Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#3001 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote: 03/11/2021 21:11
elcaliente wrote: 03/11/2021 19:46

Bonske ovlasti su stvar proslosti.
Schmidt to nece uraditi jer nece frke sa Rusijom a RS moze uvjek reci da neki turista ne moze nista narediti.
Fakticki Schmidt moze sada prst u uho i malo skijanje, malo restorani itd.
Nema nikakve odgovornosti ni prema bilo kome, cak mu je i Merkel otisla u penziju.
Ima bolji posao nego sto je Inzko ikada imao.
Ne mora cak ni zabrinutost izrazavati.
Malo mi je smijesno spominjati bonske ovlasti kao proslost, a nedavno izmjene zakona donesene na osnovu tih ovlasti.

Puna moja podrska vjerovanju kako Smit nema nikakvih ovlasti.
Koje izmjene zakona?
User avatar
dulekrele
Posts: 4738
Joined: 10/04/2014 18:25

#3002 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by dulekrele »

MMM1977 wrote: 02/11/2021 23:46 Sjetim se ja familije onom Incku, proglasio zakon i zakuhao situaciju a nakon toga ode, iako se moglo pretpostaviti da novi VP neće moći da dobije podršku. Pa trebao je taj zakon donijeti prije 5 godina i da se sam izbori sa posljedicama.
I da ga nije Incko proglasio srbi bi nasli neki drugi razlog da sve ovo zakuhaju. Sume, drzavna imovina itd. Rusi su dodiku ocito dobro necim prikljestili muda pa on sve ovo radi i ide ko bik glavom kroz zid.
A zakon se morao donijeti. Da ga Incko nije donjeo ne bi nikad ni bio donesen. Rezultati zakona se vec dobro vide. Rijetko ko jos spominje Srebrenicu u negativnom smislu iz sjeverne BiH a o negiranju da i ne govorim.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#3003 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by A_A_AKCIJA »

Haris.ba wrote: 03/11/2021 21:11
elcaliente wrote: 03/11/2021 19:46

Bonske ovlasti su stvar proslosti.
Schmidt to nece uraditi jer nece frke sa Rusijom a RS moze uvjek reci da neki turista ne moze nista narediti.
Fakticki Schmidt moze sada prst u uho i malo skijanje, malo restorani itd.
Nema nikakve odgovornosti ni prema bilo kome, cak mu je i Merkel otisla u penziju.
Ima bolji posao nego sto je Inzko ikada imao.
Ne mora cak ni zabrinutost izrazavati.
Malo mi je smijesno spominjati bonske ovlasti kao proslost, a nedavno izmjene zakona donesene na osnovu tih ovlasti.

Puna moja podrska vjerovanju kako Smit nema nikakvih ovlasti.
Pravo šega :mrgreen:

Zaključak ovih istočnih botova:

Svi su digli ruke od BiH, Amerika karina liže rane od Afganistana, EU se samo što ne raspadne, Njemačka plin za BiH, Šmit SS turista srbomrz, Bosanci samo sisaju šišu, nema ko ratovati, samo Rusi jaki ko Thanos i daće krvi i bubreg za Mileta i Spartance u RS koje majka zadoji drnčem kad se rode i koji gule vojni rok umjesto osnovne škole.

Dok god imamo posla sa ovako glupim i zaluđenim neprijateljem, ja se ne sikiram previše.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3004 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by cyprus »

Halalite ljudi, ali ja zaista ne vidim da se išta dramatično promijenilo...
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3005 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by sumirprimus »

Dok ne sankcionisu dodika nece se nista ni promijeniti.
Plus bake mora izgubiti na izborima.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#3006 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by General War »

sumirprimus wrote: 03/11/2021 23:30 Dok ne sankcionisu dodika nece se nista ni promijeniti.
Plus bake mora izgubiti na izborima.
Pa zato su i "zaratili"...opet izmisljaju probleme.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3007 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by 90minut »

cyprus wrote: 03/11/2021 23:26 Halalite ljudi, ali ja zaista ne vidim da se išta dramatično promijenilo...
Nikad se ništa nije promjenilo od 95 sve je prividno da nekog drži neko za majicu i ne da mu da ratuje sve dok jednom ne pukne i ne shvati se da evropa nema snage za bilo šta i opet bi im trebalo par godina da zaustave.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3008 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by cyprus »

90minut wrote: 04/11/2021 00:17
cyprus wrote: 03/11/2021 23:26 Halalite ljudi, ali ja zaista ne vidim da se išta dramatično promijenilo...
Nikad se ništa nije promjenilo od 95 sve je prividno da nekog drži neko za majicu i ne da mu da ratuje sve dok jednom ne pukne i ne shvati se da evropa nema snage za bilo šta i opet bi im trebalo par godina da zaustave.
Od 1995. godine se jeste promijenilo, od 2006-e međutim zaista nije...

Što se tiče ratovanja, niđe veze...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#3009 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by daddy-kool »

https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=451929

Додик: Српска ће наћи механизам да тужи Шмита (ВИДЕО)
Република Српска ће наћи механизам да тужи Кристијана Шмита за лажно представљање, рекао је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.

Истакао да ће Српска то покушати урадити у његовој земљи.

- Јуче смо добили важну поруку од Савјета безбједности и то значи да нема високог представника - рекао је Додик на конференцији за новинаре.

Додик је нагласио да је Савјет безбједности био на страни међународног права.

- Биће занимљиво гледати како ће се понашати господин Шмит. Ако није препознат по Резолуцији Савјета безбједности УН, онда не може бити препознат ни овдје. Чуди ме да је човјек тог политичког искуства себи на крају могао допустити овакву бламажу - додао је Додик.

Он је нагласио да Република Српска није побиједила у Савјету безбједности УН, него да је задовољна што је на том мјесту побиједила истина.

Додик је поручио Шмиту да прави себи излазну стратегију и миран живот, или ће у супротном бити само више оклеветан и извргнут одговорности за кршење међународног права.

- Високи представник нема мандат, а тиме ни ОХР и то је важна порука коју смо добили од Савјета безбједости. Ми је читамо на тај начин. Чини ми се да су се управо велики договорили о начину како ће елиминисати високог представника и ОХР и да се то десило, те да то само острашћенима у Сарајеву то није јасно - тврди он.

Додик је рекао да је "срамни покушај извјештаја" Шмита дефинитивно ставио на једну страну у БиХ, те да је тај "памфлет" писала ратна обавјештајна служба Алије Изетбеговића.
pobijedila istina. ohr ukinut, visoki predstavnik nema mandat
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#3010 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Hame_ »

Švabi, na napisanom pregledu stanja u državi, kapa do poda :thumbup:

Eh sad, da li će to biti "prvijenac" naivni iskreni izvještaj... i da će zdunut :run:

Pitanje je za :bih:
mishic
Posts: 8408
Joined: 28/04/2011 16:29

#3011 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by mishic »

Bez obzira što nije imao priliku da svoj izvještaj podnese za govornicom UN-a Christian Schmidt je potvrdio svoju reputciju ozbiljnog anlitičara i političara. Dijagnoza koju je za kratko vrijeme uspostavio je perfektna. A pošto "tiha voda bregove valja" moglo bi se, na opšte iznenađenje pa i početno razočaranje velikog broja građana BiH, dogoditi da taj tihi i strpljivi pragmatik nađe i lijek.

Respekt koji se prema njemu osjetio u večini diskusija u Skupštini UN-a mogao bi kao vjetar u leđa i njemu i nekolicini močnih zemalja čije diskusije su išle u pravcu njegova izvještaja, dati snagu da sa riječi pređu na djela. Iskreno se nadam da će tako i biti.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3012 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

Austrijski Der Standard: Rusija preuzima teren u BiH, Europa i SAD spavaju, Hrvatska i Slovenija bi podržale otcjepljenje RS-a

BIH04/11/2021 u 17:50 h

Strane delegacije na sastanku sa članovima Predsjedništva BiH/EPA
Image
OSLOBOĐENJE.

Bosanke i Bosanci znaju da se ne mogu osloniti na EU i NATO. Tu lekciju su bolno naučili u ratu (1992-1995). A i sada se osjećaju izdani od strane Zapada, navodi se u članku Der Standarda. Austrijski list Der Standard posvetio je jučer jedan članak aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini. Ističu kako Europa i Sjedinjene Američke Države spavaju, dok Rusija preuzima taj teren.

"A Rusija je na tom terenu najuspješniji igrač", piše ovaj austrijski list.

U članku je navedeno kako je Rusiji uspjelo da oslabi ulogu Christiana Schmidta kao visokog predstavnika BiH, ali da su ipak pristali na produženje EUFOR-ovog mandata u našoj zemlji.


"Christian Schmidt je na sjednici Vijeća sigurnosti u New yORKU (3.11.2021.) želio objasniti zašto se BiH, zbog napada desno-radikalnog nacionaliste Milorada Dodika na njen suverenitet i integritet, nalazi u egzistencijalno najopasnijoj situaciji od okončanja rata. Umjesto toga je, na inicijativu Rusije, iz teksta o produženju vojne misije EUFOR-a Althea prekriženo njegovo ime i funkcija. Ne samo da nije smio održati govor, već su se prema njemu ponašali kao prema nepozvanom gostu. Rusija je bila u poziciji da ide tako daleko, jer joj je to bio ustupak kako bi pristala na produženje misije EUFOR-a Althea, do kojeg je u konačnici u srijedu i došlo", navodi se u tekstu.

Kako kažu, Rusija se pobrinula i izjednačiti izvještaje Christiana Schmidta i Vlade Republike Srpske. Izvještaj vlasti manjeg bh. entiteta postao je službeni dokument UN-a, i to zahvaljujući djelovanjem Moskve.

"Rusija se pobrinula i da se izvještaj Visokog predstavnika u BiH Schmidta izjednači sa izvještajem Dodika. Tako je izvještaj u kojem stoji da je funkcija visokog predstavnika „nelegalna” i da RS ima pravo da na sebe prebaci sve nadležnosti djelovanjem Moskve postao službeni dokument UN-a”, ističe se.

Mark Attila Hoare, britanski historičar dao je izjavu u kojoj je, suštinski rečeno, kazao kako je NATO primio nove članice, koje imaju simpatije prema otcjepljenju Republike Srpske. Upravo je tu izjavu citirao austrijski Der Standard.

Attila Hoare je u svom osvrtu, također, jasno istakao kako smatra da Hrvatska, Mađarska i Slovenija imaju simpatije prema otcjepljenju Republike Srpske, odnosno da bi u konačnici podržale takav epilog.

Ovaj britanski historičar pretpostavlja da bi Francuska i Njemačka pristale na saradnju sa Rusijom, ukoliko bi došlo do "najgoreg mogućeg scenarija".

ZA MOSKVU JE BIH IGRALIŠTE


U članku Der Standarda navodi se i to da su ljudi u našoj zemlji zabrinuti zbog priče o ratu, te ističu kako su neformalne grupe građana osudile miješanje Srbije i Hrvatske u unutrašnje probleme naše zemlje.

Istakli su kako je za Rusiju područje Bosne i Hercegovine "igralište, na kojem ostvaruje trijumf".

"Apeli sa izložbe „Evropo, probudi se!” u Historijskom muzeju u Sarajevu, koji su EU upućivani tokom rata, poput ‘Pomozi nam u našoj borbi za multietničku BiH” ili „U Sarajevu umire Evropa” čine se aktuelnijim nego ikada. Ali, Evropa i Amerika spavaju i prepuštaju teren Rusiji. A Rusija je na tom terenu najuspješniji igrač. Za Moskvu je BiH igralište, na kojem trijumfuje. Stara Trumpova garda američkih diplomata, koja još nije zamijenjena ljudima od Bidenovog povjerenja, i dalje nanosti štetu. A Evropljani stalno prave promašaje dijelom zbog ignorantnosti a dijelom zbog neinformisanosti", navedeno je.

Austrijski Der Standard piše kako su građani BiH svjesni da se ne mogu osloniti na EU i NATO, što je bolna lekcija koju su naučili u proteklom ratu.

"Oni diskutuju o Izbornom zakonu, umjesto da sankcioniraju Dodika, rade na uspostavi povjerenja i traže da se cijela regija razoruža. Bosanke i Bosanci znaju da se ne mogu osloniti na EU i NATO. Tu lekciju su bolno naučili u ratu (1992-1995). A i sada se osjećaju izdani od strane Zapada, koji i institucije za provedbu Dejtona ostavlja na cjedilu. Kada je Inzko tražio od visokog predstavnika EU Josepa Borella da sankcionira Dodika, ovaj mu nije ni odgovorio na njegovo pismo. Za Dodika je to poziv da uz pomoć Rusije i Srbije sve više podriva suverenitet BiH. Pri tom i hrvatski etnonacionalisti poput predsjednika Zorana Milanovića, tretiraju BiH kao koloniju, o kojoj se može pregovarati sa Erdoganom i Vučićem. Miješanje Srbije i Hrvatske u unutrašnje poslove BiH, uvijek je ovoj zemlji štetilo. I to bi se trebalo shvatiti u Briselu. Evropo, probudi se, još nije prekasno", istaknuto je.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... s-a-705159
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#3013 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by hd2000 »

Vezano za Njemački angažman.

https://klix.com/95b85dur
"Njemačka kancelarka Merkel sutra u posjeti Srbiji, planiran sastanak sa Vučićem"

https://klix.com/5yyusjs4
Vučić:"On je istakao da će do proljeća velike sile “tražiti nestanak Republike Srpske”"
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3014 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

BAJROVIĆ ZA HAYAT: DODIK JE IZ CIJELE MEĐUNARODNE ZAJEDNICE DOBIO ZELENO SVJETLO DA OVO RADI, ECOBARU TREBA DATI ŠANSU

Admir Jamaković
05/11/2021 20:27

Image


Kopredsjedavajući Američko evropske alijanse Reuf Bajrović gostujući u emisiji „7 PLUS“ Hayat TV-a kazao je da se nalazimo u situaciju da oni koji su garantirali Dejtonski mirovni sporazum, ne žele više da ga garantiraju.


Hayat
Podsjetio je da Dejtonski sporazum jasno definira obaveze međunarodne zajednice, posebno SAD-a, koji po sporazumu imaju obavezu da, koristeći jasno definirane mehanizme, osiguraju ispunjavanje obaveza onih kojih su ga potpisali.



Milorad Dodik je iz cijele međunarodne zajednice dobio „zeleno svjetlo“ da radi to što radi. Nakon što Dodik kaže da je spreman da ponovo formira vojsku RS-a, koja je počinila genocid u BiH, strani zvaničnici, nažalost i predstavnik State Departmenta Matthew Palmer, sastaju se s Dodikom i u relaksiranoj atmosferi sa njim pričaju o Izbornom zakonu koji je želja HDZ-a. Poslanici za Zapada u suštini traže aparthejd. Dok oni pokušavaju da uvedu aparthejd, Dodik pokušava da BiH podijeli i ispuni ciljeve koje je zacrtala skupština tzv. RS 1992. godine u maju, kada su Karadžić i Mladić bili glavne face te skupštine i kada je Mladić rekao da je to genocid – kazao je Bajrović.
Dodao je da je na djelu pokušaj legaliziranja rezultata genocida putem stvaranja nezavsine RS i eventualnog spajanja sa Srbijom, da u konačnici Srbija bude na Vracama.

Pretpostavlja da je kod međunarodnih zvaničnika koji se bave BiH u pitanju mješavina nekompetentnosti i pritiska Rusije.

Ali mogu također povjerovati da se radi i o nekom širem planu, dogovoru velikih sila o BiH i cijelom Zapadnom Balkanu. Indikacije toga da se radi o dogovoru su dozvoljavanje Rusiji i Njemačkoj da Sjeverni tok 2 proradi, što je bilo u direktnom sukobu od onoga što je Američki kongres tražio i ono što se dešava u Ukrajini. Tamo ne postoji nada da će Putina iko zaustaviti – rekao je Bajrović.
Mišljenja je da nemamo pravo da ne vjerujemo da se radi o nečemu vrlo opasnom. Podsjeća da smo niz puta u historiji bili žrtve takvih zavjera i dogovora velikih sila.

Moramo djelovati kao da je najgori mogući scenariji pred nama što znači da budemo spremni da branimo državu i preuzmemo svoju sudbinu u svoje ruke. Ne vjerujem da su najviši nivoi američke administarcije uključeni u te dealove, ala vjerujem da jesu ljudi iz EU. Jer, kako drugačije objasniti izjavu generala EUFOR-a da Oružane snage BiH nisu dio Dejtonskog sporazuma. Kao da ih je neko nametnuo, a ne da su donese u Parlamentu BiH. Očito se nešto negativno sprema. Ali, ne možemo znati ko je sve uključen, osim da Rusija i dio EU aktivno rade na tome – rekao je Bajrović.

Image
Hayat

Željka Cvijanović, predsjednica RS-a, boravila je u SAD-u i susrela se s Gabrielom Escobarom, specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan.

Bajrović ne smatra da je to dobar Escobarov potez.

Ima dosta negativnih indikacija. Escobaru bih dao šansu. Prijedlozi koji su procudili u javnost o izmjenama Izbornog zakona u suštini su ispunjavanje ratnih ciljeva HVO-a. Nisam siguran da ni sami ljudi u Washingtonu znaju koliko je ozbiljna kriza u BiH. Da nisu svjesni da to što Dodik radi je direktni atak na mir. Stvaranje vojske RS-a znači i kraj Dejtonskog sporazuma što automatski znači i povratak na Ustav Republike BiH. Onda se nalazimo u situaciji da OSBiH treba da uspostave red u cijeloj zemlji i da se sa ljudima kao što je Dodik, koji u toj situaciji postaje vođa pobunjenika treba obračunati na način na koji se Španija obračunala sa potencijalnom pobunom u Kataloniji. U Sarajevu niko neće rat, ali svi Bosanci i Hercegovci ne mogu dozvoliti da Dodik napravi granicu na Kozijoj ćupriji i Vracama, da uzme Srebrenicu, Višegrad, Prijedor, da uzme Tomašicu, da to bude dio neke druge države – kazao je Bajrović.

(Admir Jamaković)

https://hayat.ba/bajrovic-za-hayat-dodi ... su/530654/
User avatar
Novi_Nick
Posts: 3600
Joined: 24/08/2003 00:00

#3015 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novi_Nick »

OVO JE DOKUMENT KOJI SADRŽI ZLOČINAČKI PLAN PROTIV BiH: Dodik želi svoje pravosuđe, vojsku, poreze, telekomunikacije, graničnu policiju, tablice, lične dokumente...

Kada su u pitanju "prenesene" nadležnosti na nivou Bosne i Hercegovine, u Informaciji ih dijele u pet grupa - one koje je nametnuo OHR, one koje je RS-u "oduzeo" Ustavni sud BiH, one koje su entiteti usaglasili, one koji su usvojeni na nivou BiH i oni koji su prebačeni pod pritiskom međunarodne zajednice. Vlasti RS planiraju da za šest mjeseci u tom entitetu prestanu važiti državni zakoni.

Image

Vojska, izborni proces, sigurnost, indirektni porezi, pravosuđe, kontrola kretanja naoružanja, telekomunikacije i pitanja granice ključna su pitanja koja vlasti Repulike Srpske namjeravaju sa državnog nivoa prebaciti na nivo tog entiteta. Namjere Milorada Dodika jasno se mogu iščitati iz Informacije o prenosu nadležnosti s nivoa RS-a na nivo BiH. Ovaj je dokument krajem oktobra dostavljen Narodnoj skupštini Republike Srpske. Možete ga pročitati na ovom linku.

Kada su u pitanju “prenesene” nadležnost na nivou Bosne i Hercegovine, u Informaciji ih dijele u pet grupa. U prvoj grupi su nadležnosti koje je na državni nivo prebacio OHR i u okviru toga su navedene finansije, sigurnost, lični statusi građana, telekomunikacije i javna emitovanja, pravosudni sistem, registracija pravnih lica koje osnivaju institucije BiH, standardizacija i metrologija, očuvanje nacionalnih spomenika i izborno zakonodavstvo. U drugoj grupi su oblasti “prenesene” odlukama Ustavnog suda BiH, dok su u trećoj grupi nadležnosti uspostavvljene odlukama Parlamentarne skupštine BiH i Vijeća ministara. Treća grupa podrazumijeva zakonske i podzakonske akte iz oblasti sigurnosti, zaštite tajnih podataka, kontrola kretanja naoružanja, deminiranje, civilna zaštita, opojne droge, pravosudni sistem, saobraćaj, digitalizacija, radijacijska sigurnost, lijekovi i medicinska sredstva te poljoprivreda, evropske integracije, državna pomoć, osiguranje … Četvrtu grupu čine nadležnosti “prenesene” pod pritiskom međunarodne zajednice, a to su javne nabavke, konkurencija, ljudska prava te električna energija i gas. U grupi pod oznakom 5 su nadležnosti prenesene putem sporazuma entiteta gdje spadaju – indirektni porezi, osiguranje depozita, zajednička željeznička korporacija, odbrana, traženje nestalih i registarske tablice.

U dokumentu su navedeni svi pravni akti na osnovu kojih su uspostavljene nadležnosti na nivou Bosne i Hercegovine, a u tabeli koja je prilog ovoj Informaciji navedeno je 128 zakona i 114 drugih pravnih akata koja na državnom nivo reguliraju određene oblasti. Svi ti dokumenti trebali prestati da važe na teritoriji RS-a najkasnije šest mjeseci od usvajanja ove Informacije na Narodnoj skupštini Republike Srpske zakazanoj za sredinu novembra.

Image

Poseban prilog ovoj informaciji su zaključci koje bi narodna skupština RS trebala usvojiti.

“Narodna skupština RS zadužuje Vladu RS da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakone i druge propise koji će omogućiti nesmetano funkcionisanje RS-a”, navedeno je u drugom zaključku.

Svi zaključci, navedeno je dalje, stupaju na snagu narednog dana od dana donošenja.

Image

Ono što je posebno interesantno je zaključak pod brojem tri.

“Zakoni i drugi propisi kojima je izvršen prenos nadležnosti sa RS na institucije BiH neće se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske od dana stupanja na snagu zakona i drugih propisa iz tačke 2 ovih zaključaka”, navedeno je u dokumentu

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/22 ... mente.html
Bangalore_
Posts: 573
Joined: 30/12/2020 03:50

#3016 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Bangalore_ »

Koliko se duboko Schmidt uvuče u šupak Srbije prepado se da neće naći izlaz. Pa ako je sve toliko dobro zašto Dodik nastavlja da divlja, zasto Vučić sam (a pogotovo Vulin i Dačić) degradiraju BiH sa izjavama o "Srpskom svetu" i ponasanje kao da ne postoji medjudrzavna granica? A o onim medijama i da ne govorim koje rasističke bljuvotine i nabrijavanja na rat svaki dan pišu a sve ih kontrolise Vučić.

On je sponzor ne samo Dodikove politike već i tzv. opozicije i ovog stanja sto imamo gdje sve partije gaje četnički program i opet nam ga podvaljuje kao nekoga patrona i regionalnog lidera.

Izmedju mlakog naruživanja Dodika i ćmarofilske oduševljenosti Vučićem ja stvarno ne znam kojeg kurca da se uzdaje u OHR više.
Zar nije dovoljno da im je dat ekskluzivni entiet kroz agresiju gdje divljaju kako hoće ili šta više treba? Bolje bi bilo da otvoreno rekne da podrzava vecu samostalnost manjeg entiteta nego ova jadna SPRDNJA od pozivanja na dijalog koja samo sluzi da se Dodiku pravi ustupke svaki put kada on sam sebi digne cijenu kroz divljanje a onda naplati da se smiri
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3017 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Bloo »

@Novi_Nick
Ne zelim da ulazim u moguce traume iz djetinjstva i trenutne kompenzacije sa velicinom, ali stvarno nema potrebe da koristis tu velicinu fonta...doboljno je bold.
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3018 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novak20 »

Tipičan političar koji priča ono što publika na jednom mjestu voli da čuje. U Hrvatskoj priča protiv Srba, u UN protiv Srba i Hrvata, u Srbiji protiv Bošnjaka i Hrvata, a u BiH niti što priča niti radi. :D

Crvena granica je dakle osnivanje OS BiH.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/schmidt- ... ne-2620275
Na pitanje postoji li realna mogućnost da se ta zemlja raspadne, Schmidt odgovora da nema neminovne opasnosti, ali ističe da "ako se degradacija Daytonskog sporazuma nastavi, postoji rizik da se zemlja raspadne".

<p>Nove snimke iz zraka</p>

Schmidt se i dalje nada da će međunarodni pritisak usmjeriti razvoj događaja u "razumnom smjeru", a ono preko čega se ne bi smjelo prijeći je povlačenje Republike Srpske iz zajedničkih oružanih snaga i stvaranje zasebne vojske unutar BiH.

"Ako se to dogodi...tada ćemo mi, međunarodna zajednica, morati vrlo, vrlo ozbiljno razmisliti kako dalje", rekao je Nijemac.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3019 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zavrzlama »

Shmit zaboravlja jednu bitnu stvar ukoliko dodje do rasturanja Dejtona OSTAJE BIH kao medjunarodno priznata drzava u kojoj 65% stanovnistva ce se suprostaviti neprijateljima iste...BIH se moze rasturit samo ako ogromna vecina gradjana BIH se slozi...hinjski dio evrope godinama gura tezu da su bosnjaci= sda jer lakse je dobit potpis na podjelu BIH od par sda prvaka nego od cjelokupnog probosanskig politickog spektra....

Ovo sto se danas desava je ispitivanje spremnosti probih strane,ukoliko vide da nema otpora i da ima neko ko bi potpisao podjelu BIH oni bi isli tim putem....

Podjele nema jer probih strana je brojcano,ekonomski i moralno jaca.... za koji mjesec ce se sve smirit i opet do neke nove velikosrpske ofanzive i timinga..
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3020 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by mO k3 »

Ahjde uzmimo u obzir ako manji entitet krene u nezavisnost i neke eu zemlje proznaju , znaci tu dobijamo presedan gdje i druge regije koje teze ka nezavisnosti imau tu mogucnost npr Katalonija itd..... to bi bio nemir u eu

Znaci nezavisnot zdrao
DonieBrasco
Posts: 20110
Joined: 31/08/2016 16:09

#3021 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by DonieBrasco »

Sve su ucestalije price da stranci kada je u pitanju BiH prave predstavu za javnost ovim porukama zabrinutosti i podrske, a da zapravo dirketno rade na disoluciju drzave. Dodik i Covic imaju podrsku za ovo sto rade, od Msokve preko Zagreba i Beograd, nije Dodik nista slagao kada je rekao da ima podrsku prijatelja i da ce im oni pomoci.

Dovoljni je vidjeti nastu Palemera i ove zene iz Venecijanske komisije, ovaj Eskobar im jako cudne izjave, da ne pricamo za Šmita. Ova smijuria i presedan u Vijecu sigurnosti UN na popustanje rusima.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3022 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zavrzlama »

mO k3 wrote: 06/11/2021 14:44 Ahjde uzmimo u obzir ako manji entitet krene u nezavisnost i neke eu zemlje proznaju , znaci tu dobijamo presedan gdje i druge regije koje teze ka nezavisnosti imau tu mogucnost npr Katalonija itd..... to bi bio nemir u eu

Znaci nezavisnot zdrao
Kao prvo nezavisnost brloga je odrziva samo uz sledece predpostavke....treba 20 000 EUFOR vojnika da cuvaju Brcko i ostalu medjuentutetsku liniju....ili

20 000 ruskih i srbijanskih vojnika......ili

Da 65% probih gradjana prihvatesamovoljno konc logor za sebe...

Od podjele BIH nema nista, ameri namjerno odaju privid slabosti da bi dodik krenuo u rusenje DMS gdhe bi imali alibi da poprave ono sto su pogrijesili,kad su povjerovali u velikosrpsju pricu....
User avatar
ToyoOptics
Posts: 95
Joined: 06/06/2021 09:14

#3023 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by ToyoOptics »

Najgori ljudi na vlasti, kao uvijek...sto ce reci, do vrha te dovodi odsustvo empatije, tolerancije, eticko moralnog integriteta. Samo ambicija, laktanje, gazenje preko leseva. Makijaveli je bio u pravu i u svoje vrijeme, a i danas.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3024 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by channel10 »

Sarajmen wrote: 06/11/2021 13:44 Schmidt: "Crvena linija" za Dodika su Oružane snage BiH
“Ali ako se degradacija Dejtonskog sporazuma nastavi… postoji rizik da će se zemlja raspasti“.
Image
Ako multietnička Bosna i Hercegovina bude gurnuta ka dezintegraciji, neizbježno je da će to imati utjecaja na druge neriješene sukobe na zapadnom Balkanu, kao što je onaj između Srbije i Kosova, izjavio je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt za Reuters.

“Nemiri u ovom regionu će na isti ili sličan način uticati i na pitanje teškog odnosa Srbije i Kosova”, rekao je Schmidt.

“Srbija bi trebala imati interes u tome da Bosna i Hercegovina ostane čitava“, rekao je on, te dodao da bi nestabilnost u BiH mogla veoma negativno uticati na put Srbije u ka članstvu EU, prenosi N1.

Visoki predstavnik je ocijenio da sada ne postoji neposredna opasnost od toga da se BiH raspadne.


“Ali ako se degradacija Dejtonskog sporazuma nastavi… postoji rizik da će se zemlja raspasti“, dodao je on.

Schmidt je rekao da se i dalje nada da će međunarodni pritisak pokrenuti razvoj događaja u “razumni smjer”.

Rekao je da bi “crvena linija” bila povlačenje entiteta Republike Srpske iz Oružanih snaga BiH i stvaranje vlastite odvojene vojske unutar Bosne, što je najavljivao član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

“Ako se to pokaže kao istina, onda ćemo mi u međunarodnoj zajednici morati vrlo, vrlo, vrlo ozbiljno razmisliti o tome kako možemo ići naprijed“, rekao je Schmidt.

Međutim, dodao je da bi korištenje njegovih širokih ovlasti za smjenu zvaničnika i nametanje zakona bila posljedna opcija.
Znaci ide bez problema vracanje nadleznosti. Nece se niko ni pocesati od ovih u MZ.

Sta radi nase Tuzilastvo? Hoce li ih iko probuditi iz zimskog sna?
DonieBrasco
Posts: 20110
Joined: 31/08/2016 16:09

#3025 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by DonieBrasco »

Šmit nije donosioc odluka sve i da ima neku soptvenu teznju da reaguje, on ih provodi i radi kako mu kazu šefovi - Europa, SAD, Velika Britanija,...itd., to je glavni problem (ne)reagovanja.
Locked