www.oslobodjenje.ba/kolumne/ko-rovari-u-grasu
Ko rovari u Grasu?
09.08.2012. | PIŠE: Jelena MILANOVIĆ
Znaju sindikalisti Grasa kada treba štrajkovati. Pred usvajanje budžeta i izbore
Idu izbori, a sa njima, kao po definiciji, i nova najava štrajka radnika Gradskog saobraćaja u Sarajevu. Recimo, 2010. godinu obilježili su pokušaji štrajka glađu nekoliko uposlenika ovog preduzeća, koje je novopečeni političar i njihov zemljak Fahrudin Radončić "nagovorio" da probaju srušiti Vladu Kantona Sarajevo, tada sastavljenu od kadrova SBiH i SDA. No, tada je Gras imao pokrivenih 95 posto linija u Kantonu Sarajevo, a vozačima se nije dešavalo da autobusi stanu na tramvajskim šinama i tako blokiraju još jedan vid prevoza jer im je na pola vožnje nestalo goriva. To je uslijedilo u prošloj godini. Ove, pak, nema ni vozila, jer se u dijelove i vozni park nije ulagalo, pa ni gorivo više nije toliko bitno.
Da li se iko sjeća da je u Sarajevu direktor jednog javnog preduzeća podnio ostavku? Upravo je to ovih dana uradio direktor Grasa Haris Kadić (SDP), navodeći kao razlog nedostatak podrške Vlade i Skupštine KS-a. Nezvanično se moglo čuti da se ministar saobraćaja posvetio kandidaturi za načelnika Općine Stari Grad, a da se zaključaka tematske sjednice Skupštine KS-a o Grasu iz decembra 2011. malo ko i sjeća, a kamoli provodi.
Analiza boljki preduzeća Gras, koju je 2010. godine uradio savjetnik ministra saobraćaja za ekonomska pitanja Edib Prašović, obuhvatila je prijedlog neodložnih mjera kako bi se preduzeće izvuklo iz stečaja. U njoj je navedeno da pet stotina radnika viška godišnje košta Gras oko 13 miliona maraka na račun plata i naknada, da društvena ishrana pravi gubitak od pola miliona KM godišnje, dok štamparija ovog preduzeća pravi minus od 350.000 maraka u godini. Da stanje bude crnje, analizom se došlo do podatka da uposlenice Grasa u biletarnicama potroše više struje nego što prodaju karti, pa je mjesečni gubitak Službe trafika iznosio 920.320 KM! Po ovom pitanju nije se uradilo ništa. Vlada je žmirila tada, a sadašnji saziv uspio je uraditi to da Prašovića makne iz Ministarstva da im slučajno ne bi oči otvorio.
Kako su izdvajanja Kantona Sarajevo posrnulom preduzeću sve manja, pa jedva uspijevaju pokriti subvencije u prevozu sve brojnijim kategorijama stanovništva (penzioneri, boračka populacija, studenti, đaci...), muka je svakog mjeseca namaći dovoljno novca i za plate radnicima. Jer je i za njih potrebno osigurati 1,7 miliona maraka, pa se ta suma skuplja tako što druga ministarstva prebacuju sredstva onom za saobraćaj. Da li je Kadić otišao jer je uvidio da se bori sa vjetrenjačama? Da se plan pominjan prije nekoliko godina, a u kojem Grasu ostaju trolejbusi i tramvaji, dok će minibuske i autobuske linije uzeti neko drugi, polako ostvaruje uz prešutnu saglasnost osnivača - Vlade Kantona Sarajevo? Da li će se pokazati istinitom i priča o namjerama SDP-a, koji je godinama na vlasti u Općini Novi Grad, u kojoj je i sjedište Grasa, da u krugu ove firme nikne tržni centar, nakon što se Gradski saobraćaj dislocira van gradske zone?
Znakovita je izjava direktora Centrotrans-Eurolinesa Safudina Čengića u kojoj poručuje da su svi iskusni vozači dobrodošli u ovu kompaniju, koja redovno izmiruje plate i doprinose, a da se podijeli onoliko koliko se i zaradi. Svođenjem na trolejbuski i tramvajski saobraćaj, Gras bi imao oko 700 radnika viška. Tih 700 radnika spremno je zatvoriti kapije i paralizovati grad da bi ostali na državnim jaslama. Jer znaju da kod privatnika ne mogu uzimati bolovanje kad im to padne na um, da pogotovo neće imati primanja od 1.200 maraka mjesečno, a biće dužni poštovati i pravilnik o radu i ponašanju. Sa druge strane, jedni su od rijetkih koji kao uposlenici državne firme često ne mogu ovjeriti knjižice, regres ne dobijaju, topli obrok im je smanjen...
Znaju sindikalisti Grasa kada treba štrajkovati. Pred usvajanje budžeta i izbore. Na ukidanje povoljnih cijena za prevoz penzionerima kao najvjernijem glasačkom tijelu nije se dosad odlučila nijedna politička opcija na vlasti. Neće ni ova. Ali, šta će uraditi premijer i ministar kad se pred njima pojavi podugačak spisak želja štrajkača Grasa, unaprijed znajući da je kantonalna kasa prazna? Možda preuzeti ulogu direktora, kao jedan u nizu nezakonitih poteza Vlade koji gledamo ovog ljeta.