SDA-All about

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#30051 Re: SDA-All about

Post by seln »

dezurni_ucenik wrote:SDA je uzas i katastrofa, ali interesantno je kako se ne spominje sta je velikosrpska politika uradila takodjer.
Valjda zato jer se tema zove "SDA-All about", a ne "Velikosrpska politika - All about".
User avatar
sargon
Posts: 826
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#30052 Re: SDA-All about

Post by sargon »

Alfons Kauders wrote:
Koliko vjernika koji glasaju za opcije mimo SDA poznajes? Ja vrlo malo, na prste ih mogu nabrojati, i skidam kapu svakom kojeg licno poznajem. Ne kazemo da mogu biti samo densicari, vec konkretno SDA-ovci (a ne znam sta je to desnica u SDA?).

Lazno se predstavljaju brate.

Nije to nikakva Islamska Zajednica Bosne i Hercegovine, vec Islamska Zajednica Stranke Demokratske Akcije.

Kada prestanu biti dio SDA i kada se pocnu baviti svojim poslom umjesto politikom, "opozicija" i "nevrjernici" nece imati nikakvog razloga da se bave djelovanjem IZ BiH.

Dok god drze SDA na vlasti, za mene su dio SDA i legitimna meta u politickim raspravama.
Opet ponavljam IZ je talac ljudi kao što su Hasan Čengić i Dževad Hodžić... Ti ljudi su kidnapovali IZ i doveli Bošnjake u svojevrsnu pat poziciju kreirajući situaciju: NAPAD NA NAS JE NAPAD NA IZ...

Poznati msulilac Gazali je napisao: "Zlo pokvarene uleme i šteta po vjeru veći su nego zlo šejtanovo, jer šejtan upravo preko takve uleme postepeno odvaja ljude od vjere i ona nestaje iz njihovih srca', a i Poslanik a.s. na koga se vjernici pozivamo upozoravao je na takav tip ljudi koji su u svom destruktivnom djelovanju gori od najpokvarenijih vrsta ljudi. Upravo zato što ruše zdrave temelje na kojim zajednic treba da počiva i što drže ljude kao taoce zablude zamagljujući im prave vrijednosti.

Opet ponavljam, velika većina službenika u IZ nisu takvi, posebno na nižim položajima.
Ljudi su u biti kukavice, boje se za posao, boje se za egzistenciju pa tako i u IZ. Jedan veliki broj su oportunisti koji će iskoristiti priliku.

Pisao sam negdje jednini izlaz za Bosnu je da nezaposlenost padne na 5-6 %, da ljudi dobiju ekonomsku neovisnost, odma poslije toga vrlo vjerovatno bi se desio i neki politički preporod.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#30053 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

Ma možeš ti misliti i govoriti o Islamskoj zajednici šta hoćeš. Može biti i legitimna meta ti u političkoj raspravi.

Ali to je samo gubljenje vremena. Jer nećeš ništa uspjeti. Može se tebi to sviđati ili ne. Tako je stanje stvari.

Suljagić se bezveze potrošio na ukidanju vjeronauke u Kantonu Sarajevo. Imao je on dobru namjeru. Ali, kako je to mislio izvesti ga je i politički dovelo do propasti. Ko ne vidi da rješenje problema npr. oko vjeronauke u obrazovanju nije ukidanje iste - osigurava sebi poziciju u opoziciji.

Naravno da poznajem malo vjernika koji glasaju za SDP npr. Ali, im SDP ništa i ne nudi. NIje problem imati politiku ići mimo interesa Islamske zajednice. Ali, onda se nemoj čuditi rezultatu.

Ima li ljudi koji koriste Islamsku zajednicu za politikanstvo? Ima. I to je naravno negativno. Ali, to je primarno problem same IZ. I to treba rješavati interno. Sa izvana se ne može više, a i ne treba.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#30054 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

sargon wrote:
Alfons Kauders wrote:
Koliko vjernika koji glasaju za opcije mimo SDA poznajes? Ja vrlo malo, na prste ih mogu nabrojati, i skidam kapu svakom kojeg licno poznajem. Ne kazemo da mogu biti samo densicari, vec konkretno SDA-ovci (a ne znam sta je to desnica u SDA?).

Lazno se predstavljaju brate.

Nije to nikakva Islamska Zajednica Bosne i Hercegovine, vec Islamska Zajednica Stranke Demokratske Akcije.

Kada prestanu biti dio SDA i kada se pocnu baviti svojim poslom umjesto politikom, "opozicija" i "nevrjernici" nece imati nikakvog razloga da se bave djelovanjem IZ BiH.

Dok god drze SDA na vlasti, za mene su dio SDA i legitimna meta u politickim raspravama.
Opet ponavljam IZ je talac ljudi kao što su Hasan Čengić i Dževad Hodžić... Ti ljudi su kidnapovali IZ i doveli Bošnjake u svojevrsnu pat poziciju kreirajući situaciju: NAPAD NA NAS JE NAPAD NA IZ...

Poznati msulilac Gazali je napisao: "Zlo pokvarene uleme i šteta po vjeru veći su nego zlo šejtanovo, jer šejtan upravo preko takve uleme postepeno odvaja ljude od vjere i ona nestaje iz njihovih srca', a i Poslanik a.s. na koga se vjernici pozivamo upozoravao je na takav tip ljudi koji su u svom destruktivnom djelovanju gori od najpokvarenijih vrsta ljudi. Upravo zato što ruše zdrave temelje na kojim zajednic treba da počiva i što drže ljude kao taoce zablude zamagljujući im prave vrijednosti.

Opet ponavljam, velika većina službenika u IZ nisu takvi, posebno na nižim položajima.
Ljudi su u biti kukavice, boje se za posao, boje se za egzistenciju pa tako i u IZ. Jedan veliki broj su oportunisti koji će iskoristiti priliku.

Pisao sam negdje jednini izlaz za Bosnu je da nezaposlenost padne na 5-6 %, da ljudi dobiju ekonomsku neovisnost, odma poslije toga vrlo vjerovatno bi se desio i neki politički preporod.
Nije IZ BiH talac, vec narod kojeg uporno i uspjesno ubjedjuju da glasa za SDA sve ove godine, zatvarajuci oci pred gadostima od kojih se cestit covjek trese.

Takvi mi nemaju pravo pricati o moralu.

Moj djed je bio musliman i ne pada mi na pamet da ga svrstavam u istu recenicu s jednim Hasanom Cengicem i ekipom u IZ.

Oni za mene nisu ni muslimani, kamoli neki vrhovni vjerski autoriteti.
statixx
Posts: 9819
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#30055 Re: SDA-All about

Post by statixx »

Haris.ba wrote: Da je sve istina što pišete o Islamskoj zajednici (a nije), znajte da to samo čini SDA jačom.

Sve dok opozicija se ne kane ovakve priče o Islamskoj zajednici - ostaće opozicija.

Sve dok opozicija ne napusti lažnu logiku da vjernici mogu samo biti desničari, a da su jerbo opozicija nevjernici - SDA će uzimati lopatom.
Vjerujem da je ta logika vise plasirana u dzamijama po nalogu SDA, nego od strane opozicije.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#30056 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

statixx wrote:
Haris.ba wrote: Da je sve istina što pišete o Islamskoj zajednici (a nije), znajte da to samo čini SDA jačom.

Sve dok opozicija se ne kane ovakve priče o Islamskoj zajednici - ostaće opozicija.

Sve dok opozicija ne napusti lažnu logiku da vjernici mogu samo biti desničari, a da su jerbo opozicija nevjernici - SDA će uzimati lopatom.
Vjerujem da je ta logika vise plasirana u dzamijama po nalogu SDA, nego od strane opozicije.
Ma nije stvar da se nešta SDA aktivira pa sprovodi politiku. Mada ima i toga. Ali, nije to sada neka organizacija.

Konkretno znam u jednoj džamiji gdje je imam otvoreno agitovao za SDA, pa mu džematlije glasali za kandidata HDZ. :D

P.S.
Nedavno se u jednoj sarajevskoj džamiji jedan efendija na džumi javno žalio što nijedan predstanik neke tzv. ljevice nije sjetio da dođe i pita šta treba. Ne treba doći i pitati imama kakvi su tvoji problemi? Šta se može pomoći. Ok. Poštujem stav. Ali, onda i žanji rezultat.

Šta je problem imati ekstra odnos sa vjerskim zajednicama?
Last edited by Haris.ba on 26/04/2017 13:04, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#30057 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

Haris.ba wrote:Ma možeš ti misliti i govoriti o Islamskoj zajednici šta hoćeš. Može biti i legitimna meta ti u političkoj raspravi.

Ali to je samo gubljenje vremena. Jer nećeš ništa uspjeti. Može se tebi to sviđati ili ne. Tako je stanje stvari.

Suljagić se bezveze potrošio na ukidanju vjeronauke u Kantonu Sarajevo. Imao je on dobru namjeru. Ali, kako je to mislio izvesti ga je i politički dovelo do propasti. Ko ne vidi da rješenje problema npr. oko vjeronauke u obrazovanju nije ukidanje iste - osigurava sebi poziciju u opoziciji.

Naravno da poznajem malo vjernika koji glasaju za SDP npr. Ali, im SDP ništa i ne nudi. NIje problem imati politiku ići mimo interesa Islamske zajednice. Ali, onda se nemoj čuditi rezultatu.

Ima li ljudi koji koriste Islamsku zajednicu za politikanstvo? Ima. I to je naravno negativno. Ali, to je primarno problem same IZ. I to treba rješavati interno. Sa izvana se ne može više, a i ne treba.
Necemo izmisljati, narocito ne kad se prica o vjeri. Suljagic nije ukidao vjeronauk, vec zagovarao da ocjene ne ulaze u prosjek. Dalja rasprava je suvisna, i eventualno moze biti korisna samo ukoliko bi htjeli demonstrirati naviku IZ BiH da izmislja stvari kako bi pomogla SDA?

Sta to SDP i druge stranke treba da "nude" vjernicima kako bi ih privukli? Zapravo, hajmo krenuti od pocetka i pogledati sta im to "nudi" SDA sve ove godine? Po cemu su vjernici posebni i sta to treba "prilagoditi" i "ponuditi" kako bi prestali glasati za SDA?

A sto se tice rjesavanje problema interno, slazem se, i nadam se da ce ga rijesiti. Necu im ga ja rjesavati, niti cu se mijesati, jer nisam vjernik. Ali, dok ne rijese taj "problem", ja cu IZ BiH smatrati filijalom SDA i obrnuto. Ne vjerujem da ce im to smetati, jer jednostavno tako je.

A to sto ti vidis kao "problem" oni vide kao svrhu svog postojanja i osnovnu zadacu koja je vaznija od vjere i naroda. It's not a bug, it's a feature!
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#30058 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

Priznajem, pogriješio sam što sam napisao ukidanje vjeronauke. Znam o čemu se radilo. Ali, napisao sam ukidanje vjeronauke - jer to i jeste bila sintagma sa kojom je IZ izašla među narod. I smatrala je da ukidanje ocjenjavanja vodi ukidanju vjeronauke. Znam ja o čemu se radilo. I da je postojao jasan finansijski interes (zapošljavanje vjeroučitelja).
Alfons Kauders wrote:Sta to SDP i druge stranke treba da "nude" vjernicima kako bi ih privukli? Zapravo, hajmo krenuti od pocetka i pogledati sta im to "nudi" SDA sve ove godine? Po cemu su vjernici posebni i sta to treba "prilagoditi" i "ponuditi" kako bi prestali glasati za SDA?
Posebni su po tome što su glasači koji glasaju. Nijednog glasača koji glasa ne treba otpisati.

SDA nudi određenu ideologiju koja im odgovara.

A konkretno, SDP treba napisati prijedlog zakon o restituciji i poslati ga svim vjerskim zajednicama prije izbora. Imam ja mnogo ideja šta treba. Ja da sam na mjestu Nikšića, svaki mjesec bi išao na kahvu sa drugim poglavarom vjerske zajednice.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#30059 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

Haris.ba wrote:Priznajem, pogriješio sam što sam napisao ukidanje vjeronauke. Znam o čemu se radilo. Ali, napisao sam ukidanje vjeronauke - jer to i jeste bila sintagma sa kojom je IZ izašla među narod. I smatrala je da ukidanje ocjenjavanja vodi ukidanju vjeronauke. Znam ja o čemu se radilo. I da je postojao jasan finansijski interes (zapošljavanje vjeroučitelja).
Nija "izasla" medju narod, vec lagala 1/1. Toliko o moralu i etici na koji se vjernici rado pozivaju. Ne sjecam se da se iko bunio radi te pogane kampanje zasnovane na lazi?

Ne sjecam se ajeta sa sadrzajem koji bi opravdao takvo ponasanje, tipa "lazite kada vam odgovara, cilj opravdava sredstva"
Alfons Kauders wrote:Sta to SDP i druge stranke treba da "nude" vjernicima kako bi ih privukli? Zapravo, hajmo krenuti od pocetka i pogledati sta im to "nudi" SDA sve ove godine? Po cemu su vjernici posebni i sta to treba "prilagoditi" i "ponuditi" kako bi prestali glasati za SDA?
Posebni su po tome što su glasači koji glasaju. Nijednog glasača koji glasa ne treba otpisati.

SDA nudi određenu ideologiju koja im odgovara.

A konkretno, SDP treba napisati prijedlog zakon o restituciji i poslati ga svim vjerskim zajednicama prije izbora. Imam ja mnogo ideja šta treba. Ja da sam na mjestu Nikšića, svaki mjesec bi išao na kahvu sa drugim poglavarom vjerske zajednice.
SDA im nudi ideologiju? Dobro... Konkretno, koju? Koja je to ideologija SDA?

Restitucija? Ok, koliko vjerske zajednice traze imovine od drzave? Daj da bacimo na papir pa da vidimo u cemu je problem. Mogu ti i odmah reci, ali eto, bolje je da vidimo cifre, pa da vidimo o kolikom problemu je rijec.

Zasto bi Niksic ili neki drugi lider opozicije svake sedmice trebao ici na kafu liderima suparnickih stranaka?
User avatar
sargon
Posts: 826
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#30060 Re: SDA-All about

Post by sargon »

Alfons Kauders wrote:
sargon wrote:
Alfons Kauders wrote:
Koliko vjernika koji glasaju za opcije mimo SDA poznajes? Ja vrlo malo, na prste ih mogu nabrojati, i skidam kapu svakom kojeg licno poznajem. Ne kazemo da mogu biti samo densicari, vec konkretno SDA-ovci (a ne znam sta je to desnica u SDA?).

Lazno se predstavljaju brate.

Nije to nikakva Islamska Zajednica Bosne i Hercegovine, vec Islamska Zajednica Stranke Demokratske Akcije.

Kada prestanu biti dio SDA i kada se pocnu baviti svojim poslom umjesto politikom, "opozicija" i "nevrjernici" nece imati nikakvog razloga da se bave djelovanjem IZ BiH.

Dok god drze SDA na vlasti, za mene su dio SDA i legitimna meta u politickim raspravama.
Opet ponavljam IZ je talac ljudi kao što su Hasan Čengić i Dževad Hodžić... Ti ljudi su kidnapovali IZ i doveli Bošnjake u svojevrsnu pat poziciju kreirajući situaciju: NAPAD NA NAS JE NAPAD NA IZ...

Poznati msulilac Gazali je napisao: "Zlo pokvarene uleme i šteta po vjeru veći su nego zlo šejtanovo, jer šejtan upravo preko takve uleme postepeno odvaja ljude od vjere i ona nestaje iz njihovih srca', a i Poslanik a.s. na koga se vjernici pozivamo upozoravao je na takav tip ljudi koji su u svom destruktivnom djelovanju gori od najpokvarenijih vrsta ljudi. Upravo zato što ruše zdrave temelje na kojim zajednic treba da počiva i što drže ljude kao taoce zablude zamagljujući im prave vrijednosti.

Opet ponavljam, velika većina službenika u IZ nisu takvi, posebno na nižim položajima.
Ljudi su u biti kukavice, boje se za posao, boje se za egzistenciju pa tako i u IZ. Jedan veliki broj su oportunisti koji će iskoristiti priliku.

Pisao sam negdje jednini izlaz za Bosnu je da nezaposlenost padne na 5-6 %, da ljudi dobiju ekonomsku neovisnost, odma poslije toga vrlo vjerovatno bi se desio i neki politički preporod.
Nije IZ BiH talac, vec narod kojeg uporno i uspjesno ubjedjuju da glasa za SDA sve ove godine, zatvarajuci oci pred gadostima od kojih se cestit covjek trese.

Takvi mi nemaju pravo pricati o moralu.

Moj djed je bio musliman i ne pada mi na pamet da ga svrstavam u istu recenicu s jednim Hasanom Cengicem i ekipom u IZ.

Oni za mene nisu ni muslimani, kamoli neki vrhovni vjerski autoriteti.
Pa vidi sada nije bas ni narod citav talac, ne mozes staviti u isto kos nekog Telekom i Elektroprivreda uhljeba i radnika propalog preduzeća koga je privatizovao neki tajkun... Pokušavam da ti objasnim da generalizovanje čitace IZ nije također dobro, tj. daje vjetar u leđa ljudima koji su kolovođe tog sunovrata da kažu: komunjare su protiv vjere itd.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#30061 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

sargon wrote: Pa vidi sada nije bas ni narod citav talac, ne mozes staviti u isto kos nekog Telekom i Elektroprivreda uhljeba i radnika propalog preduzeća koga je privatizovao neki tajkun... Pokušavam da ti objasnim da generalizovanje čitace IZ nije također dobro, tj. daje vjetar u leđa ljudima koji su kolovođe tog sunovrata da kažu: komunjare su protiv vjere itd.
Govore to vec 30 godina. Neka nastave sto se mene tice, ne vidim problem.

Dresirali su narod da glasa za SDA, pod prijetnjom da ce se vratiti mrske komunjare, srusiti dzamije, zabraniti vjeronauk, i da ce svi koji glasaju za njih ekspresno u dzehennem.

Na prvo mjesto su stavili stranku, a odrodili su se i od naroda i od vjere. Kao sto rekoh, takvi za mene nisu i nikad nece biti muslimani. Ima druga rijec za takve koja takodjer pocinje sa "m" i savrseno ih opisuje: MUNAFICI.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#30062 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

Haris.ba wrote:
Šta je problem imati ekstra odnos sa vjerskim zajednicama?
Lagumdžija je imao extra odnos s Islamskom zajednicom, prvi trčao na Kovače i sjedio Ceriću uz bok na Bajramskom prijemu. U to vrijeme, Tihićevo vrijeme, SDA uopće nije išla za Bajram na Kovače, a odnosi s IZ-om su bili nikakvi. I, šta bi?

U percepciji javnosti, odnosi stranaka s vjerskim zajednicama ne igraju veliku ulogu. Ako ih ima i ako su dobri, dobro. Ako ih nema ili su loši, opet dobro. Sve dok se jede budžetski hljeb, radiće se onako kako stranka kaže, makar nikad više ne kročili nogom ni u crkvu ni u džamiju.
User avatar
sargon
Posts: 826
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#30063 Re: SDA-All about

Post by sargon »

Alfons Kauders wrote:
sargon wrote: Pa vidi sada nije bas ni narod citav talac, ne mozes staviti u isto kos nekog Telekom i Elektroprivreda uhljeba i radnika propalog preduzeća koga je privatizovao neki tajkun... Pokušavam da ti objasnim da generalizovanje čitace IZ nije također dobro, tj. daje vjetar u leđa ljudima koji su kolovođe tog sunovrata da kažu: komunjare su protiv vjere itd.
Govore to vec 30 godina. Neka nastave sto se mene tice, ne vidim problem.

Dresirali su narod da glasa za SDA, pod prijetnjom da ce se vratiti mrske komunjare, srusiti dzamije, zabraniti vjeronauk, i da ce svi koji glasaju za njih ekspresno u dzehennem.

Na prvo mjesto su stavili stranku, a odrodili su se i od naroda i od vjere. Kao sto rekoh, takvi za mene nisu i nikad nece biti muslimani. Ima druga rijec za takve koja takodjer pocinje sa "m" i savrseno ih opisuje: MUNAFICI.
Apsolutno se slazem sa tobom. Kada se analiziraju dugorocni procesi koji su se odvijali tokom historije, drustva koja su postigla prosperitet u određenim historijskim momentima morali su da odbace balaste koji su ih kocili. Nesto slicno se desilo sa zapadnom civilizacijom i crkvom u Srednjem vijeku.

Jedini izlaz nase situacije je VLADAVINA PRAVA, pojednostavljeno da sistem i njegovi zakoni važe za sve jednako, da je sistem uvijek jači od pojedinca koji mu se mora povinovati. E u tom slučaju dosta stvari bi se posložilo i problemi bi se riješili. Valjda je to i razlog zašto se vladajući bore protviv pravne države :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#30064 Re: SDA-All about

Post by KatarinaKosaca »

Ma jok. Kakav dzehenem i rusenje dzamija. Interesno su vezali glasace. Budzet. Tender. Porezna inspekcija. Murija. Stipendija. Upis. Ispit. Kad se sabere ta heterogena lepeza interesnih dolazi se do tacnog % glasova, a ostali se (glasovi) raspu na druge opcije od kojih je bar pola lazna opozicija financirana od SDA bas za usitnjavanje glasova. A gkede crvenih, nema ko.sta njima plasiti. Oni sami dovoljno preplase i poplase. Zastrase i teroriziraju. sve sami odrade
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#30065 Re: SDA-All about

Post by seln »

Haris.ba wrote: Naravno da poznajem malo vjernika koji glasaju za SDP npr. Ali, im SDP ništa i ne nudi.
A sta bi im, leba ti, trebala ponuditi? Mevlud o trosku drzave?
Odbijanje hatme od poreza?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#30066 Re: SDA-All about

Post by dezurni_ucenik »

seln wrote:
dezurni_ucenik wrote:SDA je uzas i katastrofa, ali interesantno je kako se ne spominje sta je velikosrpska politika uradila takodjer.
Valjda zato jer se tema zove "SDA-All about", a ne "Velikosrpska politika - All about".

Spominjem ja to iz jednog drugog razloga.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#30067 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

sargon wrote:
Alfons Kauders wrote:
sargon wrote: Pa vidi sada nije bas ni narod citav talac, ne mozes staviti u isto kos nekog Telekom i Elektroprivreda uhljeba i radnika propalog preduzeća koga je privatizovao neki tajkun... Pokušavam da ti objasnim da generalizovanje čitace IZ nije također dobro, tj. daje vjetar u leđa ljudima koji su kolovođe tog sunovrata da kažu: komunjare su protiv vjere itd.
Govore to vec 30 godina. Neka nastave sto se mene tice, ne vidim problem.

Dresirali su narod da glasa za SDA, pod prijetnjom da ce se vratiti mrske komunjare, srusiti dzamije, zabraniti vjeronauk, i da ce svi koji glasaju za njih ekspresno u dzehennem.

Na prvo mjesto su stavili stranku, a odrodili su se i od naroda i od vjere. Kao sto rekoh, takvi za mene nisu i nikad nece biti muslimani. Ima druga rijec za takve koja takodjer pocinje sa "m" i savrseno ih opisuje: MUNAFICI.
Apsolutno se slazem sa tobom. Kada se analiziraju dugorocni procesi koji su se odvijali tokom historije, drustva koja su postigla prosperitet u određenim historijskim momentima morali su da odbace balaste koji su ih kocili. Nesto slicno se desilo sa zapadnom civilizacijom i crkvom u Srednjem vijeku.

Jedini izlaz nase situacije je VLADAVINA PRAVA, pojednostavljeno da sistem i njegovi zakoni važe za sve jednako, da je sistem uvijek jači od pojedinca koji mu se mora povinovati. E u tom slučaju dosta stvari bi se posložilo i problemi bi se riješili. Valjda je to i razlog zašto se vladajući bore protviv pravne države :D
I tu nailazimo na kokos. Zapravo jaje.

Jer vladavine prava nema sa ovom vladajucom elitom... A ove vlasti nema bez ovakvih vjerskih zajednica.

I ne mozemo rijesiti jedno bez drugog.

IZ BiH je prokockala dobru priliku nakon odlaska M. Cerica.

Kavazovic se dokazao kao odmjeren, sposoban i mudar lider, sa svega par gafova u zadnjih pet godina... Ali... Ostalo je na tome i IZ BiH se nije reformirala. Ne cine to ni danas, niti ce. Oni ce do samog kraja ostati uz stranku, u skladu sa svojim prioritetima, jer im narod, drzava, i vjera Mumameda a.s. nisu pripriteti, ni blizu.

Problem je sto sad dolaze u situaciju podrskom za stranku moraju sve otvorenije biti protiv naroda. Onda bujrum i sretno s tim...

Samo neka se prestanu lazno predstavljati, jer Islamska Zajednica BiH niti je islamska niti predstavlja BiH. Jedino sto im je trenutno tacno u nazivu je rijec "zajednica", jer u stvarnosti svojom podrskom za SDA rade sve protiv interesa naroda i drzave koje toboze predstavljaju.
User avatar
sargon
Posts: 826
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#30068 Re: SDA-All about

Post by sargon »

seln wrote:
Haris.ba wrote: Naravno da poznajem malo vjernika koji glasaju za SDP npr. Ali, im SDP ništa i ne nudi.
A sta bi im, leba ti, trebala ponuditi? Mevlud o trosku drzave?
Odbijanje hatme od poreza?
Haha

Ovi im nista ne daju (SDP vjernicima) a ovi drugi (SDA covered with IZ) uzese im dusu sa naplacivanjem hatmi, jasina i mevluda... I ovi opet glasaju za njih... Pa nema ludjeg naroda na dunjaluku :lol: :lol:
User avatar
sargon
Posts: 826
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#30069 Re: SDA-All about

Post by sargon »

Alfons Kauders wrote:
I tu nailazimo na kokos. Zapravo jaje.

Jer vladavine prava nema sa ovom vladajucom elitom... A ove vlasti nema bez ovakvih vjerskih zajednica.

I ne mozemo rijesiti jedno bez drugog.

IZ BiH je prokockala dobru priliku nakon odlaska M. Cerica.

Kavazovic se dokazao kao odmjeren, sposoban i mudar lider, sa svega par gafova u zadnjih pet godina... Ali... Ostalo je na tome i IZ BiH se nije reformirala. Ne cine to ni danas, niti ce. Oni ce do samog kraja ostati uz stranku, u skladu sa svojim prioritetima, jer im narod, drzava, i vjera Mumameda a.s. nisu pripriteti, ni blizu.

Problem je sto sad dolaze u situaciju podrskom za stranku moraju sve otvorenije biti protiv naroda. Onda bujrum i sretno s tim...

Samo neka se prestanu lazno predstavljati, jer Islamska Zajednica BiH niti je islamska niti predstavlja BiH. Jedino sto im je trenutno tacno u nazivu je rijec "zajednica", jer u stvarnosti svojom podrskom za SDA rade sve protiv interesa naroda i drzave koje toboze predstavljaju.
Ono kako bi ti to rijesio, jer jedino rjesenja koje se iz toga namece je revolucija al ona Boljsevicka :)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#30070 Re: SDA-All about

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:
IZ BiH je prokockala dobru priliku nakon odlaska M. Cerica.

Kavazovic se dokazao kao odmjeren, sposoban i mudar lider, sa svega par gafova u zadnjih pet godina... Ali... Ostalo je na tome i IZ BiH se nije reformirala. Ne cine to ni danas, niti ce. Oni ce do samog kraja ostati uz stranku, u skladu sa svojim prioritetima, jer im narod, drzava, i vjera Mumameda a.s. nisu pripriteti, ni blizu.
Ta prilika za reformu je prokockana vec ranije i tome nisu uzrok ni Ceric ni Kavazovic.
Ceric je bio samo lik iz vica sa viskom ambicija i smijesnim glasom. Problem su likovi u sjeni, koji cine spregu SDA i IZ, tipa Cengic...
u boga ne vjeruju, a guzici se ne boje.
Od pocetka rata naovamo, samo sam jednom cuo rijec "reforma" u vezi IZ, prilikom kandidature Enesa Karica za reis ul ulemu. On je bio cak i napravio neki konkretan program rada, regulisanje statusa vjerskih sluzbenika itd...
aliiii, kome treba reforma pored napuhanog pijevca tipa Ceric?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#30071 Re: SDA-All about

Post by madner »

IZ je uvijek bila baza konzervativne misli i nije posteno ocekivati od njih reforme drustva.
Kompetencije u vezi vjere su sasvim ok, ali u zadnjih 140 godina nisu ni jednoj ispravno pogodili politicki pravac. Uvijek podrzali gubitnike.
User avatar
sargon
Posts: 826
Joined: 26/11/2011 03:47
Location: Niodaklevci

#30072 Re: SDA-All about

Post by sargon »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:
IZ BiH je prokockala dobru priliku nakon odlaska M. Cerica.

Kavazovic se dokazao kao odmjeren, sposoban i mudar lider, sa svega par gafova u zadnjih pet godina... Ali... Ostalo je na tome i IZ BiH se nije reformirala. Ne cine to ni danas, niti ce. Oni ce do samog kraja ostati uz stranku, u skladu sa svojim prioritetima, jer im narod, drzava, i vjera Mumameda a.s. nisu pripriteti, ni blizu.
Ta prilika za reformu je prokockana vec ranije i tome nisu uzrok ni Ceric ni Kavazovic.
Ceric je bio samo lik iz vica sa viskom ambicija i smijesnim glasom. Problem su likovi u sjeni, koji cine spregu SDA i IZ, tipa Cengic...
u boga ne vjeruju, a guzici se ne boje.
Od pocetka rata naovamo, samo sam jednom cuo rijec "reforma" u vezi IZ, prilikom kandidature Enesa Karica za reis ul ulemu. On je bio cak i napravio neki konkretan program rada, regulisanje statusa vjerskih sluzbenika itd...
aliiii, kome treba reforma pored napuhanog pijevca tipa Ceric?
Uvijek se vracamo na isto pitanje. Nema institucije, nema procedure, sve se radi stihijski i prepušteno je garniturama. To smo naslijedili od osmanlija-turaka, koliko god da su bili jaki nakon smrti jednog sultana zemlja se nalazila gotovo pred raspadom jer nije bilo sistema i zakona o tome ko nasljedjuje koga...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#30073 Re: SDA-All about

Post by Hajvan »

PM72 wrote:
Hajvan wrote:
salihh wrote:Sve dok se protiv SDA kampanja vodi na nacin kako to radi PM72 SDA ce imati glasace... ja kad procitam njegove patoloski zle i jadne komentare odmah zaboravim i bakira i uhljebe i skontam da je bosna puna jos gorih ublehasa koji jedva cekaju da zajasu i pocnu svoj pir... nece moci
upravo…
ne zanemarujem postojanje nabrojanih, ali moguc da su ovakvi kao gorespomenuti ustvari stancki botovi koji navode vodu na vlastiti mlin :mrgreen:
kad vidim koga i šta braniš onda me tvoj nick nimalo ne iznenađuje.
nist ti ne kontas… ili se pravis da ne kontas… ili od tolike mrznje ti se um pomutio da ne mozes skontati nikakav sarkazam…
helem nejse, tesko tebi sa tobom… :run:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#30074 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

seln wrote:
Haris.ba wrote: Naravno da poznajem malo vjernika koji glasaju za SDP npr. Ali, im SDP ništa i ne nudi.
A sta bi im, leba ti, trebala ponuditi? Mevlud o trosku drzave?
Odbijanje hatme od poreza?
Zašto da ne? Pa mi plaćamo pdv na humanitarne donacije. Zašto ne urediti i taj dio. Nema poreznih opterećenja na humanitarne donacije i donacije vjerskim zajednicama i u humanitarne svrhe se mogu koristiti kao porezni odbitak.

Kao protutežu tome - uvesti vjerske zajednice u porezni sistem. A ne ostavljati ovo sada polulegalno stanje.
User avatar
iPod
Posts: 1801
Joined: 20/11/2006 17:20

#30075 Re: SDA-All about

Post by iPod »

seln wrote:
Haris.ba wrote: Naravno da poznajem malo vjernika koji glasaju za SDP npr. Ali, im SDP ništa i ne nudi.
A sta bi im, leba ti, trebala ponuditi? Mevlud o trosku drzave?
Odbijanje hatme od poreza?
Ma idi...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:
Post Reply