Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
petunija
Posts: 4107
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3001 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

@Johny :lol:
ovo ispod, divan koncert, malo ću se zadati da preslušam ostala djela ovog kompozitora, još jednom veliko hvala za hint :D
A sad idem slušati/gledati ovo što su vipera i piupiu postavile, kladim se da je super, kao sve ostalo što se ovdje postavlja :D :sax: :kiss:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3002 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

"Na mramornoj steni zlatna slova pišu
bila jedna ljubav, uzeli se nisu
sreća se bogatstvom ne može da kupi
i lišće za suncem od tuge požuti" ....

Nepoznat pjesnik.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3003 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Zašto se i u Hrvatskoj kaže 'uhljeb', a ne 'ukruh'?
User avatar
joske
Posts: 2277
Joined: 13/07/2016 11:09

#3004 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by joske »

@Vipera berus

imas na Youtube kanal ovog ansabla https://www.youtube.com/channel/UCEZYPR ... Xu7z46FHYQ pogledaj jel ovo taj sto trazis :-D
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#3005 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

piupiu wrote:Zašto se i u Hrvatskoj kaže 'uhljeb', a ne 'ukruh'?
Isto ko što se i u nas u himni kaže "zemljo tisućljetna" kad kažeš tisuća oće bubreg da ti odbiju :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3006 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

joske wrote:@Vipera berus

imas na Youtube kanal ovog ansabla https://www.youtube.com/channel/UCEZYPR ... Xu7z46FHYQ pogledaj jel ovo taj sto trazis :-D
Kakva muzika, boktemazo... :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3007 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Krokodajl wrote:
piupiu wrote:Zašto se i u Hrvatskoj kaže 'uhljeb', a ne 'ukruh'?
Isto ko što se i u nas u himni kaže "zemljo tisućljetna" kad kažeš tisuća oće bubreg da ti odbiju :D
Ama, mi smo divljaci, ali tamo ipak ima puno više jezičkog čistunstva, mi nikad nismo stavljali titlove na 'hleb'... :D
Last edited by piupiu on 30/01/2017 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3008 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:Zašto se i u Hrvatskoj kaže 'uhljeb', a ne 'ukruh'?
http://katkapital.com/tko-ili-sto-je-uhljeb/

:D
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#3009 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

piupiu wrote:
Krokodajl wrote:
piupiu wrote:Zašto se i u Hrvatskoj kaže 'uhljeb', a ne 'ukruh'?
Isto ko što se i u nas u himni kaže "zemljo tisućljetna" kad kažeš tisuća oće bubreg da ti odbiju :D
Ama, mi smo divljaci, ali tamo ipak ima puno više jezičkog čistunstva, mi nikad nismo stavljali titlove na 'hleb'... :D
Aman zaman, tako i treba, sve po tabijatu, ako ispod strane riječi treba prevod, onda nek se i metne, šta ima ko nama kazivati kako se divani, pa da bude đahkad ovako đahkad onako, ovdje otkako se pismo tefteri nikad dušman stranu riječ nije donio, povazdan se ovde pričalo kako u Kulin bana vakta, uostalom imaju učeni insani, ulema, neka oni potvrde da je tako i nikako drugačije.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3010 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by fatamorgana »

fatamorgana wrote:"Na mramornoj steni zlatna slova pišu
bila jedna ljubav, uzeli se nisu
sreća se bogatstvom ne može da kupi
i lišće za suncem od tuge požuti" ....

Nepoznat pjesnik.
Izgleda opet sam negdje pogriješio, nikom se ne sviđa pa da probam onda s ovom, opet ljubavna tematika ali vuče na haiku :

"Samo zbog tebe odrićem se vina
samo zbog tebe odrićem se žena
samo zbog tebe odrićem se svega
a to nebih ni zbog ćega".

:kravata:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3011 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Krokodajl wrote:
piupiu wrote:
Krokodajl wrote:
Isto ko što se i u nas u himni kaže "zemljo tisućljetna" kad kažeš tisuća oće bubreg da ti odbiju :D
Ama, mi smo divljaci, ali tamo ipak ima puno više jezičkog čistunstva, mi nikad nismo stavljali titlove na 'hleb'... :D
Aman zaman, tako i treba, sve po tabijatu, ako ispod strane riječi treba prevod, onda nek se i metne, šta ima ko nama kazivati kako se divani, pa da bude đahkad ovako đahkad onako, ovdje otkako se pismo tefteri nikad dušman stranu riječ nije donio, povazdan se ovde pričalo kako u Kulin bana vakta, uostalom imaju učeni insani, ulema, neka oni potvrde da je tako i nikako drugačije.
:lol:

I? Šta kaže ulema? Kako su dobri Bošnjani zvali ove 'uhljebe' i 'ukruhe'—obratiti pažnju na kukuruz, osnovnu žitaricu raje sa stećaka? :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3012 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

fatamorgana wrote:
fatamorgana wrote:"Na mramornoj steni zlatna slova pišu
bila jedna ljubav, uzeli se nisu
sreća se bogatstvom ne može da kupi
i lišće za suncem od tuge požuti" ....

Nepoznat pjesnik.
Izgleda opet sam negdje pogriješio, nikom se ne sviđa pa da probam onda s ovom, opet ljubavna tematika ali vuče na haiku :

"Samo zbog tebe odrićem se vina
samo zbog tebe odrićem se žena
samo zbog tebe odrićem se svega
a to nebih ni zbog ćega".

:kravata:
Prva je bila bolja. :D :lol:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#3013 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

Ukurzi

Tvrtko ukurz

sad ne znam da li se ovo Z čitalo kao u Njemačkoj.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3014 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Krokodajl wrote:Ukurzi

Tvrtko ukurz

sad ne znam da li se ovo Z čitalo kao u Njemačkoj.
To po Vuku. :D

Ukukurusko?
Kmet u kukuruzu?
Kuruzanko?
Uprojanko?
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#3015 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Krokodajl »

Eh eh, uprojnik :thumbup:

Može i Uječmenjak
User avatar
medvjed23
Posts: 30194
Joined: 16/07/2010 13:49
Location: https://poezijaisve.blog/
Contact:

#3016 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

mislim da je kuruz, iz kojeg je, pretpostavljam, izvedeno ukurz, ipak, istočna varijanta
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3017 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

:lol: medolinooooooo, you're baaaack! :kiss:

Jooooj, Kroki, taj uprojnik mi vuče malo na NDH, malo na Gorance (ustrojnik, prosac?), trebaju nam neka raja s malo srednjovjekovnijim mentalitetom da pripomognu.... :oops: :lol: :kiss:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3018 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote:
piupiu wrote:Zašto se i u Hrvatskoj kaže 'uhljeb', a ne 'ukruh'?
http://katkapital.com/tko-ili-sto-je-uhljeb/

:D
Mi smo bolje riječi smislili. :D
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#3019 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

joske wrote:@Vipera berus

imas na Youtube kanal ovog ansabla https://www.youtube.com/channel/UCEZYPR ... Xu7z46FHYQ pogledaj jel ovo taj sto trazis :-D
Našla i postavila jedan video, al' ti mašio :-D
Vipera berus wrote:
Našla i na YouTube :D
Zvanična stranica ansambla Bulgare

https://www.youtube.com/watch?v=6g71-KLEnyU

Znaaam da sam dosadna - šta ću... tak'a sam :lol:
Hvala u svakom slučaju :kiss:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3020 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
piupiu wrote:Zašto se i u Hrvatskoj kaže 'uhljeb', a ne 'ukruh'?
http://katkapital.com/tko-ili-sto-je-uhljeb/

:D
Mi smo bolje riječi smislili. :D
sad sam vijdela , nasmijali ste me i prihvatam van novi rijecnik znacenja udomacenih i novo-komponovanih rijeci :-D :lol: :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3021 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote:
sad sam vijdela , nasmijali ste me i prihvatam van novi rijecnik znacenja udomacenih i novo-komponovanih rijeci :-D :lol: :thumbup:
Pa, to je projekat u toku. Oni se tamo poubijaše na onim unutrašnjopolitičkim temama, umjesto da nam ovdje pripomognu u nadasve zanimljivom naučnom projektu potrage sa srednjovjekovnim uprojnicima, ukukuruscima, ukuruzima, potrazi, dakleM, za našim autohtonim uhljebljenim proto-bićem. :D
Last edited by piupiu on 30/01/2017 17:43, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#3022 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
sad sam vijdela , nasmijali ste me i prihvatam van novi rijecnik znacenja udomacenih i novo-komponovanih rijeci :-D :lol: :thumbup:
Pa, to je projekat u toku. Oni se tamo poubijaše na onim unutrašnjopolitičkim temama, umjesto da nam ovdje pripomognu u nadasve zanimljivom naučnom projektu potrage sa srednjovjekovnim uprojnicima, ukukuruscima, ukuruzima, potrazi, dakleM, za našim autohtonim proto-bićem. :D
mene su tamo vise puta pokusali ubiti rijecima :D :lol:

hvala , poziv prihvatam :kiss: :-D
User avatar
black
Posts: 18640
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3023 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »


Čak 220.000 noćnih fotografija Krke snimio je fotograf Mario Romulić kroz tri godine za potrebe videa Nocturno, koji u time lapse tehnici prikazuje sve ljepote tog nacionalnog parka.

U filmu je upotrijebljeno oko sedamdeset tisuća fotografija, a materijal je sniman u svim godišnjim dobima tijekom tri godine, dok je za obradu bilo potrebno čak šest mjeseci rada.

''Zanimljivo je istaknuti da su sve fotografije snimljene po noći, korištenjem isključivo mjesečeve svjetlosti, kako bi se prikazala rijeka Krka, neopterećena i sama u tišini, pod okriljem noći obasjana zvijezdama. U njemu se surovi krš i životvorna voda sjedinjuju u skladnu cjelinu te bez daha ostavljaju sve koji ga pogledaju i potiču zaljubljenike u prirodu i Krku, i sve buduće posjetitelje, da Krku još više zavole i ljube'', istaknuli su iz NP Krka koji ovog tjedna slavi 32. rođendan.

Autori promotivnog videa su Mario Romulić i Dražen Stojčić, dok je Ana Rucner prizore Krke popratila izvedbom na violončelu.

Inače, time lapse je tehnika dobivanja video uratka nastalog od niza snimljenih fotografija u određenom intervalu koji ostavlja dojam ubrzanog protoka vremena. Dvanaest minuta je potrebno kako bi se dobile dvadeset i četiri noćne fotografije u time lapse tehnici koje rezultiraju jednom sekundom videa
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#3024 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

:thumbup:

Mjesečina, kažeš? Koji rad, čovječe, prelijepo.
arzuhal wrote:
Eto te skoro kao Slavoj Žižek: frajer napiše prikaz nekog filma, napravi malo remek-djelo u kojem pokaže nevjerovatne stvari koje niko skoro nije mogao uočiti u filmu, istakne snažne poruke, dotakne se Marksa, Eshila, Montenja, veze Hruščova i Jugoslavije, itd. a kada ga pitaju nešto iz samog filma, on mrtav-hladan kaže "Ne znam, nisam pogledao film...Gledao sam neke inserte, trejlere, i to mi je bilo dovoljno da znam šta hoću da kažem...".

Ti-to.
Morala sam prenijeti ovaj arzin komentar s feminizma, kako si ga dobro opisao, samo fali zera neurotične gestikulacije, šmrkanje i tregeršlus...:lol:
User avatar
black
Posts: 18640
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#3025 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »

piupiu wrote::thumbup:

Mjesečina, kažeš? Koji rad, čovječe, prelijepo.
arzuhal wrote:
Eto te skoro kao Slavoj Žižek: frajer napiše prikaz nekog filma, napravi malo remek-djelo u kojem pokaže nevjerovatne stvari koje niko skoro nije mogao uočiti u filmu, istakne snažne poruke, dotakne se Marksa, Eshila, Montenja, veze Hruščova i Jugoslavije, itd. a kada ga pitaju nešto iz samog filma, on mrtav-hladan kaže "Ne znam, nisam pogledao film...Gledao sam neke inserte, trejlere, i to mi je bilo dovoljno da znam šta hoću da kažem...".

Ti-to.
Morala sam prenijeti ovaj arzin komentar s feminizma, kako si ga dobro opisao, samo fali zera neurotične gestikulacije, šmrkanje i tregeršlus...:lol:
da, sve na mjesecini, fantastican rad a ima jos jedan odlican rad (mozda sam vec stavljao, no nema veze)

Hvar - into the storm
https://vimeo.com/154567782

na pomen Zizeka (koji me pomalo nervira), naumpade mi La Dzigeracion

Hašiš rizla
ćevap brizla
antiglobalized

Fidel Cuba
Palestina
za sve drugo
mastercard

majko otac
zemlja gori
odoh i ja
sa drugovima
majko otac zemlja gori ali eto nas
majko otac ne brinite imam kapital

Slavoj Žižek
Lady Gaga
American Express
Noam Chomsky
Karleuša
Double platinum



:mrgreen:
Post Reply