Na istoj ovoj temi sam još prije nekoliko dana najavio da je ulazak HDZ-a u vlast neminovnost.Nisam sretan zbog te činjenice naravno ali zar je baš trebalo gubiti ovoliko vremena na konstituisanje vlasti???Savršeno je bilo jasno da se bez HDZ-a neće moći formirati vlast i žalosno je da nečije sujete mogu biti u tolikoj mjeri izražene da dovedu u pitanje formiranje vlasti!Naravno, tu se sad otvara naknadni problem!Šta sa onim organima vlasti koji su konstituisani na nižim nivoima tj kantonima!?Teško je očekivati da HDZ-u neće zinuti dupe i za tim dijelom vlasti!Sve u svemu tuga je i žalost da će proteći sigurno i više od pola godine dok se vlast ne konstituiše na svim nivoima!!!A posebna je priča što ta frankeštajn koalicija naprosto ne može funkcionisati!!Optimus Prime wrote:
Za ogromnu vecinu postoji korelacija!
Nezaluzeno stecene privilegije pojedinaca ( da zare i pale) koce kompletan razvoje zemlje.
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- yugi
- Posts: 660
- Joined: 09/02/2008 19:54
- Location: Bosna I Hercegovina
#3076 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- plain vanilla
- Posts: 70236
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#3077 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne trollaj dzabe.KatarinaKosaca wrote:Zaista vrijeđa. Nikada nisam srela nekoga za koga mislim da je pametan, a da istovremeno to sam o sebi kažeAliceInChains wrote:Sto bijezis od pametnih ljudi? Jel' te to plainova pamet uvrijedila?KatarinaKosaca wrote:
Ne smeta ti sto onaj poskokovac prica o mudima na ovoj temi, ko ih ima a ko nema, ali te smeta ako ja kazem da pameti imam?
Nisam rekla za razliku od Katarine, pa da se ti ponasas kao uvrijedjena mlada.
toliko
sad nastavi pljuvat' po SDP-u
- ultima_palabra
- Posts: 59303
- Joined: 15/12/2008 16:53
- plain vanilla
- Posts: 70236
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#3079 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
ultima_palabra wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/110315088
Eto teme za 3 Senada- U slučaju da se radi o neznanju CIK-a, zastrašujuće je da imate jedno tijelo s takvim ovlaštenjima, a sa tako malo znanja. A još su teže implikacije ako pomislite da se radi o namjernom zauzimanju pozicije na političkoj sceni u odnosu na nešto što uopće nije nadležnost CIK-a, kazao je dopredsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Svetozar Pudarić.
ah da, ne bave se oni time
- vee-jay
- Posts: 9839
- Joined: 22/06/2004 20:50
- Location: --- nisam vise ovdje ---
#3080 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
ostatak se ne mora ni citati.antimobbing wrote:Moje neko mišljenje je da su ''svi su isti'', jer to su pojedinci koji dolaze ''iz istog naroda''.
- 1gorstak
- Posts: 4549
- Joined: 27/01/2008 22:00
#3081 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
HDZ mora napustiti tabor velikosrba i bolji polozaj Hrvata treba graditi kroz saradnju sa Sarajevom (jer je Sarajevo u poziciji da uradi nesto po tom pitanju, dok Dodik nije i da zaista hoce). Ali, ako HDZ nece da izadje iz tog neprijateljskog tabora, onda utjecaj HDZ-a treba ogranicavati gdje je god to moguce. Pa ako se vec mora ici tom stazom, bolje krenuti sada nego za cetiri ili osam godina.yugi wrote:Na istoj ovoj temi sam još prije nekoliko dana najavio da je ulazak HDZ-a u vlast neminovnost.Nisam sretan zbog te činjenice naravno ali zar je baš trebalo gubiti ovoliko vremena na konstituisanje vlasti???Optimus Prime wrote:
Za ogromnu vecinu postoji korelacija!
Nezaluzeno stecene privilegije pojedinaca ( da zare i pale) koce kompletan razvoje zemlje.
Sta je tvoj prijedlog ? Nakon svakih izbora sjesti u kafani, podijeliti fotelje, javna preduzeca i ostatak tala, te provesti cetiri godine do novih izbora, dok institucije i javna preduzeca servisiraju potrebe politickih stranaka kojim su dodijeljeni kao plijen ?Sve u svemu tuga je i žalost da će proteći sigurno i više od pola godine dok se vlast ne konstituiše na svim nivoima!!!A posebna je priča što ta frankeštajn koalicija naprosto ne može funkcionisati!!
- plain vanilla
- Posts: 70236
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#3082 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Sarajlić je na pitanje novinara potvrdio da dogovor stranačkih lidera o formiranju vlasti u FBiH još nije postignut, navodeći da u ovoj stranci očekuju da će taj proces uspješno biti okončan na današnjim dogovorima stranačkih predstavnika u OHR-u.
"Bez obzira na to da li će danas biti postignut dogovor u OHR-u, u četvrtak ćemo krenuti s formiranjem vlasti u FBiH te Doma naroda Federalnog parlamenta", kazao je Sarajlić.
-
veleno
- Posts: 752
- Joined: 19/09/2009 19:05
#3083 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Znači sve je već dogovoreno.
Državnozborski odbor za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati obravnaval poročilo posebnega poročevalca predsednika slovenske vlade za BiH Milana Kučana.
Sklic nujne seje je zahtevala poslanska skupina SDS-a, zaradi zaupnosti poročila pa je bila za javnost zaprta. Seje so se udeležili tudi sam Kučan, zunanji minister Samuel Žbogar in premier Borut Pahor.
Poslanci so se s poročilom že seznanili, tokrat pa so o njem razpravljali. Poslanska skupina SDS-a je zahtevo za sklic izredne seje obrazložila s tem, da je Kučan s poročilom že seznanil predsednika Sveta Evrope Hermana van Rompuya, pri tem pa poročila ni potrdila slovenska vlada niti ga ni obravnavalo pristojno delovno telo državnega zbora, ki je do njega dolžno zavzeti stališče.
Žbogar: Za dogovor o sestavi vlade BiH-a vsaj malo zaslužni
Ob prihodu na sejo je Žbogar pozdravil v Bosni in Hercegovini doseženi dogovor o sestavi vlade. Verjame, da so pri tem vsaj malo pomagale tudi naša država in Kučanove aktivnosti.Ob tem je poudaril, da je poročilo namenjeno predvsem slovenskim voditeljem, ki ga bodo še naprej uporabljali v nastopih v Bruslju.
Na novinarsko vprašanje, kako komentira kritike SDS-a, da je poročilo prišlo prepozno, pa je dejal, da prepozno ni nikoli, saj lahko stvari vedno gredo naprej, za kar se velja tudi potruditi.
Premier Pahor meni, da je poročilo zelo dobro, z njim pa so že seznanjene tudi ZDA. Kučanova naloga je bila ugotoviti, ali v Bosni in Hercegovini obstajajo možnosti za izvedbo ustavnih reform.
http://www.rtvslo.si/slovenija/kucanovo ... -ja/253148
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3084 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
i koji kurac da sad sdp uopste nastavlja pregovore?ultima_palabra wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/110315088
- Bosnolog
- Posts: 8060
- Joined: 07/09/2009 00:23
- Location: Pod Suncem i Zvijezdama
#3085 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Formiranje vlasti u četvrtak: SDA iznijela konačni prijedlog liste kandidata za izvršnu vlast u FBiH
15. 03. 2011. • 16:27 A. K.
Predsjedništvo Stranke demokratske akcije (SDA) iznijelo je danas konačni prijedlog liste kandidata ove stranke za pozicije u izvršnoj vlasti Federacije BiH.
Riječ je o četiri člana ove stranke - Mirsad Kebo ponovno je kandidovan za potpredsjednika Federacije BiH, dok je Erdal Trhulj kandidovan za ministra energetike, rudarstva i industrije, Adil Osmanović za ministra raseljenih osoba i izbjeglica, Desnica Radivojević za ministra prostornog uređenja te Sanjin Halimović za ministra razvoja, poduzetništva i obrta.
Zamjenik predsjednika SDA Asim Sarajlić na današnjoj je konferenciji za medije po završetku sjednice Predsjedništva stranke istakao da će nakon dodatnih konsultacija sa predstavnicima kantonalnih odbora SDA biti određen i kandidat ove stranke za ministra kulture i sporta u Vladi FBiH.
Istakao je također da je Predsjedništvo SDA dalo punu podršku predsjedniku stranke Sulejmanu Tihiću u daljim pregovorima o formiranju vlasti u Federaciji BiH.
Sarajlić je na pitanje novinara potvrdio da dogovor stranačkih lidera o formiranju vlasti u FBiH još nije postignut, navodeći da u ovoj stranci očekuju da će taj proces uspješno biti okončan na današnjim dogovorima stranačkih predstavnika u OHR-u.
"Bez obzira na to da li će danas biti postignut dogovor u OHR-u, u četvrtak ćemo krenuti sa formiranjem vlasti u FBiH te Doma naroda Federalnog parlamenta", kazao je Sarajlić.
Podsjetio je da je prema dosadašnjem dogovoru potpisnica Platforme za predsjednika Vlade FBiH kandidiran Nermin Nikšić uime SDP-a, potpredsjednika Vlade FBiH Desnica Radivojević uime SDA, dok kandidata za drugog potpredsjednika trebaju imenovati stranke sa hrvatskim predznakom.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3086 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
zagazaga wrote:američki ili njemački......nisam baš sigurnaAlfons Kauders wrote:i koji kurac da sad sdp uopste nastavlja pregovore?ultima_palabra wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/110315088
kako ih je krenulo, bice da su oba...
odjednom...
- Bosnolog
- Posts: 8060
- Joined: 07/09/2009 00:23
- Location: Pod Suncem i Zvijezdama
#3087 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Negdje je neko postirao sastav njuski CIK-anti BH bande koja ne radi svoj posao ,odnoso radi ali protiv interesa BH gradana i za one koji krse zaonske odnosno izborne procedure i obaveze.Ova presuda je samo dokaz te potvrde,.....
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3089 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Koji urac su uopšte ulazili u pregovore? To je još bolje pitanje.Alfons Kauders wrote:i koji kurac da sad sdp uopste nastavlja pregovore?ultima_palabra wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/110315088
Svakoj budali je jasno da je CIK izašao van ustavnih okvira. Sa ovim pregovorima SDP im je samo proširio manevarski prostor. CIK nije institucija koja se bavi tumačenjem Ustava već verifikacijom kandidatskih listi koje im se dostave. Tu sva priča počinje i završava.
Po svemu sudeći, vlast se pravi u četvrtak, sa ili bez HDZ-a. Do njih je baš kao što je do njih bilo i ovih cijelih 5 mjeseci.
Isto tako pun mi je urac "patriJota" koji iz sitne stranačke pakosti i ispranog mozga ne kontaju najosnovinije stvari. Isto tako mi je pun urac SDP i kooperativnosti (čitaj dodvoravanja) MZ-u koji ih guzi ima deset godina. E nekad diplomatija radi tako što se zasuču rukavi a "politički predstavnik" onako neobrijan i zasukanih rukava lupi šakom od sto i da listu sa pet solucija od kojih suprotna strana može izabrati samo jednu. Onda im daš 24 sata da naprave izbor koji im najbolje odgovra. Ako im kojim slučajem ne odgovra niti jedna od 5 ponuđenih solucija, onda im ti napraviš izbor i tako skratiš njihove muke. Jednostavne solucije su uvjek najbolje i najefikasnije solucije.
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3090 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa na istoj ovoj temi je to najavljeno ima 3 mjeseca. Ne vidim da si nam ponurio išta novo.yugi wrote:Na istoj ovoj temi sam još prije nekoliko dana najavio da je ulazak HDZ-a u vlast neminovnost.Nisam sretan zbog te činjenice naravno ali zar je baš trebalo gubiti ovoliko vremena na konstituisanje vlasti???Savršeno je bilo jasno da se bez HDZ-a neće moći formirati vlast i žalosno je da nečije sujete mogu biti u tolikoj mjeri izražene da dovedu u pitanje formiranje vlasti!Naravno, tu se sad otvara naknadni problem!Šta sa onim organima vlasti koji su konstituisani na nižim nivoima tj kantonima!?Teško je očekivati da HDZ-u neće zinuti dupe i za tim dijelom vlasti!Sve u svemu tuga je i žalost da će proteći sigurno i više od pola godine dok se vlast ne konstituiše na svim nivoima!!!A posebna je priča što ta frankeštajn koalicija naprosto ne može funkcionisati!!Optimus Prime wrote:
Za ogromnu vecinu postoji korelacija!
Nezaluzeno stecene privilegije pojedinaca ( da zare i pale) koce kompletan razvoje zemlje.
- Bosnolog
- Posts: 8060
- Joined: 07/09/2009 00:23
- Location: Pod Suncem i Zvijezdama
#3091 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ipak ce biti na kraju Americko-britanski (inglish),...English
Je li ovo Miro troimeni Jovic najvljuje desavanje naroda,balvan revouciju i kopiju Raskovica i Martica devedesetih u Krojeshi zbog majorizacije to jest ne ispunjavanju zelja treceustolicenog blentiteta,...

Je li ovo Miro troimeni Jovic najvljuje desavanje naroda,balvan revouciju i kopiju Raskovica i Martica devedesetih u Krojeshi zbog majorizacije to jest ne ispunjavanju zelja treceustolicenog blentiteta,...
Dodikove cmarne muhe su ocito opijene,samo bi ih mogla proljetna hava jos dubvlje i duze paralizovati,......Hrvati u Vitezu najavili proteste: "Hrvatski narod neće nijemo gledati na nepravde koje mu se nanose"
15. 03. 2011. • 17:42 A. K.
U Vitezu će u četvrtak, 17. marta, na Gradskom trgu biti održani mirni protest hrvatskog naroda za Srednjobosanski kanton radi borbe za ustavnu i institucionalnu ravnopravnost druga dva naroda u BiH, te sprečavanja pokušaja uspostavljanja vlasti bez legitimnih predstavnika hrvatskog naroda.
Predsjednik Kantonalnog odbora HDZ Nikola Lovrinović naveo je u saopštenju da mirnim i dostojanstvenim okupljanjem kao činom upozorenja žele poslati poruku svim predstavnicima političkih stranaka u BiH i relevantnim predstavnicima međunarodnih institucija da hrvatski narod neće nijemo gledati na nepravde koje mu se nanose kao narodu i da se mora uvažiti njegova izborna volja.
Mirne proteste organizuju Organizacioni odbor za potpisivanje peticije "Stop majorizaciji nad Hrvatima u BiH" na čelu sa Studentskim zborom mostarskog univerziteta, Hrvatskim studentskim politikološkim forumom i Hrvatskim intelektualnim zborom u svim kantonima sa hrvatskom većinom, Zeničko-dobojskom i Srednjobosanskom kantonu.
Kantonalni odbor HDZ-a BiH, HDZ 1990 i HSS-NHI na osnuvu postignutog sporazuma o međustranačkom djelovanju o uspostavljanju zakonodavnih i izvršnih tijela vlasti u Srednjobosanskom kantonu, kao legitimni predstavnici izborne volje hrvatskog naroda pozivaju sve građane Srednjobosanskog kantona posebno Hrvate, demoblisane borce, studente, srednjoškolce, privrednike, sve nosioce izvršnih zakonodavnih, političkih i javnih dužnosti koje obavljaju u ime hrvatskog naroda da se odazovu protestu i da dostojanstvenim i mirnim okupljanjem pokažu jedinstvo hrvatskog naroda u legalnoj borbi za poboljašanje sadašnjeg i budućeg položaja hrvatskog naroda u Srednjobosanskom kantonu i u BiH.
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3092 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nije zar da je i Zlaja izašao "iz okvira" ?madner wrote:Americki
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#3093 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
americki medijatori sa zlajom...madner wrote:Americki



i bet you can squeeeel boooy... squeeel like a pig...
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#3094 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
... a onda je Zlaji dopizdilo zlostavljanje...
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#3095 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Vise na ovaj fol:Alfons Kauders wrote:americki medijatori sa zlajom...madner wrote:Americki
i bet you can squeeeel boooy... squeeel like a pig...

-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3096 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Tako, malo principa pokažite..Potpredsjednik SDP-a Damir Hadžić rekao je da će do dogovora doći u sljedećih 48 sati "bez obzira na to da li će on podrazumijevati potpisnike platforme ili neki novi aranžman".
"Očekujemo da se u iduća dva dana stvari riješe i da prethodni dani ne budu dani jalovog pregovaranja jer je takvih razgovora bilo previše", kazao je Hadžić i dodao da se vlast neće formirati bez HSP-a i Narodne stranke "Radom za boljitak" "jer oni su oni partneri i vezani su za SDP i SDA".
- plain vanilla
- Posts: 70236
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#3097 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Čović i Ljubić odbili Lagumdžijin i Tihićev prijedlog. Otkrivamo što je hrvatskim pregovaračima nuđeno?
Lideri SDA i SDP-a Sulejman Tihić i Zlatko Lagumdžiju na pregovorima u OHR-u iznijeli predsjedniku HDZ BiH i HDZ 1990. Drahganu Čoviću i Boži Ljubiću prijedlog koje bi stranke činile vladajuću koaliciju na razini F BiH i BiH te prijedlog raspodjele ministarskih pozicija u Vladi F BiH i Vijeću ministara BiH.
Lagumdžija i Tihić predložili su da vladajuću koaliciju u F BiH čine SDA, SDP, HDZ BiH i HDZ 1990, a na razini BiH uz ove četiri stranke koaliciju bi činili još SNSD i SDS, saznaje Dnevnik.ba od jednog od sudionika pregovora, čije ime iz razumljivih razloga nemožemo objaviti..
Prema riječima izvora Dnevnika.ba u Vijeću ministara od 3 hrvatske pozicije koje pripadaju Hrvatima, koaliciji dva HDZ-a Lagumdžija i Tihić ponudili su mjesto predsjedatelja Vijeća ministara i jednu ministarska pozicija, dok drugu ministarsku poziciju u hrvatskvoj kvoti SDP traži za sebe.
I Čović i Ljubić odbili su ovakav prijedlog insistirajući na tome da koaliciji dva HDZ-a koja je jedini legitimni zastupnik većinske izborne volje hrvatskog naroda treba pripasti ono što po Ustavu pripada Hrvatima, odnosno 5 ministarskih pozicija u Vladi F BiH i 3 ministarske pozicije u Vijeću ministara, uključujući i mjesto predsjedatelja Vijeća ministara.
Zanimljivo je kako su Tihić i Lagumdžija Čoviću i Ljubiću iznijeli prijedlog, koji je identičan onom što je TV1 danas, pozivajući se na jednog od sudionika sinoćnjeg sastanka objavila kao navodni dogovor između Čovića, Tihića i Lagumdžije.
Predsjednik HDZ1990. Božo Ljubić izjavio je danas za Dnevnik.ba kako je netočno da je sinoć postignut bilo kakav dogovor, a činjenica da su i on i Čović odbacili ono što su im Tihić i Lagumdžija upravo ponudili, govori kako je informaciju u medije plasirao ili Tihić ili Lagumdžija. To je, očito, bio probni balon i neuspio pokušaj izazviavanja nepovjerenja između lidera dva HDZ-a uoči današnjeg sastanka.
Zanimljivo je da u Tihićevom i Lagumdžijinom prijedlogu u raspodjeli ministarskih pozicija nije predviđena ni jedna ministarska pozicija ni za HSP ni za NS Radom za boljitak. To, kao i činjenica da HSP i Lijanovićeva stranka ne sudjeluju u pregovorima, dovoljno govori i tome kako ove dvije stranke tretiraju njihovi koalicijski partneri.( R. I. / Dnevnik.ba)
- Gandalf
- Posts: 11175
- Joined: 02/06/2008 23:52
- Location: ...........................
#3098 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
hercegovac_pravi wrote:Tako, malo principa pokažite..Potpredsjednik SDP-a Damir Hadžić rekao je da će do dogovora doći u sljedećih 48 sati "bez obzira na to da li će on podrazumijevati potpisnike platforme ili neki novi aranžman".
"Očekujemo da se u iduća dva dana stvari riješe i da prethodni dani ne budu dani jalovog pregovaranja jer je takvih razgovora bilo previše", kazao je Hadžić i dodao da se vlast neće formirati bez HSP-a i Narodne stranke "Radom za boljitak" "jer oni su oni partneri i vezani su za SDP i SDA".
-
hercegovac_pravi
- Posts: 6672
- Joined: 14/03/2009 22:59
- Location: Klinika za maDŽorizaciju
#3099 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa to im je haman maksimalni domet. Štancanje ovakivh nebuloza o "zabrinutosti". Ma znaš šta, hebite se zabrinuti!zagazaga wrote:ovi se praaavo brinuBEz brige
Opet zabrinuti zbog BiH
SARAJEVO - Duboko smo zabrinuti zbog činjenice da ni dalje nema pomaka u pogledu uspostave institucija vlasti u BiH, a naročito zbog situacije u Federaciji BiH, navodi se u zajedničkoj izjavi o BiH visoke predstavnice za sigurnost i vanjsku politiku EU Catherine Ashton i tajnika za proširenje EU Štefana Fuelea.
Oni ocjenjuju da rukovodeći ljudi BiH hitno moraju prevazići razlike, te da je rješenje koje bi uvažavalo prioritete svih uključenih strana na domak ruke, priopćeno je iz Delegacije Europske unije u BiH.
Ashton i Fuele pozdravili su i u potpunosti podržali napore Ureda visokog predstavnika i specijalnog predstavnika EU Valentina Inzka u tom pogledu.
- Bosna i Hercegovina ne može sebi priuštiti da i dalje gubi vrijeme. Politički lideri moraju hitno rješavati prioritetne EU reforme ako žele da zemlja napreduje na putu europskih integracija. Da bi se ovo dogodilo, BiH mora imati svoje predstavnike, široke i snažne vlade na svim razinama koji će rješavati preostala pitanja u ovom kontekstu, navedeno je u izjavi.
- heckler
- Posts: 3763
- Joined: 24/01/2010 03:14
#3100 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ko god od MZ nesto ocekuje nakon 92ge ili je mazohista ili malouman.
Niko ovo ne spominje:
Zasto jos niko nije podigao krivicnu prijavu protiv CIKa. Ja sam vec nekoliko stranica ranije pozvao ako ima pravnik na forumu da mi objasni proceduru da u svoje ime i o svom trosku dignem krvicnu prijavu protiv CIKa za nepostovanje Ustava i Izbornog zakona BiH.
Niko ovo ne spominje:
Svetozar Pudarić
"Rješenje suda BiH pokazalo da CIKBiH nije radio zakonito"
Sud Bosne i Hercegovine, postupajući po žalbi Amira Zukića, donio je rješenje kojim je utvrdio da Centralna izborna komisija nije radila zakonito, izjavio je danas Feni novoizabrani dopredsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Svetozar Pudarić.
Pudarić je komentirao rješenje Suda BiH na žalbu Amira Zukića na obavještenje CIK-a da mu do okončanja posrednih izbora za Dom naroda Parlamenta FBiH ne može izdati uvjerenje o dodjeli mandata. Sud BiH je, međutim, donio rješenje kojim je uvažio Zukićevu žalbu i obavezao CIK da u roku od osam dana odluči o Zukićevom zahtjevu za izdavanje uvjerenja o dodjeli mandata za izbor delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH.
- CIK je bio dužan odgovoriti odgovarajućim rješenjem na zahtjev svakog pojedinog delegata, odnosno poslanika u kantonalnoj skupštini kojem je odlukom CIK-a dodijeljen mandat. CIK tada to nije uradio rješenjem, na što ga obavezuje Zakon o upravnom postupku, nego je pisao opismo. Zukić se žalio na takvu vrstu komunikacije, odnosno da nije dobio zakonom propisani odgovor na svoj zahtjev, naveo je Pudarić.
Istaknuo je činjenicu da je u obrazloženju rješenja Sud BiH naveo da je CIK bio dužan da na zahtjev Amira Zukića, kao i svih ostalih delegata, odgovori u skladu sa Zakonom o upravnom postupku i omogući im da ako budu nezadovoljni tim odgovorom, iskoriste pravo žalbe na sadržaj rješenja.
- Sud BiH je donio rješenje kojim je praktično potvrdio direktnu opstrukciju CIKBiH i onemogućavanje prava žalbe ljudima koji su uputili zahtjev da se odluči o stvari u kojoj su imali puno pravo da traže odgovor, kazao je dopredsjedavajući Predstavničkog doma.
Pudarić je kao "posebno zanimljiv" naveo dio u obrazloženju rješenja u kojem je Sud BiH "objasnio CIK-u kao da govori nekom neupućenom koji nema nikakve veze sa zakonima i pravom", na koji način je bio dužan da postupi i na koji način je sada dužan da postupi u roku od osam dana.
Kazao je da je zastrašujuće u ovom slučaju bilo da se radi o pravnom neznanju CIK-a ili namjernoj opstrukciji.
- U slučaju da se radi o neznanju CIK-a, zastrašujuće je da imate jedno tijelo s takvim ovlaštenjima, a sa tako malo znanja. A još su teže implikacije ako pomislite da se radi o namjernom zauzimanju pozicije na političkoj sceni u odnosu na nešto što uopće nije nadležnost CIK-a, kazao je dopredsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Svetozar Pudarić.
Zasto jos niko nije podigao krivicnu prijavu protiv CIKa. Ja sam vec nekoliko stranica ranije pozvao ako ima pravnik na forumu da mi objasni proceduru da u svoje ime i o svom trosku dignem krvicnu prijavu protiv CIKa za nepostovanje Ustava i Izbornog zakona BiH.
