Pozari i poplave. Zastita prirode, suma i ekologije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#3001 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by General War »

Anestezija wrote:
Janjicar wrote:
eluna wrote:NA RSG RADIJU SAD SE JAVLJA UPRAVNIK BRANE NA MODRACU I KAŽE DA JE PRED PUCANJEM ..... ne znam koliko je istina, ali to ide na radiju pa samo prenosim :( :( :(
mah bombaju ljudi baN ... Imaju mjerni instrumenti i do sada nije zabiljezeno nikakvo pomjeranje brane...
Sad je bio sastanak vojske i nacelnika opstine,rekli su da se bude u pripravnosti
Na tuzlanskim portalima nista o tome, cak sta vise stabilizuje se...evo sta pisu na slonu:
http://www.radioslon.ba/index.php?optio ... i&Itemid=5
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3002 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

Zeljo_do_groba wrote:Gledaj ti stoke, umjesto da uzmu nesto simbolicno, ili ono sto je jos bolje NISTA, ono tu doslo da zavrce raju, pa majku vam...

http://tuzlanski.ba/dubrave-provoz-vozi ... uju-20-km/
jbg skela se vazda naplacivala :D

nije da odobravam, ali ne stavljam ovo u istu ravan sa prodajom boce vode za 3km...
User avatar
Paulaner
Posts: 271
Joined: 04/01/2014 21:23

#3003 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Paulaner »

I u Sanskom mostu havarija,ima i jedna zrtva :(
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51219
Joined: 29/06/2011 23:39

#3004 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama »

U Srbiji je jos gore izgleda, maloprije cujem, Vucic najavio da ce morati cijeli Obrenovac evakuirati, bez izuzetka.

To je cirka 25.000 ljudi :-)
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#3005 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

dječak sa šibicama wrote:U Srbiji je jos gore izgleda, maloprije cujem, Vucic najavio da ce morati cijeli Obrenovac evakuirati, bez izuzetka.

To je cirka 25.000 ljudi :-)
Kaže Al Jazeera da je 12.000 u pitanju.

Prva totalna evakuacija u historiji Srbije.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#3006 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by AhmetShabo »

Na sastanku održanom u Lukavcu, donešeni su slijedeći zaključci:

- obavezuje se direktor JP Spreča Tuzla da svakih 30 minuta dostavlja informaciju o stanju na brani,
- zadužuju se opštinski štabovi CZ-a da prate stanje i na osnovu informacija preduzimaju mjere,
- da Kkantonalni štab CZ u suradnji sa opštinskim štabom CZ u slučaju neophodne evakuacije pomogne sa smještanijm kapacitetima.

- Stanje na brani je pod kontrolom. Granične vrijednosti su dostignuti a mi ćemo na bazi parametara koje nam dostavi JP Spreča donositi odluke. Nadamo se da do evakuacije neće doći, ali ćemo preventivno djelovati i biti u pripravnosti. Građani moraju biti svjesni ove situacije, ovo nije zapamćeno, treba biti spreman za evakuaciju a nadamo se da do nje neće doći. Izjavio je između ostalog načelnik Općine Lukavac, Dževad Mujkić.

Nivo preljeva preko brane Modrac je SMANJEN i iznosi 3.41 metar. Povećan je nivo isticanja nivoa u Spreču.

Sa evakuacijom se počelo u opštini Doboj istok i Gračanica.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3007 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

dječak sa šibicama wrote:U Srbiji je jos gore izgleda, maloprije cujem, Vucic najavio da ce morati cijeli Obrenovac evakuirati, bez izuzetka.

To je cirka 25.000 ljudi :-)
usrali su se save... sasvim opravdano... mogla bi i nama napraviti metar problema u posavini i semberiji...
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#3008 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Teufik »

Zeljo_do_groba wrote:Gledaj ti stoke, umjesto da uzmu nesto simbolicno, ili ono sto je jos bolje NISTA, ono tu doslo da zavrce raju, pa majku vam...

http://tuzlanski.ba/dubrave-provoz-vozi ... uju-20-km/
Nije da pravdam, ima raje koja 2-3 dana nije svoje vidjela. Dat ce sve da dodju do kuce u Zivinice.
Imam kolegu na poslu koji je bio voljan platiti ali kaze nema sanse doci na red.
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#3009 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Teufik »

Paulaner wrote:I u Sanskom mostu havarija,ima i jedna zrtva :(

Sta ba? :(
User avatar
pink floydd
Posts: 6044
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#3010 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by pink floydd »

Alfons Kauders wrote:
Zeljo_do_groba wrote:Gledaj ti stoke, umjesto da uzmu nesto simbolicno, ili ono sto je jos bolje NISTA, ono tu doslo da zavrce raju, pa majku vam...

http://tuzlanski.ba/dubrave-provoz-vozi ... uju-20-km/
jbg skela se vazda naplacivala :D

nije da odobravam, ali ne stavljam ovo u istu ravan sa prodajom boce vode za 3km...
I ja bi naplaćivao ovim što hodaju vjerovatno bez nekog velikog razloga. Brate stisni malo kud ćeraš vidiš da je u čitavoj državi havarija a ti se vozaš :skoljka:

Ako je u pitanju prevoz neke pomoći do ugroženih područja to ne bih naplatio naravno.
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#3011 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by archi_a »

Da mi je doziviti, sistem !!! U kojem se na tv-u pojavljuje predsjednik, ministar ili ovlasteno lice kojeg se tice i kaze u kameru: zbog novonastale situacije u zemlji, DONOSIM ZAKON KOJIM ZAMRZAVAM SVE CIJENE ZA NEOPHODNE NAMIRNICE I BILO KAKVE USLUGE U VANREDNIM OKOLNOSTIMA I ZABRANJUJEM BILO KAKVO MIJENJANJE ISTIH DO DALJNJEG. To bi bila moc.
Last edited by archi_a on 16/05/2014 16:58, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3012 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3013 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by StupskaBitanga »

ima li informacija za Sanski Most?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3014 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

pink floydd wrote:
Alfons Kauders wrote:
Zeljo_do_groba wrote:Gledaj ti stoke, umjesto da uzmu nesto simbolicno, ili ono sto je jos bolje NISTA, ono tu doslo da zavrce raju, pa majku vam...

http://tuzlanski.ba/dubrave-provoz-vozi ... uju-20-km/
jbg skela se vazda naplacivala :D

nije da odobravam, ali ne stavljam ovo u istu ravan sa prodajom boce vode za 3km...
I ja bi naplaćivao ovim što hodaju vjerovatno bez nekog velikog razloga. Brate stisni malo kud ćeraš vidiš da je u čitavoj državi havarija a ti se vozaš :skoljka:

Ako je u pitanju prevoz neke pomoći do ugroženih područja to ne bih naplatio naravno.
ma ne vjerujem, znam kuda ih voze i vjeruj mi da ja tu ne bi prosao bez jebeno dobrog razloga... ili ljudi idu do porodice, ili nesto poslom...

al iskreno ne mozemo ni ocekivati da sad svako besplatno prevozi raju... 20 jeste previse za 10tak minuta voznje, al nije bas ni bezopasno kao prodaja flase vode za trostruku cijenu
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3015 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

U Crvenom križu Federacije BiH i Crvenom križu Kantona Sarajevo su "šokirani" količinom nomirnica i drugih potrepština koje su građani donirali onima u ugroženim područjima. Apeluju na sve one koji imaju kamione i kombije da im pomognu u prijevozu robe do skladišta.
:thumbup:
Svi koji imaju vozila koja mogu poslužiti u svrhu prijevoza namirnica do skladišta neka se jave na brojeve telefona Crvenog križa Federacije 033/645-716 i Crvenog križa Kantona Sarajevo 033/659-862.
Last edited by O'zone on 16/05/2014 17:00, edited 1 time in total.
Boskero
Posts: 481
Joined: 21/08/2013 05:08

#3016 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Boskero »

.
Last edited by Boskero on 29/10/2017 01:06, edited 1 time in total.
dudba
Posts: 32
Joined: 16/05/2014 13:46

#3017 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dudba »

Brcko

Brka prijeti da odnese mostove u gradu

petak, 16 maj 2014 16:18

Nivo rijeke Brke u centru Brčkog dosegao je kritičnu tačku i nadležni su sva tri pješačka mosta zatvorili za prolaz. Po posljednjim informacijama do kojih smo došli, saobraćaj će uskoro biti zaustavljen i na velikom mostu.

Iz Policije Brčko distrikta apeluju na stanovnike Brčkog koji se iz znatiželje okupljaju na obalama i kod mostova na rijeci Brci kao i na ušću Brke u Savu da se povuku sa tih lokaliteta jer je zbog njihovog prisustva značajno usporen saobraćaj na tom dijelu a ugrožena im je bezbijednost boravkom na mostovima.

Takođe apeluje se i na vozače da bez prijeke potrebe ne koriste vozila jer se zbog prekida saobraćaja na mnogim putnim pravcima počinju stvarati velike gužve u gradu.

-Svi uposlenici Luke Brčko su angažirani na punjenju i postavljanju vreća sa pjeskom u krugu Luke jer Sava veoma brzo nadolazi i prijeti nam poplava- kazao je u izjavi za „otisak.ba“ zamjenik direktora u Luci Alija Osmanbašić.

Dodajući da prema njihovim mjerenjima Sava nadolazi 10 centimetara po satu, te da je već izlila u krug Luke na mjestu gdje se nalaze dizalice.

-Osiguravamo hale i Carinski terminal gdje se nalazi vrijedna roba koju su nadležne službe uskladištile u našim halama- kazao nam je Osmanbašić. /E.R./
Last edited by dudba on 16/05/2014 17:03, edited 1 time in total.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3018 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by zavrzlama »

archi_a wrote:Da mi je doziviti, sistem !!! U kojem se na tv-u pojavljuje predsjednik, ministar ili ovlasteno lice kojeg se tice i kaze u kameru: zbog novonastale situacije u zemlji, DONOSIM ZAKON KOJIM ZAMRZAVAM SVE CIJENE ZA NEOPHODNE NAMIRNICE I BILO KAKVE USLUGE U VANREDNIM OKOLNOSTIMA I ZABRANJUJEM BILO KAKVO MIJENJANJE ISTIH DO DALJNJEG. To bi bila moc.

jedino da ozivi Sulejman Velicanstveni..
Johnny_x
Posts: 1400
Joined: 23/10/2010 16:21

#3019 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Johnny_x »

dječak sa šibicama wrote:U Srbiji je jos gore izgleda, maloprije cujem, Vucic najavio da ce morati cijeli Obrenovac evakuirati, bez izuzetka.

To je cirka 25.000 ljudi :-)
Njima ce jos biti gore, kad ova sva voda krene prema Srbiji
User avatar
House
Posts: 51374
Joined: 17/03/2010 15:36

#3020 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by House »

Dubrave: Prevoz vozila s jedne na drugu stranu naplaćuju do 20 KM!

http://www.klix.ba/vijesti/bih/dubrave- ... /140516112



:-)
User avatar
pink floydd
Posts: 6044
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#3021 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by pink floydd »

Kako je lijepo vidjeti da se narod pazi.

Malo offtopic....nadam se da niko neće iskoristiti ovu nevolju da se obogati (osim trgovaca koji sigurno hoće).

Kad se u banovićima otvarao supermarket Škafa (u zgradi koja je u ratu korištena kao skladište za humanitarnu pomoć), iz podruma je izvezeno nekoliko šlepera konzervi i brašna pokvarenog, što ribe što narezaka i sl.. To je neko bio zaštekao i sve je propalo a ljudi umirali od gladi.
User avatar
motorna_pila
Posts: 1422
Joined: 24/09/2013 04:00

#3022 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by motorna_pila »

Gledam prilog RTRS-a i tamo prikazuju DOBOJ, kad semafori u centru grada potopljeni. Znaci visina voda preko 2.5 metra fakat jezivo... ima li iko info kakvo je stanju u tom regionu?

mogu misliti kako ce biti poslije povlacenja vode... uzas zivi :-?

sto se Sarajeva tice, na ovim padinskim dijelovima postoji ogromna opasnost od pojave milion klizista..

nek nam je dragi Bog na pomoci. :cry: :skoljka: :run:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3023 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

motorna_pila wrote:Gledam prilog RTRS-a i tamo prikazuju DOBOJ, kad semafori u centru grada potopljeni. Znaci visina voda preko 2.5 metra fakat jezivo... ima li iko info kakvo je stanju u tom regionu?

mogu misliti kako ce biti poslije povlacenja vode... uzas zivi :-?

sto se Sarajeva tice, na ovim padinskim dijelovima postoji ogromna opasnost od pojave milion klizista..

nek nam je dragi Bog na pomoci. :cry: :skoljka: :run:
U Doboju je u jednom periodu voda u centru po izvještajima bila 5 metara visoka
User avatar
Šveđanin
Posts: 5649
Joined: 13/06/2013 00:19

#3024 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Šveđanin »

Dubrave: Prevoz vozila s jedne na drugu stranu naplaćuju do 20 KM!

http://www.klix.ba/vijesti/bih/dubrave- ... /140516112
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3025 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Banksy »

archi_a wrote:
MissGump wrote:
AstorH wrote:Image


Sent from my iPad using Tapatalk

svaka im čast fakat!!
Hajde, bas mi je drago da vam se svidjelo izvjestavanje sa srpskog mosta, srpske ulice, srpskog camca i srpskog cuke kako pretrcava iza srpskog reportera na srpskom "stendapu". Srpskih ministara u srpskim gradovima,srpskog vatrogasnog drustva, srpskog pripadnika civilne zastite kako postavlja srpsku pumpu za izbacivanje vode iz poplavljenog srpskog podruma. Srpskog helikoptera iz kojeg je srpski snimatelj snimio poplavljena srpska podrucja. Srpske "izbecene" voditeljice koja najavljuje srpsku grafiku poplavljenih podrucja, iskljucivo po granicama republike srpke. I eto, kako neki kazu, tu i tamo poneko telefonsko ukljucenje iz federacije. I jos hiljadu puta ponovljeno:srpskooooo. Fakat su izdominirali. :-) Mnogi zaboravljaju kako je ista televizija nastala. Kolike je pare srpski lobi upumpao u tu televiziju koja radi iskljucivo na promoviranju srpskog drustva i ucestvuje, tendenciozno, u projektu dokazivanja kako drzava BiH ne moze opstati.
Drago mi je da vam se svidja kako rade. Mogu, imaju razradjen sistem. Vjerovatno su im kamere ostale upaljene nakon nedavnog prenosa doceka osudjenog ratnog zlocinca Krajisnika, pa su se mogli brzo organizovati i za ovaj vanredni srpski prenos.
Možda. Danas su toliko dobro i profesionalno obavili posao, baš kao da su im kamere ostale i bile upaljene 24 sata.
Za razliku od Federalne televizije kojoj uredno plaćamo pretplatu, a koja je u vrijeme najvećih poplava ikad zabilježenih u Bosni i Hercegovini uredno, po 218. put, reprizirala Vizu za budućnost.
Naprđivanje o Krajišniku i srpskom lobiju je čisti oftopik.
Raspamećeno stanovništvo Federacije danas je gledalo RTRS. Njihova matična televizija ovaj nezapamćeni kijamet je prespavala i za to neko treba da odgovara.
Post Reply