Citroen All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3126 Re: Citroen All About

Post by radostan dan »

konektovan wrote:
radostan dan wrote:
radostan dan wrote:imal ko guzice da stisne, da kupi citroen c5 2.0 hdi, 2010., 163 ks, sa 230 milja na satu?
I šta bi junaci?
Hidraulicar, klasa zesca, al' ne treba ti taj stress u zivotu. :D
a 1.6 hdi, 2011. ?
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3127 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

MLogo pametniji izbor. :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3128 Re: Citroen All About

Post by radostan dan »

konektovan wrote:MLogo pametniji izbor. :mrgreen:
koja bi bila fer cijena, biznis oprema?
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3129 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

1.6 ili 2.0 sa hidraulikom u C5? Pa tu nema dileme, 1.6 je drastično gori izbor. Pitanje je samo jorgana i dužine. C5 sa hidraulikom i jačim motorom je ozbiljno auto u svakom pogledu. 1.6 je ulazak u višu klasu na silu u odnosu na C4.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3130 Re: Citroen All About

Post by radostan dan »

nije jorgan u pitanju...

2.0 sa svim điđama, ekskluziv, sam mogao imati za 14 milki, 2010. automatik, afkors....
mdjt, dosta vozim po gradu, a malo prelazim kilometara....a nije mi duša željna hidroovjesa i ostalih stvari, misli, ne patim za tim.

ja sam ti više ono...esteta - da mi se dopadne na oko. i praktičar - da se puno ne češem po glavi.

imam ponudu za 1.6, 2011...pa rekoh da priupitam, dal da se ide na c5 1.6 ili na golfa 6 1.6...
ljubav spram rav 4 i tiguana je nasilno ugašena dijalogom sa samim sobom ... :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3131 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

radostan dan wrote:
konektovan wrote:MLogo pametniji izbor. :mrgreen:
koja bi bila fer cijena, biznis oprema?
E to ti ne bi znao reci, zaista. Ali motor, predpostavljam da je u pitanju 1.6 novije generacije, onaj sa 8 ventila i jednom bregastom, ide solidno u C5-ici zaista. Ne znam sta drugi ocekuju, ali taj motor vuce i grand picasso bez vecih problema. Ja nesto nisam upratio, da li su svi mjenjaci sa 5 ili postoje i verzije c5 1.6 hdi sa 6 brzina??!! Ja sam se vozio u verziji sa 5 brzina, osjeti se nedostatak stepena vise na auto putu. 120 km/h a motor vrti na 2800 rpm, ali je zato izolacija odlicna.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3132 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

radostan dan wrote:nije jorgan u pitanju...

2.0 sa svim điđama, ekskluziv, sam mogao imati za 14 milki, 2010. automatik, afkors....
mdjt, dosta vozim po gradu, a malo prelazim kilometara....a nije mi duša željna hidroovjesa i ostalih stvari, misli, ne patim za tim.

ja sam ti više ono...esteta - da mi se dopadne na oko. i praktičar - da se puno ne češem po glavi.

imam ponudu za 1.6, 2011...pa rekoh da priupitam, dal da se ide na c5 1.6 ili na golfa 6 1.6...
ljubav spram rav 4 i tiguana je nasilno ugašena dijalogom sa samim sobom ... :mrgreen:
Pa nije on loš, ja sam samo rekao šta je drastično bolje. Za grada ti i ne treba jači od 1.6. E sada, koliko mali motor troši u teškom autu, u odnosu na jači, to moraš vidjeti sam.

Golf mu svakako nije konkurent, C5 je ipak klasa više. C4 ili G6, ja bih išao na C4 jer nije nimalo lošije auto, a za isti novac dobijaš i mlađe i opremljenije auto.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3133 Re: Citroen All About

Post by drndalo »

C5 bez hidraulike i 2.0 samo ako se mora... Moze, ali nije to = to...

Nemas se sta cesat po glavi oko hidraulike, nije nista kvarljivija od klasicnih ovjesa...
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3134 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Ne znam je li neko radosnom spomenuo cijenu jednog amortizera, za 2.0 hdi, cijelih 600 KM. :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3135 Re: Citroen All About

Post by radostan dan »

šta je to za radosnog, 2 vješanja i 8 čireva....
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3136 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

radostan dan wrote:šta je to za radosnog, 2 vješanja i 8 čireva....
Mislim da ces ganjati nesto razumom. :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3137 Re: Citroen All About

Post by radostan dan »

konektovan wrote:
radostan dan wrote:šta je to za radosnog, 2 vješanja i 8 čireva....
Mislim da ces ganjati nesto razumom. :mrgreen:
izgleda da neću ništa, izlevatih sam sebe (uslovno izlevatih)...zove lik juče - bil prodao auto za toliko, ja bi došao da pazarim...
rekoh - bih, samo nisam ništa našao, cekaj me dan, dva, javiću ti se...kad zove tip maloprije, kaže - ja kupio isto kao što ti imaš/prodaješ. :mrgreen:

a meni oči pravougaone, dva dana blejim u monitor i lomim se između c5 i golfa 6. :mrgreen:
ne dade se...
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#3138 Re: Citroen All About

Post by basicm »

Provozaj ti oba pa onda odluci, nije bas da su slicni skroz pa da je nezgodno odluciti, trebalo bi nesto da preferiras.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8701
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3139 Re: Citroen All About

Post by Rockefeller »

Kako onaj DS7 izgleda sensi na slikama, haos :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3140 Re: Citroen All About

Post by condy »

radostan dan wrote:

a meni oči pravougaone, dva dana blejim u monitor i lomim se između c5 i golfa 6. :mrgreen:
ne dade se...
Golf 6 nije loš izbor. Ima više prostora unutra od C5, posebno pozadi, multilink je zadnje vješanje pa je dobro upravljiv na volanu, dosta bolje upravljiv od citroena, okretniji, kraći i lakši, ručni mjenjač je daleko bolji nego kod citroena kraći i brži hodovi, manjih je gabarita od C5 pa ako ćeš ga voziti dosta po gradu bolja je opcija od citroena za parkiranje i vožnju gradom, amortizacija je dobro podešena nema naginjanja i auto je baš stabilno na cesti i kad ga voziš na max. brzinama, izolacija unutra jako dobra standardno za vw vozila, završna obrada bolja nego kod c5, nema lupetanja vrata, škripe prozora. Motori 1.6 tdi su za to vozilo sasvim okej, a boljka su im dizne. Od srednjeg paketa opreme comfortline traži. U principu ima sve što ti treba. Održavanje i servisiranje u pravilu jeftinije nego kod C5.

C5 je za otvorene ceste sjajno auto, za duže i lakše vožnje bez forsiranja jako udoban, drugačija su mu sjedišta od Golfa, mekša i ugodnija na duže rute, dosta mekši ovjes, veći gepek, i vizuelno je jako ljepo urađen i unutra i vani, iako su mu one tipkice premale na kokpitu.1.6 hdi može ići u njega, ide on dobro, samo ubrzanje mu nije jača strana, al može nosit njegovu karoseriju i težinu.

Ja bih pogledao i jednog i drugog, al bi dao prednost Golfu, u kompletu je bolje urađeno auto, vidi se to dok ih malo uživo razgledaš i provozaš :wink:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3141 Re: Citroen All About

Post by ado-šampion »

Ma ako covjek uglavnom voza po gradu bolje Golf 1.6.

Prvo jer C5 1.6 je davanje 15-20 hiljada da se mucis, realno za putnu limuzinu tih 110-115 KS i cca 250 Nm je malo. Drugo, kod kompakta obicno budu manje felge = jeftinije gume, manja tezina = niza potrosnja, itd. Jednostavno za grada i oko grada kompakt je mjera ako ti nije malen. A realno unutra ni C5 nije puno veci od Golfa, makar se meni ne cini tako.

Bolje uzeti za klasu manje auto ako ce se bolje uklopiti u ono sto tebi treba, i finansijski i na druge nacine, nego uzeti za klasu vece i patiti se po gradu, plus slab motor, i onda se patis i kad krenes na put. Nije samo sto je Golf manji, Golf je i vrlo okretan i ergonomican, lagan volan, lagan i precizan mjenjac, prema tome vrlo lagan za vrtiti po gradskim guzvama.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3142 Re: Citroen All About

Post by Optimist »

Da se slozim sa Adom. Ako ti je vecina voznje gradska, bolje da ides na Golfa, od parkiranja do potrosnje i odrzavanja. Na Golfu su gume vjerovatno 15-ke, i to najbolja mogica dimenzija, 195-65, dok je najmanja dimenzija na C5 17, i to 225-55 koja je skoro pa duplo skuplja od 15-ke. A kad se krene na neki put, uvijek se na krov moze Thule montirati. :thumbup:
facho
Posts: 2
Joined: 17/06/2011 13:23

#3143 Re: Citroen All About

Post by facho »

Veliki pozdrav svima.
Situacija je slijedeća...
Naletio sam na jednog (na prvi pogled dosta dobrog) Citroen C5 1.6 benzinac sa 156hp (mislim da je ovo THP motor). Auto je 2010 godina i preš'o, negdje oko, 180 000. E sad, interesuje me može li se na ovaj model ugraditi plin? :? I BTW...ako neko ima iskustva (pozitivna/negativna) sa konkretno ovim modelom, slobodno se javite :)
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3144 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

Taj motor bi trebao izbjeći ako možeš jer je imao određenih problema. Ugradnja plina ne bi trebala biti problem jer taj motor nema direktno ubrizgavanje.
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#3145 Re: Citroen All About

Post by ElRe »

1.6 THP motori u svim izvedbama PSA i Mini vozila do 2012 su za izbjegavanje. Pun je net problema sa tim motorima.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3146 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

ElRe wrote:1.6 THP motori u svim izvedbama PSA i Mini vozila do 2012 su za izbjegavanje. Pun je net problema sa tim motorima.
Kakvih problema, pa kako nagura i ovih 200 kk ako je problematican?!
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3147 Re: Citroen All About

Post by drndalo »

citroen xm wrote:Taj motor bi trebao izbjeći ako možeš jer je imao određenih problema. Ugradnja plina ne bi trebala biti problem jer taj motor nema direktno ubrizgavanje.
Ja koliko znam ta varijanta (turbo benzin) u PSA ima direktno ubizgavanje.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3148 Re: Citroen All About

Post by citroen xm »

Možda, nisam na taj motor puno obraćao pažnju jer znam da je problematičan.

@Konektovan

Nije problem nagurati 200 hiljadarki, glavno pitanje je koliki je bio broj intervencija na motoru do tih 200 000. :) Motor ima slične probleme kao i TSI.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#3149 Re: Citroen All About

Post by rumenige_brajtner »

Ima li ko iskustava sa benzinskim C4 1.6 VTI 120?
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#3150 Re: Citroen All About

Post by beco »

1.6 THP je imao neku fabričku grešku. Nije baš popularan motor kod nas.
Post Reply