zakonom je propisano i da kad naručim pošiljku da mi dodje, a ne svakih 10 pošiljki jedna ne dodje. Danas 3 put naručujem touch screen za samsung galaxy mini 2, prva dva puta nije dosao, zao mi jadnih kineza što vračaju novce ni krivi ni duzni, samo sto je netko kome je to trebalo uzeo sebi... sigurno ne moze dva puta zalutati.123456789 wrote:Mene ne interesuju licni grijesi neke osobe, vec sam te prijateljski upozorio da je to krsenje zakona, i da, to je krsenje zakona i objasnit cu ti u nastavku poruke zasto.Realovac23 wrote: nikakva to nije prevara, da su trazili račun da im pošaljem poslao bi im, a ja sam samo napravio grijeh što sam slagao, nitko im nije kriv sto su povjerovali
Izbjegavanje placanja onoga sto je propisano zakonom, a dolazeci do toga pruzanjem pogresnih informacija osobama koje provode taj zakon jeste krivicno djelo i mozes odgovarati. Zamisli da uradis takvo nesto u nekoj razvijenijoj zemlji, pa nikada vise ti ne bi palo na pamet da pokusas isto to.EmiRem wrote: Ma koje krivicno djelo ? Nema vecih prevaranata od ovih nasih iz Poste. ja nisam stigao preuzeti paket jer sam bio vani za praznike 1. maj , i kad sam se vratio da pokupim kazu istekao rok za podizanje paketa i tu su mi racunali 1-2. maj u te dane. Kaze vratili paket nazad, ja kontaktiram ponovo prodavca da mi ponovo posalje kad stigne, prodavac stvarno ljubazan, da ne duzim, ispostavilo se na kraju da paket NIJE poslan nazad , nego je neki usljo iz poste sebi ''zarobio'' paket. Toliko o krivicnom djelu....
No u potpunosti vas shvatam, nameti su PREVISOKI za naruzbe do 50KM. Normalno bi bilo da se ne carini do 200KM, no poznavajuci nasu zemlju to se nikada nece desiti. Mozemo se izboriti do maksimalno 100KM da se ne carini i to bi bilo donekle prihvatljivo.
Opet cu ponoviti, shvatam ovaj problem, no nikako ne podrzavam "laganje" i "muljanje" da bi se izbjeglo ono sto je zakonom propisano.
@EmiRem
Sto se tice tvoga problema to je apsolutno do tebe i sto nisi znao svoja prava i obaveze. Na onom zutom listicu je JASNO NAVEDENO da praznici ne ulaze u rok za podizanje paketa tako da te je neko nasamario SAMO RADI TVOGA NEZNANJA.
Kazes da je neko posiljku uzeo !? Meni se to nikada ne bi desilo ako imam tracking numberIstrajao bih do kraja da nadjem gdje je tacno zavrsila i je li napustila BIH. To barem mozes provjeriti...
Jos nesto bih ti napomenuo, a to je da mozda i prodavac laze da nije dobio paket nazad iz razloga sto TN kada se salje iz BIH k vani radi samo dok ne izadje iz BIHNa zalost...tako da budite svjesni kada vracate nesto posiljaocu ako to radite putem BHPoste moze doci do toga da se on jednostavno napravi budala i kaze da nije doslo, a vi ostanete i bez artika i bez novca.
Jos jednom ponavljam, nije uspjeh zeznuti carinika, nije uspjeh napraviti krivicno djelo i slagati vrijednost, jer ce to na kraju platiti neko drugi za vas. Vama nece ocariniti 200KM, ali meni hoce 60KM i tako u krug dok ne postignu neku "kvotu"" za danas. Ono sto mozemo je krenuti u "borbu" da se izmjeni carinska stopa do koje se carini.
Pozz
Kupio bih nesto sa eBay-a
Moderator: anex
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#3101 Re: eBay - Vaša iskustva
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#3102 Re: eBay - Vaša iskustva
Vrijeme kada su carinici uzimali sakom i kapom neke posiljke je proslo, manite se toga. Zasto !? Jer vecina posiljki skupljih od 10$ imaju tracking number i preko njega pratis dokle je stigla posiljka i NEMA SANSE DA JE NEKO UZME, jer se VODI EVIDENCIJA, i to STROGA EVIDENCIJA kada su takvi brojevi tu. Nema ama bas nikakve sanse, da iz Kine, dodje do Njemacke, i iz Njemacke da krene u BIH i da onda se ne pojavi u posti u Bosni i Hercegovini JER IMAJU PODACI da je KRENULO iz Njemacke.zakonom je propisano i da kad naručim pošiljku da mi dodje, a ne svakih 10 pošiljki jedna ne dodje. Danas 3 put naručujem touch screen za samsung galaxy mini 2, prva dva puta nije dosao, zao mi jadnih kineza što vračaju novce ni krivi ni duzni, samo sto je netko kome je to trebalo uzeo sebi... sigurno ne moze dva puta zalutati.
I meni se desi da ne dodju posiljke, ali to su ove manje od 2-3 dolara, no i njih vise ne narucujem bez TN, fino doplatim 2-3$ za taj TN i miran sam, mora doci
Imas li TN pa da provjerimo gdje su zapele te posiljke ?
I da, ako ste sigurni da je uslo u BIH onda se ZALITE I TRAZITE RIJESENJE jer vjerujte mi, veoma lahko do istog mozete doci ukoliko imate TN (a kako sam vec rekao, vecinom sve narudzbe iznad 10$ imaju besplatno tn).
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#3103 Re: eBay - Vaša iskustva
nekada ni TN ne pomaže, evo dokaz, 18.4 poslana torba i nikad nije dosla http://www.17track.net/en/result/post.s ... 76701069CN vračene mi pare, prije 3 mjeseca set za nokte isto nije dosao sa TN, zadnja lokacija Njemačka.123456789 wrote:Vrijeme kada su carinici uzimali sakom i kapom neke posiljke je proslo, manite se toga. Zasto !? Jer vecina posiljki skupljih od 10$ imaju tracking number i preko njega pratis dokle je stigla posiljka i NEMA SANSE DA JE NEKO UZME, jer se VODI EVIDENCIJA, i to STROGA EVIDENCIJA kada su takvi brojevi tu. Nema ama bas nikakve sanse, da iz Kine, dodje do Njemacke, i iz Njemacke da krene u BIH i da onda se ne pojavi u posti u Bosni i Hercegovini JER IMAJU PODACI da je KRENULO iz Njemacke.zakonom je propisano i da kad naručim pošiljku da mi dodje, a ne svakih 10 pošiljki jedna ne dodje. Danas 3 put naručujem touch screen za samsung galaxy mini 2, prva dva puta nije dosao, zao mi jadnih kineza što vračaju novce ni krivi ni duzni, samo sto je netko kome je to trebalo uzeo sebi... sigurno ne moze dva puta zalutati.
I meni se desi da ne dodju posiljke, ali to su ove manje od 2-3 dolara, no i njih vise ne narucujem bez TN, fino doplatim 2-3$ za taj TN i miran sam, mora doci
Imas li TN pa da provjerimo gdje su zapele te posiljke ?
I da, ako ste sigurni da je uslo u BIH onda se ZALITE I TRAZITE RIJESENJE jer vjerujte mi, veoma lahko do istog mozete doci ukoliko imate TN (a kako sam vec rekao, vecinom sve narudzbe iznad 10$ imaju besplatno tn).
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#3104 Re: eBay - Vaša iskustva
Tu nema nista sporno
U BIH nije ni uslo pa se ne mozes "izvlaciti" kao sto si pokusao gore, a ti si dobio povrat novca. Sve cito. Zadnja zemlja prije povrata je bila EU (Njemacka). Moguce je vise faktora, no reci cu ti da mi se ovo nikada nije desilo.
Trebao si pitati prodavaca zasto se to desilo pa da znas ubuduce.
Trebao si pitati prodavaca zasto se to desilo pa da znas ubuduce.
-
mirche_
- Posts: 77
- Joined: 12/06/2009 13:20
#3105 Re: eBay - Vaša iskustva
Da li je moguće naručiti neku stvar, a da adresa dostave i adresa pay pal-a budu različite, naručila bi nešto za prijatelje, ali na njihovu adresu, tako da bi izbjegla slučajno spajanje npr dva paketa koja bi se slučajno potrefila u jednoj sedmici, pa obračunavanje carine na iznos preko 50 KM.
I da li case otvaram na pay pal ili na ebay, ukoliko želim da se žalim po nekom osnovu, ili nedolasku naručene robe ? Pozdrav

I da li case otvaram na pay pal ili na ebay, ukoliko želim da se žalim po nekom osnovu, ili nedolasku naručene robe ? Pozdrav
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#3106 Re: eBay - Vaša iskustva
bez problema možeš naruciti na drugu adresu. slučaj otvaras na ebayu.mirche_ wrote:Da li je moguće naručiti neku stvar, a da adresa dostave i adresa pay pal-a budu različite, naručila bi nešto za prijatelje, ali na njihovu adresu, tako da bi izbjegla slučajno spajanje npr dva paketa koja bi se slučajno potrefila u jednoj sedmici, pa obračunavanje carine na iznos preko 50 KM.
I da li case otvaram na pay pal ili na ebay, ukoliko želim da se žalim po nekom osnovu, ili nedolasku naručene robe ? Pozdrav
-
mirche_
- Posts: 77
- Joined: 12/06/2009 13:20
#3107 Re: eBay - Vaša iskustva
Jel potrevno da kontaktiram prodavca u vezi adrese, ili jednostavno po potrebi mjenjam adresu na ebay ili pay pal racunu ?Realovac23 wrote:bez problema možeš naruciti na drugu adresu. slučaj otvaras na ebayu.mirche_ wrote:Da li je moguće naručiti neku stvar, a da adresa dostave i adresa pay pal-a budu različite, naručila bi nešto za prijatelje, ali na njihovu adresu, tako da bi izbjegla slučajno spajanje npr dva paketa koja bi se slučajno potrefila u jednoj sedmici, pa obračunavanje carine na iznos preko 50 KM.
I da li case otvaram na pay pal ili na ebay, ukoliko želim da se žalim po nekom osnovu, ili nedolasku naručene robe ? Pozdrav
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#3108 Re: eBay - Vaša iskustva
mijenjas kako hoces kod narucivanja
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#3109 Re: eBay - Vaša iskustva
S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#3110 Re: eBay - Vaša iskustva
ne trebas citati, ako šalju samo na verifikovane adrese izbaci ti upozorenje123456789 wrote:S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#3111 Re: eBay - Vaša iskustva
nikad me niko nije pitao za bilo sta a narucio sam preko 150 stvari preko paypala do sada123456789 wrote:S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
-
mirche_
- Posts: 77
- Joined: 12/06/2009 13:20
#3112 Re: eBay - Vaša iskustva
Samo da sumiras, znaci mogu mjenjati i ebay adresu i adresu na pay pal bez ikakvih posljedica, tipa da mi zablokira kartica ili nesto slicnoquarterback wrote:nikad me niko nije pitao za bilo sta a narucio sam preko 150 stvari preko paypala do sada123456789 wrote:S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#3113 Re: eBay - Vaša iskustva
ma naravno, ja zadnje 2 godina placam sa paypalom u kojem mi pise kucna adresa a sve mi stize na posao, narucivao sam i sa dostavom na adrese u drugim gradovima, sve OK
ne trebas mijenjati svoju adresu na paypalu samo promjenis gdje ce ti ici shipping/slanje
ne trebas mijenjati svoju adresu na paypalu samo promjenis gdje ce ti ici shipping/slanje
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#3114 Re: eBay - Vaša iskustva
Šta mislite koliko bi me izišla carina na ovo http://www.ebay.co.uk/itm/Magellan-Trit ... 3381f361f1 60$ vrijednost, jel postoji mogucnost da i ne otvore na carini?
- un1ted
- Posts: 9957
- Joined: 20/10/2012 13:29
- Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676
#3115 Re: eBay - Vaša iskustva
Sanse su 90% da ce otvoriti i cariniti jer je iste velicine pakovanje kao npr mobitelRealovac23 wrote:Šta mislite koliko bi me izišla carina na ovo http://www.ebay.co.uk/itm/Magellan-Trit ... 3381f361f1 60$ vrijednost, jel postoji mogucnost da i ne otvore na carini?
- Realovac23
- Posts: 133
- Joined: 23/09/2012 20:34
#3116 Re: eBay - Vaša iskustva
nek i carini ali po pravilu, 10% carine 9KM, 17%pdva-a na 99KM 16.5KM, administratini troskovi nek su 15KM, to je 40KM, kad bi bilo 40KM to je prihvatljivo, ali je problem sto oni mogu reci carina ti je 80KM i izvoli plati, ako neces ode paket nazad. jER sigurno nece imati pojma da je plačeno 90KMun1ted wrote:Sanse su 90% da ce otvoriti i cariniti jer je iste velicine pakovanje kao npr mobitelRealovac23 wrote:Šta mislite koliko bi me izišla carina na ovo http://www.ebay.co.uk/itm/Magellan-Trit ... 3381f361f1 60$ vrijednost, jel postoji mogucnost da i ne otvore na carini?
- un1ted
- Posts: 9957
- Joined: 20/10/2012 13:29
- Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676
#3117 Re: eBay - Vaša iskustva
Fino je objasnjeno u proslim postovima, ako se ne slazes s carinjenjem i mislis da je previse fino nemoj preuzeti paket i reci postaru DA ZELIS NOVO CARINJENJE a ne da odbijas paket. Znaci od postara uzmes fakturu, odes u banku izvadis bankovni izvod, skines ebay invoce i paypal invoce i to sve zajedno s fakturom profaksiras na carinu. Onda nazoves carinu i kazes tako i tako, pogresno ste carinili poslao sam vam sve podatke i koliko sam platio, te ide novo carinjenje i koje je onda KONACNO (sada hoce li uvaziti tvoju primjedbu ili ne to tek treba da se vidi).
Dalje, oni ako carine bez da im ti posaljes saglasnost i potrebni dokumentaciju JE KRIVICNO DJELO!
Dalje, oni ako carine bez da im ti posaljes saglasnost i potrebni dokumentaciju JE KRIVICNO DJELO!
-
Balaševićka
- Posts: 63
- Joined: 19/01/2012 17:42
#3118 Re: eBay - Vaša iskustva
Nisam nikad platila carinu na neštko kinesko, jer i oni uvijek izađu u susret i pišu manje vrijednosti na paketu. Ni ne tražim ja skoro nikad, osim ako nije nešto baš skupo, i uvijek paket 15$ vrijednosti, a ako je nešto malo većinom označe kao poklon... Vec skoro godinu dana cipele narucujem s Alibabe, dosta stvari s eBaya i eto nikad nisam platila carinu, iako me proizvod izađe i preko 100 KM, jedino 3,5 KM za carinski pregled. Naravno, kad naručujem Airmailom...
Što se DHL-a tiče, nisam za Bosnu naručivala nikako, ali cipele sam jednom do Italije, vrijednost 15$ pisala i ništa, ni feninga nisam platila... Dok sam drugi put haljinu, malo veću ali opet paket velik otprilike kao i onaj za cipele, i također vrijednost 15$ i platila sam 25€ za neke kao troškove... tako da, ne otvaraju svaki paket, ni kod nas, ni nigdje u svijetu očigledno, i uvijek postoji mogućnost da se za nešto mora platiti, za nešto ne mora i to je to. I nemojte nasjedati na ogromne carinske troškove, zna se koliko je carina, zna se koliko su ostali troškovi, preračunajte sebi unaprijed sve, kasnije se žalite ako bude više i to je to
Što se DHL-a tiče, nisam za Bosnu naručivala nikako, ali cipele sam jednom do Italije, vrijednost 15$ pisala i ništa, ni feninga nisam platila... Dok sam drugi put haljinu, malo veću ali opet paket velik otprilike kao i onaj za cipele, i također vrijednost 15$ i platila sam 25€ za neke kao troškove... tako da, ne otvaraju svaki paket, ni kod nas, ni nigdje u svijetu očigledno, i uvijek postoji mogućnost da se za nešto mora platiti, za nešto ne mora i to je to. I nemojte nasjedati na ogromne carinske troškove, zna se koliko je carina, zna se koliko su ostali troškovi, preračunajte sebi unaprijed sve, kasnije se žalite ako bude više i to je to
-
shandrprcSA
- Posts: 10219
- Joined: 23/02/2013 08:16
#3119 Re: eBay - Vaša iskustva
Kasne li kome posiljke iz UK? Uvijek mi je dolazilo najkasnije za 14 dana a sad evo i 20-i dan docekah a artikla nema 
- zgiba
- Posts: 582
- Joined: 05/09/2003 00:00
#3120 Re: eBay - Vaša iskustva
To se i meni desava zadnjih 3-4 mjeseca. Sad cekam jednu narudzbu od 26.05 i jos nista.shandrprcSA wrote:Kasne li kome posiljke iz UK? Uvijek mi je dolazilo najkasnije za 14 dana a sad evo i 20-i dan docekah a artikla nema
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#3121 Re: eBay - Vaša iskustva
Nije ni cudo sto mi pola stvari s čajniz ibeja ne dodje 
http://source.ba/clanak/7254592148677/v ... ?ref=tiker
http://source.ba/clanak/7254592148677/v ... ?ref=tiker
-
Balaševićka
- Posts: 63
- Joined: 19/01/2012 17:42
#3122 Re: eBay - Vaša iskustva
Ili što dođe oštećeno...skafiskafsnjak wrote:Nije ni cudo sto mi pola stvari s čajniz ibeja ne dodje
http://source.ba/clanak/7254592148677/v ... ?ref=tiker
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#3123 Re: eBay - Vaša iskustva
Ama bas isto se radi u BIH kod nas na posti/carini
Svojim ocima gledao kako razbacuju isto ovako pakete 
- bebinda
- Posts: 37
- Joined: 21/01/2013 18:12
#3124 Re: eBay - Vaša iskustva
i meni kasne dvije pošiljke sa asosa šipane 31.5.i 6.6.shandrprcSA wrote:Kasne li kome posiljke iz UK? Uvijek mi je dolazilo najkasnije za 14 dana a sad evo i 20-i dan docekah a artikla nema
-
bull21
- Posts: 2238
- Joined: 14/06/2011 16:05
#3125 Re: eBay - Vaša iskustva
Hebo carinu, meni je na pošti (autouska stanica) lik bacio paket. Mrsko čovjeku da ustane i obiđe onaj šalter, pa ustade fino i mahnu i baci paket preko onog stakla... ni danas mi nije jasno kako ga nije bilo strah da ne udari staklo i ne razbije123456789 wrote:Ama bas isto se radi u BIH kod nas na posti/cariniSvojim ocima gledao kako razbacuju isto ovako pakete
A o poštaru i naguravanju knjiga 1000 stranica, debljine 15+ centimetara koje gura u sandučić sa otvorom pola te širine... ma kakvi. Dobro je pa nam išta dođe u komadu.
