dakle nije kralj Tvrtko kako si ti pogresno napisao), nijedan dokument iz otprilike tog perioda i svi dokumenti nesto poslije ovog perioda - ne spominje "Bosance". Nijedna povelja, nijedan dokument, nijedno pismo. Samo i iskljucivo Bosnjani.
Eh sada kada je u pitanju ovaj dokument, da ljudi znaju o cemu pisemo: Radi se o slucaju iz 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanic poslao bosansku delegaciju u Budim radi cestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenciku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vodja bosanske delegacije rekao da su: "Bosnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom".
To se kod svih historicara, bez izuzetka, uzima kao prvi pisani trag za moderniju izvedenicu ranog "Bosnjanina" i modernog "Bosnjaka". Ti si u potpunosti usamljen sa ovim svojim tumacenjem, ne postoji nijedan jedini historicar koji zastupa tvoju teoriju.
Iz jednog prostog razloga: u potpunosti je nemoguce da svi ostali izvori: prije ovoga, oko ovoga perioda i nakon ovoga perioda spominju samo i iskljucivo Bosnjane/Bosnjake. Jednostavno ne postoji izvor koji pominje "Bosance". Ovo bi onda bio potpuno izolovan, nicim izazvan, slucaj koji se u srednjovjekovnoj Bosni ni prije toga ni poslije toga nije ponovio.
Samim tim nema ni milimetra prostora da bi se taj slucaj tumacio na nacin na koji ti, tako usamljeno, radis.
Jedino logicno objasnjenje jeste da je u poljskom jeziku ostalo staro, srednjovjekovno i izvorno, znacenje termina "Bosnjak". Tj da time oznacavaju sve stanovnike BiH. To uopce nije usamljen slucaj. Ista stvar je i sa albanskim jezikom gdje termin "Boshnjak" obuhvata sve stanovnike BiH. Ili recimo da se u dosta romanskih jezika termin "bosanski" prevodi sa "bosniaco" ili "bosniaca".
Svako drugo tumacenje je na nivou naucne fantastike i, kao sto rekoh, ne postoji historicar koji zastupa neko drugo misljenje po pitanju ovog slucaja sa delegacijom.
Naravno, mozes ti zastupati sta god zelis. Medjutim struka te pobija.
Ne postoji orginalni dokument na bosanskom, dakle jedino spominjane je po fonetici na stranom jeziku. No Poljaci istu fonetiku koriste za rijeku Bosnu.
Mitovi i legende koji ne stoje kada se pogledaju orginalni dokumenti nisu nikakva novost.
Nema tu nikakvog tumacenja sa moje strane, imas orginalni dokument, imas izraz i imas znacenje izraza.
Isto da tvrdis da u povelji kulina bana nije bosanski ban i navodis tumacenje "svih". Mada se zapravo svi pozivaju na jednog historicara.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3169 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Sasvim u skladu sa ocekivanjima - pogledaj prognoze o kojim smo pricali godinama, odokativno ocekivalo se 100,000 do 150,000...pezzar wrote:Postoji li mogućnost da smo mi koji smo se izjasnili kao Bosanci pripisani kategoriji Bošnjaci? Nevjerovatno mi zvuči da su u nešto više od 3,5 miliona ljudi svega 130 000 ostalih, gdje valjda spadaju Romi, Jevreji, Srbijanci, Crnogorci, Mađari, Ukrajnici i dr., a po ovome i Bosanci.
Dakle nista cudno
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#3170 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
samo sabura pa akobogda inshallah za dvajst godina kad nas bidne 70% referendumon izglasat sHerijat i bog te veseliJo... napokoM svoji na svome...

-
Novak20
- Posts: 15239
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#3171 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Pa u Federaciji se komotno može izglasati šerijat odmah.pici wrote:samo sabura pa akobogda inshallah za dvajst godina kad nas bidne 70% referendumon izglasat sHerijat i bog te veseliJo... napokoM svoji na svome...![]()
![]()
![]()
Last edited by Novak20 on 01/07/2016 09:54, edited 1 time in total.
-
iz zadnje klupe
- Posts: 1132
- Joined: 27/07/2012 18:10
#3172 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Meni dilema, šta bi sa Jugoslovenima sa popisa 91?. Moja hipoteza, eno ih živi u zdravi u Kanadi 
- Yamcha
- Posts: 266
- Joined: 06/12/2011 08:11
#3173 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Izgleda da vas nema nešto puno. Meni se čini da vas Srbice kao anonimusi kroz forume navlače, predstavljaju se kao Bosanci koji su u suštini Bošnjaci, ali eto, kao skontali su da je bolje biti Bosanac i ateista. Oni su se svakako popisali kao Srbi, a vi se ibretite kao što vas ima tako maloAlfons Kauders wrote:Sasvim u skladu sa ocekivanjima - pogledaj prognoze o kojim smo pricali godinama, odokativno ocekivalo se 100,000 do 150,000...pezzar wrote:Postoji li mogućnost da smo mi koji smo se izjasnili kao Bosanci pripisani kategoriji Bošnjaci? Nevjerovatno mi zvuči da su u nešto više od 3,5 miliona ljudi svega 130 000 ostalih, gdje valjda spadaju Romi, Jevreji, Srbijanci, Crnogorci, Mađari, Ukrajnici i dr., a po ovome i Bosanci.
Dakle nista cudno
Forumi čuda čine. Po klix foumu, čovjek bi rekao da su 80% Sarajlija Bosanci, ateisti/agnostici. jbg, izgleda da vas je neko preveslao.
Zato sada pucajte po Srbima, prije nego po rahmetli Aliji i Bošnjacima.
Last edited by Yamcha on 01/07/2016 09:51, edited 1 time in total.
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#3174 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
iz zadnje klupe wrote:Meni dilema, šta bi sa Jugoslovenima sa popisa 91?. Moja hipoteza, eno ih živi u zdravi u Kanadi
Neki po masovnim grobnicama diljem RS-a.
-
julisiz es grant
- Posts: 7469
- Joined: 27/07/2008 23:34
- Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...
#3175 Re: Konačni rezultati - Popis stanovništva 2013 - Bosna i Hercegovina
Zanimljiva je usporedba sa 1991..
Nas je manje za oko 130 000 u odnosu na tada, a Srba je skoro 300 000 manje u odnosu na 1991.
Kada uzmemo u obzir koliko je više Bošnjaka stradalo u ratu, gdje su planski zatirane cijele porodice, ili ubijani samo muškarci masovno na malim područjima, jako je ohrabrujuće da su brojevi za Bošnjake ovakvi. I ko da se ne raduje, nakon svega što smo proživjeli, što nam je bilo namjenjeno, i što nam komšije i danas snuju.
Ali gdje nestade 300 000 Srba? Meni je najlogičnije objašnjenje da su se iselili u "maticu" Srbiju.
Sad nek vide šta znači živjeti na velikom prostoru, podijeljenom između četiri države (pet, ako računamo Kosovo), a da ti je ukupan broj relativno mal (ispod 10 miliona). Pa ne možeš svugdje biti većina
Nas je manje za oko 130 000 u odnosu na tada, a Srba je skoro 300 000 manje u odnosu na 1991.
Kada uzmemo u obzir koliko je više Bošnjaka stradalo u ratu, gdje su planski zatirane cijele porodice, ili ubijani samo muškarci masovno na malim područjima, jako je ohrabrujuće da su brojevi za Bošnjake ovakvi. I ko da se ne raduje, nakon svega što smo proživjeli, što nam je bilo namjenjeno, i što nam komšije i danas snuju.
Ali gdje nestade 300 000 Srba? Meni je najlogičnije objašnjenje da su se iselili u "maticu" Srbiju.
Sad nek vide šta znači živjeti na velikom prostoru, podijeljenom između četiri države (pet, ako računamo Kosovo), a da ti je ukupan broj relativno mal (ispod 10 miliona). Pa ne možeš svugdje biti većina
