AMER SMAILBEGOVIĆ ODBIJA IZVRŠITI VERIFIKACIJU SVOJIH ANALIZA
Upisano: Sri Feb 01, 2006 7:58 pm Naslov komentara: Prolupao Loncice
Ovaj naslov koji je neko dodao u potpunosti odgovara Vašem tekstu. Pogledajte niže da biste saznali zašto.
-------------------------------------------------------------------------
Osoba pod imenom "Znanje" je niko drugi do dragi kolega Rudolf Bosnjak, koji je na ratnoj stazi protiv ovog projekta.
LONČIĆ br.1: Pojma nemam ko je taj Vaš "dragi kolega". Osim toga, zar se davanje argumentacije koja pretenduje da bude naučna započinje personalnim kvalifikacijama? Ali Vi ste se već pokazali u tom smislu u slučaju profesora Govedarice...
Ja sam vec davno bio obavio ovaj eksperiment koji je kolega opisao, ali ga mediji nisu prenjeli jer im nije znacio nista.
LONČIĆ br.2: Zvučite izrazito neubjedljivo, da ne kažem patetično. Zar Vam je to argument - "obavljena je analiza" - a iste nema na uvid? Nemojte me nasmijavati... Nekolicina nas prati ma i svaki detalj koji se pojavi u medijima a u vezi s "piramidama" u Bosni. Da ste je objavili, ta nam analiza vjerovatno ne bi promakla. Ali pošto i sami priznajete da je niste nikad ni dali na uvid javnosti, nemamo razloga vjerovati Vam. Sumnja u iskrenost Vaših namjera raste iz dana u dan.
Eh sad, sto se tice profesora Govedarice, ja sam rekao da nisam nista insinuirao (citaj post gore) - samo sam rekao da je nase gore list a da u njegove kredencijale uopce nesumnjam (cak sam i citao neke od njegovih radova). A "nasi" ljudi su uglavnom daleko spremniji da komentarisu bilo sta negoli neke strane kolege. "Nasi" naucnici i akademici su uglavnom oni koji stalno imaju nesto da kazu (a evo i na sopstvenom primjeru, vidim da nisam izuzetak).
LONČIĆ br.3: Opet insinuirate. Čovječe jeste li Vi svjesni o čemu govorite? Kakve veze ima to što je neki naučnik porijeklom od nekuda, sa stručnim mišljenjem tog naučnika? I molim Vas ne laskajte si - nije primjereno naučniku. Rekli su mi da ste se prije nekog vremena
sami nudili sarajevskim medijima da pišu o Vama kao "prvom bosancu u Svemiru". To, osim Vaše očite nadmenosti, govori cijele tomove o Vašoj samoljubivosti... Vjerujte Vi meni mladiću, niste Vi
ni prvi a srećom ni posljednji bosanski naučnik. No, idemo dalje.
Sad na domen termalne inercije. Termalna inercija u geoprostornom svijetu NIJE ISTA stvar kao ono sto se predaje na casovima opce fizike.
LONČINA br.4: Ovu Vašu glupost dakle treba uokviriti kao epitaf bajci o bosanskim piramidama. Dakle, u tom grmu leži zec. Prevario sam se u mom javnom izazovu - pošto ne mogu zamisliti da Vaš univerzitet daje doktorate glupacima, Vi izgleda ipak jeste zlonamjerno i potpuno svjesno krenuli u cijelu ovu stvar. Utoliko gore.
Ovdje se NE RADI o jednacini sa dvije nepoznate, negoli relativnosti dvaju sistema koji isijavaju energiju primljenu tijekom dana.
LONČIĆ br.5: Ja sam, naravno, pomenuo
jednu jednačinu s dvije nepoznate. I to kao ilustraciju Vašeg temeljnog neshvatanja o čemu je ovdje riječ. Naime, zaboravite Plancka, filtre i svu statistiku svijeta... Ono o čemu ja govorim (nevezano i za temperaturu okoliša - žao mi je što niste razumjeli) je da će
većina planinskih/brdskih samita trokutastog oblika pokazati istu termalnu reakciju kakvu ste Vi "otkrili". Ali ne zbog misterioznih "šupljina", "vještačkih kamenih struktura", i sl. gluposti, nego zbog velike nesrazmjere mase i površine posmatrane strukture. Što ste mogli naučiti da ste prisustvovali časovima opće fizike...
Da bi se razumio fenomenon u potpunosti, potrebno je razumjeti na koji nacin se elektromagnetna energija ponasa u samom materijalu - naime sunceva energija je istovremeno i reflektovana, absorbovana i re-emitovana od strane povrsinskih materijala u talasnoj regiji od 400 - 14000 nm. Na ovaj nacin se i bez inercijalnog modeliranja moze odrediti o kojoj se vrsti materijala radi. Postoje ogromne biblioteke podataka spektralnih karakteristika svih zemaljskih materijala, te se na osnovu samog ovoga moze odrediti povrsinski sustav (pogotovo u termalnoj regiji gdje postoje tzv. Restrahlenovi efekti). Dakle, materijali nisu nepoznanica. Uz sve to, postoji i generalna geoloska karta BiH (a i Egipta uopce) koja postoji kao dodatni nivo za provjeru podataka.
Bla, bla, bla...
Buduci da se radi o RELATIVNIM rezultatima, na analiziranoj regiji se pojavilo 12 anomalija, koje su onda filtriarane na osnovu sljedecih fakotra a) albeda b) izoliranosti strukture c) oblika strukture d) vrste pokrivaca. Kao sto u izvjestaju stoji - Bosna je vrlo tesko mjesto za daljinsko osmatranje - stoga je bilo potrebno daleko vise vremena da bi se obavila interpretacija.
Energija danju v. energija noću u tek jednom, kako ga sami nazvaste
teškom području (ali ste tu Vi sa svojim
iskustvom da nas podučite; da ne pominjem kako ste u medijima znači
lagali da ste Vaše analize radili onako usput, kad "uhvatite malo vremena"), bez
baždarenja Vaših nalaza prema drugim dijelovima istog područja jest - bezvrijedna. Znate Vi to dobro, ali iz nekog čudnog razloga (felš-patriotizam?)
odbijate stvari sagledati razumno odnosno objaviti rezultate verifikacije onako kako sam naveo u izazovu.
Na osnovi sljedecih izvora: spektroskopskoj osnovi, geoloskoj karti, terenskom izvjestaju, geomorfoloskoj analizi ustanovljeno je da je juzna, odnosno zapadna strana cjelokupne regije eruptivnog porijekla dok je kotlinski dio vecinom sedimentarnog porijekla iz Trijasa. Neke od naslaga pri sjeveru kotline su uglavnom sastavljene od kohezivnijih materijala (zbog toga se i aerodrom gradi na mestu gdje postoje kohezivnije strukture). Eruptivne i sedimentarne stijene imaju razlicita svojstva, stoga je i regija suzeta u regiju sedimentarnih stijena, u protivnom se radi komparacija izmedju sljiva i banana.
LONČIĆ br.6: Kakve sve ovo ima veze s "vještačkom kamenom strukturom s podzemnim prostorijama"? Koja gomila proizvoljnih, nabrzinu sklepanih izjava - Vi ste užasno zbunjen čovjek! Usput, nije 'sužeta' nego 'sužena'...
nEdT (noise-equivalent delta temperature) instrumenta ASTER je dovoljna da uoci termalna odstupanja od sasvim par Kelvina, ali je znacajno uociti da vanjska (atmosferska) temperatura uopce nema veze sa ovim mjerenjem. Ovdje se radi o odstupanju materijala od Planck-ove krivulje crnog tijela (dakle napravi se razlika izmedju temperature i emisije) - pa se analiza vrsi na osnovu relativne emisivne kvalitete same stijene u pitanju. Uopce nema veze kolika je temperature u Egiptu ili Bosni, i kakva je temperatura bila toga dana - samo je bitno koliko je energetski nivo primljen.
LONČIĆ br.7: Ko je uopće govorio o temperaturi? Kao što ste insinuirali profesoru Govedarici, sad to isto činite i u mom slučaju - ja, naravno, nisam svodio termalna svojstva materijala tek na temperaturu. Ne idu Vam podmetanja od ruke, bolje Vam je da se opametite i sagledajte situaciju zrelo dok još imate vremena - ovdje je
isključivo Vaš obraz u igri, ničiji više a ponajmanje Osmanagićev.
u Bosni - dakle radi se o termalnim svojstvima vise sedimentarnih stijena u Visockoj kotlini - i one pokazuju ono sto pokazuju. Rezultate sam vec opisao i sad necu da bijem mrtvog konja.
Rezultate? Mislite na one
šture knjiške višeznačne proizvoljne interpretacije bez verifikacije? Ma ne budite smiješni.
U Egiptu radi se o dvije grupe - a) kohezivnim kamenim blokovima vise termalne inercije b) pijeskom niske termalne inercije. Pijesak ce daleko brze isijati svoju energiju negoli kameni blokovi.
LONČIĆ br.8: Niste pročitali izazov. KAKO NA OSNOVU POREĐENJA NEČEG POZNATOG S NEČIM POZNATIM INTERPRETIRATE NEŠTO NEPOZNATO, A ONDA NA OSNOVU TOG
VIŠEZNAČNO (JER GA PRIMJENJUJETE NA DRUGI GEOPROSTOR SA DRUGIM MATERIJALIMA) NEPOZNATOG INTERPRETIRATE POREĐENJE NEČEG (DRUGOG) POZNATOG S NEČIM DRUGIM
NEPOZNATIM (STRUKTURA "PIRAMIDE" U VISOKOM)!
Poenta svega ovoga: RADI SE O MATERIJALU I NJEGOVIM EMISIVNIM SVOJSTVIMA, NE O KLIMI.
LONČIĆ br.9: Opet insinuirate - ja nisam govorio o bitnosti nego o nebitnosti klime! Pa Vi ste nalupali kako se
kameni blokovi u Egiptu hlade SPORIJE od okoline a u Bosni se kao eto hlade BRŽE od okoline!!!! (Pa normalno - šuplja građevina se hladi SPORIJE od svoje okoline - i zraka, i pijeska, i šume, i gvozda..., i nema blage veze s kohezijom blokova nego sa STRUKTUROM OBJEKTA). Pa kako onda i ona struktura u Egiptu i ona u Bosni mogu obadvije biti - šuplje? Šta ste zaorali po kamenu - STRUKTURA JEDNE PRAVE PIRAMIDE JE ŠUPLJA i OTUDA TAKVO OČITANJE, A NE IZ KOHEZIJE KAMENIH BLOKOVA! AKO NE VIDITE TAKVO OČITANJE I U BOSNI ONDA ZNAČI DA POSMATRANA STRUKTURA U BOSNI NIJE ŠUPLJA TJ.
U BOSNI NEMA PIRAMIDA! Laički: PIRAMIDE SE NE MOGU HLADITI BRŽE OD OKOLINE POŠTO U SEBI NEMAJU FRIŽIDERE!
Eh sad, Kolega Znanje bi se trebao uzdrzati od akuzativnih komentara na temu koju uopce ne razumije, a moja mladost uopce nema veze sa rezultatima interpretacije.
LONČIĆ br.10: Naravno da ima! Ma razumije znanje više nego dobro da Vi odlično razumijete knjiški izrazlikovati dva materijala, ali da o logici nemate blage veze. ČOVJEČE UTUVITE SI U GLAVU JEDNOM I ZA SVAGDA: ONAKAV OTISAK KAKAV NA SNIMKU OSTAVLJA KEOPSOVA PIRAMIDA TREBATE NAĆI I U BOSNI DA BI POSTOJALA INDICIJA PIRAMIDE KAO
ŠUPLJEG KAMENOG TIJELA. KAMENA IMA I U BOSNI HVALA BOGU, SAMO ZAGREBETE HUMUS I ETO KAMENA, ALI JE SMISAO MOG IZAZOVA DA VAS NATJERA DA SAMO-TESTIRANJEM DOĐETE DO ZAKLJUČKA KAKO NITI JEDNA OD TIH VAŠIH "ANOMALIJA" NE PRIKAZUJE ŠUPLJU (
VJEŠTAČKU) KAMENU STRUKTURU KOLOSALNIH RAZMJERA!
Ja NIKADA nisam svoje rezultate opisao kao CINJENICU, vec kao teoriju - pogledajte sve postove unatrag a i druge komentare - i naci cete rijeci kao: predlazu, sugeriraju, indiciraju, ohrabrujuci rezultati.
Dajte, pa nećete se sad još praviti nevješti tu? Pa ko daje onolike izjave po medijima o Vašim
potvrdama KAMENIH PODZEMNIH STRUKTURA KOLOSALNIH RAZMJERA? Vi se nikada niste javno ogradili od svakodnevnih
javnih izjava Sama Osmanagicha tipa: "satelitski i aerijalni snimci potvrđuju postojanje podzemnih kamenih struktura kolosalnih dimenzija kao i podzemnih prostorija..."
Licno ne cijenim javne izazove jer uopce ne postoje argumenti za ovakve izazove.
LONČIĆ br.11: Koja nebulozna i nedovršena misao, pa još gramatički besmislena i neuvezana rečenica!!!!! Nije ni čudo što su Vam analize takve kakve jesu - nelogične i besmislene. Ovdje jedino Vi ne prezentirate argumente; u suprotnom ne bi bilo potrebe za izazovima, zar ne? A to što Vi ne cijenite raspravu argumentima, to Vi lijepo mačku o rep - šta ćete, dobrodošli u svijet odraslih...
A ja sam vec svoje rezultate opravdao ispred mojih profesora na univerzitetu, strucnih saradnika i sl., te nemam razloga da se pravdam.
... a u svijetu odraslih se ne branimo tuđim kredibilitetom nego argumentima. A sad uzmite onu gornju Vašu izjavu o geofizici koja se po Vama ne zasniva na fizici pa je dajte svojim profesorima neka Vam je prilijepe na diplomu doktorata. Mogu se i potpisati ako žele...
Ovo ovdje postiram kao cisto obrazovni uvid, pa mozda od ovoga svi nesto naucimo.
U tom bih Vam smislu savjetovao da si uzmete neku knjigu iz logike pa malo probate svladati tu materiju, na pr. testove sposobnosti razlikovanja bitnog od nebitnog. Znate ono:
crveni trokutić ide u trokutasti žlijeb, žuti kružić u okrugli žlijeb, a gdje s crvenim kružićem, hmm...?
A drago cu prihvatiti vase cestitke, jer ovo nije bio nimalo mali poduhvat.
LONČIĆ br. 12: Kako rekoh, ljudi su već primijetili da ste osoba izuzetno zaljubljena u samog sebe (i u svoju pojavnost u medijima), kao i to da ste lagali kad ste u medijima izjavljivali kako ste sve ovo uradili onako, usput. A mutljivci Vašeg tipa su od čestitki svjetlosnim godinama daleko.