Ukrajina

Post Reply
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3126 Re: Ukrajina

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote:
ne znam... gledam ovu temu i kontam... ne piše u browseru "nezavisne"... pa sam malo :? :D

to o "širenju sukoba"... :D :D :D

jedno je uživati na lovorikama privrednog rasta. nešto sasvim drugo je spremiti ljude da ratuju za tebe. Ukrajina nije Gruzija, a Putin nije lider sistema, nego grupe oligarha. toliko o tome.

a budu li se kod nas pištolji potezali, pašće tri Tomahawka. jedan u Laktaše, jedan na Poljine, jedan u okolicu Mostara, da vrati Radobolju u svoje korito... i to je to.

ma nece bolan. naljutice se uncle sam sto ga je ruski medo postidio i jebace znanje "prijateljima" (citaj uvlakacima) rusije na balkanu. provjereno :D

a naravno da ukrajina nije gruzija. da jeste do sad bi se vec 7 dana borbe vodile :) pa bitnije je rusima da se ne puca u ukrajini nego njemackoj
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#3127 Re: Ukrajina

Post by tnnt »

Lakat Jebić wrote:cisto da znate, ne moze parlament opozvat osobu koja ima direktan izborni legitimitet.

mada to naravno nema veze u datoj situaciji, ali eto cisto da se bezze ne pozivate na tu odluku kao legalnu i legitimnu :D
gdje to nemože?
raspitaj se u okolišu, tj Srbiji ,Hrvatskoj i BiH dali se može vlada i presjednik biti opozvani dvotrečinskom večinom u parlamentu, tek toliko da ne tražimo dalje :D
Last edited by tnnt on 02/03/2014 00:47, edited 2 times in total.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#3128 Re: Ukrajina

Post by rasuta_riza »

[quote="swanfilter"
Pojedinim, kada im nes ne pase, treba crtati. Leclercu prije svega ...[/quote]

Koga boli neka stvar? Rusi si daju za pravo da izvrše agresiju na Ukrajinu, mada nigdje nisu Rusi bili napadnuti ili ugroženi. Njihov fazon da intervenišu u bilo kojoj ex-sovjetskoj republici je upravo taj sa ruskim življem koji živi tamo.
Gdje im to nije pošlo za rukom su baltičke zemlje, članice NATO-a, a inače isti scenario čeka svaku od tih zemalja.
Raspadu Ukrajine se raduju isti oni što žele raspad i BiH, tako da im želim sve najgore-čestitka za 1. mart!
Last edited by rasuta_riza on 02/03/2014 00:48, edited 1 time in total.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#3129 Re: Ukrajina

Post by It_is_a_Leclerc »

swanfilter wrote:
Lakat Jebić wrote:cisto da znate, ne moze parlament opozvat osobu koja ima direktan izborni legitimitet.

mada to naravno nema veze u datoj situaciji, ali eto cisto da se bezze ne pozivate na tu odluku kao legalnu i legitimnu :D
Pojedinim, kada im nes ne pase, treba crtati. Leclercu prije svega ...
Član 111.stav 5. Ustava Ukrajine jasno govori o tome kako ukrajinski parlament ima pravo da smijeni predsjednika u četiri situacije. Jasno govori i koje su to situacije, a jedna od njih je "veleizdaja, ugrožavanje statusa republike, života i sigurnosti građana".

Ima i na engleskom. Pročitaj.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52749
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3130 Re: Ukrajina

Post by Chmoljo »

lako je njima, nemaju ni Sejdića ni Finaca.... :sax:
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#3131 Re: Ukrajina

Post by Lakat Jebić »

tnnt wrote:
Lakat Jebić wrote:cisto da znate, ne moze parlament opozvat osobu koja ima direktan izborni legitimitet.

mada to naravno nema veze u datoj situaciji, ali eto cisto da se bezze ne pozivate na tu odluku kao legalnu i legitimnu :D
gdje to nemože?
raspitaj se u okolišu, tj Srbiji ,Hrvatskoj i BiH dali se može vlada i presjednik biti opozvani dvotrečinskom večinom u parlamentu, tek toliko da ne tražimo dalje :D
Predsjednik Republike odgovoran je za povredu Ustava koju počini u
obavljanju svojih dužnosti.
Postupak za utvrđivanje posebne odgovornosti Predsjednika Republike može
pokrenuti Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom svih zastupnika.
O odgovornosti Predsjednika Republike odlučuje Ustavni sud Republike
Hrvatske dvotrećinskom većinom svih sudaca.Ustavni sud mora donijeti odluku o odgovornosti Predsjednika Republike
Hrvatske za povredu Ustava u roku od 30 dana od dana zaprimanja prijedloga
kojim se pokreće odgovornost Predsjednika Republike za povredu Ustava.
Ako Ustavni sud Republike Hrvatske utvrdi njegovu odgovornost,
Predsjedniku Republike prestaje dužnost po sili Ustava.




postoji citava procedura impeachmenta. ne moze se predsjednik drzave smjenit za dan. mislim, naravno da moze, al da se ne lazem da je legalno
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#3132 Re: Ukrajina

Post by Lakat Jebić »

It_is_a_Leclerc wrote:
swanfilter wrote:
Lakat Jebić wrote:cisto da znate, ne moze parlament opozvat osobu koja ima direktan izborni legitimitet.

mada to naravno nema veze u datoj situaciji, ali eto cisto da se bezze ne pozivate na tu odluku kao legalnu i legitimnu :D
Pojedinim, kada im nes ne pase, treba crtati. Leclercu prije svega ...
Član 111.stav 5. Ustava Ukrajine jasno govori o tome kako ukrajinski parlament ima pravo da smijeni predsjednika u četiri situacije. Jasno govori i koje su to situacije, a jedna od njih je "veleizdaja, ugrožavanje statusa republike, života i sigurnosti građana".

Ima i na engleskom. Pročitaj.
Article 111. The President of Ukraine may be removed from the office by the Verkhovna Rada of Ukraine in compliance with a procedure of impeachment if he commits treason or other crime.

The issue of the removal of the President of Ukraine from the office in compliance with a procedure of impeachment shall be initiated by the majority of the constitutional membership of the Verkhovna Rada of Ukraine.

The Verkhovna Rada of Ukraine shall establish a special ad hoc investigating commission, composed of special prosecutor and special investigators to conduct an investigation.

The conclusions and proposals of the ad hoc investigating commission shall be considered at the meeting of the Verkhovna Rada of Ukraine.

On the ground of evidence, the Verkhovna Rada of Ukraine shall, by at least two-thirds of its constitutional membership, adopt a decision to bring charges against the President of Ukraine.

The decision on the removal of the President of Ukraine from the office in compliance with the procedure of impeachment shall be adopted by the Verkhovna Rada of Ukraine by at least three-quarters of its constitutional membership upon a review of the case by the Constitutional Court of Ukraine, and receipt of its opinion on the observance of the constitutional procedure of investigation and consideration of the case of impeachment, and upon a receipt of the opinion of the Supreme Court of Ukraine to the effect that the acts, of which the President of Ukraine is accused, contain elements of treason or other crime.


i znaci formirali komisiju, predmet bio pred ustavnim sudom i sve, za dan-dva?
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#3133 Re: Ukrajina

Post by rasuta_riza »

.
Last edited by rasuta_riza on 02/03/2014 00:56, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79554
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3134 Re: Ukrajina

Post by Velkoski »

vidi ovog što se razbacuje pojmovima :mrgreen:


SVE ĆE OVO PUTIN POZLATITI, CITIRAT ĆE SE WOOLE U IDUĆIM UKRAJINSKIM NARAŠTAJIMA!!
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#3135 Re: Ukrajina

Post by rasuta_riza »

.
swanfilter
Posts: 10817
Joined: 06/06/2008 18:52

#3136 Re: Ukrajina

Post by swanfilter »

It_is_a_Leclerc wrote:
swanfilter wrote:
Lakat Jebić wrote:cisto da znate, ne moze parlament opozvat osobu koja ima direktan izborni legitimitet.

mada to naravno nema veze u datoj situaciji, ali eto cisto da se bezze ne pozivate na tu odluku kao legalnu i legitimnu :D
Pojedinim, kada im nes ne pase, treba crtati. Leclercu prije svega ...
Član 111.stav 5. Ustava Ukrajine jasno govori o tome kako ukrajinski parlament ima pravo da smijeni predsjednika u četiri situacije. Jasno govori i koje su to situacije, a jedna od njih je "veleizdaja, ugrožavanje statusa republike, života i sigurnosti građana".

Ima i na engleskom. Pročitaj.
I? Da li to znaci da je odluka parlamenta (odnosno, sta je ostalo od te institucije) legalna?
Last edited by swanfilter on 02/03/2014 00:57, edited 1 time in total.
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#3137 Re: Ukrajina

Post by underwater »

Sve ide previse glatko.
Obama je do sada moro' 2x posjetiti Moskvu na svoj zahtjev.
Upozoravati, moliti plakati. Ali nije.
Kao da je sve dogovoreno .... ovi glupani u Ukrajini ne mogu shvatiti da sasvim regularno mogu biti zrtvovani od zapada, da je sve to deal.
Rusija ce preuzeti Ukrajinu ... ali sto ce biti kompenzacija.
Tipujem na intervenciu u Siriji.
zilog
Posts: 9067
Joined: 06/03/2009 11:19

#3138 Re: Ukrajina

Post by zilog »

It_is_a_Leclerc wrote:Član 111.stav 5. Ustava Ukrajine jasno govori o tome kako ukrajinski parlament ima pravo da smijeni predsjednika u četiri situacije. Jasno govori i koje su to situacije, a jedna od njih je "veleizdaja, ugrožavanje statusa republike, života i sigurnosti građana".

Ima i na engleskom. Pročitaj.
Pojedinim, kada im nes ne pase, treba crtati... :lol: :lol: :lol:
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#3139 Re: Ukrajina

Post by rasuta_riza »

underwater wrote:Sve ide previse glatko.
Obama je do sada moro' 2x posjetiti Moskvu na svoj zahtjev.
Upozoravati, moliti plakati. Ali nije.
Kao da je sve dogovoreno .... ovi glupani u Ukrajini ne mogu shvatiti da sasvim regularno mogu biti zrtvovani od zapada, da je sve to deal.
Rusija ce preuzeti Ukrajinu ... ali sto ce biti kompenzacija.
Tipujem na intervenciu u Siriji.
Da,da, što će biti kompenzacija?
To je ono što bi neke forumaše koji inače bacaju na RU trebalo dobro da zabrine. :bih:
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#3140 Re: Ukrajina

Post by Lakat Jebić »

zilog wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Član 111.stav 5. Ustava Ukrajine jasno govori o tome kako ukrajinski parlament ima pravo da smijeni predsjednika u četiri situacije. Jasno govori i koje su to situacije, a jedna od njih je "veleizdaja, ugrožavanje statusa republike, života i sigurnosti građana".

Ima i na engleskom. Pročitaj.
Pojedinim, kada im nes ne pase, treba crtati... :lol: :lol: :lol:
hehe :)
swanfilter
Posts: 10817
Joined: 06/06/2008 18:52

#3141 Re: Ukrajina

Post by swanfilter »

zilog wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Član 111.stav 5. Ustava Ukrajine jasno govori o tome kako ukrajinski parlament ima pravo da smijeni predsjednika u četiri situacije. Jasno govori i koje su to situacije, a jedna od njih je "veleizdaja, ugrožavanje statusa republike, života i sigurnosti građana".

Ima i na engleskom. Pročitaj.
Pojedinim, kada im nes ne pase, treba crtati... :lol: :lol: :lol:
Sta mi treba crtati? Covjek se uhvatio Ustava, a sami Ukrajinci ga nisu sljivili 1%. Mada to pojedince ne zanima, jer im ne ide na ruku pri zagovaranju svojih subjektivnih teza ...
Last edited by swanfilter on 02/03/2014 01:03, edited 2 times in total.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#3142 Re: Ukrajina

Post by tnnt »

[quote="Lakat Jebić]





postoji citava procedura impeachmenta. ne moze se predsjednik drzave smjenit za dan. mislim, naravno da moze, al da se ne lazem da je legalno[/quote]
dobro treba i sud ali presjednik u Hrvatskoj nema skoro nikakve ovlasti
to ima presjednik vlade koji se može skinuti sa večinom u Saboru
i Januković bi po ovlastima bio u Hr presjednik vlade :D
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#3143 Re: Ukrajina

Post by Lakat Jebić »

predsjednik vlade je nesto drugo, i on se ne bira direktno na izborima, nego u parlamentu na prijedlog predsjednika odnosno sefa drzave. shodno tome, odgovara parlamentu, jer ga je on izabrao i dao mu indirektni legitimitet. ne radi se o ovlastima, radi se o direktnom ili indirektnom legitimitetu.
swanfilter
Posts: 10817
Joined: 06/06/2008 18:52

#3144 Re: Ukrajina

Post by swanfilter »

Naravno da postoji zapletena procedura smjene koja se i u normalnim okolnostima ne rijesava za jedan dan. Zato mi i ide na zivce da jedni podvaljuju teze o slucaju Janukovic ... Mnogo vas ovdje ne konta nit razlike između presidenta i prime ministra ..
Last edited by swanfilter on 02/03/2014 01:08, edited 1 time in total.
User avatar
Picajzla
Posts: 2935
Joined: 20/01/2013 18:24
Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png

#3145 Re: Ukrajina

Post by Picajzla »

:lol: :lol: :lol:


Image
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3146 Re: Ukrajina

Post by Bodkin »

rasuta_riza wrote:
underwater wrote:Sve ide previse glatko.
Obama je do sada moro' 2x posjetiti Moskvu na svoj zahtjev.
Upozoravati, moliti plakati. Ali nije.
Kao da je sve dogovoreno .... ovi glupani u Ukrajini ne mogu shvatiti da sasvim regularno mogu biti zrtvovani od zapada, da je sve to deal.
Rusija ce preuzeti Ukrajinu ... ali sto ce biti kompenzacija.
Tipujem na intervenciu u Siriji.
Da,da, što će biti kompenzacija?
To je ono što bi neke forumaše koji inače bacaju na RU trebalo dobro da zabrine. :bih:
ma padace tomahavci po BL bolan. i do kraja godine ukida se i rs i srbija
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#3147 Re: Ukrajina

Post by Klavikula »

Ukrajinska vlada jos ima sanse da sprijeci ulazak ruskih trupa. ako odigra pametno i formira Vladu nacionalnog jedinstva ili neki slican kompromis, koji ce stvoriti poziciju Rusiji za daljnju borbu drugim sredstvima (politickim i ekonomskim) mogu izbjeci belaj. u suprotnom nek im je Bog na pomoci.
Nema sumnje da je Rusiji draze istok/jugoistok + centralna Ukrajina, nego samo istok/jugoistok. da li ce bokser, plinska kraljica i fasisti to znati okrenuti u svoju korist, vidjecemo.
zilog
Posts: 9067
Joined: 06/03/2009 11:19

#3148 Re: Ukrajina

Post by zilog »

328 od 449, na izborima 2010. izabranih delegata, glasalo za opoziv hohstaplera Janukovica i jos se hvatate legaliteta.
U stvari, sta vama treba dokazivati?
Vama da 51% istocnih Ukrajinaca dodje na vrata i da kaze da su za smjenu Janukovica, vi bi im rekli da su fasisti.

BTW, ko je iznad, predsjednik, ili parlament?
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#3149 Re: Ukrajina

Post by Lakat Jebić »

zilog wrote:328 od 449, na izborima 2010. izabranih delegata, glasalo za opoziv hohstaplera Janukovica i jos se hvatate legaliteta.
U stvari, sta vama treba dokazivati?
Vama da 51% istocnih Ukrajinaca dodje na vrata i da kaze da su za smjenu Janukovica, vi bi im rekli da su fasisti.

BTW, ko je iznad, predsjednik, ili parlament?
niko, checks and balances, horizontalna podjela vlasti, monteskje i to
User avatar
desni
Posts: 1626
Joined: 10/03/2012 01:21

#3150 Re: Ukrajina

Post by desni »

Pošto se ovo pretvorilo u želje,čestitke i pozdravi na radio-Loznici čestitam hrabrom ukrajinskom narodu slobodu i hrabrost da se riješi zuluma posebnom čestitkom i pjesmom za baćušku Vladu"OSTAO SAM SAM,KO ĆE SUZE DA mi izbriše"
Post Reply