GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Logovan
Posts: 102719
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#3051 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

poznanik wrote:
Skyfox wrote:Kao da je u pitanju New York pa je problem pokriti ovo malo jada od kilometara sa redovnim gradskim prevozom :roll:
Kompletan "GRAS" da se preseli na rad u New York, razjebo bi im 200-godišnji javni prevoz već za pola godine :oops:
Jer GRAS može sve. 8-)
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3052 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

bogumila wrote:
poznanik wrote:
Skyfox wrote:Kao da je u pitanju New York pa je problem pokriti ovo malo jada od kilometara sa redovnim gradskim prevozom :roll:
Kompletan "GRAS" da se preseli na rad u New York, razjebo bi im 200-godišnji javni prevoz već za pola godine :oops:
Ja mislim da treba SVE tramvaje prodat u staro gvozdje , i prec samo na trole. Kupit nove od tih para za gvozdje. Sta ce nam tramvaj. Samo klopara i drnda (garant ima neki zakon koji regulise max. nivo buke i po kojem je dozvoljeno otprilike petina buke koju tramvaj pravi), i plus hajd' svako malo kopaj ulice, jer asfalt prvo pukne oko sina. To gdje je sad pruga da bude biciklisticka staza.
To što tramvaj klopara i drnda je problem dugoročnog izostanka investicija. Tramvaj je najkapacitetniji vid prijevoza i sigurno su svi blesavi i glupi koji imaju tramvaje u njihovim gradovima. Hajde malo u Beč ili u druge civilizirane gradove pa ćeš vidjeti kako treba izgledati moderan tramvaj. Uporedo sa autobusima ili trolejbusima je najugodniji i najbolji. Stalno uništen asfalt oko šina i na prelazima preko tramvajske pruge je pitanje loše tehnologije i preopterećenja automobilskim saobraćajem. Ukinuti i srušiti nešto zna svaki glupan.... ali popraviti i podići na moderan nivou je već malo naporno. Inaće nemaš pojma koliko koštaju novi trolejbusi, za tvoju informaciju (ako ne bude made in Bangladeš), moderan niskospodni trolejbus košta najmanje 800 000 KM jedan komad, ako govorimo o brendu Solaris ili Škoda, ili preko 1 milion KM ako govorimo o brendu Hess itd.
Inaće malo je poznato da je EU najavila spremnost sufinansirati obnovu sarajevskog saobraćaja (tramvaj, trolejbus, autobus) iznosima od više desetina milona EUR.

Evo primjerka, slikao sam u jednom gradu koji ima približno isto stanovnika kao što Sarajevo ima. OVAKO treba izgledati tramvajski saobraćaj.
Image
Image
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#3053 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Skyfox »

utopia
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3054 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Skyfox wrote:utopia
ako ćemo ovako razmišljati onda hajmo nazad u kameno doba, odjeveni u ožvakanim kožama i drhtajući kod vatre u pećinama... rezignacija i apatija je najlošija stvar i odlično odgovara majmunima na vlasti...
User avatar
Skyfox
Posts: 7488
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#3055 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Skyfox »

ja bih bio sretan da se ovako nesto nekad napravi i kod nas, nazalost realnost je takva kakva je...
User avatar
dr.gog
Posts: 4960
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#3056 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dr.gog »

Iako su radnici GRAS-a nezadovoljni najavama menadžmenta da će od prvog septembra "Centrotransu" prepustiti neke linije javnog prijevoza, Haris Kadić, direktor GRAS-a, rekao je za "Dnevni avaz" da je saradnja s ovom firmom jedini način za izlazak preduzeća iz krize i njegov opstanak.

Vezane ruke

- U ponedjeljak smo s radnicima održali sastanak i pojasnili smo im s kojim problemima se susreće GRAS. Imamo manjak vozila, koja su stara, a veliki broj linija, ogromna dugovanja preduzeća, nemamo podršku Kantonalne vlade i građana i takav način rada je neodrživ - kaže Kadić.

On dodaje da radnici kategorično traže da sami voze, jer se plaše "Centrotransa" i da će, ako se s njima pokrene saradnja, raditi protiv GRAS-a.

- Razumijem ih potpuno, svi oni strahuju za svoj posao, ali nama su ruke vezane. Mi ne možemo ispuniti očekivanja građana. Moje je da iznalazim rješenja i smatram da ćemo uvođenjem "Centrotransa" građanima ponuditi kvalitetniji i sigurniji prijevoz. Ovo sve posmatram kao ekonomski interes i poboljšanje situacije u našem preduzeću - ističe Kadić.

Nužan potez

On napominje da nijedna odluka ne može konačno biti donesena bez pristanka radnika i da on sam neće potpisati nikakav papir.

- Sindikati obavljaju razgovore s radnicima i šta će sada biti ne znam, ali sam siguran da bi još jedan štrajk značio uništenje GRAS-a. Ulazak drugog prijevoznika nije moja želja, već je nužan potez kako bi se poboljšala situacija u preduzeću - navodi Kadić.
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... krize.html
putnica-namjernica
Posts: 1
Joined: 02/08/2012 16:42

#3057 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by putnica-namjernica »

Cao svima -- Da li neko pouzdano zna gdje se nalazila okretaljka trolejbusa 103 na Dobrinji prije rata? Moze biti cudno pitanje, al' bas me zanima jer neki ljudi koji su zivjeli na Dobrinji II od 80ih, insistiraju da je bila tamo gdje je i sada, dok drugi, isto 'starosjedioci', kazu da je bila u trenutnoj lokaciji autobuske stanice Istocnog Sarajeva. Pa nije ih valjda bilo dvije?
a.dis
Posts: 107
Joined: 19/01/2010 11:39

#3058 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by a.dis »

na lokaciji gdje je sada autobuska stanica.. otprilike
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3059 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

putnica-namjernica wrote:Cao svima -- Da li neko pouzdano zna gdje se nalazila okretaljka trolejbusa 103 na Dobrinji prije rata? Moze biti cudno pitanje, al' bas me zanima jer neki ljudi koji su zivjeli na Dobrinji II od 80ih, insistiraju da je bila tamo gdje je i sada, dok drugi, isto 'starosjedioci', kazu da je bila u trenutnoj lokaciji autobuske stanice Istocnog Sarajeva. Pa nije ih valjda bilo dvije?
a.dis je u pravu, trolejbuska okretaljka je bila plus minus 10 metara tamo gdje se danas nalazi autobuska stanica u genocidnom entitetu... kada ideš pješke od današnjeg terminala, duž ulice možeš vidjeti još stare izrešetane stubove sa ostacima zavjesa kontaktne mreže. Ovu činjenicu su meni potvrdili i u GRAS-u da se radilo upravo o lokaciji današnje autobuske stanice.
Evo jedne slike koju je napravio gospodin Harák iz Češke, čovjek koji zna puno za trolejbuse i autobuse širom Evrope i autor je nekoliko knjiga na temu gradskog saobraćaja (Enciklopedija trolejbusa itd.). Fotku imam od njega.
Image
mrkalj
Posts: 130
Joined: 11/07/2012 19:53

#3060 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mrkalj »

putnica-namjernica wrote:Cao svima -- Da li neko pouzdano zna gdje se nalazila okretaljka trolejbusa 103 na Dobrinji prije rata? Moze biti cudno pitanje, al' bas me zanima jer neki ljudi koji su zivjeli na Dobrinji II od 80ih, insistiraju da je bila tamo gdje je i sada, dok drugi, isto 'starosjedioci', kazu da je bila u trenutnoj lokaciji autobuske stanice Istocnog Sarajeva. Pa nije ih valjda bilo dvije?
Nije baš gdje je sada autobuska stanica u i.sarajevu.Možda stotinjak metara bliže od pomenute stanice prema osnovnoj školi.iza leđa je bio fudbalski stadion
User avatar
bogumila
Posts: 1101
Joined: 28/07/2012 23:38

#3061 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bogumila »

dresdener78 wrote: To što tramvaj klopara i drnda je problem dugoročnog izostanka investicija. Tramvaj je najkapacitetniji vid prijevoza i sigurno su svi blesavi i glupi koji imaju tramvaje u njihovim gradovima. Hajde malo u Beč ili u druge civilizirane gradove pa ćeš vidjeti kako treba izgledati moderan tramvaj. Uporedo sa autobusima ili trolejbusima je najugodniji i najbolji. Stalno uništen asfalt oko šina i na prelazima preko tramvajske pruge je pitanje loše tehnologije i preopterećenja automobilskim saobraćajem. Ukinuti i srušiti nešto zna svaki glupan.... ali popraviti i podići na moderan nivou je već malo naporno. Inaće nemaš pojma koliko koštaju novi trolejbusi, za tvoju informaciju (ako ne bude made in Bangladeš), moderan niskospodni trolejbus košta najmanje 800 000 KM jedan komad, ako govorimo o brendu Solaris ili Škoda, ili preko 1 milion KM ako govorimo o brendu Hess itd.
Inaće malo je poznato da je EU najavila spremnost sufinansirati obnovu sarajevskog saobraćaja (tramvaj, trolejbus, autobus) iznosima od više desetina milona EUR.

Evo primjerka, slikao sam u jednom gradu koji ima približno isto stanovnika kao što Sarajevo ima. OVAKO treba izgledati tramvajski saobraćaj.
Mogu ti reci da mi se nisi bas obratio s postovanjem (sto ocekujem od svakog pa i od tebe). Da je problem investicija, jesi li zaista mislio da to niko ne zna osim ti? "Hajde malo u Bec" itd, necu ni komentirati, nema potrebe. Jedno jer implicira da nisam nikad bila na "civiliziranom" mjestu, sto ne moze biti dalje od cinjenicnog stanja, a drugo jer je ton uvredljiv. "Ukinuti nesto zna svaki glupan", ponovo, uvredljiv kontekst. Ali valjda se tako razgovara vani, u civiliziranim drustvima gdje imaju tramvaje kao sa tvojih slika. Pretpostavljam da ne zivis ovdje, a da zivis znao bi koliko nedostaje "civilizirana" biciklisticka staza. Sto se tice cijene vozila, niti sam znala niti me zanimalo. Moja je poenta bila da ne raste vise trava i korov izmedju sina kao sad, nego da taj "krug oko grada" koji je sad pruga bude maltene turisticka tura, i za strane i za domace. Bilo bi super obici tako grad. I da se osoblje GRAS-a smanji za jedno 1500 neotesanih siledzija i proizvodjaca dugova koje ja placam, a ne zelim to da radim. Ni da cistim vise prugu od snijega jer je gospodi tamo uposlenoj to ispod casti. I tako dalje. Znam ja sta pricam, i ubuduce ako ces imati suprotno misljenje, izvoli, ali budi pristojan. Hvala.
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3062 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

bogumila wrote: Mogu ti reci da mi se nisi bas obratio s postovanjem (sto ocekujem od svakog pa i od tebe). Da je problem investicija, jesi li zaista mislio da to niko ne zna osim ti? "Hajde malo u Bec" itd, necu ni komentirati, nema potrebe. Jedno jer implicira da nisam nikad bila na "civiliziranom" mjestu, sto ne moze biti dalje od cinjenicnog stanja, a drugo jer je ton uvredljiv. "Ukinuti nesto zna svaki glupan", ponovo, uvredljiv kontekst. Ali valjda se tako razgovara vani, u civiliziranim drustvima gdje imaju tramvaje kao sa tvojih slika. Pretpostavljam da ne zivis ovdje, a da zivis znao bi koliko nedostaje "civilizirana" biciklisticka staza. Sto se tice cijene vozila, niti sam znala niti me zanimalo. Moja je poenta bila da ne raste vise trava i korov izmedju sina kao sad, nego da taj "krug oko grada" koji je sad pruga bude maltene turisticka tura, i za strane i za domace. Bilo bi super obici tako grad. I da se osoblje GRAS-a smanji za jedno 1500 neotesanih siledzija i proizvodjaca dugova koje ja placam, a ne zelim to da radim. Ni da cistim vise prugu od snijega jer je gospodi tamo uposlenoj to ispod casti. I tako dalje. Znam ja sta pricam, i ubuduce ako ces imati suprotno misljenje, izvoli, ali budi pristojan. Hvala.
Ako je moj odgovor ispao uvredljiv i nepristojan onda se izvinjavam. Nažalost u ovom dijelu foruma nema konstruktivne diskusije, nego se ovdje u većini slučajeva samo pišu gluposti i raznorazne klevete. Mene lično ježi kada ovdje vidim "stručne prijedloge" od ljudi koji baš nemaju znanja i pojma. Baš ovakvi prijedlozi, koji se nažalost rode i u glavama majmuna na vlasti, vode samo do transformacije Sarajeva u neko jadno predgrađe Mumbaja ili Dhake. Moram reci sorry, ali opet tvoj prijedlog bi značio katastrofu za civiliziranost grada Sarajeva i to iz više razloga:
- Već sada je grad prenatrpan automobilima jer malo ko želi "uživati" u "komforu" koji pruži GRAS, i ko može, putuje kolima. Jedan manji kvar ili problem na ulicama znači gužvu u čitavom centru grada. Nedavno su smanjili širinu Titove prilikom remonta šina i znamo svi kako je izgledalo, centar je postao jedan veliki parking. Ako ukineš tramvaj, bivši putnici će najviše koristiti automobile što znači još više i više automobila. I to znači srušiti pola centra da se naprave dovoljno široke magistrale gdje bi ta kola mogla da voze bez većih prepreka. Postoji jedno pravilo koje je dobro poznato saobraćajnim stručnjacima, i to da izgradnja novih i novih autoputeva i zaobilaznica ne učini saobraćaj bržim i ne smanji gužve nego nakon kraćeg vremena samo dođe do ogromnog povećanja broja automobila i do beskrajnih gužva na onim novim kapacitetnim saobraćajnicama.
- Nekako nisam shvatio poentu tvog prijedloga da se pruga promijeni za turističku atrakciju. I na postojećim tramvajskim šinama bi mogla voziti historijska vozila koja bi mogla biti u ponudi za privatno iznamljivanje što je moguće i naprimjer u letonskoj prijestonici Riga. GRAS ima trenutno onog jednog Vašingtonca koji je izuzetan unikat dok postoji još najmanje jedan tramvaj koji bi zaslužio spašavanje jer se radi o drugom tehničkom unikatu, ali nema volje i interesa tako da se taj tramvaj raspada u krugu remize.
- Likvidacija tramvajskog saobraćaja je, i ovdje insistiram na tom izrazu bez obzira na to je li uvredljivo za tebe ili ne, IDIOTIZAM koji su počinile vlasti u mnogim gradovima širom svijeta. Danas u tim gradovima, očajno prenatrpanim automobilima, stalno razmišljaju kako bi mogli smanjiti broj automobila i ponovo uspostaviti tramvajski saobraćaj po vrtoglavoj cijeni jer se čitava infrastruktura mora ponovo izgraditi. Dakle u puno gradova je tramvaj bio proglašen "zastarjelim, sporim i nemodernim", ukinut, i danas sebi čupaju kosu sa glave.
- Sarajevo poznajem dobro od Hrasnice do Kozije ćuprije. Slažem se s tobom da je u ovom gradu baš zanemaren biciklistički vid saobraćaja. U pravcu od Ilidže preko Nedžarića do Čengić vile ima dovoljno prostora da se adaptira široki trotoar ili izgradi biciklistička staza. Problem počinje kod Elektroprivrede gdje ima uskih trotoara i zgrada odmah pored puta, i od Marin Dvora kroz centar to je jedna katastrofa za bicikliste. Ovaj vid transporta bi bio prihvatljiv za puno ljudi jer veliki dijelovi grada i centar jesu na sasvim ravnom terenu - omogućava ugodnu vožnju biciklom bez većeg napora.
- Slažem se s tobom u tome da je GRAS jedna crna rupa za pare što je počelo u vrijeme zloglasnog Jusufranića koji umjesto ćelije u Zenici uživa u vili na Kovačićima sa grijanjem ispod travnika i ima svoj privatni fakultet u gradu Travniku. Broj zaposlenika je neprihvatljiv s obzirom na usluge koje osiguravaju. Primjer:
Njemački grad Dresden, 500 000 stanovnika, gradski prijevoz ima 12 tramvajskih linija na kojima voze 169 tramvaja i 29 autobuskih linija sa 147 autobusa - i u saobraćajnom preduzeću radi oko 1700 ljudi.
Češki grad Brno, oko 450 000 stanovnika, gradski prijevoz ima 13 tramvajskih linija sa 314 tramvaja, 13 trolejbuskih linija sa 147 trolejbusa, 50 autobuskih linija sa 303 autobusa - i u preduzeću ima 2950 radnika.
DOK u Sarajevu trenutno radi dnevno nekih 30-40 tramvaja na 5-6 linija, 20-25 trolejbusa na 6 linija i vrlo malo autobusa (tačan podatak sada nemam). I GRAs zapošljava negdje između 1700-1800 radnika, to je svakako nemoguće.
- Sa druge strane, ti ne želiš nikako plaćati iz tvojih poreza subvencije nekom javnom saobraćaju jer recimo da se želiš voziti samo u svom automobilu. OK, onda ima i ljudi koji ne vole malu djecu i ne žele nikako platiti neka glupa obdaništa i vrtiće. Ima i ljudi koji jesu zadovoljni time što vide na TV ekranu i ne trebaju njima neki skupi muzeji i galerije pa oni ne žele da to plaćaju iz svojih poreza. To jednostavno znači kraj nekog solidarnog društva i nastavak važenja "zakona džungle".
- Nedavno je onaj ministar najavio kako će biti srušen onaj zeleni pojas gdje idu tramvajske šine i da se napravi asfaltna "servisna traka" na šinama za vatrogasce, taksi ... ma jednostavno za sve vozače. Znamo svi dobro kako se, nažalost, "poštuju" pravila u Sarajevu. To je jedan primjer totalnog neznanja i direktnog ugrožavanja budućnosti kvalitetnog saobraćaja. Tramvaju treba odvojen prostor gdje ne mogu vozači automobila jer suprotna situacija znači stalne gužve i poremećaje - već sada ima puno majmuna koji vole parkirati kola u gelenderu na tramvajskim stajalištima i prelazi preko šina njima nisu dovoljno široki tako da mnogi nalete pod tramvaj. U gradovima gdje žele brz i pouzdan tramvaj se grade odvojene tramvajske trake gdje god je to moguće. I trava između šina je sasvim u redu ako se radi o održavanim šinama, ne o onoj katastrofi u Sarajevu (otpad, blato, pruga u dezolatnom stanju, pukle šine, pragovi viseći u zraku). Malo se zna da uređeni travnik i puno smanjuje buku. Evo primjera iz istočne Evrope:
Image
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9626
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#3063 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by fidoremilienko »

Ona bi da ukine tramvaj, jer joj kao smeta buka, a ne smeta joj buka i guzva koju stvaraju kamionĐije :roll:

Cuj biciklisticka staza? :roll: I ja sam za isto, ali ukinuti tramvaj bilo bi ravno samoubistvu. Ima tu vise razloga, ali najveci je cijena energenata. Cijene nafte na svijetskim trzistima jako variraju i samo je pitanje kada ce opet ici gore. Eh sad, ukoliko bi GRAS odlucio da poveca cijenu karte u skladu sa povecanjem cijena nafte, vidio bih vas onda sta bi pricali.

Bolje je 1h razmisliti nego svasta pisati, sem ako nemate neki dobar prijedlog.

Sto se tice bic.staza, koliko ja znam od Ilidze pa do B.carsije, sa obje strane ceste imate trotoare sirine 3-4m. Bujrum, tu napravite biciklisticke staze, ocrtajte ih i vuk sit i ovce na broju. Mada koliko je razvijen nivo svijesti kod gradjana Bih, u ovom slucaju Sarajeva, pitanje je koliko bi ih zaista koristilo te biciklisticke staze (ne za rekreaciju, vec za odlazak na posao). bojim se da bi oni i koji nemaju auta, kupili makar nesto do 2. milje i isli u grad na posao autom.

Komentar @bogumile me podsjeti na jedan susret sa buducim doktorom nauka u sarajevu. Radi za UNSA, a bio je u poslovnoj posjeti u DE. Taj susret desio se u Minhenu, prosle ili pretprosle godine (ne sjecam se tacno). Stojimo nas dvojica pored glavne zeljeznicke stanice u Minhenu i kaze on: "da se ja pitam ja bih ukinuo voz. Voz kao prevozno sredstvo je potpuno irrelevantan. Kako su amerikanci fino tu uradili, sve su poklopili autobusima". Cuj ukinuti voz :shock: A u tom momentu su peroni na toj stanici bili krcati. Pitam ja njega, znas li koliko ti treba, autom, da udjes i izadjes iz Minhena!? On stao, gleda, ne konta. Kaze, ne znam kakve to veze sad ima.... :-) Tu se nasa diskusija zavrsila, a vjerujem da doktor ni dan danas nije skontao poentu price. Eh :roll:
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3064 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

bogumila wrote:
dresdener78 wrote: To što tramvaj klopara i drnda je problem dugoročnog izostanka investicija. Tramvaj je najkapacitetniji vid prijevoza i sigurno su svi blesavi i glupi koji imaju tramvaje u njihovim gradovima. Hajde malo u Beč ili u druge civilizirane gradove pa ćeš vidjeti kako treba izgledati moderan tramvaj. Uporedo sa autobusima ili trolejbusima je najugodniji i najbolji. Stalno uništen asfalt oko šina i na prelazima preko tramvajske pruge je pitanje loše tehnologije i preopterećenja automobilskim saobraćajem. Ukinuti i srušiti nešto zna svaki glupan.... ali popraviti i podići na moderan nivou je već malo naporno. Inaće nemaš pojma koliko koštaju novi trolejbusi, za tvoju informaciju (ako ne bude made in Bangladeš), moderan niskospodni trolejbus košta najmanje 800 000 KM jedan komad, ako govorimo o brendu Solaris ili Škoda, ili preko 1 milion KM ako govorimo o brendu Hess itd.
Inaće malo je poznato da je EU najavila spremnost sufinansirati obnovu sarajevskog saobraćaja (tramvaj, trolejbus, autobus) iznosima od više desetina milona EUR.

Evo primjerka, slikao sam u jednom gradu koji ima približno isto stanovnika kao što Sarajevo ima. OVAKO treba izgledati tramvajski saobraćaj.
Mogu ti reci da mi se nisi bas obratio s postovanjem (sto ocekujem od svakog pa i od tebe). Da je problem investicija, jesi li zaista mislio da to niko ne zna osim ti? "Hajde malo u Bec" itd, necu ni komentirati, nema potrebe. Jedno jer implicira da nisam nikad bila na "civiliziranom" mjestu, sto ne moze biti dalje od cinjenicnog stanja, a drugo jer je ton uvredljiv. "Ukinuti nesto zna svaki glupan", ponovo, uvredljiv kontekst. Ali valjda se tako razgovara vani, u civiliziranim drustvima gdje imaju tramvaje kao sa tvojih slika. Pretpostavljam da ne zivis ovdje, a da zivis znao bi koliko nedostaje "civilizirana" biciklisticka staza. Sto se tice cijene vozila, niti sam znala niti me zanimalo. Moja je poenta bila da ne raste vise trava i korov izmedju sina kao sad, nego da taj "krug oko grada" koji je sad pruga bude maltene turisticka tura, i za strane i za domace. Bilo bi super obici tako grad. I da se osoblje GRAS-a smanji za jedno 1500 neotesanih siledzija i proizvodjaca dugova koje ja placam, a ne zelim to da radim. Ni da cistim vise prugu od snijega jer je gospodi tamo uposlenoj to ispod casti. I tako dalje. Znam ja sta pricam, i ubuduce ako ces imati suprotno misljenje, izvoli, ali budi pristojan. Hvala.
Klonirani primjerak jednog ucesnika teme,ali nema veze. :lol: :lol:

Prvo ti sredi mentalitet svoj,pa pričaj o "civiliziranoj" biciklističkoj stazi.
Ne može se hodati rezervisanom trasom za pješake na relaciji Otoka-do Bazena (onom drugom stranom iza)jer upravo svi imaju jaku želju da šaraju biciklima među pješacima,i ne...nisu to dvije-tri osobe,a da ne pričam onda dio od Vistafona pa do Alipašina,jer ima doista ima staza,ali niko se njom ne vozi sem rijetkih....
I ti ćeš uspjeti otvaranjem staza biciklističkih ujedno riješiti probleme nekulture,baš kao i ovo što si napisala "korov i trava",treba to zaliti betonom da ti ja sad kažem.Znaš zašto,svugdje u svijetu je normalan zeleni pojas da ga neko ostavi,a ovdje će biti lakše mesti čikove od cigara,potoršene folije od dopuna,ambalaže od cigara itd...i još najvažnije davala bi turističkom razgledanju prednost u odnosu na ozbiljne potrebe ljudi.Hahhaha :lol:
A ti pošto imaš smisla za alternative,pređi na njih,pa nećeš morati plaćati siledžije i proizvođače dugova.Znači ispraksaj to na sebi.
S obzirom da levat priču o čišćenju pruge,nije valjda da te neko natjerao na to?
I ne,ne znaš šta pričaš.
Ima ovdje još koji hoće da koriste prevoz i očekuju neki kvalitet,nije kvalitet ukinuti već poboljšati.
To što neko nema elementarnog znanja drugi par cipela.
Vozdra. :lol: :lol:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3065 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

bogumila wrote:Ja mislim da treba SVE tramvaje prodat u staro gvozdje , i prec samo na trole. Kupit nove od tih para za gvozdje. Sta ce nam tramvaj. Samo klopara i drnda (garant ima neki zakon koji regulise max. nivo buke i po kojem je dozvoljeno otprilike petina buke koju tramvaj pravi), i plus hajd' svako malo kopaj ulice, jer asfalt prvo pukne oko sina. To gdje je sad pruga da bude biciklisticka staza.
bogumila wrote:Mogu ti reci da mi se nisi bas obratio s postovanjem (sto ocekujem od svakog pa i od tebe). Da je problem investicija, jesi li zaista mislio da to niko ne zna osim ti? "Hajde malo u Bec" itd, necu ni komentirati, nema potrebe. Jedno jer implicira da nisam nikad bila na "civiliziranom" mjestu, sto ne moze biti dalje od cinjenicnog stanja, a drugo jer je ton uvredljiv. "Ukinuti nesto zna svaki glupan", ponovo, uvredljiv kontekst. Ali valjda se tako razgovara vani, u civiliziranim drustvima gdje imaju tramvaje kao sa tvojih slika. Pretpostavljam da ne zivis ovdje, a da zivis znao bi koliko nedostaje "civilizirana" biciklisticka staza. Sto se tice cijene vozila, niti sam znala niti me zanimalo. Moja je poenta bila da ne raste vise trava i korov izmedju sina kao sad, nego da taj "krug oko grada" koji je sad pruga bude maltene turisticka tura, i za strane i za domace. Bilo bi super obici tako grad. I da se osoblje GRAS-a smanji za jedno 1500 neotesanih siledzija i proizvodjaca dugova koje ja placam, a ne zelim to da radim. Ni da cistim vise prugu od snijega jer je gospodi tamo uposlenoj to ispod casti. I tako dalje. Znam ja sta pricam, i ubuduce ako ces imati suprotno misljenje, izvoli, ali budi pristojan. Hvala.
Evo ja cu krenuti sa finim pristupom i reci da ti veze s vezom nemas sto se tice gradskog saobracaja. Jel ok pristup?
Kad smo to razrijesili, onda mogu reci da gdje si ti prije ukidala tramvajski saobracaj? Pa znas li ti koja je to investicija da se uvede tramvajski saobracaj, a ti bi to ukidala :lol: , prodala u staro gvozdje.
Upravu je neko kad kaze da je ovo moze biti neki klon od ranije :lol: .

@dresdener78
E moj ti kome ti pricas ovdje, to ti je isto borba sa vjetrenjacama. Dzaba tebi to svo znanje, mozes ti govorit koliko hoces kako bi to trebalo biti i cemu treba teziti, kad vidis ovdje kod nas ima pametnijih ljudi, "strucnjaka" koji bi npr. i tramvaje ukidali i sve privatizirali. Bas me interesuje odakle ti strpljenje da diskutujes? Ja samo ponekad kad vidim ove "padobrance", pa me to malo "zicne".
User avatar
Hopkins
Posts: 494
Joined: 10/01/2012 00:44

#3066 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hopkins »

Vidim ne radi im ni stranica, izgleda nisu hosting platili ... zna li neko da li rade oni salteri za prodaju kupona subotom i do koliko ?
CrazyDiablo
Posts: 222
Joined: 16/03/2009 21:06

#3067 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by CrazyDiablo »

Ovo što bogumile predlaže to može samo degenerik cccc

Sent s mog kurca using Tapatalk 2
nuki_cika
Posts: 1154
Joined: 06/07/2010 16:19

#3068 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nuki_cika »

Bogumila

Izvini,ali fakat nemas pojma o gradskom saobracaju
Ti si prva koja bi ukinula tramvajski saobraćaj :lol: :lol:
.Znas li ti koliko bi troškovi prevoza putnika porasli kad bi se ukinuo tramvajski saobraćaj?
Nasi trmavaji jesu kakvi jesu-u lošem stanju,stari 40 i kusur godina,razdrndani, itd,ali opet bolji nego autobuski saobraćaj.
Šta bi trebali da ukinu trmvaje i da 500 hiljada ljudi ostave na milost i nemilost grasovcima i njihovim autobusima koji se pokvare čim izađu na ulicu,a plus nafta koja varira na svjetskom tržištu,Cijena nafte sad pa sad skoći na gore,a to gras opet može podnijeti :D
Daj majketi nemoj nas nesmijavati
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3069 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

pitanje je samo koliko autobusa bi moglo zamijeniti jedan tramvaj i da li je to moguce


ali neka bogumile,ostaviti tramvaje da turisti razgledaju grad i nek usput gledaju kako gradjani pjesace jer ga ne mogu koristiti u pametnije svrhe hahahahah :lol: :lol: :lol: :run:
lajkujMe
Posts: 12943
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#3070 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by lajkujMe »

Ukidanje tramvaja bi bilo samoubistvo, tramvaji dnevno prenesu 60% ljudi u javnom saobracaju, za 1 tramvaj ti trebaju 2 autobusa da ih pokrijes, to bi stvorilo guzve i ogromne troskove.

Nazalost ovi prijedlozi su u fazonu ako ne radi baci nemoj se vise peglati oko toga....

Sta treba Sarajevu, njegovom javnom saobracaju i preduzecu Gras je Korjenita izmjena samog preduzeca. Nemozes ti uraditi sve odjednom i naivno za sve se mora unaprijed planirati.

Kao prvo sto treba Grasu je temeljna analiza Gradskog saobracaja, preduzeca i potreba gradjana.

Sta god se uspostavi onda treba apsolutnu podrsku grada, kantona i Grasa.

Mora se poceti od preduzeca, promjena nacina rada, ukinuti sve sluzbe koje su nepotrebne, remont tramvaja, gradnja tramvaja? sve to ne treba, ne trebaju i mnoge druge sluzbe grasa.

Mora se provjeriti rentabilnost svih linija i ako su rentabilne ili ne uvijek se moze bolje ove rentabilne uraditi da su jos rentabilnije a ove ne rentabilne ili pokusati urediti da donose para ili ih ukinuti. Dodati eventualno neke nove Linije i nacine prevoza.

Citava infrastruktura grasa mora biti provjerena, da li je istekla armotizacija i da li npr ovaj autobus nanosi vise stete nego dobra, ama sve se mora provjeriti cak i da li je ta i ta stanica rentabilna?

Onda kad se sve sazna treba napraviti jasan i odlican plan, dugotrajni plan... Obnova Pruga i Kontaktnih mreza, edukacija radnika i moderni nacini servisiranja Vozila. Nabavka novih vozila uz veliko ulaganje a ne autobus po autobus, standarizacija voznog parka a ne mix svega necega.

I sto je najvaznije kvalitetno iznad cijene zasto kupiti bus od npr 250.000 koji je krs i koji ce poslije 2 godine biti krntija nego autobus od 400.000 koji ce tek za 10 ili vise godina poceti s fazon raspadanja i neretnabilnosti.

Mora se napraviti prvo preduzece koje moze da se samo o sebi brine, da se dugovi polako rijesavaju i da je citavo preduzece profesionalno i rentabilno, pa u kasnijem periodu poceti na vecem sirenju preduzeca i uspostavljanje potrebnih ali ne rentabilnih linja...
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3071 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

lajkujMe wrote:Ukidanje tramvaja bi bilo samoubistvo, tramvaji dnevno prenesu 60% ljudi u javnom saobracaju, za 1 tramvaj ti trebaju 2 autobusa da ih pokrijes, to bi stvorilo guzve i ogromne troskove.

Nazalost ovi prijedlozi su u fazonu ako ne radi baci nemoj se vise peglati oko toga....

Sta treba Sarajevu, njegovom javnom saobracaju i preduzecu Gras je Korjenita izmjena samog preduzeca. Nemozes ti uraditi sve odjednom i naivno za sve se mora unaprijed planirati.

Kao prvo sto treba Grasu je temeljna analiza Gradskog saobracaja, preduzeca i potreba gradjana.

Sta god se uspostavi onda treba apsolutnu podrsku grada, kantona i Grasa.

Mora se poceti od preduzeca, promjena nacina rada, ukinuti sve sluzbe koje su nepotrebne, remont tramvaja, gradnja tramvaja? sve to ne treba, ne trebaju i mnoge druge sluzbe grasa.

Mora se provjeriti rentabilnost svih linija i ako su rentabilne ili ne uvijek se moze bolje ove rentabilne uraditi da su jos rentabilnije a ove ne rentabilne ili pokusati urediti da donose para ili ih ukinuti. Dodati eventualno neke nove Linije i nacine prevoza.

Citava infrastruktura grasa mora biti provjerena, da li je istekla armotizacija i da li npr ovaj autobus nanosi vise stete nego dobra, ama sve se mora provjeriti cak i da li je ta i ta stanica rentabilna?

Onda kad se sve sazna treba napraviti jasan i odlican plan, dugotrajni plan... Obnova Pruga i Kontaktnih mreza, edukacija radnika i moderni nacini servisiranja Vozila. Nabavka novih vozila uz veliko ulaganje a ne autobus po autobus, standarizacija voznog parka a ne mix svega necega.

I sto je najvaznije kvalitetno iznad cijene zasto kupiti bus od npr 250.000 koji je krs i koji ce poslije 2 godine biti krntija nego autobus od 400.000 koji ce tek za 10 ili vise godina poceti s fazon raspadanja i neretnabilnosti.

Mora se napraviti prvo preduzece koje moze da se samo o sebi brine, da se dugovi polako rijesavaju i da je citavo preduzece profesionalno i rentabilno, pa u kasnijem periodu poceti na vecem sirenju preduzeca i uspostavljanje potrebnih ali ne rentabilnih linja...
Potpuno se slažem. Samo da ponovim neke podatke šta se "efikasnosti" GRAS-a tiče. Prvo moram reci da njihov servis u ovo vrijeme je pao na 30-50% prijeratnog stanja. Dakle danas broj vozila na linijama i broj vožnja uporedo sa recimo 1991. godinom. GRAS mora nekako preživjeti ukoliko treba u Sarajevu preživjeti itekako civiliziran saobraćaj. Ali baš se mora temeljito promjeniti struktura firme.
Evo tih mojih podataka koje sam spomenuo već gore u odgovoru za bogu.milu:
Broj zaposlenika je neprihvatljiv s obzirom na usluge koje osiguravaju. Primjer:
Njemački grad Dresden, 500 000 stanovnika, gradski prijevoz ima 12 tramvajskih linija na kojima voze 169 tramvaja i 29 autobuskih linija sa 147 autobusa - i u saobraćajnom preduzeću radi oko 1700 ljudi.
Češki grad Brno, oko 450 000 stanovnika, gradski prijevoz ima 13 tramvajskih linija sa 314 tramvaja, 13 trolejbuskih linija sa 147 trolejbusa, 50 autobuskih linija sa 303 autobusa - i u preduzeću ima 2950 radnika.
DOK u Sarajevu trenutno radi dnevno nekih 30-40 tramvaja na 5-6 linija, 20-25 trolejbusa na 6 linija i vrlo malo autobusa (tačan podatak sada nemam). I GRAs zapošljava negdje između 1700-1800 radnika, to je svakako nemoguće.

Čak i onaj direktor Kadić je priznao u medijima kako je ranije dolazilo do zapošljavanja preko rodbinskih i jaranskih veza i da mnogi zaposlenici uopće neispunjavaju uslove ni stručne ni druge da tamo rade. Ali eto opet pitanje sindikata i politički cirkus. Kadić ima, barem kao što to ja shvaćam, povezane ruke jer nije glava GRAS-a samo on nego i druge glavonje koje stoje u sjenci i nastavljaju sa svojim kriminalom - prijatelji političkog vrha na nivou Kantona itd. Upravo oni su mislim nedodirljivi i zbog njih nastavlja trend koji je započeo onaj Jusufranić.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3072 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by victom »

Vlada se raspada a GRAS ni mukajet
Last edited by victom on 01/03/2021 05:09, edited 2 times in total.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3073 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik »

dresdener78 wrote:
lajkujMe wrote:...Mora se napraviti prvo preduzece koje moze da se samo o sebi brine, da se dugovi polako rijesavaju i da je citavo preduzece profesionalno i rentabilno, pa u kasnijem periodu poceti na vecem sirenju preduzeca i uspostavljanje potrebnih ali ne rentabilnih linja...
Potpuno se slažem. Samo da ponovim neke podatke šta se "efikasnosti" GRAS-a tiče. Prvo moram reci da njihov servis u ovo vrijeme je pao na 30-50% prijeratnog stanja. Dakle danas broj vozila na linijama i broj vožnja uporedo sa recimo 1991. godinom. GRAS mora nekako preživjeti ukoliko treba u Sarajevu preživjeti itekako civiliziran saobraćaj. Ali baš se mora temeljito promjeniti struktura firme.
Evo tih mojih podataka koje sam spomenuo već gore u odgovoru za bogu.milu:
Broj zaposlenika je neprihvatljiv s obzirom na usluge koje osiguravaju. Primjer:
Njemački grad Dresden, 500 000 stanovnika, gradski prijevoz ima 12 tramvajskih linija na kojima voze 169 tramvaja i 29 autobuskih linija sa 147 autobusa - i u saobraćajnom preduzeću radi oko 1700 ljudi.
Češki grad Brno, oko 450 000 stanovnika, gradski prijevoz ima 13 tramvajskih linija sa 314 tramvaja, 13 trolejbuskih linija sa 147 trolejbusa, 50 autobuskih linija sa 303 autobusa - i u preduzeću ima 2950 radnika.
DOK u Sarajevu trenutno radi dnevno nekih 30-40 tramvaja na 5-6 linija, 20-25 trolejbusa na 6 linija i vrlo malo autobusa (tačan podatak sada nemam). I GRAs zapošljava negdje između 1700-1800 radnika, to je svakako nemoguće.
.
Kad si već dao poređenje javnog gradskog saobraćaja Dresdena i Brna sa Sarajevom, i prikazao ih uspješnim javnim servisima, koliko su zaista uspješni u brojkama?

Kolika je njihova godišnja samostalna dobit od prometa usluga, a koliko ih dotira vlast, i koliko je to sve zajedno u poređenju sa Sarajevom?


Nije sporno da sarajevskim javnim prevozom putnika vlada javašluk, godinama. Pa čak je i prije rata bilo slično, razlika je neznatna. Za ovaj poslijeratni period podjednaku odgovornost snosi svaka ranija uprava, počev od "vjekovnog" ublehaša Jusufranića, pa preko Drekovića, do ovog promašenog AID-ovca - Kadića, ali i kantonalno Ministarstvo saobraćaja, i to ne izričito ministar, već posebno njegovi "stručni" saradnici, koji, u stvari, i upravljaju ovom sarajevskom saobraćajnom lakrdijom.

Nisam siguran da se proces revitalizacije sarajevskog javnog prevoza može tako jednostavno i uspješno završiti. "GRAS" je stvaran decenijama, ranije su redovno nabavljana nova vozila, i bivao je kako-tako, održavan uredan i siguran saobraćaj, iako je bilo jako mnogo sličnih problema kao što ih imamo danas.
Međutim, "Sarajevo" nije nabavilo tramvaje odavno, i ono što ih ima su uglavnom rashodovani "pokloni", ali koji su i takvi, u mnogo mnogo boljem stanju nego stari kultni češki tramvaji.

Ne znam odakle će Sarajevo namaći novac potreban za nabavku novih vozila, ne samo tramvaja, i autobusi su već podosta ishabani, minibusevi su posebna priča, kojima bi se obnovio vozni park, i postigla neka normalizacija u saobraćaju, čime bi se sigurnost putnika, prvenstveno, digla na viši nivo.

Osim nabavke opreme, potrebno je obezbijediti i rezervne dijelove, ali i držati funkcionalnom i infrastrukturu, kako pružnu, tako i elektro-mrežu.
Sarajevu je još potrebno i proširenje pojedinih linija: trolejbusnih prema Vogošći, i tramvajskih prema Istočnom Sarajevu. I za te projekte treba obezbjediti ogroman novac. Nisam siguran da ga "Sarajevo" ima... :-) :(

Ja ponavljam svoje mišljenje, doduše - nisam stručnjak u ovoj oblasti, ali površnom analizom sam došao do jedinog zaključka, a to je privatizacija cjelokupne opreme kojom GRAS trenutno raspolaže, privatizacija kompletne infrastrukture kojom GRAS gazduje, počev od građevinske do zemljišne, i racionalizacija zaposlenika. Pri tom, izostaviti iz privatizacije pružnu i elektro-mrežu, koju bi, međunarodnim tenderom, ponudili kroz koncesione ugovore, tako da bi novi prevoznik, ili više njih, ušli "iz početka" u poslovne odnose sa "Sarajevom", i građanima Sarajeva i svim ostalim korisnicima, prije svega pružili maksimanlnu poslovnu odgovornost. Odgovornost bi imalo i "Sarajevo".

Od novca iz postupka privatizacije GRAS-ove opreme, mogla bi biti isplaćena sva GRAS-ova dugovanja, čini mi se mnogomilionska, a zavisno od prihoda, "Sarajevo" bi moglo čak i profitirati.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9626
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#3074 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by fidoremilienko »

poznanik wrote:
Ja ponavljam svoje mišljenje, doduše - nisam stručnjak u ovoj oblasti, ali površnom analizom sam došao do jedinog zaključka, a to je privatizacija cjelokupne opreme kojom GRAS trenutno raspolaže, privatizacija kompletne infrastrukture kojom GRAS gazduje, počev od građevinske do zemljišne, i racionalizacija zaposlenika. Pri tom, izostaviti iz privatizacije pružnu i elektro-mrežu, koju bi, međunarodnim tenderom, ponudili kroz koncesione ugovore, tako da bi novi prevoznik, ili više njih, ušli "iz početka" u poslovne odnose sa "Sarajevom", i građanima Sarajeva i svim ostalim korisnicima, prije svega pružili maksimanlnu poslovnu odgovornost. Odgovornost bi imalo i "Sarajevo".

Od novca iz postupka privatizacije GRAS-ove opreme, mogla bi biti isplaćena sva GRAS-ova dugovanja, čini mi se mnogomilionska, a zavisno od prihoda, "Sarajevo" bi moglo čak i profitirati.
I ja sam slicnog misljenja. Sve osim infrastrukture. Inace, agonija se produzava. :)
User avatar
bogumila
Posts: 1101
Joined: 28/07/2012 23:38

#3075 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bogumila »

nuki_cika wrote:Bogumila

Izvini,ali fakat nemas pojma o gradskom saobracaju
Ti si prva koja bi ukinula tramvajski saobraćaj :lol: :lol:
.Znas li ti koliko bi troškovi prevoza putnika porasli kad bi se ukinuo tramvajski saobraćaj?
Nasi trmavaji jesu kakvi jesu-u lošem stanju,stari 40 i kusur godina,razdrndani, itd,ali opet bolji nego autobuski saobraćaj.
Šta bi trebali da ukinu trmvaje i da 500 hiljada ljudi ostave na milost i nemilost grasovcima i njihovim autobusima koji se pokvare čim izađu na ulicu,a plus nafta koja varira na svjetskom tržištu,Cijena nafte sad pa sad skoći na gore,a to gras opet može podnijeti :D
Daj majketi nemoj nas nesmijavati

A jeste se nalozili svi :) ako nista, uspio je post sa te strane. Jedno, kad sam rekla "turizam" bio je koliko se sjecam u navodnicima i samo dodatna opcija, glavna opcija je da ja mogu iz starog grada "ko co'ek" imati biciklo i negdje ga voziti, a ne da je svaki put polu-samoubilacka akcija. Drugo, eto ne mora biciklo sta ste se svezali bicikala, moze trola ici mjesto tramvaja (=ne moram gledati cijene nafte u americi i faktor zagadjenja). Trece, nikad bolji (i jeftiniji) prevoz nego kad je centrotrans pokusao "oteti", tj. DOBITI pravo da prevozi na istim relacijama. Ista cijena, 100x bolji ugodjaj. Sto znaci, eto nek bude i tramvaj, ali ne GRAS-ov, nego od privatne firme (kako je i vani, u krajnjem slucaju). sto se mene tice, da sutra zatvore kompletan GRAS, sa svim njegovim djelatnostima, halal im bilo. Naci ce se za 24h privatnik koji ce se satrati da to pokrije. I da ne biram auto kao prevoz do posla samo zato sto mi se GADI gradski prevoz. Eto. Sad me napadajte opet LOL
Post Reply