Pozari i poplave. Zastita prirode, suma i ekologije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#3126 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Anestezija »

Nivo preljeva preko brane Modrac je u opadanju i sada iznosi 3.40m. Građevina je stabilna, sve je sigurno i mjerni instrumenti ne pokazuju nikake negativne promjene na građevini.
User avatar
escobar__
Posts: 9985
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3127 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by escobar__ »

Pada i u Tuzli ponovo ali sam mišljenja da je najgore ipak prošlo.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3128 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Slušatelj Adnan Ibrahimović javio nam je da su svi mostovi u Brčkom su zatvoreni. Zahvaljujemo mu se i za fotografije.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#3129 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

Autoceste Federacije neće naplaćivati korištenje A1 autoputa za dostavljanje pomoći
User avatar
Slo Burner
Posts: 5899
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#3130 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Slo Burner »

Anestezija wrote:Nivo preljeva preko brane Modrac je u opadanju i sada iznosi 3.40m. Građevina je stabilna, sve je sigurno i mjerni instrumenti ne pokazuju nikake negativne promjene na građevini.

Pretty fucking important :thumbup:
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#3131 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by AhmetShabo »

da se orijentisete koliko je jezero Modrac poraslo..
Image
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3132 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Ne mogu da shvatim to odbijanje da se pomogne sugrađanima pa i sebi ali stvarno ne mogu
Vlada počinje angažovati lica sa Zavoda za zapošljavanje

petak, 16 maj 2014 15:28

Prema jutrošnjem zaključku vlade, koja je u stalnom zasjedanju, pošto se na otvoreni poziv prijavilo svega tridesetak volontera, angažovaće se dodatnih 100-nak lica sa Zavoda za zapošljavanje, kojima će biti isplaćene i dnevnice u visini od 50 KM za 24-satno angažovanje.

Odjeljenje za javnu sigurnost Vlade Brčko distrikta BiH poziva sve građane koji su u mogućnosti da se priključe akciji pomaganja ugroženom dijelu stanovništva i odbrani od poplava na području Brčko distrikta, s obzirom da je nivo rijeke Save u stalnom porastu.

Svi zainteresovani volonteri koji su spremni biti u pripravnosti ukoliko se ukaže potreba da budu angažovani na potrebnim poslovima mogu se prijaviti Odjeljenju javne sigurnosti- operativnom centru na brojeve telefona 121 i 123 kao i lično u prostorije Crvenog krsta ili na kontakt telefon 049/ 217-008.
User avatar
motorna_pila
Posts: 1422
Joined: 24/09/2013 04:00

#3133 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by motorna_pila »

Mene jedna stvar interesuje za ove ljude koji su izgubili stambene objekte, kuce, auta i sl...

Ko ce njima napraviti nove kuce, gdje ce zivjeti, ovi ljudi su izgubili sve u sekundama, da ne govorimo o pokucanstvu, i sve sto su imali u tim kucama, na ciji teret ce to da padne, da se to ponovo izgradi...

Ovi ljudi su SOCIJALNI slucajevi. :( :( :(

Za gradnju jedne prosjecne kuce u BIH, sa prikljucima i ostalom infrastrukturom potrebno je 50 000 KM, ugrubo. Ko ce ovim unesrecnicima to obezbjediti ili hoce li uopste ili ce ljudi biti prepusteni sami sebi? :-)

Trebamo se malo zapitati oko ovoga, sta kad sve ovo prodje... :cry: :(
User avatar
starii
Posts: 3389
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3134 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by starii »

cenecimoveocino wrote:U Ze ponovo pada kisa

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
i u sarajevu :sad:
User avatar
Logovan
Posts: 102844
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#3135 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Logovan »

faketowsky wrote:da se orijentisete koliko je jezero Modrac poraslo..
Image
:run:
Jasmin002
Posts: 6
Joined: 16/05/2014 16:21

#3136 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Jasmin002 »

Jel' još ko ovo gledao ?
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#3137 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Zovem se Zelena »

Kad mi kažu nivo preliva je u opadanju... Od juče to govore a nivo jezera u porastu! Pas mater!
User avatar
agnostic_front
Posts: 6336
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#3138 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by agnostic_front »

Jasmin002 wrote:Jel' još ko ovo gledao ?
Ko kaže da je pred pucanjem?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3139 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Objavljeno: 16.05.2014. u 16:29 |
OBAVJEŠTENJE
Pozivaju se mještani koji žive uz Unu da se pripreme za moguće poplave
Zbog stalnog porasta Une stanovnici bihaćkih naselja uz Unu se pozivaju da se pripreme za moguće poplave.

Bihaćka prigradska naselje, posebno Ripač, Kulen Vakuf, Golubić, Pokoj, ali i druga se nalaze u zoni rizika od poplava. Budući da nivo Une iz sata u sat raste mještani ovih naselja se pozivaju da se pripreme za poplave.

Stvari i namirnice je potrebno podići na više nivoe, da osiguraju sebi vodu za piće i hranu kako bi bili spremni da dočekaju eventualni dolazak spasilačkih ekipa.
User avatar
pink floydd
Posts: 6044
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#3140 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by pink floydd »

Jasmin002 wrote:Jel' još ko ovo gledao ?

http://www.youtube.com/watch?v=k5im1-wH1tM
Tekst ispod videa (koji je objavljen jučer).
PROTOK VODE DOSTIGAO KRITIČNU GRANICU: Brana na Drini pred pucanjem 15 05 2014 brana pusta 3000 m3 vode u sekundi,u Zvorniku stanje sve gore!
Protok vode na HE Mali Zvornik jutros je bio iznad 3.000 metara kubnih u sekundi, dok je u vrijeme katastrofalne poplave iz decembra 2010. protok Drine bio 4.000 metara kubnih u sekundi, ali tada nije bilo bujičnih vodotoka poput Sapne i Hoče, koje sada prave probleme

Brana na DriniNa području zvorničke opštine stanje se pogoršava iz časa u čas, a protok vode na Hidroelektrani /HE/ Mali Zvornik je 3.000 metara kubnih u sekundi, rekao je načelnik opštine Zoran Stevanović.

On je naveo da je protok vode na HE Mali Zvornik jutros bio iznad 3.000 metara kubnih u sekundi, dok je u vrijeme katastrofalne poplave iz decembra 2010. protok Drine bio 4.000 metara kubnih u sekundi, ali tada nije bilo bujičnih vodotoka poput Sapne i Hoče, koje sada prave probleme.

On je na vanrednoj konferenciji za novinare istakao da prognoze nisu optimistične, te da padavine i dalje ne prestaju.

"Čeka nas neizvjesna noć ukoliko dođe do povećanja protoka na HE Mali Zvornik za još par stotina metara kubnih. Treba imati u vidu i vodostaj Sapne", upozorio je Stevanović.

On je saopštio da su neprohodni magistralni put Zvornik - Bijeljina i Zvornik - Vlasenica, kao i put Zvornik - Sapna.

"Nastava u osnovnim školama, izuzev škole u Pilici, prekinuta je do daljeg, Dječiji vrtić neće raditi u popodnevnoj smjeni, a sutra će raditi sa smanjenim kpacitetom, jer vjerovatno neće biti vode za piće", kaže Stevanović i ističe da je opština suočena i sa problemom vodosnabdijevanja, jer, zbog nestanka struje, nije u funkciji izvorište Sopotnik, a iz sistema vodosnabdijevanja isključen je i jedan od dva bunara na Tilić-adi.

On je pozvao stanovništvo koje se snabdijeva vodom iz gradskog vodovoda da obezbijede zalihe za naredni period, jer postoji bojazan da će do kraja dana u potpunosti prestati vodosnabdijevanje grada.

"I snabdijevanje električnom energijom nije onakvo kakvo bi smo željeli, a ekipe Elektrodistribcije su na terenu i gdje god je moguće otklanjaju kvarove", rekao je Stevanović.

On je saopštio da su najugroženije mjesne zajednice Čelopek, Tršić i Ekonomija, te da je teška situacija i u Jardanu, Ceru, Malešiću, Kamenici, kao i u Drinjači gdje ni najstariji mještani ne pamte takav vodostaj rijeke Drinjače. Tu je evakuisano nekoliko domaćinstava, a do kraja dana će svi oni koji su u opasnosti biti evekuisani.

Stevanović je naglasio i da je na području opštine pojavilo mnogo klizišta.

"Većina privrednih subjekata na prostoru naše opštine je ugrožena, na svu sreću proizvodnja u 'Alumini' se odija normalno, iako značajan broj radnika jutros nije došao na posao, zbog prekida putnih komunikacija. Veliku štetu pretrpjela je 'Tehnomanija'. Borimo se da sačuvamo gotove proizvode i magacin sirovina u 'Aleksandriji'. Veliku štetu pretrpjela su i sva druga postrojenja koja se nalaze u Karakaju, gdje se izlila rijeka Sapna", naveo je Stevanović.

On je istakao da je obezbijeđen prevoz pacijenata na hemodijalizu, kao i svih hitnih slučajeva do Službe hitne pomoći.

Prema njegovim riječima, nivo podruma u B blokovima na području grada je nizak, te je došlo do njihovog plavljenja.

"Pokušaćemo u toku dana da organizujemo crpljenje vode iz najugroženijih prostorija u B blokovima. Konstantno pratimo stanje i pokušavamo da pomognemo najprije onima kojima je potrebna medicinska pomoć i hrana, a potom i svima drugima", poručio je Stevanović.

Načelnik opštine Zvornik je rekao i da je obezbijeđen smještaj za sve one kojima bude potrebno, jer su naredbom Štaba za vanredne situacije svi ugostiteljski objekti obavezani da obezbijede određeni broj smještajnog kapaciteta i obroka, dokle god to bude potrebno.

Stevanović je saopštio i da su Oružane snage BiH poslale tri vozila koja imaju mogućnost kretanja po putevima koji su poplavljeni i gdje je visok vodostaj, kao i da je desetak pripadnika Oružanih snaga stavljeno na raspolaganje Štabu civilne zaštite.

"Ono što je dobro jeste da vodostaj Sapne i Drinjače u njihovim gornjim tokovima opada polagano, Drinjača je na Raševu niža za 15 centimetara, a Sapna je u Petkovcima opala za 20 do 25 centimetara u odnosu na jutros.

Kad bi se smanjio vodostaj Drine, Sapna ne bi predstavljala toliki problem. Međutim, povećanje vodostaja Drine značajno utiče i na protok Sapne i na zadržavanje ogromnih količina vode u predjelu Karakaja i Ekonomije", objasnio je Stevanović.

On je zahvalio policiji, vatrogascima, Civiloj zaštiti, a posebno rezervnom sastavu.

Opštinski Štab za vanredne situacije Zvornik proglasio je vanredno stanje na teritoriji opštine Zvornik sinoć u 23 časa zbog poplava uzrokovanih obilnim kišama.
Last edited by pink floydd on 16/05/2014 18:08, edited 1 time in total.
Adnanos
Posts: 75
Joined: 21/07/2013 14:36

#3141 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Adnanos »

Katastrofa :(
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#3142 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by archi_a »

Logovan wrote:
faketowsky wrote:da se orijentisete koliko je jezero Modrac poraslo..
Image
:run:
Hajde reci da se zezas i da je druga slika slikana na mjestu gdje kasika svakako zaranja u jezero. :-D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3143 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

ljudi ba

brane ne pucaju, niti ce pucati...

jedini problem s branama je sto novinari imaju neopisivu potrebu da lazu i terorisu narod
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#3144 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by hAZNADAR »

Banksy wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:U Srbiji se iskupljaju večeras autobusi, voze dobrovoljce za odbranu Šapca jer će ga voda poplaviti do grla.
Zašto u nas nema ovako nešto ?!
Zato što nemamo lidera, zato što niko nema ni mozga ni vizije, i zato što zapravo nikome od njih nije ni stalo.
To je zato sto svako misli samo na svoj tor. Citam kako Dodik trazi pomoc od poplavljene Srbije i dalekog Izraela, .. to vise nije politika - to je dijagnoza. :roll:

A na drugoj strani cujem jedan komentar kako treba bacati smece u rijeke jer svakako idu u RS i dalje u Srbiju,.. :roll:

Mora se priznati ipak dok traje ova kataklizma i dok vecina ljudi imaju osjecaj solidarnosti i pukog prezivljavanja - ipak jedan dio navija da "na drugoj strani bude jos gore." Poput par izbrisanih komentara sa nezavisnih kada je pocelo potapanje Maglaja ili jednog Brcaka kojeg znam i koji mi rece neka se vecinski srpski dio u Brckom potopi. U svemu ovome ipak ima i dalje uobicajene balkanske politike.

Medjutim, ne pada mi na pamet hvaliti tamo nekog Vucica,.. i pricati eh da je nema jedan takav. Mi ipak imamo oruzane snage koje bez obzira na politiku djeluju na prostoru cijele BiH, a zabiljezeno je kako su ekipe i Bihaca dosle pomoci Doboju. Nek znaju dodikovi fanovi da su Krajisnici dosli prije izraelske ideoloske brace i to bez poziva.
User avatar
Antifriz+
Posts: 215
Joined: 23/08/2012 14:52

#3145 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Antifriz+ »

archi_a wrote:
Logovan wrote:
faketowsky wrote:da se orijentisete koliko je jezero Modrac poraslo..
Image
:run:
Hajde reci da se zezas i da je druga slika slikana na mjestu gdje kasika svakako zaranja u jezero. :-D
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#3146 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by AhmetShabo »

archi_a wrote:
Logovan wrote:
faketowsky wrote:da se orijentisete koliko je jezero Modrac poraslo..
Image
:run:
Hajde reci da se zezas i da je druga slika slikana na mjestu gdje kasika svakako zaranja u jezero. :-D
Evo slika stuba ..
Image
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#3147 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by archi_a »

Alfons Kauders wrote:ljudi ba

brane ne pucaju, niti ce pucati...

jedini problem s branama je sto novinari imaju neopisivu potrebu da lazu i terorisu narod
Hocu da vjerujem u ovo. :thumbup:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3148 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Izjavi dobru stvar al onda kaže da nije u njegovj nadležnosti
Sramotno: Pojedinci iskoristili nevrijeme za mahinacije, hranu prodavali po cijeni 200 puta većoj od realne
Pojedini trgovci u ugroženim područjima BiH, iskoristivši teško stanje, poplave, klizišta, nestanak vode, struje, ali najviše strah naroda od još veće vremenske katastrofe, danas su osnovne životne namirnice prodavali i po cijeni 200 puta većoj od realne. Potvrdio je to u izjavi za Anadoliju i ministar trgovine u Vladi FBiH Milorad Bahilj.


Zloupotrebljavaje teške situacije nastale usljed poplava
Zloupotrebljavaje teške situacije nastale usljed poplava

Ovo Ministarstvo je tokom dana dobilo veliki broj poziva od građana i udruženja potrošača, a najviše iz Tuzle, koji su se žalili da se pojedini proizvodi na tržištu prodaju po cijeni i do 200 puta višoj od realne.

Svima koji zloupotrebljavaju tešku situaciju nastalu usljed poplava kako bi poskupjeli proizvode u Bosni i Hercegovini policija treba zatvoriti radnje i oduzeti robu, kazao je ministar Bahilj.

"Čuo sam za takve stvari u Tuzli. To je sramota. Onaj koji prodaje vodu i mlijeko da bi zaradio na tuđoj muci treba biti svezan i sproveden u zatvor, radnja zatvorena, a roba oduzeta", naglasio je ministar Bahilj.

On je naglasio kako to pitanje nije u nadležnosti njegovog ministarstva već vlada kantona u FBiH i policije.

"Vanredno stanje znači kao da je rat. U takvim situacijama vlada može naložiti i stavljanje u funkciju nečije privatne imovine radi spašavanja života, pa zašto ne i oduzeti robu i zatvoriti radnje onima koji pokušavaju da se obogate na tuđoj nevolji", naglasio je Bahilj.

Istovremeno, danas je u Zeničko-Dobojskom kantonu inspekcija pozvala građane da traže račun za kupljenu robu i odmah obavijeste inspekciju ukoliko se radi o cijeni višoj od realne.
User avatar
neMir
Posts: 43
Joined: 02/04/2010 01:41

#3149 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by neMir »

Slike brane i jezera izgledaju malo dramaticno al' mene ne brine, za dobrog vakta je to pravljeno. Nego izgleda da su Fabrika Sode i Koksara obustavile proizvodnju. Kako rece covjek koji radi u Koksari steta se mjeri u milionima. :-?
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3150 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by safran »

raskopusa wrote:
StupskaBitanga wrote:u Sarajevu su rafe prazne a kamo li u manjim mjestima
Jučer u Bingo Otoka ljudi nose kao da će WW3
cega su se sarajlije prepale? miljacke, koja je skoro pa normanog toka?
Pa recimo da sam danas u Merkatoru vidjela više krcatih kolica namijenjenih za pomoć poplavljenim područjima, pa puno ljudi koji unezvjereno hodaju po marketu i savjetuju se oko toga šta kupiti. Pa sam vidjela puno ljudi sa kesama kako se kreću ka CPCD. Neko nosi par artikala, neko kese - prema mogućnostima. Pa sam vidjela pune prostorije CPCD i volontere koji robu sortiraju i pakuju. Možda su zato rafe prazne. :shock:
Post Reply