FIAT KONZUMENTI
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3001 Re: FIAT KONZUMENTI
Ako je motor u dobrom stanju ja bih išao na 5w40 ulje. Nije toliko skuplje koliko je bolje, posebno ako imaš puno kratkih relacija i po gradu.
-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#3002 Re: FIAT KONZUMENTI
pa iskreno ne znam. ne vozim ga dovoljno dugo da bih rekao.530i wrote:Ako je motor u dobrom stanju ja bih išao na 5w40 ulje. Nije toliko skuplje koliko je bolje, posebno ako imaš puno kratkih relacija i po gradu.
Provjerio jesam prilikom kupovine ali.....
prosao sam sa njim nekih 4-5 hiljada sa njim od juna. ne dimi, ne trosi ulje, cupa ko' lud, cepio sam ga na autoputu 190 bez problema(po satu), ne pregrijava....
najvjerovatnije je da cu i ici na varijantu 5w40. sve su mi kratke relacije 10 km plafon, rano na posao idem ujutro tako da zima u sarajevu a ujutro u 5 je.....
cak sam sad nasao u nekom "user manual" da ide SELENIA WR koje je 5w40.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#3003 Re: FIAT KONZUMENTI
To je CF3 motor,ide 10w40. Selenia TD. Mjenjaj na 10k.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3004 Re: FIAT KONZUMENTI
Selenija TD 10w40 je 12KM litar što je puno u toj klasi ulja, po meni ne vrijedi tih para. Selenija WR 5w40 je 15KM litar što je relativno ok cijena, iako i tu ima jeftinijih ulja.
- ElRe
- Posts: 16905
- Joined: 12/12/2011 11:28
#3005 Re: FIAT KONZUMENTI
Fabricka preporuka je Selenia 5W-40 WR


- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#3006 Re: FIAT KONZUMENTI
Ja sam imao 156 sa istim motorom. Uvijek sam sipao Seleniu TD. Po preporuci Hote,nikada nisam imao problema.ElRe wrote:Fabricka preporuka je Selenia 5W-40 WR
Po meni ni WR nije skup,tako da bi ja isao sad na njega
- ElRe
- Posts: 16905
- Joined: 12/12/2011 11:28
#3007 Re: FIAT KONZUMENTI
I ja sam u Lybri 1.9 JTD sipao Seleniu TD, s tim da je moja Lybra imala stvarnih 300000+ km. Takodje bez problema, ali fabricka preporuka je 5W40.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#3008 Re: FIAT KONZUMENTI
Fiat Aegea ce se u EU zvati TIPO
U Turskoj ostaje Aegea.
U Turskoj ostaje Aegea.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3009 Re: FIAT KONZUMENTI
tj. hatchback verzija Aegee.mali_milojica wrote:Fiat Aegea ce se u EU zvati TIPO![]()
![]()
U Turskoj ostaje Aegea.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#3010 Re: FIAT KONZUMENTI
Ne,sve verzije ce se zvati Tipo na trzistu EMEA. Samo u Turskoj ostaje Aegea.530i wrote:tj. hatchback verzija Aegee.mali_milojica wrote:Fiat Aegea ce se u EU zvati TIPO![]()
![]()
U Turskoj ostaje Aegea.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#3011 Re: FIAT KONZUMENTI
Upravu si, gledao sam neke slike prerušenog hatchbacka...
- ElRe
- Posts: 16905
- Joined: 12/12/2011 11:28
#3012 Re: FIAT KONZUMENTI
Po meni glupost, kao sto su uradili i sa Cromom.
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#3013 Re: FIAT KONZUMENTI
vidio sam render Aegae...meni ono fino izgleda,posebno prednji dio a i unutrasnjost moze proci
nego,da vas pitam...je li neko rjesavao onaj problem sa lakom koji se napuse i ljusti po krovu,standardan problem kod fiata nakon nekih 10ak godina...to pobijeli i stvarno ruzno izgleda
evo i kod mene je od ljetos to pocelo da se javlja po krovu...po cijelom krovu,samo jos nije onoliko intenzivno,da se sve bijeli
je li tu mora ici komplet farbanje/lakiranje krova ili bi se moglo kako ispolirati ili skinuti taj lak i nanijeti novi ?
i ako je neko radio,da napise cijenu okvirno
nego,da vas pitam...je li neko rjesavao onaj problem sa lakom koji se napuse i ljusti po krovu,standardan problem kod fiata nakon nekih 10ak godina...to pobijeli i stvarno ruzno izgleda
evo i kod mene je od ljetos to pocelo da se javlja po krovu...po cijelom krovu,samo jos nije onoliko intenzivno,da se sve bijeli
je li tu mora ici komplet farbanje/lakiranje krova ili bi se moglo kako ispolirati ili skinuti taj lak i nanijeti novi ?
i ako je neko radio,da napise cijenu okvirno
-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#3014 Re: FIAT KONZUMENTI
ma jarane sve to je samo "vodu hladi, vodu vari"zippoo87 wrote:vidio sam render Aegae...meni ono fino izgleda,posebno prednji dio a i unutrasnjost moze proci
nego,da vas pitam...je li neko rjesavao onaj problem sa lakom koji se napuse i ljusti po krovu,standardan problem kod fiata nakon nekih 10ak godina...to pobijeli i stvarno ruzno izgleda
evo i kod mene je od ljetos to pocelo da se javlja po krovu...po cijelom krovu,samo jos nije onoliko intenzivno,da se sve bijeli
je li tu mora ici komplet farbanje/lakiranje krova ili bi se moglo kako ispolirati ili skinuti taj lak i nanijeti novi ?
i ako je neko radio,da napise cijenu okvirno
Davno sam na marei imao isti problem. ma nista dok ne prelakiras ponovo. jos ako je neka boja tamnija, onda ona varijanta sa crnim krovom nije losa. bolje nego ganjati metalic i sve sto ide uz njega.
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#3015 Re: FIAT KONZUMENTI
boja je metalik plava...i mislim da bi sa orginalnom bojom to pofino kostalo i sa rukama...a nemam sada para bas za ulaganja u auto...za godinu sam u njega ulozio 1200 KM samo na popravke i servise (bez velikog) a te sam pare dobio od osiguranja jer me udario covjek ,pa sam ih zato i ulagao sve u auto...sada vise para nema a ovo je poskupo sigurnozdruzdjo wrote:ma jarane sve to je samo "vodu hladi, vodu vari"zippoo87 wrote:vidio sam render Aegae...meni ono fino izgleda,posebno prednji dio a i unutrasnjost moze proci
nego,da vas pitam...je li neko rjesavao onaj problem sa lakom koji se napuse i ljusti po krovu,standardan problem kod fiata nakon nekih 10ak godina...to pobijeli i stvarno ruzno izgleda
evo i kod mene je od ljetos to pocelo da se javlja po krovu...po cijelom krovu,samo jos nije onoliko intenzivno,da se sve bijeli
je li tu mora ici komplet farbanje/lakiranje krova ili bi se moglo kako ispolirati ili skinuti taj lak i nanijeti novi ?
i ako je neko radio,da napise cijenu okvirno
Davno sam na marei imao isti problem. ma nista dok ne prelakiras ponovo. jos ako je neka boja tamnija, onda ona varijanta sa crnim krovom nije losa. bolje nego ganjati metalic i sve sto ide uz njega.
hajde neka ceka do slijedece godine i proljeca...sada ce svakako zima,snijeg,led...ne isplati se sada to raditi
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#3016 Re: FIAT KONZUMENTI
Citirat cu jednog kolegu sa drugog foruma koji je dosta dobro obavijesten o dogadjanjima oko FCA








Pocena cijena u Turskoj oko 13k € za osnovni model,ali nemojte se pecati 100% na tu cijenu,jer kod njih su porezi uzasno veliki na auto. To bi kod nas trebalo biti manje,dosta manje,ako uopste bude neko kupovaoKaže za Aegeu u Turskoj.
5-godišnje jamstvo kao standard
-80 kg s obzirom na Lineu
+80% torzijska krutost s obzirom na Lineu
Osnovni paket opreme Easy:
16" čelične felge
ESP sa Hill Holderom
6 zračnih jastuka
UConnect 5" sa USB priljučkom i bluetoothom
podešavanje volana
manualna klima
4 električna podizača stakala
električni grijani retrovizori
prednji naslon za ruku
Urban (sve kao Easy plus):
16" aluminijske felge
parkirni senzori
tempomat
maglenke
automatska klima
mekša plastika na centralnoj konzoli
Lounge (sve kao Urban plus):
17" aluminijske felge
elektromatski retrovizor
senzor svjetla
stražnja kamera
navigacija
stražnji naslon za ruku








- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3017 Re: FIAT KONZUMENTI
koji je red velicina taj auto? koja klasa?
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#3018 Re: FIAT KONZUMENTI
C segment.
Na osnovu ovoga ide i proizvodnja hatchback verzije i SW. Nasljednik Brava..
Cijenom su se spustili do PSA dvojca 301/Elysee,Rapida i ostalih iz B segmenta.
Ovaj momak govori da ce paketi opreme biti skoro pa fiksirani,da ce biti veoma mala mogucnost doplata,sve u svrhu smanjenja troskova.
Na siromasnijim trzistima ce biti motori do max snage 120 KS,dok za EU vjerovatno idu i jaci.
Na osnovu ovoga ide i proizvodnja hatchback verzije i SW. Nasljednik Brava..
Cijenom su se spustili do PSA dvojca 301/Elysee,Rapida i ostalih iz B segmenta.
Ovaj momak govori da ce paketi opreme biti skoro pa fiksirani,da ce biti veoma mala mogucnost doplata,sve u svrhu smanjenja troskova.
Na siromasnijim trzistima ce biti motori do max snage 120 KS,dok za EU vjerovatno idu i jaci.
Motori za Turke:
- 1.4 FIRE 95 KS
- 1.6 E.TorQ 110 KS
- 1.3 MultiJet II 95 KS
- 1.6 MultiJet II 120 KS
Koliko znam čuvaju 1.4 T-JET sa 120 KS i LPG instalacijom za kasnije.
I da nebi bilo zabune. Pošto su hatchback i SW više za zapad trebali bi imati i jače motore i bolje razine opreme.
Točne dimenzije i mjere Tipa su:
dužina 4532 mm
širina 1792 mm
visina 1497 mm
međuosovinski razmak 2636 mm
prtljažnik 520 l
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3019 Re: FIAT KONZUMENTI
ova bocna silueta sa ovim malim tockovima sa slika mi i nije cemu iskreno
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3021 Re: FIAT KONZUMENTI
evo vrtim slike na internetu, sa pravim tockovima i bojom ce biti ljepuskast auto, inace poruzan, nakav visok ko koza
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#3022 Re: FIAT KONZUMENTI
Sedan je primarno i pravljen za trziste Turske i Ist. Evropska. Znas da se proizvodi u Turskoj u Tofasu. I opet znas da svaki auto koji je dosao iz Turske da je povisen u odnosu na svoje bliske rođake iz EU.Bakir1 wrote:evo vrtim slike na internetu, sa pravim tockovima i bojom ce biti ljepuskast auto, inace poruzan, nakav visok ko koza
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#3023 Re: FIAT KONZUMENTI
ko bi reko da ce turska biti koljevka novih modela 
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
#3024 Re: FIAT KONZUMENTI
Samo mi nije jasno gdje im je pamet, kad ovo žele predstaviti kao nasljednika Brava... 
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83423
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#3025 Re: FIAT KONZUMENTI
Više nasljednik Linea-e.
P.S. Gdje ima nabaviti Parflu?
Nesto su mi plinadzije gadno zajebale-curi mi antifriz
P.S. Gdje ima nabaviti Parflu?
Nesto su mi plinadzije gadno zajebale-curi mi antifriz

