Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
armin1921
Posts: 41
Joined: 22/06/2013 17:21

#3101 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by armin1921 »

DON_eARL wrote:Ove podvožnjake kad naprave, biće puni klošara i narkomana. Teško nam se. :D

Ma kakvi klošari odma pijaca dole :D Sve po marku biraj, biraj :D
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#3102 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by matematicar_teski »

kad se sagradi ovo sto se trenutacno gradi, nema ekoomske opravdanosti nisa vise graditi, tako da se nece graditi do 2018 nista
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#3103 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

matematicar_teski wrote:kad se sagradi ovo sto se trenutacno gradi, nema ekoomske opravdanosti nisa vise graditi, tako da se nece graditi do 2018 nista
Ako se ne zavrsi kompletan koridor onda tek tada nece biti ekonomske opravdanosti
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#3104 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maystor »

gradiće se i ostatak. uskoro počinje Odžak-Svilaj, pa onda zenička obilaznica i za jedno godinu i po Zvirovići-Počitelj. Za sve to je obezbijeđen novac. Kredit će se uzeti još za dionicu Tarčin-Konjic. Sve ostalo ide u koncesiju (dva velika komada: Konjic-Mostar i Zenica-Doboj). RS je već raspisala tender za koncesiju dijela Doboj-Jakeš (nekoliko jakih firmi se javilo, do kraja godine bi se trebalo znati ko će graditi).
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#3105 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

Tu se onda nazire kraj, tj. nakon sto se dodjele koncesije i zavrse tenderi, imacemo tacan datum zavrsetka cijelog koridora.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#3106 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

Karić je istakao da će u septembru biti potpisan ugovor za izgradnju dionice Svilaj - Odžak dužine 11 kilometara s konzorcijem koji čine austrijski "Strabag" te bh. firme "Euroasfalt" i ŽGP. Vrijednost izgradnje je 61 milion eura plus deset miliona eura predviđenih za izgradnju graničnog prijelaza Svilaj i petlje Odžak.
Mogu li ovi 'insajderi'-neimara Koridora Vc pojasniti kako i zasto je cijena 11 km autoceste u najravnijem dijelu BiH tako skupa. Konta tu je i granicni prijelaz, kad, slijedeca recenica, majcini sine veli - plus deset miliona...!? :shock:
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#3107 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by matematicar_teski »

shake69 wrote:Karić je istakao da će u septembru biti potpisan ugovor za izgradnju dionice Svilaj - Odžak dužine 11 kilometara s konzorcijem koji čine austrijski "Strabag" te bh. firme "Euroasfalt" i ŽGP. Vrijednost izgradnje je 61 milion eura plus deset miliona eura predviđenih za izgradnju graničnog prijelaza Svilaj i petlje Odžak.
Mogu li ovi 'insajderi'-neimara Koridora Vc pojasniti kako i zasto je cijena 11 km autoceste u najravnijem dijelu BiH tako skupa. Konta tu je i granicni prijelaz, kad, slijedeca recenica, majcini sine veli - plus deset miliona...!? :shock:
racunaju i most preko save
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#3108 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

matematicar_teski wrote:
shake69 wrote:Karić je istakao da će u septembru biti potpisan ugovor za izgradnju dionice Svilaj - Odžak dužine 11 kilometara s konzorcijem koji čine austrijski "Strabag" te bh. firme "Euroasfalt" i ŽGP. Vrijednost izgradnje je 61 milion eura plus deset miliona eura predviđenih za izgradnju graničnog prijelaza Svilaj i petlje Odžak.
Mogu li ovi 'insajderi'-neimara Koridora Vc pojasniti kako i zasto je cijena 11 km autoceste u najravnijem dijelu BiH tako skupa. Konta tu je i granicni prijelaz, kad, slijedeca recenica, majcini sine veli - plus deset miliona...!? :shock:
racunaju i most preko save
Onda to treba fino kazati a ne dizati pritisak i bunu medju narodom!
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#3109 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by matematicar_teski »

shake69 wrote:
matematicar_teski wrote:
shake69 wrote:Karić je istakao da će u septembru biti potpisan ugovor za izgradnju dionice Svilaj - Odžak dužine 11 kilometara s konzorcijem koji čine austrijski "Strabag" te bh. firme "Euroasfalt" i ŽGP. Vrijednost izgradnje je 61 milion eura plus deset miliona eura predviđenih za izgradnju graničnog prijelaza Svilaj i petlje Odžak.
Mogu li ovi 'insajderi'-neimara Koridora Vc pojasniti kako i zasto je cijena 11 km autoceste u najravnijem dijelu BiH tako skupa. Konta tu je i granicni prijelaz, kad, slijedeca recenica, majcini sine veli - plus deset miliona...!? :shock:
racunaju i most preko save
Onda to treba fino kazati a ne dizati pritisak i bunu medju narodom!
pa eto most ima oko 400 metara 4 trake i kosta oko cca 38 miliona eura
Labirint
Posts: 2938
Joined: 24/06/2013 14:37

#3110 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Labirint »

Maystor wrote: Sve ostalo ide u koncesiju (dva velika komada: Konjic-Mostar i Zenica-Doboj). .
Ko to uzima?
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#3111 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

Nesto su se spominjali neki arapi, jel Emirati ili Kuvajt, ne sjecam se. Mozda i grijesim, ali te zemlje imaju viska love koja im stoji onako neaktivna i njima je interes bilo kakvo ulaganje koje ce donijeti neku zaradu vecu od bankarske kamate.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#3112 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by VjecitiStudent »

drugi_profil wrote:Nesto su se spominjali neki arapi, jel Emirati ili Kuvajt, ne sjecam se. Mozda i grijesim, ali te zemlje imaju viska love koja im stoji onako neaktivna i njima je interes bilo kakvo ulaganje koje ce donijeti neku zaradu vecu od bankarske kamate.
Zarada na Konjic-Mostar bi bila veća od bankarske kamate?
Imaš li kakvu računicu koja bi potkrijepila ovu tvrdnju?
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#3113 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

VjecitiStudent wrote:
drugi_profil wrote:Nesto su se spominjali neki arapi, jel Emirati ili Kuvajt, ne sjecam se. Mozda i grijesim, ali te zemlje imaju viska love koja im stoji onako neaktivna i njima je interes bilo kakvo ulaganje koje ce donijeti neku zaradu vecu od bankarske kamate.
Zarada na Konjic-Mostar bi bila veća od bankarske kamate?
Imaš li kakvu računicu koja bi potkrijepila ovu tvrdnju?
Nemam. Ne bavim se time. Samo kazem da ljudi imaju viska para i neke svoje recunice.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3114 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

niko nikada nije spominjao nikakvu koncesiju, pogotovo ne za Konjic-Mostar, ta dionica je trenutno totalno ekonomski neisplativa i takva ce biti osim ako se promet ne ucetverostruci. O koncesijama se razmislja samo na putevima gdje je citavu investiciju moguce vratiti za manje od 30 godina a takvih kod nas nema.
Pricalo se o privatno-javnom partnerstvu na dionici Zenica-Doboj ali to je druga prica
SSemir
Posts: 4584
Joined: 26/02/2009 08:42

#3115 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by SSemir »

Zenica - Doboj ide kao javno privatno partnerstvo, mnoge stvari su se vec uradile na tom polju, i rade se.
zepce - tuzla- orasje, se planira koncesijom uraditi.
Konjic Mostar, to je najskuplja dionica i najmanje isplativa, takve dionice u pravilu radi drzava, jer ne postoji veliki interes privatnika..
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#3116 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

neki wrote:niko nikada nije spominjao nikakvu koncesiju, pogotovo ne za Konjic-Mostar, ta dionica je trenutno totalno ekonomski neisplativa i takva ce biti osim ako se promet ne ucetverostruci. O koncesijama se razmislja samo na putevima gdje je citavu investiciju moguce vratiti za manje od 30 godina a takvih kod nas nema.
Pricalo se o privatno-javnom partnerstvu na dionici Zenica-Doboj ali to je druga prica
Kada se napravi autoput do Konjica onda ce pod hitno trebati odmah praviti ili vec da bude spojen autput do Mostara jer kada kompletan budenapravljen koridon onda ce idionice biti isplative. Ako se samo doKonjica napravi autoput onda ce iza Konjica prema Mostaru nastati cep jer ce puno vozila dolaziti do Konjica i onda nastavljati jednom trakom
Labirint
Posts: 2938
Joined: 24/06/2013 14:37

#3117 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Labirint »

kakaljin wrote:
neki wrote:niko nikada nije spominjao nikakvu koncesiju, pogotovo ne za Konjic-Mostar, ta dionica je trenutno totalno ekonomski neisplativa i takva ce biti osim ako se promet ne ucetverostruci. O koncesijama se razmislja samo na putevima gdje je citavu investiciju moguce vratiti za manje od 30 godina a takvih kod nas nema.
Pricalo se o privatno-javnom partnerstvu na dionici Zenica-Doboj ali to je druga prica
Kada se napravi autoput do Konjica onda ce pod hitno trebati odmah praviti ili vec da bude spojen autput do Mostara jer kada kompletan budenapravljen koridon onda ce idionice biti isplative. Ako se samo doKonjica napravi autoput onda ce iza Konjica prema Mostaru nastati cep jer ce puno vozila dolaziti do Konjica i onda nastavljati jednom trakom
Nit' je put prema Konjicu isplativ sa aspekta ulozeno dobiveno, nit' prema Mostaru...Druga je sad stvar
ako nam kakav merhametlija zeli izaci u susret pa kehnut neki zestok kes ( sto se naravno nece dogoditi)
ili da "nadlezne institucije" se zaduze, mada tesko da ce bilo ko davati pare za tako neisplative projekte.
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#3118 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by The BEN10 »

kakaljin wrote:Kada se napravi autoput do Konjica onda ce pod hitno trebati odmah praviti ili vec da bude spojen autput do Mostara jer kada kompletan budenapravljen koridon onda ce idionice biti isplative. Ako se samo doKonjica napravi autoput onda ce iza Konjica prema Mostaru nastati cep jer ce puno vozila dolaziti do Konjica i onda nastavljati jednom trakom
Taj dio nije ba toliko kritičan - od Mostara bi se prema Konjicu mogla malo popeglati cesta, ponegdje eventualno dodati treća traka isl. 70 km se i da predurati - ako će mu cijena biti paprena, nije tako strašno malo se pretrpiti i opet izaći na autoput.
shin
Posts: 7118
Joined: 19/09/2005 10:52

#3119 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shin »

Jebem ja svaku brzu cestu kada drotovi vire iz svakog grmlja. Eno brza cesta do blazuja pa nikad ne mozes proci da nema radar dole kod vlakova. Autoput kroz citav koridor ili nista...
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3120 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by holowey »

shin wrote:Jebem ja svaku brzu cestu kada drotovi vire iz svakog grmlja. Eno brza cesta do blazuja pa nikad ne mozes proci da nema radar dole kod vlakova. Autoput kroz citav koridor ili nista...
halo ba, skola kod skretanja za vlakovo...kad se bude vozilo po ogranicenju, drotovi nece trebati... a do tada, ondje fakat treba postaviti fiksnu kameru
shin
Posts: 7118
Joined: 19/09/2005 10:52

#3121 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shin »

Pa stavili su ogranicenje na brzoj cesti, 60kmph i naravno stavili su drotove da lupaju raju na prvom kilometru normalne ceste prilikom izlaza iz sarajeva. Ako ce praviti ''brze ceste'' sa 60km/h ogranicenjima, bolje da ih ne prave nikako, neka ostane ovaj rudimentalni magistralni put koji sada imamo.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3122 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

shin wrote:Pa stavili su ogranicenje na brzoj cesti, 60kmph i naravno stavili su drotove da lupaju raju na prvom kilometru normalne ceste prilikom izlaza iz sarajeva. Ako ce praviti ''brze ceste'' sa 60km/h ogranicenjima, bolje da ih ne prave nikako, neka ostane ovaj rudimentalni magistralni put koji sada imamo.
ono se i dalje vodi kao gradska cesta, mada je 60 ipak smijesno... da je 80 pa hajd

na pravoj brzoj cesti, van naselja, ogranicenje je 100 ako se ne varam
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#3123 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by frngla »

Šta ovaj bulazni, ko ti drma kavez?
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3124 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

rstw46 wrote:doće turci pa će oni to svojoj braći malim bošnjacim sve pozavršavat i svršavat(mislim na vaše majke, žene i sestre) :lol: :lol: :lol: ili će bakir izMetbegović zarobit 20 000 SRBA da rade na koHridoru ko kmetovi ups zajebah se, umjesto braće SRBA bakir vas ko kmetove drži :lol: :lol: :lol:
mislim da su kod vas svrsavali 500 godina...uostalom i vidi se
staradis
Posts: 1873
Joined: 03/04/2012 17:40

#3125 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by staradis »

ma to je onaj isti sto vec mjesec pise nebuloze, ignor.

Da li neko zna koliko km planirano ove godine, sezona 2014?
Post Reply