Haris.ba wrote: ↑11/11/2022 18:01
Prijem podnesaka se moze obavljati bez problema na ulazu. Fakticki, neko sa ulice moze doci i podnijeti prazan list papira, to se uzme, protokolise i eto.
HelaS wrote: ↑11/11/2022 23:45
Može kod skorojevića.
U državnoj firmi prijem dokumenata uređen je drugačije.
Haris.ba wrote: ↑12/11/2022 08:30
Prijem je uredjen upravo kako sam ti rekao. Nema potrebe od prijema podnesaka praviti nauku.
Prijem podnesaka uređen je zakonom - Pravilnicima. Čak svaka institucija mora imati interne akte kojim uređuje ovu oblast. Nije nauka, normirano je...
Za pisarnicu treba odrediti prostoriju koja se, po pravilu, nalazi blizu ulaza u zgradu, odnosno na mjestu koje je pristupačno za dolazak stranaka, a da se ne ometa rad zaposlenih u instituciji i drugih institucija.
Za prijem stranaka, po pravilu, određuje se odgovarajuća prostorija u vidu prijemne kancelarije u kojoj bi se davala potrebna obavještenja i upute stranci u vezi njenih zahtjeva za ostvarivanje prava i izvršavanje obaveza.
Napisao sam, "da - kod skorojevića", kod kojih je bitniji pragmatizam od pravila i propisa. Ovakva mantra provlači se još od '92. i dalje, nakon raspada prethodne države, kada je i stručni kadar mnogih državnih organa i institucija "nestao", i kada su laici preuzeli takve poslove, bez znanja i iskustva, struke, pa su improvizacijom donosili svoja pravila. "Bitno je da prođe..." je bilo pravilo, koje je takvo, evo, ostalo i danas
