Danasnji "feminizam"
-
hladan.preminger
- Posts: 4455
- Joined: 24/02/2011 12:06
#3076 Re: Danasnji "feminizam"
Meri je bila vrhunnska naucnica za razliku od mili. Mozda je to razlog. De bar procitaj te tekstove koje na stereš ko veš ovdje.
- MarlboroGold
- Posts: 22912
- Joined: 24/06/2013 17:14
- Location: Chaos Sanctuary
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#3078 Re: Danasnji "feminizam"
Prva demokratski izabrana predsjednica Islanda koja je tu funkciju obavljala 16 godina, od 1980. do 1996; samohrana majka, koja je u 41. godini života usvojila dijete, i bila prva žena bez partnera na Islandu kojoj je to uspjelo; preživjela je rak dojke i jednostruku mastektomiju. Njen moto je bio "nikada ne iznevjerimo žene". Bila je dio antimilitarističkog pokreta koji se protivio ulasku Islanda u NATO, i u sklopu kojeg su ljudi 60-tih i 70-tih godina 20. vijeka znali pješačiti 50 km od Reykjavika do Keflavika vičući "Island van NATO-a!".
Anegdota kaže da je tokom jedne predizborne kampanje jedan od njenih protivnika aludirao da ona ne može biti predsjednica jer je "polovična žena" (zbog toga što nije imala jednu dojku). Nakon što je osvojila izbore, Vigdís mu je odgovorila "Ne namjeravam dojiti islandsku naciju, nego je voditi."
(M. Durkalić)

Anegdota kaže da je tokom jedne predizborne kampanje jedan od njenih protivnika aludirao da ona ne može biti predsjednica jer je "polovična žena" (zbog toga što nije imala jednu dojku). Nakon što je osvojila izbore, Vigdís mu je odgovorila "Ne namjeravam dojiti islandsku naciju, nego je voditi."
(M. Durkalić)

- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
- triconja
- Posts: 16211
- Joined: 29/04/2012 07:04
#3080 Re: Danasnji "feminizam"
Vidis kolika su ljudi govna, ni ideologiju ne mogu voditi a da ne pokusaju omastit brk. Jebo ti to, ideologije i vjere isto sranje, za sve moras imat upustvo (i punit necije dzepove)Bloo wrote:projekt #zeneBiH će biti proširen - biće knjiga!
https://www.facebook.com/zenebihknjiga/?ref=br_rs
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#3081 Re: Danasnji "feminizam"
Poboljsajmo polozaj zena u BiH sa sto vise lajkova!Bloo wrote:projekt #zeneBiH će biti proširen - biće knjiga!
https://www.facebook.com/zenebihknjiga/?ref=br_rs
Daj mi peglu da se ranim....
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#3082 Re: Danasnji "feminizam"
Rado...seln wrote:Poboljsajmo polozaj zena u BiH sa sto vise lajkova!Bloo wrote:projekt #zeneBiH će biti proširen - biće knjiga!
https://www.facebook.com/zenebihknjiga/?ref=br_rs
Daj mi peglu da se ranim....

- wewa
- Posts: 14767
- Joined: 27/05/2010 15:20
- Location: djah na brdu, djah u ravnici
#3083 Re: Danasnji "feminizam"
wow, svaka cast, kapa do poda!Bloo wrote:Prva demokratski izabrana predsjednica Islanda koja je tu funkciju obavljala 16 godina, od 1980. do 1996; samohrana majka, koja je u 41. godini života usvojila dijete, i bila prva žena bez partnera na Islandu kojoj je to uspjelo; preživjela je rak dojke i jednostruku mastektomiju. Njen moto je bio "nikada ne iznevjerimo žene". Bila je dio antimilitarističkog pokreta koji se protivio ulasku Islanda u NATO, i u sklopu kojeg su ljudi 60-tih i 70-tih godina 20. vijeka znali pješačiti 50 km od Reykjavika do Keflavika vičući "Island van NATO-a!".
Anegdota kaže da je tokom jedne predizborne kampanje jedan od njenih protivnika aludirao da ona ne može biti predsjednica jer je "polovična žena" (zbog toga što nije imala jednu dojku). Nakon što je osvojila izbore, Vigdís mu je odgovorila "Ne namjeravam dojiti islandsku naciju, nego je voditi."
(M. Durkalić)
- AleksoMKD
- Posts: 8157
- Joined: 01/03/2012 15:03
- Location: Tamo gdje vjecno sunce sja
#3084 Re: Danasnji "feminizam"
Bloo wrote:Prva demokratski izabrana predsjednica Islanda koja je tu funkciju obavljala 16 godina, od 1980. do 1996; samohrana majka, koja je u 41. godini života usvojila dijete, i bila prva žena bez partnera na Islandu kojoj je to uspjelo; preživjela je rak dojke i jednostruku mastektomiju. Njen moto je bio "nikada ne iznevjerimo žene". Bila je dio antimilitarističkog pokreta koji se protivio ulasku Islanda u NATO, i u sklopu kojeg su ljudi 60-tih i 70-tih godina 20. vijeka znali pješačiti 50 km od Reykjavika do Keflavika vičući "Island van NATO-a!".
Anegdota kaže da je tokom jedne predizborne kampanje jedan od njenih protivnika aludirao da ona ne može biti predsjednica jer je "polovična žena" (zbog toga što nije imala jednu dojku). Nakon što je osvojila izbore, Vigdís mu je odgovorila "Ne namjeravam dojiti islandsku naciju, nego je voditi."
(M. Durkalić)
- Truba
- Posts: 93828
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#3085 Re: Danasnji "feminizam"
ima li boljeg poštovanja žene od ovog videa
žena do grla zakopčana
stvarno zna pjevati
publika u transu
mnogi plaču
u japanu bi morala mrtvo pile na glavu staviti
u koreji u tangicama
na tajlandu bi morala imati nešto među nogama
da ne idemo u slavenske zemlje
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#3086 Re: Danasnji "feminizam"
Kod nas kada se najavi moguća kandidatura Željke Cvijanović ili Sebije Izetbegović, odmah krenu pljuvanja i zgražavanja...
- Truba
- Posts: 93828
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#3087 Re: Danasnji "feminizam"
e jesi naveo spesimene pardon spesiwomene
još i imam simpatija prema sebiji
još i imam simpatija prema sebiji
- triconja
- Posts: 16211
- Joined: 29/04/2012 07:04
#3088 Re: Danasnji "feminizam"
Jaro da pobijedi zenska ovdje kod naske bilo bi na svim grobljima energije za izvoz od pustog okretanja predaka balkanskih (brdjanskih) genaarzuhal wrote:Kod nas kada se najavi moguća kandidatura Željke Cvijanović ili Sebije Izetbegović, odmah krenu pljuvanja i zgražavanja...
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#3089 Re: Danasnji "feminizam"
Šta je bolan, sram te bilo...Black swan wrote:e jesi naveo spesimene pardon spesiwomene
još i imam simpatija prema sebiji
Evo ima i Ljubinka (fakat Ljubinka), nju sam zaboravio, šejm on mi, djevojka iz Zvornika što se kandidovala za članicu Predsjedništva BiH iz RS-a, harmoniku još zna svirat.
-
omar little
- Posts: 17390
- Joined: 14/03/2008 21:14
#3090 Re: Danasnji "feminizam"
znaci, albert je, zapravo, sovinisticki smrad i govnar koji nije nesto narocito pametan, sve je to zapravo njegova zena formulirala i osmislila a on samo pokupio lovorike. pa jebemti 
srbi dominiraju, bato moj. izmislili struju i postavili temelje moderne fizike i teorije svemira. plus obranili kosovo i europu od horde balija.
srbi dominiraju, bato moj. izmislili struju i postavili temelje moderne fizike i teorije svemira. plus obranili kosovo i europu od horde balija.
- Truba
- Posts: 93828
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#3091 Re: Danasnji "feminizam"
aleksandra pandurević
binkica čudić
anal prlić
e to su već boli primjerci
za jednu od njih bih mogao dati glas
binkica čudić
anal prlić
e to su već boli primjerci
za jednu od njih bih mogao dati glas
- wewa
- Posts: 14767
- Joined: 27/05/2010 15:20
- Location: djah na brdu, djah u ravnici
#3092 Re: Danasnji "feminizam"
http://lolamagazin.com/2018/04/15/neka- ... -muskarac/
orodično nasilje jedan je od gorućih problema našeg društva.
Redakcija
Izvor: Anja Stanišić Bokić - noizz.rs
Foto: Unsplash.com
Za samo prva tri meseca 2018. godine čak 10 žena u Srbiji ubili su partneri. Onih sa teškim povredama ne zna se ni broj, a malo koga i zanima. Osim kada su poznate, onda ih razvlače do najsitnijih detalja po medijima.
Ali čak i tada – umesto da postoji solidarnost sa osobom koja trpi nasilje, komentari koji se najčešće mogu pročitati jesu: “Sama je tražila!”, “Koji joj je to po redu!”, “Niko ne bije bez razloga!”, “E njoj nijedan ne valja!”.
Ako ne verujete meni, verovaćete, nadam se, svojim očima.







Ovo je tek 7 komentara, a samo danas takvih istih ima na hiljade. Da zlo bude veće – većinu ovih komentara napisale su žene.
Iste one žene koje bi sutra mogle da se nađu sa druge strane pesnice, da osete kako je to kada neko misli da “zaslužuješ” batine… Ako progovore, svaka od njih će samo biti “žena koja je vikala nasilnik” – niko ih neće shvatiti ozbiljno, baš zato što na svaki slučaj reagujemo ovako, a posebno kada je u pitanju osoba koju mislimo da znamo, jer smo o njoj čitali u novinama i ne sviđa nam se njen životni stil.
Namerno u ovom tekstu ne pominjem nijedno ime – znate sasvim sigurno koji slučaj je inspirisao nastanak ovog teksta, ali to ime svakako nije bitno. Jer ne sude njoj u komentarima zato što je ona ta, imenom i prezimenom. Sude joj jer je žena koja se usudila da sama pravi svoje životne izbore, makar se nikom drugom ne dopadali, pa makar oni bili i pogrešni.
Njoj, konkretno, zameraju muškarce iz prošlosti, pa smatraju da je zaslužila batine jer se udala više puta. Onima koje se nisu udavale nijednom zameraju što se nisu udale, jer “mora da im nešto fali kad ih niko neće”. Onima koje imaju decu sa različitim muškarcima (kao što je ovde slučaj), zameraju to. A tek one koje nemaju decu – šta s njima nije u redu?!
Ruku na srce, bilo je i komentara da niko nikada ne zaslužuje batine (bez da se u nastavku nalazi ono čuveno ALI…). Malo, ali ih je bilo. I bilo je onih koji osuđuju nasilnika, jedino što se baš često nekako provuče neko opravdanje, kako je nasilje koje je ona trpela njena krivica – trebalo je da bira bolje.
Ako ćemo da se okrenemo ediciji “Dživdžan zbori”, reći ćemo: “Da čovek zna gde će pasti, on bi tu seo”. Treba li u životu uvek da krećemo od pretpostavke da je neko zao, loš, nasilnik, zato što smo imali loše iskustvo u prošlosti? Osim toga, šta ako on nije ni na koji način pokazao da je nasilan sve do tog trenutka kada je podigao ruku na nju?
Ne znate činjenice, a i da znate, one ne menjaju poentu. A to je:
U porodičnom nasilju ne postoji ALI. Ne postoji nikakvo opravdanje za nasilje. Nikada nije krivica osobe koja je žrtva nasilja. Ako mislite drugačije – grešite! Ako tučeš ženu – nisi muškarac. Nisi ništa. Ako opravdavaš nasilje – nisi čovek. Nisi ništa.
I za kraj – mislila sam da se u životu neće desiti da pri zdravoj pameti citiram Vedranu Rudan, ali evo, došao je i taj dan. Jer, ovaj citat je i te kako prikladan situaciji u kojoj se nalazimo (ne danas, jer sve to traje oduvek i trajaće zauvek, posebno ako mi budemo potpaljivale tu vatru otrovnim komentarima), pa nek se ko god hoće nađe uvređenim neprikladnim rečnikom:
“Žena je kurva kad na njegovom pogrebu glasno plače, žena je kurva kad na njegovom pogrebu tiho plače, žena je kurva kad na njegovom pogrebu ne plače, on je umro zato što mu je žena kurva.”
Ostatak ovog veoma oštrog i otrežnjujućeg teksta možete pročitati na sajtu Rudanove. Dug je, ali vredi. Možda prepoznamo sve one žene oko nas koje su nazivali tim pogrdnim imenom, a možda prepoznamo i sebe.
orodično nasilje jedan je od gorućih problema našeg društva.
Redakcija
Izvor: Anja Stanišić Bokić - noizz.rs
Foto: Unsplash.com
Za samo prva tri meseca 2018. godine čak 10 žena u Srbiji ubili su partneri. Onih sa teškim povredama ne zna se ni broj, a malo koga i zanima. Osim kada su poznate, onda ih razvlače do najsitnijih detalja po medijima.
Ali čak i tada – umesto da postoji solidarnost sa osobom koja trpi nasilje, komentari koji se najčešće mogu pročitati jesu: “Sama je tražila!”, “Koji joj je to po redu!”, “Niko ne bije bez razloga!”, “E njoj nijedan ne valja!”.
Ako ne verujete meni, verovaćete, nadam se, svojim očima.







Ovo je tek 7 komentara, a samo danas takvih istih ima na hiljade. Da zlo bude veće – većinu ovih komentara napisale su žene.
Iste one žene koje bi sutra mogle da se nađu sa druge strane pesnice, da osete kako je to kada neko misli da “zaslužuješ” batine… Ako progovore, svaka od njih će samo biti “žena koja je vikala nasilnik” – niko ih neće shvatiti ozbiljno, baš zato što na svaki slučaj reagujemo ovako, a posebno kada je u pitanju osoba koju mislimo da znamo, jer smo o njoj čitali u novinama i ne sviđa nam se njen životni stil.
Namerno u ovom tekstu ne pominjem nijedno ime – znate sasvim sigurno koji slučaj je inspirisao nastanak ovog teksta, ali to ime svakako nije bitno. Jer ne sude njoj u komentarima zato što je ona ta, imenom i prezimenom. Sude joj jer je žena koja se usudila da sama pravi svoje životne izbore, makar se nikom drugom ne dopadali, pa makar oni bili i pogrešni.
Njoj, konkretno, zameraju muškarce iz prošlosti, pa smatraju da je zaslužila batine jer se udala više puta. Onima koje se nisu udavale nijednom zameraju što se nisu udale, jer “mora da im nešto fali kad ih niko neće”. Onima koje imaju decu sa različitim muškarcima (kao što je ovde slučaj), zameraju to. A tek one koje nemaju decu – šta s njima nije u redu?!
Ruku na srce, bilo je i komentara da niko nikada ne zaslužuje batine (bez da se u nastavku nalazi ono čuveno ALI…). Malo, ali ih je bilo. I bilo je onih koji osuđuju nasilnika, jedino što se baš često nekako provuče neko opravdanje, kako je nasilje koje je ona trpela njena krivica – trebalo je da bira bolje.
Ako ćemo da se okrenemo ediciji “Dživdžan zbori”, reći ćemo: “Da čovek zna gde će pasti, on bi tu seo”. Treba li u životu uvek da krećemo od pretpostavke da je neko zao, loš, nasilnik, zato što smo imali loše iskustvo u prošlosti? Osim toga, šta ako on nije ni na koji način pokazao da je nasilan sve do tog trenutka kada je podigao ruku na nju?
Ne znate činjenice, a i da znate, one ne menjaju poentu. A to je:
U porodičnom nasilju ne postoji ALI. Ne postoji nikakvo opravdanje za nasilje. Nikada nije krivica osobe koja je žrtva nasilja. Ako mislite drugačije – grešite! Ako tučeš ženu – nisi muškarac. Nisi ništa. Ako opravdavaš nasilje – nisi čovek. Nisi ništa.
I za kraj – mislila sam da se u životu neće desiti da pri zdravoj pameti citiram Vedranu Rudan, ali evo, došao je i taj dan. Jer, ovaj citat je i te kako prikladan situaciji u kojoj se nalazimo (ne danas, jer sve to traje oduvek i trajaće zauvek, posebno ako mi budemo potpaljivale tu vatru otrovnim komentarima), pa nek se ko god hoće nađe uvređenim neprikladnim rečnikom:
“Žena je kurva kad na njegovom pogrebu glasno plače, žena je kurva kad na njegovom pogrebu tiho plače, žena je kurva kad na njegovom pogrebu ne plače, on je umro zato što mu je žena kurva.”
Ostatak ovog veoma oštrog i otrežnjujućeg teksta možete pročitati na sajtu Rudanove. Dug je, ali vredi. Možda prepoznamo sve one žene oko nas koje su nazivali tim pogrdnim imenom, a možda prepoznamo i sebe.
- Matzan
- Posts: 7049
- Joined: 16/01/2015 13:25
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#3094 Re: Danasnji "feminizam"
wewa wrote:http://lolamagazin.com/2018/04/15/neka- ... -muskarac/
orodično nasilje jedan je od gorućih problema našeg društva.
Redakcija
Izvor: Anja Stanišić Bokić - noizz.rs
Foto: Unsplash.com
Za samo prva tri meseca 2018. godine čak 10 žena u Srbiji ubili su partneri. Onih sa teškim povredama ne zna se ni broj, a malo koga i zanima. Osim kada su poznate, onda ih razvlače do najsitnijih detalja po medijima.
.
Hvala po drugi put danas za interesantno štivo.
Hrvatska je unatoč svom busanju u prsa kao promotora evropskih vrijednosti na ovim prostorima takođe u problemima zbog nasilja u porodici (užasavajući brojevi), te će usvajanjem i ratificiranjem Istanbulske deklaracije morati čak i da izmijeni svoj krivični zakon (koji je užasan za žrtvu - i onoga ko podnese prijavu - ako naravno preživi zlostavljanje=.
Nadam se da će se uskoro i u glavama ljudi nešto promijeniti.
- annoy
- Posts: 4645
- Joined: 09/01/2014 02:52
#3095 Re: Danasnji "feminizam"
Sto ce se tocno mijenjati u hrvatskim zakonima zbog IK?
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#3096 Re: Danasnji "feminizam"
Hoćeš da sažmem ili ćeš duži traktatannoy wrote:Sto ce se tocno mijenjati u hrvatskim zakonima zbog IK?
- annoy
- Posts: 4645
- Joined: 09/01/2014 02:52
#3097 Re: Danasnji "feminizam"
Zanima me, zato sto pratim dugo raspravu o tome i ne mogu naci podatak sto se tocno u zakonima mijenja.Bloo wrote:Hoćeš da sažmem ili ćeš duži traktatannoy wrote:Sto ce se tocno mijenjati u hrvatskim zakonima zbog IK??
Nekako mi ostalo u sjecanju nesto sto ima veze s dolaskom policije, al nisam sigurna, zanima me tocno sto, koji clanci itd.
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#3098 Re: Danasnji "feminizam"
Dok nađem šta sam napisala na drugoj temiannoy wrote:Zanima me, zato sto pratim dugo raspravu o tome i ne mogu naci podatak sto se tocno u zakonima mijenja.Bloo wrote:Hoćeš da sažmem ili ćeš duži traktatannoy wrote:Sto ce se tocno mijenjati u hrvatskim zakonima zbog IK??
Nekako mi ostalo u sjecanju nesto sto ima veze s dolaskom policije, al nisam sigurna, zanima me tocno sto, koji clanci itd.
Također (jutarnji.hr - Dubravka Šimonović):Svrha IK je da je donijela međunarodnu definiciju nasilja u porodici -” označava sva djela tjelesnog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja koja se događaju u porodici ili kućanstvu ili između bivših ili sadašnjih bračnih drugova ili partnera, neovisno o tome dijeli li počinitelj ili je dijelio isto prebivalište sa žrtvom. Hrvatska nema kvalitetne zakone i proceduru u slučajevima nasilja - prošle godine ubijeno 20 žena, a prijavljeno preko 12.000 slučajeva nasilja u porodici.
Hrvatskoj se samo 10 % goni kazneno - dakle samo one koji ubiju. U ostalih 90 posto slučajeva prekršajno se prijavljuje i zlostavljač i žrtva.
Skandal je bio prošle godine kada je supruga župana Tomaševića povukla na kraju prijavu za nasilje u porodici, a ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić je na to rekla da je 'tako to u brakovima'.
IC na nov način uređuje kaznena djela kao što su silovanje, uhođenje i seksualno uznemiravanje, zaštitu žrtava kroz odredbe o skloništima i zaštitnim mjerama, procjenu rizika i oduzimanje oružja, sadrži odredbu da se progon počinitelja nasilja može nastaviti i kada žrtva povuče prijavu protiv nasilnika, kao i mnoge druge odredbe koje su na različit način ugrađene u razne zakone RH, ali su nepovezane i neusklađene te se ne provode kako bi trebalo, a usto za pravne i ostale stručnjake nema sustavne edukacije u tom području. Navedeno rezultira problemima kao što su tzv. dvostruko uhićenje u slučajevima obiteljskog nasilja, u kojima se uhićuje i privodi i (najčešće žena) žrtva nasilja jer je “uvrijedila” nasilnika, pa je i ona kategorizirana kao nasilnica. U RH se više od 90 posto slučajeva obiteljskog nasilja tretira kao prekršajno djelo, a samo 10 posto kao kazneno; zaštitne mjere nisu efikasne i njima često nisu obuhvaćena djeca; tijekom odlučivanja o skrbi nad djecom ne uzima se dovoljno u obzir nasilničko ponašanje roditelja, kojem se radi “najboljeg interesa djeteta” omogućava kontakt s roditeljem nasilnikom.
- wewa
- Posts: 14767
- Joined: 27/05/2010 15:20
- Location: djah na brdu, djah u ravnici
#3099 Re: Danasnji "feminizam"
Hrvatska bi, statisticki, mogla postati poznata po turizmu i zenama ubijenim u sigurnim kucama i njihovim dvoristima.Bloo wrote:wewa wrote:http://lolamagazin.com/2018/04/15/neka- ... -muskarac/
orodično nasilje jedan je od gorućih problema našeg društva.
Redakcija
Izvor: Anja Stanišić Bokić - noizz.rs
Foto: Unsplash.com
Za samo prva tri meseca 2018. godine čak 10 žena u Srbiji ubili su partneri. Onih sa teškim povredama ne zna se ni broj, a malo koga i zanima. Osim kada su poznate, onda ih razvlače do najsitnijih detalja po medijima.
.![]()
![]()
Hvala po drugi put danas za interesantno štivo.
Hrvatska je unatoč svom busanju u prsa kao promotora evropskih vrijednosti na ovim prostorima takođe u problemima zbog nasilja u porodici (užasavajući brojevi), te će usvajanjem i ratificiranjem Istanbulske deklaracije morati čak i da izmijeni svoj krivični zakon (koji je užasan za žrtvu - i onoga ko podnese prijavu - ako naravno preživi zlostavljanje=.![]()
Nadam se da će se uskoro i u glavama ljudi nešto promijeniti.
a cirkus oko ratifikacije ID, sve sto su uspjeli izmisliti kao razlog da je ne usvoje, sve one gadosti o rodnoj ideologiji - pokazali su pravo lice tihe vecine...
ne vidim ja, nazalost, sansu da skoru promjenu paradigme na ovim prostorima. tradicionalna uloga zene i sve sto uz to ide toliko je duboko ukorijenjeno u svijet naroda, a time i zena samih, da ne vidim koja bi to pokretacka snaga mogla doci i izazvati promjenu. cini mi se da generacija mojih kceri brze i lakse prihvata ulogu zrtve nego sto je to slucaj s mojom generacijom, a bile smo i zrtve rata.
btw, opcenito gledajuci, tretman nasilja u porodici je uzasan globalno. zene i djeca, kao najcesce zrtve, nastoje se spasiti (ako i ostanu pri prijavi) tako sto ih se izvodi iz njihovih domova i okoline na koju su navikli, dok zlostavljac ostaje da uziva u svim oblicima komfora. rijetki su drugaciji, svijetli primjeri (ako se dobro sjecam, svedska je jedan od njih - tamo zlostavljac biva odveden).
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#3100 Re: Danasnji "feminizam"
Hrvatska će između ostalog morati za implementaciju da ispljune puno novaca
sigurne kuće i prateći momenti
