GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12222
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#3101 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mrtva kokoš »

najidealnije bi bilo ...

osposobiti tramvajski saobracaj do dobrinje, vojkovica, hrasnice...
osposobiti trolejbuski saobracaj umjesto autobusa na svim linijama na kojima je moguce, a takvih je barem 70%
a sve ostalo gdje nije moguce prebaciti na minibus i autobuse...

mislim ovo ja fantaziram, nisu u stanju da osposobe liniju za vogoscu koja je prije funkcionisala kako bi neku drugu koja nije ni planirana :-)

ali me nesto interesuje, vi koji se kolitko toliko razumijete koliko bi otprilike( ne u fening) :D kostalo 10km trolejbuske linije, sa svim neophodnim elementima za funkcisanje takvog prevoza + 4 trolejbusa :)
iz zadnje klupe
Posts: 1132
Joined: 27/07/2012 18:10

#3102 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by iz zadnje klupe »

Radio sam 5 godina u privatnom sektoru, zadnjih 5 godina radim u firmi u drzavnom vlasništvu.

Mogao bi knjigu napisati o specificnom bosanskom mentalitetu.

Kada radi za privatnika, nas Bosanac uglavnom spreman je da zapne i radi, jedino sto ocekuje koliko toliko redovnu platu i zadovoljavajuci odnos gazde prema njemu.

Radnik firme u drzavnom vlasnistvu, prvo tu je zlo zvano sindikat i kolektivni ugovori, zasto je zlo, prvo mu napuni glavu da je on posto je u drzavnoj firmi vrijedan ko i svaki ministar vlade, ima pravo na na isti start ko njegova struka u kantonalnim vladama, ne daj boze regresa da ne dobije, ili da mu odbijes dan od 30 dana godisnjeg koje ima po zakonu pravo, odmah angazuje advokata da tuzi firmu, a kad mu kazes da njegov rad i doprinos u firmi na trzistu rada kod privatnika ne vrijedi ni 100,00 KM, pocne nabrajati poslanike i njihove pausale i kako oni to mogu a on ne moze.

Rjesenje po men za GRAS je neka kombinacija privatno-drzavnog ortastva gdje bi drzava subvencionirala samo one linije koje su neisplative i da stiti prava radnika, dok bi privatnici organizovali recimo tramvajske linije Ilidza-bascarsija.

Niko me ne moze ubijediti da ova linija nije profitabilna, ali kvaka je u tome da privatnik to moze obavljati sa 1/4 sadasnjih uposlenih, gdje ce onda oni tecici i dajdzici, i restoran Drustvene ishrane ?
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#3103 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by strong69 »

Tako je to kada umjesto direktora i Vlade firmu vodi Sindikat... Cuj oni (Sindikat) ne daju Centrotransu linije :-)
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#3104 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by The Realist »

Uđe li centrotrans u sve ovo, imam osjećaj da ćemo tek onda nahebati, prvenstveno radi cijena.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3105 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik »

strong69 wrote:Tako je to kada umjesto direktora i Vlade firmu vodi Sindikat... Cuj oni (Sindikat) ne daju Centrotransu linije :-)
Ubijeđen sam da iza sindikalnih vođa stoji neka treća strana :-)

Krajnje je vrijeme da kroz GRAS prođe nezavisna policijska agencija :oops:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#3106 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by strong69 »

poznanik wrote:
strong69 wrote:Tako je to kada umjesto direktora i Vlade firmu vodi Sindikat... Cuj oni (Sindikat) ne daju Centrotransu linije :-)
Ubijeđen sam da iza sindikalnih vođa stoji neka treća strana :-)

Krajnje je vrijeme da kroz GRAS prođe nezavisna policijska agencija :oops:
Ja se nadam da ce ih posjetiti policija ali koliko bilo ko moze povjerovati u to? Lose rukovodstvo, direktori, upravni i nadzorni... Jos Sindikat koji je ocito neciji glasnogovornik.

Moj post odnosio se naivno na to da i ovi sindikati imaju veliku i preveliku ulogu.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3107 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik »

mahalas505 wrote: Taj malo smiri dozivljaj. I prije sam te pitao da navedes neke uspjesne privatizacije u bilo kojoj oblasti u BiH, i bilo koju firmu da si naveo, dati su ti argumenti zasto privatizacija nije bila uspjesna. Ne znam odakle ti optimizam da ce privatizacija Gras-a biti nesto drugacija? Jel ti radis gdje u drzavnoj firmi ili sta?
Dat ti je primjer privatizacije gradskog saobracaja u I. Sarajevu, i prestao si pitati u vezi te privatizacije, posto su ti predoceni neke stvari za koje si mislio da su tedenciozne.

I samo kazem neka Centrotrans dobije linije, posebno one malo atraktivnije, samo da tebi i drugim pokaze da situacija sa gradskim saobracajem moze biti i gora. Gdje to privatnik bio gdje u svijetu gleda drustveni interes? Prvi ja ne bih ni prstom maknuo kad bi mi dali linije na koncesiju da nesto popravljam ceste, pa jeftinije bi mi bilo da podmitim nekog na vlasti nego da sta ulazem u infrastrukturu.
Nešto ti se izmješalo u mislima, pobrkao si... Nikad nisam pokazao interes za privatizacijom javnog saobraćaja u I. Sarajevu, uopšte me to ne zanima :-)

Dao sam i ranije neke od primjera uspješne privatizacije, i sada sam, ali ti ih i ne primjećuješ :D Ima ih još, manje firme su uspješno privatizirane i ljudi rade, pogledaj u gračaničkom kraju, npr.

Zapravo, mislim da si ovdje iznad promašio cijelu loptu :(
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3108 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik »

strong69 wrote:
poznanik wrote:
strong69 wrote:Tako je to kada umjesto direktora i Vlade firmu vodi Sindikat... Cuj oni (Sindikat) ne daju Centrotransu linije :-)
Ubijeđen sam da iza sindikalnih vođa stoji neka treća strana :-)
Krajnje je vrijeme da kroz GRAS prođe nezavisna policijska agencija :oops:
Ja se nadam da ce ih posjetiti policija ali koliko bilo ko moze povjerovati u to? Lose rukovodstvo, direktori, upravni i nadzorni... Jos Sindikat koji je ocito neciji glasnogovornik.
Moj post odnosio se naivno na to da i ovi sindikati imaju veliku i preveliku ulogu.
Naravno da imaju veliku ulogu, u GRAS-u svi imaju nekakve uloge osim onog debila Kadića. Ko ga zna, zna o čemu pišem.

Da, opet je kriva Vlada KS, zapravo - glavni i jedini krivac, godinama, je Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo i njegovi "stručnjaci" u stručnim službama.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3109 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

poznanik wrote:Nešto ti se izmješalo u mislima, pobrkao si... Nikad nisam pokazao interes za privatizacijom javnog saobraćaja u I. Sarajevu, uopšte me to ne zanima :-)

Dao sam i ranije neke od primjera uspješne privatizacije, i sada sam, ali ti ih i ne primjećuješ :D Ima ih još, manje firme su uspješno privatizirane i ljudi rade, pogledaj u gračaničkom kraju, npr.

Zapravo, mislim da si ovdje iznad promašio cijelu loptu :(
Dobro nisi nista pitao u vezi gradskog saobracaja u I. Sarajevu.
poznanik wrote:
NEOPLAN wrote:Trola je trebala biti produzena do Toma, tu skretati lijevo i prolaziti pored Tusa, do raskrsnice kod Trznice, tu opet lijevo i vracati se pored Terexa i Imzita i spajati se na kruznom toku na Dobrinji na staru trasu.
Sadasnja okretnica na Dobrinji bi ostala u funkciji tako sto bi se neke linije tu okretale i vracale nazad starom trasom pored Mercatora i Gimnazije, a neke bi produzavale u Lukavicu.

Uglavnom na tu ideju veto je stavila skupstina grada I. Sarajevo, a pod uticajem Centrotransa i ostalih malih prevoznika okupljenih oko njega jer bi izgubili dobar dio putnika ovom linijom.
Imaš li više podataka o ovom "vetu", kad je Skupština raspravljala o ovoj ideji?
Ups, izgleda si ipak nesto malkice pitao.

Da naveo si i Hepok kao uspjesnu privatizaciju, i opet to sada ponavljas, jedino ti mozes reci da je ta privatizacija uspjesna. Nek ti malo iz tog kraja objasni koliko je privatizacija uspjesna.
poznanik wrote:Naravno da imaju veliku ulogu, u GRAS-u svi imaju nekakve uloge osim onog debila Kadića. Ko ga zna, zna o čemu pišem.

Da, opet je kriva Vlada KS, zapravo - glavni i jedini krivac, godinama, je Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo i njegovi "stručnjaci" u stručnim službama.
Nek si i mi u necemu slazemo :-D . I onda poslije ovoga sto si napisao ne vidim kako mozes biti optimista da ce privatizacija biti uradjena kako treba?
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#3110 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by sabina1 »

dresdener78 wrote:GRAS je imovina SVIH građana Sarajeva,
Samo teoretski. Faktički o toj našoj imovini nemamo pojma kakva je, u kom je stanju koliko je rashodovana kada i kako je amortizovana , šta je na lageru, koje rezervne dijelove ima...o toj našoj "imovini" ne samo da nemamo pojma već smo dosada "upravljali" njome kao i što upravljamo morževima na Arktiku prilikom ulaska u more.

Želim PRODATI svoju imovinu jer njome već dvadeset godina upravljaju neodgovorni menadžeri koje su postavile vlade kantona koje su izabrali moji sugrađani. A ja ne želim više da PLAĆAM nemarnost mojih sugrađana koji biraju takve vlade kantona koje će postaviti neodgovorne menadžere koji nisu u stanju izračunati koliko gubitka mjesečno prave ( oni "pretpostavljaju" milion u nekom ekspozeu !!!) a kamo li da stvore neki reprogram. Neću da moje dijete PLAĆA ni krivo ni dužno njihov nerad.

I to je poenta. Kada PRIVATNIK preuzme linije sa SVOJOM imovinom onda me ne zanima kako će njome upravljati , pozitivno , negaativno ili neutralno. Ne ispunjava uslove JGP-a ? Oduzima se koncesija , stvoriti RIGOROZNE preduslove za koncesiju. a svi će na ovo "zagristi" jer je jako isplativo. Isplativo je svima osim nesposobnom GRAS- u. Oni su u gubitku kao monopolisti već stodvadeset godina.

Poznaniče :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Last edited by sabina1 on 06/08/2012 22:57, edited 2 times in total.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3111 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

The Realist wrote:Uđe li centrotrans u sve ovo, imam osjećaj da ćemo tek onda nahebati, prvenstveno radi cijena.
Itekako, ali mislim da ovaj narod nece drugacije doci pameti, treba neko kao Centrotrans da ga nauci.
User avatar
addem
Posts: 2863
Joined: 13/02/2004 00:00

#3112 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by addem »

Gras ce prije ili kasnije morati da otpusta ljude koji ne rade. Ovdje ne mislim an vozace koji provode po 8 sati u autobusima i pate se zajedno sa narodom, moraju se otpustati oni koji osam sati sjede igraju pasijans i ispijaju kafu. Najveci trosak u Grasu su ljudi koji ne rade (od 30-50%). I sada vlada prego Grasa pravi nekakvu socijalnu drzavu a gradjani trpe sa najgorim gradskim prijevozom u Evropi.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3113 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

tvsabina wrote: I to je poenta. Kada PRIVATNIK preuzme linije sa SVOJOM imovinom onda me ne zanima kako će njome upravljati , pozitivno , negaativno ili neutralno. Ne ispunjava uslove JGP-a ? Oduzima se koncesija , stvoriti RIGOROZNE preduslove za koncesiju. a svi će na ovo "zagristi" jer je jako isplativo. Isplativo je svima osim nesposobnom GRAS- u. Oni su u gubitku kao monopolisti već stodvadeset godina.
Ako moze samo jedno pitanje, ko ce provesti/sakcionistu ove "RIGOROZNE" preduslove ili uslove za koncesiju da se bolje izrazimo? Mozda ta ista vlast koji su izabrali ti i tvoji sugradjani?!
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#3114 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by sabina1 »

mahalas505 wrote:
tvsabina wrote: I to je poenta. Kada PRIVATNIK preuzme linije sa SVOJOM imovinom onda me ne zanima kako će njome upravljati , pozitivno , negaativno ili neutralno. Ne ispunjava uslove JGP-a ? Oduzima se koncesija , stvoriti RIGOROZNE preduslove za koncesiju. a svi će na ovo "zagristi" jer je jako isplativo. Isplativo je svima osim nesposobnom GRAS- u. Oni su u gubitku kao monopolisti već stodvadeset godina.
Ako moze samo jedno pitanje, ko ce provesti/sakcionistu ove "RIGOROZNE" preduslove ili uslove za koncesiju da se bolje izrazimo? Mozda ta ista vlast koji su izabrali ti i tvoji sugradjani?!
Valjda postoji JAVNI POZIV za kupovinu DIONICA xy firme. A koncesione uslove određuju vlasnici koncesionog dobra. E ako vlasnici koncesionog dobra (teoretski to je moje i tvoje dobro zar ne?) opet nošalantno postave uslove za koncesiju niko drugi nije kriv nego građani koji su ih birali. I neka ih nagrade novom pobjedom na izborima.
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3115 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

šime.sparina wrote:najidealnije bi bilo ...

osposobiti tramvajski saobracaj do dobrinje, vojkovica, hrasnice...
osposobiti trolejbuski saobracaj umjesto autobusa na svim linijama na kojima je moguce, a takvih je barem 70%
a sve ostalo gdje nije moguce prebaciti na minibus i autobuse...

mislim ovo ja fantaziram, nisu u stanju da osposobe liniju za vogoscu koja je prije funkcionisala kako bi neku drugu koja nije ni planirana :-)

ali me nesto interesuje, vi koji se kolitko toliko razumijete koliko bi otprilike( ne u fening) :D kostalo 10km trolejbuske linije, sa svim neophodnim elementima za funkcisanje takvog prevoza + 4 trolejbusa :)
Ne fantaziraš, takvih planova je fakat bilo! Najinteresantniji, o kojem sam čuo (nažalost nisam došao do tačnih informacija) je bio: Tramvajska pruga je trebala da se odvoji negdje kod Muzeja, prođe Grbavicom i KROZ TUNEL ISPOD VRACA nastavlja sve do Dobrinje. To bi bila odlična i ekspresna veza jer trolejbusi su više nego spori zbog stalno crvenog svijetla na semaforima i rupama u asfaltu na postojećoj trasi. GRAS je prije rata upravo zbog planova za nove pruge posjedovao preko 90 zglobnih tramvaja mada je u dnevnom saobraćaju bilo potrebno samo oko 60-65 vozila. Ostalih 30 "Čeha" je već bilo nabavljeno s obzirom na planirano proširenje sistema do kojeg nikad nije došlo... :(

Bilo je planova, i to nedavno, izgraditi KRUŽNU tramvajsku LINIJU Ilidža - Sokolovići - Hrasnica - Vojkovići - Dobrinja - Nedžarići. O tome ćeš saznati u srijedu kada nadam se moj tekst u pdf biće KONAČNO gotov. Kasnim baš kao GRAS-ov autobus.

Šta se GRAS-a tiče, tamo ima (vjerovali ili ne) i pametnih ljudi koji su ljuti što političari još uvijek nisu omogućili obnovu trolejbuske pruge za Vogošću. Prije rata je bilo i planova da trolejbus ide ulicom Azize Šaćirbegović, preko Dolac Malte ulicama Put života / Marka Marulića do želejzničke stanice i dalje preko Pofalića tunelem Ciglane do postojeće pruge za Jezero. Ustvari bilo bi odlično izgraditi trolejbuske linije u padinskim dijelovima umjesto kombija - recimo Bistrik, Bjelave, Mihrivode, Vratnik, Mahmutovac... teoretski nije problem ugraditi elektroopremu i trole u kombi karoseriju malo čvršćeg tipa. Elektromotor bi na ovim padinskim relacijama bio puno otporniji nego diesel motor, i još bi se mogla vožnjom nizbrdo proizvoditi struja (vidi "rekuperacija"). Trolejbus bi bez problema mogao voziti za Buća potok, Rajlovac i na drugim relacijama... svakako za padinske dijelove grada bi bio najidealniji.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3116 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

tvsabina wrote:
mahalas505 wrote:
tvsabina wrote: I to je poenta. Kada PRIVATNIK preuzme linije sa SVOJOM imovinom onda me ne zanima kako će njome upravljati , pozitivno , negaativno ili neutralno. Ne ispunjava uslove JGP-a ? Oduzima se koncesija , stvoriti RIGOROZNE preduslove za koncesiju. a svi će na ovo "zagristi" jer je jako isplativo. Isplativo je svima osim nesposobnom GRAS- u. Oni su u gubitku kao monopolisti već stodvadeset godina.
Ako moze samo jedno pitanje, ko ce provesti/sakcionistu ove "RIGOROZNE" preduslove ili uslove za koncesiju da se bolje izrazimo? Mozda ta ista vlast koji su izabrali ti i tvoji sugradjani?!
Valjda postoji JAVNI POZIV za kupovinu DIONICA xy firme. A koncesione uslove određuju vlasnici koncesionog dobra. E ako vlasnici koncesionog dobra (teoretski to je moje i tvoje dobro zar ne?) opet nošalantno postave uslove za koncesiju niko drugi nije kriv nego građani koji su ih birali. I neka ih nagrade novom pobjedom na izborima.
Sve si fino napisala, ali ovdje ima jedan bitan detalj kada se jednom proda firma ili izda koncesija po nekim "nosalantnim" uslovima, onda je to tesko vratiti. I ti mislis poslije svega napisanog da je ova vlast moze napisati dobar tender za koncesiju/firmu?
I onda sto ne idemo onda korak dalje, zasto ne privatizavati sve ceste, javne povrsine, skole, vrtice, vodovod, elektrodistribuciju...? Zar to nije onda logican korak?
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3117 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

addem wrote:Gras ce prije ili kasnije morati da otpusta ljude koji ne rade. Ovdje ne mislim an vozace koji provode po 8 sati u autobusima i pate se zajedno sa narodom, moraju se otpustati oni koji osam sati sjede igraju pasijans i ispijaju kafu. Najveci trosak u Grasu su ljudi koji ne rade (od 30-50%). I sada vlada prego Grasa pravi nekakvu socijalnu drzavu a gradjani trpe sa najgorim gradskim prijevozom u Evropi.
Začarani krug. Političari se trude da skupljaju jeftine političke poene time što osiguraju "socijalni mir" - 70 % stanovnika može dobiti neko od mnogobrojnih sniženja (jedan razlog za nestašicu para u GRAS-u) i preko raznih papka su u GRAS-u u prošlim godinama uposlene stotine drugih papka koji će zauzvrat sa cijelim širim porodicama glasati za one ministre i maksistre i koju još bagru. U GRAS-u su počeli direktori da kradu sve što je na dohvat ruke i van dohvata, pa su počeli i obični radnici sa istim. Direktori krali milione preko totalno zahebanih ugovora, radnici su krali sve što nije bilo zavareno ili betonirano sa temeljom 3 m pod zemljom. Niko ne odgovara za ništa i svako želi samo dobivati svoju debelu platu.

Sa druge strane, uvijek meni ne ide na pamet kako mogu ovdje neki forumaši da budu toliko naivni i radovati se predstojećoj "solidnoj i pravilnoj" privatizaciji GRAS-a. Kao da nema širom Bosne 99 posto tih primjeraka "solidne i pravilne" privatizacije zbog koje je Bosna jedna od najsiromašnijih država u Evropi. Ponavaljam svoje riječi iz jednog svog prethodnog posta:
TEŠKO može privatizacija dobro proći u zemlji koja nema kvalitetne zakone, gdje važi samo "zakon džungle" i gdje je pravo na strani tog koji ima deblji novčanik. Ovdje ne vrijeđam BiH nego konstatujem stanje koje je tipično za cijelu regiju od Jadrana do Češke. E ja sam iz Češke koju mnogi naivni Bosanci, zbog nedostatka objektivnih informacija, smatraju zemljom gdje sve ide dobro. Sve više se približavamo jedna država drugoj, i budite sigurni, da kod nas NI JEDAN JEDINI SLUČAJ privatizacije gradske infrastrukture nije donio pozitivne rezultate (saobraćaj, vodovod/kanalizacija, odvoz smeća, čak i javnu rasvjetu su negdje privatizirali-znači pokrali, itd.). Samo su glavonje i njihovi jarani popunile džepove i konta u Švicarskoj i rezultat je bila ogromna finansijska šteta za koju, naravno, NEMA NIKOG ODGOVORNOG. Naši zakoni su nisu korisni ni kao toaletni papir jer su štampani na previše tvrdom papiru, i pretpostavljam da su vaši zakoni na istom nivou. Pa onda je baš naivno očekivati neka čuda.

Vlasti nisu spremne ni sposobne da riješe ovu relativno jednostavnu situaciju: izbaciti protipravno zaposlenu bagru - naći stvarne stručnjake za top menadžment, šta ja znam neke Švicare ili Švabe, i omogućiti njima rad nepovezanih ruka - prihvatiti svoje finansijske obaveze - podržati što brži završetak istrage dugoročnog uništavanja i malverzacija u GRAS-u i nek se osuđenim zaplijeni imovina... (evo samo od jedne Bimine vile bi bio neki milion KM opet na raspolaganju GRAS-u i tako dalje hajde kod brojnih drugih osoba).
Onda je nezamisljivo da će te iste vlasti biti sposobne stvoriti uvjete za neki transparentni sistem gradskog saobraćaja baziran na uslugama privatnika pod ozbiljnom javnom kontrolom tako da usluge će odgovarati potrebama Sarajlija i posjetioca grada. Privatnik se brine samo o svome PROFITU, ne interesuje ga baš ništa neka želja građana ili stvarne potrebe grada.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3118 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

dresdener78 wrote:
addem wrote:Gras ce prije ili kasnije morati da otpusta ljude koji ne rade. Ovdje ne mislim an vozace koji provode po 8 sati u autobusima i pate se zajedno sa narodom, moraju se otpustati oni koji osam sati sjede igraju pasijans i ispijaju kafu. Najveci trosak u Grasu su ljudi koji ne rade (od 30-50%). I sada vlada prego Grasa pravi nekakvu socijalnu drzavu a gradjani trpe sa najgorim gradskim prijevozom u Evropi.
Začarani krug. Političari se trude da skupljaju jeftine političke poene time što osiguraju "socijalni mir" - 70 % stanovnika može dobiti neko od mnogobrojnih sniženja (jedan razlog za nestašicu para u GRAS-u) i preko raznih papka su u GRAS-u u prošlim godinama uposlene stotine drugih papka koji će zauzvrat sa cijelim širim porodicama glasati za one ministre i maksistre i koju još bagru. U GRAS-u su počeli direktori da kradu sve što je na dohvat ruke i van dohvata, pa su počeli i obični radnici sa istim. Direktori krali milione preko totalno zahebanih ugovora, radnici su krali sve što nije bilo zavareno ili betonirano sa temeljom 3 m pod zemljom. Niko ne odgovara za ništa i svako želi samo dobivati svoju debelu platu.

Sa druge strane, uvijek meni ne ide na pamet kako mogu ovdje neki forumaši da budu toliko naivni i radovati se predstojećoj "solidnoj i pravilnoj" privatizaciji GRAS-a. Kao da nema širom Bosne 99 posto tih primjeraka "solidne i pravilne" privatizacije zbog koje je Bosna jedna od najsiromašnijih država u Evropi. Ponavaljam svoje riječi iz jednog svog prethodnog posta:
TEŠKO može privatizacija dobro proći u zemlji koja nema kvalitetne zakone, gdje važi samo "zakon džungle" i gdje je pravo na strani tog koji ima deblji novčanik. Ovdje ne vrijeđam BiH nego konstatujem stanje koje je tipično za cijelu regiju od Jadrana do Češke. E ja sam iz Češke koju mnogi naivni Bosanci, zbog nedostatka objektivnih informacija, smatraju zemljom gdje sve ide dobro. Sve više se približavamo jedna država drugoj, i budite sigurni, da kod nas NI JEDAN JEDINI SLUČAJ privatizacije gradske infrastrukture nije donio pozitivne rezultate (saobraćaj, vodovod/kanalizacija, odvoz smeća, čak i javnu rasvjetu su negdje privatizirali-znači pokrali, itd.). Samo su glavonje i njihovi jarani popunile džepove i konta u Švicarskoj i rezultat je bila ogromna finansijska šteta za koju, naravno, NEMA NIKOG ODGOVORNOG. Naši zakoni su nisu korisni ni kao toaletni papir jer su štampani na previše tvrdom papiru, i pretpostavljam da su vaši zakoni na istom nivou. Pa onda je baš naivno očekivati neka čuda.

Vlasti nisu spremne ni sposobne da riješe ovu relativno jednostavnu situaciju: izbaciti protipravno zaposlenu bagru - naći stvarne stručnjake za top menadžment, šta ja znam neke Švicare ili Švabe, i omogućiti njima rad nepovezanih ruka - prihvatiti svoje finansijske obaveze - podržati što brži završetak istrage dugoročnog uništavanja i malverzacija u GRAS-u i nek se osuđenim zaplijeni imovina... (evo samo od jedne Bimine vile bi bio neki milion KM opet na raspolaganju GRAS-u i tako dalje hajde kod brojnih drugih osoba).
Onda je nezamisljivo da će te iste vlasti biti sposobne stvoriti uvjete za neki transparentni sistem gradskog saobraćaja baziran na uslugama privatnika pod ozbiljnom javnom kontrolom tako da usluge će odgovarati potrebama Sarajlija i posjetioca grada. Privatnik se brine samo o svome PROFITU, ne interesuje ga baš ništa neka želja građana ili stvarne potrebe grada.
Sve stoji ovo sto si rekao, i ono sto ja trazim u diskusiji, sve je potkrepljeno cinjenicama :thumbup: . I vjeruj sve sam ja ovo slicno govorio na drugim temama u vezi Grasa koju su zakljucane prije nekoliko godina, dok je Bimbo jos bio direktor.

Ali ono sto mi nije jasno odakle ti inspiracija da se zamaras s bosancima, jer cudna je to sorta?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3119 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik »

addem wrote:Gras ce prije ili kasnije morati da otpusta ljude koji ne rade. Ovdje ne mislim an vozace koji provode po 8 sati u autobusima i pate se zajedno sa narodom, moraju se otpustati oni koji osam sati sjede igraju pasijans i ispijaju kafu. Najveci trosak u Grasu su ljudi koji ne rade (od 30-50%). I sada vlada prego Grasa pravi nekakvu socijalnu drzavu a gradjani trpe sa najgorim gradskim prijevozom u Evropi.

Otpust radnika GRAS-a bila bi "konjska dlaka", a Damoklo bi bila Vlada KS :-)

Za svako otpuštanje zaposlenika, uprava preduzeća mora isplatiti otpremninu. Izračunaj visinu otpremnine za, npr. 500 "nepotrebnih" zaposlenika GRAS-a :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3120 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik »

dresdener78 wrote:
šime.sparina wrote:najidealnije bi bilo ...
osposobiti tramvajski saobracaj do dobrinje, vojkovica, hrasnice...
osposobiti trolejbuski saobracaj umjesto autobusa na svim linijama na kojima je moguce, a takvih je barem 70%
a sve ostalo gdje nije moguce prebaciti na minibus i autobuse...
mislim ovo ja fantaziram, nisu u stanju da osposobe liniju za vogoscu koja je prije funkcionisala kako bi neku drugu koja nije ni planirana :-)

ali me nesto interesuje, vi koji se kolitko toliko razumijete koliko bi otprilike( ne u fening) :D kostalo 10km trolejbuske linije, sa svim neophodnim elementima za funkcisanje takvog prevoza + 4 trolejbusa :)
Ne fantaziraš, takvih planova je fakat bilo! Najinteresantniji, o kojem sam čuo (nažalost nisam došao do tačnih informacija) je bio: Tramvajska pruga je trebala da se odvoji negdje kod Muzeja, prođe Grbavicom i KROZ TUNEL ISPOD VRACA nastavlja sve do Dobrinje. To bi bila odlična i ekspresna veza jer trolejbusi su više nego spori zbog stalno crvenog svijetla na semaforima i rupama u asfaltu na postojećoj trasi. GRAS je prije rata upravo zbog planova za nove pruge posjedovao preko 90 zglobnih tramvaja mada je u dnevnom saobraćaju bilo potrebno samo oko 60-65 vozila. Ostalih 30 "Čeha" je već bilo nabavljeno s obzirom na planirano proširenje sistema do kojeg nikad nije došlo... :(

Bilo je planova, i to nedavno, izgraditi KRUŽNU tramvajsku LINIJU Ilidža - Sokolovići - Hrasnica - Vojkovići - Dobrinja - Nedžarići. O tome ćeš saznati u srijedu kada nadam se moj tekst u pdf biće KONAČNO gotov. Kasnim baš kao GRAS-ov autobus.

Šta se GRAS-a tiče, tamo ima (vjerovali ili ne) i pametnih ljudi koji su ljuti što političari još uvijek nisu omogućili obnovu trolejbuske pruge za Vogošću. Prije rata je bilo i planova da trolejbus ide ulicom Azize Šaćirbegović, preko Dolac Malte ulicama Put života / Marka Marulića do želejzničke stanice i dalje preko Pofalića tunelem Ciglane do postojeće pruge za Jezero. Ustvari bilo bi odlično izgraditi trolejbuske linije u padinskim dijelovima umjesto kombija - recimo Bistrik, Bjelave, Mihrivode, Vratnik, Mahmutovac... teoretski nije problem ugraditi elektroopremu i trole u kombi karoseriju malo čvršćeg tipa. Elektromotor bi na ovim padinskim relacijama bio puno otporniji nego diesel motor, i još bi se mogla vožnjom nizbrdo proizvoditi struja (vidi "rekuperacija"). Trolejbus bi bez problema mogao voziti za Buća potok, Rajlovac i na drugim relacijama... svakako za padinske dijelove grada bi bio najidealniji.
Da, vizija razvoja linija je ok, mada može i bolje. Glavno pitanje je: Odakle obezbijediti novac za izgradnju nove saobraćajne infrastrukture - nove pruge i nove el- napojne mreže, posebno - odakle obezbijediti novac za nova vozila, kad si već ranije naveo njihovu milionsku cijenu. A mnoga od postojećih vozila broje posljedne dane.

GRAS je prezadužen, čak je Vlada KS nedavno na sebe preuzela neke kreditne i dužničko-povjerilačke obaveze koje je kreirala nesposobna uprava. Misliš li da će banke dati nove kredite GRAS-u, a ni stari još nisu otplaćeni? Ko će platiti tolike redovne i zatezne kamate? Neće zaposlenici GRAS-a, jebe se njima, dočepali su se budžetske sise, dočepali su se radnih mjesta u jednoj od najvitalnijih i najznačajnijih sarajevskih firmi, i ucjenama jebu cijeli grad, i - sad sam u to uvjeren, uz prećutnu podršku direktora Kadića, koji lafo daje ostavku, i vjerovatno nekog od "stručnjaka" iz Ministarstva saobraćaja, i to s jednim jedinim ciljem - da CTS ne dobije neku od gradskih linija. Vrlo pronicljivo i vrlo perfidno... :-)

GRAS je javno preduzeće, i svaki materijalni i finansijski trošak i gubitak snose građani Kantona Sarajevo. Dokle više :? Niti imaju urednu i pristojnu uslugu, niti imaju kontinuiran i siguran javni prevoz, a stalno plaćaju i stalno strahuju hoće li GRAS-ov sindikat ovo ili će ono :x

Kanton Sarajevo je donio Zakon o javno-privatnom partnerstvu, kroz koji je definirana mogućnost privatnog partnera da gradi javnu infrastrukturu umjesto "države" (javni partner na bilo kojem nivou), da pruža usluge krajnjim korisnicima javnih usluga iz okvira nadležnosti javnog partnera, da preuzme javne obaveze javnog partnera na sebe, da preuzme prava i obaveze, itd.

S druge strane, već odavno je u upotrebi Zakon o javnim nabavkama, koji na sličan način, posebno davanjem koncesija, može uvesti privatnog partnera u dugoročne partnerske odnose sa "Sarajevom". Zašto ne iskoristiti te zakonske i poslovne mogućnosti. Zašto se defetistički brani svaka pomisao i zagovaranje privatizacije GRAS-a.

Ako ekonomska analiza utvrdi ekonomičnost, pa i razumljivu nerentabilnost GRAS-ovog poslovanja - ok, ali ako GRAS decenijama pravi milionske gubitke, ako je postao "kost u grlu", ako je postao izvor mnogostrukih problema i smetnja za normalno funkcioniranje svih drugih segmenata javnog života u Sarajevu, a ovaj "GRAS"-ov sistem rada gubitnik je skoro koliko znam za sebe, što dokazuje da mu ni raniji državni sistem, da mu prijeratna jaka ekonomija Sarajeva nije mogla "stati u kraj", onda ga pod hitno treba privatizirati, i iz te privatizacije još i profitirati. Moguće je...


Usput, preko 30 godina sam koristio vratnički kombi, odlazio sam i na Širokaču, na Hrešu itd., i dobro znam mogućnosti malih autobusa na ovim linijama, zimi posebno :-) :( Nisam stručnjak iz ove oblasti, ali sam ubijeđen da ni jedan elektro motor ne može zamijeniti dizelski, i da ni jedan kombi sa elektro pogonom može savladati vratnički uspon, širokački, pa i sedrenički preko Podhrastova. :(
User avatar
bogumila
Posts: 1101
Joined: 28/07/2012 23:38

#3121 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bogumila »

poznanik wrote:
addem wrote:Gras ce prije ili kasnije morati da otpusta ljude koji ne rade. Ovdje ne mislim an vozace koji provode po 8 sati u autobusima i pate se zajedno sa narodom, moraju se otpustati oni koji osam sati sjede igraju pasijans i ispijaju kafu. Najveci trosak u Grasu su ljudi koji ne rade (od 30-50%). I sada vlada prego Grasa pravi nekakvu socijalnu drzavu a gradjani trpe sa najgorim gradskim prijevozom u Evropi.

Otpust radnika GRAS-a bila bi "konjska dlaka", a Damoklo bi bila Vlada KS :-)

Za svako otpuštanje zaposlenika, uprava preduzeća mora isplatiti otpremninu. Izračunaj visinu otpremnine za, npr. 500 "nepotrebnih" zaposlenika GRAS-a :-)

Ne, ne, sve su to NKV radnici. Svi da ostanu raditi, ali ne kao revizori koji treniraju svoje frustracije na meni, nego kao radnici na odrzavanju pruge. Ako ce ostati tramvaj, neka GRAS radi to. Pa ako odbiju "izvrsavati zadatke koje im je izdao rukovodilac", onda fino otkaz bez otpremnine. Ako ostanu, super, molim lijepo. Nego se ono uhljebi pa mu malo i ta "kafa i pasijans" sto rece neko, pa pocne provoditi nekakve sile ovuda. Pola ih nema ni nase drzavljanstvo. (komentar u afektu, molim da mi se ne podastiru izvodi iz zakona i sl. po kojima ce biti jasno da su svi nasi drzavljani).

A tramvaj do Vojkovica, ne pada mi na pamet da sufinansiram. Ako se Vojkovici porefenaju pa to plate u cijelosti, onda mogu okabulit "reintegraciju". A da im mi placamo pravljenje Pariza od Lukavice, no thanx.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3122 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by PipiDugaDevetka »

bogumila wrote:
poznanik wrote:
addem wrote:Gras ce prije ili kasnije morati da otpusta ljude koji ne rade. Ovdje ne mislim an vozace koji provode po 8 sati u autobusima i pate se zajedno sa narodom, moraju se otpustati oni koji osam sati sjede igraju pasijans i ispijaju kafu. Najveci trosak u Grasu su ljudi koji ne rade (od 30-50%). I sada vlada prego Grasa pravi nekakvu socijalnu drzavu a gradjani trpe sa najgorim gradskim prijevozom u Evropi.

Otpust radnika GRAS-a bila bi "konjska dlaka", a Damoklo bi bila Vlada KS :-)

Za svako otpuštanje zaposlenika, uprava preduzeća mora isplatiti otpremninu. Izračunaj visinu otpremnine za, npr. 500 "nepotrebnih" zaposlenika GRAS-a :-)

Ne, ne, sve su to NKV radnici. Svi da ostanu raditi, ali ne kao revizori koji treniraju svoje frustracije na meni, nego kao radnici na odrzavanju pruge. Ako ce ostati tramvaj, neka GRAS radi to. Pa ako odbiju "izvrsavati zadatke koje im je izdao rukovodilac", onda fino otkaz bez otpremnine. Ako ostanu, super, molim lijepo. Nego se ono uhljebi pa mu malo i ta "kafa i pasijans" sto rece neko, pa pocne provoditi nekakve sile ovuda. Pola ih nema ni nase drzavljanstvo. (komentar u afektu, molim da mi se ne podastiru izvodi iz zakona i sl. po kojima ce biti jasno da su svi nasi drzavljani).

A tramvaj do Vojkovica, ne pada mi na pamet da sufinansiram. Ako se Vojkovici porefenaju pa to plate u cijelosti, onda mogu okabulit "reintegraciju". A da im mi placamo pravljenje Pariza od Lukavice, no thanx.
Grlica, Vojkovići, sadašnja Istočna Ilidža...sve do Trebinja...Sve je to i moje, i moja Bosna i Hercegovina...

Uskoro stiže nova sarajevska švicarska žičara koja će voziti Sarajlije prema Olimpijskoj planini Trebević koja je većim dijelom u manjem etnitetu. Vdikovac, krajnja stanica te žičare je u većem entitetu, čini mi se...Dobro bi bilo da gazde otpočnu izgradnju ugostiteljsko - turističkih objekata u Istočnom Sarajevu, na Trebeviću blizu Vidikovca.
Manji entitet neće nikada biti ukinut, a samoukidanju se ne nadaj. Medjutim, promjenu imena tog manjeg entiteta i ostale ustavne promjene je moguće odraditi.

Jedino pozitivno u Behtmena je ova sadaka švicarska žičara, ako je dovrši, inače, trebao bi spoznati da gradonačelništvo prepusti maldjim od sebe koji znaju razlikovati centrifugu od centripetale.

Neće Amerikanci protestvovati i boriti se za ustavne promjene, ako smo mi već odustali od ''otetog vilajeta''.

Kamo NVO silne da su prisutne juče-prekjuče u Prijedoru. 100 000 je trebalo da nas bude u Prijedoru, da se indijci preplaše što ne odobravaju gradnju nekog spomenika u vidu obeliska i slično. Mene stid što dođoše oni Beogradjani i Nišlije u Prijedor, pa napraviše šutljivu kolonu sa proredima.

200 000 treba da bude mirnih protestvujućih gradjana kada Bkira Hasečić organizuje obilježavanje prženja živih Bošnjaka starih dva dana!
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3123 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

poznanik wrote: Kanton Sarajevo je donio Zakon o javno-privatnom partnerstvu, kroz koji je definirana mogućnost privatnog partnera da gradi javnu infrastrukturu umjesto "države" (javni partner na bilo kojem nivou), da pruža usluge krajnjim korisnicima javnih usluga iz okvira nadležnosti javnog partnera, da preuzme javne obaveze javnog partnera na sebe, da preuzme prava i obaveze, itd.

S druge strane, već odavno je u upotrebi Zakon o javnim nabavkama, koji na sličan način, posebno davanjem koncesija, može uvesti privatnog partnera u dugoročne partnerske odnose sa "Sarajevom". Zašto ne iskoristiti te zakonske i poslovne mogućnosti. Zašto se defetistički brani svaka pomisao i zagovaranje privatizacije GRAS-a.
Ma mi smo najpametniji ljudi na svijetu, *ebo druge, sta ima veze sto je 100 gradova u svijetu isprobalo privatizaciju gradskog saobracaja, pa nije islo, ma *oli nas neka stvar, hajde da i mi to probamo. Ne kontam te ni sekunde, vamo na nekim temama napadas vlast kao nesposobne, a ovamo da ovako stratesku stvar odrade kako treba, ma daj molim te.

Evo sad ponavljam bice Centrotrans prevoznik pa ces se onda navozati po Mihrovodama, Vratniku, Hridu....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3124 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by goran16v »

Meni se stomak okrene kad gledam na TV-u nepismene predstavnike radnickog tijela GRAS-a, koji se zbog svog zavicajnog porijekla i civilizacijskog nivoa gadjaju padezima i rodovima i kad prijete da je njima Vlada KS kao osnivac i vlasnik duzne nesto da obezbjedi! Obezbjedila ti je komplet infrastrukturu, vozila kroz donacije i sto je najvaznije apsolutni monopol (sto podrazumjeva uzimanje para od subvencija, ucjene itd). pa sta hoce vise???????
Istina je vrlo jednostavna:
1. Bimo i njegova garnitura je iz svojih rrodbnisko-plemenskih saveza navukla prekomjeran broj zaposlenih bez ikakvog kriterija
2. Napucali su plate zaposlenika
3. Ta postavka je pokrala sve sto se moglo pokrasti kroz direktne kradje do namjesenih nabavki itd
4. Na taj nacin su sveli sanse da GRAS bude rentabilan i samoodrziv na 0%
5. Na konto subvencija i prodaje mjesecnih karata itd GRAS uredno svaki mjersec i UNAPRIJED inksasira gotopv novac za svoje usluge. O da je strajk GRAS-a zapravo kriminal jer uskracuje usluge koje je unaprijed naplatio da ne pricam
6. Zbog stranackih linija KS je uredno popunjavala iz budzeta razliku izmedju prihgoda i rashoda
Shodno tome i rjesenje je jednostavno:
1. Uraditi neovisnu ekspretizu koja ce na osnovu br. stanovnika, br. korisnika, infrastrukturte, voznog parka itd definisati optimalan broj zaposlenih, sistematizaciju i njihove plate da bi GRAS bio samoodrziv
2. Raspustiti sve sindikate i ostale radnicke udruge (koje se BTW zalazu za zadrzavanje poastojeceg stanja i kojima je jedino rjesenje pokrivanje minusa iz budzeta KS
2. Otpustiti visak zaposlenih (opcionalno istraziti kako su zaposleni i ko ih je zaposlio te poznati na odgovornost)
3. Smanjiti plate
4. Revcidirati sve ugovore i ponistiti stetne
5. Rasprodati i zatvoriti sve sto nema veze sa osnovnom djelatnoascu GRAS-a. GRAS je Kantonalno preduzece za gradski saobracaj, znaci prevoz putnika u gradu i kao takvom mu ne trebaju turisticki autobusi, turisticke agencije itd itd.
6. Rascistiti jednom zauvijek da GRAS nije budzetski korisnik i da biti zaposlen u GRAS-u ne znaci biti zaposlen u drzavnoj sluzbi gdje sve mozes osim ostati bez posla i plate i da je budzet KS = budzet GRAS-a = neograniceno para.
7. Vlada KS uradi jednokratnu finansijsku asistenciju kojom ce se podmiriti dugovanja i obezbjediti pocetak u novim uslovima

Sve bi ovo bilo divno krasno da recidivi proslosti i ostali korisnici trenutnog nacina poslovanja GRAS-a ne sjede u Vladi i skupstini KS i da ce sve oko GRAS-a ostati zacarani krug. Pod pritiskom javnosti i trenutne situacije Vlada KS ce mozda dodijeliti neke autobuske/minibuske linije CTS-u (a nece GRAS prepustiti kako to Kadic i ostali GRAS-ovi indijanci tvrde) ali ce na konto tramvaja, trojelbusa kosog lifta situacija u biti ostati nepromjenjena, pa i gora jer ce GRAS na isti broj zaposneih imati manje linija.
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3125 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

goran16v wrote:Meni se stomak okrene kad gledam na TV-u nepismene predstavnike radnickog tijela GRAS-a, koji se zbog svog zavicajnog porijekla i civilizacijskog nivoa gadjaju padezima i rodovima i kad prijete da je njima Vlada KS kao osnivac i vlasnik duzne nesto da obezbjedi! Obezbjedila ti je komplet infrastrukturu, vozila kroz donacije i sto je najvaznije apsolutni monopol (sto podrazumjeva uzimanje para od subvencija, ucjene itd). pa sta hoce vise???????
Istina je vrlo jednostavna:
1. Bimo i njegova garnitura je iz svojih rrodbnisko-plemenskih saveza navukla prekomjeran broj zaposlenih bez ikakvog kriterija
2. Napucali su plate zaposlenika
3. Ta postavka je pokrala sve sto se moglo pokrasti kroz direktne kradje do namjesenih nabavki itd
4. Na taj nacin su sveli sanse da GRAS bude rentabilan i samoodrziv na 0%
5. Na konto subvencija i prodaje mjesecnih karata itd GRAS uredno svaki mjersec i UNAPRIJED inksasira gotopv novac za svoje usluge. O da je strajk GRAS-a zapravo kriminal jer uskracuje usluge koje je unaprijed naplatio da ne pricam
6. Zbog stranackih linija KS je uredno popunjavala iz budzeta razliku izmedju prihgoda i rashoda
Shodno tome i rjesenje je jednostavno:
1. Uraditi neovisnu ekspretizu koja ce na osnovu br. stanovnika, br. korisnika, infrastrukturte, voznog parka itd definisati optimalan broj zaposlenih, sistematizaciju i njihove plate da bi GRAS bio samoodrziv
2. Raspustiti sve sindikate i ostale radnicke udruge (koje se BTW zalazu za zadrzavanje poastojeceg stanja i kojima je jedino rjesenje pokrivanje minusa iz budzeta KS
2. Otpustiti visak zaposlenih (opcionalno istraziti kako su zaposleni i ko ih je zaposlio te poznati na odgovornost)
3. Smanjiti plate
4. Revcidirati sve ugovore i ponistiti stetne
5. Rasprodati i zatvoriti sve sto nema veze sa osnovnom djelatnoascu GRAS-a. GRAS je Kantonalno preduzece za gradski saobracaj, znaci prevoz putnika u gradu i kao takvom mu ne trebaju turisticki autobusi, turisticke agencije itd itd.
6. Rascistiti jednom zauvijek da GRAS nije budzetski korisnik i da biti zaposlen u GRAS-u ne znaci biti zaposlen u drzavnoj sluzbi gdje sve mozes osim ostati bez posla i plate i da je budzet KS = budzet GRAS-a = neograniceno para.
7. Vlada KS uradi jednokratnu finansijsku asistenciju kojom ce se podmiriti dugovanja i obezbjediti pocetak u novim uslovima

Sve bi ovo bilo divno krasno da recidivi proslosti i ostali korisnici trenutnog nacina poslovanja GRAS-a ne sjede u Vladi i skupstini KS i da ce sve oko GRAS-a ostati zacarani krug. Pod pritiskom javnosti i trenutne situacije Vlada KS ce mozda dodijeliti neke autobuske/minibuske linije CTS-u (a nece GRAS prepustiti kako to Kadic i ostali GRAS-ovi indijanci tvrde) ali ce na konto tramvaja, trojelbusa kosog lifta situacija u biti ostati nepromjenjena, pa i gora jer ce GRAS na isti broj zaposneih imati manje linija.
Da je stvar još gora: STRUČNA STUDIJA O STANJU I MOGUĆIM RJEŠENJIMA katastrofalne situacije u GRAS-u postoji već dvije tri godine!!!! Napravila je francuzka konzultantska firma Systra koja se bavi saobraćajnim planiranjem i analizama širom svijeta, znači baš to nisu neki "papci iz komšiluka" koji bi dobili posao preko rodbinskih veza. Mislim da je jasno, koliko je ta studija "vrući krompir" i da je baš precizna i realistična - vlada KS je ovu studiju negdje zatvorila u ormar i osim prvih prezentacija, niko se nikad nije bavio ovom studijom.
Post Reply