Kupio bih nesto sa eBay-a

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Realovac23
Posts: 133
Joined: 23/09/2012 20:34

#3101 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Realovac23 »

123456789 wrote:
Realovac23 wrote: nikakva to nije prevara, da su trazili račun da im pošaljem poslao bi im, a ja sam samo napravio grijeh što sam slagao, nitko im nije kriv sto su povjerovali
Mene ne interesuju licni grijesi neke osobe, vec sam te prijateljski upozorio da je to krsenje zakona, i da, to je krsenje zakona i objasnit cu ti u nastavku poruke zasto.
EmiRem wrote: Ma koje krivicno djelo ? Nema vecih prevaranata od ovih nasih iz Poste. ja nisam stigao preuzeti paket jer sam bio vani za praznike 1. maj , i kad sam se vratio da pokupim kazu istekao rok za podizanje paketa i tu su mi racunali 1-2. maj u te dane. Kaze vratili paket nazad, ja kontaktiram ponovo prodavca da mi ponovo posalje kad stigne, prodavac stvarno ljubazan, da ne duzim, ispostavilo se na kraju da paket NIJE poslan nazad , nego je neki usljo iz poste sebi ''zarobio'' paket. Toliko o krivicnom djelu....
Izbjegavanje placanja onoga sto je propisano zakonom, a dolazeci do toga pruzanjem pogresnih informacija osobama koje provode taj zakon jeste krivicno djelo i mozes odgovarati. Zamisli da uradis takvo nesto u nekoj razvijenijoj zemlji, pa nikada vise ti ne bi palo na pamet da pokusas isto to.

No u potpunosti vas shvatam, nameti su PREVISOKI za naruzbe do 50KM. Normalno bi bilo da se ne carini do 200KM, no poznavajuci nasu zemlju to se nikada nece desiti. Mozemo se izboriti do maksimalno 100KM da se ne carini i to bi bilo donekle prihvatljivo.

Opet cu ponoviti, shvatam ovaj problem, no nikako ne podrzavam "laganje" i "muljanje" da bi se izbjeglo ono sto je zakonom propisano.

@EmiRem
Sto se tice tvoga problema to je apsolutno do tebe i sto nisi znao svoja prava i obaveze. Na onom zutom listicu je JASNO NAVEDENO da praznici ne ulaze u rok za podizanje paketa tako da te je neko nasamario SAMO RADI TVOGA NEZNANJA.
Kazes da je neko posiljku uzeo !? Meni se to nikada ne bi desilo ako imam tracking number :) Istrajao bih do kraja da nadjem gdje je tacno zavrsila i je li napustila BIH. To barem mozes provjeriti...

Jos nesto bih ti napomenuo, a to je da mozda i prodavac laze da nije dobio paket nazad iz razloga sto TN kada se salje iz BIH k vani radi samo dok ne izadje iz BIH :( Na zalost...tako da budite svjesni kada vracate nesto posiljaocu ako to radite putem BHPoste moze doci do toga da se on jednostavno napravi budala i kaze da nije doslo, a vi ostanete i bez artika i bez novca.

Jos jednom ponavljam, nije uspjeh zeznuti carinika, nije uspjeh napraviti krivicno djelo i slagati vrijednost, jer ce to na kraju platiti neko drugi za vas. Vama nece ocariniti 200KM, ali meni hoce 60KM i tako u krug dok ne postignu neku "kvotu"" za danas. Ono sto mozemo je krenuti u "borbu" da se izmjeni carinska stopa do koje se carini.

Pozz
zakonom je propisano i da kad naručim pošiljku da mi dodje, a ne svakih 10 pošiljki jedna ne dodje. Danas 3 put naručujem touch screen za samsung galaxy mini 2, prva dva puta nije dosao, zao mi jadnih kineza što vračaju novce ni krivi ni duzni, samo sto je netko kome je to trebalo uzeo sebi... sigurno ne moze dva puta zalutati.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3102 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by seoBIH »

zakonom je propisano i da kad naručim pošiljku da mi dodje, a ne svakih 10 pošiljki jedna ne dodje. Danas 3 put naručujem touch screen za samsung galaxy mini 2, prva dva puta nije dosao, zao mi jadnih kineza što vračaju novce ni krivi ni duzni, samo sto je netko kome je to trebalo uzeo sebi... sigurno ne moze dva puta zalutati.
Vrijeme kada su carinici uzimali sakom i kapom neke posiljke je proslo, manite se toga. Zasto !? Jer vecina posiljki skupljih od 10$ imaju tracking number i preko njega pratis dokle je stigla posiljka i NEMA SANSE DA JE NEKO UZME, jer se VODI EVIDENCIJA, i to STROGA EVIDENCIJA kada su takvi brojevi tu. Nema ama bas nikakve sanse, da iz Kine, dodje do Njemacke, i iz Njemacke da krene u BIH i da onda se ne pojavi u posti u Bosni i Hercegovini JER IMAJU PODACI da je KRENULO iz Njemacke.

I meni se desi da ne dodju posiljke, ali to su ove manje od 2-3 dolara, no i njih vise ne narucujem bez TN, fino doplatim 2-3$ za taj TN i miran sam, mora doci :)

Imas li TN pa da provjerimo gdje su zapele te posiljke ? :)

I da, ako ste sigurni da je uslo u BIH onda se ZALITE I TRAZITE RIJESENJE jer vjerujte mi, veoma lahko do istog mozete doci ukoliko imate TN (a kako sam vec rekao, vecinom sve narudzbe iznad 10$ imaju besplatno tn).
User avatar
Realovac23
Posts: 133
Joined: 23/09/2012 20:34

#3103 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Realovac23 »

123456789 wrote:
zakonom je propisano i da kad naručim pošiljku da mi dodje, a ne svakih 10 pošiljki jedna ne dodje. Danas 3 put naručujem touch screen za samsung galaxy mini 2, prva dva puta nije dosao, zao mi jadnih kineza što vračaju novce ni krivi ni duzni, samo sto je netko kome je to trebalo uzeo sebi... sigurno ne moze dva puta zalutati.
Vrijeme kada su carinici uzimali sakom i kapom neke posiljke je proslo, manite se toga. Zasto !? Jer vecina posiljki skupljih od 10$ imaju tracking number i preko njega pratis dokle je stigla posiljka i NEMA SANSE DA JE NEKO UZME, jer se VODI EVIDENCIJA, i to STROGA EVIDENCIJA kada su takvi brojevi tu. Nema ama bas nikakve sanse, da iz Kine, dodje do Njemacke, i iz Njemacke da krene u BIH i da onda se ne pojavi u posti u Bosni i Hercegovini JER IMAJU PODACI da je KRENULO iz Njemacke.

I meni se desi da ne dodju posiljke, ali to su ove manje od 2-3 dolara, no i njih vise ne narucujem bez TN, fino doplatim 2-3$ za taj TN i miran sam, mora doci :)

Imas li TN pa da provjerimo gdje su zapele te posiljke ? :)

I da, ako ste sigurni da je uslo u BIH onda se ZALITE I TRAZITE RIJESENJE jer vjerujte mi, veoma lahko do istog mozete doci ukoliko imate TN (a kako sam vec rekao, vecinom sve narudzbe iznad 10$ imaju besplatno tn).
nekada ni TN ne pomaže, evo dokaz, 18.4 poslana torba i nikad nije dosla http://www.17track.net/en/result/post.s ... 76701069CN vračene mi pare, prije 3 mjeseca set za nokte isto nije dosao sa TN, zadnja lokacija Njemačka.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3104 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by seoBIH »

Tu nema nista sporno :) U BIH nije ni uslo pa se ne mozes "izvlaciti" kao sto si pokusao gore, a ti si dobio povrat novca. Sve cito. Zadnja zemlja prije povrata je bila EU (Njemacka). Moguce je vise faktora, no reci cu ti da mi se ovo nikada nije desilo.
Trebao si pitati prodavaca zasto se to desilo pa da znas ubuduce.
mirche_
Posts: 77
Joined: 12/06/2009 13:20

#3105 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by mirche_ »

Da li je moguće naručiti neku stvar, a da adresa dostave i adresa pay pal-a budu različite, naručila bi nešto za prijatelje, ali na njihovu adresu, tako da bi izbjegla slučajno spajanje npr dva paketa koja bi se slučajno potrefila u jednoj sedmici, pa obračunavanje carine na iznos preko 50 KM.

I da li case otvaram na pay pal ili na ebay, ukoliko želim da se žalim po nekom osnovu, ili nedolasku naručene robe ? Pozdrav

:-D
User avatar
Realovac23
Posts: 133
Joined: 23/09/2012 20:34

#3106 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Realovac23 »

mirche_ wrote:Da li je moguće naručiti neku stvar, a da adresa dostave i adresa pay pal-a budu različite, naručila bi nešto za prijatelje, ali na njihovu adresu, tako da bi izbjegla slučajno spajanje npr dva paketa koja bi se slučajno potrefila u jednoj sedmici, pa obračunavanje carine na iznos preko 50 KM.

I da li case otvaram na pay pal ili na ebay, ukoliko želim da se žalim po nekom osnovu, ili nedolasku naručene robe ? Pozdrav

:-D
bez problema možeš naruciti na drugu adresu. slučaj otvaras na ebayu.
mirche_
Posts: 77
Joined: 12/06/2009 13:20

#3107 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by mirche_ »

Realovac23 wrote:
mirche_ wrote:Da li je moguće naručiti neku stvar, a da adresa dostave i adresa pay pal-a budu različite, naručila bi nešto za prijatelje, ali na njihovu adresu, tako da bi izbjegla slučajno spajanje npr dva paketa koja bi se slučajno potrefila u jednoj sedmici, pa obračunavanje carine na iznos preko 50 KM.

I da li case otvaram na pay pal ili na ebay, ukoliko želim da se žalim po nekom osnovu, ili nedolasku naručene robe ? Pozdrav

:-D
bez problema možeš naruciti na drugu adresu. slučaj otvaras na ebayu.
Jel potrevno da kontaktiram prodavca u vezi adrese, ili jednostavno po potrebi mjenjam adresu na ebay ili pay pal racunu ?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3108 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by quarterback »

mijenjas kako hoces kod narucivanja
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3109 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by seoBIH »

quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.
User avatar
Realovac23
Posts: 133
Joined: 23/09/2012 20:34

#3110 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Realovac23 »

123456789 wrote:
quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.
ne trebas citati, ako šalju samo na verifikovane adrese izbaci ti upozorenje :) ali jedan od milijun šalje samo na verifikovane adrese i to su oni koji prodaju artikle od 500$ i više.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3111 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by quarterback »

123456789 wrote:
quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.
nikad me niko nije pitao za bilo sta a narucio sam preko 150 stvari preko paypala do sada
mirche_
Posts: 77
Joined: 12/06/2009 13:20

#3112 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by mirche_ »

quarterback wrote:
123456789 wrote:
quarterback wrote:mijenjas kako hoces kod narucivanja
S tim da treba citati opis, jer neki prodavaci salju samo na VERIFIKOVANE paypal adrese.
nikad me niko nije pitao za bilo sta a narucio sam preko 150 stvari preko paypala do sada
Samo da sumiras, znaci mogu mjenjati i ebay adresu i adresu na pay pal bez ikakvih posljedica, tipa da mi zablokira kartica ili nesto slicno :-D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3113 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by quarterback »

ma naravno, ja zadnje 2 godina placam sa paypalom u kojem mi pise kucna adresa a sve mi stize na posao, narucivao sam i sa dostavom na adrese u drugim gradovima, sve OK

ne trebas mijenjati svoju adresu na paypalu samo promjenis gdje ce ti ici shipping/slanje
User avatar
Realovac23
Posts: 133
Joined: 23/09/2012 20:34

#3114 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Realovac23 »

Šta mislite koliko bi me izišla carina na ovo http://www.ebay.co.uk/itm/Magellan-Trit ... 3381f361f1 60$ vrijednost, jel postoji mogucnost da i ne otvore na carini?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3115 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by un1ted »

Realovac23 wrote:Šta mislite koliko bi me izišla carina na ovo http://www.ebay.co.uk/itm/Magellan-Trit ... 3381f361f1 60$ vrijednost, jel postoji mogucnost da i ne otvore na carini?
Sanse su 90% da ce otvoriti i cariniti jer je iste velicine pakovanje kao npr mobitel :)
User avatar
Realovac23
Posts: 133
Joined: 23/09/2012 20:34

#3116 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Realovac23 »

un1ted wrote:
Realovac23 wrote:Šta mislite koliko bi me izišla carina na ovo http://www.ebay.co.uk/itm/Magellan-Trit ... 3381f361f1 60$ vrijednost, jel postoji mogucnost da i ne otvore na carini?
Sanse su 90% da ce otvoriti i cariniti jer je iste velicine pakovanje kao npr mobitel :)
nek i carini ali po pravilu, 10% carine 9KM, 17%pdva-a na 99KM 16.5KM, administratini troskovi nek su 15KM, to je 40KM, kad bi bilo 40KM to je prihvatljivo, ali je problem sto oni mogu reci carina ti je 80KM i izvoli plati, ako neces ode paket nazad. jER sigurno nece imati pojma da je plačeno 90KM
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3117 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by un1ted »

Fino je objasnjeno u proslim postovima, ako se ne slazes s carinjenjem i mislis da je previse fino nemoj preuzeti paket i reci postaru DA ZELIS NOVO CARINJENJE a ne da odbijas paket. Znaci od postara uzmes fakturu, odes u banku izvadis bankovni izvod, skines ebay invoce i paypal invoce i to sve zajedno s fakturom profaksiras na carinu. Onda nazoves carinu i kazes tako i tako, pogresno ste carinili poslao sam vam sve podatke i koliko sam platio, te ide novo carinjenje i koje je onda KONACNO (sada hoce li uvaziti tvoju primjedbu ili ne to tek treba da se vidi).

Dalje, oni ako carine bez da im ti posaljes saglasnost i potrebni dokumentaciju JE KRIVICNO DJELO!
Balaševićka
Posts: 63
Joined: 19/01/2012 17:42

#3118 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Balaševićka »

Nisam nikad platila carinu na neštko kinesko, jer i oni uvijek izađu u susret i pišu manje vrijednosti na paketu. Ni ne tražim ja skoro nikad, osim ako nije nešto baš skupo, i uvijek paket 15$ vrijednosti, a ako je nešto malo većinom označe kao poklon... Vec skoro godinu dana cipele narucujem s Alibabe, dosta stvari s eBaya i eto nikad nisam platila carinu, iako me proizvod izađe i preko 100 KM, jedino 3,5 KM za carinski pregled. Naravno, kad naručujem Airmailom...

Što se DHL-a tiče, nisam za Bosnu naručivala nikako, ali cipele sam jednom do Italije, vrijednost 15$ pisala i ništa, ni feninga nisam platila... Dok sam drugi put haljinu, malo veću ali opet paket velik otprilike kao i onaj za cipele, i također vrijednost 15$ i platila sam 25€ za neke kao troškove... tako da, ne otvaraju svaki paket, ni kod nas, ni nigdje u svijetu očigledno, i uvijek postoji mogućnost da se za nešto mora platiti, za nešto ne mora i to je to. I nemojte nasjedati na ogromne carinske troškove, zna se koliko je carina, zna se koliko su ostali troškovi, preračunajte sebi unaprijed sve, kasnije se žalite ako bude više i to je to :)
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#3119 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by shandrprcSA »

Kasne li kome posiljke iz UK? Uvijek mi je dolazilo najkasnije za 14 dana a sad evo i 20-i dan docekah a artikla nema :evil:
User avatar
zgiba
Posts: 582
Joined: 05/09/2003 00:00

#3120 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by zgiba »

shandrprcSA wrote:Kasne li kome posiljke iz UK? Uvijek mi je dolazilo najkasnije za 14 dana a sad evo i 20-i dan docekah a artikla nema :evil:
To se i meni desava zadnjih 3-4 mjeseca. Sad cekam jednu narudzbu od 26.05 i jos nista. :twisted:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#3121 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by skafiskafsnjak »

Nije ni cudo sto mi pola stvari s čajniz ibeja ne dodje :D

http://source.ba/clanak/7254592148677/v ... ?ref=tiker
Balaševićka
Posts: 63
Joined: 19/01/2012 17:42

#3122 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Balaševićka »

skafiskafsnjak wrote:Nije ni cudo sto mi pola stvari s čajniz ibeja ne dodje :D

http://source.ba/clanak/7254592148677/v ... ?ref=tiker
Ili što dođe oštećeno... :lol:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3123 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by seoBIH »

Ama bas isto se radi u BIH kod nas na posti/carini :) Svojim ocima gledao kako razbacuju isto ovako pakete :)
User avatar
bebinda
Posts: 37
Joined: 21/01/2013 18:12

#3124 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bebinda »

shandrprcSA wrote:Kasne li kome posiljke iz UK? Uvijek mi je dolazilo najkasnije za 14 dana a sad evo i 20-i dan docekah a artikla nema :evil:
i meni kasne dvije pošiljke sa asosa šipane 31.5.i 6.6. :sad: a jedna sa thehut.com naručena 1.6. stigla danas uz zadrzavanje na carini. nadam se da će i ove dvije uskoro (barem do kraja sedmice)
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#3125 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bull21 »

123456789 wrote:Ama bas isto se radi u BIH kod nas na posti/carini :) Svojim ocima gledao kako razbacuju isto ovako pakete :)
Hebo carinu, meni je na pošti (autouska stanica) lik bacio paket. Mrsko čovjeku da ustane i obiđe onaj šalter, pa ustade fino i mahnu i baci paket preko onog stakla... ni danas mi nije jasno kako ga nije bilo strah da ne udari staklo i ne razbije :skoljka:
A o poštaru i naguravanju knjiga 1000 stranica, debljine 15+ centimetara koje gura u sandučić sa otvorom pola te širine... ma kakvi. Dobro je pa nam išta dođe u komadu.
Post Reply