Koliko mi se čini, baš naša brigada je uzela Čardak i Hum, a to je 117. muslimanska lahka brgada sa sjedištem u Pazariću, ex JNA kasarna za PVO (sastavljena od bivše jedinice "Delta" iz Sarajeva, Sultan i El Fatih Sarajevo, brigade iz Tarčina, regruta iza Sarajeva i Visokog). Neka brigada iz Visokog je izgubila linije na Kragujevcu, Lupoču i (čini mi se) Đokinom tornju... Naša jedinica je uspjela sačuvati Kragujevac (izdržali više napada), a čim smo je predali brigadi iz Visokog, oni su je izgubili!!! Zato, pls, nemoj dezinformisati javnost...alen_b wrote:Gardijska je bila na Visockom ratistu u toku akcije deblokade i onda je ubrzo odatle poslana na Treskavicu.U akciji na Cardak i Hum imali smo jednog poginulog i ja sam provjerom datuma njegove pogibije velikog borca Dzafera Baralije dosao do tacnog datuma kad je bila ta akcija.Ja sam bio ranjen u prethodnoj akciji na Visockom ratistu pa nisam licno ucestvovao u zauzimanju Cardaka i Huma al sam bio zajedno sa jedinicom.Cardak i Hum je nasa jedinica zauzela a druga jedinica cinimi se iz Pazarica ali nisam siguran pokusala uzeti Kragujevac al nije uspjela.Gardijska se zadrzala drzeci linije jedno vrijeme i onda je dosla smjena linijasa i mi smo povuceni i krenuli smo kuci ali nam je na pola puta prema gradu javljeno da je Hum opet zauzet.
Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
- Haris033
- Posts: 5092
- Joined: 02/02/2005 07:07
- Location: Sarajevo
- Contact:
#301 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
- akcid
- Posts: 1904
- Joined: 09/04/2013 13:49
- Location: Sarajevo
#302 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Haris033 wrote:Koliko mi se čini, baš naša brigada je uzela Čardak i Hum, a to je 117. muslimanska lahka brgada sa sjedištem u Pazariću, ex JNA kasarna za PVO (sastavljena od bivše jedinice "Delta" iz Sarajeva, Sultan i El Fatih Sarajevo, brigade iz Tarčina, regruta iza Sarajeva i Visokog). Neka brigada iz Visokog je izgubila linije na Kragujevcu, Lupoču i (čini mi se) Đokinom tornju... Naša jedinica je uspjela sačuvati Kragujevac (izdržali više napada), a čim smo je predali brigadi iz Visokog, oni su je izgubili!!! Zato, pls, nemoj dezinformisati javnost...
Koji je to ratni period koji opisuješ ovdje, koja godina, mjesec?
- Haris033
- Posts: 5092
- Joined: 02/02/2005 07:07
- Location: Sarajevo
- Contact:
#303 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Čini mi se juli-august '95.
- akcid
- Posts: 1904
- Joined: 09/04/2013 13:49
- Location: Sarajevo
#304 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
A gdje je u tvom svjedočenju Bošnjačka brigada, Fočanska, Slavna i Viteška iz Sarajeva, Fikrina sa diverzantima...?Haris033 wrote:Čini mi se juli-august '95.
U mnogim postovima prije piše da su upravo te brigade ratovale na ovim brdima koje ti spominješ
- Haris033
- Posts: 5092
- Joined: 02/02/2005 07:07
- Location: Sarajevo
- Contact:
#305 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Da se razumijemo, govorim samo za Čardak, Hum i Kragujevac i demantujem ono što je Alen B. napisao za moju brigadu! Gdje sam ja to napisao da pomenute brigade nisu učestvovale u akcijama???
Udruženim snagama (12-te divizije i 1. Korpusa) u oktobru 1995.g. je zauzeto strateški najvažnija kota na treskavičkom ratištu, a to je Lupoč!!! Kažem "strateški" iz razloga što je ta kota bila važna za koridor Grebak - Rogoj - Goražde, tj. spajanje slobodnog sarajevskog i goraždanskog teritorija, a što je bio osnovni cilj akcija koje su izvedene od proljeća pa do jeseni 1995.g. Znamo da je u akcijama poslije poginuo komandant 12-te divizije, rahmetli Zaim Imamović, a da su sve daljnje akcije zaustavljene potpisom u Daytonu...
Udruženim snagama (12-te divizije i 1. Korpusa) u oktobru 1995.g. je zauzeto strateški najvažnija kota na treskavičkom ratištu, a to je Lupoč!!! Kažem "strateški" iz razloga što je ta kota bila važna za koridor Grebak - Rogoj - Goražde, tj. spajanje slobodnog sarajevskog i goraždanskog teritorija, a što je bio osnovni cilj akcija koje su izvedene od proljeća pa do jeseni 1995.g. Znamo da je u akcijama poslije poginuo komandant 12-te divizije, rahmetli Zaim Imamović, a da su sve daljnje akcije zaustavljene potpisom u Daytonu...
-
racionalista
- Posts: 1484
- Joined: 20/07/2012 20:40
#306 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Riječ je o 14. diviziji, a ne o 12.Haris033 wrote:Da se razumijemo, govorim samo za Čardak, Hum i Kragujevac i demantujem ono što je Alen B. napisao za moju brigadu! Gdje sam ja to napisao da pomenute brigade nisu učestvovale u akcijama???
Udruženim snagama (12-te divizije i 1. Korpusa) u oktobru 1995.g. je zauzeto strateški najvažnija kota na treskavičkom ratištu, a to je Lupoč!!! Kažem "strateški" iz razloga što je ta kota bila važna za koridor Grebak - Rogoj - Goražde, tj. spajanje slobodnog sarajevskog i goraždanskog teritorija, a što je bio osnovni cilj akcija koje su izvedene od proljeća pa do jeseni 1995.g. Znamo da je u akcijama poslije poginuo komandant 12-te divizije, rahmetli Zaim Imamović, a da su sve daljnje akcije zaustavljene potpisom u Daytonu...
DA li neko posjeduje ratni grb ili zastavu 14. divizije???
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#307 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
gro naših snaga gore su činili dijelovi 14. i 12. divizije u ovim operacijama 1995.
- Nekako s proljeća
- Posts: 4797
- Joined: 01/12/2006 22:59
- Location: Pozdrav domovini!
- didžej
- Posts: 1860
- Joined: 26/01/2013 09:35
#309 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Bjelasnica, avgust 1993.


- didžej
- Posts: 1860
- Joined: 26/01/2013 09:35
#310 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Ledici, avgust 1993.


- Nekako s proljeća
- Posts: 4797
- Joined: 01/12/2006 22:59
- Location: Pozdrav domovini!
#311 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
@didzej, vremenski period teme je 1994-1995, pa eto ...imaj to na umu za eventualno neke naredne komentare.
- didžej
- Posts: 1860
- Joined: 26/01/2013 09:35
#312 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
aha ok, ako ima neka tema gdje su ove slike prikladnije neka ih premjesti moderator.Nekako s proljeća wrote:@didzej, vremenski period teme je 1994-1995, pa eto ...imaj to na umu za eventualno neke naredne komentare.
-
dragan.s
- Posts: 2042
- Joined: 04/07/2009 00:34
#313 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Tenk iz Nevesinjske brigade. Znam ovog naprijed.didžej wrote:Ledici, avgust 1993.
-
dragan.s
- Posts: 2042
- Joined: 04/07/2009 00:34
#314 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Nije. Živ i zdrav, ponekad ga sretnem.Nedobrovoljac wrote:Da li je poginuo kasnije?dragan.s wrote:Tenk iz Nevesinjske brigade. Znam ovog naprijed.didžej wrote:Ledici, avgust 1993.
Pozdrav
- Nekako s proljeća
- Posts: 4797
- Joined: 01/12/2006 22:59
- Location: Pozdrav domovini!
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#316 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Arkanov najstariji sin doshao je u Jugoslaviju prvi put 1992. godine. I odluchio da ostane kraj oca:
- Shvatio sam da je ovde sve moje, moj narod, moja zemlja, moja sudbina. Za mene je najvecca chast da branim svoju otadzbinu!
Nije znao nijednu srpsku rech, ali je pokazivao volju da uchi ochev jezik. Odmah je dobio ponudu da da igra hokej za nash drzavni tim. Umesto hokeja Mihajlo se odluchio za "Tigrove". Iz Beograda je posle samo nekoliko dana otishao sa ocem u Erdut na vojnichku obuku. Mihajlo je u Erdutu zavrshio sa odlichnim ocenama borbenu obuku i uchestvovao je u ratnim pohodima SDG dve godine.
- Arkan je strashno cenio Mihajlovu hrabrost i odanost srpstvu, ali to nije pokazivao. Kada je Mihajlo ranjen u nogu Arkan je svoj bol occutao. A kada je Mihajlo na Treskavici nestao, kada smo svi pomislili da je mrtav, Arkan je ccutao. Sreccom, posle sedam sati Mihajlo je sa jednim Kragujevchaninom doshao u chetu. Sami su se probili kroz muslimanske redove i vratili u komandu. Arkan ni tada nijednog trenutka nije pokazivao radost oca koji je, mozda, vecc prezalio sina. Bio je kao tvrd stena - secca se tih dana Arkanov gardista Mikan Jovanovicc.
Gardista Milovan Neshovicc secca se da ga je Mihajlo Raznatovicc, kada je na Treskavici ranjen i izgubio nogu, nosio na svojim ledjima. A kasnije ga svakog dana poseccivao u bolnici. Pripadnicima Srpske dobrovoljachke garde je imponovalo da je sin njihovog komandanta Arkana u prvim borbenim redovima i na prvoj borbenoj liniji.
p.s.Hebem mu maćehu.
- Shvatio sam da je ovde sve moje, moj narod, moja zemlja, moja sudbina. Za mene je najvecca chast da branim svoju otadzbinu!
Nije znao nijednu srpsku rech, ali je pokazivao volju da uchi ochev jezik. Odmah je dobio ponudu da da igra hokej za nash drzavni tim. Umesto hokeja Mihajlo se odluchio za "Tigrove". Iz Beograda je posle samo nekoliko dana otishao sa ocem u Erdut na vojnichku obuku. Mihajlo je u Erdutu zavrshio sa odlichnim ocenama borbenu obuku i uchestvovao je u ratnim pohodima SDG dve godine.
- Arkan je strashno cenio Mihajlovu hrabrost i odanost srpstvu, ali to nije pokazivao. Kada je Mihajlo ranjen u nogu Arkan je svoj bol occutao. A kada je Mihajlo na Treskavici nestao, kada smo svi pomislili da je mrtav, Arkan je ccutao. Sreccom, posle sedam sati Mihajlo je sa jednim Kragujevchaninom doshao u chetu. Sami su se probili kroz muslimanske redove i vratili u komandu. Arkan ni tada nijednog trenutka nije pokazivao radost oca koji je, mozda, vecc prezalio sina. Bio je kao tvrd stena - secca se tih dana Arkanov gardista Mikan Jovanovicc.
Gardista Milovan Neshovicc secca se da ga je Mihajlo Raznatovicc, kada je na Treskavici ranjen i izgubio nogu, nosio na svojim ledjima. A kasnije ga svakog dana poseccivao u bolnici. Pripadnicima Srpske dobrovoljachke garde je imponovalo da je sin njihovog komandanta Arkana u prvim borbenim redovima i na prvoj borbenoj liniji.
p.s.Hebem mu maćehu.
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#317 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Meni to ne smeta,neka pjeva i neka je slušaju ali bih svakog Bošnjaka i bosanskog patriotu koji je voli poslao na psihijatrijsko vještačenje.
- didžej
- Posts: 1860
- Joined: 26/01/2013 09:35
#318 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
sta ovo duzi mihajlo?


- dječak sa šibicama
- Posts: 51133
- Joined: 29/06/2011 23:39
#319 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Ultimax 100didžej wrote:sta ovo duzi mihajlo?
-
plum
- Posts: 87
- Joined: 25/04/2013 21:58
#320 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
A sta to nisi znao ili si zaboravio,daj pojasni konkretno?Ok, nisam znao ili zaboravio.Maćeha mu prije neki dan pjevala pred 150.000 kretena!
-
plum
- Posts: 87
- Joined: 25/04/2013 21:58
#321 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Pa i nisu bili,u pitanju je ljeto 95.i koliko znam predvodio ih je neki Mijovic a ne Arkan.Nedobrovoljac wrote:Nisam znao da su ``Tigrovi`` 94. bili u toj regiji.plum wrote:A sta to nisi znao ili si zaboravio,daj pojasni konkretno?Ok, nisam znao ili zaboravio.Maćeha mu prije neki dan pjevala pred 150.000 kretena!
Ja sam bio u oktobru i novembru te godine, ali se njih ne sjecam. Medjutim, mogu prihvatiti da su ipak bili.
-
dragan.s
- Posts: 2042
- Joined: 04/07/2009 00:34
#322 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Ja prvi put čujem da je neko od Arkanovih uopšte i bio na Treskavici.Nedobrovoljac wrote: Nisam znao da su ``Tigrovi`` 94. bili u toj regiji.
Ja sam bio u oktobru i novembru te godine, ali se njih ne sjecam. Medjutim, mogu prihvatiti da su ipak bili.
U pravu si, 94-te nisu bili sigurno, da li su bili 95-te kao što kaže @plum zbilja prvi put čujem, ali je moguće.
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#323 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Velika je šteta što fočaci ili momci iz bošnjačke ne uhvatiše živog Ražnjatovića juniora.Bi ga istranžirali ...
- Nekako s proljeća
- Posts: 4797
- Joined: 01/12/2006 22:59
- Location: Pozdrav domovini!
- Nekako s proljeća
- Posts: 4797
- Joined: 01/12/2006 22:59
- Location: Pozdrav domovini!














