TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8311
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3076 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

Tv NE MOŽE biti prevelik. Samo preskup. :wink:
User avatar
MTV
Posts: 15232
Joined: 21/08/2013 19:39

#3077 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MTV »

Idemedosumom wrote:Tv NE MOŽE biti prevelik. Samo preskup. :wink:
Tako je.
Mada moze biti prevelik ako si metar od njega a TV 50" i vise.
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#3078 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Idemedosumom wrote:Tv NE MOŽE biti prevelik. Samo preskup. :wink:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3079 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

MTV wrote:
Idemedosumom wrote:Tv NE MOŽE biti prevelik. Samo preskup. :wink:
Tako je.
Mada moze biti prevelik ako si metar od njega a TV 50" i vise.
Bujrum obojica kod mene na kafu, pa ćete se uvjeriti u suprotno :wink: Pisao sam već, maksimalna udaljenost odakle gledam tv je 2m, minimalna 1m. Nekidan mi bili gosti i ja sjedio ovamo bliže TV-u, dakle na tih 1m udaljenosti, gledao neku tekmu bezze, oči me boljele 2 sata poslije toga...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8311
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3080 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

Kod mene u dnevnom boravku udaljenost od tva iznosi 3 - 4,5m, pošto se radi o ugaonoj sećiji. Tv je 60 inča dijagonale. Da sam bio u mogućnosti 70tku kupiti, to bih i učinio. Kada tekmu gledam obavezno se nacalim što bliže, ne zato što ne vidim dobro, već što mi je veći ugođaj.

A s udaljenosti od 1 metra je naporno za oči, nebitno koliki je tv u pitanju, barem meni.
User avatar
MTV
Posts: 15232
Joined: 21/08/2013 19:39

#3081 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MTV »

shalla wrote: Bujrum obojica kod mene na kafu, pa ćete se uvjeriti u suprotno :wink: Pisao sam već, maksimalna udaljenost odakle gledam tv je 2m, minimalna 1m. Nekidan mi bili gosti i ja sjedio ovamo bliže TV-u, dakle na tih 1m udaljenosti, gledao neku tekmu bezze, oči me boljele 2 sata poslije toga...
Umene mi je veci 48" i na metar udaljenosti su sasvim dobri HD kanali tipa Cinestar Premiere HD, MTV Live HD itd. SD kanali su ok sa 2 metra. Inace sve se gleda na otprilike 2,5 do 3 metra. Sljedeci TV abd ce da bude 55".
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3082 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by supercali »

Tv itekako moze biti prevelik samo sto vecina lijeci komplekse na velicini pa im je bitno da je sto veci
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8311
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3083 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

A mo'š mislit' tek kompleksa kod onih što idu po kinima stalno :?
zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3084 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zippoo87 »

supercali wrote:Tv itekako moze biti prevelik samo sto vecina lijeci komplekse na velicini pa im je bitno da je sto veci
:thumbup:
ne postoje dzabe preporucene udaljenosti u odnosi na velicinu ekrana i rezoluciju

ali nema smisla gledati u tv ako ne mozes obuhvatiti cijelu povrsinu pogledom,onda zaboli glava,dok ganjas ocima kadar i scenu
koliko god tv bio velik,moras se odmaketi na odredjenu udaljenost,da ugodjaj bude potpun
ko nema veliku prostoriju,nema smisla da trpa prevelik tv samo da zadovolji forumske egoe :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3085 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by supercali »

Idemedosumom wrote:A mo'š mislit' tek kompleksa kod onih što idu po kinima stalno :?
porediti kino i sobu ne da je glupost nego nebuloza
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8311
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3086 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

Ne, nego je porediti nečije subjektivno mišljenje o veličini tv-a s kojekakvim kompleksima glupost. Svako mišljenje s kojim se ne slažeš je kompleks, jelde? Popij kafu :nasolji1:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3087 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by channel10 »

MTV wrote:
shalla wrote: Bujrum obojica kod mene na kafu, pa ćete se uvjeriti u suprotno :wink: Pisao sam već, maksimalna udaljenost odakle gledam tv je 2m, minimalna 1m. Nekidan mi bili gosti i ja sjedio ovamo bliže TV-u, dakle na tih 1m udaljenosti, gledao neku tekmu bezze, oči me boljele 2 sata poslije toga...
Umene mi je veci 48" i na metar udaljenosti su sasvim dobri HD kanali tipa Cinestar Premiere HD, MTV Live HD itd. SD kanali su ok sa 2 metra. Inace sve se gleda na otprilike 2,5 do 3 metra. Sljedeci TV abd ce da bude 55".
Vala i ne treba ti veci tv. Ja gledam sa tri metra 40 inča i da imam 48, moglo bi biti previše. A da ne pričamo o tim većim ciframa.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3088 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

zippoo87 wrote:
supercali wrote:Tv itekako moze biti prevelik samo sto vecina lijeci komplekse na velicini pa im je bitno da je sto veci
nema smisla gledati u tv ako ne mozes obuhvatiti cijelu povrsinu pogledom,onda zaboli glava,dok ganjas ocima kadar i scenu
koliko god tv bio velik,moras se odmaketi na odredjenu udaljenost,da ugodjaj bude potpun
ko nema veliku prostoriju,nema smisla da trpa prevelik tv samo da zadovolji forumske egoe :D
To sam i ja rekao, čisto moje subjektivno mišljenje, i ne očekujem da se svi slože sa mnom al meni je ovih 43 plafon za moju sobu...
I da, nisam bio ograničen budžetom jer sam prvobitno ganjao TV od 1200 km pa kupio od 1500 km tako da...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8311
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3089 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

THX 60" 1.8 – 2.7 m

BEST BUY 60" 2.3 – 4.6 m

CRUTCHFIELD 65" 2.5 – 4.1 m

TOSHIBA 65" 2.0 – 3.1 m

Dakle, na osnovu mnogih preporuka, već pri rastojanju od 2 metra je sasvim uredu koristiti tv od 60". Što ne mora značiti da će svakoj osobi ovo rastojanje odgovarati. Najbolje otići kod nekoga u kuću ko ima slične uslove (udaljenost) pa vidjeti da li njihova veličina tva odgovara.
zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3090 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zippoo87 »

Idemedosumom wrote:THX 60" 1.8 – 2.7 m

BEST BUY 60" 2.3 – 4.6 m

CRUTCHFIELD 65" 2.5 – 4.1 m

TOSHIBA 65" 2.0 – 3.1 m

Dakle, na osnovu mnogih preporuka, već pri rastojanju od 2 metra je sasvim uredu koristiti tv od 60". Što ne mora značiti da će svakoj osobi ovo rastojanje odgovarati. Najbolje otići kod nekoga u kuću ko ima slične uslove (udaljenost) pa vidjeti da li njihova veličina tva odgovara.
jeste,da ces samo gledati FHD sadrzaj,4K sadrzaj,blueray sadrzaje :D
a onda prebacis na IPTV ftv,hemu,tv1,tvsa i ostale televizije i slika ne valja ni kada se odmaknes 4 metra a kamoli na 2 m :D

jedna stvar je sta TV moze prikazati a sasvim druga stvar sta nama nasi kablovski i IPTV operateri nude :D
ja opet kazem,veci tv je uvijek bolji,ko ima uslove tj. prostor a ko nema,neka prvo isproba pa neka kupuje...jer ovdje neki uporno pisu "tv nikada nije prevelik" a to nikako nije tacna konstatacija,jer zavisi od jos nekih faktora :D

ja gledam tv od 48'' sa nekih 3 metra i to mi je sasvim ok udaljenost
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8311
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3091 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

Jbg na tim kanalima slika ne valja kako god, nije kriv velik tv. Na kraju ako ništa, lakše je titlove čitati :-D

Ja lično u 8/10 situacija gledam hd sadržaj. Uglavnom su to utakmice SK HD, BHT HD ili HD filmovi sa stika.
zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3092 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zippoo87 »

ma FHD sadrzaj je uzivancija gledati na velikom tvu...posebno filmove,jer na sportskim kanalima ima dosta pokreta a ne prikazuje svaki tv odlicno brze pokrete
ali kada se pusti film sa visokim bitrate-om u FHDu na tvu...eh to je merak :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#3093 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by agent_zero »

Bespotrebno se krcati inčima, kod mene u dnevnom 49, u spavaćoj 43, a mogao je komotno i 43 u dnevni. Ne volim kad moram ganjati očima po ekranu.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3094 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

agent_zero wrote:Ne volim kad moram ganjati očima po ekranu.
Upravo tako...
Al evo postavljač teme se više ne javlja, da nam kaže kolika je udaljenost kod njega i da mu se proba još kojim savjetom pomoći (ako želi da sluša par likova ovdje koji se jako dobro razumiju)...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8311
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#3095 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Idemedosumom »

Mislim da većina kod nas ima uslove u kućama/stanovima da se tv gleda sa 2 ili više metara udaljenost.

I kada se u obzir uzme kupovna moć i prosječna plata u BiH, malo ko sebi može priuštiti objektivno "prevelik" tv.
User avatar
MTV
Posts: 15232
Joined: 21/08/2013 19:39

#3096 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MTV »

channel10 wrote: Vala i ne treba ti veci tv. Ja gledam sa tri metra 40 inča i da imam 48, moglo bi biti previše. A da ne pričamo o tim većim ciframa.
Vjeruj meni nije previse sa 2,5-3 metra TV od 48". Kad ga nakacim na zid, za jedno deset godina (nikako da to odradim) bit ce jos udaljeniji za 20-30 cm.
Prvi dan mi je izgledao ogromno naspram 32" TV koji je sad u drugoj sobi, onda kako vrijeme prolazi imam osjecaj da TV od 48" izgleda sve manji i manji a 32" ko tablet. :lol:
Normalno da necu uzet 65" ili 75" pa gledat sa 2 metra :-)
Prvo nit toliko para nit sam bas toliko udaren.

Shallu ja volim malo zezat, dobar je lik, super mu je TV i za njegove uzlove 1m -2m je taman.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3097 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

MTV wrote:
channel10 wrote: Vala i ne treba ti veci tv. Ja gledam sa tri metra 40 inča i da imam 48, moglo bi biti previše. A da ne pričamo o tim većim ciframa.
Vjeruj meni nije previse sa 2,5-3 metra TV od 48". Kad ga nakacim na zid, za jedno deset godina (nikako da to odradim) bit ce jos udaljeniji za 20-30 cm.
Prvi dan mi je izgledao ogromno naspram 32" TV koji je sad u drugoj sobi, onda kako vrijeme prolazi imam osjecaj da TV od 48" izgleda sve manji i manji a 32" ko tablet. :lol:
Normalno da necu uzet 65" ili 75" pa gledat sa 2 metra :-)
Prvo nit toliko para nit sam bas toliko udaren.

Shallu ja volim malo zezat, dobar je lik, super mu je TV i za njegove uzlove 1m -2m je taman.
:thumbup:
Btw, malo je offtopic al badžo ima malo čudnu dnevnu sobu, ide nekako u pravougaonik i udaljenost gledanja TV-a je nekih 5m. Imao lik 32", majke mi kao da gledaš na onom Tamagotchiju ili kako se onaj k...c zvao :lol: :lol: Nedavno se ponovio nekim Sonyjem od 55", vjeruj nekidan uzimali plejku da igramo, morali primaći kauč, jbg njemu treba neka od 70+ :mrgreen:
User avatar
MTV
Posts: 15232
Joined: 21/08/2013 19:39

#3098 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MTV »

Titl je citao sa dvogledom ili?! (32")

Jeftinije je povuci kauc metar dva blize :lol:
zippoo87
Posts: 19660
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3099 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zippoo87 »

kod nas niko ne razmislja o kvalitetnim projektorima
za vece sprostore i vece udaljenosti,projektor od 2 milje ima sve sto mozes pozeljeti a velicina slike se povecava po potrebi :D
ja odavno imam zelju za projektorom,samo sto ga sada nemam gdje ni koristiti

prije par godina,drug je imao projektor,pa smo gledali tekme kod mene na velikom zidu od kuce vani...koji je to merak bio...slika 4 metra ,kao kino :D
a u kuci komotno sa FHD projektorom opaliti na zid velicinu slike od oko 2 metra...to je negdje 70'' otprilike i merak :D
za 2 milje ne mozes naci ni 55 da valja a kamoli 70+
jos kupis kakvo polovno kucno kino od 200 KM i imas kucno kino setup :D
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3100 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

One godine kad su Utd i Barca igrali finale LP (Barca uzela 3:1), supruga donijela sa posla projektor i ja zvao raju, gledali isto na zidu kuće, pola komšiluka došlo gledati iz komšijine bašte hahahaha. Još kvalitet slike bio kurac, BHT u nekom svom SD formatu, sad bi vjerovatno bio još veći merak sa HD kanalima...
Post Reply