mali_balon wrote:uglavnomja wrote:
da promijenimo glavne uloge, imas djecu raznih terzica, bakira, ... bogatasa, koja u zivotu samo pokazu prstom sta hoce, od igracaka, preko auta do diplome ...
i imas dijete iz porodice koje zna koliko je tesko zaraditi markicu i koje je pocelo sa prvim zaradjivanjem kao klinac i koje je moralo nauciti svaku knjigu da zavrsi skolu i to uz konobarisanje i fizikanerske poslove ...
i sta mislis ko ce se kasnije pokazati kao lijen i glup?
i ovo nema veze sa afromarikancima, oni su domaci tamo.
Gluposti i kojestarije, ta "begovksa" djeca nece studirati u BiH nego vani gdje ce imatu 100 puta bolje skolovanje i samim tim ce biti obrazovaniji nego taj nas hipoteticki konobar, a moze biti obrnuto kao si vec naveo. Tako da te rasisticke teorija padaju u vodu, sve je do okruzenje u kojem jedinka odrasta.
Tj. dzetic kada se rodi je tkz tabula rasa, osim mozda "predprogramiranih" primarnih instinkta, Ako se baci taj lijeni i glupi crncic medju skandinavce hoce li on vremenom poceti biti kao oni ili ce i dalje biti glup i lijen.
to nisu begovska nego skorojevicka djeca
i mogu oni otici vani da studiraju, ali vani ne moze babo kupiti diplomu ... tako da ce imati mudo od ovce, a ne znanje.
a sto se tice azilanata u norveskoj - imaju sve mogucnosti da postanu obrazovani i uspjesni. do njih je sta ce uraditi. mogu visiti po coskovima, mogu studirati ... isto kao i mladi norvezani koji napuste skolovanje poslije osnovne. ili mogu zavrsiti zanat ili nesto sto misle da mogu raditi.
norveska je socijalna drzava, postoji granica siromastva gdje drzava ulijece da pomogne. izracunato u krunu da se ima jesti i nesto obuci. dovoljno da se ne krade za zivot. ko zeli vise od toga - mora raditi.
u biti vecinu kriminala, tog pljacke i slicno izvrse ljudi koji su tu recimo turisti, oni koji nemaju radnu i boravisnu dozvolu. generalizacija mozda, ali statisticki tacna, tu su rumuni na prvom mjestu medju istocnim europljanima, a istocni europljani su svakako na prvom mjestu.