Pozari i poplave. Zastita prirode, suma i ekologije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Jasmin002
Posts: 6
Joined: 16/05/2014 16:21

#3151 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Jasmin002 »

agnostic_front wrote:
Jasmin002 wrote:Jel' još ko ovo gledao ?
Ko kaže da je pred pucanjem?
http://www.** No links **.ba/hronika/brana-na-dri ... e-sve-gore
http://www.fokus.ba/vijesti/bih/brana-n ... -pucanjem/
http://www.uskinfo.ba/vijest/video-bran ... trofa/2378
Ne znam sad jel' istina...
User avatar
Boateng
Posts: 1409
Joined: 15/02/2011 00:10

#3152 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Boateng »

Image
:bih:
User avatar
motorna_pila
Posts: 1422
Joined: 24/09/2013 04:00

#3153 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by motorna_pila »

Zeljo_do_groba wrote:
motorna_pila wrote:Mene jedna stvar interesuje za ove ljude koji su izgubili stambene objekte, kuce, auta i sl...

Ko ce njima napraviti nove kuce, gdje ce zivjeti, ovi ljudi su izgubili sve u sekundama, da ne govorimo o pokucanstvu, i sve sto su imali u tim kucama, na ciji teret ce to da padne, da se to ponovo izgradi...

Ovi ljudi su SOCIJALNI slucajevi. :( :( :(

Za gradnju jedne prosjecne kuce u BIH, sa prikljucima i ostalom infrastrukturom potrebno je 50 000 KM, ugrubo. Ko ce ovim unesrecnicima to obezbjediti ili hoce li uopste ili ce ljudi biti prepusteni sami sebi? :-)

Trebamo se malo zapitati oko ovoga, sta kad sve ovo prodje... :cry: :(
Sto je najgore, mnogi su ostali i bez zemlje gdje bi mogli napraviti kucu. To ce biti najveci problem i tu se trebaju ukljuciti i vlada i narod i svijet, humanitarne akcije, itd.
Sve okej, ljudi pisu, ostavljaju informacije, pomaze se unesrecenima, ljudski zivot je ipak najvazniji, ali sta poslije kad sve ovo prodje.-. :?

Evo gledam, na Ilidzi, masa popavljenih objekata, ako racunamo da je voda poplavila prizemlja tih kuca, fasadu i sl.. :-?

Stete ce se mjeriti milionima maraka. A najgore je cini mi se ovim gore u Vogosci, ipak 7-8 porodica je izgubilo krov nad glavom. :( :( :(

Ko ce to njima opet napraviti i hoce li uopste? 7-8 porodica je na nuli, nemaju nista, samo svoj spasen zivot.

A valja opet zivjeti pored klizista.. Koje su to onda strahote... :( :shock:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3154 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

archi_a wrote:
Alfons Kauders wrote:ljudi ba

brane ne pucaju, niti ce pucati...

jedini problem s branama je sto novinari imaju neopisivu potrebu da lazu i terorisu narod
Hocu da vjerujem u ovo. :thumbup:
jarane haj vako

da ti dodje horsas na ulici i slozi pricu zasto mu treba pola marke, da li bi mu povjerovao?

ako je odgovor 'ne' - zasto bi onda povjerovao novinaru koji ima manje integriteta od prosjecnog heroinomana?

brane su ok, ne vjerujte zoharima NISTA
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3155 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Sanski most

Image

Image

Image

Image
almir1977
Posts: 440
Joined: 02/01/2014 22:29

#3156 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by almir1977 »

Alfons Kauders wrote:
Banksy wrote:

Zakon o zaštiti spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća predviđa da svaki uposlenik u bilo kojoj firmi na svoju plaću izdvaja 0,5 posto od neto primanja i sve kompanije i uposlenici i oni koji rade po ugovorima o djelu uredno pune budžet FBiH, jer je to vrlo precizno definisana namjena.

Međutim, umjesto da se ta sredstva, koja su ogromna, blagovremeno troše, da se preveniraju poplave i ulaže u zaštitu od spašavanja, Vlada FBiH je svojom odlukom od 3. januara 2013. godine sa računa Civilne zaštite FBiH novac, koji je namijenjen za ove potrebe, pozajmila 16 miliona KM - istakao je predsjednik SBB-a.

Istakao je da ni to nije bilo dovoljno pa je Vlada FBiH 5. februara ove godine donijela Odluku o odobravanju prenosa sredstava sa posebnih namjenskih transakcijskih računa, gdje je sa računa Civilne zaštite pozajmila 20 miliona KM,
kako je naveo, našeg narodnog novca.

- Onda imate poigravanje sa građanima u najdramatičnijim trenutcima, pa je jučer Vlada donijela odluku o proglašavanja stanja prirodne nesreće i „velikodušno" je za ove namjene izdvojila dva miliona KM! Znači Vlada je otela 20 miliona KM za ovu namjenu i sada intervenira sa dva miliona KM!

Pozivajući se na finansijski plan Agencije za vodno područje rijeke Save, istakao je da na računima ove Agencije posljednje tri godine leži po 14 miliona maraka.

...
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... miliona-km
ove degenerike tacno treba strijeljat... jebote ljudi ginu, satrana poljoprivreda, stete devetocifrene... a u avazu predizborna kampanja ko i obicno
Nema granice lik, đubre sa dna kace.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#3157 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Nuken »

SANSKI MOST MALOPRIJE!!!

Image
Već je jedna osoba stradalA.Vjerovatno pišem zadnji post za danas jer će vjerovatno ugasiti još malo i struju u čitavom gradu.Vodu će isto još malo zavrnuti.Idem sada dalje pomagati ostalima.Kod mene je za sada još samo malo vode oko kuće.

APEL:Svi koji mogu neka se odazovu u vatrogasnu stanicu on će vas uputiti dalje.Primaju i maloljetnike(mene su 17 primili nez za ostale).

Čuvajte ljudi vlasitite živote :?
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#3158 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by archi_a »

KvaziExpert wrote: žičara vozi sa vijenca, ne zaranja u jezero
Vidim sad :) Na prvu, reko da opravdam, nekim logickim objasnjenjem. :-)
Johnny_x
Posts: 1401
Joined: 23/10/2010 16:21

#3159 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Johnny_x »

motorna_pila wrote:Mene jedna stvar interesuje za ove ljude koji su izgubili stambene objekte, kuce, auta i sl...

Ko ce njima napraviti nove kuce, gdje ce zivjeti, ovi ljudi su izgubili sve u sekundama, da ne govorimo o pokucanstvu, i sve sto su imali u tim kucama, na ciji teret ce to da padne, da se to ponovo izgradi...

Ovi ljudi su SOCIJALNI slucajevi. :( :( :(

Za gradnju jedne prosjecne kuce u BIH, sa prikljucima i ostalom infrastrukturom potrebno je 50 000 KM, ugrubo. Ko ce ovim unesrecnicima to obezbjediti ili hoce li uopste ili ce ljudi biti prepusteni sami sebi? :-)

Trebamo se malo zapitati oko ovoga, sta kad sve ovo prodje... :cry: :(
Topliko ti treba da mozda prvi sprat izlijes. Ovim ljudima treba prvo naci neko zemljiste jer se na staro ne mogu vratiti pa tek onda poceti sa izgradnjom.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3160 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

neMir wrote:Slike brane i jezera izgledaju malo dramaticno al' mene ne brine, za dobrog vakta je to pravljeno. Nego izgleda da su Fabrika Sode i Koksara obustavile proizvodnju. Kako rece covjek koji radi u Koksari steta se mjeri u milionima. :-?
cementara je poplavljena sinoc, al ne znam koliko je stete i da li moze raditi
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3161 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Bodkin »

Anestezija wrote:Inace ta zicara kad je normalno...Image

Boze dragi...





Sent from my Lumia
scorpioo78
Posts: 2
Joined: 16/05/2014 18:14

#3162 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by scorpioo78 »

U slucaju pucanja brane u Modracu,, voda ce se razliti i otici prema Gracanici, dole, grad Lukavac ce biti potopljen ali ne cijeli... Okolna brda Bistarac, Dolozaj su sigurna mjesta !!
User avatar
starii
Posts: 3389
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3163 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by starii »

almir1977 wrote:
Alfons Kauders wrote:
Banksy wrote:
Zakon o zaštiti spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća predviđa da svaki uposlenik u bilo kojoj firmi na svoju plaću izdvaja 0,5 posto od neto primanja i sve kompanije i uposlenici i oni koji rade po ugovorima o djelu uredno pune budžet FBiH, jer je to vrlo precizno definisana namjena.

Međutim, umjesto da se ta sredstva, koja su ogromna, blagovremeno troše, da se preveniraju poplave i ulaže u zaštitu od spašavanja, Vlada FBiH je svojom odlukom od 3. januara 2013. godine sa računa Civilne zaštite FBiH novac, koji je namijenjen za ove potrebe, pozajmila 16 miliona KM - istakao je predsjednik SBB-a.

Istakao je da ni to nije bilo dovoljno pa je Vlada FBiH 5. februara ove godine donijela Odluku o odobravanju prenosa sredstava sa posebnih namjenskih transakcijskih računa, gdje je sa računa Civilne zaštite pozajmila 20 miliona KM,
kako je naveo, našeg narodnog novca.

- Onda imate poigravanje sa građanima u najdramatičnijim trenutcima, pa je jučer Vlada donijela odluku o proglašavanja stanja prirodne nesreće i „velikodušno" je za ove namjene izdvojila dva miliona KM! Znači Vlada je otela 20 miliona KM za ovu namjenu i sada intervenira sa dva miliona KM!

Pozivajući se na finansijski plan Agencije za vodno područje rijeke Save, istakao je da na računima ove Agencije posljednje tri godine leži po 14 miliona maraka.

...
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... miliona-km
ove degenerike tacno treba strijeljat... jebote ljudi ginu, satrana poljoprivreda, stete devetocifrene... a u avazu predizborna kampanja ko i obicno

Nema granice lik, đubre sa dna kace.
hehehe fahr0 je smijesan...pa zbog ovog i glup nece glasati za njega..
anći
Posts: 65
Joined: 02/09/2013 14:12

#3164 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by anći »

cenecimoveocino wrote:U Ze ponovo pada kisa

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
I u Travniku je ponovo pocela kisa ali u toku dana se nivo Lasve dosta smanjio tako da ne vjerujem da ce biti vecih problema osim ako opet ne podje padati bez prestanka..u gardu se rijeka vratila u svoje korito...nema vise vode na zitarnici :bih:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3165 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

scorpioo78 wrote:U slucaju pucanja brane u Modracu,, voda ce se razliti i otici prema Gracanici, dole, grad Lukavac ce biti potopljen ali ne cijeli... Okolna brda Bistarac, Dolozaj su sigurna mjesta !!
...i u slucaju pada meteora od 10,000,000 tona, oticemo svi u tri picke materine ko dinosauri

brana je ok, ne plasite narod

ljudi smo, nismo novinari
Wasser
Posts: 30
Joined: 17/04/2014 12:57

#3166 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Wasser »

Logovan wrote:
faketowsky wrote:da se orijentisete koliko je jezero Modrac poraslo..
Image
:run:
:shock: Ne mogu da vjerujem, strašno.
scorpioo78
Posts: 2
Joined: 16/05/2014 18:14

#3167 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by scorpioo78 »

ja pisem za slucaj da narod nezna, jer u slucaju katastrofe nije im receno gdje da bjeze ,, vec samo da bjeze!!!!!!!!!!!!!!!!!
jbt ovdje ni dobronamjeran nemozes bit, uvijek dodje neki filozof pa pametuje :roll: :roll:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#3168 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by hAZNADAR »

Covjek vise nije pametan gdje praviti kucu u Bosni - pa i ako bude pomoci ljudima koji su izgubili sve - gdje im dati plac i ako ima sredstava za gradnju? Ako je u dolini - plavi, ako je na brdu - klizi. Sudeci po fotografijama klizista - nije samo sjeca drveca razlog - jasno se vide odroni zemlje sa drvecima.
Znaci klimatske promjene su toliko velike da ne mozes vise preventivno graditi po Bosni.

osim mozda po Herceegovini - kamena brda ne idu nikuda.
User avatar
Antifriz+
Posts: 215
Joined: 23/08/2012 14:52

#3169 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Antifriz+ »

Danas u 15:00

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3170 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

fcbhre67346 wrote:
Alfons Kauders wrote:
scorpioo78 wrote:U slucaju pucanja brane u Modracu,, voda ce se razliti i otici prema Gracanici, dole, grad Lukavac ce biti potopljen ali ne cijeli... Okolna brda Bistarac, Dolozaj su sigurna mjesta !!
...i u slucaju pada meteora od 10,000,000 tona, oticemo svi u tri picke materine ko dinosauri

brana je ok, ne plasite narod

ljudi smo, nismo novinari
HAARP je odradio svoje još samo zemljotres da sahrani bosansku paščad pod zemlju i problem riješen :lol: :lol: :lol:
moooostaaaarac nas iz kooomsine straaaanke

kod vas ne plavi... :D al ima vazda neretva... :D

nazovem te kad budem u prolazu
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#3171 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by skafiskafsnjak »

hAZNADAR wrote:Covjek vise nije pametan gdje praviti kucu u Bosni - pa i ako bude pomoci ljudima koji su izgubili sve - gdje im dati plac i ako ima sredstava za gradnju? Ako je u dolini - plavi, ako je na brdu - klizi. Sudeci po fotografijama klizista - nije samo sjeca drveca razlog - jasno se vide odroni zemlje sa drvecima.
Znaci klimatske promjene su toliko velike da ne mozes vise preventivno graditi po Bosni.

osim mozda po Herceegovini - kamena brda ne idu nikuda.
u Hercegovini pozari :D
sha_ba
Posts: 55937
Joined: 17/11/2011 12:16

#3172 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by sha_ba »

ovo je strasno :(

ipak imam jednu dobru vijest, rodica od dobre prijateljica sa 2 male bebice danas evakuisana iz Maglaja :thumbup:
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#3173 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by tataćusak »

jbo mater odrastao sam čovjek ali deseti put danas su mi oči pune suza :-? . Šta da radimo, žao mi je ljudi ......... sjedim za kompom ko debil.....gledam Vučića poziva ljude.....angažuje ministre.....napravio čovjek pravi krizni štab. Kod nas....jad i čemer, nigdje ništa. RTS radi ljudski posao, ne profesionalni, već ljudski.
Naši ljudi, prepušteni sami sebi :( :( :( :( ,
Samo da se angažovala mehanizacija sa auto puta mogli smo odbraniti jedan grad...Mi čekamo da prođe samo od sebe....
User avatar
motorna_pila
Posts: 1422
Joined: 24/09/2013 04:00

#3174 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by motorna_pila »

Ipak sa druge strane ne kazem da su svi ljudi, mjestani krivi za ovo, ali kada se kuca pravi, treba se dobro zapitati gdje i na kakvom tlu se gradi, ima onaj slucaj sto su ljudi poceli bespravno kuce praviti u vodozastitnoj zoni, na Ilidzi i onda se neko pita zasto mu je poplavilo i sl. :-)

Apsurd.

Eno gledam na TVSA, i slusam pricu kako neki mjestani Svraka nisu dozvolili nadleznima da kopaju kroz njihove njive da bi se saniralo to kliziste za koje se znalo da postoji i da je potencijalna opasnost. Znaci ljudski faktor je uveliko doprinio ovom stanju koje imamo sada.

Ali to opet ne znaci da mi ovih ljudi nije zao, jer jeste. Izgubiti sve u par minuta, jezivo... :(
Arsene Wenger
Posts: 545
Joined: 13/10/2012 00:33

#3175 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Arsene Wenger »

DOK SE U BIH DEŠAVA PRAVA KATAKLIZMA, NA PEDERALNOJ TELEVIZIJI PUŠTAJU PARTIZANSKE FILMOVE UMJESTO DA IZVJEŠTAVAJU I SLUŽE GRAĐANIMA KOJI IM PLAĆAJU PRETPLATU! JEBEM IM MAJKU I POMAJKU!
Last edited by Arsene Wenger on 16/05/2014 18:26, edited 1 time in total.
Post Reply