Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3076 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novak20 »

Je li ovo OHR govori da bi DMS trebao biti preveden samo na bosanski jezik ???


https://faktor.ba/vijest/ohr-engleska-v ... ija/144120
OHR: Engleska verzija teksta Dejtonskog sporazuma jedina zvanična verzija

Iz Ureda Visokog predstavnika u BiH oglasili su se na zvaničnom Twitter profilu gdje su naveli kako BiH nikada nije dostavila nacrt prijevoda Dejtonskog sporazuma na bosanski jezik.

Dok to ne bude završeno, kako naglašavaju iz OHR-a, engleska verzija teksta aneksa Općeg okvirnog sporazuma za mir ostaje i dalje jedina zvanična verzija.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#3077 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Palmalma »

Novak20 wrote: 11/11/2021 23:28 Je li ovo OHR govori da bi DMS trebao biti preveden samo na bosanski jezik ???


https://faktor.ba/vijest/ohr-engleska-v ... ija/144120
OHR: Engleska verzija teksta Dejtonskog sporazuma jedina zvanična verzija

Iz Ureda Visokog predstavnika u BiH oglasili su se na zvaničnom Twitter profilu gdje su naveli kako BiH nikada nije dostavila nacrt prijevoda Dejtonskog sporazuma na bosanski jezik.

Dok to ne bude završeno, kako naglašavaju iz OHR-a, engleska verzija teksta aneksa Općeg okvirnog sporazuma za mir ostaje i dalje jedina zvanična verzija.

Prije da se zahtjeva i da najmnogobrojniji narod u BiH dostavi prevod na svom jeziku.
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3078 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novak20 »

Palmalma wrote: 11/11/2021 23:35
Novak20 wrote: 11/11/2021 23:28 Je li ovo OHR govori da bi DMS trebao biti preveden samo na bosanski jezik ???


https://faktor.ba/vijest/ohr-engleska-v ... ija/144120


Prije da se zahtjeva i da najmnogobrojniji narod u BiH dostavi prevod na svom jeziku.
Pa ako je tako, to barem ne bi bilo teško prevesti. Osim ako se prijevod nekome ne sviđa. :D
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#3079 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Palmalma »

Novak20 wrote: 11/11/2021 23:38

Pa ako je tako, to barem ne bi bilo teško prevesti. Osim ako se prijevod nekome ne sviđa. :D
Orginal je "nestao" iz Parlamentarne Skupstine, posto je dostavljen, 2010. godine. Verzija kojom se sluzi danas OHR i Ustavni sud je prevod OHR-a, jer Ekspertna grupa za prevod DMS se raspala zbog neslaganja u Parizu neposredno nakon potpisivanja sporazuma. Od tada do danas nije se ni sastajala.

Kazu da su razlike u prevodima iz susjeda i komsija terminoloske prirode, a prevod se moze obaviti samo sa originala.

Francuska je ponudila, koliko se sjecam, na koristenje svoj originalni primjerak da bi se obavio prevod na bosanski jezik.

Dok god ne bude prevod i na bosanski jezik, koji je jedan od tri sluzbena jezika, u BiH se ne moze koristiti nijedan prevod iz Srbije i Hrvatske u diplomatskim relacijama.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3080 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

Njemački mediji: „To bi bio kraj države BiH"

BIH11/11/2021 u 19:46 h
OSLOBOĐENJE PORTAL

„BiH je od pacifikacije, demokratizacije i evropeizacije udaljenija nego ikad. I nisu samo problem nacionalističke vođe poput Dodika. Odgovornost snosi i EU“, piše njemačka štampa.
„Rat u Bosni i Hercegovini je završen prije 26 godina. Sada se upozorava da bi ponovo mogao da izbije", tako počinje tekst u uglednom nejmačkom nedjeljniku Cajt (Die Zeit). List podsjeća na nedavni izvještaj visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita UN, koji kaže da se Bosna i Hercegovina „suočava sa najtežom egzistencijalnom prijetnjom u posljeratnom periodu", piše DW.

„TO BI BIO KRAJ DRŽAVE BIH"

„Neposredni povod za pismo upućeno UN-u je čovjek po imenu Milorad Dodik", navodi se u tekstu i dodaje da je on od 2006. najmoćniji čovjek Republike Srpske. Takođe se podsjeća da je Dodik sredinom oktobra najavio otcjepljenje RS i osnivanje sopstvene armije, policije, tajne službe... „To bi bio kraj države Bosne i Hercegovine", ističe autor i naglašava da ovo nije prvi put da Dodik prijeti takvim koracima.

„Proteklih godina je na ovaj način uvijek iznova uspijevao da od međunarodne zajednice (čitaj: Evropa i SAD) iznudi ustupke. To može da zvuči prilično bizarno ako se u obzir uzme da Dodikova RS ima jedva 1,2 miliona stanovnika, ekonomski je beznačajna i pri tom debelo zadužena. Ali, njegova moć ucjenjivanja je poprilična, jer Bosna i Hercegovina je i nakon dvije i po decenije od kraja rata i dalje nepomirena i nestabilna."


DODIK JE PUŠTEN DA RADI ŠTA HOĆE

Autor se u tekstu osvrće i na Dejtonski sporzaum koji je trebalo da obezbijedi pacifikaciju, demokratizaciju i evropeizaciju zemlje. „Ali, Bosna i Hercegovina je od toga udaljenija nego ikad. I nisu samo problem nacionalističke vođe poput Milorada Dodika. Odgovornost za to snosi i Evropska unija. Ona je u velikoj mjeri izgubila interes za ovu balkansku zemlju i danas očigledno nema ni političku volju ni koherentnu strategiju kako bi pokrenula ozbiljnu politiku prema Bosni, koja bi obezbijedila uspjeh. Evropa i Sjedinjene Američke Države su do sada imale mogućnost da čovjeku poput Dodika u svakom trenutku postave granice. Ali, to se nije dogodilo. Oni su ga pustili", kaže se dalje u tekstu i naglašava da „on igra igru koja mu je dozvoljena".

List ukazuje da se Bosna i Hercegovian politički, ekonomski i socijalno nalazi u silaznoj spirali i da je to ono što Dodikove provokacije čini opasnijim nego ranije. „Ali, tu je još jedan razlog, brige da se prijeteća eskalacija uzme za ozbiljno. Jer, međunarodno okruženje se posljednjih godina znatno promijenilo. Smanjena pažnja EU i Sjedinjenih Država za Balkan stoji nasuprot rastućem uticaju Kine i Rusije. Dok Kina u regionu slijedi prvenstveno ekonomsko-političke interese, ruski predsjednik Vladimir Putin koristi Balkan za strateško zadiranje u Evropu. Tu se uklapa i to što je u Srbiji na vlasti autoritarni vladar Aleksandar Vučić, koji se postepeno udaljava od Evropske unije i kao da se sve više približava svojoj militantnoj prošlosti", piše Cajt i podsjeća da je tokom 1990-ih Vučić bio „ultranacionalista". „Tada je i on potpirivao na rat u Bosni."


- Koliko je situacija ozbiljna?

Situacija potencijalno može da eskalira. Najmoćniji srpski političar u BiH, Milorad Dodik želi da odvoji srpski dio zemlje (Republiku Srpsku) od Bosne i Hercegovine.

- Ko je čovjek, koji provocira eskalaciju?

Milorad Dodik je krajem 1990-ih prvi put postao premijer srpske republike. Tada je važio za umjerenog. Ali, on je gladan vlasti i shvatio je da politikom duž etnički prelomnih linija može da održava stanje. Njegove pozicije su danas radikalnije. Negira genocid u Srebrenici, a Bosnu naziva „koncentracionim logorom za srpski narod".

- Ko ga podržava?

Proteklog vikedna posjetio ga je mađarski premijer Viktor Orban – ali, nije otputovao u Sarajevo niti se susreo s drugim predstavncima vlade. Mađarska je svjetionik za nacionaliste u Evropi. Uz Dodika je i srpski predsjednik Aleksandar Vučić, jer on na kraju želi da bosansku srpsku republiku pripoji „matici" Srbiji. I Vladimir Putin. Jer, nestabilnost na Balkanu mu ide na ruku.

- Šta radi Zapad?

Dodikova imovina u SAD je zamrznuta. Amerikancima nije dozvoljeno da posluju s njim. EU se pak vajka da posegne za sankcijama. (…) Zemlje zapadnog Balkana su zbog svog položaja strateški važne. Već godinama je u planu da se ove zemlje srednjeročno prime u EU. Ali, pristupni pregovori koče. A to daje podstrek nacionalistima poput Dodika. S druge strane omogućava Rusiji i Kini ili Turskoj i državama Persijskog zaliva da iskoriste ogorčenost prema Briselu. Ako Zapad ne učini po pitanju ove dvije stvari, prije svih će profitirati Kremlj: raspad Bosne bi za Rusiju bio „idealan scenario", kaže ekspertkinja za zapadni Balkan Majda Ruge iz trusta mozgova „Evropski savjet za međunarodne veze. Ona kaže da bi se tako „raspalo spoljnopolitičko nasljeđe SAD, u susjedstvu EU bi zavladao haos a u najbiljem slučaju Bosna bi se razvila u konfederaciju. Gledano iz ruskog ugla, zauvijek nesposobnu da donosi spoljnopolitičke odluke", navodi Deutsche Welle.


https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... 2bexchange
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3081 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novak20 »

Palmalma wrote: 11/11/2021 23:49
Novak20 wrote: 11/11/2021 23:38

Pa ako je tako, to barem ne bi bilo teško prevesti. Osim ako se prijevod nekome ne sviđa. :D
Orginal je "nestao" iz Parlamentarne Skupstine, posto je dostavljen, 2010. godine. Verzija kojom se sluzi danas OHR i Ustavni sud je prevod OHR-a, jer Ekspertna grupa za prevod DMS se raspala zbog neslaganja u Parizu neposredno nakon potpisivanja sporazuma. Od tada do danas nije se ni sastajala.

Kazu da su razlike u prevodima iz susjeda i komsija terminoloske prirode, a prevod se moze obaviti samo sa originala.

Francuska je ponudila, koliko se sjecam, na koristenje svoj originalni primjerak da bi se obavio prevod na bosanski jezik.

Dok god ne bude prevod i na bosanski jezik, koji je jedan od tri sluzbena jezika, u BiH se ne moze koristiti nijedan prevod iz Srbije i Hrvatske u diplomatskim relacijama.
Dakle, netko u BiH je protiv prijevoda DMS na bosanski jezik, a OHR ne dozvoljava korištenje s-h prijevoda.

Zna li se tko je protiv prijevoda na bosanski jezik ?
last mohicans
Posts: 18269
Joined: 09/08/2012 23:19

#3082 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by last mohicans »

ako te pitaju wrote: 10/11/2021 23:39
Ovo su historijske i epohalne promjene u ovoj drzavi i ovom drustvu i ovo je nesto sto vi mozete eventualno usporiti ali nikako zaustaviti.Bosnjaci kao narod godinama nisu imali izgradjenu svijest o drzavnosti,o nacionalnosti,na raznorazne nacine su manipulisani i razjedinjavani i danas kad je Bosnjak ono sto mu se osporavalo cijelo vrijeme kroz historiju,kad prica jezik koji mu se osporavao cijelo vrijeme kroz historiju,znat ce i koja mu je matica za sada i ubuduce



Malo si se samo preračunao, zaboravio si da 4 000 000 Hrvata živi uz BiH, a da Europa baš i ne simpatiše radikalne islamiste odnosno stvaranje '' muslimanske ''države u srcu Europe , zato se i bore da BiH opstane ovakva kakva jeste.
Malo si se ti preračunao, ni 4 miliona nema.
https://hr.n1info.com/vijesti/u-hrvatsk ... tanovnika/
A ne znam kako sve svrsta u hrvate, gdje su Bošnjaci, Srbi i ostale manjine? Nije valjda da su svi Hrvati čim imaju pasoš?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#3083 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by daddy-kool »

https://politicki.ba/vijesti/die-zeit-b ... nika/19639

Die Zeit: Barack Obama za visokog predstavnika!


Pod naslovom "Barack Obama, preuzmi", njemački list Die Zeit piše o situaciji u Bosni i Hercegovini.
Ističe da "BiH prijeti raspad i građanski rat".
Evropska se unija optužuje za pasivnost, te se poziva na snažni angažman međunarodne zajednice i predlaže da neko snažniji preuzme Ured visokog predstavnika.
Christian Schmidt se opisuje kao "dobronamjeran", ali "drugorazredni poliričar".
"Sada je potrebno međunarodno posredovanje na najvišem nivou", ističe Alan Posener, novinar ovog lista.
Upozorava i da je BiH "na rubu raspada i građanskog rata".
Posner naglašava da je BiH postala poligon za miješanje Rusije i Kine, ali i Mađarske i Srbije.
DonieBrasco
Posts: 20112
Joined: 31/08/2016 16:09

#3084 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by DonieBrasco »

Kad njemacki mediji pozivaju na smjenu Šmita onda znas da je zalutao ovdje kao sto jeste.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3085 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

DonieBrasco wrote: 12/11/2021 22:22 Kad njemacki mediji pozivaju na smjenu Šmita onda znas da je zalutao ovdje kao sto jeste.
Problem je od bjezanja i prebacivanja odgovornosti MZ = USA i EU. Oni su garanti (politicki, pravni, ekonomski, vojni itd) jer su garantovali provedbu dejtonskog sporazuma/ugovora. Oni automatski trebaju i moraju da stoje iza ustava Bosne i Hercegovine te da kaznjavaju automatski sve one koji krse ustav i zakone drzave, skidajuci takve sa njihovih radnih mjesta, ekonomsko kaznjavanje i kazne zatvorom za ne postivanje zakona i time rusenje drzave. Medjutim MZ se ponasa kao u Srebrenici kada je trazila od Bosnjaka da se razoruzaju (da bi zaustavili rat izmedju Bosnjaka i Srba) a zauzvrat im je garantovala sigurnost i provedbu dogovora izmedju njih. Kada je MZ razoruzala (danas mozemo slobodno reci na prevaru) Bosnjake onda su ih tako nenaoruzane predale srpskoj vojsci nakon cega se desio genocid. Danas ne sprovodjenjem garancija provedbe ustava BiH MZ ponovo predaje tako razoruzane Bosnjake i sa njima zajedno drzavu Bosnu i Hercegovinu u ruke Srbije i Hrvatske, sto drugim rijecima znaci podjelu drzave BiH i Bosnjaka izmedju njih.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3086 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

UPUTIO PISMO

Ramiz Salkić: Zaustavite sistemsku diskriminaciju i završnu fazu genocida
Godinama u kontinuitetu vlast stimulira i ličnim primjerom svjedoči da su presuđeni ratni zločinci srpski heroji, naveo je Salkić


Fu. M.
prije 1 sat

Ramiz Salkić, potpredsjednik bh. entiteta RS, uputio je pismo Uredu visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (OHR), ambasadorima zemalja članica UO Vijeća za provedbu mira (PIC), Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini i šefu Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini u kojem je pozvao na zaustavljanje sistemske diskriminacije, završne faze genocida i stvaranja etnički čistog srpskog prostora u bh. entitetu RS.

Njegovo pismo prenosimo u cijelosti:

- Pozivam vas da svojim djelovanjem zaustavite provođenje sistemske diskriminacije Bošnjaka i završne faze genocida kroz stvaranja etnički čistog srpskog prostora u dijelu Bosne i Hercegovine koji se nepravedno zove samo po jednom narodu. Predstavnici bosanskih Srba kroz etnički očišćene entitetske organe provode sveopštu diskriminaciju nad Bošnjacima i Hrvatima čime žele realizirati ratni cilj o etnički čistom ekskluzivno srpskom prostoru.

Svjedoci smo teških i, od Dejtona na ovamo, nezapamćenih kršenja Ustava Bosne i Hercegovine, kršenja niza zakona i međunarodnih konvencija, te provođenja očiglednih, svjesnih i opasnih aktivnosti na rušenju ustavno-pravnog sistema zemlje. Te aktivnosti predvodi član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik, Vlada bh. entiteta RS i dio entitetskog parlamenta. Njihovo djelovanje nije pravno sankcionisano, jer su mehanizmi za provođenje zakona već duže vrijeme stavljeni pod djelimičnu kontrolu snaga koje provode aktivnosti na secesiji dijela Bosne i Hercegovine. Za provođenje takvih aktivnosti pokrenuto je formiranje Vojske RS. Ova vojska je presuđena pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu, da je organizovala i počinila jedini genocid u Evropi, poslije Hitlera. Poruke o ponovnom osnivanju takve vojske vraćaju nam u sjećanje najkrvavije slike zločina, silovanja, logora, strijeljanja, masovnih grobnica, genocida. Protjerivanje iz domova, u koje se većina Bošnjaka i Hrvata nije vratila, srpske vlasti su nazvale mirnim preseljenjem.

Etnički čist prostor
Konvencijama o ljudskim pravima definisano je pravo svakoga čovjeka na slobodu i jednakopravnost, bez obzira na vjersku, nacionalnu i rasnu pripadnost. Nažalost, vlasti bh. entiteta RS u kontinuitetu od 2010. godine stvaraju ambijent nepodnošljivih uslova za život i opstanak Bošnjaka u ovom dijelu Bosne i Hercegovine sve sa ciljem stvaranja etnički čistog srpskog prostora. Etnički čist srpski prostor bio je jedan od strateških ciljeva usvojen na sjednici NSRS-a 1992. godine. U cilju ostvarenja ovog cilja vojska bosanskih Srba i dijelovi policije bosanskih Srba počinili su genocid i druge teške ratne zločine. Što su dokazali i presudili međunarodni sudovi u Hagu.

Kroz negiranje Bosne i Hercegovine, identiteta Bošnjaka, a prije svega bosanskog jezika, u kontinuitetu zadnjih 10 godina, vlast u ovom entitetu, ohrabrena nedjelovanjem međunarodne zajednice, stvara čisto pravoslaviziran obrazovni proces, stvarajući osjećaj kod mladih generacija Bošnjaka da ovo nije prostor za njihov život, a sa druge strane kod djece srpske nacionalnosti da je ovo njihov ekskluzivni teritorij.

Godinama u kontinuitetu vlast stimulira i ličnim primjerom svjedoči da su presuđeni ratni zločinci srpski heroji. Tako je NSRS najvišim priznanjem nagradila presuđene ratne zločince za genocid i druge teške ratne zločine. Ratni zločinac, Ratko Mladić, našao je mjesto u udžbeniku historije kao komandant vojske koja je stvarala RS, a ne kao ratni zločinac i komandant vojske koja je počinila genocid. Svo vrijeme stvaranja kulta heroja od ratnih zločinaca u ovom entitetu međunarodna zajednica je nijemo posmatrala, ono što nauka prepoznaje kao provođenje završne faze genocida kroz negiranje zločina, veličanje ratnih zločinaca i negiranje sudskih presuda.

Fizičko ugrožavanje mira
Suprotno odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma i Aneksa VII povratnici su u kontinuitetu izloženi diskriminaciji pri zapošljavanju čime se onemogućava ekonomski opstanak nakon povratka. Danas u svim entitetskim organima, javnim preduzećima i lokalnim zajednicama zaposleno je oko 1% Bošnjaka, a da se dosljedno provodi Dejtonski mirovni sporazum i Ustav bilo bi nas oko 29%.

Obilježavanje 9. januara kao Dana entiteta, uprkos mišljenju Venecijanske komisije i odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine uz blagu reakciju međunarodne zajednice, ohrabrilo je one koji danas prijete miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Toleriranje obilježavanja pravoslavne slave Sveti Sava kao praznika u obrazovanju od strane međunarodne zajednice ohrabruje one koji realizuju jedan od strateških ciljeva o stvaranju etnički čistog srpskog prostora.

Zbog blage ili nikakve reakcije međunarodne zajednice danas umjesto da raspravljamo o uklanjanju posljedica genocida mi svjedočimo nastavku realizacije strateških ratnih ciljeva i borbi da sačuvamo mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini.

Danas kada smo najbliže fizičkom ugrožavanju mira od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma krajnje je vrijeme za odlučnu reakciju međunarodne zajednice protiv onih koji ugrožavaju mir i nastoje dovršiti realizaciju ratnih ciljeva o etnički čistom srpskom pravoslavnom prostoru.

Stanje nepodnošljivih uslova
Ukoliko vaša reakcija bude blaga ili izostane za nekoliko godina ona neće biti ni potrebna kao što nije bila potrebna ni nakon 11. jula 1995. godine, jer je već bio počinjen genocid nad Bošnjacima stanovnicima „sigurne zone“ UN Srebrenica, od strane vojske i dijelova policije pobunjenih bosanskih Srba, pod političkom kontrolom ratnog zločinca Radovana Karadžića i vojnom komandom ratnog zločinca, Ratka Mladića.

Ukoliko se ne zaustavi sistemska diskriminacija, stvaranje ambijenta straha i nepodnošljivih uslova za život i opstanak Bošnjaka i Hrvata kroz oduzimanje prava na rad i adekvatno obrazovanje za deset godina Bošnjaka i Hrvata gotovo da neće ni biti u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.

To će biti između ostalog i rezultat vašeg djelovanje, odnosno nedjelovanja, da se zaustave oni koji su nastavili realizaciju ratnih ciljeva mirnodopskim metodama, pri čemu su ruke žrtava svezane jer nemamo ustavne ni zakonske mehanizme da se suprotstavimo ovim procesima.

Zbog toga ovo obraćanje vama shvatite i kao apel da se ovaj ambijent sistemske diskriminacije, stanja nepodnošljivih uslova za život Bošnjaka i Hrvata u ovom entitetu promijeni, te da svi zajedno krenemo u otklanjanje posljedica koje su nastupile nakon progona, etničkog čiščenja i genocida, a ne da nijemo posmatramo dovršavanje ovog procesa..., stoji između ostalog u pismu potpredsjednika bh. entiteta RS, Ramiza Salkića.

https://avaz.ba/vijesti/bih/696335/rami ... u-genocida
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3087 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novak20 »

Što bi rekli, Christian je već nalegao na rudu.

Očajan spomenik od dijela razbijene ploče sa očajnim tekstom koji je kao nekakvo sjećanje na imena 15 identificiranih ljudi koji su tragično završili život na očajnom mjestu koje će svakako biti prepušteno zaboravu.

Mogli su barem napisati da se osim identificiranih sjećaju i osam neidentificiranih žrtava koje su našli u jami.

Image
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#3088 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Nespin »

Za mene kao građanina Sarajeva sramotan je ovaj spomenik. Sramotno je ponašanje gradonačelnice, kao i ponašanje SDP-a. Ljudi bez karaktera, muda i časti.
Edvin Kanka Ćudić, koordinator Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), udruženja koje se godinama zalagalo za izgradnju spomenika žrtvama ubijenim na Kazanima, ali i koje je putem javne rasprave i medija ukazivalo i na problem teksta koji je inicirala sama gradonačelnica, ali i broja ubijenih, naglašava da “nisu uvaženi prijedlozi civilnog društva”.

Ljudi koji su ubijeni na Kazanima, na spomeniku su predstavljeni kao da su ubijeni u saobraćajnoj nesreći, naglasio je Ćudić

- Tokom podizanja spomenika nije uvažen nijedan prijedlog civilnog društva, osim godine ubistva žrtava koja treba stajati na spomeniku. Da nije bilo UDIK-a, još bi pisalo da je Caco i mrtav ubijao. Što bi tek bio skandal aktuelne vlasti, ali to pokazuje i kako su to sve loše radili. Nisu ni razgovarali sa porodicama žrtvama. Nisu ih pitali šta su njihove želje, šta oni smatraju da je za njih najprikladnije. To je vrijeđanje žrtava. Prethodne vlasti su ovaj ratni zločin uporno ignorisale. Nisu ga se ni doticali, samo su obećavali. Za razliku od njih, aktuelna vlast je nešto uradila, podigla je sama sebi spomenik. Godinama smo inicirali izgradnju spomenika na Kazanima, ali ne sa ovakvom porukom. Ovo što su napravili nije suočavanje sa prošlošću. Posljedice ovog političkog nemara vidjet ćemo u budućnosti, poručio je Ćudić.

Vrijedi napomenuti da, koliko se dalo primijetiti, jučer na Kazanima nije bio prisutan niko od članova porodica ubijenih Sarajlija, što također govori o ovom spomeniku.

- Bilo bi lijepo da je gradonačelnica objasnila kako će se neko sjećati ubijenih na Kazanima ako na samom spomeniku ne piše ko je ubijao te ljude. Na svakom spomeniku, u gradu koji je preživio opsadu, piše ko je ubijao Sarajlije, osim na Kazanima. Tamo se to prešutjelo. Caco ostaje i dalje i heroj i zločinac, tako je Karić odlučila. Spomenikom se grad nije distancirao od zločinaca, nego su ih na ovaj način samo zaštitili. Spomenikom se želi reći da je grad nešto učinio, ali kad se malo više zamislite, onda shvatite da ste prevareni, poručio je Ćudić.
Last edited by Nespin on 16/11/2021 10:02, edited 2 times in total.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#3089 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Project Sejuani »

ako te pitaju wrote: 11/11/2021 22:52 Vidiš.... Ja se nadam da će ovakvih likova, koji se vraćaju, otvaraju firme, biti sve više i više jer će svima, pa i meni bolje.
Imaš čak likove koji su iz Istre došli u Srednju Bosnu i proizvode jahte.
Ja ne bih imao ništa protiv da Svi Bošnjaci, koji su napustili BiH, se vrate i otvore biznise i prenose svoja znanja.
I meni će biti bolje
Tebi neće biti bolje ti ćeš pobjeć za HR ili EU da se žališ kako u Bosni žive talibani. Buuuu eto hin sa vraca al ovaj puta talibani s druge strane brda.
DonieBrasco
Posts: 20112
Joined: 31/08/2016 16:09

#3090 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by DonieBrasco »

Znaci svi su oni za cjelovitu BIH, ali nema veze sto ce biti šest entiteta, 30 kantona. jos nekoliko stotina adminstrativnih oblasti, pa koje ce to finansije da izdrze ? Izborni zakon kako kome odgovora ali prvenstveno gospodarima da budu dozivotno na vlasti ?

:-)
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3091 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

Joe Biden
Image

Bh. akademici pisali predsjedniku Bidenu: Ispravite grešku napravljenu prije 26 godina, RS je kancerogeno tkivo na tlu BiH

BIH16/11/2021 u 16:38 h

Da li će Biden reagovati?/EPA

OSLOBOĐENJE.

Pokušaj međunarodne zajednice da se u Daytonu načini bolan kompromis, u kojem će postojati i Bosna i Hercegovina i Republika Srpska u okviru nje, pokazao se kao potpuni promašaj, navodi se u otvorenom pismu Bosanske akademije nauka i umjetnosti (BANU)

Bosanska akademija nauka i umjetnosti (BANU) "Kulin Ban" uputila je otvoreno pismo američkog predsjedniku Joe Bidenu.

Bh. akademici u otvorenom pismu podsjećaju predsjednika Bidena da će za nekoliko dana biti obilježena 26. godišnjica potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Ističu kako je taj sporazum zaustavio rat u BiH, ali je također u njemu paradržavna tvorevina Republika Srpska nagrađena za strašne zločine.

Pozivaju predsjednika Bidena, koji je ranije itekako znao činjenične stvari koje su se događale u BiH, da ispravi grešku koju je međunarodna zajednica napravila prije 26 godina.

Pismo BANU-a ovim putem prenosimo u cijelosti:

- Predsjedniče USA, najmoćnije zemlje na svijetu, gospodine Biden!

Za nekoliko dana, u nedjelju 21. novembra, bit će 26 godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je zaustavio rat i velika stradanja svih građana Bosne i Hercegovine. Mi smo na tome veoma zahvalni vladi USA.

Nažalost, zbog nesretnih rješenja, ali, prije svega, zbog nesporne činjenice da je jedna paradržavna tvorevina Republika Srpska u Daytonu dobila formu jednog od dva entiteta čime je, u stvari, nagrađena za strašne zločine koje su njene paradržavne institucije vojska i policija počinile na cijelom prostoru pod svojom kontrolom koji su na kraju rezultirali genocidom počinjenim u i oko Srebrenice - Bosna i Hercegovina se danas nalazi pred velikom opasnošću od nestanka, a ni obnavljanje vojnih sukoba nije isključeno.

Velika je greška što se tadašnje vođstvo i miješana delegacija Srbije i tada paradržavne tvorevine Republike Srpske nije dovela u situaciju da im se objasni da nakon svih zločina koji su učinjeni RS nema pravo da postoji. Da je to tada urađeno, danas biste, Predsjedniče Biden, bili svjedoci moderne, prosperitetne i sretne Bosne i Hercegovine, kakva je i bila sve dok nas velikosrpska politika, predvođena Miloševićem, a u ime projekta koji se zove „velika Srbija“, nije sve zavila u crno.

Možemo i da prihvatimo da se u vrijeme pregovora u Daytonu mnogo toga nije znalo o zbivanjima u Bosni i Hercegovini, ali od 1995. godine, kroz sudske procese vođene od strane oba haška suda, svijet je mogao da vidi šta je sve urađeno u ime stvaranja Republike Srpske.

Gotovo kompletan politički i vojni vrh Republike Srpske presuđen je na više od hiljadu godina robije, više njih i na doživotne kazne zatvora za strašne zločine koji su počinjeni: desetine hiljada ubijenih civila nesrpske narodnosti, blizu milion građana nesrpske narodnosti prognanih sa prostora pod kontrolom vojske i policije RS, desetine hiljada silovanih Bošnjakinja, preko 500 masovnih grobnica, uništeni skoro svi vjerski objekti bosanskih muslimana i katolika (534 džamije i preko 170 katoličkih crkvi), brojni logori sa takvim neljudskim uslovima i torturama da bi im i Hitler pozavidio, i, na kraju, genocid u i oko Srebrenice koji je presudio najviši sud na našoj planeti, Internacionalni sud pravde u Haagu 26. februara 2007. godine.

Vaše riječi od prije nekoliko godina su da u Bosni i Hercegovini nije bio građanski rat nego planirani genocid i danas odzvanjaju u ušima bosanskog čovjeka. Tada niste bili Predsjednik najmoćnije zemlje na planeti, ali danas jeste. Danas ste u mogućnosti da popravite najozbiljniju grešku koja se desila u Daytonu, a što je priznao i glavni kreator tog sporazuma Richard Holbrooke: to je instaliranje Republike Srpske kao jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini.

Nikada protagonisti velikosrpske politike koja je dovela do rata nisu odustali od svojih ciljeva upravo zato što je njihova zločinačka politika nagrađena dobijanjem Republike Srpske. Samo su se jedno vrijeme primirili, i to dok je međunarodna zajednica bila snažno prisutna u Bosni i Hercegovini. Danas ta ista politika, predvođena Miloradom Dodikom, velikom zabludom međunarodne zajednice koja ga je i dovela na vlast, prijeti nestanku jedne hiljadugodišnje državne tvorevine.

Ta utakmica odvija se u dva poluvremena, i to najprije, kako Dodik neprekidno ponavlja, samostalna Republika Srpska u okviru Bosne i Hercegovine, što je nepoznata kategorija u sistemu modernih država, a za koju godinu bi se to pretvorilo u zahtjev za nezavisnošću Republike Srpske.

Na jednoj strani imate hiljadugodišnju državu Bosnu, koja se spominje još 948. godine i koja je u srednjem vijeku, u vrijeme kralja Tvrtka I. Kotromanića, bila najmoćnija država na Balkanu, i, na drugoj strani, Republiku Srpsku koja je u Bosni i Hercegovini stvorena silom oružja, protivno tadašnjem ustavnom poretku. Rs je do Dejtonskog sporazuma bila paradržava, a u ime njenog stvaranja počinjeni su najveći zločini na tlu Evrope od završetka Drugog svjetskog rata. Čemu dati prednost - pitanje je sad.

Pokušaj međunarodne zajednice da se u Daytonu načini bolan kompromis, u kojem će postojati i Bosna i Hercegovina i Republika Srpska u okviru nje, pokazao se kao potpuni promašaj. Posebno nakon rušilačke politike Dodika da protivustavno oduzme državi Bosni i Hercegovini njene nadležnosti koje su joj date na osnovu odredbe Ustava Bosne i Hercegovine o dodatnim nadležnostima gotovo da za Bosnu i Hercegovinu nema alternative.

Republika Srpska je kancerogeno tkivo na tlu Bosne i Hercegovine. I zato, ili će kancer uništiti tijelo Bosne i Hercegovine ili će se Bosna i Hercegovina osloboditi tog kancera. Ovako više ne ide. Dodik obezvređuje i negira Bosnu i Hercegovinu kao fantomsku državu, kao grešku međunarodne zajednice, a prava istina je da je prihvatanje postojanja Republike Srpske najveća greška međunarodne zajednice.

Vi imate moć da pomognete Bosni i Hercegovini. Vaši energični govori u protekle tri decenije posvećeni Bosni i Hercegovini u kojima ste jasno prepoznavali krivca odjekivali su cijelom planetom. Sada ste, Predsjedniče USA, u realnoj situaciji da pomognete Bosni i Hercegovini i ispravite historijsku nepravdu.

Sazovite novu međunarodnu konferenciju u USA za Bosnu i Hercegovinu i dajte nam modernu i funkcionalnu državu u kojoj neće biti entitetske podjele i koja će biti posvećena građaninu, a ne pripadniku jednog, drugog ili trećeg naroda. Ako to uradite, historija će vas vječno pamtiti, zaključeno je u otvorenom pismu BANU-a.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... bih-708642
Last edited by Novi_Nick on 16/11/2021 18:10, edited 1 time in total.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3092 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

DonieBrasco wrote: 16/11/2021 16:25 Znaci svi su oni za cjelovitu BIH, ali nema veze sto ce biti šest entiteta, 30 kantona. jos nekoliko stotina adminstrativnih oblasti, pa koje ce to finansije da izdrze ? Izborni zakon kako kome odgovora ali prvenstveno gospodarima da budu dozivotno na vlasti ?

:-)
Da svi su oni teoretski (bar do daljnjeg) za cjelovitu i nezavisnu drzavu Bosnu i Hercegovinu, ali u praksi ne rade nista da kvalitetno isprave greske Ustava i Institucija BiH i kazne one koji su izazvali i izazivaju probleme i raspad BiH kao drzave.

Ako ne mogu pod hitno da rjese pravedno jedan mali problem jedne male BH drzave kako ce rijesiti velike probleme velikih drzava u Evropi i svijetu i zastiti ih od rasturanja i propadanja?

Drugo, ako mi Bosnjaci i proBosanci ne mozemo da pariramo i izadjemo na kraj sa malim drzavama kao sto su Srbija i Hrvatska kako cemo ili kako bi izasli na kraj sa mnogo vecim i jacim drzavama Evrope u slucaju nedaj boze rata ili sabotiranja drzave Bosne i Hercegovine? vrijeme je da odrastemo, da se uozbiljimo, da ne budemo lijeni, da ne budemo invalidi i da pocnemo kako treba da branimo i sebe i svoj narod i svoju drzavu BiH.
saimidin
Posts: 3254
Joined: 20/05/2011 17:53

#3093 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by saimidin »

Nije mi jasno ovo cudjenje, kao sr lobira kod amera ukljucujuci palmera, za svoje interese

A sto mi ne lobiramo, nema od apela I otvorenih pisama nista, treba platiti da dodjes da sjedes licem u lice I kazes sta bi htio, pa biti ce para jos ako prodje

Ovo pisanje poruka u boci je gubljenje vremena I kao I svaka poruka u boci, uglavnom ne dodje gdje je trebalo I na vrijeme


Krajnje je vrijeme da shvatimo da amerikom upravljaju lobisti, vrijednosti (sloboda, demokratija,...) ponekad idu usput, a nekada I ne
User avatar
MuaDib
Posts: 4056
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#3094 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by MuaDib »

Teško je priznati da je bošnjačka politička filozofija dokrajčila bosanskohercegovački politički subjekt na najperfidniji način i postala ekvivalent srpskoj i hrvatskoj antibosanskoj politici. Temeljno nerazumjevanje šta treba da znači multietničko društvo i pluralitet interesa, uz trajno odbacivanje reintegraciju bh društva na temljima ravnopravnosti, uvažavanja i kompromisa dovelo nas je do gubitka podrške međunarodnog faktora. Iz domaninatne politike SDA, iz politike njenih projekata DF, SBB, SBiH ali i djelova tzv. probosanske opozicije jasno se vidi želja za bošnjačkom dominacijom pod krinkom građanštvine, a ne cilj za stvarnim građanskim i demokratskim društvo. Što je savršen antipod antibosasnkoj filozofiji dominantonog srpskog i hrvatskog političkog diskursa u BiH, koja ustrajava na tezi da je Bosna i Hercegovina suprotna interesima srpskog, odnosno hrvatskog naroda. I to je kolo bez kraja i početka sveukupnih političkih odnosa u BiH, koje ne može ni ispravka Daytona, ni novi ustav ni bilo koji zakon promjeniti.To je put do našeg nestanka i samuuništenja, kroz narednih nekoliko decenija.

I voaj apel akademika samo je dokaz da mi nemamo snagu koja nas može izvuči iz ovog stanja. Akademija treba da iznalazi rješenja za stvaranje mostova, a ne kopanje jaraka među narodima Bosne i Hercegovine. A gore pomenuta ubleha od akademije nije ništa drugo do izraz impotentne političke akcije, koja je namjenjena bošnjačkoj publici i samopromociji dokonih akademskih radnika, kojima nije dovoljna satisfakcija ANU BiH.


Nama zaista treba novi politički diskurs, jedan novi projekat stvaranja široke društvene akcije za opstanak BiH kao države, a to se može postići prvo potpunim prihvatanjem institucionalnog okvira kojim trenutno raspolažemo i težnja za ispravljanjem anomalija društva postepeno strpljivo i sa mudrošću da državne organe trebaju prepoznati grđani, kao svoje a ne partijske resurse. Sve ostalo je mlačenje prazne slame i u duhu defetističke filozofije šta bi bilo kad bilo, kad bi imali ovo, onpo vako nako.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3095 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

30. GODIŠNJICA STRADANJA

Kosor: Da su velike sile reagirale u Vukovaru, ne bi se dogodila Srebrenica
Vukovar simbol odbrane, otpora, junaštva, patnje ali pobjede, istakla je

H. J. I.

Jadranka Kosor
Image
Jadranka Kosor
FOTO: ARHIVA

Vukovarsko pitanje važno je za cijelu regiju i velika je odgovornost međunarodne zajednica što nije znala šta se dešava u Vukovaru, rekla je bivša predsjednica vlade Republike Hrvatske Jadranka Kosor.

Kosor ističe da je Vukovar simbol odbrane, otpora, junaštva, patnje ali pobjede. Kako kaže, svaka hrvatska Vlada nastojala je napraviti sve što je mogla za Vukovar, piše Al Jazeera.

Vukovarsko pitanje važno je za cijelu regiju i velika je odgovornost međunarodne zajednica što nije znala šta se dešava u Vukovaru.

- Da su velike sile reagirale u Vukovaru, ne bi se dogodila Srebrenica - zaključila je Kosor.

https://avaz.ba/globus/region/697480/ko ... srebrenica
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#3096 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Challenger_ »

MuaDib wrote: 16/11/2021 23:21 Teško je priznati da je bošnjačka politička filozofija dokrajčila bosanskohercegovački politički subjekt na najperfidniji način i postala ekvivalent srpskoj i hrvatskoj antibosanskoj politici. Temeljno nerazumjevanje šta treba da znači multietničko društvo i pluralitet interesa, uz trajno odbacivanje reintegraciju bh društva na temljima ravnopravnosti, uvažavanja i kompromisa dovelo nas je do gubitka podrške međunarodnog faktora. Iz domaninatne politike SDA, iz politike njenih projekata DF, SBB, SBiH ali i djelova tzv. probosanske opozicije jasno se vidi želja za bošnjačkom dominacijom pod krinkom građanštvine, a ne cilj za stvarnim građanskim i demokratskim društvo. Što je savršen antipod antibosasnkoj filozofiji dominantonog srpskog i hrvatskog političkog diskursa u BiH, koja ustrajava na tezi da je Bosna i Hercegovina suprotna interesima srpskog, odnosno hrvatskog naroda. I to je kolo bez kraja i početka sveukupnih političkih odnosa u BiH, koje ne može ni ispravka Daytona, ni novi ustav ni bilo koji zakon promjeniti.To je put do našeg nestanka i samuuništenja, kroz narednih nekoliko decenija.

I voaj apel akademika samo je dokaz da mi nemamo snagu koja nas može izvuči iz ovog stanja. Akademija treba da iznalazi rješenja za stvaranje mostova, a ne kopanje jaraka među narodima Bosne i Hercegovine. A gore pomenuta ubleha od akademije nije ništa drugo do izraz impotentne političke akcije, koja je namjenjena bošnjačkoj publici i samopromociji dokonih akademskih radnika, kojima nije dovoljna satisfakcija ANU BiH.


Nama zaista treba novi politički diskurs, jedan novi projekat stvaranja široke društvene akcije za opstanak BiH kao države, a to se može postići prvo potpunim prihvatanjem institucionalnog okvira kojim trenutno raspolažemo i težnja za ispravljanjem anomalija društva postepeno strpljivo i sa mudrošću da državne organe trebaju prepoznati grđani, kao svoje a ne partijske resurse. Sve ostalo je mlačenje prazne slame i u duhu defetističke filozofije šta bi bilo kad bilo, kad bi imali ovo, onpo vako nako.
+1

Saglasan od do. Što se tiče novog političkog diskursa on je moguć samo i samo ako se izbjegne novi rat, bio on proxy ili sui generis. Mir je temeljni preduslov novog diskursa a Boga mi i opstanka Bosne i Hercegovine.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3097 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

HADŽIDEDIĆ TVRDI: "Schmidt je došao da direktno podrži Čovića i Dodikovu politiku"
Kaže da je sasvim siguran da će Dodik nastaviti sa svojim namjerama te da je na snazi repriza 1992. godine kada se postepeno zaoštravala situacija


Politika

Univerzitetski profesor Zlatko Hadžidedić
Image

Univerzitetski profesor Zlatko Hadžidedić u emisiji N1 je komentarisao političke aktuelnosti u Bosni i Hercegovini naglašavajući da je visoki predstavnik u našu državu došao da podržava politiku Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH i Dragana Čovića, lidera HDZ-a.

Evropski parlament održat će u utorak, 23. novembra, sjednicu na kojoj će raspravljati o situaciji u Bosni i Hercegovini. Pitali smo Hadžidedića očekuje li nešto konkretno nakon ove sjednice.

“Teško je očekivati, sasvim sigurno će biti drugačijih glasova unutar Evropskog parlamenta nego što dolaze uobičajeno od administracije iz Brisela. Administracija u Briselu zapravo pokazuje da nema namjeru ništa poduzimati povodom rušenja ustavnog poretka unutar BiH i da zapravo podržava takav proces. S druge strane, predstavnici pojedinih stranaka (zeleni, SPD i liberali) u Evropskom parlamentu se tome suprotstavljaju i pokušat će pokrenuti evropsku administraciju da nešto učini, ali sam skeptičan da Evropski parlament može mnogo učiniti s obzirom na to da Evropska unija u najvećoj mogućoj mjeri zavisi od te briselske administracije koja mu može dozvoliti da kaže koju riječ, ali je ona ta koja obavlja izvršne poslove i ona je ta koja će ili neće djelovati na ovom području”, kazao je Hadžidedić.

“Sankcije su varka”

Govoreći o sankcijama koje su u posljednje vrijeme sve aktuelnija tema, Hadžidedić smatra da one ne znače mnogo naglašavajući da je to jedna velika varka.


“Mislim čak i kada bi se jednoglasno uvele sankcije, one neće imati stvarnu težinu i neće nikoga onemogućiti u pokušajima rušenja ustavnog poretka. To su previše krupne stvari koje su započete da bi se jednostavno obustavile zbog sankcija koje se pojedincima nametnu. Možda bi se sankcije EU donekle osjetile, ali vjerujem da bi Milorad Dodik pronašao način da putuje u Hrvatsku, Mađarsku i sl. Evropska desnica stoji iza toga što radi Dodik, a tome je bliska i briselska administracija i zapravo samo imamo ove nekadašnje prolijeve partije koje se tome pokušavaju suprotstaviti. Nakon najava sankcija ja bih se upitao da li Njemačka bilo šta otvoreno zagovara, ona je poslala ovdje i Christiana Scmidta da ništa ne radi, pa on ništa ne radi. Njemačka je samo shvatila da se prevelika prašina podigla pa pokušava to malo ublažiti, a inače mislim da je ova zemlja pod vladom Angele Merkel bila jako bliska ovim desnim krugovima u Evropi. A u zemlje koje nisu za sankcije spadaju sigurno Poljska, Slovenija, Mađarska, Hrvatska i mislim da je to sasvim dovoljno da se zaustavi bilo kakva inicijativa”, pojasnio je.

Istakao je da je Evropska unija ključni faktor koji zagovara rušenje Bosne i Hercegovine.

“I samim time uništavanje čitavog ustavnog poretka koje vrši trenutno Milorad Dodik. To je samo nastavak neke aktivnosti koja već 30 godina zagovaraju snage koje su u suštini okupljene oko Brisela koji uvijek igra najmanje dvostruku igru. Ne mogu shvatiti kako smo mi i dalje naivni i vjerujemo u jednu lijepu riječ koju nam kaže Evropska unija koja je nosilac nečega što je nastalo u Lisabonu 1992. godine, a to je oduzimanje suvereniteta BiH i njegovog prenošenja na nekakvu trojicu plemenskih poglavica i do dana današnjeg taj sistem nam je ostao tu i uspostavila ga je EU”, dodao je Hadžidedić.

Šta su rješenja?

Rješenje svega ovoga je, smatra, da se u SAD-u ispolje jače inicijative.

“Što također nije velika vjerovatnoća jer i SAD imaju svojih problema i mi im sasvim sigurno nismo u centru, ali prije svega rješenje je da mi vratimo suverenitet građanima BiH jer to pripada nama, a ne njima trojici. Da se njih trojica u naše ime dogovaraju o svemu pa tako i da se zemlja raspadne, a mi opet tu ništa ne poduzmemo. Potrebne su nam demonstracije, potrebno nam je da organizujemo referendum, da vratimo suverenitet građanima i da se konačno skinemo s modela trojice poglavica. Nad građanima je izvršena lobotomija, misle da su usamljeni i da se ništa ne može dogoditi ni promijeniti”, naveo je Hadžidedić.


Kaže da je sasvim siguran da će Dodik nastaviti sa svojim namjerama te da je na snazi repriza 1992. godine kada se postepeno zaoštravala situacija.

“Sve što se onda dešavalo za vrijeme Radovana Karadžića danas ponavlja Milorad Dodik. Sve što je radio Alija Izetbegović, sada radi Bakir Izetbegović. Stvara se jedna kapitulantska atmosfera - samo da rata ne bude, a onda ga na kraju ili bude ili izgubimo državu i bez nje. Mi smo pola države u institucionalnom smislu izgubili u Dejtonu, ostaje još i druga polovina. Nema se šta više kapitulirati i nema se kuda ići i popuštati pred Dodikom. Dodik se mora zaustaviti. I njega prije svega treba zaustaviti domaće Tužilaštvo i visoki predstavnik, oni imaju ta ovlaštenja. Također, jači dio EU i Brisela stoji iza Dodika i imaju za cilj da BiH podijele i zaokruže veliku Srbiju, Hrvatsku, Albaniju, Bugarsku”, mišljenja je Hadžidedić.

O Schmidtovoj ulozi u BiH


Posebno je naglasio da je Schmidt došao u BiH da pomogne Dodikovoj politici.

“Možemo mi tražiti dokaze za ovo, ali on je pokazao da ne namjerava ništa poduzeti protiv Dodika i druga stvar, on je nosilac visokog ordena Ante Starčevića Republike Hrvatske koja mu je to dodijelila za usluge koje je davao u razvijanju njihove velikohrvatske politike. Dakle, on je došao tu direktno da pomaže Dragana Čovića, on je taj. S druge strane, da li pomaže Dodiku, vidi se da to radi čim je rekao da je bonske ovlasti stavio u ladicu.

Također je na početku govorio da treba Izborni zakon mijenjati onako kako hoće Čović i tek kad su ga malo pritisle SAD, promijenio je svoje izjave, međutim, on je namjerava ništa učiniti. On je došao tu da ništa ne učini”, poručio je Hadžidedić.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/22 ... itiku.html



-----------------------------------------------------------------------------------
Svi dogadjaji od 1992 g. pa do danas pokazuju da su profesorove analize i zakljuci za sada ispravni. Nobelova nagrada desnice iz Evrope odnosno svedske Peteru Handke za negiranje genocida u Srebrenici i BiH, izmedju ostalog, to pokazuju i dokazuju. EU izmedju ostalog vodi dvostruku a mozda i visestruku politiku prema BiH i u odnosu na Srbiju i Hrvatsku. Ko se ne slaze sa ovim tekstom iznad neka dokaze suprotno!
DonieBrasco
Posts: 20112
Joined: 31/08/2016 16:09

#3098 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by DonieBrasco »

Nikad Dodik i Covic ovo nece usvojiti, NIKAD oni svojataju imovinu BiH a ne da je zastite iako zive u istoj drzavi.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3099 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

AKADEMIK DURAKOVIĆ UTVRDIO "DIJAGNOZU" I ODREDIO "TERAPIJU": “BiH je u ozbiljnoj opasnosti, sankcije su potrebne, ali trajno rješenje je...”

Politike susjednih zemalja koje su izvršile agresiju (Srbija i Hrvatska) ostale su i danas dosljedne nasrtajima na suverenitet BiH i teritorijalnim pretenzijama prema BiH, pri čemu međunarodna zajednica ne preduzima nikakve mjere da bi osujetila te pretenzije, potkopavanje integriteta i suvereniteta zemlje.


Politika

dr. Esad Duraković

Image

BiH je u dubokoj krizi, rekao bih - u ozbiljnoj opasnosti. Treba utvrditi “dijagnozu” da bi se odredila “terapija”, ističe za Oslobođenje akademik prof. dr. Esad Duraković.

Dijagnoza je, prema njegovim riječima, sljedeća:

- BiH je nakaradno konstruirana u Daytonu. Tu je napravljen mirovni sporazum s ciljem da se zaustavi rat, a ne da se napravi funkcionalna država. Apsolutizirani su kriteriji nacionalnog na račun građanskog. Sporazumom je legalizirana agresija. Dakle, danas imamo zamrznuto stanje rata s obećanjem da će se taj sporazum dograđivati, a već 30 godina se ne dograđuje i zato se ova zemlja zlopati. Politike susjednih zemalja koje su izvršile agresiju (Srbija i Hrvatska) ostale su i danas dosljedne nasrtajima na suverenitet BiH i teritorijalnim pretenzijama prema BiH, pri čemu međunarodna zajednica ne preduzima nikakve mjere da bi osujetila te pretenzije, potkopavanje integriteta i suvereniteta zemlje. Te dvije susjedne zemlje samo verbaliziraju priznavanje BiH, jer unutar nje imaju svoje “izvođače radova”, rušitelje BiH.

Imajući u vidu ove činjenice, “terapija” se, ističe akademik Duraković, nameće sama od sebe.

- “Izvođače radova” u BiH treba sankcionirati, nesumnjivo, ali vidjeli smo da poslije takvih destruktivaca u pravilu dolaze još gori, opasniji po BiH. Zato je ispravno, trajno rješenje samo u tome da međunarodna zajednica prijetnjom efektnim sankcijama onemogući susjedne zemlje da se miješaju u unutrašnje stvari BiH preko svojih “političkih ekspozitura” u njoj.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/22 ... je_je.html
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3100 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

NEDIM ADEMOVIĆ, EKSPERT ZA USTAVNO PRAVO: "Bosna i Hercegovina je napadnuta, secesija je u toku, Milorad Dodik je pripremao ovaj napad..."
No kad je u pitanju uloga međunarodne zajednice, Ademović ističe svoje očekivanje da će se oni fokusirati na poraz SNSD-a na narednim izborima.

Politika

Image

Nedim Ademović, advokat i ekspert za ustavno pravo, naveo je u razgovoru za N1 "da je BiH napadnuta i da je secesija u toku", te da je "Milorad Dodik sa širom grupom ljudi pripremao ovaj napad."

Otkrio je i da li očekuje da se Dodik uskoro nađe pred Tužilaštvom BiH, ali je naglasio i stav da će se "međunarodna zajednica svim snagama fokusirati na to da SNSD izgubi na narednim izborima."

"Mi danas državnost malo osjetimo. Nju napadaju. Ona bi trebala biti neupitna. Historija nam jeste burna, ali i ovo su burna vremena. Danas u toku imamo secesiju koja se dešava od RS-a, a koju tehnički provodi Milorad Dodik, koji pokušava da se, bez najave te secesije, i uz negiranje bilo kakvog izdvajanja – izdvoji iz pravnog sistema BiH", objašnjava Nedim Ademović.

“BiH je napadnuta, samo što mi ne osjetimo to na takav način, jer se svi nadaju da će se ova kriza riješiti na diplomatskom planu. Činjenica je da je secesija u toku. Mi još uvijek ne znamo da li zvanična vlast u državi ovo vidi kao napad, ali Tužilaštvo BiH je trebalo davno reagovati. Nereagovanje institucija, primjerice Tužilaštva BiH, je posljedica dejtonske BiH – slabosti državnih institucija, koje i u ovom slučaju potvrđuje da one ovise od personalnih rješenja i da se oslanjamo na vanjske faktore, umjesto na našu vlast i čekamo da nam neko riješi problem, dok nam, očigledno, napadaju državu”, govori pravni ekspert.

"Dodik je sa širom grupom ljudi pripremao ovaj napad. Smatram da je SNSD korištena kao organizacija preko koje su vršene kriminalne radnje. Jedna grupa tužilaca u Tužilaštvu BiH nije bez razloga na samom početku tražila da se formira predmet u Tužilaštvu BiH, jer postoji osnov sumnje da se izvršilo jedno ili više kriminalnih djela. Oni preko institucija RS-a trenutno sprovode proces secesije, izdvajanja iz pravnog sistema BiH, jer negiraju suverene ovlasti države koje treba da se prostiru na njenom cijelom teritoriju”, pojasnio je Ademović.


Na pitanje da li Dodika možemo očekivati pred Tužilaštvom BiH, kaže da ako postoji osnov sumnje, morat će do toga doći. Naglasio je i svoj stav da osnov sumnje zapravo postoji.

“Da li će to biti zbog saslušanja ili određivanja težih mjera, to ćemo vidjeti. U svakom slučaju, secesija je već počela. Sad je više pitanje kontinuiteta, jer imamo nove najave NSRS-a da će donijeti nove akte kojima će negirati nove zakone BiH i kojima će se oteti nasilnim putem nadležnosti koje pripadaju državi”, govori Ademović.

"Dejtonska BiH je napravljena tako da u institucijama, ukoliko jedna grupa želi, može u potpunosti ugasiti svjetlo, što je nedopustivo u savremenim zemljama u 21. vijeku”, rekao je dodajući i da su građani BiH uveliko odgovorni za ovu situaciju.

No, kad je u pitanju uloga međunarodne zajednice, Ademović ističe svoje očekivanje da će se oni fokusirati na poraz SNSD-a na narednim izborima.

“Moje mišljenje je da će se međunarodna zajednica svim snagama fokusirati da SNSD izgubi na izborima, kako bi se u političkom smislu Milorad Dodik i ova grupa ljudi izolovali. Tek onda će se moći krenuti u pravnu bitku protiv ove grupe ljudi koji atakuju na državu BiH. U onom momentu kad javni dužnosnici prestaju biti javni dužnosnici – tužioci kreću sa svojim optužnicama, gledali smo to u više scenarija”, kazao je Ademović u razgovoru za N1 televiziju.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/22 ... napad.html
Locked