Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3076 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by StupskaBitanga »

respo wrote:onda moramo 2015-e vanredne izbore neke izmisliti :)
baš kod nas se sve radi pred izbore i od svega se pravi cirkus.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3077 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Nerealno je ocekivati u naredne dvije godine da se pocne ista osim Zvirovici-Pocitelj i Orasje-Svilaj. Eventualno da krene prva faza zenicke zaobilaznice prema Banlozima. Od Tarcina prema Konjicu jako tesko, iako je glavni projekat gotov, ne vjerujem da ce uspjeti ga finansirati, to je do sad najkomplikovanija dionica. Koliko mi je poznato trenutno se radi eksproprijacija samo do sela Zukici, pa je mozda moguce da otvore radove na toj dionici u narednih 4-5 godina.
Sve u svemu mislim da je 2025 realan okvir za cijeli koridor s tim da ja vjerujem da ce se od dionice Jablanica-Mostar u punom profilu odustati
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#3078 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by uzgajivac »

kada pocinje izgradnja brzog autoputa Banja Luka - Novi Grad?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3079 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by StupskaBitanga »

Nek se proda Bosnalijek Eronet, FDS i Sarajevo osiguranje i eto para za Konjic :D
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#3080 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

neki wrote:Nerealno je ocekivati u naredne dvije godine da se pocne ista osim Zvirovici-Pocitelj i Orasje-Svilaj. Eventualno da krene prva faza zenicke zaobilaznice prema Banlozima. Od Tarcina prema Konjicu jako tesko, iako je glavni projekat gotov, ne vjerujem da ce uspjeti ga finansirati, to je do sad najkomplikovanija dionica. Koliko mi je poznato trenutno se radi eksproprijacija samo do sela Zukici, pa je mozda moguce da otvore radove na toj dionici u narednih 4-5 godina.
Sve u svemu mislim da je 2025 realan okvir za cijeli koridor s tim da ja vjerujem da ce se od dionice Jablanica-Mostar u punom profilu odustati
zasto bi se odustajalo

kada onda bude sve ostalo gotovo tu ce onda cep biti
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#3081 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

Zna li neko kako napreduju radovi na potezu prema Zvirovicima, s juga zemlje? Bilo bi dobro pozuriti s tim pa onda i s prikljucnom cestom do Pocitelja da se rastereti izlaz u Doljanima!
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#3082 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

shake69 wrote:Zna li neko kako napreduju radovi na potezu prema Zvirovicima, s juga zemlje? Bilo bi dobro pozuriti s tim pa onda i s prikljucnom cestom do Pocitelja da se rastereti izlaz u Doljanima!
Ne znam konkretno kako je na terenu, ali mi se cini da je neko ovdje vec rekao da se radi dalje prema Pocitelju, tj. vjerovatno se to gradiliste nece gasiti dok ne dodju do Mostara, nekad za 3-4-5 godine.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3083 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Dalje prema Pocitelju se ne radi, tek otvorili ponude za izradu projekata, a za to je rok 14 mjeseci, pa ce tek onda krenuti sa kvalifikacijama za izvodjenje...sto znaci da nece poceti jos cca 2 godine.
Dalje od Pocitelja prema Mostaru jos ni idejno konacna trasa nije utvrdjena i po dinamici autocesta fbih ta bi se dionica posljednja gradila, sto realno znaci za 10-15 godina..
I da razjasnimo i dionica do Pocitelja nece puno znaciti jer je petlja Pocitelj zamisljena na visoravni iznad Pocitelja, od koje se do samog naselja na magistrali vozi 10ak kilometara po seoskim putevima
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#3084 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

neki wrote:Dalje prema Pocitelju se ne radi, tek otvorili ponude za izradu projekata, a za to je rok 14 mjeseci, pa ce tek onda krenuti sa kvalifikacijama za izvodjenje...sto znaci da nece poceti jos cca 2 godine.
Dalje od Pocitelja prema Mostaru jos ni idejno konacna trasa nije utvrdjena i po dinamici autocesta fbih ta bi se dionica posljednja gradila, sto realno znaci za 10-15 godina..
I da razjasnimo i dionica do Pocitelja nece puno znaciti jer je petlja Pocitelj zamisljena na visoravni iznad Pocitelja, od koje se do samog naselja na magistrali vozi 10ak kilometara po seoskim putevima
Hvala. To nisam znao i zao mi je sto je tako jer onda GP Bijaca ni tada nece biti atraktivnija od Doljana, ma kakve guzve tamo bile. :sad:
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#3085 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by udrch »

ako je dionica od Mostara prema moru u autu, onda mi imamo katastrofalnu situaciju oko buduće gradnje..
kao što sam i sumnjao, nakon što se 2014. otvore ove dionice i kompletira 100km doći će do velikog i dugog zastoja..
ne vjerujem da će u sljedećih 4 godine biti moguće napraviti više od 50km i to nakon 2016. godine..
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#3086 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

udrch wrote:ako je dionica od Mostara prema moru u autu, onda mi imamo katastrofalnu situaciju oko buduće gradnje..
kao što sam i sumnjao, nakon što se 2014. otvore ove dionice i kompletira 100km doći će do velikog i dugog zastoja..
ne vjerujem da će u sljedećih 4 godine biti moguće napraviti više od 50km i to nakon 2016. godine..
Mozda se samo neko cudo desi sa sjevera, pa osim mosta i prvca iz Svilaja i Dodo nastavi zapoceto, kao sto je prilozeno iz jednog linka nedavno, mislim na 46 km dugu dionicu u RS,na koridoru Vc. Onda bi, valjda trebalo 'napasti' i juzni prilaz Doboju iz pravca Zenice, makar u tri dijela jer od juga zemlje, fakat nece biti selameta zadugo.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3087 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

udrch wrote:ako je dionica od Mostara prema moru u autu, onda mi imamo katastrofalnu situaciju oko buduće gradnje..
kao što sam i sumnjao, nakon što se 2014. otvore ove dionice i kompletira 100km doći će do velikog i dugog zastoja..
ne vjerujem da će u sljedećih 4 godine biti moguće napraviti više od 50km i to nakon 2016. godine..
Kakva je trenutna situacija mislim da je optimisticno ocekivati jos 50 km od 2014 do 2018 godine
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#3088 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by bordo gandalf »

Nisam upratio desavanja oko ove gradnje na stupu, ovu glavnu cestu sa tri trake su skratili na dvije zbog onog pjesackog mosta. Kakvo su ondje rijesenje planirali ne vjerujem da ce onaj dio ostati sa dvije trake
DON_eARL
Posts: 3847
Joined: 31/10/2010 22:26

#3089 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by DON_eARL »

bordo gandalf wrote:Nisam upratio desavanja oko ove gradnje na stupu, ovu glavnu cestu sa tri trake su skratili na dvije zbog onog pjesackog mosta. Kakvo su ondje rijesenje planirali ne vjerujem da ce onaj dio ostati sa dvije trake
Biće podvožnjaci za pješake, a pasarela je samo privremena.

gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#3090 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by gidra »

DON_eARL wrote:
bordo gandalf wrote:Nisam upratio desavanja oko ove gradnje na stupu, ovu glavnu cestu sa tri trake su skratili na dvije zbog onog pjesackog mosta. Kakvo su ondje rijesenje planirali ne vjerujem da ce onaj dio ostati sa dvije trake
Biće podvožnjaci za pješake, a pasarela je samo privremena.

znači ona velika betonska kocka u lijevoj traci je samo privremena?
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3091 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by johntra »

Da, upravo tako...
DON_eARL
Posts: 3847
Joined: 31/10/2010 22:26

#3092 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by DON_eARL »

Ove podvožnjake kad naprave, biće puni klošara i narkomana. Teško nam se. :D
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#3093 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by golfiista »

Od preostale dvije saobracajne trake, svugdje u svijetu bi napravili tri uze trake I na taj nacin omogucili malo sporiji , ali neometani protok automobila. Govorim o radovima na Stupu I predstojecim guzvama koje su neminovnost sa pocetkom nove skolske godine.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3094 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

golfiista wrote:Od preostale dvije saobracajne trake, svugdje u svijetu bi napravili tri uze trake I na taj nacin omogucili malo sporiji , ali neometani protok automobila. Govorim o radovima na Stupu I predstojecim guzvama koje su neminovnost sa pocetkom nove skolske godine.
Bas genijalna ideja...kako da to naprave kad je sirina postojece saobracajne trake u Sarajevu manja od 3 metra a standardna sirina gradskog autobusa ili kamiona 2,5m ?
To bi izazvalo jos veci haos, guzve i stalne sudare
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#3095 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by golfiista »

neki wrote:
golfiista wrote:Od preostale dvije saobracajne trake, svugdje u svijetu bi napravili tri uze trake I na taj nacin omogucili malo sporiji , ali neometani protok automobila. Govorim o radovima na Stupu I predstojecim guzvama koje su neminovnost sa pocetkom nove skolske godine.
Bas genijalna ideja...kako da to naprave kad je sirina postojece saobracajne trake u Sarajevu manja od 3 metra a standardna sirina gradskog autobusa ili kamiona 2,5m ?
To bi izazvalo jos veci haos, guzve i stalne sudare
Jesi to kineskim metrom mjerio?

Bojim se da si u krivu.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#3096 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

golfiista wrote:
neki wrote: Bas genijalna ideja...kako da to naprave kad je sirina postojece saobracajne trake u Sarajevu manja od 3 metra a standardna sirina gradskog autobusa ili kamiona 2,5m ?
To bi izazvalo jos veci haos, guzve i stalne sudare
Jesi to kineskim metrom mjerio?

Bojim se da si u krivu.
Izadji pa izmjeri...imam geodetske snimke te saobracajnice i znam dobro koja joj je sirina
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3097 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by johntra »

Pusti njega, on je izgubljen slučaj...Niko ništa ne govori o novom tenderu za izgradnju brze ceste od Mostara ka jugu...

http://ekapija.ba/bs/Vijest/vijesti/brz ... cije/29496

Ovo je baška od Koridora?
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#3098 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by udrch »

neki wrote:
udrch wrote:ako je dionica od Mostara prema moru u autu, onda mi imamo katastrofalnu situaciju oko buduće gradnje..
kao što sam i sumnjao, nakon što se 2014. otvore ove dionice i kompletira 100km doći će do velikog i dugog zastoja..
ne vjerujem da će u sljedećih 4 godine biti moguće napraviti više od 50km i to nakon 2016. godine..
Kakva je trenutna situacija mislim da je optimisticno ocekivati jos 50 km od 2014 do 2018 godine
pa čime se Karić onda hvali..on će završiti samo ono započeto..
ja koliko sam dosad upratio, lakši je posao provesti tender i izgraditi dionicu, nego istu dovesti do gradnje..
studija izvodljivosti, projekat i finansiranje su veći i duži posao..evo iznad, ovaj tender za studiju: rok 24 mjeseca..a na tom planu se ništa ne dešava..
uskoro ću imati stručne informacije u vezi toga, imam dobrog prijatelja u tim vodama..
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3099 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by StupskaBitanga »

a zaboravili ste na brzu cestu Lašva-Nević polje (gdje je sada ona folkoteka Tron) koja će se graditi iduće godine
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#3100 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by golfiista »

Dionica Tarcin- Konjic, eksproprijacija skoro pa zavrsena.
Post Reply