FIAT KONZUMENTI

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3001 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

Ako je motor u dobrom stanju ja bih išao na 5w40 ulje. Nije toliko skuplje koliko je bolje, posebno ako imaš puno kratkih relacija i po gradu.
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#3002 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by zdruzdjo »

530i wrote:Ako je motor u dobrom stanju ja bih išao na 5w40 ulje. Nije toliko skuplje koliko je bolje, posebno ako imaš puno kratkih relacija i po gradu.
pa iskreno ne znam. ne vozim ga dovoljno dugo da bih rekao.
Provjerio jesam prilikom kupovine ali.....
prosao sam sa njim nekih 4-5 hiljada sa njim od juna. ne dimi, ne trosi ulje, cupa ko' lud, cepio sam ga na autoputu 190 bez problema(po satu), ne pregrijava....
najvjerovatnije je da cu i ici na varijantu 5w40. sve su mi kratke relacije 10 km plafon, rano na posao idem ujutro tako da zima u sarajevu a ujutro u 5 je.....
cak sam sad nasao u nekom "user manual" da ide SELENIA WR koje je 5w40.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3003 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

To je CF3 motor,ide 10w40. Selenia TD. Mjenjaj na 10k.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3004 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

Selenija TD 10w40 je 12KM litar što je puno u toj klasi ulja, po meni ne vrijedi tih para. Selenija WR 5w40 je 15KM litar što je relativno ok cijena, iako i tu ima jeftinijih ulja.
User avatar
ElRe
Posts: 16905
Joined: 12/12/2011 11:28

#3005 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Fabricka preporuka je Selenia 5W-40 WR

Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3006 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

ElRe wrote:Fabricka preporuka je Selenia 5W-40 WR

Image
Ja sam imao 156 sa istim motorom. Uvijek sam sipao Seleniu TD. Po preporuci Hote,nikada nisam imao problema.
Po meni ni WR nije skup,tako da bi ja isao sad na njega
User avatar
ElRe
Posts: 16905
Joined: 12/12/2011 11:28

#3007 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

I ja sam u Lybri 1.9 JTD sipao Seleniu TD, s tim da je moja Lybra imala stvarnih 300000+ km. Takodje bez problema, ali fabricka preporuka je 5W40.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3008 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Fiat Aegea ce se u EU zvati TIPO :lol: :-)
U Turskoj ostaje Aegea.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3009 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

mali_milojica wrote:Fiat Aegea ce se u EU zvati TIPO :lol: :-)
U Turskoj ostaje Aegea.
tj. hatchback verzija Aegee.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3010 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

530i wrote:
mali_milojica wrote:Fiat Aegea ce se u EU zvati TIPO :lol: :-)
U Turskoj ostaje Aegea.
tj. hatchback verzija Aegee.
Ne,sve verzije ce se zvati Tipo na trzistu EMEA. Samo u Turskoj ostaje Aegea.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3011 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by 530i »

Upravu si, gledao sam neke slike prerušenog hatchbacka...
User avatar
ElRe
Posts: 16905
Joined: 12/12/2011 11:28

#3012 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by ElRe »

Po meni glupost, kao sto su uradili i sa Cromom.
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3013 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by zippoo87 »

vidio sam render Aegae...meni ono fino izgleda,posebno prednji dio a i unutrasnjost moze proci

nego,da vas pitam...je li neko rjesavao onaj problem sa lakom koji se napuse i ljusti po krovu,standardan problem kod fiata nakon nekih 10ak godina...to pobijeli i stvarno ruzno izgleda
evo i kod mene je od ljetos to pocelo da se javlja po krovu...po cijelom krovu,samo jos nije onoliko intenzivno,da se sve bijeli

je li tu mora ici komplet farbanje/lakiranje krova ili bi se moglo kako ispolirati ili skinuti taj lak i nanijeti novi ?
i ako je neko radio,da napise cijenu okvirno
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#3014 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by zdruzdjo »

zippoo87 wrote:vidio sam render Aegae...meni ono fino izgleda,posebno prednji dio a i unutrasnjost moze proci

nego,da vas pitam...je li neko rjesavao onaj problem sa lakom koji se napuse i ljusti po krovu,standardan problem kod fiata nakon nekih 10ak godina...to pobijeli i stvarno ruzno izgleda
evo i kod mene je od ljetos to pocelo da se javlja po krovu...po cijelom krovu,samo jos nije onoliko intenzivno,da se sve bijeli

je li tu mora ici komplet farbanje/lakiranje krova ili bi se moglo kako ispolirati ili skinuti taj lak i nanijeti novi ?
i ako je neko radio,da napise cijenu okvirno
ma jarane sve to je samo "vodu hladi, vodu vari"
Davno sam na marei imao isti problem. ma nista dok ne prelakiras ponovo. jos ako je neka boja tamnija, onda ona varijanta sa crnim krovom nije losa. bolje nego ganjati metalic i sve sto ide uz njega.
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3015 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by zippoo87 »

zdruzdjo wrote:
zippoo87 wrote:vidio sam render Aegae...meni ono fino izgleda,posebno prednji dio a i unutrasnjost moze proci

nego,da vas pitam...je li neko rjesavao onaj problem sa lakom koji se napuse i ljusti po krovu,standardan problem kod fiata nakon nekih 10ak godina...to pobijeli i stvarno ruzno izgleda
evo i kod mene je od ljetos to pocelo da se javlja po krovu...po cijelom krovu,samo jos nije onoliko intenzivno,da se sve bijeli

je li tu mora ici komplet farbanje/lakiranje krova ili bi se moglo kako ispolirati ili skinuti taj lak i nanijeti novi ?
i ako je neko radio,da napise cijenu okvirno
ma jarane sve to je samo "vodu hladi, vodu vari"
Davno sam na marei imao isti problem. ma nista dok ne prelakiras ponovo. jos ako je neka boja tamnija, onda ona varijanta sa crnim krovom nije losa. bolje nego ganjati metalic i sve sto ide uz njega.
boja je metalik plava...i mislim da bi sa orginalnom bojom to pofino kostalo i sa rukama...a nemam sada para bas za ulaganja u auto...za godinu sam u njega ulozio 1200 KM samo na popravke i servise (bez velikog) a te sam pare dobio od osiguranja jer me udario covjek ,pa sam ih zato i ulagao sve u auto...sada vise para nema a ovo je poskupo sigurno
hajde neka ceka do slijedece godine i proljeca...sada ce svakako zima,snijeg,led...ne isplati se sada to raditi
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3016 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Citirat cu jednog kolegu sa drugog foruma koji je dosta dobro obavijesten o dogadjanjima oko FCA
Kaže za Aegeu u Turskoj.

5-godišnje jamstvo kao standard
-80 kg s obzirom na Lineu
+80% torzijska krutost s obzirom na Lineu

Osnovni paket opreme Easy:
16" čelične felge
ESP sa Hill Holderom
6 zračnih jastuka
UConnect 5" sa USB priljučkom i bluetoothom
podešavanje volana
manualna klima
4 električna podizača stakala
električni grijani retrovizori
prednji naslon za ruku

Urban (sve kao Easy plus):
16" aluminijske felge
parkirni senzori
tempomat
maglenke
automatska klima
mekša plastika na centralnoj konzoli

Lounge (sve kao Urban plus):
17" aluminijske felge
elektromatski retrovizor
senzor svjetla
stražnja kamera
navigacija
stražnji naslon za ruku
Pocena cijena u Turskoj oko 13k € za osnovni model,ali nemojte se pecati 100% na tu cijenu,jer kod njih su porezi uzasno veliki na auto. To bi kod nas trebalo biti manje,dosta manje,ako uopste bude neko kupovao :lol:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3017 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Bakir1 »

koji je red velicina taj auto? koja klasa?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3018 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

C segment.
Na osnovu ovoga ide i proizvodnja hatchback verzije i SW. Nasljednik Brava..
Cijenom su se spustili do PSA dvojca 301/Elysee,Rapida i ostalih iz B segmenta.
Ovaj momak govori da ce paketi opreme biti skoro pa fiksirani,da ce biti veoma mala mogucnost doplata,sve u svrhu smanjenja troskova.
Na siromasnijim trzistima ce biti motori do max snage 120 KS,dok za EU vjerovatno idu i jaci.
Motori za Turke:
- 1.4 FIRE 95 KS
- 1.6 E.TorQ 110 KS
- 1.3 MultiJet II 95 KS
- 1.6 MultiJet II 120 KS
Koliko znam čuvaju 1.4 T-JET sa 120 KS i LPG instalacijom za kasnije.

I da nebi bilo zabune. Pošto su hatchback i SW više za zapad trebali bi imati i jače motore i bolje razine opreme.
Točne dimenzije i mjere Tipa su:
dužina 4532 mm
širina 1792 mm
visina 1497 mm
međuosovinski razmak 2636 mm
prtljažnik 520 l
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3019 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Bakir1 »

ova bocna silueta sa ovim malim tockovima sa slika mi i nije cemu iskreno
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3020 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Image
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3021 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Bakir1 »

evo vrtim slike na internetu, sa pravim tockovima i bojom ce biti ljepuskast auto, inace poruzan, nakav visok ko koza
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#3022 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by mali_milojica »

Bakir1 wrote:evo vrtim slike na internetu, sa pravim tockovima i bojom ce biti ljepuskast auto, inace poruzan, nakav visok ko koza
Sedan je primarno i pravljen za trziste Turske i Ist. Evropska. Znas da se proizvodi u Turskoj u Tofasu. I opet znas da svaki auto koji je dosao iz Turske da je povisen u odnosu na svoje bliske rođake iz EU.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3023 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by Bakir1 »

ko bi reko da ce turska biti koljevka novih modela :D
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#3024 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by johntra »

Samo mi nije jasno gdje im je pamet, kad ovo žele predstaviti kao nasljednika Brava... :roll:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3025 Re: FIAT KONZUMENTI

Post by _BataZiv_0809 »

Više nasljednik Linea-e.

P.S. Gdje ima nabaviti Parflu?

Nesto su mi plinadzije gadno zajebale-curi mi antifriz :-?
Post Reply