Zamjenom?konektovan wrote: Ne znam kojom se metodom moze 100% utvrditi jesu li ispravni ili nisu.
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
nightvision
- Posts: 3427
- Joined: 04/02/2014 14:21
#3026 Re: Pitamo Mehanicare ?
- konektovan
- Posts: 51391
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3027 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima ih i novih pa ne ferceraju.nightvision wrote:Zamjenom?konektovan wrote: Ne znam kojom se metodom moze 100% utvrditi jesu li ispravni ili nisu.![]()
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3028 Re: Pitamo Mehanicare ?
grijac je kao sijalica,radi ili ne radi...ne moze malo raditi.....a zamjena kvacila na normalnim autima traje par sati i kosta 100 maraka.govorim za auta na kojima se ne mora skidati most...
- mayab
- Posts: 30839
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#3029 Re: Pitamo Mehanicare ?
Stvarno nisam od te struke, ali 3 danaamar1994 wrote:
direstraits0078 wrote:
bach wrote:
Koliko je potrebno vremena za skidanje i zamjenu lamele? Ford je malo stariji u pitanju?
Meni majstor kaže da mu za tu rabotu treba TRI dana...
Tri dana mi se čini mnogo...
I koliko majstorska kasta uzima para za to? Ovaj majstor meni traži 150 KM. Je li to puno?
Boktemazo, 3 dana.
Dan prvi: otvori haubu, podigne na dizalicu, smota cigar i pripali.
Dan drugi, rasarafi mjenjac zajedno s poluosovinama i ostalim pratecim zafrkancijama, rasarafi kvacilo, postavi novo, sve vrati na mjesto.
Dan treci, spusti auto s dizalice, zatvori haubu, smota cigar i pripali, a u tome i ti dodjes, taman da ti naplati.
Cifra nije strasno visoka, jer realno ima posla, ali 3 dana je bas meraklijski posao.
sta 3 dana hahahaha,pa sta je to,brodska lamela?![]()
Ja bih prije rekao da majstor NE ZNA kako se to radi, tj, nije nikada radio, pa si uzeo dovoljno prostora
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#3030 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako kroz auspuh radi, u redu jebach wrote:Koliko je potrebno vremena za skidanje i zamjenu lamele? Ford je malo stariji u pitanju?
Meni majstor kaže da mu za tu rabotu treba TRI dana...
Tri dana mi se čini mnogo...
I koliko majstorska kasta uzima para za to? Ovaj majstor meni traži 150 KM. Je li to puno?
-
nightvision
- Posts: 3427
- Joined: 04/02/2014 14:21
#3031 Re: Pitamo Mehanicare ?
treba covjeku auto na tri dana pa ko veli da ne voza svoje... 
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#3032 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zasto ste zlobni, mozda covjek hoce da ga testira i usput otkloni i ostale eventualne nedostatke o svom trosku. 
-
caffeinefreak
- Posts: 225
- Joined: 13/03/2013 23:53
#3033 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jedno pitanje za upucene, naime pukao mi je mikro remen na fiat stilo 2005g,1.9 mjtd, i zanima me jeli zamjena istog neki kompliciran posao, tj necu morati kompletan veliki servis uraditi nadam se, jer koliko znam on se mijenja prilikom velikog servisa?
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3034 Re: Pitamo Mehanicare ?
nije nikakva komplikacija,a prije koliko je mijenjan zupcasti?
-
caffeinefreak
- Posts: 225
- Joined: 13/03/2013 23:53
#3035 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pretprosle godine, planirao uraditi prije zime sada.
Pretpostavljam da ima mikro remen kupiti u motorexu ili negdje drugo?
Pretpostavljam da ima mikro remen kupiti u motorexu ili negdje drugo?
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3036 Re: Pitamo Mehanicare ?
ima u motorexu,samo vodi racuna za zupcasti da ga zamijenis na vrijeme da ne bi imao vecih problema...
-
rusmir.ba
- Posts: 655
- Joined: 15/06/2008 19:22
#3037 Re: Pitamo Mehanicare ?
Stavio sam na drugoj temi a tek vidim i ovu ovdje.
Svi sugerisu da je "proklizala" lamela. Simptomi: uz uspon ili pri prelasku u veću brzinu slabije prima gas, kada se pristisne malo jace odu obrtaji i auto bruji ali ne ubrzava, onda se vrate obrtaji za nekih 500/600 i krene lagano primati gas i ponovo rasti.
Ako je zaista to da li moze preporuka sta staviti i gdje otici, moj prvi izbor je SkoroAuto, tu uglavnom sve radim, ali ne znam ciji je dio (ostali su Topran uglavnom).
Hvala
Svi sugerisu da je "proklizala" lamela. Simptomi: uz uspon ili pri prelasku u veću brzinu slabije prima gas, kada se pristisne malo jace odu obrtaji i auto bruji ali ne ubrzava, onda se vrate obrtaji za nekih 500/600 i krene lagano primati gas i ponovo rasti.
Ako je zaista to da li moze preporuka sta staviti i gdje otici, moj prvi izbor je SkoroAuto, tu uglavnom sve radim, ali ne znam ciji je dio (ostali su Topran uglavnom).
Hvala
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3038 Re: Pitamo Mehanicare ?
Topran je kineski dio i ne bih ti preporučio, pogotovo neki iole važniji dio na autu...
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3039 Re: Pitamo Mehanicare ?
530i wrote:Topran je kineski dio i ne bih ti preporučio, pogotovo neki iole važniji dio na autu...
https://www.pries.de/
To je ta vrsta "pametnjakovica", srace o svemu i po svemu, a bez da ista pogleda, proba, raspita se, progugla. Tako isto sere i po LPG-u a auto na isti nikada nije ni provozao, a kamo li posjedovao.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3040 Re: Pitamo Mehanicare ?
"Vozim se džabe na plin i stavljam samo made in germany dijelove" - Nedim, veliki mag autoindstrije

-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3041 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne vozim se dzaba, vozim se za cirka 6KM na 100km.530i wrote:"Vozim se džabe na plin i stavljam samo made in germany dijelove" - Nedim, veliki mag autoindstrije![]()
Takodjer, ne stavljam nikakve dijelove, a ako moram stavljati trudim se da budu OEM, ili ako ima neki zamjenski bolji od OEM, pa nebitno, ili njemacki, ili japanski, ili nesto deseto.
I nisam ja nikakav mag autoindustrije, samo necu da bacam pare, i punim dzepove raznoraznim lihvarima.
-
Mlad i Nevin
- Posts: 2365
- Joined: 07/11/2010 16:05
#3042 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam problema sa grijanjem kabine na Jetti 1.6 d. Grijanja nema, puse iskljucivo hladan zrak. Takođe, temperatura motora u voznji se dize preko radne, dok se na leru vrati u normalu. Vode ima dovoljno, crijeva koja vode u kabinu su vrela. Drug koji se bavi mehanikom i inace mi radi sitne popravke ne zna rijesiti kvar a ne zelim bacati pare na lihvare od lokalnih mehi koji uzimaju pare za gluposti.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3043 Re: Pitamo Mehanicare ?
kontam da je zacepljen grijac kabine,ali onda ne bi bila vrela oba crijeva,pogledaj da ti nije spala sajla sto otvara zatvara klapne za usmjeravanje toplog/hladnog zraka
a grijanje motora,prljav hladnjak/neispravan termoprekidac...
a grijanje motora,prljav hladnjak/neispravan termoprekidac...
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#3044 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni je nekad na dvici pukla sajla te ruckice... Klijestima vratio na grijanje tokom zime... Onda popravlhao u proljece kad je postalo malo neugodno... 
-
LeKo
- Posts: 1494
- Joined: 07/05/2004 12:52
- Location: AP
#3045 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ovo što je bitanga napisao je najčešći uzrok, mada zna biti i do "malog hladnjaka" - grijača kabine. Zna se desiti da voda cirkuliše samo po povšini grijača (obično kod već mjenjanih koji su ž kvaliteta).bitanga_sa_otesa wrote:kontam da je zacepljen grijac kabine,ali onda ne bi bila vrela oba crijeva,pogledaj da ti nije spala sajla sto otvara zatvara klapne za usmjeravanje toplog/hladnog zraka
a grijanje motora,prljav hladnjak/neispravan termoprekidac...
- konektovan
- Posts: 51391
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3046 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko triba vremena, za zamjenu podloski dizni??? 1.6 hdi je u pitanju, jedni mi rekose da to moze i potrajati?!
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#3047 Re: Pitamo Mehanicare ?
ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjeti 
- konektovan
- Posts: 51391
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3048 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mjenjane su na preporuku majstora, prije 3 godine, k'o zrele su za zamjenu. Ima vec jedan duzi period kako se osjeti miris nafte u kabini, a oko dizni ima malo nafte, pa kontam da je do njih. Ja inace volim miris nafte,bitanga_sa_otesa wrote:ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjeti
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3049 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ouuu... Daj Boze da su to samo podloske, da Bog da da nisu i dizne. Kakve su to podloske kad se mijenjaju svake tri godine... Moj Konektovani, upravu si, ne vozaj dijete u tom autu. Nego, ako vec volis Citroen, mijenjaj ga za kakvog C4 benzinca sa plinom uz tvoju doplatu, dok nisu krenule turbine, EGR-ovi, zamajci...konektovan wrote:Mjenjane su na preporuku majstora, prije 3 godine, k'o zrele su za zamjenu. Ima vec jedan duzi period kako se osjeti miris nafte u kabini, a oko dizni ima malo nafte, pa kontam da je do njih. Ja inace volim miris nafte,bitanga_sa_otesa wrote:ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjetial' imam malo dete, i ne bih da ga trujem tim mirisom. Pogotovo sad kako je hladnije, i kako se koristi grijanje, míris je sve intenzivniji.
- konektovan
- Posts: 51391
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3050 Re: Pitamo Mehanicare ?
E hebiga, nemam ja para za plin.NediM17 wrote:Ouuu... Daj Boze da su to samo podloske, da Bog da da nisu i dizne. Kakve su to podloske kad se mijenjaju svake tri godine... Moj Konektovani, upravu si, ne vozaj dijete u tom autu. Nego, ako vec volis Citroen, mijenjaj ga za kakvog C4 benzinca sa plinom uz tvoju doplatu, dok nisu krenule turbine, EGR-ovi, zamajci...konektovan wrote:Mjenjane su na preporuku majstora, prije 3 godine, k'o zrele su za zamjenu. Ima vec jedan duzi period kako se osjeti miris nafte u kabini, a oko dizni ima malo nafte, pa kontam da je do njih. Ja inace volim miris nafte,bitanga_sa_otesa wrote:ako ne zaglavi dizna u glavi ide brzo,a ako je zapekla...to ni nostradamus ne moze predvidjetial' imam malo dete, i ne bih da ga trujem tim mirisom. Pogotovo sad kako je hladnije, i kako se koristi grijanje, míris je sve intenzivniji.
Ja vozim baraku, sa preko 300 tisuca, i neke stvari se moraju mjenjati. Te podloske, koliko sam cuo od servisera su jedna od slabih tacki na tom motoru. Egr dobar, turbina dobra, zamajac nema, mozda naguram jos dosta km sa ciletom, a opet sto kazes, mozda je nesto drugo, ko ce ga znati, i ne uspijem nagurati te kilometre.
Nego, imas li kakvog dobrog majstora, iskusnog oko ovih stvari???
