Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Mea_parvitas
- Posts: 3100
- Joined: 18/03/2015 01:36
#3101 Re: Pitamo Mehanicare ?
A sta daje nizak napon u radu auta? Sta se tu mijenja? Laik sam ebga.
-
preludezalude
- Posts: 7009
- Joined: 07/03/2012 00:09
#3102 Re: Pitamo Mehanicare ?
Npr. punjenje akumulatora ne radi iz nekog razloga, akumulator se isprazni i u nekom momentu napon postane prenizak i silna elektronika ne moze raditi. I bas takvi simptomi se desavaju.
- Mea_parvitas
- Posts: 3100
- Joined: 18/03/2015 01:36
#3103 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moguce, nista ne reci. Akumulator je relativno nov, manje od 2 godine star, eh jedino punjenje akumulatora i sl. jer sam prije toga 10-ak minuta ostavio auto na parkingu sa upaljenim stop svjetlima. Nadam se hajde da nije velik kvar, nekako cu se dogegati poslije posla do servisa. LP
-
preludezalude
- Posts: 7009
- Joined: 07/03/2012 00:09
#3104 Re: Pitamo Mehanicare ?
Javi sta je bilo da se zna.
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#3105 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo i ja da se pohvalim kako sam mnogo pametan . Motor 1.7 DTI ,ulje i filter nisu dirani jedno 26-27 hiljada . Auto je jutros nako sto sam krenuo nakon 500 m samo poceo da klepece(upravo bio krenuo na servis po novo ulje i filter), kao npr.zimi kad auta prolaze s lancima pa klepece od blatobran. E takav je u mene zvuk. Ja pogledao ulje na sipci ,naravno fali ispod minimuma , dodam ulja. Upalim isto klepece i naravno lampica od ulja gori.
Ostavio kod majstora valjda ce sutra pogledati sta je.
E sad me interesuje odprilike sta je moglo otici , i naravno koliko ce me ova avantura kostati
Ostavio kod majstora valjda ce sutra pogledati sta je.
E sad me interesuje odprilike sta je moglo otici , i naravno koliko ce me ova avantura kostati
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3106 Re: Pitamo Mehanicare ?
Slab pritisak ulja - stradali ležajevi radilice...kad se otvori motor znat će se prava šteta. Trebao si mnooogooo ranije promijeniti ulje i filter i naravno voditi računa o nivou ulja, ali jebi ga sad.
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#3107 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko sam skontao majstora kao sutra ce ga prvo odozdo otvoriti motor , karter skinuti da vidi sta je. Moze li se na taj nacin dijagnosticirati kvar. Cini mi se da je spomenuo lezajeve ,al kaze necu da nagadjam
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#3108 Re: Pitamo Mehanicare ?
26 27 hiljada? Pa sto to crni Sodome?Sodom1 wrote:Evo i ja da se pohvalim kako sam mnogo pametan . Motor 1.7 DTI ,ulje i filter nisu dirani jedno 26-27 hiljada . Auto je jutros nako sto sam krenuo nakon 500 m samo poceo da klepece(upravo bio krenuo na servis po novo ulje i filter), kao npr.zimi kad auta prolaze s lancima pa klepece od blatobran. E takav je u mene zvuk. Ja pogledao ulje na sipci ,naravno fali ispod minimuma , dodam ulja. Upalim isto klepece i naravno lampica od ulja gori.
Ostavio kod majstora valjda ce sutra pogledati sta je.
E sad me interesuje odprilike sta je moglo otici , i naravno koliko ce me ova avantura kostati
-
preludezalude
- Posts: 7009
- Joined: 07/03/2012 00:09
#3109 Re: Pitamo Mehanicare ?
Promjeni nick u "Sodoma i Gomora".
Salim se.
Nije dobar znak to klepetanje i motor bez ulja. Nadam se da neces bas puuuuno nastradati.
Salim se.
Nije dobar znak to klepetanje i motor bez ulja. Nadam se da neces bas puuuuno nastradati.
- Danguba
- Posts: 15873
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3110 Re: Pitamo Mehanicare ?
moze sa 5w30 longlife uljem i do 30 hiljada ali mislim da je njegov problem sto je ostao bez ulja.Ned071 wrote:26 27 hiljada? Pa sto to crni Sodome?Sodom1 wrote:Evo i ja da se pohvalim kako sam mnogo pametan . Motor 1.7 DTI ,ulje i filter nisu dirani jedno 26-27 hiljada . Auto je jutros nako sto sam krenuo nakon 500 m samo poceo da klepece(upravo bio krenuo na servis po novo ulje i filter), kao npr.zimi kad auta prolaze s lancima pa klepece od blatobran. E takav je u mene zvuk. Ja pogledao ulje na sipci ,naravno fali ispod minimuma , dodam ulja. Upalim isto klepece i naravno lampica od ulja gori.
Ostavio kod majstora valjda ce sutra pogledati sta je.
E sad me interesuje odprilike sta je moglo otici , i naravno koliko ce me ova avantura kostati
ili grijesim?
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3111 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sa našim gorivom i uslovima vožnje ludost je voziti više od 10 do 15 hiljada sa ne znam ti kakvim uljem.
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#3112 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moze sa tim uljem to izdrzati, samo naravno nije preporucljivo. Po meni je vise problem nastao zbog manjka ulja.Danguba wrote:moze sa 5w30 longlife uljem i do 30 hiljada ali mislim da je njegov problem sto je ostao bez ulja.ili grijesim?
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#3113 Re: Pitamo Mehanicare ?
ja sipam 5w40 mislim, od Elf u Renault ..svakih 10 000 mijenjam ili godinu
- Danguba
- Posts: 15873
- Joined: 01/12/2003 00:00
- Location: Tu negdje
#3114 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja recimo sipam to ulje i servis mi uvijek stavi 30.000. Kada im ranije dodjem oko 15.000 samo vrte glavom i ponavljaju istu pricu ''da nema potrebe za tim''. Sada mijenjam ili jednom godisnje(i sve filtere) ili na 30.000 ako ih nastancam.mahalas505 wrote:Moze sa tim uljem to izdrzati, samo naravno nije preporucljivo. Po meni je vise problem nastao zbog manjka ulja.Danguba wrote:moze sa 5w30 longlife uljem i do 30 hiljada ali mislim da je njegov problem sto je ostao bez ulja.ili grijesim?
Njemu bilo tesko prekontrolisati ulje i nasuti bilo kakvog koje je kompatibilno sa usutim dok ne dodje do majstora.
-
junior3
- Posts: 9131
- Joined: 20/02/2014 01:02
#3115 Re: Pitamo Mehanicare ?
Taj motor ionako nije neka sreća, samo mu je ovo trebalo.
-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#3116 Re: Pitamo Mehanicare ?
ovakoDanguba wrote:
Ja recimo sipam to ulje i servis mi uvijek stavi 30.000. Kada im ranije dodjem oko 15.000 samo vrte glavom i ponavljaju istu pricu ''da nema potrebe za tim''. Sada mijenjam ili jednom godisnje(i sve filtere) ili na 30.000 ako ih nastancam. ...........
obzirom da je kod nas gorivo sranje, voziti sa uljem vise od 15 hiljada je kockanje. bez obzira sta u servisu kazu. ipak karike i stanje motora nije majica ili farmerke pa da kazes "auuu sto se izlizalo mora da ne valja deterdzent" ne znas kako se trose ili ne trose karike i ostalo.
druga stvar je ulje koje dolazi na nase trziste je namjenjeno za trziste istocne evrope i garantujem zivotom da nije isto kao npr u francuskoj. koji to servis dobije ulje direktno iz francuske ili bilo koje zemlje zapadne evrope, ja bih volio vidjeti. ne daj boze da ti sta rikne zbog ulja, sigurno cike u tom servisu ti nece reci "joj izvini ali mi smo krivi sto smo ti rekli da mjenjas na 30000 pa eto"
jedno vrijeme sam mogao doci do castrol ulja direktno iz usa i koristio sam ga dugo. to je bila milina. potrosnja ulja na 8000 mi je plafon bila do pola litre (sam sam mjenjao ulje i filtere pa sam mogao pratiti) i auto je bilo ko bubica kad ga upalim ujutro u 5.
poslije sa liqui molly je bila ocigledna razlika.
znaci igraj pametno i sa zdravom logikom. samo pogledaj istrazivanje sa nutelom kod nas i u evropi i sve je jasno.
-
quarterback
- Posts: 10534
- Joined: 23/04/2012 22:19
- Location: Marita
#3117 Re: Pitamo Mehanicare ?
ne zajebajite se sa uljem, ja glumio pametnjakovica pa u g2d sipao neko jeftino iz interexa, kontao kako sam pravo pametan jer sam ustedio koju markicu a nema sanse da ne valja francusko ulje i to iz interexa...
nakon 2 godine polugeneralka motora
pravo sam ustedio
kad smo vec kod ulja...
u auto mi ide 5w30, i kako je auto novo kupljeno malo sam se opustio tokom godina, i dalje ga posmatrao kao novog iako je sada vec 8 godina staro, elem vozio ga jednom godisnje na redovni servis u pocetku u ovlastni a zadnja 2 puta u neki drugi, oni zamjene sta treba a ja sam poklopac motora otvarao samo kada je trebalo nasuti vode u brisace
neki dan trebam na put, pogledam ulje, kad ono na donjoj crti, hajd svakako je vrijeme za servis ali ja sam upravo krenuo na put... nazovem Gorana 16v
reko moze li ovo ovako nekih 400 kilometara, kaze on moze, treba da padne ispod crte da imas problem...
OK, kontam svakako auto je hladno, kada se ugrije podici ce se
e sad pitanje, u autu je 5w40 (nasuli ovi sa zadnjeg servisa na kojem sam bio ...
) a ja sam imao u gepeku od jednog doljevanja mi ostalo 5w30, jasno mi je da ulje ne smijem mijesati i voziti tako duze ali evo da se desilo da mi se lampica upalila na sred tog puta u nekoj vukojebini, da li bih smio nasuti 5w30 do prvog servisa?
hvala
nakon 2 godine polugeneralka motora
pravo sam ustedio
kad smo vec kod ulja...
u auto mi ide 5w30, i kako je auto novo kupljeno malo sam se opustio tokom godina, i dalje ga posmatrao kao novog iako je sada vec 8 godina staro, elem vozio ga jednom godisnje na redovni servis u pocetku u ovlastni a zadnja 2 puta u neki drugi, oni zamjene sta treba a ja sam poklopac motora otvarao samo kada je trebalo nasuti vode u brisace
neki dan trebam na put, pogledam ulje, kad ono na donjoj crti, hajd svakako je vrijeme za servis ali ja sam upravo krenuo na put... nazovem Gorana 16v
OK, kontam svakako auto je hladno, kada se ugrije podici ce se
e sad pitanje, u autu je 5w40 (nasuli ovi sa zadnjeg servisa na kojem sam bio ...
hvala
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3118 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako i jedno i drugo ulje ispunjavanju standarde za taj motor onda možeš dosuti.
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3119 Re: Pitamo Mehanicare ?
Boga pitaj koliko je taj Golf presao, jer u dvicinu moze i Floriol, a ulje iz Interexa mu je premium ulje.
Druga stvar, navodno se dva razlicita ulja ne smiju mijesati, ali izmedju dva zla ja bih izabrao manje. Bolje dosuti razlicito, nego voziti bez ulja.
Druga stvar, navodno se dva razlicita ulja ne smiju mijesati, ali izmedju dva zla ja bih izabrao manje. Bolje dosuti razlicito, nego voziti bez ulja.
-
tavustavus
- Posts: 244
- Joined: 08/04/2010 22:33
#3120 Re: Pitamo Mehanicare ?
Povremeno se upale 3 lampice ...abs,esp i rucna kocnica koja blinka....Radi stop svjetlo ...Passat 3bg 4motion ...izbaca ovu gresku na slici...Moguci kvarovi sto su mi rekli...abs pumpa....i nasao sam na nekim stranim forumima neki osiguraci..
zna li neko konkretno u cemu je fol...Ne gubi na snazi samo se desava kad auto hoce da ''proklize ili se zanese''

Evo i na youtube primjer...s tim da se kod mene desava da se upali SAMO u voznji i cim izgasis i ponovo upalis auto sve bude ok
https://www.youtube.com/watch?v=RAmXCVBO0yQ
https://www.youtube.com/watch?v=_-yi9zbyAfI
zna li neko konkretno u cemu je fol...Ne gubi na snazi samo se desava kad auto hoce da ''proklize ili se zanese''

Evo i na youtube primjer...s tim da se kod mene desava da se upali SAMO u voznji i cim izgasis i ponovo upalis auto sve bude ok
https://www.youtube.com/watch?v=RAmXCVBO0yQ
https://www.youtube.com/watch?v=_-yi9zbyAfI
-
nightvision
- Posts: 3427
- Joined: 04/02/2014 14:21
#3121 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tacno, ne mora biti da je ulje razlog generalke, sasvim moguce da je jednostavno doslo vrijeme da se uradi servis. Ja sam skeptican po tom pitanju da se ulja bas nikako ne mogu mijesati jer bi u tom slucaju na (nasim) ulicama bilo kamaru auta sa poderanim motorima s obzirom da prilikom svake promjene ostane manja kolicina starog ulja u motoru, pogotovo prilikom izmjene kroz otvor za sipku mjeraca. U redu, treba izbjegavati, i slozit cu se da ne treba mijesati namjerno ali nikako se ne mogu sloziti da ne mozes pomijesati odnosno dosuti recimo 0.5l 5w40 na 3.5l 5w30 ako oba zadovoljavaju specifikaciju za taj motor, cak i ako je razlicit proizvodjac. Nisu to raketni motori niti je nuklearni reaktor u pitanju.NediM17 wrote:Boga pitaj koliko je taj Golf presao, jer u dvicinu moze i Floriol, a ulje iz Interexa mu je premium ulje.
Druga stvar, navodno se dva razlicita ulja ne smiju mijesati, ali izmedju dva zla ja bih izabrao manje. Bolje dosuti razlicito, nego voziti bez ulja.
- Mea_parvitas
- Posts: 3100
- Joined: 18/03/2015 01:36
#3122 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo me... Zaprljanost leptir gasa, ciscenje i podesavanje + dijagnostika, sve 50 KM + pdv. Super kako je moglo biti.preludezalude wrote:Javi sta je bilo da se zna.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#3123 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mijenjao spone jucer..i majstor mi nesto mjerio i stavio nove, tako da mi je volan i dalje prav.
E sad, spuru cu da radim, aali ne mogu danas . Moram prec nekih 80km ... ne bi trebao problem biti ?
PS: koliko je u makbelu spura ?
EDIT: moram i 2 gume za mjesec... ev vidim vec izbacili akciju ...
Nekako se dvoumim izmedju TS850 i UG 9 - dimenzija 205 55 16
E sad, spuru cu da radim, aali ne mogu danas . Moram prec nekih 80km ... ne bi trebao problem biti ?
PS: koliko je u makbelu spura ?
EDIT: moram i 2 gume za mjesec... ev vidim vec izbacili akciju ...
Nekako se dvoumim izmedju TS850 i UG 9 - dimenzija 205 55 16
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#3124 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nekad su u Makbelu davali ispitivanje špure gratis, ako kupiš sve 4 gume. Ne znam ima li to još.skafiskafsnjak wrote:Mijenjao spone jucer..i majstor mi nesto mjerio i stavio nove, tako da mi je volan i dalje prav.
E sad, spuru cu da radim, aali ne mogu danas . Moram prec nekih 80km ... ne bi trebao problem biti ?
PS: koliko je u makbelu spura ?
EDIT: moram i 2 gume za mjesec... ev vidim vec izbacili akciju ...
Nekako se dvoumim izmedju TS850 i UG 9 - dimenzija 205 55 16
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#3125 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gume cu za mjesec da vozam ... a sutra moram spuru 
Kupio sam 4 ljetne prije par mjeseci
Kupio sam 4 ljetne prije par mjeseci
