Bášča
Moderator: anex
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#3026 Re: Bášča
previse sorti em en zanima,vazno mi otporne,krupne,mnogorodne,poneki zuti,rozi,imam i crni ruski sljivar hehe.znaci zaustavila bih se vec sada na ovima sam da uspijem prve g.usjemeniti.
do koliko si ti hadzija sorti dogurao 10-et,10-tine ??
do koliko si ti hadzija sorti dogurao 10-et,10-tine ??
-
CvjetnaOaza
- Posts: 228
- Joined: 16/10/2012 00:51
- Contact:
#3027 Re: Bášča
Kerima pogledaj na mome blogu paradajz koji sam prošle godine imala.
http://cvjetnaoaza.blogspot.de/search/label/Povr%C4%87e
http://cvjetnaoaza.blogspot.de/search/label/Povr%C4%87e
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3029 Paprike i patliždan
Eto u petak, krenulo sjeme slatkih i ljutih paprika u zemlju a dan kasnije i patlidžan pa šta Allah dadne. 
Ostali?
Kada (nijjetite)?
Ostali?
Kada (nijjetite)?
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#3030 Re: Paprike i patliždan
Mu'min wrote:Eto u petak, krenulo sjeme slatkih i ljutih paprika u zemlju a dan kasnije i patlidžan pa šta Allah dadne.
Ostali?
Kada (nijjetite)?
Ti tek posijao a kod mene izniklo za koji dan ce i probeharati
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3031 Re: Bášča
Pa vakat je za ljutače paprike. Kasno je pred mart ili početak marta.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3032 Re: Bášča
Jessie
ako ti šta pomaže, kratak prevod:"Rukolu sadimo od proljeća do jeseni, svakih 14 dana kako bi uživali u mladim aromatičnim listovima.
Rukola treba puno vode. "
Inače sjeme ima Ljubljanska semenarna koja svoje proizvode prodaje i po Bosni.
ako ti šta pomaže, kratak prevod:"Rukolu sadimo od proljeća do jeseni, svakih 14 dana kako bi uživali u mladim aromatičnim listovima.
Rukola treba puno vode. "
Inače sjeme ima Ljubljanska semenarna koja svoje proizvode prodaje i po Bosni.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3033 Re: Bášča
Jessie
ako nije tajna reci odakle si jer će ti prije pomoći raja sa tvog kraja.
ako nije tajna reci odakle si jer će ti prije pomoći raja sa tvog kraja.
-
CvjetnaOaza
- Posts: 228
- Joined: 16/10/2012 00:51
- Contact:
#3034 Re: Paprike i patliždan
Kako u petak, zar nije bio neki drugi dan planirana sjetva?Mu'min wrote:Eto u petak, krenulo sjeme slatkih i ljutih paprika u zemlju a dan kasnije i patlidžan pa šta Allah dadne.
Ostali?
Kada (nijjetite)?
Ja sam takođe u petak počela.Sjemenke paprike sam zamotala u mokru papirnu salvetu, stavila to u najlonsku vrećicu i na radijator.
Kad sjeme proklija ide u zemlju
Patlidžan ove godine ne sijem. Žali Bože truda, nikad ne stigne ni da procvjeta, a kamoli da da plodove.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3035 Re: Bášča
CvjetnaOaza
pa trebalo se sijati dan kasnije al reko bolje dan prije pošto sam bio kod kuće a i mubarek dan je, petak.
Bolje što sam u PET, jer sam se u SUB nakon 2 metra rezanja drva motorkom osto herlav pa sam se mogo peglati do PON.
pa trebalo se sijati dan kasnije al reko bolje dan prije pošto sam bio kod kuće a i mubarek dan je, petak.
Bolje što sam u PET, jer sam se u SUB nakon 2 metra rezanja drva motorkom osto herlav pa sam se mogo peglati do PON.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#3036 Re: Bášča
Sjetveni kalendar za 2013,
lako se snaći,
dani za sijanje paprika, patlidžana i paradajza: 6, 8, 15, 24, 25. feb.
itd ... Vrlo vrijedno.
http://biodinamika-podravje.si/wp-conte ... 13_web.jpg
lako se snaći,
dani za sijanje paprika, patlidžana i paradajza: 6, 8, 15, 24, 25. feb.
itd ... Vrlo vrijedno.
http://biodinamika-podravje.si/wp-conte ... 13_web.jpg
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#3037 Re: Bášča
Selam i pozdrav za sve baštovane i baštovanke pa i za cvijećare
. Pročitao sam sve od početka ponešto sam i zapamtio, ponešto već i znao, a dosta toga novoga naučio i sviđa mi se ovaj forum. Moja hanuma i ja bavimo se poljoprivredom imamo dovoljno zemlje i vode, a i volje pa proizvedemo i više nego dovoljno za porodične potrebe. Narednih dana planiramo napravit jedan mali plastenik (6x3) za naše potrebe. Toliko za poćetak i ako Bog da nastavićemo druženje sa vama. Vidim da ste prava ekipa samo mi je žao što se neki dugo ne javljaju kao npr. drekalica, Toto i dr.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3038 Dobrodošao
Senći
dobro došao i od srca čestitka da si jedan od rijetkih koji se je fatio čitanje teme od početka do kraja.
dobro došao i od srca čestitka da si jedan od rijetkih koji se je fatio čitanje teme od početka do kraja.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3039 Re: Bášča
Uh, super stvar!Banksy wrote:Sjetveni kalendar za 2013,
http://biodinamika-podravje.si/wp-conte ... 13_web.jpg
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#3040 Re: Bášča
Još korisnih stvari ...
KUPKE ZA SJEME PRIJE SJETVE
Zelimo li potaknuti brze klijanje sjemena te povecati otpornost bilja prema bolestima i stetnicima, umjestokemijskim sredstvima, sjeme mozemo ojacati biljnom kupkom.Ideja da se sjeme prije sadnje umoci u kupku od ljekovitog bilja potjece od opatice Hildegard von Bingen.Koristeci i primjenjujuci svoje znanje o ljekovitim biljkama, Hildegard je eksperimentirala s kupkama odrazlicitih biljaka i bila vrlo zadovoljna postignutim rezultatima.Namocene u biljnoj kupki, sjeme upija u kupki otopljene hranjive i ljekovite tvari drugog bilja, a koje pospjesujeranije klijanje te brzi rast biljke. Osim toga zbog brzeg rasta manja je mogucnost da nametnici uniste posvemladu biljku.
Priprema Kupke
Za pripremu mjesovite kupke za sjeme, a koja odgovara sjemenkama vecine biljaka, najcesce se koristeStolisnik, maslacak, kamilica, odoljen i kopriva, te kora s mladih grana hrasta. Od stolisnika i maslacka koristese samo cvjetovi i listovi, od kamilice i odoljena samo cvjetovi, a od koprive samo cvatuci vrhovi. Za pripremukupke za sjeme koristi se samo usitnjeno suho bilje, a za pripremu mjesovite kupke bilje najprije trebapomijesati u jednakom omjeru.Namocene u biljnu kupku, sjemenke treba povremeno promijesati drvenim stapicem kako se ne bi medusobnozaljepile. Sjemenke koje su nakon kratkog vremena isplivale na povrsinu kupke, mrtve su ili ostecene, te ih jenajbolje odmah ukloniti.Nakon sto sjeme odstoji u biljnoj kupki, sjemenke treba oprezno izvaditi i ostaviti da se dobro osuse naupijajucem papiru. Vec nakon 2-4 sata, sjemenke izvadene iz biljne kupke mogu se sijati. Ali najbolje ih jeposaditi nakon 2-3 dana, jer ce tada brze proklijati. Sjemenke koje su u meduvremenu vec pocele klijati,pazljivo treba posaditi kako se ne bi unistila njihova tek iznikla klica.
Recepti biljnih kupki
Vecini biljaka odgovara mjesovita kupka od stolisnika, odoljena, koprive, maslacka, kamilice i kore hrasta. Osimtoga, od svake biljke moze se pripremiti i zasebna kupka. Tako npr. Kupka od stolisnika i kore hrasta sprijecavarast i razvoj bakterija i gljivica, a kupka od maslacka i koprive jaca i hrani tek iznikle biljcice.
Mjesovita kupka
1 zlicica usitnjene suhe biljne mjesavine preliti sa 1 lit tople vode, a najbolje kisnicom ili prokuhanom vodom.Nakon sto pokriveno odstoji 24 sata, tekucinu procijediti u plitku posudu te umociti sjeme.
Kupka od odoljena
Pospjesuje brze klijanje sjemena u proljece i brzi rast biljke, povecava otpornost biljke prema bolestima, akododrasle biljke pospjesuje stvaranje cvjetova.U manju plasticnu bocu uliti 5 dcl prokuhane vode ili kisnice, dodati 5 kapi soka iscijedenog iz cvijetovaodoljena, bocu dobro zatvoriti te tresti oko 15 min. Namocite sjeme.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3041 Re: Bášča
Da li vi vodite kakvu evidenciju po pitanju bašče i koju?
Tipična je recimo datum sijanja. Da li ima još šta što bilježite kao korisno?
Tipična je recimo datum sijanja. Da li ima još šta što bilježite kao korisno?
-
CvjetnaOaza
- Posts: 228
- Joined: 16/10/2012 00:51
- Contact:
#3042 Re: Bášča
Ja vodim računa šta sadim uz šta (dobre i loše komšije) i pazim na godišnje rotiranje biljaka.Mu'min wrote:Da li vi vodite kakvu evidenciju po pitanju bašče i koju?
Tipična je recimo datum sijanja. Da li ima još šta što bilježite kao korisno?
http://www.blogger.com/blogger.g?blogID ... 7991788525
http://cvjetnaoaza.blogspot.de/2013/02/ ... .html#more
-
armin_jocker
- Posts: 213
- Joined: 27/02/2012 20:22
#3043 Re: Bášča
Hvala Muminu na sjemenima, a i Flag-u sto ih je preuzeo da nam proslijedi, ja nazalost jos nisam uspio preuzeti ta sjemena, posao, obaveze, fakultet, ispiti, i stvarno nisam mogao, javio sam se Flag-u, pa cu ovih dana to preuzeti.Mu'min wrote:Da flag, posebno moja posadi 9. FEB jer su naviknuta na taj datum.![]()
Znači Oticon i Armin brzo Flagu ima muštuluk za vas.
Mumine, nadam se da nije problem sto jos nisam preuzeo i posadio??
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#3044 Re: Bášča
Ma kakav problem. Ja sam svoje poslo.armin_jocker wrote:Mumine, nadam se da nije problem sto jos nisam preuzeo i posadio??
A što se tiče sjemena i onako sam ti poslao paradajze tako da imaš ti još mjesec dana do sijanja.
Ja sijem oko 8.marta još imam puno topliju klimu od tvoje.
Samo hrabro naprijed.
-
armin_jocker
- Posts: 213
- Joined: 27/02/2012 20:22
#3045 Re: Bášča
citao sam ove vase replike i komentare vezano za sijanje, vrijeme sijanja i ostalo, ja sam dosta mladji, ali eto, stariji su me ucili, posebno nana i dedo, da nista ne ide na njivu prije prvog maja, zbog mrazeva, hladnoce itd, bez obzira na uslove vani, preko noci se moze promjeniti vrijeme, ja to postujem i drzim se toga, proslu sezonu sam preorao njivu u jesen, isfrezao krajem aprila, i u maju posadio sve, krompir, luk, itd. Prosla godina je, bar sto se mene tice bila jako losa za krompir, bio je jako sitan, i slabo rodio, vjerovatno zbog onih silnih kisa, pa onda onih dugotrajnih susa, ja na njivi gdje sijem kropmir, luk i ostalo nemam vode, tako da slabo kad sta zalijem, jer mi nije ni blizu kuce, tako da je prosla godina bila jako losa sto se tice krompira. a recimo pretprosla je bila tako rodna hvala bogu, da sam imao blizu tonu krompira, dosta toga podijelio, nesto prodao ....Mu'min wrote:Ma kakav problem. Ja sam svoje poslo.armin_jocker wrote:Mumine, nadam se da nije problem sto jos nisam preuzeo i posadio??
A što se tiče sjemena i onako sam ti poslao paradajze tako da imaš ti još mjesec dana do sijanja.
Ja sijem oko 8.marta još imam puno topliju klimu od tvoje.
Samo hrabro naprijed.
Eh sad, sto se tice sijanja paradajza, paprika, nemam neko iskustvo, pokusao nesto prosle godine, paradajz dosta dobro uspio, kao i krastavac, paprike slabije, ali su bile vani, pa su vjerovatno zbog toga bile slabije rodne.
Ja isod kuce imam plasteik, rucne izrade, drvene konstrukcije, sa prozorima okolo, i najlonom kao pokrivacem, i sa strana gdje nisam imao prozora dovoljno, prosle godine urod bio masallah, paradajz, paprike, paltidzan, krastavac, ali je vecinom presad kojeg kupujem, kako sam napisao prosle godine, kod jednog cike u Hotonju, koji se inace bavi eko hranom, ima svoje plastenike, prodaje rasad, kao i gotovo povrce. Nije skup, paprike i paradajz po komadu od 0,5 do 0,7 KM, presada jako dobra, krupna, fino pripremljena.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#3046 Re: Bášča

Ubrao danas iz zimske baste,ima jos rukole, zelja i prase.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#3047 Re: Bášča
[quote="armin_jocker"
Nasi stari su govorili da je najbolje poslije djurdjevdana sijati u basti.A sto se tice iskustva danas ga imas vise nego prosle godine.Samo polako naucices.Koliko se sjecam imas plac u Nahorevu imas li kakvu mogucnost bunar iskopati ili nesto slicno.Krompir je pozeljno minimum tri puta dok je u cvatu zaliti.Nesto moras skontati u vezi vode.
armin_jocker wrote:Mumine, nadam se da nije problem sto jos nisam preuzeo i posadio??
Nasi stari su govorili da je najbolje poslije djurdjevdana sijati u basti.A sto se tice iskustva danas ga imas vise nego prosle godine.Samo polako naucices.Koliko se sjecam imas plac u Nahorevu imas li kakvu mogucnost bunar iskopati ili nesto slicno.Krompir je pozeljno minimum tri puta dok je u cvatu zaliti.Nesto moras skontati u vezi vode.
-
Oticon
- Posts: 43190
- Joined: 30/12/2009 15:12
#3048 Re: Bášča
Vrtalar...kad si sadio Matovilac (Valerijanu)...ako je danas bereš.Je li pod "zimska bašta" podrazumjevaš staklenik ,plastenik ili zimsku sjetvu?vrtlar wrote:![]()
-
armin_jocker
- Posts: 213
- Joined: 27/02/2012 20:22
#3049 Re: Bášča
Vrtlaru, bas tako, imam plac u nahorevu, postavljao sam i slike negdje ovdje, na temi. Sto se tice vode, rahmetli dedo, kada je kupio ovaj plac, dogovorio je sa covjekom cija je bila zemlja, da sa njegovog izvora, dovedemo vodu na moj plac, a to je nekih 200 m razlike, od njegove vode, do mog placa. Ja sam jos prosle godine organizovao to, zajedno sa komsijom iznajmio bager, prokopao kanal, postavio crijevo od izvora pa do basce, i to je bio zahtjevan projekat, i finansijski, sad bi trebao na mjestu gdje je izvor vode iskopati dobar rezervoar, i kupiti neku pumpu, koja ce bi izbacivati vodu, jer od izvora vode, pa do mog placa nema pada, takav teren, i bez pumpe i dobrog rezervoara nema nista. U planu je to ako mognem ove godine zavrsiti, kao i neki mali objekat na placu, ako nista neka drvena brvnarica, u koju cu se moci skloniti, ostavi alat, da ga ne vozam svaki put sa sobom.vrtlar wrote:[quote="armin_jocker"armin_jocker wrote:Mumine, nadam se da nije problem sto jos nisam preuzeo i posadio??
Nasi stari su govorili da je najbolje poslije djurdjevdana sijati u basti.A sto se tice iskustva danas ga imas vise nego prosle godine.Samo polako naucices.Koliko se sjecam imas plac u Nahorevu imas li kakvu mogucnost bunar iskopati ili nesto slicno.Krompir je pozeljno minimum tri puta dok je u cvatu zaliti.Nesto moras skontati u vezi vode.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#3050 Re: Bášča
Oticon wrote:Vrtalar...kad si sadio Matovilac (Valerijanu)...ako je danas bereš.Je li pod "zimska bašta" podrazumjevaš staklenik ,plastenik ili zimsku sjetvu?vrtlar wrote:![]()
O koga moje oci vide gdje si OTI sta ima ima li lakova maze li se sta
Negdje sam ga sadio oko novembra ovaj rampon u staklenu bastu.Imam jednu lijehu negdje 3metra duzine i metar sirine i to je pokriveno sa plasticnim staklom koje je debljine 3cm i tu sadim zimsko povrce.Stavio rukolu,zelje i ovaj rampon a prasu sam stavio vani njoj ne smeta zima.Inace prije nego sto posijem iskopam 30cm dubine i stavim svu zelen od povrca.Lisce mrkve, paradajza i drugo isitnim sa makazama i stavim stajsko djubrivo pokrijem zemljom i sijem.KAd zelen sagorijeva daje toplotu a sa strana i odozgo ima plexiglas.Ko nema plasticno staklo moze od plasticnih flasa napraviti plastenik koji je i topliji od mog.Uzmu se plasticne flase odsijeces dno i redas flasu u flasu zadnju flasu ne sjeces dno i tako napravis nekoliko redova i lijepis jedan za drugi napravis koliko ti treba duzina.U sirinu napravis isto koliko ti treba na kraju uklapas vrh flase u drugu flasu ide slika da se bolje vidi

I kad napravis sa strana stavis kakve deblje letve da vjetar ne odnese i eto izuzetna zimska basta ko ima volje i zelje moze napraviti i vecu i siru sve po volji.
